18 Raad houdt twijfels over akkoord vliegveld World Port Experience van de baan 'Schoolwoningen' klaar voor metamorfose Verbouwing Ahoy' haalt glans van 'gouden' Femina ik. 'Gerede twijfels over haalbaarheid project' wmek mi ge a? t p f| sm f s s| i «5 te %r %s I fel I Kombrink: geen garanties dat kleine luchtvaart van Rotterdam Airport verdwijnt Muurschildering weer te zien op pand Regilio Tuu| Kopstuk 'Iglo' vlucht uit angst voor vonnis Verdachte huisjesmelker E* nog vast Miljoen extra voor vervoer van leerlingen Ravestein scoort Rotterdams Dagblad Woensdag 8 oktober 1997 Ballonnen en veel kinderen bij de school die overzo'n vijftien jaar, In een 'grijzere'toekomst, kan worden omgebouwd tot zes V^oningen. Foto Cees Kuiper/Rotterdams Dagblad Rotterdam Waar nu nog kinde ren spelen op het schoolplein zul len over vijftien jaar zes bordjes 'te koop' prijken in nieuw aange legde tuinen. De zojuist voltooide, uit twaalf leslokalen bestaande dependance van de openbare ba sisschool Pluspunt in de Rotter damse wijk Prinsenland zal in pakweg .2(112 worden'.opgesplitst in zes eengezinswoningen. Het gebouw is nu ai volledig op die metamorfose voorbereid. Door honderden witte en blauwe met gas gevulde ballonnen de lucht in te laten, zetten leerlingen van basisschool Pluspunt gister morgen de opening van hun school luister bij. Wethouder Hans den Oudendammer van on derwijs nam het officiële gedeelte voor zyn rekening door een bal- lonnenkrans aan de voorgevel door te knippen. „Ik hoop dat nog veel meer creatieve oplossingen voor problemen met de huisves ting van scholen zullen volgen," zei hij. Creatief zijn de 'schoolwoningen' - op de hoek van de Jacques Du- tilhweg en de Laan van Oud Kra lingen - zeker te noemen. Aan de buitenkant ogen ze als een rijtje rthuizen. Alleen het schoolplein verraadt dat achter de muren les wordt gegeven. Binnen hangt een 'onmiskenbare schoolsfeer. Het gebouw herbergt een centrale hal met een trap. De twaalf leslo kalen zijn op de begane grond en de eerste verdieping. Helemaal bovenin het complex is de lera- renkamer en een kantoortje. Heel speciaal ib dat beide ruimten toe gang geven tot een groot dakter ras, dat de architect van architec tenbureau De Jonge daar heeft gesitueerd met het oog op de toe komstige bestemming van het pand. Het idee om in de wijk woningen te bouwen die de eerste vijftien jaar voor school kunnen door gaan, kwam enige tijd geleden van een groepje ouders. Zij voelden er niets voor hun kinde ren naar noodiokalen te laten ver kassen, omdat het comfort daarin veel minder is. Boyendien zijn de- zé grijze containersTbritsierend voor de Punt bleef dat, doordat naar Prin senland in korte tijd veèl gezin nen met jonge kinderen waren ge komen, basisschool Pluspunt uit haar voegen dreigde te barsten. De dienst Stedelijke Onderwijs benaderde woningbouwcorpora tie Volkswoningen om naar een oplossing te zoeken in de richting die de ouders aangaven. En dat is gelukt." In krap een half jaar tijd zijn de schoolwoningen uit de grond gestampt. „Het is voor ons een experiment," zegt Hedy van den Berk, hoofd strategische beleidsontwikkeling van Volkswoningen. „We zijn erin gestapt omdat we in Prinsenland heel veel woningen in beheer heb ben en wij het belangrijk vinden dat de kinderen van onze huur ders het in de wijk prettig hebben. De proef krijgt nu al navolging. Volkswoningen is inmiddels be naderd om in Feijenoord, voor ba sisschool De Dukdalf, een zelfde complex te bouwen Als over vijftien jaar Prinsenland weer aan het vergrijzen slaat, kan het schoolcomplex met enkele simpele ingrepen worden omgeto verd tot zes eengezinswoningen. De lokalen beneden worden woonkamers met open keukens. Met een paar tussenwandjes wordt een halletje gemaakt. Alle leidingen die voor een huishou den nodig zijn, liggen al 'afged- opt' in de vloeren. „Dat is straks een kwestie van een gaatje boren en een pijpje aansluiten." Rotterdam De gemeenteraad van Rotterdam heeft bewonde ring voor het voorlopige akkoord dat wethouder H. Kombrink heeft bereikt over Rotterdam Airport. Toch leven er by de po litici nog vele twijfels over de toekomst van het veelbesproken vliegveld. Voornaamste hobbel daarbij is de zogenoemde kleine luchtvaart, die in de nieuwe opzet van de luchthaven moet verdwijnen. Dat bleek gisteren tijdens een geza menlijke vergadering van de ge meenteraadscommissies voor ha ven, milieu en buitenruimte, ver keer en vervoer ën ruimtelijke or dening en grondzaken. Het jongste akkoord, dat moet lei den tot een nieuwe exploitatie overeenkomst voor Rotterdam Airport, voorziet in een zaken- vliegveld met een maximum van 27.500 vliegbewegingen. Van deze activiteiten zullen 'nog maar' 104 woningen in Schiebroek geluids overlast ondervinden. Verder is er een nachtverbod van 23.00 tot 07.00 uur, zij het dat de zogeheten positievluchten (alleen lijndien sten) wel al tussen zes en zeven uur van het vliegveld gebruik mo gen maken. „Ik heb hierover een dubbel ge voel" verwoordde R. van Middel koop (PvdA) de mening van veei raadsleden. ..Het college heeft be kwaam onderhandeld, zeker omdat de verwachtingen daar over bijzonder laag gespannen waren. Anderzijds blijven bij mij de twijfels knagen. Op de eerste plaats ligt de luchthaven nog steeds op een plek waar die met hoort. Daarom moet er een 'ander soortig' vliegveld van gemaakt worden." De PvdA er vroeg zich hardop af of de pogingen de kleine lucht vaart elders onder te brengen, in derdaad zullen slagen. Het gaat daarbij om ongeveer 60.000 'bewe gingen' van sport-, les- en recla- mevliegtuigjes, Wethouder Kombrink gaf toe dat dat niet zal meevallen. „Garanties kan ik daarover niet geven. We hebben m de zoektocht naar alter natieve plaatsen in ieder geval de provincie Zuid-Holland als bond genoot. Het kabinet is gevraagd of het mogelijk is direct een punt te zetten achter de kleine luchtvaart. Minister Jorritsma liet weten dat dat ondenkbaar is. Vanwege de schadeclaims die we dan aan de broek krijgen. We zqn er dus nog lang niet." Rotterdam heeft Middelhamis op Goeree-Overflakkee en Korendijk in de Hoeksche Waard op het oog om een grasbaan aan te leggen. De plannen van de luchthaven riepen m de twee gemeenten gro te weerstand op. „Het overleg wordt voortgezet," zei Kombrink, die erkende dat die procedures in het ergste geval vijf tot zes jaar kunnen gaan duren. Misleiding B. Kruse (GroenLinks) merkte op dat de term 'milieuwinst' die Kombrink zegt te hebben ge boekt. eigenlijk misleidend is. „U moet uw taalgebruik aanpassen, want dit leidt tot ergernis buiten dit huis. Er is volgens mij hele maal geen sprake van milieu winst, het is alleen een verminde ring van de geluidsoverlast." Ook bestreed Kruse het woord za- kenvhegveld. „Het succes is juist de mix van zakenverkeer en va kantiecharters. Het is geen zaken- vliegveld, anders zou er wel geld bij moeten." PvdA'er Van Middelkoop voegde daaraan toe dat op een zaken- vliegveld geen militaire vluchten thuis horen. „En dat geldt ook voor die rondvluchten boven de stad van Kroonduif." Volgens Kombrink is Rotterdam Airport in het nieuwe akkoord 'su- perstreng'. De zogeheten 'laatko mers' krijgen maar een uurtje ex tra respijt om te landen. „De over last wordt minder. Vooral in Schiedam, zij het dat de wijk Spa- land als uitzondering geldt." Van een wurgcontract, zoals luchthaven-directeur R. Wondol- leck het akkoord aanduidde, wil de de wethouder niet spreken. „Dit is zakelijk verantwoord. We moeten nu wat regelen, in het be lang van de omwonenden. Wie weet wat ons anders nog boven het hoofd hangt?" Enkele raadsleden vonden dat de huurprijs die Schiphol moet vol doen voor de Rotterdamse lucht haven in hun ogen veel te laag is. Ook werd gewaarschuwd voor het feit dat in 1999 de inkomsten uit tax frce-verkopen zullen wegval len. De raadscommissies gingen ak koord met een voortzetting vah het hu'dige contract met luchtha ven Schiphol, al waarschuwde Van Middelkoop dat dit nu echt de aderlaatste tussentijdse ver- Je«gvig moet zyn. „Want het be gint zo langzamerhand op traine ren te lijken." Rotterdam Het havenpresenta- tieproject World Port Experience is zo goed als zeker van de baan. Het college van burgemeester en wethouders besteedt het geld lie ver aan andere projecten, die het toerisme bevorderen en een direc te relatie met het water hebben. Wethouder Simons zei dit gister middag desgevraagd tijdens een toelichting op de hoofdlijnen van de gemeentebegroting. „We heb ben onderzoek laten doen en er bestaan gerede twijfels of een derr gelyk project, zeker met het .aan vankelijk gestelde ambitieniveau, haalbaar is. We kijken nu nog of er wellicht op bescheidener schaal nog iets kan, maar we zyn daar sceptisch over." In de begroting staat voor het vol gend jaar nog vijf miljoen gulden gereserveerd. „Maar het ziet er naar uit dat we dat geld aan ande re zaken zullen besteden. Daar gaan we de komende weken bin nen het college nog over praten." Het World Port Experience zou een audio-visuele presentatie moeten worden van alles wat zich in de Rotterdamse haven afspeelt. Als locatie werd aanvankelijk de omgeving van het Maastheater genoemd. Het WPE zou ook deels onder de grond komen. Boven dien waren er plannen de haven- presentatie te koppelen aan de ss Rotterdam. Toen de aankoop van het cruiseschip niet doorging werd nog gezegd dat de pogingen om het World Port Experience wél van de grond te krijgen zouden worden geïntensiveerd. Als aanvankelijke startdatum werd aanvankelijk nog 1999 ge noemd. Bij de eerste plannen cir culeerden bedragen van tussen de dertig en veertig miljoen gul den. De gemeente Rotterdam zou daarvan tien miljoen voor haar re kening moeten nemen. De rest moest door het bedrijfsleven wor den opgehoest. Simons: „Je praat over grote particuliere investerin gen. Dat vergt in de voorbereiding al jaren. Daarom is het beter het nu gereserveerde geld aan andere toeristische impulsen te spende ren" Rotterdam De reclameposter die op het winkelpand -ran Regi lio Tuur over een muurschilde ring van Louis Looijschelder waa geplakt, is weer verwijderd. Het schilderij —de Positieve Scha duwzijde - is weer in zjjn óude glorie, zichtbaar op de gevel van Tuur 'The Shop*op de hoek van de Oude Binnenweg entiet Een- drachtsplein. De toekomst van de muurschilderingisnogóndui- delijk: restauratie en verhuizing naar een andere plek behoren tot demogelijkheden. Regilio Tuur, de eigenaar van de geheel opgeknapte en enkele we ken geleden geopende zaak, WÜ met een aantal betrokkenen over die toekomst gaan prated? Over leg eerder deze wéék met Lomj- schelder en het* totrum voor Bedende Kunst heeft geleid tot het weghalen van de poster. Tuur ziet zijn besluit als een gebaar van goede wil „Nu moeten we verder gaan kijken naar oplos singen." Tuur noemt zichzelf „de laatste die kunst wil verzieken". De oud bokser „Bij het maken van de verbouwingsplannen voor het pand is over alles overlegd met de gemeente. Foto's en tekenin gen zyn in drievoud ingeleverd- en vervolgens hebben we toe- stemming gekregen om de gevel te gebruiken voor reclame. Daar was die plek oorspronkelijk ook voor bedoeld." Tot zijn spijt moest Regilio Tuur via de krant vernemen dat hij met de reclameposter een kunst werk had oveigeplakt „Maar goed, dat is nu uitgepraat tic heb te goeder trouw gehandeld, maar. vond dat het uiteindelijk niet moest uitmaken. Ik heb dus alles in het werk gesteld om de oude toestand weer terug te halen." Een geluk bij een ongeluk was daarbij dat de gevel van The Shop aan de zijde van de Oude Binnenweg dienst moest gaan doen als 'wisseUijst'. Tuur: „Het was de bedoeling om om de paar maanden van reclame te wisse len. Het was daarom makkelijk om de poster weer los te halen zonder de muurschildering ver der te beschadigen. Er is geen krasje by gekomen." Regilio Tuur houdt aan de'gang van zaken gemengde gevoelens over, „Als zakenman vind ik het vervelend, want die plek wilde ik - met toestemming van de ge meente dus - gebruiken voor re clame. Het maken, ophangen en Rotterdam .ter,. Hoofdverdachte het afluisteren nietjoelaatbaar, - Hans (46) br de geruchtma: - omdat de advocaat toen nog niet kende Iglo-zaak fmvoer van dui- formeel als verdachte was aange- zend kilo cocaïne) is vrijdagmid- merkt dag in Frankrijk gearresteerd. Dè rechtbank meende dat daar- De gewezen- Krimpenaan, die..door belangrijk bewijsmateriaal sinds enkèlêf jaren op Oöragao\ op illegale wijze was verkregen, woonde, was 'in afwachting vap Wel werd de invoer van duizend '-zijn vonnis op vrijebroeten. G. kilo cocaïne,'die verpakt was in had zyn paspoortjingéleverd en' y.twee containers met diepgevro- mocht hetland 'niefê?yjérlatenv-1 ren 'garnalen, in oktober 1995 be- 1 Gisteren werd hy doó|de'Rplter-;.4|iWe2Sn. Omdat dit naar de me» damse rechtbank Jaar ~%nng van de rechtbank het énige gevangenisstraf verobrdeeld.Té- - gen hem was twee.;Wèkeri gete den veertien jaar cetgèeist- Jus-- titie heeft omzajn'; uitlevering verzochti''- Ook aan de andere tien verdach- ,len in deze.zaak-werdenbedui- dend lagere straffen opgelegd. Met name het afluisteren door de politie van telefoongesprekken^ 'tussen vier verdachten eh 'hun. advocaat Nico van. S. (36) leidde ertoe dat de rechtbank een groot -deel- van de door tiet Openbaar strafbare feit was, was daarmee niet bewezen "dat het om een (strafverzwarende) criminele or ganisatie ging, In de vervolging van G.'s ver- - meende rechterhand, de Schoon- hovenseadvocaatmr. Van S. (38), werd'het OM niet ontvankelijk verklaard. Eerder was tegen de raadsman-zes jaar cel en een ver bod tot verdere Uitoefening van zijn beroep geëist De Rotterdammers Peter V. (41), Henk van der S. (35) en de Suri-, namer Ronald R. J42) hoorden een straf aan van driejaar cel, na: eisenvan .respectievelijk-acht, zeven en vier jaar. De 30-jarige Henk Sluit Capelle aan den Us- sel werd veroordeeld, tót' dertig maanden cel, waarvan, tien voor- waardélijk en de 39-jarige Come- lis de G. uit Krimpen aaan den Ussel kreeg 22 maanden cel, waarvan zeyen voorwaardelijk. Tegen hen had het OM eerder 4 en 3 jaar geMst - Vrijgesproken werden de Am sterdammer Peter L. (49) en G's 47-jarige echtgenote Riet van den E. en de 33-jarige Capelle- naar Antonius D., na eisen van drie, vier en zes jaar. Het OM was volgens de rechtbank niet ont vankelijk in de vervolging van de op Curasao wonende accoun- tant met de Canadese nationali teit Joseph K. (61), omdat hij in Nederland geen strafbare hande lingen had verricht Mie verdachten waren tijdens het laatste deel van het langduri ge proces pp. vrije voeten. De Vonnissen zijn ook niet onmid- Het was gistermiddag schuifelen op de Femina. Soms stokten de meute bij aantrekkelijke stands of aansprekende standwerkers. Foto Niels van der HoevetVRottenJams Dagblad Door Rein Wolters Rotterdam—Vyftig jaar Femina is een feit Maar in de rij van een halve eeuw nationale familie- beurs is de gouden aflevering be paald niet de beste en meest spraakmakende. Niet omdat het hapert aan de formule, ook niet vanwege een slechte opkomst (tot aan gisteravond zo'n tachtigdui zend bezoekers) maar in hoofd zaak omdat Ahoy' Ahoy'niet meer is. Het is zoeken. Veel vaste Femina- gangers voelen zich op de jubi- leumbeurs als een kat in een vreemd pakhuis. Een pakhuis dat bovendien kleiner is dan voor gaande jaren. Als gevolg van de renovatie en nieuwbouw die Ahoy' al maanden ondergaat, is het aantal beschikbare vierkante meters expositieruimte minder. „Je bent over Femina heen voor dat je er erg in hebt. Wat klein al lemaal en het lijkt ook of de paden smaller zijn," zei bezoekster Jen ny Vreugdehil gistermiddag in het bloedhete complex. De Hille- gersbergse verder: „Je kan bijna nergens bij om te kijken of te proeven, ze trappen en staan con stant op mijn tenen en voeten." Een vernieuwing, zoals bij een gi gantisch complex als Ahoy', brengt hinder mee, zo ervoeren ook Jan en Etine Goedhart uit Dordrecht. „De kassa is helemaal aan de andere kant van het com plex. Je moet dan een heel stuk lo pen voordat je bij de entree bent. Weliswaar overdekt, maar toch. Gelukkig zijn wij goed ter been." „En," bekritiseert hij verder, „de entree zeifis niks. Ik had me deze vijftigste aflevering toch wel an ders voorgesteld, vooral met een feestelijker en indrukwekkend welkom. Er gaat volstrekt geen uitstraling van uit,' het geeft je niet het gevoel datje naar iets bij zonders bent gekomen. Ook had ik vanwege het jubileum wel een extra korting venvacht op de toe gangsprijs. Mooi niet, vijftien piekt" Beursdirecteur Arnold Veldhui zen: „Onze toegangsprijs is al drie jaar niet opgetrokken. Waar kan je voor vijftien gulden een hele dag proeven, eten, genieten van shows en artiesten?" Op de kritiek van een 'gespiegel de' Femina (ontstaan door ver plaatsen van de ingang van de beurs naar de andere kant van het complex) zegt Veldhuizen: „Het is inderdaad anders, maar zeker niet minder. Femina is inderdaad iets kleiner, maar niet meer dan duizend vierkante meter op de twintigduizend van anders." Over de klachten over de povere entree: „Terecht. Dat hadden we best anders gewild, zoals de con sument van ons gewend is. Maar in dit geval ligt het niet aan ons, maar aan de tijdelijke situatie. Volgend jaar is Femina weer als vanouds en bovendien tiendui zend vierkante meter groter. Daar werken we keihard aan. Wy zijn in ons jubileumjaar niet echt blij met deze tussensituatie. Maar van veel standhouders heb ik intus sen begrepen dat ze tevreden zijn en goede zaken doen." Schuifelen Het was gistermiddag schuifelen op de Femina. Soms stokte de meute by aantrekkelijke stands of aansprekende standwerkers. Opvallend is de afname van stands met gratis proeven of drin ken. Ze zyn maar minimaal verte genwoordigd. Wel is er ontzettend veel lawaai in de hal waar de di verse radio- en tv-stations en an dere programmaverspreiders zich presenteren. Intiemer blijven toch de kleine stands met de per soonlijke presentatie en bood schap in de Feminasfeer van wel eer. De Femina is nog te bezoeken tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.30 (niet op zondag). Rotterdam De Rotterdamse huisjesmelker Cees E„ die ervan wordt verdacht dat hij panden heeft geleverd aan drugsbendes, wordt nog tien dagen vastgehou den door Justitie. De rechter-commissaris heeft op vordering van de officier van Jus titie de bewaring opgelegd aan de vastgoed-eigenaar. E. wordt ervan verdacht dat hij dealpanden ter beschikking stelde aan een grote Marokkaanse drugsbende. Justi tie beschouwt hem als de leider van een criminele organisatie. Ook een aantal medewerkers van zijn vastgoedbedrijf is gearres teerd. Voorlopig wordt E. te laste gelegd dat hij gelegenheid heeft gegeven aan de handel in verdovende mid delen. Afgeluisterde gesprekken bevestigen dat Engel wist wat er gebeurde in de dealpanden. weer weghalen van die poster heeft bovendien vele duizenden guldens gekost Ik wil dan oöjË graag met betrokkenen praten- over de gemaakte kosten. Maar; als mens en als Rotterdamm#- ben ik blij dat we eruit zijn geka- C men." Als mens én als zakenman spreid, kend wil Tuur nu gaan overleg gen over de toekomst van het schildery.Dat was al oud en wat gehavend. We moeten nu zien oè we het helemaal gaan opknap* pen, zodat iedereen er weer ter vreden over kan zyn. of dat wé;, het naar een andere plek verhui; zen. Dan heb ik rajjn reclames- plek terug en kan het schilderij* misschien zelfs op een betere* plek hangen waar nog meer men-), sen het kunnen zien en waarden' ren." y. Rotterdam Om het vervoer van gehandicapte leerlingen te verbe teren, is de gemeente Rotterdam bereid een miljoen gulden extta uit te trekken. Naar aanleiding van klachten van ouders zal de Dienst Stedelijk Ondeiwijs bij het afsluiten van nieuwe contracten met de Rotterdamse Taxicentrale (RTC) waar mogelijk verbeterin gen aanbrengen. Aanleiding voor het extra mifjoen is een brief vol klachten van de ouderraad vande S. Jonkerensehooi. Daarin schrij ven de ouders dat hun kindenffi vaak te maken hebben met reiSfip den van meer dan twee uur, Soyaj; moeten leerlingen zonder begelei ding overstappen of moeten ze plaatsnemen in overvolle taxi s. Er zijn chauffeurs die roken. An deren schelden, op medewegge bruikers of op de kinderen. Het komt ook voor dat chauffeurs véï- geten een kind mee te nemen. F. Ravestein Archieffoto RottariiflriB Dagblad/Jaap Rozema Rotterdam De fractievooizi$ van D66 m de Rotterdamse q meenteraad, F. Ravestein, maijfct ditmaal een goede kans Tweede Kamer te komen. Ze eu).- digde bij de landelijke voorver kiezing voor kandidaten dicttu nog niet in de Kamer of de rege ring zitten op de eerste plaats. J t Alle leden waren in de gelegen heid gesteld schriftelijk hun voor keuren voor kandidaten kenbaar te maken. Ravestein behaalde'de meeste punten. Dat werd vooral veroorzaakt door het feit dat dé D66-afdelingen in Groot-Kotfer- dam haar als voornaamste kandi daat zien. Deze regio is thans het geheel niet in de Tweede K!a- mer vertegenwoordigd. Er is één front gevormd om Rave stein in Den Haag te krijgen. El ders in het land zyn vaak meer kandidaten zodat de stemmen pil nog waren 'versnipperd'. In Ja nuari wordt de tweede interne ronde gehouden, die de definitie ve lijst moet opleveren. Dan dóén ook zittende kamerleden mee.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2