14 Economie Samentel Opnieuw botsproeven met schepen op Hollands Diep Een kantoor in huis voor de telewerker Vrouwen moeilijk aan de slag na ziekte De ideale thuiswerkplek Als de maker van uw auto op alle punten het beste biedt... 1 ...mag u dat zeker van Reaal verwachten. eaal Rotterdam* Dagblad Donderdag 9 oktober 1997 Roosendaal - Het onderzoeksin stituut TNO Bouw gaat komende week en in april volgend jaar op; nieuw op het Hollands Diep bij Moerdijk botsproeven met bin nenvaartschepen doen. De vier geplande klappen kosten een half miljoen gulden per stuk. Deze keer worden stukken stalen scheepshuid op ware dikte van supertankers geramd. De Japanse scheepswerf Mitsu bishi Heavy Industries bekostigt twee van deze proeven, de Vlis- singse werf De Schelde en het Duitse classificatiebureau Ger- manisehe Uoyd nemen de twee andere voor hun rekening, Mitsu bishi liet TNO de afgelopen jaren al twee keer eerder botsproeven uitvoeren. De laatste keer, ruim een jaar geleden, was De Schelde ook een keer mede-financier. Boegsecties Ook nu is het doel van de tests in de praktijk vast te stellen of com puterberekeningen die de scheepsbouwers en -ontwerpers hebben gemaakt van de effecten van aanvaringen op de staalpla ten en rompconstructie van zee schepen stroken met de werke lijkheid. De twee vorige keren werd dat respectievelijk uitgepro beerd op tankschepen met lading tanks met dubbele en enkele Wand en op op binnenvaartschaal nagebouwde modellen van boeg- sècties van een zeeschip, komende week, op donderdag, en Volgend jaar april moet het er op het Zuid-Hollands Diep ter hoog- t^ van het industrieterrein Moer dijk net zo toegaan als bij de aller eerste testserie: twee onlangs af gedankte binnenvaarttankers, moeten met halve en met volle kracht dwars tegen de secties van de supertanker aan knallen. Het ene stuk scheepshuid is van con ventioneel staal, het andere van een nieuwe soort, die lichter en taaier is. De testobjecten worden gebouwd op een scheepswerf in Nijmegen epi bij De Schelde. Projectleider jj. L. Vredeveldt van TNO Bouw ver wacht dat de Vlissingse werf be halve staal er ook composietmate rialen in zal verwerken, aange zien bet bedrijf voor zowel civiel als militair gebruik ook kunststof scheepsrompen bouwt Vredeveldt zegt dat de vorige botsproeven telkens hebben uit gewezen dat de vooraf gemaakte computermodellen goed overeen stemden met de werkelijkheid. „Waar dat niet was, zijn de reken programma's aangepast," vertelt de projectleider. „Daar is het ten slotte allemaal om begonnen. De scheepsbouw moet op die pro gramma's kunnen blindvaren." De Japanners en Duitsers laten TNO Bouw de botsproeven doen, omdat de Nederlandse scheeps- bouwtechnologie en -kennis hoog staat aangeschreven in de mari tieme wereld. Vredeveldt: „En omdat wij dankzij de Europese sloopregeling voor de binnen vaart, die de overcapaciteit van de vloot moet elimineren, goedkoop aan testmodellen kunnen kopen. Voor zeevaartbegrippen zijn bin nenvaartschepen mooie schaal modellen. Zonder die slooprege ling zouden de proeven onbetaal baar en dus onmogelijk zijn." Rotterdam Vrouwen slagen er na een langdurige ziekte minder makkelijk in terug te keren naar hun werkplek dan mannen. Ook komen mannen, nadat zij lange tijd ziek zijn geweest, gemakkelij ker aan de slag bij een nieuwe werkgever. Dat blijkt uit een on derzoek dat met subsidie van het Landelijk Instituut voor Sociale Verzekeringen is verricht door de socioloog Boukje Cuelenaere van de Erasmus Universiteit Rotter dam. De belangrijkste verklaringen voor de verschillen zijn dat de ge zondheid van mannen in de ver- zuimperiode sterker verbetert en dat het 'typische' vrouwenwerk weinig mogelijkheden biedt voor terugkeer. Aanleiding voor het onderzoek is het hogere langdu rig ziekteverzuim onder vrouwen en de hoge WAO-instroom van vrouwen. Vorig jaar werd iets meer dan de helft van de nieuwe WAO-uitkeringen aan vrouwen toegekend. Boukje Cuelenaere interviewde vijftig werknemers die vanwege rugklachten drie maanden 2iek waren. De groep bestond uit even veel vrouwen als mannen. Ook hun werkgevers en bedrijfsartsen kregen vragen voorgelegd om na te gaan of mannen en vrouwen, bij hun pogingen hun werk te her vatten, dezelfde medewerking krijgen. Vrouwen bleken zich bij werkher vatting niet te laten weerhouden door de zorg voor kinderen en huishouden. Ook voor werkge vers en bedrijfsartsen waren de zorgtaken van vrouwen geen re den zich voor hen minder in te spannen. Werkhervatting werd echter belemmerd doordat de vrouwen lichamelijk zwaar werk deden en functies vervulden waarin ze makkelijk vervangbaar waren, volgens Cuelenaere ty pische kenmerken van vrouwen werk op uitvoerend niveau. Ook in de visie van werkgevers en bedrijfsartsen waren de mogelijk heden voor werkhervatting in dit soort werk beperkt. Veel werkge vers gaan ervan uit dat de werkneemster alleen terug kan komen als ze weer volledig is her steld. Een tussenoplossing, waar in het werk geleidelijk wordt op gebouwd, achten zij bij vrouwen minder vaak mogelijk dan bij mannen. Door Nathalie van der Burg Den Haag Thuis staat het werk kamertje bomvol met hypermo derne apparaten. De vloer is be zaaid met kabels, stekkers en snoertjes. Faxen kan alleen als de telefoon buiten werking word ge steld. En als de computer aanstaat terwijl de fax papier spuugt, be gint de bureaulamp spontaan te knipperen. Zo'n soort beeld vormt menige werkplek m huis. Het komt steeds vaker voor dat mensen met zeke re regelmaat thuis gaan werken in plaats van op kantoor. Soms zijn er op het werk onvoldoende bu reaus en beeldschermen, of is ie mands rayon niet in de buurt van het kantoor. Ook kan het zijn dat mensen zich in hun eigen omge ving beter kunnen concentreren, zodat ze meer produceren of beter werk afleveren. Een voordeel van telewerken is natuurlijk ook dat de file twee keer per dag verme den wordt. Maar deze verschui ving van de werkplek is niet altijd een verbetering als naar de ar beidsomstandigheden wordt ge keken. Op dit moment telt Nederland zo'n 150.000 telewerkers. En als het aan de regering ligt, zal dal aantal snel stijgen. Op Prinsjes dag is voorgesteld bedrijven de mogelijkheid te bieden eens in de vijfjaar een onbelastbare vergoe ding van vierduizend gulden te geven aan telewerkers. Telewerkers kunnen niet zelf de uitgaven die nodig zijn om het overvolle werkkamertje om te bouwen tot een thuiswerkplek die voldoet aan de Arbowet, van de belasting aftrekken. De overheid is namelijk van mening dat de werknemer er zelf voor kiest een aantal dagen per week thuis te gaan werken. Toch komt er nogal wat kijken bij het inrichten van een verantwoor de werkplek. Zo is het volgens Louis Stiller, schrijver van het boekje Telewerken in beeld. Over het loslaten van de werkplek', be langrijk je af te vragen of je een aparte werkkamer wilt of dat je voorkeur ligt bij een werkplek die onderdeel is van de woonruimte. Voor mml- maa 7500 gulden is een eenvoudig werkkamertje om te toveren tot een kan toor aan huis. wchleffoto Rotterdams Dagblad Valt de keuze op het laatste dan doet het probleem zich voor dat de kantoormeubels moeten passen in het interieur. En leuke meubels zijn vaak niet de meest conforta- bele. Het interieur moet natuurlijk niet alleen een lust voor het oog zijn, het moet praktisch zijn en zeker de gezondheid niet schaden. Een goede stoel is vanzelfsprekend, maar ook duur. Voldoende licht wil ook nog wel in ons opkomen, maar wie denkt er aan te veel licht? Andere belangrijke facto ren zijn een goede luchtvochtig heid en de juiste temperatuur. Vaak wordt vergeten dat een woonhuis er niet op is gebouwd dienst te doen als kantoor. De bo venste verdieping, met name als dat een zolder is, zal in de zomer meestal te warm en 's winters weer te koud zijn. Daarom moet voor een goede koeling en verwar ming worden gezorgd. De komst van de multi-media en alle nieuwe communicatie moge lijkheden, zoals de fax en e-mail, vraagt om de nodige aanpassin gen op het gebied van de elektrici teit. Met een overvloed aan elec- tronica in huis is het mogelijk dat de stoppen het niet meer aankun nen. Erg vervelend als u net aan het computeren bent en het docu ment verdwijnt. Voor minimaal 7500 gulden is het eenvoudige werkkamertje om te toveren tot een kantoor aan huls dat is voorzien van alle technolo gische gemakken. Elektrotechni sche bedrijven die zijn aangeslo ten bij de Uneto zien in het leve ren van complete thuiswerkplek ken een gat in de markt. Ze zorgen niet alleen voor de elektri sche en elektronische voorzienin gen, maar leveren bijvoorbeeld ook een bureau en een stoel die voldoen aan de eisen van de Ar bowet. Ais de werkplek onderdeel is «in de woonruimte, rijn meu bels op wieltjes erg handig, zo dat het 'kantoor1 snel kan «or den omgetoverd in een woonka mer en andersom. Een pannetje water op de ver warming kan al voldoende zijn om de luchtvochtigheid op peil - te houden. Eer. luchtje schepper, op z'a tijd doet ook wonderen. Vooreen constant aangename temiKratuur op de werkplek kar, een elektrisch kacheltje zorgen dat tevens over de moge lijkheid «stinc: om koude lucht te btan. Met een extra groep inde rae- kan worden voorkomen dat de stoppel doorelaan als te veel apparaten tegelijk in ge- bruiköjn. - Een document kwijt omdat de stroom uitviel? De uninterraptai. ble power supply (UPS) voor- komt dit Het apparaat geeft stroom gedurende de tjjd die de comp's ter nodig beeft om op een normale wijze uitgeschakeld te worden. Een ISDN-aansluiüng heeft het voordes! dat fax ea telefoon tegelijkertijd aangeloten kun nen zijn, zodat :n better niet wdt geteisterd door hoge piep tonen. t' *>9^ Natuurlijk kiest u de auto die bij u past. Daarbij let u op comfort, veiligheid en de extra voordelen. Dat moet op alle punten goed zijn. En voor de verzekering geldt dat misschien nog wel meer. É^iet gaat immers fate haauht§ mparak - friturs uw zekerheid, laarom zit u goed iij Reaal. Want wij lieden u een Autoverze kering die tot in de untjes is geregeld. ;t onze uitstekende ice en snelle schade- van aantrekkelijke opties. Zoals gratis graveren van het ken teken en korting op de inbouw van een diefstalbeveiliging. Maar ook een gratis leenauto bij reparatie van uw auto bij een door ons geselecteerd schade-servicebedrijf. U bepaalt bij welke dekking u zich het prettigst voelt: een basis WA-verzckering, WA Beperkt Casco of WA Volledig Casco (All Risks). En wilt u extra zekerheid5" Dan kunt u kiezen voor een mlgebreidc Inzittenden- en/ot aanvullende Keentsbijstanddekking. De Autover zekering van Reaal is dus zo compleet als u dat wenst. Gratis multifunctionele sleutelhanger Ontdek wat u van Reaal kunt verwachten. U hoeft alleen maar de bon ingevuld op te sturen. Of bel gratis 0800 0654 en u krijgt binnen 10 dagen een geheel vrijblijvende offerte op maat. Doe het vandaag nog, dan zult usnel merken dat zo'n uitgebreide verzekering ook helemaal niet duur hoeft te zijn. Bovendien krijgt u dan een praktische sleutelhanger inclusief lichtje en vergrootglas ran ons cadeau. VERZEKERING AANVRAAG GRATIS, VRIJ BLIJVEN DE OFFERTE Ja, ik wil graag een gratis offerte die mij op aile punten het beste biedt. Als ik snel reageer ontvang ik ook een sleutelhanger. Ik word tevens geïnformeerd over de premies voor de Inzittenden- en Rechtsbijstanddekking. Voorletters: QM V Adres: Nr.: Postcode AWoonplaats: Geboortedatum bestuurder: Telefoon overdag: 's avonds: Gegevens auto Kenteken: Merk: Model/Type: Bouwjaar: Gewicht (kg): (zie kentekenbewijs) Gewenste dekking: U WA WA Beperkt Casco Dagwaarde: f WA Volledig Casco (Ail Risks) (alleen bij WA Beperkt Casco) Oorspronkelijke cataloguswaarde: f (alleen bij WA Volledig Casco) Extra accessoires: f Aantal schadevrije jaren: Gem. aantal kilometers per jaar: 3 ux. 12.000 Q 12,000 - 20.000 20.000 en meer Stuur uw offer;, aanvraag vandaag nog in een ongefrankeerde envelop naar: Reaal Verzekering, Anoordnummer 4025,350Ü VB Utrecht. Faxen kan oolu 030-2914900 REAAL REGELT 'T ALLEMAAL mmt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 4