21, Nood voor stadsvernieuwing is hoog summ 'Hé visboer, wat stinkt je vis' Een avondje stappen aan de Koningin Wilhelminahaven Met minimumscenario kan de oude woningvoorraad worden behouden NS stellen nachtwerk uit Rotterdams Dagblad 3 Zaterdag 11 oktober 1997 Schiedam neemt op het gebied van stadsvemieuwingeen apar te plek in, althans dat vindt het gemeentebestuur van Schiedam. De gemeente heeft veel vooroor logse woningen die dringend be hoefte hebben aan renovatie en achterstallig onderhoud en er is een relatief groot aantal monu menten. Maar bij het rijk is die boodschap blijkbaar nog niet doorgedrongen. Voor Schiedam staat namelijk geen pot met geld klaar. De jeneverstad is daarom een offensief begonnen, want het geld -de minimumvariant kost 240 miljoen gulden - moet er vol gens de gemeente komen. Op 1 december wordt duidelijk of de Schiedamse actie resultaat heeft gehad, want dan beslist de Twee de Kamer over de stadsvernieu- wingsgelden Door Desiree van der Jagt Schiedam Het is slechts een minimumscenario. Voor de stadsvernieuwing van de vooroorlogse wijken heeft Schiedam 240 miljoen gul den nodig, waarvan de helft van het rijk moet komen. De pijn zit vooral bij de wonin gen die particulier eigendom zijn. Komt de kwaliteit van sociale huurwoningen van voor de oorlog nog redelijk overeen met die op landelijk niveau, bij particulier ver huurde woningen is dat aan zienlijk slechter. Van die woningen blijkt 44 pro cent zeer slecht te zijn Ter verge lijking, landelijk ligt dat percenta ge op 14 procent. Om echt alle wo ningen grondig te verbeteren is de 240 mihoen gulden absoluut onvoldoende, daarvoor zou vol gens de gemeentelijke notitie ze ker 585 miljoen gulden nodig zijn Met stadsvernieuwing heeft de gemeente Schiedam zich de laat ste jaren vooral laten gelden op het gebied van de naoorlogse wo ningen Met als omvangrijk voor beeld de wyk Nieuwland Nu de vooroorlogse woningen aan de beurt komen voor vernieuwing dreigt het rijk de geldkraan dicht te draaien De gemiddelde herstelkosten per vooroorlogse woning bedragen ruim 30000 gulden en in totaal gaat het om 11248 woningen De nood voor stadsvernieuwing is het hoogst m de wijken Zuid, West, Oost en het Centrum Schiedam-West is een wijk met veel kenmerkende vooroorlogse woningen De wyk kent grote kwaiiteitsverscmllen. In het ge bied Aleidastraat en de Nieuwe Haven is de afgelopen tien jaar in tensief gewerkt aan stadsvernieu wing en woningverbetering, ter wijl in het gebied Rembrandtlaan, Vïaardmgerstraat en de Sint Li- duinastraat en de BK-laan nog mets is gebeurd Tussen de Rembrandtlaan en de Aleidastraat, waarin het collectie ve woningverbetermgsproject Potgieterstraat is gelegen, is naast dat project slechts op inci dentele wijze aan woningverbete ring gewerkt Het is dan ook met verwonderlijk dat in het laatste gebied het meeste geld nodig is om de boel te herstellen. De groot ste problemen zyn te vinden bij woningen in de Paulus Potter straat en in de Van Smalevelt- straat In totaal is overigens alleen al in West 140 miljoen gulden "no dig voor de stadsvernieuwing. Invloed De herstelkosten liggen in Zuid lager dan m West Maar in het voormalige ISR-gebied worden bijvoorbeeld de verschillen wel heel erg duidelijk. Nog geen tien procent is daar goed, terwijl meer dan 55 proeent van de woningen ronduit slecht te noemen is. Voor al de invloed van particuliere wo ningverbetering is in deze cijfers te herkennen In de Nieuwe Maasstraat en de Havendijk, waarin 936 woningen staan, bestaat zestig procent uit vooroorlogse huizen m sociaal be zit. De hoge herstelkosten in deze buurt zyn vooral te wijten aan de woningen m particulier bezit, want van de sociaal verhuurde woningen is 79 procent van goede tot redelijke kwaliteit Van het particuliere bezit blijkt meer dan de helft in slechte staat Hetzelfde beeld is te zien in de Dwarsstraat Zuid kent echter ook een groot aandeel aan naoorlogse wonin gen Deze zijn vooral te vinden in het gebied Havendijk-Maasboule- vard en 86 procent van deze hui zen is goed In de vooroorlogse woningen van de oude kern Kethel zijn alle ui tersten te vinden In dit gebied Kethel/Groenoord staan zo'n hon derd vooroorlogse woningen, die voornamelijk particulier bezit zijn En net als op andere plekken in Schiedam geldt dat deze hui zen in slechte staat verkeren De kosten om de woningen te her stellen zijn onder meer zo hoog door de slechte fundering Voor een groot deel is dat in de vooroor logse wijken op staal gedaan. De schade aan de huizen wordt niet alleen veroorzaakt door het her stel van de fundering, maar ook aan de gevels. De gevolgen van het slechte draagvermogen van de grond is ook zichtbaar bij wo ningen die op palen zijn gefun deerd De verzakkingen komen vooral voor in het Centrum, West en Zuid en in mindere mate tus sen de havens en Oost Desastreus Door het benodigde geld voor de stadsvernieuwing over twintig in plaats van tien jaar uit te smeren, hoopt de gemeente het stadsver- meuwingsgeld binnen te knjgen Het geld is hard nodig, betoogt de gemeente Als er uit geldgebrek mets kan worden gedaan aan de vooroorlogse woningvoorraad dan zouden de gevolgen voor Schiedam desastreus zijn. Zonder dat geld is het te verwach ten dat marktpartijen geen inte resse zullen tonen om de wonin gen te verbeteren De woningen zouden daardooralleen nog maar slechter worden De inhaalslag van de afgelopen jaren, vooral voorde vooroorlogse woningvoor raad, zal teniet worden gedaan, is de verwachting Op sociaal en ec- nomonusch of maatschappelijk niveau kunnen op termijn grote verschillen gaan ontstaan, waar door op termijn drastische ingre pen noodzakelijk zijn. De achter stand op het gebied van onder houd is dan met meer m te halen Dat doemscenario staat momen teel nog met op het netvlies van de Schiedamse bestuurders. Tot 1 december reizen zij stad en land af om het benodigde geld voor de jeneverstad binnen te halen. De Paul us Potterstraat in Schiedam-West, waar intotaal 140 miljoen gulden nodigisvoor stadsver nieuwing, is één van de grootste problemen. Foto Roei Dijkstra Ook voor de medewerkers van de reini gingsdienst was de stank niette harden tijdens het opruimen van de vogelpoep. Onder: Met een hoge drukspuit werd het weg dek weer be gaanbaar ge- maakt. Foto's Roel Dijkstra Vlaardingen Met duizenden en duizenden tegelijk strijken ze elke avond rond zeven uur neer in de kastanjebomen aan de Paral lelweg m Vlaardingen Een enor me, luid krysende zwarte wolk die het zonlicht onttrekt aan alles op de grond. Behalve een oorverdo vend getjilp produceren de spreeuwen ook een ongekend gro te hoeveelheid vogelpoep De stinkende, zwarte smurrie op straat wordt dag na dag groter Gisteren moest de brandweer er aan te pas komen om de rommel op te ruimen. Door de hevige re genval en de afgewaaide bladeren was het op de Parallelweg spek glad geworden. De duizenderf spreeuwen die da gelijks neerstrijken m de bomen ter hoogte van het NS-station Vlaardmgen-Centrum maken zich klaar om binnenkort naar het warme zuiden te vertrekken Er gens in het zusden van Europa overwinteren de dieren. Voor ze gaan verzamelen zich zoveel mo gelijk vogels. Hun ontmoetings plek is, net als voorgaande jaren, de Parallelweg in Vlaardingen Dit jaar zijn het er volgens de ken ners echter wel heel erg veel Al een aantal weken klaagt de ei genaar van de aan de Parallelweg gevestigde vishandel steen en beer. Ket is voor dp verkoper de laatste tijd pet met de klandizie. Niemand heeft zin om zijn schoe nen te bevuilen aan de centime ters dikke sraume. En de enorme stank doet by veel potentiele klanten de eetlust bederven De geur is zo penetrant dat mensen met zakdoeken voor hun neus en mond over straat lopen „Die vogelstront stinkt gek ge noeg naar rotte vis," vertelt de ar me visboer van Delinks visboe- tiek „Sommigen d'nken dat de stank afkomstig uit mijn win kel. 'Hé visboer, wat stinkt je vis!' roepen ze soms. Maar ik kan er helemaal mets aan doen." Vuile schoenen Niet alleen de ongelukkige vis boer, ook bij supermarkt Hoog vliet aan de Parallelweg hebben ze last van de vogelpoep,. Klanten die nog wel komen, lopen alle maal met hun vuile schoenen de winkel in. Binnen de kortste ke ren ruikt het m de supermarkt even vies als buiten op straat. Gisterochtend heeft de Vlaar- dmgse brandweer in samenwer king met de reinigingsdienst van de gemeente na weken van stank een eind gemaakt aan de overlast door de spreeuwen. Eerst werd de smurrie in een container ge schept. Vervolgens spoten brand weerlui met een hogedrukspuit de straat en de stoep schoon waar na de mannen van de reinigings dienst met veegwagenfjes de laat ste restjes weghaalden. Een ge parfumeerde vloeistof vormde de finishing touch. De verwachting is dat de spreeu wen aan het eind van de volgende week zullen vertrekken naar een wanner oord. Aan de Parallelweg zijn ze dan in één klap van het probleem af. Toch zullen de vo gels volgend jaar hoogstwaar schijnlijk naar precies dezelfde plek terugkomen. By de gemeen te hebben ze dus nog een jaar de tijd te zoeken naar een oplossing. Al is er volgens deskundigen wei nig aan te doen. Wanneer je de spreeuwen op de ene plaats ver jaagt, gaan ze ergens anders de boel onder poepen. Accepteren en neus dichthouden lijkt de enige remedie. Door Jos van Nierop Vlaardingen Ze hebben m hun leven, zo te zien, flink aan de fit ness -apparatuur gezeten. 'Opge blazen kikkers' noemt de bednjfs- leider van beachclub Caribbean de portiers dan ook. Op een zater dagavond huurt de Vlaardmgse uitgaansgelegenheid aan de Ko ningin Wilhelminahaven (voor heen het Pakhuis) zes mensen in. Niet zo maar een paar uitgeran geerde boksers, maar mensen met een beveiligingsdiploma op zak. Dit om zich te wapenen tegen agressieve jongeren. Bmnen is het veilig, willen ze de bezoekers duidelijk maken. Want rotzooi- schoppers komen er niet in of worden er uitgegooid. Die moeten hun vertier ergens anders zoeken. Op straat bijvoorbeeld. Tien uur zaterdagavond. Het na- zomert nog wat en de portiers staan voor Caribbean wat te dol len met elkaar. De beveiligers in uniform hebben nog nauwelijks iets te doen want een avondje stappen rond de Wilhelminaha ven begint tegenwoordig pas om een uur of één. Dan moeten ze flink opletten en zonodig optre den. Meer dan enkele jaren geleden. Want, vertelt één van de portiers: „Mensen zijn agressiever gewor den, Er is minder verdraagzaam heid ten opzichte van elkaar. Als iemand een biertje omstoot, is er al snel een opstootje. Ze nemen ook van alles mee, zoals bijvoor beeld schroevendraaiers. En het neemt toe want mensen vertrou wen elkaar met meer. Ieder gaat een beetje eigen rechter spelen en dat is niet goed." Voor een deel weten de portiers wel waar de oor zaak van de toegenomen agressi viteit ligt. „Het komt onder meer door de middelen die men ge bruikt Vul zelf maar m." 'Joh, laat gaan' Eén van de mannen m uniform, hy werkt ook weieens in Rotter dam, vindt het met het geweld in Vlaardingen nogal meevallen. „Hier kent iedereen mekaar. Ze weten waar iedereen woont En als er een probleem is, gaat men er al snel omheen staan. Mensen sussen het, zo van 'joh, laat gaan*." De bedrijfsleider van Caribbean merkt op dat hij bij problemen de politie belt. „We hebben een di rect nummer, we hoeven met 1-1- 2 te bellen." Ook voor vechtpartij tjes buiten wordt, als dat nodig is, de politie er by gehaald. „Want het gebeurt wel voor je zaak." Drie uur later komt de herrie aan de Wilhelminahaven vooral van taxi's. Met schreeuwende banden racen ze, bochten makend, naar beneden. Naar beachclub Carib bean. Achter één van de taxi's een scooter met daarop dne jongens van nog geen twmtig Schreeu wend maken ze een rondje en kij ken ze of er nog wat gebeurt. Twee andere jongens, Abdel en Foad, lopen richting de beach club „Gaan jullie nu al naar hujs," roepen ze naar twee leef tijdgenotes. Met de haren m het vet en een lach op het gezicht zijn ze duidelijk klaar voor hun avond je uit. „Wy komen voor de gezel ligheid Wij zyn tegen geweld," zeggen ze verscheidene malen stellig. „En als we wat zien is het altijd vermijden. Wy zyn hier met om de boel op te stangen." Piesen Van at de discotheken Sam-Satn en Maddox, de andere kant van de haven, komt ondertussen een be- spoilerde rode Opel aan. Indruk makend met stevig dreunende housemuziek. Twee twintigers slaan er, net als anderen, geen acht op Ze staan nog even tegen het hek naast het gesloten eetcafé De Nieuwe Haven te piesen. Bm nen m Caribbean kost dat geld, weten ze. Niet alleen het hek maar ook de haven en de bosjes rond het monument worden door de jeugd daarom 'goed' gebruikt Nadat Menzo en Michael -ze hebben al een beetje gebierd op de Brandersfeesten in Schiedam - hun overtollige vocht hebben achtergelaten, gaan ook zij richting Caribbean. Geweld, dat vinden ze 'heel nutteloos' „We zoeken het echt met op, want we zyn best wel cool. De arrogan te di e zie je heel erg. Iedereen wil de bmk zyn en aandacht krygen En als je iemand z'n bier omstoot, kom je er .niet van af met het zeg gen van sorry," aldus de jongens, die staan te popelen om naar bm nen te gaan. „Het is een zielige cultuur. Dat zal een beetje met drank te maken hebben, maar het is vooral dat de normen en waar den er met meer zyn Het slaat ge woon nergens op." Tot diep in de nacht wordt er in de uitgaanstenten aan de Wilhelmi nahaven gedanst en gedronken. Nummer voor nummer nemen de dreunende decibellen by Sam- Sam toe. Ook de jeugd die tussen één en dne uur buitenloopt, is Zaterdag 11 oktober SCHIEDAM Christelijke Basisschool Kethel. Tïjdkethel-feest, 11.00-16.00u. Grote-of Sint Janskerk. Concertop koororgel en hobo, 15.00u. Dorps kerk Kethel. Concert Harpe Davids. Maasboulevard Schiedam. Groot Russisch Staatscircus, 16.30 en 20.00u. Dc de 4 Molens. Dans avond met dj Leon, 19.30-23.30u. Theater De Teerstoof. Van Houts en De Ket-Alles mag, 20.30u. Film huis. Kolya, 21.00u. VLAARDINGEN Joannes de Dooper parochie. Rommelmarkt. Mamlxflat Rom melmarkt, 10.00-16.00u. Uitvaart centrum Monuta. Open dag, 10.00-16.00u. Kerk van de Naza- rener. Creatwiteits- en rommel markt, 10.00-16. OOu. Oosterkerk. Boekenmarkt, 09.00-12.00u, Par keerterrein Kolpabad. Promotie- middag Avalance en Jong Avalance, 13.00-16.00u. Stadsgehoorzaal. Jenny Arean Lucreba van derVloot, 2Q.00u. Theater- en eetcafe De planken op. AroJa's Blues Band, 22.30U. MAASSLUIS Parkeerterrein Rembrandtlaan. Oud papieractie De Aik, 09.00- 12.00u. Groote Kerk. Orgelconcert Jaap Kroonenburg, 20.15u. Zondag 12 oktober SCHIEDAM Wijkcentrum Dreesplein. Rom melmarkt, 10.30-15.00u. Dc de 4 Molens. Hoffie-inloop, 11.00- 13.00u en contactmiddag en ruil beurs, 13.30-16.00u. Theater De Teerstoof. TheoisZiek-Kijkeenswat ik durf, 14.00u. Thurfede. Zondag middagconcert, 14.00u. Dc de Woudhoek. The-dansant, 14.00- 16.30u, Maasboulevard Schiedam. Groot Russisch Staats circus, 13.00 en 16.00u. Harreweg 19. Bollen en Knollen, 13.30- 15.00u. Pand Paulus. Opening ex positie Het wandelende schilderij, 16.00u .Theater DeTeerstoof. Van Houts en De Ket-Alles mag, 20.3Gu. VLAARDINGEN Dc de Bijenkorf. Klaverjasmiddag, 10.00-16.00u. Dc Soenda. The- dansant, 14.00-16.30u.PantaRel Workshopdidgendu, 10.00-16.00u. Theater- en eetcafe De planken op. Opening expositie Jaco Vroom, 15.00u. De gediplomeerde portiers van beachclub Caribbean: 'Als iemand een biertje omstoot, is eral snel een OpStOOtje.' Foto Roel Dijkstra ROTTERDAM Cinerama lï The Lost Worid' (al) dag.12.30-15.30-13.30-21.30. Cinerama2: 'MyBestFnend's Wed ding' (al) dag.16-18A5-21.20; ma- xb. ook 13.15. Cinerama 3: 'Men in Black' (12) dag. 14-16.35-19.10- 21.45. Cinerama 4: 'Bean, The Ulti mate DisasterMovie'(al) dag.13.30- 16-19-21.50. Cinerama 5: 'Gordel van Smaragd' (12) dag.15.10- 18.10-21,10; ma.di. ook 12,10. Imax Theater 'Super Speedway" (al) dag.14-16; do. ook 13; vr. ook 10; za. ook 11. 'Ring of Fire' (al) dag.15; za. Vm wo. ook 13. The Lost World' (a() dag. 17-19.15-21.50; zd. t/m wo. ook 10.30. Lantarenl: 'Ca- reerGirts' (16) dag. 20. 'Happy Toge ther" (al) dag.22. (metop ma.), Ven- ster2: 'Broos' (16) dag.20. 'Floating Life' (16) dag. 22. Venster 3: 'Ma Vie en Rose' (al) dag.20-22. Ven ster 4: 'AMoment of Innocence' (al) dag. (beh.ma.) 19.30. 'Engelchen' (al) dag.21.30. 'Angst Essen Seele Auf (al) ma.19.30. Lumière 1: The Lost World' (al) dag.12.15-15.15- 18.15-21.15. Lumière 2'Ar Force One' (16)dag.l2.10-15.15-18.20- 21.25. Uimière 3: Copland' (12) dag.21.20. 'George of die Jungle' (al) dag.13.20-15.50-18.20. Lu mière 4: 'Paradise Road' (12) dag. 18.05-21.10; ma.di. 12-15. Rathé: 'Air Force One' (16) dag.ll.45-14.40-lB.15-21.20; za. metom 11.45. 'Austin Powers: In ternational Man of Mystery' (12) dag.11-13,20-15.30-17.40- 19.50-22.05. 'Conspiracy Theory' (12) dag 18.15-21.10; ma.di. ook 11.40-15.20. 'Copland' (16) dag.11.10-13.45-16.20-18.55- 21.30. 'My Best Fnends's Wedding' (al) dag. 11.15-14.10-16.40- 19.05-21.40. 'Nothing to lose' (al) dag.17.15-19.35-21.55; ma.di. ook 11.20-14. 'Face/Off (16) dag.11.35-14.30-18.05-21.20. Nachtvoorstellingen: Uimière 1: The Lost World' (16) vr.za.00.15. Lumière 2: 'Air Force One' (16) vr.za.00.15. Lumière 3: 'Copland' (16) vr.za.00,15. Lumière 4: 'Mur der at 1600' (16) vr.za.00.15. luidruchtiger dan die van een paar uur geleden Zoals de lallen de gabbers -de éen kaal, de an der gemillimeterd- die richting de taxi's by Caribbean komen waggelen. In een uitdagende pose blyven ze, wachtend op hun ver voer, voor café De Nieuwe Haven staan. Voorbijgangers reageren nauwelijks maar krygen wel het nodige toegeworpen. Het blyft bij verbaal geweld. „Hé, klootzak..." Hoek van HollandDe nachtelijke werkzaamheden van de NS aan het spoorvak tussen Maassluis en Hoek van Holland gaan voorlopig niet door. De komende weken zou er enkele malen 's nachts aan het vervangen van de spoorbaan wor den gewerkt, waarbij er kans zou bestaan op geluidsoverlast voor omwonenden. De NS hebben nu besloten de uitvoering van deze werkzaamheden met minstens een half jaar op te schorten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1