15 'Onzeker' overschot in Schiedamse begroting Openbaar groen wordt tuintje Politie-agenten zagen twee monteurs als vuurwapengevaarlijke boeven Directeur De Kulk stapt op 'Belazerd' door stadsregio Rotterdams Dagblad Jaap van der Scheur schudt z'n ouwe kop nogeens in Vlaardingen Nieuw beleid: Bestrijding hondenpoep, stadsvernieuwing en verkeersmaatregelen Schiedamse restaurant Hosman Frères verkocht Hardleerse dronkaard Illegalen opgepakt Balkon-bodem is in orde Hennepkweker vlak Voor oogst gepakt Driemaasstedeö" Nieu we Passage 70 winkels onder één dak Grote parkeergarage Kom winkelen in de Nieuwe Waterweg Woensdag 15 oktober 1997 Vlaardingen De Vlaardingse politie heeft gisteren tot twee keer toe een 45-jarige dronken Vlaar- dinger meegenomen. Eerst ge droeg de man zich op het Lies veldviaduct in zijn woonplaats agressief. Hij stapte daarna in de stadsbus waar hij weigerde te be talen. Toen de chauffeur hem sommeerde de bus te verlaten wil de de man niet meer weg. De ge marineerde politie nam de Vlaar- dinger vervolgens mee naar het bureau. De dronkaard werd in een cel ge stopt waar hij uit protest tegen de muur begon te urineren. Na zelf deTommel te hebben opgeruimd en hij een bekeuring had gekre gen, werd hij weer de straat op ge stuurd. Even later zorgde de man weer voor problemen. In de Jan Thüjs- sënstraat stond hij tegen een raam te bonken. De politie nam hem opnieuw mee en op het bu reau kreeg de Vlaardïnger een tweede bekeuring. Vervolgens is hij weer heengezonden waarna het rustig bleef. VlaardingenDe vreemdelingen dienst van de Vlaardingse politie heeft gisteren vier illegale werk nemers opgepakt. Een 31-jarige man werd direct naar Turkije uit gezet. De andere drie waren niet bevoegd in Nederland arbeid te verrichten. Zij zijn nog in afwach ting van een verblijfsvergunning. De werkgevers bij wie de vier mannen in dienst waren, hebben een bekeuring gekregen. Maassluis Onderzoek heeft uit gewezen dat de grond waar de woonwijk Het Balkon in Maas sluis op gebouwd zal moeten wor- den;.inordeis^Dit,'iheldde.J^Es- huis, sectorhoofd «vanvistadeden milieubeheer,^gistërenJ^aarr"de commissie stads-ea' irulieube- heejr. Het is één van de resultaten van 'een grondig onderzoek dat gedaan wordt naar'de- woning- bouwplannen aan de Nieuwe Wa terweg. Eshuis deelde ook mee dat het hoogheemraadschap Delf land akkoord gaat met het bouwen langs de Deltadijk en dat onderzoek is gestart naar de ont- sluitingsmpgelijkheden. Voor dat laatste is "'ROM-onderzoeksgeld' te verwachten van de provincie. Al perder werd duidelijk dat in- duitrielawaai vanuit de Botlek en Europoort geen bezwaar, opleve ren. „Bouwplan Het Balkon kan door middel van ontheffing ge woon doorgang vinden," aldus het antwoord van het college op vra- Stolwijk/Schiedam—Een 35-jarige Schiedammer heeft tegenover de politie bekend een vergeefse po ging te hebben, gedaan een grote hoeveelheid wiet te kweken op eenastuk weiland in Stolwijk. De Schiedammer is gehoord door de politie van het district Krimpe- nenraard. De man zou tot het plan zij ri gekomen vanuit het idee om 'snel en makkelijk veel geld te verdienen'. De Schiedammer huurde eind mei voor driedui zend gulden een lap grond van een-54-jarige Stolwijker, die hij by toeval in een bar in Rotterdam was tegengekomen. Twee dagen voordat de Schiedammer zijn oogst wilde gaan binnenhalen, ontmantelde de politie de kweke rij. Volgens een woordvoerder van de politie was het de bedoeling van de Schiedammer de hennep in ongedroogde toestand door te verkopen aan de 'groothandel'. Dat had hem een bedrag van een ton opgeleverd. De werkelijke waarde van de softdrugs op de toonbank van coffeeshops zou ruim boven de half miljoen gul den liggen. Tegen de Schiedam mer is proces-verbaal opgemaakt. Hij zal zich voor zijn plan moeten verantwoorden voor de rechter. De Stolwijkse verhuurder, zo luidt de inschatting van de politie, houdt waarschijnlijk geen kleer scheuren over aan het avontuur. Ondanks het feit dat een paar jaar geleden in een loods op zijn erf ook al eens een grote hennepplan tage werd opgerold, wordt voor zien dat de rechter zijn verweer 'ik dacht dat het onkruid was' niet in twijfel zal trekken. Door Desiree van der Jagt Schiedam Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Schiedam heeft de meerjarenbegroting weer sluitend gekregen. Ruim een maand geleden miste de gemeente nog zo'n drie miljoen gulden. Na een herschikking van de gelden is er voor het komend jaar zelfs een klein overschot van ruim vier ton. In 1999 en 2000 heeft Schiedam wel een te kort, maar daarna voorspelt de meerjarenbegroting weer een overschot van enkele miljoenen guldens. De tekor ten in 1999 en 2000 worden gedekt uit de algemene re serve. De tarieven zullen zoals afgespro ken het komende jaar niet meer stijgen dan het oude inflatiecijfer van twee procent. De inflatie be draagt inmiddels 2,6 procent, maar in de Schiedamse begroting n men nog steeds uitgaan van iwee procent, meldde de wethou der van financiën A, G. Wiegman gisteren ietwat trots tijdens de presentatie van de meerjarenbe groting. Aan de cijfers zoals die nu in de begroting staan zit overigens nog wel enig voorbehoud. Zo is het geld van de door het rijk ingestel de behoedzaamheidsreserve in de Schiedamse begroting gehal veerd. In plaats van 2,5 miljoen gulden staat er 1,2 miljoen gulden op de begroting. 'Boekhouder' Wiegman heeft goede hoop dat de gemeente Schiedam met deze halvering nog aan de lage kant zit en dat de gemeente uiteindelijk meer geld krijgt uit deze reserve. De hoogte hiervan hangt af van het geld dat de ministeries uitge ven, Wiegman: „Het klinkt wrang, maar voor ons zijn zaken als de varkenspest in financieel opzicht zeer gunstig." Stadskantoor De leden van het college presen teerden gistermiddag op hun be leidsterreinen nieuw beleid. Hier voor is het komend jaar ruim an derhalf miljoen gulden beschik baar. Burgemeester R. Scheeres wil dat geld inzetten voor de ver nieuwde organisatie binnen het stadskantoor. Wethouder A. Reijnhout heeft slechts één priori teit: een extra impuls voor de stadsvernieuwing. Zijn collega L. A. Hafkamp heeft meer pijlen op zijn boog. Naast verkeersmaat regelen en het onderzoek naar de huisvesting van het Stedelijk Mu seum staat de herinrichting van de Plantage ook hoog op zijn, ly st. De nieuwe visie op de binnenstad is nog niet in de meeijarenbegro- ting opgenomen. Voor een deel is dat te wijten aan het late tijdstip waarop de nota naar buiten kwam. „Als het al voor de zomer op tafel had gelegen dan hadden we het wel in de begroting kun nen meenemen," zei Hafkamp. Het nieuwe beleid in de porte feuille van Wiegman ligt op een structurele bijdrage in de scho lingvan het ambtelijke personeel en in het verbetertraject van de sociale dienst. De gisteren door ziekte afwezige wethouder A. F. de Leede heeft op zijn terrein geld beschikbaar voor een onderwerp dat iedereen be zighoudt. De aanpak van de ver vuiling door hondenpoep. De ko mende twee jaar wordt geld vrij gemaakt voor een experiment met toezichthouders die in de wij ken Zuid en West het honden poepprobleem moeten aanpak ken. „Het moeilijke aan dit pro bleem is de pakkans," legde Scheeres uit. „We hopen dat met de toezichthouders te kunnen on dervangen." Een onderwerp dat hoog op de agenda van de kindergemeente raad stond is ook door de gemeen teraad overgenomen. In het Bea- trixpark wordt een aangepaste speeltuin aangelegd. Daarnaast wordt ook geld vrijgemaakt om de speeltoestellen in de gemeente de broodnodige opknapbeurt te ge ven. Schiedam Hosman Frères Bistrot Auberge aan de Korte Dam in Schiedam is verkocht. Nieuwe eigenaren, zijn Michael en Karin van Bruggen van het Schiedamse restaurant La Duchesse. De nieuwe eigenaar neemt de eetgelegenheid per 1 november over. Willibrord Hosman zette 24 jaar geleden zijn restaurant Hosman Frères op. De gelegenheid be staat uit twee restaurants; bene den de bistro waar de Franse plattelandskeuken wordt geser veerd en boven de auberge met haute cuisine op het menu. De ondernemer Hosman ver koopt het restaurant omdat hy het 'fysiek te zwaar begint te vinden'. Hij is blij dat zijn stijl, zoals hij die de afgelopen jaren heeft neergezet, wordt voortge zet Hosman zal zijn oude res taurant niet links laten J en zeker af en toe binnenblijven stappen; „Ik heb de afgelopen jaren echt gezocht naar een kfê per die het restaurant wilde voortzetten. Als ik het bijvoor beeld aan een Chinees had ver kocht, zou het anders liggen" vertelt Hesman'/,,Ikfieb de afge lopen jaren iets neergezet eh 3&r ben blij dat daarmee wordt door gegaan. Natuurlijk zal de nieu we eigenaar er wel een eigen zwier aan geven." Gespecialiseerd Hosman gaat verder met rijn in' 1988 opgerichte Hosman Vins; een gespecialiseerde.wijnhaf als aan particulieren verkoopt* Pagina 17; 'Eigenlijk ben ik al vijfjaar aan het afscheid ne- Zes bewoners van het Bolderwerk In de Vlaardingse OostwIJk krijgen er een stukje tuin bij. Op eigen initiatief hebben ze bij de ge meente aangeklopt om het trottoir en de openbare groenstrook langs hun geve! bij de tuin te trekken. Op die manier moet de overlast door hondenpoep tot het verleden gaan behoren. De gemeente en Woningstichting Vlaardingen kwamen met de bewo nerstot een vergelijk; de voortuintjes worden door de bewoners zelf ingericht en onderhouden, terwijl gemeente en woningstich ting voor de voorbereidende werkzaamheden opdraaien. Daarmee is gisteren gestart. En als beginnetje voor een gezellig tuintje kregen de bewoners wat bloembollen van hun huisbaas. Foto Roei Dijkstra Vlaardingen De Vlaardingse po litie heeft maandagmiddag niet overdreven gereageerd toen zij met veel machtsvertoon twee was automaatmonteurs arresteerde. Volgens een woordvoerder van de politie waren de agenten in de veronderstelling dat één van de mannen vuurwapengevaarlijk was. De tactiek die is gevoerd, is standaard. Dat er twee onschuldi ge Rotterdammers werden opge pakt is volgens de woordvoerder uiterst vervelend, maar de agen ten nemen in zo'n situatie het ze kere voor het onzekere. De twee wasmachinemonteurs wilden in een flat aan de Albertina Agne- slaan in Vlaardingen een klus gaan klaren. De bewoner deed echter niet open waarop de twee monteurs enige tijd op de deur bonkten en op het raam tikten. Toen er geen reactie kwam verlie ten ze de flat. Op de Laan van Bo- l'es in Schiedam werd het tweetal door de politie met veel machts vertoon tot stoppen gedwongen. Met hun handen in de lucht moes ten ze uitstappen en werden ze door agenten onder schot gehou den. Op het politiebureau werd duidelijk dat de arrestatie op een misverstand berustte. De bewo ner met de kapotte wasmachine was wel thuis maar had na het ge bonk de politie gebeld. Hij dacht dat zijn schuldeisers voor de deur van rijn woning stonden. Op het politiebureau kwam de aap uit de mouw en bleek dat de goudeerlij ke Rotterdamse monteurs geen kwaad in de zin hadden. Een woordvoerder van de politie ver telt dat de meldkamer op de be- Directeur J.M. Bulthuis van zwembad De Hulk heeft ontslag genomen. Bulthuis zegt 'puur persoonlijk' tot die stap te zijn gekomen omdat Tiet bestuur en ik wat anders den ken'. Namens het bestuur zegt penningmeester C. Molenaar het 'jammer' te vinden dat Bulthuis Bulthuis werkt vanaf 1978 voor de gemeente Vlaardingen. Ver uit het grootste deel van die pe riode is hy bedrijfsleider ge weest van het Kolpabad en later ook van het Holybad. Met het nieuwe zwem- en recreatiebad De Kulk had Bulthuis grootse plannen. Maar nog geen drie we ken na de feestelijke opening door staatssecretaris Terpstra heeft de directeur zijn vertrek aangekondigd. Over het exacte hoe en waarom wil Bulthuis niet in detail treden. „Dat is een beetje moeilijk omdat we hebben afgesproken er niet al te veel ruchtbaarheid aan te geven." Na enig aandringen voegt hij eraan toe dat hij 'meer van deze functie had verwacht' en dat hij dus een verschil van mening heeft met het bestuur over het beleid. Niet bljj Het stichtingsbestuur is niet blij met het vertrek van de directeur. Volgens penningmeester Mole naar heeft Bulthuis rich verke ken op de nieuwe situatie, „Het Kolpabad was van de gemeente en De Kulk is een eigen bedrijf, waaraan andere eisen worden gesteld. Vroeger kon hij op drie afdelingen van de gemeente te rugvallen voor ondersteuning en/of geld, maar dat gaat in deze constructie niet. Het zwembad moet de eigen broek ophouden. En als je dat te veel vindt, dan maak je je afweging," aldus Mo lenaar. Volgens beide partijen heeft het vertrek van de directeur niets te maken met tegenvallende resul taten van Het zwembad Want, roepen zowel bestuur als direc teur: „Het gaat best aardig. Vol gens verwachting." Bulthuis vertrekt officieel per 31 december, maar is op 1 decem ber al met verlof. Daarna treedt hij in dienst bij de gemeente Vlaardingeö. „Over wrat ik daar ga doen bestaat nog geen duide lijkheid. Maar ik heb twee jaar geleden met de gemeente afge sproken dat als het om de een-of- andere manier spaak zou lopen, ik bij de gemeente aan de slag zou kunnen." wuste maandagmiddag een pa niekerig telefoontje van de bewo ner van de Albertine Agneslaan binnen kreeg. „Hij zei dat er ie mand voor de deur stond met een vuurwapen. De man vertelde de persoon te herkennen en de naam die de angstige Vlaardinger noemde, kwam ook bij ons in de computer voor. Uit die informatie bleek dat de betreffende figuur vuurwapengevaarlijk was." Volgens de woordvoerder gaat de politie in dit soort situaties uiterst voorzichtig te werk. „Er is een standaardprocedure die wordt ge volgd. Ook als de personen een maal zijn aangehouden, gaan de agenten zorgvuldig te werk. Het is normaal dat arrestanten pas op het bureau te horen krijgen waar om ze zijn opgepakt." Waarom de agenten niet even contact hebben opgenomen met de baas van het aangehouden tweetal is de woord voerster duidelijk. De baas vroeg rich namelijk af waarom de agen ten met even met het nummer dat op de bus stond belden. Volgens hem had zo de hele poppenkast op de Laan van Bol'es niet nodig ge weest. „Op het moment dat wij de auto aan het achtervolgen waren, hadden we geen tyd te telefone ren. Bovendien zou het natuurlijk vreemd zijn dat wij de baas infor meren over de mogelijke strafba re feiten van zijn werknemer." De woordvoerster benadrukt nog eens dat de politie het vervelend vindt dat twee onschuldige man nen zijn opgepakt. „Toch hadden we voldoende aanwijzingen ui terst voorzichtig te zijn. Voor het zelfde geld betreft het wel een vuurwapengevaarlijk persoon en dan lopen de agenten op straat ge vaar als zij zich niet houden aan deprocedure." Door Jan Rozendaal Vlaardingen Nee, druk was het niet, gisteravond in de grote zaal van De Lyndraaier bij de oprich tingsvergadering van de Vlaar dingse afdeling van Solidair'93. „Maar," baste kopstuk Jaap van der Scheur opgewekt, „er zijn er meer dan op een gemiddelde ver gadering van de PvdA." Zijn voor malige partij, van wie hij alleen Joop den Uyï nog steeds met zeer veel genoegen citeert. Maar ja, die is dood. „Het gaat niet om de kwa liteit, maar om de kwantiteit," oreerde landelijk voorzitter Henri H. Caron om de stemming erin te houden. Als jeal die kopstukken -delan delijk penningmeester en tweede secretaris waren er ook- niet meetelde bleven er elf belangstel lenden over. Elf. Het gekkenge tal? „Het gaat erom dat jullie er zijn. Dat jullie niet zeggen: laat ze allemaal maar barsten. Datje niet, zoals die andere partijen die rede neren dat het een kwestie is van halen, hebben en houden, hopen dat je doet: ergens in een hoekje kruipen. En je je daar verstopt on der een deken. Dat willen ze graag, dat je je gedeisd houdt. Neem het lot in eigen hand en probeer de mensen hier in Vlaar dingen een beetje te helpen." Jaap van der Scheur. Z'n stem, zo als we die kennen van de tv toen hij de ambtenaren namens de Ab vaKabo nog voor rich wist te win nen, heeft flink aan kracht inge boet. Z'n handen en armen spre ken niet meer mee, maar blijven over elkaar op tafel liggen. Maar de ogen spieden streng over de leesbril door de zaal. Als een man van rond de 30 jaar op de eerste rij een beetje begint te giechelen als Van der Scheur het over de men sen in de verpleegtehuizen heeft, die met z'n zessen op een kamer moeten liggen, is dat vuur in z'n stem weer eventjes terug: „Denk erom hoor, want je bent zo oud." Z'n vinger in de lucht. Van der Scheur heeft de zaal aan z'n lippen hangen. Medeoprichter van Solidair'93, nadat hij na het WAO-debacle uit de PvdA stapte. Inwoner van Hoek van Holland, raadslid te Rotterdam. Ook de vol gende periode. „Ze hebben me ge vraagd Zo lang er geen opvolgers zijn, doe ik het maar." Boerenverstand „Ach," zegt hy in de pauze, „die jonge mensen vragen weieens: dat is toch moeilijk, die politiek? Ik zeg dan: kun je lezen? Kun je schrijven? Heb je een boerenver stand? En geloof natuurlijk. Je moet geloof hebben, dat is héél belangrijk." Geloof in die rechtvaardige maat schappij, Waar ouderen zelfres pect hebbejren jongeren verder 'komen dan hét'uitricht dat ze de rest van hun leverinrde bijstand zitten'. En.al die smoesjes dat er geen-geld is, daar trapt het grys besnorde politieke dier natuurlijk al lang niet meer in. „Dertig, vijf endertig miljard gulden wordt er bij elkaar in Nederland aan belas ting ontdoken. Als we daar nu eens tien of twintig miljard van boven tafel weten te krijgen, zeg ik dan. Maar dan krijg ik als ant woord: 'Jaap, dat gaat niet Dat is te moeilijk'. Dus pakken ze de bij standsmoeder die honderd gul den zwart bijverdient om haar kind ook eens een paar *Naikies\ of hoe heten die dingen, te kopfn. Of met een schoolreisje mee-te kunnen laten gaan. Dan schudde wel eens je ouwe kop en weet je waarom je het doet. Voor de soli dariteit met die mensen. Om pro beren te helpen dat die mensen, hun waardigheid terugkrijgen." De nieuwbakken voorzitter van de Vlaardingse afdeling Peter de Jong had ook - soms met openge vallen mond- mee zitten luiste ren: „Zo denk ik er-ook over." En over de Vlaardingse problematiek maken. Skneriinetianderen'- on der wieeenrafralögAOV'er- ^aat hij eèn detjjriarik vormen die een verkiezingsprogramma - moet '"'gaan opstellen. By de vorige ge meenteraadsverkiezingen in. Vlaardingen is het met gelukt met Solidair'93, maar dat zal in maart anders zijn. „Wij zijn vanavond op weggegaan om een goede party te worden."Het was daarna weer snel rustig in de grote zaal van De Lyndraaier. Jaap van der Scheur (rechts), gisteravond in Vlaardingen achter de tafel naast landelijk voorzitter van Solidair'93 Henri Caron: 'Het gaat erom dat jullie er zijn.' Foto Roei Dijkstra Maassluis 'Belazerd, bullshit, schandalig'. Een brief van de stadsregio over de Dijkpolder heeft kwaad bloed gezet bij de Maassluise politieke partijen. Dit bleek gisteren in de vergadering van de commissie stads- en mi lieubeheer. Het schrijven was een reactie op de vraag van de gemeente Maas sluis of de stadsregio zich nog steeds wil inspannen om de Maas- landse Dijkpolder als Maassluise gemeentegrond te bestemmen voor woningbouw. In tegenspraak met eerdere be richten vindt de stadsregio het ge bied tussen Maassluis en de A 20 voorlopig niet meer nodig voor woningbouw. Er is immers - zowel binnen de gemeente Maas sluis als elders in de regio- vol doende ruimte om het geplande aantal woningen te bouwen, meent het bestuur van de stadsre gio. „Tegen deze achtergrond komt een gezamenlijke reactie op spoe dige grenscorrectie met de ge meente Maasland als weinig ge loofwaardig over." De commissieleden gaven giste ren blijk behoorlijk verbolgen te zijn over deze ommezwaai. „De Dykpolder was eerst een logische grens van de stadsprovincie, en nu ineens niet meer," foeterde D66'er F.M.L, Wensveen. Ook J. F. Scheerstra snapte daar niets van. De WD'er vroeg zich daarbij vooral af waar dan de volgens de Vinex geplande tweeduizend wo ningen moeten komen. Inclusief de bouwplannen aan de Waterweg (Het Balkon) komt Maassluis nooit aan dat aantal, concludeer de Scheerstra. „En als Het Balkon onverhoopt niet door zou gaan, dan gaat de stelling van de stads regio helemaal niet op." De WD'er constateerde samen met P.E.H. Kromdijk tPvdA) dat de Maassluise lobby om de Dijkpol der te bemachtigen het heeft moe ten afleggen tegen ande; e sterke re lobby's. „We hadden eigenlijk niet bij de stadsregio moeten zijn maar bij de provincie Zuid-Hol land Die gaat erover." Maassluis Óm' iel de toss: komst voor wdningbouyi aa%: spraak te maken op dëMaas- landse Dijkpolder,":wer<igiste- renin de eomjmssie.stads- .en milieubeheer', geopperdvoord Zowel J.P. Scheeistra (VVD) als J. van der.Kolk(RPF/GEV/n SGP) bracht de mogelijkheid - naar.-voren .omi'Maasstafa, Maaslanden Maasdijlc,saipen u te voegen totiéétfeonpóme, - raaL-J56®er.Pi.JlIi.WaiSïeea-! vesaon Ter rahrast*"eemjoaajn 1 voorr'Driemaasstedëh.'.V-.-t

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1