'Eigenlijk ben ik al vijfjaar aan het afscheid nemen' Eigenaar Hosman Frères wil meer vrije tijd Verkeerde illustratie Historie in straatnamen 'n Gul ge baar Muzieklessen voor gehandicapten Waar blijven de vrouwen? Zorg voor mensen in laatste levensfase Bijenexcursie voor kinderen Werklunch bij ADR Menu 'finale' Rotterdams Dagblad Woensdag 15 oktober 1997 Vlaardingen heeft er sinds vrijdagavond twee ridders in de Orde van Oranje Nassau bij. In Den Haag, op het Malieveld, speldde loco-bur gemeester Henk Roijers de populaire kindervrienden Bassle en Adriaan (van Toor) de bijbehorende versierselen op, tijdens een gala ter ere van hun 48-jarig jubileum als artiest Als het acrobaieaduo The Croeksons bereisden ze de wereld. Ze tra den op in beroemde nachtclubs en verwierven faam met hun act van gestapelde dienbladen en glazen. Zo'n twintig jaar geleden maakten ze de metamorfose naar downsduo en thans draaien ze een omzet van drie miljoen gulden,per jaar.met hun videobanden, cd's en merchandising. Russische kindertjes kennen hen als Basky Adrien, en binnenkort moet ook het Spaanstalige deel van de wereld eraan geloven. Tout artiesten-Nederland was daarom naar het Malieveld gekomen om het succesvolle duo in de bloemetjes te zetten. Omdat 1,1 müjöen videobanden en 0,5 miljoen cd's over de toonbank zijn gegaan, trok de directie van Wegener-Arcade de portemonnee open en gaf 5000 gulden cadeau. De jubilarissen sluisden het geld onmiddellijk door naar het Sophia kinderziekenhuis, want beroemd en winstgevend mogen ze zijn; voor dit Rotterdamse ziekenhuis treden ze al jaren be- langeloosop. Ook wethouder Roijers, die de vakantievierende burgemeester ver ving, maakte een gul gebaar. Stijlvol in smoking gekleed, zong hij eerst de lof over onze stad en dook daarna in het milieuvriendelijke linnen ta^je met opdruk van de gemeente, dat hij nonchalant over zijn schouder droeg. Terwijl de televisiecamera's snorden en de stal van Privé toekeek, overhandigde hij de twee mannen van drie mil joen een stropdas, bedrukt met motieven van de Spaanse trappen. Een stropdas-.? Jawel, een stropdas ter waarde van zeker wel 34,95 gulden per stuk: bet standaard relatiegeschenk van de gemeente Vlaardingen. voor beide broers één. Zou dat nou city-promotion zijn? DICK VAN DER LUGT Vlaardingen Muziekcentrum OpMaat is begin dit jaar gestart met muzieklessen voor verstandelijk gehandicapten. De lessen worde n gegeven door Jos de Vries-Aarden. Zij is als muziektherapeute bevoegd om muzieklessen aan verstandelijk gehandicapten te geven. Ook nu nog kunnen leerlingen zich opgeven voor deze les sen. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met Jos de Vries-Aarden 5921368. Met haar kan over de aard van de handicap van de leerling worden gespro ken. De lessen zijn voor kinderen en volwassenen die met muziek bezig willen zijn. Tijdens de lessen ko men alle elementen van muziek, zoals melodie, maat en ritme en harmonie op een leuke en ontspannen manier aan ue orde. Hierbij wordt gebruik gemaakt van slag-blaas- en snaarinstrumenten. Ook wordt ge werkt met de eigen stem, handen en voeten. Belang rijk in de lessen zijn het luisteren en het plezier in het muziek maken in een groep. De lessen worden op woensdagmiddag gegeven in het gebouw van mu ziekcentrum OpMaat aan de Mcidoomstraat in Vlaardingen. De groepsgrootte is vier óvijf leerlin gen, ingedeeld in vier leeftijdsgroepen. Het lesgeld bedraagt 32,50 gulden per maand. Groenlinks houdt zaterdag weer een politiek café. Het onderwerp is dit keer 'Vrouwen en politiek/Waar blijven de vrouwen?' Met politica's uit verschillende partijen wordt gesproken over de rol van de vrouw in de Vlaardingse politiek. Samen met Radio Rijn mond-columniste Carrie gaat GL-raadsIid Jan van der Kolk op zoek naar rde politica van de toekomst'. Vrouwen zijn dan ook nadrukkelijk uitgenodigd om zaterdagmiddag tussen 16.00 en 18.00 uur naar café De Oude Markt te komen. De dames van het Vrou wenkoor Uit Volle Borsten, dichteres Mirjam Pool ster en Tweede Kamerlid voor Groenlinks Tara Singh Varma zullen er in ieder geval zyn. Hoe ga je om met iemand die stervende is? Hoe ben je éen ander tot steun? Wat doe je met angst en pijn? De cursus 'Zorgen voor mensen in de laatste levens fase' gaat in op onderwerpen waar iemand mee te maken krijgt die zorgt voor de stervende mens. De cursus, die op vrijdagochtend van start gaat, wordt gegeven door Sjaan Abel, maatschappelijk werker gespecialiseerd in rouwverwerking en Ellen Backer- Quispel, verpleegkundigeen gespecialiseerd in ster vensbegeleiding. Gedurende zes vrijdagochtenden wordt theorie wordt afgewisseld met ontspannings oefeningen, visualisatie en meditatie. Aanmelden op 4600834 of4342323. Op NME-centrum Harre Wegh gonst het deze weken van de activiteiten. Vijf weken lang bezoeken leerlin gen van groep 3 van de Schiedamse basisscholen het natuurproject 'de honingbij'. Tijdens de excinrsie hebben de leerlingen van groep 3 het druk met het maken van een echte waskaars, honing proeven, het bekijken van (dode) bijen onder een loep en het pas sen van de kleding van de imker. Het meest spannende is echter het bezoek aan de bij enkasten. In het lokaal staat een 'kijkkast' met een echt bijenvolk. De kast kan open en achter een ruit kunnen de leerlingen het drukke bijenvolkje op hun gemak bekijken. Zij zien dan de koningin omringd door haar hofdames, de werksters en de in- en uit vliegende bijen en die elkaar door het doen van een bijendans vertellen waar ze de bloemen kunnen vin den. Na de kijkkast die binnen staat wagen de leer lingen zich ook nog naar buiten om daar bij echte bij enkasten te kijken. Vaak overwinnen de leerlingen hun eigen angst voor die enge prikbeesten en mer ken ze dat de bijen wel wat anders te doen hebben dan achter hen aan te vliegen om te prikken. Tot en met 21 oktober kunnen belangstellenden zich opgeven voor de werklunch van het Anti-Discrimina tie Buro, op 29 oktober. Centraal staat 'discriminatie in buurten'. Ket komt nogal eens voordat zittende bewoners zich verzetten tegen de vestiging van een allochtone huurder in 'hun' buurt of straat, met als gevolg dat deze er liever maar vanaf ziet. Tijdens de werklunch wordt hierover van gedachten gewisseld. H. van de Burg van de Woningstichting Usselmonde zal verteilen hoe deze organisatie dit probleem tege moet is getreden toen zij zich ermee geconfronteerd zag. Aanmelden kan via telefoonnummer 4264406. Redactie Waterweg: Menno Haddeman, Ben van Haren, Danièlle Hermans, Deslreevan der Jagt, Judith van Klaveren, Marlètte Olsthoom, Jan Rozendaa! Over de Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Sander Son nemans Telefoon 2732700 4004310 Door Desiree van der Jagt Schiedam Al zijn hele le ven werkt hij op de Lange Haven. De schiedammer Willibrord Hosman, 55 jaar oud, kan als hij zou willen al le gevels van de panden zo uit zijn hoofd natekenen. Het is dan ook niet verwonderlijk dat zijn twee zaken, Hosman Frères en Hosman Vïns aan de Lange Haven zijn geves tigd. Hoewel, de ingangen van beide zaken staan tech nisch gezien niet aan de Lan ge Haven. De rest van de panden overigens wel Na 24 jaar verkoopt Willibrord Hosman het restaurant. „De 24 jaar zijn er eigenlijk 48 geweest. Ik werk zo'n 105 uur per week. Van maandagochtend tot maan dagochtend. Elke week, elk jaar. De laatste jaren wordt het fysiek ook zwaarder om het vol te hou den," vertelt hij zijn beweegrede nen om te verkopen. „Dit is een ontzettend gezellig en sfeervol vak, maar je hebt helemaal geen privé-leven. De laatste jaren heb ik er ook de wijnhandel bij en om dat ook goed te doen, dat kost ge woon veel tijd." Al vijfjaar sluimert het idee over de verkoop door zijn hoofd, „Het is altijd mijn bedoeling geweest om de horeca af te stoten en met de wijnhandel door te gaan." Het probleem was echter om een goe de koper te vinden. „De jonge mensen hebben er geen geld voor en zij die dat wel hebben, hebben er geen zin meer in," vertel; Hos man achter één van de tafels m de bistro. Bij toeval werd de nieuwe koper gevonden. „Michael van Bruggen van La Duehesse koopt wijnen bij mij, Ik heb eens laten vallen dat ik wilde verkopen. En de volgende dag belde hij terug of hij het niet misschien kon kopen. We zijn als het ware tegen elkaar aangelo pen," vertelt Hosman. De koopcontracten zijn deze week getekend en Hosman is begonnen aan de laatste weken in zijn res taurant. „Ik ga hier geweldig van genieten. Dit zijn geen gewone dagen meer, maar eigenlijk ben ik al vijf jaar aan het afscheid ne men," vertelt hij. Lekkerbekken In een totaal vervallen pand op de hoek van de Lange Haven en de Korte Dam begon Willibrord Hos man in 1973 de bistrot en auberge Hosman Frères. In eerste instan- tie was het de bedoeling dat hij sa men met één van zijn broers het restaurant zou runnen. „Vanaf 1959 werkte ik in de wijn- en deli- catessenhandel die mijn grootva der in 1896 was begonnen. Na tuurlijk op de Lange Haven. Na dat mijn vader was overleden nam mijn moeder het over en la ter mijn broer en ik. Begin jaren zeventig kwam het idee voor het restaurant, maar mijn broer en ik hebben toen besloten die zaken te scheiden." Het pand heeft Hosman geheel zelf opgeknapt. Vanachter een ta fel in de bistro wijst hij naar alle details. „Eigenlijk is alles door de jaren heen precies hetzelfde ge bleven. Er is niets veranderd. Op de gordijnen na dan," vertelt hij. Het idee achter Hosman Frères was de Franse keuken in Neder land te promoten. De gelegenheid kent dan ook twee aparte restau rants met twee heel verschillende keukens. „Hier beneden in de bistro wordt eten uit de Franse plattelandskeuken geserveerd en boven is het meer haute cuisine. Beide keukens trekken een eigen publiek. Je kunt zeggen dat de echte lekkerbekken boven zit ten." De ster van Hosman Frères was vooral rijzende nadat het restau rant in de jaren zeventig prijzen ging winnen in het Rotterdams Nieuwsblad. „Twee maal wonnen we de Gouden Pollepel en ook een keertje de zilveren pen," vertelt Hosman nog steeds trots. De prij zen betekenden grote bekend heid. Niet alleen in Schiedam, maar ook in de regio. „Na die pu blicaties stonden mensen hier echt om vijf uur in de rij om bin nen te komen. Dat was ongeloof lijk." Na het toekennen van de prijzen kwam de grote bekendheid, want met gewoon adverteren kwam Hosman er niet, was zijn ervaring. „Ik heb het ook gedaan. Gewoon reclame maken zoals het hoorde, maar daar kwam geen hond op af." Beginjaren tachtig kwam hij met een geheel eigen idee om zijn res- Hosman Frères Bistrot Auberge Is verkocht. Willibrord Hosman startte 24 Jaar geleden met dit restaurant, maar gaat nu verder In de wijnhandel. Foto Roei Dijkstra taurants te promoten. „Je moet ervan uit gaan dat mensen meest al eten in drie, misschien vier ver schillende restaurants. Om de binding met de gasten groter te maken, ben ik met de nieuwsbrief begonnen." Inmiddels krijgen zo'n 4500 gas ten elke maand de nieuwsbrief thuisgestuurd. Hosman heeft hiervoor een geheel eigen stijl ge creëerd. „Het zjjn als het ware brieven tussen vrienden. Ik schrijf altijd een geromantiseerd verhaaltje. Het zijn hele gezellige brieven en daaraan koppelt de chef-kok dan een menu." De inspiratie voor' de brieven vindt hij overal en nergens, legt hij uit. „Het kunnen hele kleine dagelijkse dingen zijn. Er stond hier ooit eens een eend op de ven sterbank, Dat gebeurt echt nooit en daar heb ik een verhaal om heen geschreven." Aan de verha len zit één strikte voorwaarde, de verhalen moeten wel op waarheid berusten. „Natuurlijk zijn het in de loop der jaren niet allemaal be stsellers geweest, maar het werkt wel heel goed." Met de nieuwsbrieven en natuur lijk de kwaliteit in zijn restau rants heeft Hosman de afgelopen 24 jaar naam gemaakt. De eigen Hosmanstijl om het zo maar te noemen. In die stijl past ook het reserveringsbeleid, of liever ge zegd het feit dat hij in de bistro niet aan reserveringen doet. „In het begin was dat vreemd. Dat kenden we in Nederland hele maal niet, dat een tafel niet kon worden gereserveerd. Maar ik heb in al die jaren nooit een uitzonde ring gemaakt. Voor niemand niet." Het weigeren van reserveringen heeft ook te maken met goed on dernemersschap. „Het is gewoon goed voor de omzet Als een tafel is gereserveerd, kun je die slechts één keer per avond bezetten, ter wijl dat hier drie keer is, Daar naast moeten de tafels ook vol zijn. Met reserveringen krijg je Schiedam Zoals elke maand ontvangen de vaste gasten van. de Auberge in oktober ook weer een speciaal menu. Het menu 'Finale Auberge'. Het. begint met een tompouce van gamalenmousse, basilicum en - gemarineerde paprika. L Dat wordt gevolgd door kort gebak ken Canadese coquilles die zijn belegd met verse ganzen lever en geserveerd met een tmffelvinaigrette. Het hoofd gerecht bestaat uit in de oven gebraden parelhoender met wijnzuurkool geserveerd met romige aardappelpuree én pa- relhoendersaus. Itetoetis,crè me bnilée. Ais vanzelfspre kend beveelt "Willibrord Hos man daar een wijn bij en dat is een Bourgogne Grand Ordinai re uit 1990 van het MaisonNai- geon Chauveau. open plekken in je zaak Ondanks de inmiddels grote be kendheid van Hosman Frères in de regio wordt het restaurant nog regelmatig gebeld voor reserve ringen. „Dat betekent dus dat er toch nog mensen zijn die ons nog niet kennen en hier naar toe ko men." Sfeer Willibrord Hosman is bezig aan zijn laatste weken, maar weg van de Lange Haven gaat hij zeker niet Een stuk verderop is Hos man Vïns gevestigd. (De ingang zit aan de Westvest, red.) Een enorme wijnhandel, opgezet vol gens Hosmans eigen stijl. Langs de kant in de immens grote oude distilleerderij staan dozen met daarop enkele wijnflessen. De ruimte wordt verlicht met groene lampen die op de dozen staan en aan het plafond hangen 24 ouder wetse spiraallampen. In het mid den staat een grote eiken tafel. Door de hele hal heen staan bank stellen en er is een piano. Achter de tafel is Hosman tijdens openingstijden veelvuldig te vin den en voelt hij zich thuis. „Ik wil altijd een gezellige sfeer creëren. Dat deed ik in het restaurant en hier ook." Met de wijnhandel is hij in 1988 begonnen. „Maar ei genlijk ben ik er nooit mee ge stopt. Onder Hosman Frères Ugt een kelder vol met wijn en als de gasten daarom vroegen dan ver kocht ik ze een doos." Hosman Vms zit in de lift. „Elk jaar groeit de omzet met dertigproeent Dat is gigantisch. Dan kun je het er niet meer even by doen." De wijnhandel zal vanaf oktober dagelijks open zijn met uitzonde ring van zondag en maandag. Wil librord Hosman krijgt het daar mee ietwat rustiger. „Na 24 jaar heb ik eindelijk een weekeinde en kan ik me gaan storten op hobby's die ik wel heb, maar nooit heb uit kunnen voeren," Hoewel, rusti ger, dat weekeinde duurt ook maar één dag. „Op maandag is de zaak wel dicht, maar de groothan del gaat dan gewoon door." De komende twee weken zal hij net als alle 24 achterliggende ja- ren nog in Hosman Frères te vin- den zijn. Handen schuddend en met iedereen een praatje maken. Een gastheer op en top. „Het is nu een speciale tijd. Kijk, ik heb hier zelf nog het beton gestort. Een be langrijke periode uit mijn leven wordt nu afgesloten. Het is alsof ik mijn kindje los moet laten." Woensdag 15 oktober ROTTERDAM Uxor Theater» De Jantjes, 20.15. Zaal de Unie. Volgspot Live, 20.30. O.T. Theater a/d Müllerpler. Ham iet, 20.00. Rotterdamse Schouw burg. kI,z.UitdePakkenf20.30;gr.z. De Rotterdamse Dansgroep, 20.15. Grote- of St Laurenskerk. Lau- rensiez'tng, 20.30. Donderdag 16 oktober SCHIEDAM Dc Oost. Olieverf schilderen, 14.00- 16.00u. Stedelik Museum. Kunstuurtje tentocnstellingRadicaal beeld, 14,00u; Filmhuis, The En glish Patiënt, 21.00u. Podium.- Oorsmeer: Ed Citroen, 2100u. VLAARDINGEN Grote Kerk. Lunchconcert, 12.45- 13.15U. Stadsgehoorzaal. Fay Lo- vsky,20.00u. ROTTERDAM Grote-of SL Laurenskerk. Middag pauze-concert, 12.45. Theater Zuidplein. gr.z. Ruth'miss, 20.15; kLz.ErikBrey, 20.30, Rotterdamse Schouwburg, klz. Zomertritogie, 20.30. Ahoy. Ski-Happ 1997, 14- 22.00. SKVR Callandstraat Lezin gencyclus: Theater door de eeuwen heen, 20-22.00, Casino Rotter dam. Kenningsmakingsweek. ROTTERDAM Cinerama 1: The Lost World' (alj dag.12.30-15.30-18.30-21.30. Cinerama 2:'My Best Friend's Wed ding' (al) dag.16-18.45-21.20; do- .vr.ma.di. ook 13.15. Cinerama 3: 'Men in Black' (12) dag.14-16.35- 19.10-21.45. Cinerama 4: 'Bean, The Ultimate Disaster Movie' (al) dag.13.30-16-19-21.50. Cine rama 5: 'Gordel van Smaragd'TJ2) dag. 15.10-18,10-21.10;do.vr.nia- .di. ook 12,10. ImaxTheater 'Su per Speedway' (al) dag. 14-16; 'do. ook 13; vr. ook 10; za. ook 11. 'Ring of Fire' (al) dag.15; za. t/m wo. ook 13. The Lost World' (al) dag.17- 19.15-21.50; vr. ook 11.30; zo. t/m wo. ook 10.30. Lantaren 1: 'Career Girts' (16) dag. 20. 'Happy Together' (al) dag.22. (niet op ma.). Venster 2: 'Broos' (16) dag.20. 'FloatingLife' (16) dag. 22. Venster 3: 'Ma Vie en Rose' (al) dag.20-22. Venster 4: 'A Moment of Innocence' (a!) dag. (beh- ,ma.) 19.30. 'Engelchen' (al) dag.21.30. 'Angst Essen Seele Auf (al) ma.19.30. Lumière li'The Lost World'. (al) dag.12.15-15.15- 18.15-21.15. Lumière 2: 'Ar Force One'(16) dag.12.10-15.15-18,20- 21.25. Lumière 3: Copland' (12) dag.21.20. 'George of the Jungle' (al) dag.13.20-15.50-18.20. Lu mière 4: 'Paradise Road' (12) dag.l8.05-21.10;do.vr.ma.di. 12- 15.Rexane: 'Gulzige Uefde'(lS) do. t/m zo. doorl. voorst. 'Zwoele Zonne- trip' (18) ma. t/m wo. doorl. voorst. Pathé: 'Air Force One' (16) dag.ll.45-14.40-18.15-21.20; za, nietom 11.45. 'Austin Powers: In ternational Man of Mystery?'^) dag.ll-13.20-15.30-17.40- 19.50-22.05; wo. niet om i$2Q. 'Conspiracy Theory' (12) dag.18J.5- 21.10; do.vr.ma.di. ook 11.40- 15.20. 'Copland' (16) dag.ÜJ.0- 13.45-16.20-18.55-21.30. 'My Best Friends's Wedding"(al) .11.15-14.10-16.40-19.05- 21.40. 'Nothing to lose' (al) dag.1715-19.35-21.55;do.vr.ma- .di. ook 11.20-14. 'Face/Off (16) dag.ll.35-14.30-18.05-21.20. Sneak Preview; 'One Fine Dove' (16) di. 21.30. In verband met een technische storing is er in de krant van gisteren een storende fout geslopen. Bij het verhaal over de plantten voor de binnenstad van Schiedam was niet de geplande tekening te zien, maar een foto die daar helemaal niet hoorde. Onze excuses daarvoor. Met de plaatsing van de tekeningen de uitlegbij de foto hopen vrij dit te herstellen. De hoofdredactie; De lijn Stadserf,Hemaplein en de Broersvest door kruist het centrum. Hetisde meest centraleplek in de stad. Belangrijk is de relatie Stadserf- Hemapleirt als ondeelbare ruimte, de 'suite' met de Broersvestals schuifdeuren. De ene ruimte is de salon en de andere de eetkamer, uti de beleidsnotitie 'Een toekomst voor de oorsprong' Een tweetal zijwegen van de Deltaweg in Vlaardingen, die ja renlang hetzelfde heetten, hebben sinds een maand of drie' een eigen naam. De nieuwe benaming Is bedoeld om verwar ring te voorkomen voor op het industrieterrein gevestigde be drijven. De twee aftakkingen zijn Heliniumweg en meer oostelijk Bar- telomeus van Bueronweg gaan heten. De eerste verwijst naar het Romeinse woord voor Maasmonding en sluit daarmee mooi aan bij omliggende straatnamen, zoals Deltaploin en Maas boulevard. De tweede is de naam van de zeeheld en bedenker van de *Vlaardingse galei', het schip dat tijdens de Tachtigjari ge Oorlog werd ingezet voor de kustverdediging. De landdrost- generaal van onder meer Rijn- en Delfland, die leefde van circa 1560 tot 1603, was kapitein van dit schip. Een fraaie grafsteen van Van Bueren, die vermoedelijk in Detfshaven is geboren, ligt nog steeds in de Grote Kerk op de Vlaardingse Markt Andere straatnamen in dit deel van het gebied werden ai eer der naar bekende zeehelden vernoemd, bijvoorbeeld Colum bus, Abel Tasman en Olivier van Noort. Naast de twee nieuwe straatnamen werd In het Deltagebied ook een nieuwe ontsiui- tingsweg gecreëerd, de Kreekweg. Een verwijzing naar de vele kreken die in de prehistorie tot ver in de Middeleeuwen het Vlaardingse landschap domineerden. Foto Roei Dijkstra

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 3