3 Schiedams politiekorps blundert met enquête Tweestrijd over voedsel in papegaaienland a V IX „.90% KORTING PERFECT PRICE 449,- Wachten op een glimp van de Backstreet Boys Overlast aan banden Onderzoek brengt bij 'klanten' herinneringen terug aan pijnlijk verleden HH de Klerk gaat definitief sluiten! Duizenden meubelen: tafels, bankstellen, kasten, fauteuils, eethoeken, Oosterse tapijten, etc, voor wefpgeeferuzen^^ Rotterdams Dagblad Commentaar Terug uit Iran voor overleg AMICE Djanko PaPeUA'ê^VoEDseL 1p<* Te vet z^u Rotterdams Dagblad I Woensdag 15 oktober 1997 Door Menno Haddeman Schiedam Een 14-jarige Schiedam se jongen is vorige maand als 'klant van de re cherche' benaderd om een enquête over de dienstverle ning m te vullen. Ook alle an dere getuigen, verdachten of slachtoffers die in de afgelo pen twee jaar met de Schiedamse recherche in aanraking zijn geweest, zijn vragen toegestuurd. Bij som mige betrokkenen heeft de enquête tot herinneringen teruggebracht aan een pijn lijk verleden. Een woordvoerder van de politie betreurt de zaak en geeft toe dat men een 'enorme blunder' heeft begaan. Zij meldt tevens dat zich al enkele gedupeerden op het bu- reuau hebben gemeld. De enquête die de Schiedamse politie vonge maand de deur uit deed, was bedoeld om een idee te krijgen hoe betrokkenen de dienstverlening door de politie hebben ervaren In samenwer king met een student van de Eras mus Universiteit werd een vra genlijst samengesteld Deze lijst is vervolgens naar alle 'klanten' opgestuurd. Daarbij is geen enkel onderscheid gemaakt. Minderja rigen. slachtoffers van zedenza ken. getuigen van moord en zelfs daders van misdnjven die mo menteel in gevangenissen verblij ven zijn aangeschreven Geen moment heeft de politie stil gestaan bij de impact van de vra genlijst bij betrokkenen. Dat slachtoffers, getuigen en verdach ten met de vragenlyst ongewild werden herinnerd aan een pijn lijk verleden, werd de politie pas duidelijk toen op het bureau boze telefoontjes en brieven bin nenkwamen. Zedenmisdrijf Eén van die verontwaardigde re acties kwam van de ouders van de 14-jange Schiedamse jongen. Woedend waren ze toen ze van hun geschrokken zoon de aan hem geadresseerde bnef van de politie onder ogen kregen De jon gen werd anderhalf jaar geleden verdacht - hij was toen 12 jaar - van een zedenmisdrijf. Onterecht bleek achteraf en de zaak werd Üw. de officier geseponeerd. De knaap kreeg vonge maand de en quête toegestuurd. In de begeleidende bnef schrijft de politie: 'Geachte mevrouw/ mijnheer, de politie Schiedam wil van haar klanten graag weten hoe zij de kwaliteit van dienstverle- n ng door de politie beoordelen. De politie is m het bijzonder in uw mening geintresseerd omdat u als klant de verbeterpunten ten aan zien van de kwaliteitszorg aan kunt geven Wij wijzen u er na drukkelijk op dat alle gegevens volstrekt vertrouwelijk zuilen worden behandeld.' Becijferen In de enquête wordt de jongen on der meer gevraagd naar zijn na tionaliteit, zijn hoogst voltooide opleiding Ook wordt hij gevraagd het optreden van de rechercheurs m zijn zaak te becijferen. „Het is toch belachelijk om een 14-jange jongen 'als klant van de recherche' te bestempelen." ver telt de boze moeder „Mijn zoon is in de hele zaak onterecht als ver dachte bestempeld en is bepaald met uit vnje wil in aanraking met de politie gekomen Woordvoerder L. 't Hait van de Schiedamse politie meent dat men op het bureau met deze en quêteeen 'flinke steek heeft laten vallen' Volgens de woordvoerder was de mtentie van de politie goed „Om een goed beeld te krij gen van hoe betrokkenen over de dienstverlening van de recherche denken, hadden we iedereen een formulier toegestuurd Ook de mensen die betrokken waren bij de zogenoemde 'gevoelige zaken'. Achterafhadden we veel zorgvul diger moeten selecteren. Wij be treuren dat nu bijvoorbeeld een jongen van 14 een enquêteformu lier heeft ontvangen." De gemiddelde leeftijd van papegaaien ligt tussen de 30 en 40 jaar. Erzljn er wel die ouderworden, maar die leven volgens kenners in een glazen kool Foto victor van Breukeien Rotterdam Slecht voedsel? Of is het slechts een commercieel trucje om een bepaald type voed sel te slijten' In de papegaaienwe reld is tweestrtjd ontbrand. Mede werker N. J. Schoemaker van de Utrechtse Universiteit schokte liefhebbers van de pratende vo gels door te melden dat papegaai en veel te vroeg sterven als gevolg van jarenlang slecht voedsel. Maar nu wordt hij ervan beschul digd dat hij slechts een vriend naar de mond praat, die een nieuw soort papegaaienveer op de markt brengt. De tijding van Schoemaker, afge lopen maandag, was onheilspel lend. In plaats van na tachtig jaar, vallen de bontgevederde vrien den hier gemiddeld al na tien tot vijftien jaar van de stok, vertelde hij. De reden, ze krijgen veel te vette voeding binnen en weinig tot geen mineralen en vitamines. Schoemaker kan het weten, want hu knjgt jaarlyks vijfhonderd zie ke dieren binnen bij de Utrechtse kliniek voor gezelsschapdieren. Tachtig proeent daarvan is ziek door-verkeerd eten, constateert hij. Het gevolg zijn ziektes die uit eenlopen van schimmelinfecties tot veerafwijkingen. Ook vallen de dieren door kalkgebrek letter lijk van hun stokje, Schoemaker vermoedt dat de die ren ziek worden omdat het echte 'zaadjunkies' zun. Papegaaien pikken de lekkerste dingen uit hun voedsel en laten de rest ge woon liggen. Gevolg is dat hun da gelijks menu bijna alleen uit zon nebloempitten bestaat, relatief vette zaden die onvoldoende vita mines en mineralen leveren. Lachen T. van Meegen, de oprichter en voorzitter van de Stichting Neder landse Opvang Papegaaien (NOP) in Veldhoven, moet lachen om de stelling van de universiteitsmede werker. Van Meegen heeft er slechts twee woorden voor: 'pure commercie'. „Het verbaast mij met dat die meneer dat roept," vertelt hij. „Laat ik nou toevallig weten dat een vriend van hem uit Meppel papegaaienvoer uit de Verenigde Staten importeert, De volgende stap zal wel zijn dat alle vogels dit spul -het heet Har rison-food- moeten gaan gebrui ken om oud te worden," Schoemaker schrikt even als hij hiermee wordt geconfronteerd en erkent dat hij op goede voet staat met de importeur. Dat doet vol gens hem echter niets af aan zijn betoog. „Mijn verhaal wordt on dersteund door andere weten schappers. Op een congres in Hannover bestond onlangs con census over de kwaliteiten van dit nieuwe, uitgebalanceerde voed sel. Dat is geen reclame voor Har- rison-food, er komen ook andere merken met dit product op de Ne derlandse markt." De wetenschapper kan zich de weerstand een beetje indenken. „Kwekers hebben er een hekel aan, het is hard voedsel, de dieren moeten het leren eten. Maar inter nationaal leert de ervaring dat de kweekresultaten verbeteren." Kooien Volgens Van Meegen van de pape gaaien-opvang is gezond voedsel echter geenzins de belangrijkste voorwaarde om een mooie leeftijd te halen. Meer beweging, daar moeten de beestjes het van heb ben. „Papegaaien zitten nu vaak in kooien van veertig bij veertig. Dat is met goed Ze moeten kun nen bewegen, de wind en regen voelen. Een tuin is pnma, maar als je ze binnen opsluit, worden ze hartstikke kierewie4 en vet." F. Rueb, verzorger m Diergaarde Blijdorp, vindt ook dat voedsel nipt de oorzaak hoeft te zijn van het eventueel vroege overlijden van vogels. „Je kunt al jaren kant en-klaar voedsel kopen voor pape gaaien met daarin alle nodige stoffen. Je hebt zelfs seizoensge bonden voedsel. Maar als ze al leen maar vet spul eten en niet be wegen, kunnen ze ziek worden." De verzorger bij het NOP - waar ze momenteel zo'n 1700 vogels verzorgen: „Er is onlangs een mevrouw in Frankrijk 120 gewor den, maar dat betekent niet dat jij of ik dat ook worden. De gemid delde leeftijd van papegaaien ligt tussen de 30 en 40 jaar. Er zijn er wel die ouder worden, maar dat zijn vaak vogels m een glazen kooi, waar echt geen bacterie of virus binnenkomt." lUïet erg voor u, integendeel... u profiteert hiervan. De enorme showroom.J7.500 m3) én de magazijnen moeten totaal worden leegverkocht. JlaSS^ - Perzische en Oosterse tapijten, ^rtvefitOPP alles moet weg: grijp deze kans! j Duizenden waardevolle en jteer fraaie moderne r~Perzische Jk Oosterse, Blcpal, Cabbeh-. NU VOOR EEN FRACTIE VAN DE WAARDE! U BESPAART TOT 90%! Meubelboulevard Capelle o/d-IJssel, Lylantsebaan 7a. Ma l/rn do 1Ö.ÖO-18.ÖO u, vrij koopavond tot 21.00 u, za tot 17.00 DoorTonny van der Mee Rotterdam De portier van het Hilton Hotel gooit vertwijfeld de handen in de lucht „Dames, laat ons nu even ons werk doen." De wanhopige smeekbede vindt wei- pnlg gehoor bij de vijftig opgewon- ,den tienermeisjes die zich voor de hoofdingang van het hotel ver dringen'. Niet verwonderlijk, want binnen bevinden zich hun 1 idolen: de Backstreet Boys. De populaire Amerikaanse vyf- jongens-formatie kwam maan dagavond laat in Rotterdam aan voor hun optreden vanavond tij dens Pepsi Pop '97 in Ahoy'. De échte fans weten dan al precies waar ze moeten zün. Als ware pa parazzi gehuld met camera's staan ze voor de draaideur te wachten tot hun 'prooien' naar buitenkomen. waien hier het eerste, ver telt de 13-jarige Amarantha uit Rotterdam trots. Samen met haar vriendin Zenny (15) stonden ze er afgelopen maandag toen Brian, Howie, Nick, Kevin en A. J. bij het hotel aankwamen. Gisteren stonden ze er weer de hele dag. Tijd genoeg dus om een fotorolle tje vol te schieten. Gistermiddag deden zich bij vla gen wildwesttaferelen voor toen de Britse jongens het hotel bin- néntraden en verlieten. Gillende meisjes die de wagens bestorm den, of alleen maar een stukje jas wilden aanraken. Voor Amarantha was het een ge lukje bij een ongelukje. In alle commotie struikelde ze en viel voor de knieën van Brian. „Hij zei tegen me: 'Is everything ok? V' vertelt ze ademloos. Voor hun is Brian keihard de lekkerste. Voor de minder standvastigen rest niets meer dan een korte glimp. Klokslag half zeven 's avonds wordt Howie gesigna leerd in de lounge. De dames stormen de trappen op en van achter de ramen worden plaatjes geschoten. Zenuwachtig wordt er heen en weer gerend tussen de voor- en achteringang. Waar kun nen we ze het beste zien? Een zuur lachende portier pro beert enige orde aan te brengen De Backstreet Boys tijdens een prijsuitreiking. De populaire Amerikaanse formatie is in Rotterdam voor een optreden In Ahoy*. Arcfileffoto Rotterdams Dagblad 'ontvangstcomité' op de trappen. Helaas, het is niet voor hen. Hoe wel sommige dames zich aardig opgedirkt hebben. Speciaal uit Engeland overgeko men zijn de 16-jarige dames Sam in de chaos voor de draaideur. De meisjes worden keurig achter een denkbeeldige lijn geplaatst. Tenslotte zijn er ook gewone gas ten. De keurige zakenlui kijken enigszins verwonderd naar het en Kelly 'Carter', gemakshalve de achternaam gebruikend van hun favoriet Nick. Waarom helemaal naar Nederland? „Because we lo ve Nick!" roepen ze gelijktijdig uit. „En het zijn ook goede zan gers," voegen ze er haastig aan toe. Pa is bodyguard en heeft dus een paar vip-kaarten geregeld voor dochterlief. De dames zijn dan ook gekleed als echte vips. Sam in een strakke jurk met een op vallend hoog opgesneden split. „We reizen ze overal achterna," vertellen ze. „Binnenkort gaan we naar hun concert in Duitsland en maart volgend jaar volgen we hun hele tour in Engeland." Hoe lang ze hier voor het hotel blijven staan. )rDe hele avond!" Geld genoeg in ieder geval en blijkbaar ook tijd genoeg. De Rot terdamse dames lossen dat pro bleem op om maar even een dagje te spijbelen. Vooreen 21-jange fan uit Amster dam en Kïka (15) uit Bussum is dat geen probleem. Zij hebben al vakantie. Om de tijd te doden, zit ten ze op de trap voor de ingang wat zelfgemaakte foto's van hun idolen te bekijken „We waren hier vanmorgen om elf uur," ver telt een opvallend oude fan. „Voor ons is dat laaf We proberen meestal zo vroeg mogelijk te ko men, met de eerste trein. Als dat om kwart voor zes 's ochtends is, dan moet het maar." Wie de leukste van de vijf is? „Brian in zijn blote buik," luidt het stellige antwoord. Trots laten ze daarvan een foto zien. Het is toch elke keer weer ver wonderlijk hoe de tienerfans op het juiste moment op de juiste plek weten te zijn. Zenny weet zelfs te vertellen dat ze in kamer 211 ritten. „Hoe we dat allemaal weten? Is gewoon een kwestie van bellen en relaties hebben." „Connecties," vertelt Kika ge heimzinnig. „Soms weet jc op welke dagen ze komen en dan ga je gewoon een hele dag naar Schiphol, Of zelfs een paar da gen, wat we ook wel eens gedaan hebben. Maar het is ook wel eens gebeurd dat we voor niks kwa men!" De dienst Stedebouw en Volkshuisvesting van de gemeen te Rotterdam heeft een interessant plan ontwikkeld om de verkeersdrukte bij grote evenementen m de Kuip doeltreffender te bestrijden. De dienstwil op elk toegangskaartje een vaste, fikse toeslag leggen. Gedacht wordt aan een bedrag van tien gulden. Met dat duurdere kaartje kan de bezoeker van voet- baltoppers of grote popconcerten dan wel gratis gebruik maken van het openbaar vervoer in de stad. Doel van dit plan is dat uiteraard zo wemig mogelijk mensen met de auto naar het stadion komen. Bedoeling is dat ze gebruik maken van grote parkeervoorzieningen elders in de stad, van waaruit men met speciale bussen naar de Kuip kan worden vervoerd. Wie hard nekkig met de auto blijft komen en Voor de deur" wil blijven parke ren, betaalt toch de rekening want de toeslag geldt voor iedereen. Het hele plan, dat nog in een embryonaal stadium verkeert, ver dient zeker nadere toetsing op haalbaarheid. Met name de direct betrokkenen, organisatoren van grote evenementen, moeten wor den overtuigd. Zij zullen wellicht bang zijn voor een sterke afname van de publieke belangstelling als de toegangskaartjes voor allerlei vertoningen -kaartjes die vaak toch ai flink aan de prijs zijn- nog duurder worden. Wie het initiatief van de Rotterdamse gemeentelijke dienst zeker zullen toejuichen, zijn de direct omwonenden van de Kuip, Ze kla gen al jaren terecht steen en been over de enorme (parkeeroverlast m hun wijk of straat. Het zal hen een lief ding waard rijn als de Feyenoord- of Rolling Stones-bezoekers in de toekomst massaal hun auto op parkeerterreinen elders, ver weg van de Kuip, stallen. Het idee van een toeslag op toegangskaartjes kwam eerder ter spra ke in de discussies over bestrijding van het voetbalvandalisme. De politie moet een aantal keren per jaar een flink aantal extra mensen inzetten om de publieksstromen m goede banen te leiden. Het gaat daarbij uiteraard niet alleen om de begeleiding van het verkeer, maar vooral ook om het in toom houden van al te enthousiaste voet balsupporters. De rekening van die extra politie-inzet is tot dusver nooit bij de gebruikers zelf gedeponeerd; de samenleving als geheel draaide en draait er voor op. Nu er toch wordt gesproken over toe slagen op entreebewijzen, kan het geen kwaad het hele scala aan- kosten van overlast-bestnjdende voorzieningen erbij te betrekken. Als het plan van de dienst Stedebouw werkelijkheid wordt, moet daar voor de Kuip-bezoeker wel wat tegenover staan. De consument mag verlangen dat hij waar voor zijn geld knjgt in de vorm van per fecte verbindingen met snelle shuttles tussen parkeerterreinen en stadion. Indien dat niet wordt gerealiseerd, moeten de organisato ren van grote evenementen er terecht voor vrezen dat het publiek wegblijft. En dat kan toch ook niet de bedoeling zijn. Rotterdam Nederlands reizende ambassadeur P. Feith die momen teel in Iran onderhandelt over de vrijlating van de opvarenden van de opgelegde schepen van Smit International is vandaag terugge keerd naar Den Haag voor over leg. De tijdelijke terugkeer dient om ruggespraak te houden met het departement in Den Haag en het hoofdkantoor van Smit in Rot terdam. De 34 bemanningsleden, onder wie zeven Nederlanders en een Bnt, zitten al weer vijf weken vast op de twee Smit-schepen in de haven van Iraanse Bandar Imam Khomeini. De kapiteins zouden zijn ondergebracht in een gastenverblijf, zodat zij direct be schikbaar zjjn voor verhoren. De Iraniërs willen de opvarenden voor de rechter slepen, omdat zij met het bergen van een veronge lukte Amerikaanse helikopter het internationaal recht zouden héb ben geschonden. I 3-delïg herenkostuum üi xt combineer zelf colbert, gilet en pantalon bij aankoop j van compleet kostuum H bijna 50,- voordeel op 497,95 ■-ntenservice (0301635 63 33 "TÉ Pik On7,m AJ.1 Te Dik iS BE" 'k ook Te Dik

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 5