14 ~S Mr. Israël houdt niet van reizen BTTH T TH H NCfi 798,- 1 L Van beleggen in diamant word je niet snel rijk KEUKEliHMHD R.V.S. Schouwkap i Ifl Hollandse Signaal maakt sprong naar Randstad Tfn Aantal faillissementen stabiel Rotterdams Dagblad Donderdag 16 oktober 1997 Door Rien van den Anker Rotterdam „Ik hoop dat ik na m'n vertrek zonder het reisvak kan. Veel reizen zal ik overigens niet meer, nog sterker, ik heb een hekel aan reizen. Vakantie is ver schrikkelijk, ik vind het een ramp. Ik ben laatst naar Center Pares gegaan, met de kleinkinde ren, dat vond ik leuk. TuurJijk, het vak reizen is fantastisch, en een echte uitdaging. Wat wil de klant, wat Ss de markt, en dan er op inspelen, da's het mooiste wat er is." Wim Heere is directeur en oprich ter van de Israël-reisorganisatie Isropa. In de afgelopen decennia heeft juist hij honderdduizenden Nederlanders naar het Heilige Land vervoerd. Een soort Mr. Is raël dus. Binnenkort neemt hij af scheid. Hij komt uit een Zaans, gerefor meerd arbeidsgezin met acht kin deren. Vader was magazijnmees ter en actief vakbondsman, by het CNV. „En natuurlijk ouderling." De meisjes gingen naar de huis houdschool, de jongens naar de ulo. „Moeder zei altijd: als je voor een dubbeltje geboren bent wordt je nooit een kwartje- Ik kwam te -werken bij BruynzeeL Tot ik 1955 het Licht zag." Dat gebeurde toen zijn ouders in aanraking kwamen met de Vrije Evangelische gemeente: „Er ging voor hen een hemel open, je mocht ineens in de kerk vrolijk zijn. Ik was geraakt, moest en zou evangelist worden. Dus naar de bijbelschool in Doom. Geen pro bleem met de studie, wel met de preek-kunde. Ik was te sarcas tisch." Na de militaire dienst begon hij met een verzekeringsman reisbu reau De Sleutel, „Grote omzet in bustochten naar Amsterdam, met een avondje Carré. Valkenburg en Monschau was al ver, heel ver was het Gardameer." Tot die verzeke raar dacht, dat kan ik alleen. Heere werd er, dat kon toen, uit gegooid. Later kwam hij bij het touringcar- bedrijf Lindbergh en ontmoette hij een vroegere bijbelstudiege noot. Die was wel geroepen en was directeur van de vereniging Het Zoeklicht, ooit opgericht door dé Johannes de Heer.JSen club met 15.000 leden, met veel interesse in Israël, met hem kwam het tot een plan voor Israël-reizen." Dat was 3963. „Ik wist niks van Israël, alleen dan van de bijbel, dus op naar de bibliotheek, en thuis de bijbel na lezen. Zelf kwam ik er pas in 1968. ik had het meteen te pakken. Dat was in die tijd dat heel Nederland achter Israël stond. Geen auto reed rond zonder zo'n sticker." In 1972 begon hjj voor zichzelf toen het bedrijf Neropa, waar hij werkte, failliet ging. „Ik heb uren naar die lichtbak van Neropa zit ten kijken. Daarna heb ik de eer ste twee letters laten weghalen en daarvoor in de plaats kwamen een I en een S. Zo ontstond Isropa, voor weinig geld toch een nieuwe naam." Kort na de verschijning van zijn eerste reisgids brak de Yom Kip poer-oorlog uit. „Daar ging m'n eerste eigen reis." Gelukkig ging het daarna wel succesvol, zo goed dat hij in 1980 besloot het reisbu reau af te stoten en alleen maar reizen te organiseren. „Twee maanden na de opening van het nieuwe kantoor zei mijn boekhou den 'Je bent failliet'. Ik zei hem dat ik dat zelf wel uitmaakte, maar hij had wel gelijk. Ik ver kocht reizen en boekhouden inte resseerde me niet. Ik leefde van de ene uitdaging in de andere, - Isropa-oprichterWïm Heere: 'Bij de Klaagmuur, dan voel ik me echt in ïsraët'. FotoGPO/Harryvarkuyten maar was veel te gemakkelijk ge weest. Na dat bjjna-failiissement heb ik toch maar boekhouden ge leerd." Maar er kwamen naast succes ook weer klappen, zoals de Libanon- oorlog en natuurlijk de Golfoor log. „Maar toen had ik al een soort waarschuwingssysteem opgezet, in augustus 1989 wist ik al dat het mis zou gaan. Ik besefte ook dat de Amerikanen niks zouden voe len voor een lange oorlog, en ik ging ervan uit dat als het over was de reizen niet meer aan te slepen waren. En zo is het ook gebeurd." Heere erkent, Israël is nog steeds een risicobestemming, maar dat geeft hem ook een soort kick. „Die band met Israël spreekt mee. Natuurlijk, als er weer wat ge beurt, dan stort je winkel in. Maar door die bijzondere relatie voel ik ook een verplichting door te gaan. In goede én in slechte tijden." Dan ongevraagd: „Ik ben niet IgÖKTOBER 60 cm breed- van f 649,: r Keramische HiLight-hookplaat 4 HiLignt-kookzones en ff restwarmte indicator Van f3 499.- K cuk cd .mot oi sett ede j rc Cucina 2 Front iri binik'onóecar. rónd oni 3 mm afgeplakt. Vaivf 14.828.- Volledig geïntegreerde vaatwasser - Cucina 4 Mooie en praktische keuken, met koeVvriescombinatie. kern- mische kookplaat en -90 cm sehouwfwp. h.dtïi r-vwic Van f. 13.722,- optimale service makkelijk bereikbaar keukens in alle prijsklassen vakkundige, vriendelijke bediening Walermanweg 303 - Alexandrium II3067 GA ROTTERDAM telefoon 010-220 42 22 - fax 010-220 30 29 blind pro-Israël, maar ik heb iets met dat land en zijn bevolking. Nee, gelovig ben ik niet meer, maar ik zeg ook dat iedereen die christelijk is opgevoed daar nooit meer van los komt. Eigenlijk ben ik dus nog wel gelovig, maar dart zonder kerk, ik doe het myn ma nier." Heere is inmiddels ruim honderd keer in Israël geweest, maar hij heeft er geen huis. „Ik slaap veel al bij mijn vriend Jebuda Gelber. die ik al dertig jaar ken. Die is al boos als ik een hotel reserveer." Het mooiste plekje vindt hij de Klaagmuur, waar hij dan het liefst in zijn eentje rondkijkt. „Dan voel ik me echt in Israël. Ik heb er ook papiertjes in gedaan, en dat heeft gewerkt." Per 1 november is Heere weg bij Isropa, maar hij blijft nog wel wat adviseur. En verder bezit hij een botenwerf, waar zijn broer en zoon werken. „Die heb ik gekocht na mijn eerste hartinfarct. De dokter zei toen dat ik een hobby moest zoeken en toen dacht ik aan een bootje. Ik zei tegen mijn broer: als jij het onderhoud doet, dan betaal ik, Het werd uiteinde lijk een botenverhuurbedrijf met 16 boten. Na mijn twee infarct zei ik tegen de dokter dat ik het wel leuk vond om iets in de tuin te doen. Zegt 'ie: Niet doen, dan koop je dadelijk een boomkweke rij." Hengelo— Hollandse Signaalap paraten in Hengelo gaat volgend jaar een research-afdeling in Delft openen. De producent van radar systemen wil hiermee een drei gend tekort aan goede ingenieurs zien te voorkomen. Volgens een woordvoerder valt in dit stadium nog niet te zeggen wat deze stap op langere termijn zal betekenen, „Maar dit is wel een belangrijke principe-beslissing; we hebben hier twee jaar over gesproken." De Delftse onderzoeksafdeling zal in eerste instantie enkele tien tallen arbeidsplaatsen omvatten. Het is het antwoord van Signaal op de structurele problemen om voldoende hooggekwalificeerde technici aan te trekken. Het vesti gen van een onderzoekslocatie in Delft ligt daarom voor de hand, omdat de Technische Universiteit daar bet enige instituut is waar ra dartechnologie wordt gedoceerd. Volgens woordvoerder Frans van Rooijen is erop dit moment welis waar nog geen tekort, maar antici peert Signaal op de verwachte zware knelpunten. „De arbeids markt verkrapt, het aantal aan meldingen bij technische univer siteiten daalt, terwijl de vraag naar afgestudeerden stijgt. We moeten steeds zwaardere inspan ningen leveren om die mensen binnen te krijgen. Het kost ons bovendien een paar jaar om jonge ingenieurs inzetbaar te maken voor ons bedrijf." De woordvoerder bestrijdt dat.de vestiging in de Randstad op .-ter mijn een uitholling van het Hen gelose bedrijf betekent. „HefT-is niet onze bedoeling om ons hoofd kantoor op termijn te verhuizen: we denken daar absoluut anders over dan Philips." De nieuwe ves tiging is volgens Van Rooijenbok een kleine afdeling: in Hengelo werkt een kwart van de medewer kers, zo'n 700 man, op de afdeling Research, Development en Tech nology.' Over de toekomstige omvang van het nieuwe 'onderzoeksfiiiaal' durft hij geen prognoses te döen. Mr.H.W. Soetens, directeur Perso neel Organisatie, liet eerder al weten dat de vraag naar hoogop geleide technici na 2000 'drama tisch' zal stygen, ook al omdat Signaal vanaf dit jaar met een pensioneringsgolf wordt gecon fronteerd. Bestuurder Henk van Essen yan de Industrie- en Voedingsbond CNV wil de plannen komende maandag bij de Signaaldirectie aan de orde stellen tijdens een vergadering over arbeidsvoor waarden. Hij ziet er wel een zorg wekkende ontwikkeling in: „Dit is een eerste stap; die worden doorgaans door meer stappen ge volgd." Anderzijds hoopt Van Es sen dat vanu it Delft 'werk gegene reerd' wordt voor de Hengelose hoofdvestiging. Voorburg Het aantal faillisse menten is in de eerste negen maanden van dit jaar nagenoeg gelijk aan dat in dezelfde periode van 1996. Onderzoek van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) toont aan dat de stijging van het aantal faillissementen in het eerste kwartaal van dit jaar is gevolgd door een kleine daling in het tweede en derde kwartaal. Tot nu toe zijn dit jaar in totaal 4150 faillissementen uitgespro ken. Dat is een stijging van nog geen procent ten opzichte van 1996. Per bedrijfstak verschilt het aantal sterk. De bouw laat de meeste daling zien 18 procent) en bij de vervoer-, communicatie- en opslagbedrijven doet zich de grootste stijging voor (21 procent). Het aantal faillissementen loopt per rechtsvorm uiteen. Zo signa leert het CBS een dating van 11 procent bij eenmanszaken en een stijging van 18 procent bij natuur lijke personen. De groei komt me de door de toeneming van het aantal gefailleerde vennoten van vennootschappen onder firma en commanditaire vennootschap pen. D€ meeste faillissementen zijn in het westen: 2045, drie pro cent meer dan vorig jaar. Schuldeisers bij faillissementen zien doorgaans niets terug van het geld dat ze te goed hebben. Curatoren zijn maar ternau wernood in staat zoveel boedel te verkopen, dat ze hun salaris en kosten eruit halen, zo bleek on langs uit onderzoek van het CBS. Vier factoren bepalen deprüs van diamant, De roemruchte 4C's. Achter eenvolgens zijn dat kleur (co lour), zuiver heid (clarity), kwaliteit slijp sel (cut) en het gewicht (carat). Vroeger hadden de kleuren een naam, River, Top-Wesselton afdalend naar Cape, tegen woordig zijn zij veel verfijnder ingedeeld vol gens het alfa bet. D is de bes te kleur, daarna volgen F, G enzovoorts. Voor de zuiverheid staan ook een aantal nonnen. In Toup clean' is met een tien maal vergrotende loep geen insluitsel te vinden, dan volgen WS1 of 2, SI, met het blote oog zijn ook voor ongeoefenden insluitingen te zien bij Piquél, 2 of 3. Het slijpsel is van belang om de diamant zijn 'vuuri te geven. Een zeer goed geslepen diament toont nu eenmaal veel beter als een met matig slijpsel Ook de kleur speelt hierin een rol Archieffoto Rotterdams Dagblad Door Jan Paul Bevoort Rotterdam Naast het beleggen in allerhande 'solide' beursfond- sen zijn er tal van andere moge lijkheden om vergaard kapitaal te vergroten. Of te verliezen. Wie met waardepapier is uitgespeeld kan een gokje wagen op termijn- markten of zich op diamanten storten. Alhoewel dat laatste, na het Albeco-debacle, wat wrang klinkt. Bovendien zijn er nog tal van andere klippen te omzeilen op weg naar een solide 'diamant belegging', als die al bestaat. Waar veel te weing aandacht aan wordt-geschonken, zijn de geva ren waaran de speculant bloot staat. Er liggen namelijk wat bom metjes onder die diamantmarkt. Gevaarlijkste is het consumen tenvertrouwen. Valt dat weg, dan valt ook de prijs onder de diamant weg. Er bestaat in deze handel nauwelijks een wet van vraag en (beperkt) aanbod. De CSO, Cen tral Selling Organisation van het mijnbouwconglomeraat van De Beers, bepaalt hoeveel er op de markt komt en voor welke prijs. Dit bedrijf heeft ongeveer drie kwart van de diamanthandel in handen. En de voorraden zijn wel haast onuitputtelijk. Het beleggen wordt uitsluitend gedaan in de beste kwaliteiten diamant. Maar welke zijn dat? Be oordelingscriteria liggen vast, er kende instituten met grote exper tise doen die beoordeling. Dat geeft voor de kwaliteit van de dia mant wel een garantie, voor de prijs zeker niet Tien jaar geleden waren natuurlij ke, gekleurde, diamanten vrijwel 'waardeloos'. Tot zij 'in de mode' raakten. Dankzij de wel beperkte voorraad van gekleurde diamant rezen de prijzen de pan uit. Veel meer dan voor de gewone witte. En daar zit in de prijsindex de vet te adder onder het gras. De Ant werpse Diamant Index geeft een samengestelde prijsindek voor zowel beleggings- als sierdia- mant. En de modegril van de ge kleurde diamant heeft natuurlijk het nodige aan de stijging bijge dragen De vermelding dat die index in 1973 op 100 stond en dit jaar op 275,2 geldt alleen voor de één ka raat diamanten. Naast elkaar be staan er er indexen voor tal van gewichten. Ook kleine diamanten hebben een eigen index. De half karaat diamanten bereiken nog 273, de kwart karaat komt op de index bijvoorbeeld uit op 111,5. Dat geeft een heel andere kijk bp die 275,2. Een beetje merkwaardig komt hét over dat met nadruk wordt; ge waarschuwd tegen het kopen op een te laag niveau in de productie keten. „De kans is groot dat Üjjan te veel betaalt" laat het blad kwe ten. Pal daarboven staat de uitno diging om een dagje Antwerpen te doen en een presentatie bij te wonen van de Belgian Diamond Association. Een welluidende naam voor wat in België zo mooi een private onderneming heet. Maar er wordt nergens aangege ven op welke plaats dit bedrijf in die keten staat. Kortom het Hjkt heel erg op de bekende colporta- geachtige dagjes uit waarbij pot ten, pannen of dekens 'direkt yan de fabrikant' kunnen worden ge kocht. En, zeggen ze bij de Hoge Raad voor Diamant in Antwerpen, wij raden niemand aan in dia mant te beleggen. Kortom een diamant moetje met liefde kopen omdat je het mooi vindt zo'n steen te bezitten. Dan heb je er plezier van en is een eventuele waardevermeerdering mooi meegenomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 4