28 7 Hockeyteam is het verliezen verleerd Herinrichting sportpark Thurlede noodzakelijk r ^ai Olympisch kampioen chaotisch onderuit in reprise finale Atlanta Duitse zwembond duikt in beerput DSR-directeur Jan van Vugt: 'Belangrijk dat het zo multifunctioneel mogelijk wordt ingevuld' m Handbalcoach boycot de bank Sutovskij dicht bij toernooizege Dave Daniels kiest voor RCH Liatti helpt McRae handje Kritiek op Olympisch kunstgras Villeneuve riskeert schorsing met beroep Jalabert klopt Zülle op streep Milaan-Turijn Van Wijk opent Kleine Piet-tuin TSB oefent tegen Hoekse Boys Fouten breken Juventus op Rotterdams Dagblad Donderdag 16 oktober 1997 Slttard Bosse Johansson, de coach van handbalkampioen Sit- tardia, weigert nog langer op de bank te zitten. De Zweed protes teert daarmee tegen de verander de regelgeving van het Neder lands Handbal Verbond, die tot een recordaantal tijdstraffen en rode kaarten leidt Johansson werd onlangs in de wedstrijd tegen Volendam naar de tribune gestuurd, vanaf die po sitie wil hij voortaan alle competi tieduels van de Limburgse club volgen, te beginnen met die van zaterdag in en tegen Aalsmeer, „Het NHV maakt het handbal ka pot," aldus Johansson, „Indien er niet snel iets verandert, wordt Ne derland het lachertje van het in ternationale handbal." HoogeveenIn de vierde van zes ronden van het VAM-sehaaktoer- nooi in Hoogeveen was Emil Suto vskij dicht bij de eindzege. De koploper kon de partij tegen Loek van Wely na zes uur schaken ech ter niet beslissen. Ook Smyslov- Polgar eindigde in remise. Met nog twee ronden te gaan is Suto vskij de grootste kanshebber voor de eerste prijs van 10.000 gulden. Heemstede Dave Daniels is de nieuwe hoofdcoach van de Heem- steedse honkbal-hoofdklasser RCH. De Amerikaan volgt zijn landgenoot Jeffrey Calderone op. Daniels behoorde het afgelopen seizoen tot de coach-staf van het Nederlandse team. Daarvoor was hij ondermeer assistent-coach, van Jan Collins bij Neptunus. SanRemo Colin McRae heeft gisteren in Subaru de rally van SanRemo gewonnen, de twaalfde van de veertien WK-races. De Brit zegevierde met hulp van zijn teamgenoot Piero Liatti. De Ttaliaan volgde de stalorders op door zich één minuut te laat bij de laatste controlepost te melden. Dat leverde McRae de zege op. In de WK-stand is de Brit derde met veertien punten minder dan de Finse koploper Makinen. Sportkört John Stockton (Utah Jazz) mist eind deze maand als gevolg van een knie-operatie de start van de NBA-basketbalcompetitie Joris van Soeriand kan door een spier blessure de komende drie tot vier weken niet badmintonnen Door Pauline Blom Adelaide Ineengedoken zat hij, als een dood vogeltje, voor het raam van de spelers bus. Een licht schudden met zijn hoofd - 'nee' - was alles wat hij kwijt wilde. Met een walkman op z'n hoofd ver koos Erik Jazet de eenzaam heid. Omdat hij zich beroerd voelde, vernederd, beschul digd van een groot aandeel in de met 5-2 verloren wedstrijd tegen Spanje tijdens het toernooi om de Champions Trophy. Een nederlaag waar door Nederland de finale van het zeslandentoemooi in Adelaide zo goed als zeker misloopt. De laatste man, met vier jaar erva ring in Oranje in zijn bagage, werd door bondscoach Roelant Oltmans gisteren tien minuten voor rust uit het veld gehaald. Zijn blik - vragend, wenkbrau wen omhoog - zei veel, zo niet al les. Want in het vervolg van het stormachtig verlopen duel kwam de ex-Maassluizer niet meer van zijn plaats. „Dat wist ik op het mo ment dat ik hem wisselde," zou Oltmans later uitleggen. „Voor Jas was de wedstrijd voorbij. Daar ken ik hem goed genoeg voor," doelde de coach op het gebrek aan mentale veerkracht bij Jazet. De 135-voudig international werd, bij een 2-0 achterstand, geslacht offerd, als voorbeeld gesteld. In een fase dat, op Wouter van Pelt na, de gehele Nederlandse achter hoede rijp was voor een wissel. De beide Spaanse doelpunten kwa men voort uit persoonlijke fouten - van Jazet, en van Jeroen Del- mee, die de wedstrijd op de libero- positie uitspeelde. De twee stonden model voor de zwakke start van titelverdediger Oranje tijdens de reprise van de Olympische finale (3-1), ruim een jaar geleden. „Je faalt als team," erkende Oltmans, die de gebles seerde Leo Klein Gebbink in de verdediging node miste. „Maar Jazet verdedigde tot vier keer toe uit op een manier die niet kon. Dus hoefde ik niet zo lang na te denken over wie ik naar de kant zou halen." Oltmans haalde even later zijn ge lijk. Na het vertrek van Jazet krabbelde Nederland langzaam op. In drie minuten tijd bracht Teun de Nooijer de titelverdedi ger terug in de wedstrijd. De han dige aanvaller scoorde 2-1 uit een fortuinlijke variant, volgend op een door Br&m Lomans verpruts te strafcomer. En tekende kort daarna voor de gelijkmaker, na dat een door Lomans onderschep te pass via Marten Eikelboom De kritiek op de nieuw aangelegde kunstgras- mat in het hockeystadion in Adelaide wordt steeds heviger. Nadat al eerder de Duitse bonds coach Paul Lissek zijn ongenoe gen had geuit over het waterin- gestrooide veld, was het gisteren de Nederlandse bondscoach Roelant Oltmans die zich op wond over het terrein waarop de Champions Trophy wordt afge werkt. „Het oppervlak is verschrikke lijk," aldus Oltmans, die zijn se lectie gisteren acht strafcomers zag verprutsen. „Het veld is hob belig en de bal stuitert voortdu rend, waardoor het tempo van de wedstrijden te laag ligt. En het stoppen van de comer is bo vendien een crime." De bondscoach ontplofte bijna toen hy hoorde dat het veld straks tijdens de Olympische Spelen van Sydney van dezelfde kwaliteit zal zijn. „Dat moeten ze dan direct veranderen." Cy nisch: „Of de Aussies moeten juist willen dat we in 2000 niet uit de strafcomer scoren," voor zijn voeten belandde. In plaats van opgelucht ademha len, ging de Olympisch kampioen direct op jacht naar méér. Olt mans: „We hadden genoegen moeten nemen met die 2-2, maar de drang was te groot." Spanje strafte de gretigheid van Neder land direct af, door uit een coun ter vlak voor rust een 3-2 voor sprong te nemen. Irritaties Die klap kwam Oranje niet meer te boven. In de tweede helft knok te de ploeg aanvankelijk voor wat het waard was. Maar toen een doelpunt uitbleef, en Spanje nog eens twee keer scoorde, ontaard den onderlinge irritaties in scheldpartijen op de scheidsrech ters. Uitingen van onvrede van een verwende selectie. Want Ne derland is het verliezen verleerd. Na een seizoen vol hoofdprijzen, inclusief Olympisch goud en de Champions Trophy vorig jaar de cember in India, kwam de klap gisteren in het schilderachtige The "Pines' hard aan. De teleurstelling was groot. Niet alleen bij Jazet „Iedereen is nu zwaar gefrustreerd," sprak aan voerder Stephan Veen over de Roelant Olt mans kende in Adelaide geen mede dogen met Erik Jazet. Herhaaldeffjk slordig uitver dedigen te gen Spanje kostte de centrumver- dedigerzijn plaats en het Nederlands hockeyteam de kans op prolongatie van de Cham pions Trophy. Archieffoto Arthur Bastfaanse/ANP stemming in de selectie. „Met dit team is zoveel meer mogelijk." Ook Bram Lomans deelde in de malaise. De als strafcornerspecia list ingehuurde HGC'er werd van zijn vaste stek op de bank geplukt om Jazet te vervangen en had met twee assists en een aantal kiene onderscheppingen geen slechte avond. „Maar ik speet liever met en win, dan andersom," stelde de lange verdediger. Door het onverwachte verlies is Oranje afhankelijk van de presta ties van "met name Duitsland, met het oog op een plek in de eind strijd zondagmiddag. Vandaag wacht de ploeg een ongetwijfeld warm onthaal, wanneer het nog ongeslagen gastland Australië de tegenstander is. „We hebben veel om over na te denken," keek Olt mans vooruit naar het voor Neder land cruciale duel. Puntverlies be tekent immers definitieve uit schakeling en een deceptie van ongekende omvang. „Laten we maar hopen dat het gewoon one af those games was, éen van die wed strijden die er altijd wel tusen zit ten." Nederland-Spanje 2-5 (2-3). 8 Sanchez 0-1, 11, Amau 0-2, 31. De Noemer 1-2. 34 De Nooyer 2-2,35 Amau 2-3,65 Amat 2-4.66 Escarre 2-5 Scheidsrechters Ruiz (Arg). Pelt2er(Dui) Toeschouwers 1500 Nederland: Vogels, Van Hecswyk, Jazet, Delmee, Van Pelt; Veen, Brinkman, Bree, Buma, De Nooijer, Van Wijk. Vliegende wissels. Lomans, Eikelboom, Van Meer Andere uitslag: Duits!and-Zuid-Korea 3-1 (3-1) Stand:l.Australië3-9(10-3),2 Duitsland4- 7 (9-6), 3 Spanje 3-6 (U-7). 4 Nederland 3-4 (7-8), 5. Zmd-Korea 4-3 (7-13), 6. Pakistan 3- 0(5-12) Frankfurt Main De Duitse zwem bond heeft een onderzoek gelast naar 51 trainers uit de voormalige DDR. Dinsdag werd bekend ge maakt dat vier van hen zich voor de rechtbank moeten verantwoor den wegens het verstrekken van verboden stimulerende middelen aan mindeijarigen. Volgens voorzitter Rudiger Ter- tow van de Duitse zwembond (DSV) is de beerput nog lang niet volledig geopend. „We moeten heel voorzichtig zijn welke coa ches we meesturen naar de we reldkampioenschappen, in janua ri in Australië," zei Tretow giste ren. Een groot aantal zwjmtrai- ners uit de DDR-toptijd *n staat onder verdenking. Ontslagen De hoofdverdachten Volker Frischke i Dieter Lindemann kregen gisteren een aangeteken de brief thuis, zij werden door de Duitse zwembond ontslagen na eerder al op non-actief te zjjn ge zet. „De verantwoordelijken voor het sportbeleid binnen de DDR waren op de hoogte van de verbo den praktijken waarbij spierver- sterkende middelen aan minder jarigen werden verstrekt," zo liet Tretow weten. Oud-wereldkampioen Jörg Hoff mann gaf vorige week toe op 17- jarige leeftijd verboden middelen te hebben gebruikt. De ex-zwem mer uit Potsdam riep gisteren op tot een open discussie over het do- pingbeleid. München —Jacques Villeneuve dreigt niet alleen de twee WK-punten van Japan te verhezen. De Cana dees riskeert zelfs geschorst te worden voor de laat ste, beslissende Formule I-racc op 26 oktober m Je rez. Die waarschuwende taal sprak de voorzitter van de Internationale Automobiel Federatie (FIA). Max Mosley, gisteren tijdens een congres in Munchen. In nauwelijks bedekte termen raadde de jurist de Williams-renstal af in beroep te gaan, aanstaande dinsdag, om de twee in Suzuka vergaarde punten te behouden. „Dan riskeert hy ook een schorsing vóór de Grand Prix van Europa," waarschuwde Mosley. „Ik kan me voorstellen dat het by puntenverlies blijft als Williams het beroep intrekt." ViÜeneuve werd tijdens de vrije trainingen in Japan gediskwalificeerd omdat hy na een ongeluk van Jos Verstappen de gele vlaggen had genegeerd Door m beroep te gaan verhinderde Williams dat een voor waardelijke schorsing effectief werd. Dank zy een vijfde plaats bleef de Canadees leider m de stand om de wereldtitel met eén punt voorsprong op Michael Schumacher, die de race in Azie won Mosiey gelooft niet dat het WK achter de groene tafel wordt beslist, maar hy meende wel dat de FLA moet reageren om geloofwaardig te blijven „Villeneuve bracht niet alleen zyn eigen leven, maar ook dat van de baancommissarissen en collega's m gevaar." Turijn Laurent Jalabert heeft gisteren Milaan-Tu- ryn gewonnen. De Fransman versloeg na 206 kilome ter zyn Zwitserse ploegmakker Alex Zulle Het twee tal was op 18 kilometer van eindstreep tydens de be klimming van Superga ontsnapt De semi-klassiekcr stond m het teken van een mara- thonvlucht over ruim 180 kilometer van de Italiaan Canzomen en de Fransman Durand Ze ontsnapten vanuit het vertrek. Het paar verwierf een maximale voorsprong van 11.50 na 44 kilometer. Rolf Sorensen is zaterdag op verzoek van de UCI als gast aanwezig bij de finish van de Ronde vqn Lombardye. de laatste wedstryd van de wereldbeker cyclus. De aan de linkerhand geblesseerde Deen voert het klassement nog altijd aan De voorsprong van de Rabo-renner op de Italiaan Michele Bartph bedraagt 35 punten. De huldiging van de winnaar van de wereldbeker is direct na de finish van 'Lombardye'. „De kans dat So rensen wint is klem, maar de UCI heeft hem toch ge vraagd bij de ontknoping te zyn. Tenslotte woont hy in Italië," aldus ploegleider Theo de Rooy, De ploeg van De Rooy bestaat in Lombardye uit ze ven Nederlanders: Leon van Bon, Max van Heeswyk, Koos Moerenhout, Danny Nelissen. Aart Vierhout^), Michael Boogcrd, Enk Breukink en de Zweed Danny Jonasson, Breukink rydt in Lombardye zijn laatste wedstrijd op de weg; op 26 oktober neemt hy afscheid tydens een strandcross in Schevemngen. De TVM-ploeg start in Lombardije met drie Neder landers: Maarten den Bakker, Steven de Jongh en Bart Voskamp, verder Michael Andersson (Zwe), Bo Hamburger (Den), Serguei Ivanov (Rus), Peter van Petegem (Bel) en Laurent Roux (Fra) Jesper Skibby dient ?yn contract bij TVM niet uit De 33-jange Deen verlaat na negen seizoenen de for matie van Cees Priem, een jaar eerder dan contractu eel was vastgelegd. In 1998 rydt Skibby voorde nieu we Deense ploeg Jack Jones Hy wordt ingeruild voor een landgenoot, Claus-Mi- chael Möller, dieeen contract voor twee jaar tekende. Priem had Mólier al eerder op het oog. De nu 29-jan- ge renner, die als amateur de Ronde van Spanje won, liep vier jaar geleden stage by TVM. Er was toen ech ter geen plaats voor hem. Sindsdien reed Moller voor kleine Spaanse ploegen, Evgeni Berzin doet zondag toch een poging bet werelduurrecord op de baan te verbeteren. De Rus valt op de houten piste van Bordeaux het werelduur record van Chris Boardman aan. De Brit legde og 6 september vorig jaar in een uur 56,375 km af. Schiedam—Ofhij van de glijbaan afgaat, is niet bekend maar wél ze ker is dat vice-voorzitter Wil van Wijk zaterdag (12.00) de gloed nieuwe speeltuin van Hermes DVS opent. Omdat de realisatie van de speeltuin vooral mogelijk is gemaakt dankzij de nalaten schap van Ron 'Kleine Piet' van der Tuyn, wordt de speelplaats de 'Kleine Piet-tuin' genoemd. Ron van der Tuyn overleed in 1995 toen hy op de kop af 25 jaar lid was van Hennes DVS. Hij had zitting in in diverse commissies, was secretaris van het cricketbe- stuur en één van de oprichters van het ZAMI-elftal. Hoek van Holland Vierdeklasser TSB speelt zaterdag 18 oktober s j *3 een oefenwedstrijd tegen Hoekse Boys. Het duel in Hoek van Hol land begint om 14.30 uur. Zater dag 25 oktober wacht TSB een zwaarder karwei. Dan komt num mer twee DORR op bezoek. Schiedam Een serie fouten, be gaan in de laatste twee minuten van de wedstrijd, heeft de basket ballers van Juventus gisteravond in de Margriethal tegen DAS de winst gekost. Na een ruststand van 23-30 nam de ploeg uit Delft de zege (4446) mee naar huis. Met nog twee minuten op de klok stond Juventus nog op een 40-39 voorsprong. Met een driepunter nam DAS het roer over en mede door een flink aantal fouten aan Schiedamse zijde werd de kloof te groot om nog te overbruggen. Jan van Vugt is directeur van de Dienst Sport en Recreatie (DSR) van de gemeente Schiedam. Hij 'zetelt' in de Sporthal Margriet en heeft een zomer achter dé rug die hij niet snel zal vergeten. Tijd om eens lekker achterover te gaan zitten, was er niet. Zelfs de vakantie schoot erbij in. Er moest gewerkt worden. De ver huizing van honk- en softbalver- eniging Schiedam moest worden geregeld, er waren fusieperike len bij de handbalclubs UVG en HVC, de samensmelting van SW en SMC kwam tot stand, voetbal- verenigingUrsusklopte aan voor een verhuizing naar Thurlede en het cricketbestuur van Ex celsior'20 had haar oog laten val len op het voormalige Martinit- terrein, Tijd nu omin twee de len de balans op te maken. Vandaag het laatste deel Door Sander Sonnemans Schiedam Een fusie van HBSS en PPSC? 'Doen'! zegt de een. 'Dat nooit', meent de ander. Toch is een samensmelting van beide voetbalverenigingen de laatste ja ren op Thurlede en Harga regel matig onderwerp van gesprek. Zaterdag nog, in de bestuurska mer van 'PP', kwam de fusie ter sprake. Er werden zelfs al gek- Jierend namen verzonnen. De tyd lijkt er juist nu ryp voor; SMC is immers vertrokken uit de hoek van het Beatrixpark en de ligging van het terrein ismet de weten schap dat in de nog altijd groeien de nieuwbouwwijk Spaland geen plaats is voor een sportcomplex niet eens zo slecht. Voor de DSR reden om binnen afzienbare tyd met de Thurledeclubs PPSC en Excelsior'20 rond de tafel te gaan zitten. Om er achter te komen welke toekomstvisie beide vereni gingen hebben en welke conse quenties dat mogelijk voor het sportpark heeft. „Een fusie tussen HBSS en PPSC zal één van de discussiepunten zijn in de gesprekken omtrent Thurlede," zegt Jan van Vugt. „De geluiden over de fusie zijn al eer der gehoord, ook by de DSR. Als je die twee clubs bij elkaar voegt ontstaat er een grote zaterdag- club. Dat zal effect hebben op de velden." Het is inmiddels geen geheim meer dat Excelsior'20 op de sport velden van het voormalige Man- nit in de zomermaanden een groot cricketveld gerealiseerd zou willen 2ien, Er zou zelfs plaats zijn voor een klein clubhuis. De vel den worden gedurende het voet balseizoen gebruikt door zowel PPSC als Excelsior'20, maar 's zo mers liggen ze er verlaten by. Van Vugt: „Excelsior'20 speelt voetbal en cricket op het hoofd- veld. Dat geeft elk jaar weer een stukje frictie tussen beide afdelin gen als de een er op wil, wil de an- dei ei nog niet af en omgekeerd. Plus dat er veel schade wordt aan gericht met de aanleg van de pitch. Het is geen ideale situatie en dat staat nog los van het feit dat er op een betrekkelijk kleine ruimte topcricket bedreven moet worden. Vanuit die optieken me de gelet op de ontwikkeling van graswickets is er wel eens gedacht aan de voormalige Martinit-vel- den. Er is nu met alle clubs die op Thurlede zijn gehuisvest (Asvion uitgesloten; red.), afgesproken in discussie te gaan over de invul ling van Thurlede in de toekomst SMC is vertrokken, is uit de stich ting Parkbeheer SMC/PPSC ge stapt. Wie komt erbij? Gaat het nog een fusie opleveren? Kan de hondensportvereniging die tijde lijk is gevestigd in het onderko men van SMC, daar blijven zit ten? Ursus heeft interesse. Daar om hebben we gezegd niet op een namiddag kort door de bocht te gaan en even een besluit te ne men. Daarom gaan Excelsior'20, PPSC, de DSR, de sportraad en de stichting Parkbeer (waarin de DSR de plaats heeft ingenomen van SMC; red.) praten over hoe we het complex kunnen herinrich- len. De discussie moet dus ook uitwijzen of er cricketvelden kun nen komen." Landljsbaan Toen Van Vugt in Schiedam bij de gemeentelijke dienst aan het werk ging, was hij in de veronder stelling dat nabij Kethelhaghe een sportcomplex zou kunnen worden gerealiseerd. Volgens Van Vugt is Schiedam-Noord een 'gi gantische wyk' waar men in sport en welzijnsvoorzieningen moet kunnen voorzien om geen grote verkeersbegewegingen door de stad te krijgen. „Ik neem aan dat er destijds weloverwogen is beslo ten daar geen sportvoorziening te realiseren. Jammer. Het is uiter mate moeilijk daar nu verande ring in te brengen." Ook in het met woningen volgepropte Spa- land is er geen ruimte voor een sportcomplex. „Daarom is het zo belangrijk dat Thurlede zo mul tifunctioneel mogelijk wordt in gedeeld. Het ligt het dichtst by Spaland." Tot op heden spint vooral voetbal vereniging WK garen bij de groei van de nieuwbouwwijk. Het le denaantal groeit gestaag, de club blijft eigenlijk voortdurend uit zijn rood-zwarte jasje groeien. Doop het vertrek van buurman DRZ (gefuseerd met GSS) heeft de dub wel enkele zoompjes uit kunnen leggen, maar eens is er geen stof meer over om het jasje was ruimer te laten zitten. Er moet dus iets gebeuren. Van Vugt is de zelfde mening toegedaan. „Het zou perfect zij n als we op Ke- thel een extra veld zouden kun nen aanleggen. Er ligt een landy s- baan, die is van de gemeente. Er worden nu schapen geweid van de kinderboerderij die ter voorko ming van stress daar tot rust kun nen komen. Er staat zelfs nog een lichtinstallatie en er wordt al ja ren niet meer op geschaatst. Wat let je? Dat zou in niimte gezien een mogelijkheid kunnen zijn. Praktisch gezien denk je in eerste instantie aan die richting want aan de andere kant van het WK- complexis geen ruimte. Het grote probleem nu is ook dat de bewo ners van de SeMedamseweg gaan klagen over de parkeeroverlast/ Niet zo gek ook, want er is geen parkeerplaats. Ik heb overigens nog nooit een sportcomplex zon der parkeervoorziening gezien. En ja, misschien dat we ook in die sfeer wat zouden kunnen ereee- ren." Het is inmiddels duidelijk dat Van Vugt een voorstander is van een ioename van füsies. En er is nog iets dat hy in de toekomst graag gerealiseerd zou willen zien. Nee, geen fusie tussen de crickettakken van Excelsior'20 en Hermes DVS, maar wel één crick etcomplex voor gezamenlijk ge bruik. „Hermes wil graag een graswicket en is daar de laatste ja ren iets nadrukkelijker mee bezig geweest dan Excelsior'20," zegt Van Vugt, „Het zou op Harga ook kunnen, maar er hangt natuurlijk ook een behoorlijk prijskaartje aan. Daaromzou het uit efficiency misschien mooi zien om beide clubs gebruik te laten maken van één groot cricketcomplex, Eén centraal crieketcomplex in Schiedam, rk denk echter dat het klimaat daar nu nog niet geschikt voor is. Het is dus lastig om te zeg gen dat de ene club nu wél en de andere club geen graswicket krijgt. Ja, als men het zelf kan be kostigen, is het een heel ander verhaal natuurlijk." De velden <5 hetv geMartinit- terrein. Tij- dens het voet balseizoen worden ze ge bruikt, in e% zomermaan* den liggende er verlaten r'_ bii- Foto Gemt de Heus/ Roel Dijkstra t

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 6