9 Schiedam wil huisvuil in zakken blijven ophalen WD wil over vier jaar wat laten zien Jenever drink je niet, die proefje Brandweerman onschuldig aan dodelijk ongeval Rotterdams Dagblad [jawji E Ondergrondse milieuparkjes voor gft- en glasinzameling Jonge boeven aangehouden Snackbar p. overvallen Hagenaren mollen meter Klappen na onenigheid Afsluiten voetpad Grote-stedengeld voor opknappen van Broersveld a in Waterweg Vrijdag 17 oktober 1997 Schiedam De gemeente Schiedam wil het huisvuil blijven ophalen in zakken. Wel wordt het aantal containers in de stad uitgebreid en komen er ondergrondse milieuparkjes waarin plek is voor de inzameling van gft-afval, papier en glas. Die voorkeur is uitgesproken bij de behandeling van de inzamel- strucfuur huishoudelijk afval in de raadscommissie milieu. In Schiedam wordt al langere tijd gepraat over een nieuwe vorm van het ophalen van huisvuil. Alle mogelijkheden zijn inmiddels de revue gepasseerd en de raadsle den en ambtenaren hebben ook in andere plaatsen in Nederland al lerlei mogelijkheden bekeken. Het ophalen van vuil in zakken wordt- in de toekomst wel duur der De oorzaak van deze verho ging zijn de strengere Arbo-voor- schriften. Het aantal vuilnisopha lers per vuilniswagen moet met één worden uitgebreid. In totaal moeten er ongeveer vier mensen by komen. Als de gemeente alleen voor deze oplossing zou kiezen dan bedra gen de jaarlijkse meerkosten zo'n 450.000 gulden. De raadsleden zijn echter voor een combinatie van methoden. Naast de zakkenophaal is ook ge keken naar het aanleggen van on dergrondse containers voor het huisvuil. Schiedam heeft daar geen voorkeur voor. Wel wordt het aantal containers in de gemeente uitgebreid en moeten er zoge noemde mdieuparkjes komen voor het gft-afval, oud papier en het glas. De kosten voor deze ma nier komen per jaar op 535.ÖOO gulden. Met de aanleg van de mi- heuparkjes kunnen de huidige glas-, oudpapier en textielcontai- ners worden vervangen door on dergrondse containers Ook de gft-mzamelmg kan m die parkjes geschieden. Met de inzameling van gft bij de mdieuparkjes wordt overigens niet voldaan aan de mzameïver- plichting by of nabij elk perceel Er is volgens de gemeente echter wel gezocht naar een werkbare oplossing die zowel gedeeltelijk tegemoet komt aan de inzamel- verplichting als ook aan de twijfel die heerst over het inzamelen van gft door verzamelcontamers. Tot de tijd dat die twyfei is weggeno men heeft Schiedam voor een deel een alternatief voor de ïnza- meiplichtvan gft Binnenkort komt het college van burgemeester en wethouders met hun voorstel. Maassluis Twee Maasslmse jongens van 13 en 15 jaar zyn gis teren aangehouden nadat zy had den bekend op 12 september een 55-jange vrouw te hebben over vallen. De jongens namen daarby de vrouw haar tas met daarin haar portemonnee af Het geld, onge veer 200 gulden, gaven de knapen uit in Rotterdam Eén van de jongens heeft daarna de tas teruggebracht naar het slachtoffer. De politie ontbood het tweetal gistermiddag op het bu reau Daar biechtten de twee^un daad op Maassluis Twee mannen heb ben gisteravond een snackbar aan de Dr. Jan Schoutenlaan overval len. Het personeelslid van de eet- tent was op het moment dat de da ders binnenkwamen alleen. Hij werd bedreigd met een mes. De twee rnannen gmgen er vervol gens met de inhoud van de kassa vandoor. Een buurtonderzoek door de poli tie leverde mets op. Vlaardlngen Twee Hagenaren van 32 en 37 jaar zijn vannacht aangehouden nadat zy een par- keermeter op de Groen van Prin- stererstraat hadden opengebro ken. Eén van de mannen had voor tachtig gulden aan klem geld op zak. Deze verdachte gaf tydens zyn arrestatie ook nog een valse naam op. Vlaardingen Een woordenwisse ling was er gisteravond de reden van dat een 68-jarïge Vlaardinger en zijn vrouw werden geslagen door een 31-jange Vlaardingse au tomobilist De man en de vrouw fietsten over de Johanna Naber- ,kade toen uit tegenovergestelde richting een auto met hoge snel heid kwam aanrijden. De fietser maakte daarover een opmerking tegen de bestuurder van de auto die op zijn beurt uitstapte en be gon te schelden. Daarna haalde de agressieve Vlaardinger uit naar de 68-jarige man. Ook de vrouw werd geslagen. De automobilist is vervolgens door de politie aange houden. Op het bureau bekende hij zyn daad. Vlaardlngen Het voetpad aan de Dyksteeg langs het snookercen trum wordt maandag afgesloten voor het uitvoeren van riolerings- en bouwwerkzaamheden. Het pad blijft afgesloten tot het einde van de bouw van liet project Vlaeidin- gerhout. Voetgangers kunnen gebruik ma ken van het bestaande pad langs Nunquam Perfectum. Door Jan Rozendaal Vlaardingen De WD wil over vier jaar, als er weer gemeente raadsverkiezingen zullen zyn, wat laten zien. Niet zoals de afge lopen vier jaar, die zyn geken merkt door het in gang zetten van vele plannen, maar waarvan er een heleboel nog niet van de grond zijn gekomen. De woning bouwplannen zijn het beste voor beeld- de Westwyk, het Buizen gat, Liesveld, Dyksteeg, Bab- berspolder, Kblpab^terrem, Dat schrijft de vVDm het verkie zingsprogramma, dat de titel Vlaardingen de 21-ste eeuw in' mee kreeg. Van de woningbouw- plannen die nog in voorbereiding zyn, moeten de Westwijk en het Kolpabzdterrein voorrang krijgen van de WD. Vooral ook omdat metnai e op de plek van het oude zwembui pakweg honderd wo ningen ii. de prijsklasse van tus sen de 300.000 en 450.000 gulden verrijzen. En daarvan is volgens de liberalen een tekort aan in Schiedam De gemeente Schiedam krijgt ruim twee mihoen gulden voor het ver sterken van de economische structuur in de oude wyken in grote en middelgrote steden. Het geld dat gisteren is toege zegd door staatssecretaris Ko- hnstamm van Binnenlandse Zaken maakt deel uit van het grotc-stedenbeleid. De vijfentwintig steden die vallen onder het grote-steden- beleid, moesten in juni project voorstellen indienen voor de besteding van het geld. In to taal heeft het kabinet voor dit jaar 125 miljoen gulden be schikbaar gesteld en voor 1998 75 miljoen gulden. Het geld is een compensatie van de aardgasbaten. De vijf entwintig steden hebben in to taal 280 projecten ingediend die voor het geld in aanmer king komen. De eerste beoor deling van die projecten wordt binnen enkele dagen ver wacht. Hoog op de prioriteiten lijst van de gemeente Schiedam staat het opknappen van het Broersveld. Daarnaast is geld gevraagd voor een op knapbeurt van de Nieuw-Ma- thenesserstraat en voor het be drijventerrein Vyfsluizen. Voor de projecten die de steun krijgen van het ministerie moet voor het eind van dit jaar de eerste spa al in de grond. Het geld is volgens een woord voerder van de gemeente een enorme opsteker. „Het gaat om een relatief laag bedrag, maar als je bijvoorbeeld naar het bedrijventerrein Vijfslui zen kijkt dan heeft het als smeerolie gewerkt." Vlaardingen Het Liesveld -de palen voor de hoge toren zitten al in de grond- en de Dyksteeg - met een jaar vertraging wordt daar volgende week mee begon nen - zullen de volgende raads periode ook wel af komen. Maar met de 550 woningen rond het Bui2engat mag wel even pas op de plaats worden gemaakt WD- fractievoorzitter en voorzitter van de commissie die het 'aktiepro- gramma' opstelde^-A. de Lange.".! .Als ik naar Kees van der Windt kyk (de PvdA;wethouder voor stadaontwüd^ihgT red,), ..dan heeft hij de afgelopen periode wel veel initiatieven genomen. En dat valt m hem te prijzen, maar zoveel plannen leiden niet tot echte uit voering. Wij zeggen: kies je priori teiten en zorg datje dfe zaken dan ook uitvoert. Hou rekening met de financiële middelen en perso nele sterkte die je hebt. Zo vinden wij ook dat de tramverbinding van Schiedam naar Holy er snel moet komen, maar kan de door trekking naar het centrum later ook nog." Volgens De Lange past dat niet verder springen dan je polsstok lang is, allemaal ook m de WD-filosofie van een gemeen tebestuur dat betrouwbaar moet overkomen by de inwoners. „Geen mooie beloften die je met waar kunt maken, maar het ver trouwen wekken voor de zaken die daadwerkelijk gebeuren." De liberaal spreekt dan ook van 'een praktisch programma zonder beloften die we niet waar kunnen maken'. De WD is in Vlaardingen de eerste party die het nieuwe verkiezingsprogramma presen teert. Pagina 11: 'Vlaardingen kan best met drie wethouders worden be stuurd'. A. G. H. Go- rissen, ge meentese cretaris van de gemeente Schiedam, proeft de moutwijnje never die sinds giste ren in het ge distilleerd museum te koop is. Door Jan Rozendaal Schiedam Driedubbel gestookt uit beslag van gerstemout en rog ge van de molen, gist en water, ge deeltelijk overgehaald op jenever bes. In de klassieke, op kolen ge stookte moutwijnbranderij van het Nederlands Gedistilleerd Mu seum De Gekroonde Branderske- teh - Daarop wilde Schiedams burge meester Reimer Scheeres gister- middag z'n handtekening wel zet ten. Als bevestiging van het verle nen van het 'Schïedamsche Ge meentelijke Echtheidszegel' aan de Moutwijnjenever. En dat zegel, dat over de dop van elke fles zit geplakt, is de waarborg van 'de echtheid van Schïedamsche jene ver en Schiedamscbe moutwyn'. Namaken van de etiketten is strafrechtelijk vervolgbaar. Bij de presentatie van de mout- wijryenever in De Gekroonde Brandersketel aan de Lange Ha ven werd nogeens stilgestaan by de geschiedenis van het echt heidszegel. In een toneelstukje met onder anderen de bekende Sehiedamse distillateurs Paul No- let, Bob de Kuyper, Dick Jansen en Cees Dirkzwager in de cast, werd de klok teruggezet naar het begin van deze eeuw. Het viertal heeft een gesprek met de nieuwe pastoor, die eigenlyk Sobnëtas, de dan net opgerichte club van maügers van het alcoholgebruik, kwam promoten. Behalve dat de distillateurs al walgen van de eersie twee letters van de naam van de vereniging ('Het riekt naar socialisten'), had de nieuwbakken pastoor moeten weten met aan de goede naam van In een toneelstukje werd door een aantal bekende Sehiedamse distillateurs nog eens stilgestaan bij de geschiedenis van de echtheidszegel. Cees Dirkzwager (midden) deed daar dapper in mee. Foto's Roel Dijkstra de jenever te komen. Ook al is al die drank 'de bron van alle kwaad waardoor je de duivel vergeet'. Na wat steekhoudende argumen ten ('Als je tien kilo aardappelen eet word je ook ziek'), hadden ze dat de pastoor ook wel uit het hoofd gepraat en weten de distil lateurs hem voor hun karretje te spannen. In nun gevecht tegen 'meiasse-spintusjongensuit Delft, die met hun industrieel ge fabriceerde drank de goede naam en vooral de goede smaak van de Echte Sehiedamse jenever te grabbel gooien. Nee, dan de Schiedammers, met hun jenever uit het vierde destil laat. „Steeds zuiverder en steeds reiner." Vooral de laatste twee woorden waren spekkie naar het bekkie van de pastoor. Mindenvaardig product Nu hadden de branders nog een ander yzer in het vuur. In 1900 be ginnen zy een gezamenlijke actie voor een gemeentelijke echt heidsgarantie voor moutwijn en moutwynjenevers. Om het ver schil aan te geven tussen de op ba sis van graan- en meiasse-alcohol gestookte jenevers -door de Schiedammers als een minder waardig product gezien maar door de gunstige accynsmaatregelen wel goedkoper- en de Echte Schiedamscbe. In 1902 stelde de gemeenteraad het echtheidszegel in en dat be sluit is nog steeds van kracht. Maar omdat met de grootschalige productieprocessen van tegen woordig niet aan de eisen kan worden voldaan, was er tot giste ren slechts één jenever die over het zegel beschikte: de Notaris. En nu is daar de moutwijnjenever van het gedistilleerd museum bij gekomen. Het grootste verschil tussen de beide jenevers is dat aan de raoutwïjnjenever (40%) geen maïs is toegevoegd. De met z'n 26 jaar nog jonge meesterknecht Jacco van der Leun' is 'heel tevreden' over het resultaat, waaraan hij 'met een paar ouwe knarren die hier regel matig rondlopen', een jaar heeft gewerkt. Omdat de wijze waarop de moutwijnjenever is gemaakt stamt van voor 1880, is in het mu seum aan de Lange-Haven het wiel opnieuw uitgevonden. Voor de liefhebbers het recept: het graanbeslag van mout en rog ge wordt van de houten kuipen overgebracht naar de koperen dis tilleerketels (koper is ook belang rijk voor de smaak). Na drie keer distilleren ontstaat er een mout wijn van 48%. Als kruiden wordt uitsluitend jeneverbes toege voegd. Om de ruwheid ervan af te halen volgt nog een rijping van drie maanden in eikenhouten va ten. Voor de moutwijnjenever is een nostalgische kelderfles gemaakt, die doet denken aan de tijd dat de jenever in kisten met twaalf fles sen over de hele wereld werd ver scheept. Ook is er een speciaal glaasje- mei-deksei ontworpen. De moutwijnjenever, die in het museum te koop 39,95) is, die drink je niet, zeggen ze aan de Lange Haven, die proef je. is "de Beste Koop". De Consumentenbond zegt 't, wij wisten het al lang. Ga naat ortde rsuande install at ruKs) of bel voor mee' informatie, ook over de andere Daalderop-ptoducten Daalde rep BV, telefoon (0344) 63 65 00 Natuurlijk, zo'r» bekroning van de Consumentenbond is mooi Maar eerlijk is eerh|k het komt onverwacht De prijs kwaliteit verhei» ding is immers onovertroffen Ga maar na De Daalderop HR Gas Combi geelt natuurlijk volop warmte Maar ook tegelijkertijd warm water door het hele huis voor comfortabel douchen en baden Het combiboilrr.concept is zo eenvoudig dat de HR Gas Combi compact onder houdsvnendeiijk en eenvoudig te installeren is verkrijgbaar in 24 kw en 32 kw uitvoering wel degelijk söaalderop Uw rtfcende install ar euds) smederij CallenburgstraatSO Vlaardingen Tel. 010-4343096 Den Haag/Maasdijk Een 30-jari- ge brandweerman is niet schuldig aan het dodelyk ongeval in Maas dijk, waarby hy met zyn brand weerauto een 38-jange automobi liste doodreed. Het slachtoffer was zelf verantwoordelyk voor het drama. Dit oordeelde de Haagse recht bank gisteren in de uitspraak te gen de vrijwillige brandweerman uit Maassluis Wel kreeg hy een voorwaardelijk boete van duizend gulden opge legd omdat hy te hard had gere den. Twee weken geleden had officier van justitie mr. S de Klerk, een onvoorwaardelijke boete geeist van tweeduizend gulden en een ry verbod voor een jaar, waarvan een half jaar voorwaardelijk. Zij hield de brandweerman 'mede- verantwoordelyk' voor de tragi sche dood van de automobiliste, omdat hij onzorgvuldig zou heb ben gereden. Daarnaast vond ze dat hy veel te hard had gereden. Ze citeerde ty dens de zitting instructies van de brandweerkorpsen uit Utrecht en Eindhoven, waar auto's met zwaailicht en sirene uitsluitend 'stapvoets' door rood mogen ry- den. Landelijke richtlynen be staan met. De rechtbank oordeelde gisteren over het ongeval 'dat de oorzaak allereerst by het onvoorzichtige gedrag van het slachtoffer lag'. Maar rechtbankpresident mr F Quadekker zei tegen de brand weerman* „U was weliswaar ge rechtigd door rood te njden, maar ook u mag geen gevaar veroorza ken, dus u had met een lagere snelheid moeten rijden." Levens redden Voor die fout vond hy een lichte straf gepast. Daarby hield hy re kening met de byzondere maat schappelijke positie van de man uit Maassluis, die zijn overtreding beging toen hy op weg was om mensenlevens te redden. Met tachtig kilometer per uur reed de brandweerman op 1 au gustus 1996 met zwaailicht en si rene over de Maasdijk in de rich ting van de kruising met de Pet- tendijk en de Oranjehuisweg. Hij remde af tot de aldaar toegestane zestig kilometer per uur toen hij de kruising naderde. Hy zag dat het verkeer uit de zijwegen stil stond en dat zijn weg vrij was. Toen de brandweerauto de kruising overging, zou de 38-jari- ge vrouw uit Maasdijk onver wacht zyn opgetrokken om door het voor haar groene licht te rij den, Een dodelyk drama was het Geen gevolgen De commandant van het brand weerkorps zei gisteren na afloop van de uitspraak dat het vonnis geen gevolgen zal hebben voorde brandweerman. Wat de comman dant betreft blijft de brandweer man gewoon chauffeur bij het korps. De brand met explosiegevaar in Hoek van Holland, waai het die bewuste dag in 1996 allemaal om begonnen was, werd uiteindelijk door andere brandweerkorpsen geblust.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1