Schiedamse politici willen reductie van coffeeshops Onafhankelijk instituut controleert kindercentra Liefde staat centraal in comedy-musical van Rijnmond Theater Pródukties - Rotterdams Dagblad *sj 2' -y.<- yÉy? g$ lf*-*S 1 •ij%, #2; fsjBSês He» Zaterdag 18 oktober 1997 Schiedam Zoals dezer dagen in zowel Vlaardingen als Maas sluis wordt gesproken over het nieuwe cofTeeshopbeleid, heeft deze week ook de politiek in Schiedam zich over de verkoop puntenvan hasj en wiet in de ge meente gebogen. Van de drie Waterweggemeenten kwamen de politici tot de conclusie, heeft Schiedam momenteel wel het meest te maken met de handel in drugs. Met elf coffeeshops in de binnenstad toomt Schiedam ver uit boven het aantal bij zijn westelijke buien. Dat aantal moet in elk geval omlaag vinden de politici Een enkeling is zelfs van mening dat Schiedam ge vrijwaard moet blijven van -drugswinkels. De zogenoemde nul-optie, het verbieden van elke coffeeshop, gaat" burgemeester en wethou ders van Schiedam te ver. In navolging van Botterdam, waar r sinds begin september de nieu- cwe justitiële richtlijnen van kracht zijn, is een verbod op drugsverkooppunten volgens b <„en w niet wenselijk. Gedogen onder uiterst strenge voorwaar den ziet de burgemeester ais een betere optie. Dat gedoogbeleid zou dan net als in Rotterdam volgens de nieuwe richtlijnen moeten ge beuren. Hierbij raag de coffee shopeigenaar geen alcohol meer verkopen en niet meer dan 500 gram softdrugs als handelshoe- veelheid op de plankhebben lig- gen.-JDeze nieuwe regels zijn een aanvulling op de reeds bestaan de AHOJG-richtiijnen. Deze houden in-dat dè coffeeshop geen reclame mag maken, geen ^harddrugs'mag verkopen, niet drugs aan jeugdigen mag verko- pen en ate laatste geen grote hoeveelheden, nfet meer dan vyf grsm, aan een klant, mag" verstrekken. Als de'coffeeshop- baas voldoet "aan deze eisen krijgt hij een exploitatievergun- mond vallen hebben dan dezdf- 'TOinSchteüftm voor dit princi pe zou worden gekozenvolgt de gemeentev het advies van het Openbaar Ministerie. Boven dien zorgt dat volgens de burge meester voor unifcrmiteR in de regelgeving en is het voor de \o- litie eenvoudiger toe te zien op naleving. Alle gemeenten die binnen het regiokorps Rijn- De meeste Schiedamse politici reageerden gelaten op de voor stellen van het college. Een en keling toonde zich felikant te gen het AHOJG-priripe. M, Houtkamp van D66 bijvoor beeld. Het was niet de mening van zijn partij merkte hij tijdens de vergadering op, maar gedo gen is voor hem een teken van bestuurlijke zwakte! Wat hem betreft mag het gebruik en ver koop van drugs op landelijke ni veau streng worden verboden. De meeste andere politici gaven te kennen niet bly te zyn met het beleid van gedogen, maar het als noodzakelijk kwaad te accepteren. Op CDA'er P, van Mansum na. Hy maakte duide lijk dat zyn fractie niet instemt met het nieuwe beleid. Uit prin cipe niet. Hij vindt dat het kabi net eerst moet komen met regel geving. Softdrugs verbieden of legaliseren. Zolang daar vanuit Den Haag niet een helder ant woord op komt, stemt het CDA tegen een reguleringsbeleid. De functionaliteit van de nieuwe richtlijn om alcohol en drugs van elkaar te scheiden roept bij een aantal politici vragen op. Het is in een stad als Schiedam waar in het centrum veel horeca gelegenheden zyn relatief een voudig een blowtje te kopen bij een coffeeshop en de joint op te roken in de kroeg met een bier tje. De reden van het alcoholverbod in een coffeeshop heeft volgens de plaatsvervangend districts chef C. de Jong echter te maken met regulering en controle. Alle coffeeshops in Schiedam, op één na, verkopen naast softdrugs, ook alcohol Zij zullen moeten - kiezen tussen, drugs of drank. 1 Hierdoor zal een aantal eigena ren waarschijnlijk voor alcohol kiezen en neemt het aantal cof feeshops af. Ook heeft de politie met het alcoholverbod een con trolemiddel in handen. Zo gauw er een overtreding wordt gecon stateerd kan er worden ppgetre- - den. Of het nieuwe coffeeshopbeleid volgend jaar wordt ingevoerd staat nog niet vast Eerst moet de gemeenteraad zich buigen over het nieuwe beleid. Ais die akkoord gaat kan het nieuwe be leid per 1 februari van start Om misstanden in kinderdagverblijven te voorkomen, wordt er regelmatig gecontroleerd. Foto RoeiotjKstra Burgemeester en wethouders van Vlaardingen hebben deze maand de Stichting Kinderop vang Vlaardingen een vergun ning verleend voor 'het houden van de bij de Stichting in beheer zijnde kindercentra'. Op het eer ste gezicht een onnodig besluit, want zowel de Stichting Kinder opvang Vlaardingen als de bij haar in beheer zijnde kindercen tra bestaan al jaren. Maarzo on nodig blijkt het toch niet te zijn, omdat de vergunning alles te maken heeft met nieuwe eisen die de overheid aan kindercen tra stelt. Om excessen zoals on langs in Den Bosch aan het licht kwanten te voorkomen, is een he le waslijst met voorwaarden op gesteld, die in Vlaardingen, Schiedam en Maassluis worden gecontroleerd door de GGD Nieuwe Waterweg Noord. Met in gang van 1 januari 1998 is een vergunning verplicht; en contro le onontkoombaar. Door Jan Rozendaal Vlaardingen Regelmatig krijgt Barbara Troost van de GGD Nieu we Waterweg Noord telefoontjes van mensen die een kindercen trum willen beginnen. Troost, so ciaal verpleegkundige en in Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis belast mei de controle van de kindercentra, hoort de mensen aan en stuurt ze een lijst op met voorwaarden waaraan ze moeten voldoen. „En dan hoor ik er mets meer van," zegt Troost. Het is ook met misselijk waaraan een kindercentrum (verzamel woord voor kinderdagverblijf, peuterspeelzaal en naschoolse op vang) moet voldoen. Buiten moet er vier vierkante meter speel ruimte per kind zijn en binnen dne. Er zyn eisen aan de beplan ting (met giftig), de sluitmg van het toegangshekje (zodat de peu ters niet plotseling op straat lo pen), de wanden (afwasbaar), ra men (tot 1,40 meter hoog moet dat veiligheidsglas zyn), stopcontac ten (hoger dan 1,50 meter), sani tair (per tien kinderen een kinder toilet) en de wijze waarop met de flesvoeding wordt omgegaan. Voor degenen die door deze voor waarden (slechts een mager uit treksel van de twaalf A4tjes vol met voorwaarden aan omgeving, dienstverlening en organisatie) nog niet terugdeinzen om een kindercentrum te beginnen, is er ook nog een stevig portie pedago gische eisen. Behalve dat er per groep minimaal twee gediplo meerde peuterleidsters (altyd) aanwezig moeten zyn, dient er een pedagogisch beleidsplan te zijn en worden voorwaarden ge steld aan de wyze waarop de ou ders zijn betrokken by de gang van zaken in het kindercentrum. „Het is inderdaad heel wat anders dan vroeger, toen burgemeester en wethouders het toezicht had den over de kindercentra en een keer per jaar de brandweer langs stuurden om de brandveiligheid te controleren." zegt Barbara Troost. Zjj controleert alle 57 kin dercentra twee keer per jaar. Een keer maakt ze een afspraak om de hele waslijst van twaalf A4tjes af te lopen en. de tweede keer komt ze onverwacht. Troost: „Dat kan een week later zyn, maar ook een paar maanden. Dat ik die grote controle wel voor af aankondig heeft te maken met het feit datje zo'n checklist eigen lijk alleen goed langs kan lopen met iemand van de leiding. Dan moet je dus een afspraak maken. Bovendien probeer je in de ge sprekken die je voert een beeld te krijgen hoe het kindercentrum reilt en zeilt." Gesloten Nu wordt een kindercentrum dat met aan de eisen voldoet, niet meteen gesloten maar krijgt het een rapport met aanbevelingen. Daarin staat aangegeven welke punten moeten worden verbe terd. De volgende keer contro leert Troost of daaraan is voldaan. Als dan met aan de voorwaarden wordt voldaan volgt er nog een keer een rapport met aanbevelin gen. Worden ook dan de noodza kelijke verbeteringen niet uitge voerd, dan kan de gemeente sanc ties opleggen. Desnoods tot en met sluiting van het kindercen trum. In de drie Waterweg-gemeenten zal het niet zo'n vaart lopen, vol gens Troost, „Over het algemeen is het niveau van de kindercentra hier goed. Watje nog wel eens te genkomt is het ontbreken van vei ligheidsglas. Dat is ook een be hoorlijke investering en daarvan kun je met verlangen dat het in eens wordt uitgevoerd. Dat soort zaken is meestal een kwestie van geld." Maar soms komt Troost ook wei eens dingen tegen waarover niet goed is nagedacht. Zoals bij het controleren van de tekeningen van een nieuw kinderdagverblijf, waar de wastafels op een meter hoogwaren gehangen. En waarde muren schoon metselwerk waren, waaraan kinderen zich kunnen openhalen en wat bovendien niet hygiënisch schoon te houden is. Belangrijk binnen het nieuwe vergunningenstelsel is dat ook de met-gesubsidieerde kindercentra aan de eisen moeten voldoen. In het Waterweggebied kent alleen Schiedam zes van die met-gesub- sidieerde kindercentra, die zich met ingang van volgend jaar ook moeten laten controleren door de GGD om in aanmerking te komen voor een vergunning. Vorige maand kwamen wantoe standen by een kinderdagverblijf m Den Bosch aan het licht na een rapport van de GGD daar: mis stand en op het gebied van hygië ne, veiligheid en medische zorg en een pedagogisch wanbeleid, luidden de conclusies. Daar bo venop kwamen nog eens de be schuldigingen van een ex-Jeidster dat de directrice 'seksueel getinte handelingen' zou hebben verricht bij minimaal vier kinderen. Een van de kritiekpunten van de GGD was dat er geen controle was ge weest. Troost: „Ik kan met zeggen dat dit hier nooit kan gebeuren. Maar ik ga er van uit dat dergelijke toe standen als in Den Bosch hier met de procedures en controles die wij als onafhankelijk instituut uitvoe ren, vroegtijdig aan het licht zou den komen Door Judith van Klaveren Maassluis—„Dames, heren, hetis hier nog steeds een kippenhok." Danslerares Marion Schouten is op een tafel geklommen om de be wegingen van de dansers in het Maassluise wykgebouw de Groe ne Stip beter te kunnen overzien en het geroezemoes te overstem men. Het is één van de laatste re petities voor The Pajama Game van Rijnmond Theater Próduk ties. Vrijdag gaat de voorstelling in première in de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen. The Pajama Game is de musical waar Rijnmond Theater Próduk ties deze keer de keuze op heeft laten vallen. Het is een comedy- musical, waarin een liefdesver haal de rode draad vormt, maar waarin ook aandacht is voor ande re, serieuze thema's als macht en onmacht. De musical is gebaseerd op de ro man '7,5 Cents' van Richard Bis- sel, en ging in 1954 in New York in première, om vervolgens meer dan duizend keer te worden opge voerd. Als musical is The Pajama Game misschien niet zo bekend, maar oudere jongeren kennen hem wellicht van de verfilming uit 1957 met onder anderen Doris Day in een van de hoofdrollen. Het verhaal speelt zich af in een confectiefabriek in de jaren tig, waar een staking dreigt ui breken, omdat de gevraagde loonsverhoging op zich laat wach ten. Bep, de voorzitster van de klachtencommissie, voelt zich aangetrokken tot de bedrijfslei der Victor. Omdat hij 'tot het an* 'dere kamp' behoort, probeert zij zich zo koel mogelijk tegenover hem op te stellen, terwijl Victor te gelijkertijd ook vlinders in zijn buik heeft van deze pittige dame. Tijdens een personeelsuitje lijkt het of Bep door de knieën gaat Saamhorigheid is een belangrijkgegeven InThe Pajama Game. Hetwasde doorslaggevende reden voor Rijnmond Theater Produktfes om deze musical op te voeren; een liefdesverhaal als rode draad, maar ook met dieperliggende thema's. Foto Roei Dijkstra voor hem. Een paar dagen later maakt ze hem evenwel duidelijk dat het loonconflict tusen hen m staat Als Bep dan ook nog ontsla gen wordt, lijkt de afstand tussen de twee helemaal onoverbrug baar. Victor vermoedt dat er toch wel ruimte is voor loonsverho ging, maar heeft daarvoor de hulp nodig van Loesje, de directiese cretaresse. Saamhorigheid De sterke saamhorigheid m The Pajama Game gaf voor Ruwaard van Os, bestuurslid en geluids man bij RTP, de doorslag om dit stuk te kiezen. „Voor mijn gevoel is er de laatste tijd een enorme hang naar saamhorigheid in onze samenleving," filosofeert Van Os. ziet het overal gebeuren: de reacties die de dood van prinses Diana teweeg bracht bij het Bntse volk, het optreden van de paus in Panjs enkele weken geleden waarbij honderdvijftigduizend jongeren kwamen opdraven, het wy-gevoel dat premier Tony Blair zei te willen creeren tijdens het partijcongres afgelopen week. Het zijn allemaal signalen dat het individualisme aan het keren is." De saamhorigheid laat zich by The Pajama Game volgens Van Os ook verwoorden in de strijd tussen werkgevers en werkne mers. „Via achterdeuren ontdekt men dat er op directieniveau iets gebeurt dat niet klopt. Eerst is het personeel tégen de zaak, maar door de saamhorigheid wordt dit voor de zaak gekeerd." De slogan 'voor elk wat wils' gaat volgens Van Ös zeker op by deze musical, „Het is een comedy-mu- sical voor alle leeftijden. Voor ie der zit er wel iets in om te volgen; de liefdesrelatie, het arbeidscon flict. Dit alles wordt kracht bijge zet door het spel, de dans en de zang," Hobby Sinds de audities, een jaar gele den in het Schuurkerktheater, is er wekelijks geoefend in de Groe ne Stip. Van Os heeft veel waarde ring voor de inzet van de spelers. „De meesten wonen in de buurt, maar enkelen komen uit Den Haag, Amsterdam. Er is er zelfs één die elke week vanuit Zeewol- de komt repeteren. En dat terwijl ze allemaal hun werk hebben." Ook regisseur Mikael Martin is blij met zoveel enthousiasme. „Het is een leuke club mensen die fanatiek bezig is met het vak. Je kunt het nauwelijks nog hun hob by noemen, gezien de tijd die ze erin steken." Martin, die net als de acteurs spe ciaal voor deze produktie bij RTP is 'aangesteld', kende de musical niet („wel de film"), maar zegt 'em leuk te vinden. „Het verhaal heeft meerdere lijnen dan alleen de lief de. Er zit een mooie dynamiek in, ondanks dat het al in 1954 is ge schreven De gebeurtenissen vol gen elkaar snel op. Daarnaast is er een goede verdeling van massa- en kleine scenes." Het was voor Martin dan ook niet nodig van het oorspronkelijke script af te wijken. „Ik heb één scène geschrapt en twee liedjes ingekort, maar verder wordt het stuk volledig integraal opge voerd." The Pajama Game is de eerste musical die Martin, die de docentenopleiding aan de toneel academie in Maastricht heeft ge volgd, regisseert. „Ik ben blij met zanglerares Frida van Os en dans lerares Marion Sehouten naast me in het team. We waren telkens met ons drieën. Het is dan natuur lijk wel laveren geblazen, want ie der vecht voor zyn eigen vak." Niettemin vond hy het een 'heel verrijkende ervaring'. „Bij toneel kun je heel los spelen. In een mu sical moet alles strakker, omdat er drie dingen -zang, dans en spel- moeten samenkomen. In het theater heb je één niveau van beleving; m een musical liggen er een aantal lagen bovenop. Daar moet je van houden, want waar gebeurt het nou dat wildvreem den in een restaurant ineens met elkaar gaan zingen, om daarna weer verder te eten alsof er niets is gebeurd." Ondanks het feit dat RTP met - voornamelijk- amateurs werkt, is Martin tevreden over het ni veau. „Er zijn veel mooie zang nummers, door goede zangers vertolkt. Ik heb tijdens de repeti ties wel eens gedacht 'waarom is die jongen m godsnaam schilder geworden'. Dat geldt ook voor die aardappelboer, eh, agrariër moet ik zeggen." „En," besluit de regisseur, „Gok de choreografie is fenomenaal, ze ker in de massa-dansscènes. Daar zit ook humor in." De première van The Pajama Game is vrijdag 24 oktober in de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen. Daar wordt de voorstelling nog gespeeld op 25 en 26 (matinee) oktober. In Rotterdam wordt de musical opgevoerd op 21 en 22 november in HAL 4 (telefoon 4126031). Zaterdag 18 oktober I SCHIEDAM Clubgebouw De Ooievaars. Fancj1 fair, 9.00-18.OOu. Grote- of Sint Janskerk. Schiedams Christelijk Mannenkoor, 15.00u. Dorpskerk Kethel. Harpe Davids-concert^ 20.OOu. Theater De Teerstoof. Frank Wijdenbosch met Hattie Md Daniel, 20.30u. Filmhuis. Michaöl Collins, 21.00u. Podium. Gnnni 22.00u. VLAARDINGEN Ujnbaanhal. Rommelmarkt, Buurt huis de Pijpelaar. Vlooienmarkt, 9.00-14.00u. MAASSLUIS Theater Schuurkerk. Theo van dei) Oever (cabaret)20.30u. ROTTERDAM De Doelen. W.z. African Rootsi 20.15u ;gr.z. Rotterdams Philharmor nischOrkest,20.15u. Rotterdamse Schouwburg, klz. Henry'VI,20.30a Jeugdtheater Hofplein. Repel steeltje, I9u. Ahoy.Ski-Happl997, 10-17u, Möllerpier. Kermis. Zondag 19 oktober SCHIEDAM Dc de 4 Molens. The-dansanf. 13.30-16.30u en contactmiddag,- 13.30-16.00u. Dc de Woudhoek. Openmiddag, 13.30-16.30u.Thea- ter De Teerstoof. Poppentheater Mmiscuul met Annabel, 14.0Gum Thurlede. Optreden John Greenfield enCiska, 14.00u. Podium. Opzpf); dag kan het anders, 21.30u, VLAARDINGEN Dc de Bijenkorf. The-dansant, 14.00-16.00uStadsgehoorza&iM Het Appeltje met Dag Monster,' 15.00u. JC2 ROTTERDAM De Doelen. gr.z. Zondagochtend concert, Hu.; Maria de LourdéC 20.15u;RotterdamsPhilharmomsch Orkest, 14.15u;k!.z. Muziek en dans uit India, 14.3Qu; Kamermuziek op zondagmorgen, llu-12u. Rotown. Kleurrijk Talent, 14u. C5 Jazz. New Orleans Syncopators, 15u. Doelen café. Jazz at the Doelencafé, 15.30u. Jeugdtheater Hofplein. Repelsteeltje, 14u. Ahoy. Ski-Happ 1997, 10-17U. Bibliotheekthea ter. Herman de Liagre over Herman Gorter, 15u. Nlghttown. Benefiet avond 'Jongeren Gewold'. ROTTERDAM Cinerama 1: The Lost Worid' (al)1 dag 12,30-15.30-18,30-21.30. Cinerama Z'My Best Friend's Wed ding' (al) dag. 18.45-21.30. Cine rama 3: 'Conspiracy Theory' (12} dag. 18-21.20. Cinerama 4: 'Bedm( The Ultimate Disaster Movie'(al) dag' 16-18.30; 'Gordel van Smaragd? (12) dag. 13-21.10. Cinerama 5cj 'Men in Black' (12) dag. 13.15- 16.15-18.45-21.45. Imax The*' ten 'Super Speedway' (al) dag, 1A-' 16. 'Rmgof Fire' (al) dag. 13-15. Thé' Lost World' (al) dag. 17-19.15-* 21.50; za.t/m wo. ook 10,30. Lanta* ren 1: 'CareerGirls' (16) dag. (nfetop-' wo.) 20; zo.ma.dr.wo. ook 14.302 'Happy Together' (al) dag. 22. (nfet1 op ma en wo.). Sneak Preview ma. 22. Venster 2: 'Broos' (16) -dag^ (met op wo) 20. zo.ma.di.wp,pp^ 14.30. 'Floating Life' (16) dags 22^ Venster 3: 'Ma Vie en Rose' (al) dag? (niet op wo.) 20-22; dt.wo ook 14.30. Venster 4: 'Nerolio^dag. (niet op ma. en wo.) 19.30. 'Engeh chen' (a!) dag,(met op wo.) 21.30.1' KJassiekenreeks 'LeBeau Serge' ma, 19 30. LumSère 1: The Lost Wond' (al) dag. 12.15-15.15-18.15- 21.15. Lumière 2: 'George of the jungle' (al) dag. 14.05-16.3Q-j 18.55. 'Air Force One' (&5M dag.21.20, Lumière 3: 'Austin Powers' dag. 13.45-16.15-19- 21.45. Lumière 4; 'Paradise RoarJV (12) dag. 18.15-21.15. Rexane:. 'Shocking' (18) t/m zo. doort, voorst; 'Blondjes in hun Blootje' (18) ma. \fm< wo. doori. voorst. Pathé: 'Air Fotëe" One' (16) dag. 11.45-14.40-18.10- 21. 'Copland' (16) dag. 11,1'Q-" 13.45-16.20-18.55-21.30; zo. al-T leen 18.55-21.30. 'My Best- Fnends's Wedding' (al) dag. 11.15-- 14.10-16.40-19.05-21.35;zo. niet" om 11.15. 'Nothingto lose' (al) dag. 17.15-19.35-21.55.'Face/0ff{16>/ dag. 18.05-21.20. 'Murderatl60Q'c (16) dag. 11.50-14.15-16.40-" 19.15-21.40; wo. niet om 14.1$. Volcano' (12) dag. 11.30-13.55- 16.20-18.45-21.10; di.niet om 21.10. This Boys Life' (12) zo. 11. 'Romeo Juliet' (12) zo. 13.30. 'Marvin's Room' (al) zo. 15.45. Sneak Prevew; 'HetZwitserleven Ge voel'(16) di. 2L30. Nachtvoorstellingen: Lumière 1; The Lost World' (16) za. 00.15. Lu mière 2: 'Air Force One' (16) za. 00.15. Lumière 3; 'Volcano' (16) za. 00,15. Lumière 4: 'MurderatléoO' (16) za. 00.15. Kindermatinees: Cinerama 2: 'George uit de Jungle' (al) dag. 13- 15.45. Cinerama 3:'101 Echte Dal- matiers' U dag. 12.45-15.30. Lu mière 4: 'Naooleon' (al) dag. 13- 15.30. Pathé: 'George uit de Jungle' (at) dag. 11.20-13.35-15.50. 'Free Willy 3: De redding' (al) dag, 11.15- 13.15-15.15. 'Duimelijntje' (al)wo. 14.15. Lantaren/Vensten'Napole- on' zo.ma. 14; 'Poes Poes' zo. 14: 'Ballade van Holger' ma. 14; 'Selma enJohanna'di. 14; 'Kraanvogels'wo. 14.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1