15 Wijlen Moerman zorgt opnieuw voor ophef m Recent vergane glorie in tiende Schiedams fotoboek Rotterdams Dagblad Diet Wiegman maakt kunstwerk voor Fransenstraat \\E Antisemische denkbeelden houden burgemeester Stam thuis Brandweerwagen verouderd Parkweg afgesloten Man bekent auto-inbraken Auto's zwaar beschadigd Schapen weer in de wei Lastige Brit op het bureau Gestolen verf voor graffiti 8s®?4 fSsStb m 4: 'Weloverwogen keus voor sloop' D66 Vlaardingen zet nieuwe gezichten op kandidatenlijst 4[ Nieuwe Passage *10 winkels onder één dak 9 Grote parkeergarage Kom winkelen in de Nieuwe Passage Schiedar BW Waterweg Door Menno Haddeinan Vlaardingen Voor de twee de maal zorgt huisarts en kankertherapeut Cornells Moerman na zijn dood voor ophef. Hield de verguisde en bejubelde eigenzinnige Vlaardinger bij leven de ge moederen al flink bezig, ne gen jaar na zijn dood en twee jaar na het debacle over de oprichting van een Moer manlaan is het opnieuw raak. Nadat bekend is geworden dat het de dokter niet alleen voorstond mensen te helpen, maar hij ook bepaalde bevolkingsgroepen het licht niet in de ogen gunde, be sloot burgemeester L.W. Stam niet mee te werken aan de ope ning van het museum het Moer manhuis. Na een publicatie in deze krant over de bikkelharde antisemiti sche en racistische ideeën van Moerman besloot Stam in overleg met zijn wethouders niet te ver schijnen tijdens de opening van het Moermanhuis, aanstaande za terdag. Officieel heet het dat er in het college van b en w is gespro ken over de diverse reacties die de opening van het Moermanhuis met zich meebrengen. Deze reac ties hebben volgens de gemeente te maken met de bedenkelijke an tisemitische uitlatingen van dok ter C. Moerman en anderzijds met zijn grote verdiensten op het ge bied van de kankertherapie. Het college heeft al deze reacties gewogen en in samenspraak met de Stichting Archeologie en Bouwhistorie afgesproken dat de opening van het Moermanhuis, zaterdagmiddag, doorgaat. „Om uiting te geven aan de waardering voor de kankertherapie van Moer man en 2ijn verdiensten als huis arts," schrijft de gemeente, „is kort na zijn dood in 1988 al afge sproken dat het Moermanhuis voor publiek zou worden openge steld." Vervolgens schrijft de gemeente: „Juist gelet op de andere, emotio nele reacties is besloten dat uit respect voor de gevoelens van be trokkenen, en om duidelijk te ma ken dat gemeentebestuur en Stichting vanzelfsprekend af stand nemen van de gewraakte uitlatingen van Moerman, burge meester Stam het Moermanhuïs niet zal openen." Geen begrip J. ter Brugge van de Stichting Ar cheologie en Bouwhistorie die het Moermanhuis heeft opgericht, wist van de uitlatingen van de huisarts af. Het gewraakte boek 'De wedergeboorte van het Chris tendom' was bij de archeoloog be kend. „Voor deze ideeen kun je als weldenkend mens geen begrip voor hebben. Wij hebben daar bin nen de stichting ook uitvoerig over gesproken. In het museum draait het echter meer op de the rapie en de praktijk van Moer man. Het is geen museum over de persoon Moerman." Ter Brugge legt uit dat m het Moermanhuis het antisemitische gedrag van de huisarts niet wordt verzwegen. „Het is niet zo dat we het hebben weggestopt. Er wordt alleen niet zoveel aandacht aan besteed omdat het in het museum niet over de persoon gaat." Maasland Het brandweerkorps van Maasland is voor zijn werk deels aangewezen op materieel dat zijn beste tijd heeft gehad. Er moet apparatuur worden vervan gen. De vervanging van de man- schappenwagen is het meest in grijpend. De DAF 1300 is inmid dels veertien jaar oud. Omdat brandweervoertuigen die ouder zijn dan vijftien jaar, de periodiek keuring niet meer doorstaan, moet er aan vervanging worden gedacht. Ook de babypomp en het hefkus- senset zijn verouderd. Beide ge reedschappen zijn eveneens vijf tien jaar oud en daarom aan ver vanging toe. Tevens dient de persluchtapparatuur voor nieuw materiaal te worden ingeruild, waarvoor het gemeentebestuur nog dit jaar een krediet beschik baar moet stellen. Datzelfde geldt voor de vervanging van twee portofoons. Voor de aanschaf van een nieuwe manschappenwagen is nog geen krediet aangegeven. Het vernieu wen van de persluchtapparatuur kost 13.800 gulden, de hefkussen- set 6000 gulden, de babypomp 7500 gulden en de portofoons 3800 gulden. Om op levensreddende handelin gen te oefenen, krijgt de brand- weer de beschikking over een re- animatie-pop. Deze oefenpop kan ook door de EHBO worden ge bruikt, omdat de huidige pop van de eerste hulpverleners dringend aan vervanging toe is. Schiedam—In verband metwerk- zaSmhederKvoor de aanleg van de Beneluxlijn is van dinsdag 28 ok tober tot en met maandag 10 no vember de Parkweg in Schiedam voor het verkeer afgesloten. De maatregel is ingesteld om een hulpbrug aan te kunnen leggen. De hulpbrug is nodig om de over last, veroorzaakt door het verleg gen van het verzamelriool in de Parkweg, te beperken. Deze werk zaamheden zijn nodig voor de aanleg van de Beneluxlijn. Met behulp van de hulpbrug kan het verkeer gewoon doorgang vinden. Vlaardingen Een 33-jarige Schiedammer, die eind septem ber door de politie Schiedam was aangehouden voor zo'n 200 auto- inbraken, heeft gisteren bij de Vlaardingse politie ook 35 auto-in braken door heel Vlaardingen be kend. Het gaat om inbraken in de periode tussen maart en septem ber van dit jaar. De man zit vast in een huis van bewaring, Maassluis Twee auto's raakten gisteravond behoorlijk bescha digd na een aanrijding op de Rembrandtlaan. Een 19-jarige Maasslsiiseverleende geen voor rang aan een andere automobilist en reed tegen de flank van die au to. Eén auto werd weggesleept en de andere auto kon met de nodige schade doorrijden. Hoek van Holland De politie heeft gisteravond tien schapen wei langs het Bonnenpad weer in gestuurd. De beesten waren los gebroken. De politie had behoor lijk wat moeite om de laatste drie schapen over de dam te krijgen. Hoek van Holland Een 24~jarige man uit Londen heeft gistermid dag voor de nodige overlast in de deelgemeente gezorgd. De man ging naarhetpolitiebureau omdat hij beroofd zou zijn. Hij verklaar de dat als de politie hem niet zou overzetten naar Engeland, hy ver nielingen zou plegen. De politie liet zich niet bedreigen, waarna de man uiteindelijk weer wegging. Enkele minuten later stond hij weer op de stoep met een echt paar. Hij viel het duo lastig en dreigde ze naar hun huis te vol gen. De politie wilde de man op het bureau houden, zodat het echtpaar naar huis kon gaan. De Engelsman werd daarop agres sief. Hij schopte tegen fietsen, een auto en de voordeur van het bureau. De polite hield hem daar op aan. De man is overgedragen aan de Vreemdelingendienst. Hoek van Holland Met gestolen verf en spuitbussen hebben onbe kenden enkele muren in Hoek van Holland besmeurd met graffi ti. De spullen waren gestolen uit een container die achter de bun ker aan de Badweg staat. Deze was opengebroken. S:7 EST Bijna het vol tallige perso BS.'r neel van rij wielen-en motorfabriek Hulsman, ge- 1955 aan de Bultenha venwegop een daar ver vaardigde motomets. gafereen ca deau bij een jubileum. Repro Roel Dl kstra vanfoto uit collectie H. Kiela ,V" $r?4O T- t' Scw-' (UiS Door Ben van Haren Schiedam „Geen beter stad in 't Vaderland. Dat -wie 't me ook kwalijk nam - hield ik steeds vol met hand en tand, dan 't Nijverig Schiedam!" Met deze dichtregels van Ernst Frank uit het Schiedamse Jaarboek van 1859 begint Henk Kiela zijn tiende en vermoedelijk laatste -fotoboekje over oud-Schiedam. Het bevat 110 foto's, die tussen 1894 en 1966 zijn gemaakt. Opvallend zijn daarin de haarscherpe afdrukken van de rond de vorige eeuwwisseling ge maakte straat-en overzichtsfoto's uit de collectie M. J. Donkersloot en een serie van kunstenaars die op straat achter hun ezel in 1941 een stadsgezicht in olieverf schil deren, in het kader van een wed strijd. Verder ook de jongere fo to's van mensen met een niet meer bestaand beroep en de oude vervoermiddelen in het straat beeld. Zoals bijvoorbeeld de paar den- en de stoomtram, het pontje, een tweewielige wandelwagen, paard enwa gen,"1 houten kruiwa gen, bakfiets, carrier, de gewone handkar en de bijzondere uitvoe ringen van ijs- en melkboer. An dere 'boeren', zoals verkopers toen werden genoemd, met bleek middelen en petroleum, zijn te zien in het boekje, net als andere recent vergane glorie van water- stokerij, drogisterij en vakman schap op de hoek. Naar de Buiten havenweg in Schiedam trokken in de vijftiger jaren zes dagen in de week veel werklieden. Daar waren naast de glasfabrieken (A.J. Bakker, Van Deventer en de Vereenigde), distilleerderij Joh's de Kuyper Zoon, houthandel F.W. van der Eist Co en Oxyge- ni'um (fabriek van waterstof en andere gecomprimeerde bedrijfs- gassen, nu onderdeel van Hoe kloos) veel ambachtelijke bedry- ven gevestigd. Omstreeks 1955 trof je daar aan rijwielen- en moto- renfabriek IDW, constructiewerk plaats H. Evers, meubelfabriek Modern, constructiewerkplaats Kips Co, Ankerfabriek Schiedam, machinefabriek De Komeet, Metaalbuizenfabriek Ex celsior en rijwielen- en motorenfa- briek J.D. Hulsman. Begonnen aan de Hagastraat kwam het be drijf via de Boterstraat terecht aan de Buitenhavenweg. Huls man maakte onder meer fietsfra- mes voor de Vlaardingse rijwielfa- briek Benzo. Ook vervaardigde men voorvorken en motoren. Wie 25 jaar bij het bedrijf in dienst was kreeg van de zaak een originele Hulsman. Op een van de foto's van ruim veertig jaar geleden po seert yoor de fabriek aan de Bui- tenhhvenweg het voltallige perso neel, merendeels gezeten op zo'n motorfiets. Het pas verschenen boekje 'Schiedam langs de straat' is het tiende en laatste fotoboekje van de naar Vlaardingen verhuis de oud-Schiedammer Henk Kiela. Hij gaat zich met zijn particuliere uitgeverijtje 'De Drie Glazen' nu volledig richten op de vervaardi ging van historische videobanden De eerste, 'Echo uit het verle den', verscheen vorig jaar. Zijn boekjes (25 gulden) en videoban den (f 49,50) zijn uitsluitend tele fonisch te bestellen, (010) 4746510. Schiedam Voor de sloop van de woning aan de Van Swindenstraat 43b is volgens het college van bur gemeester en wethouders in Schiedam weloverwogen geko zen. De sloop is in 1996 voorge legd aan de raadscommissie stadsvernieuwing. Dat schrijft het college in antwoord opvragen van de PvdA over de sloop van de wo ning van de familie Zwanenburg. Deze familie heeft bij de PvdA aan de bel getrokken over de voorgenomen sloopplannen. De PvdA ging daarna zelf achter ant woorden aan. „In de afgelopen weken is er ondanks inspannin gen van de gemeente, niemand in staat geweest om uit te leggen waarom ondanks het vervallen van de civieltechnische redenen toch onverkort moet worden vast gehouden aan de huidige sloop- grenzen. Er was immers bij de presentatie aan het projectteam sprake van meerdere varianten," schreef de PvdA aan het college. Volgens het college zijn de drie varianten wel degelijk in de raadscommissie aan de orde ge weest. De commissie heeft des tijds het advies van het project team unaniem overgenomen. De uitvoering van het stadsver nieuwingsplan en omgevingis in middels in handen van De Ver nieuwde Stad bv. Als tijdens de uitvoering blijkt dat er goedkoper kan worden gebouwd dan aanvan kelijk werd voorzien is dat een po sitieve ontwikkeling die moet worden toegejuicht Een aanpas sing van het plan waardoor dit voordeel weer verloren gaat, wordt in een dergelijke situatie zelden of nooit overwogen. „Naar wij hebben begrepen heeft de Ver nieuwde Stad met de eigenaren van nummer 45 inmiddels mon deling overeenstemming bereikt. De sloop van het andere pand is daarmee feitelijk onontkoombaar geworden," schrijft het college. De gemeente is niet van plan om af te wijken van de eerder vastge stelde sloopgrenzen. Vlaardingen D66 in Vlaardin gen heeft deze week de kandida tenlijst voor de gemeenteraads verkiezingen van maart volgend jaar bekendgemaakt. De lyst wordt gekenmerkt door een aan tal nieuwe namen op verkiesba re plaatsen. Tot de eerste vier, het aantal zetels dat de huidige fractie in de raad nu rijk is, be horen wethouder T. van der Steen, H. Strutz, B. van Nieu- wenhuizen en K. van de Zwart. Fractievoorzitter L. den Hoedt staat momenteel op de zevende plek, terwijl het raadslid H. de Wit van het politieke strijdto neel gaat verdwenen. PL Strutz is binnen de party be noemd als opvolger van de twee maanden geleden vertrokken W. van Rijn. De fractievoorzitter verliet de partij nadat bekend was geworden dat hij bij het be drijf waar hij werkte had gefrau deerd. Het is nog niet bekend wie het fractievooratterschap in de volgende raadsperiode op zich zal nemen. Momenteel be kleedt Den Hoedt die functie, maar gezien zijn positie op de lijst is het zeer de vraag of hij dat in maart ook nog kan blijven doen. Over de nummer één plaats op de lijst wordt volgende maand in de algemene ledenver gadering gestemd. Deze wordt in ieder geval gekozen uit de drie personen die bovenaan de lyst staan. Van de twee namen die zijn ver dwenen op de verkiesbare plek ken is die van Den Hoedt bijzon der. De Wit had eerder al te ken nen gegeven wegens privé-om- standigheden niet meer terug te willen komen. Uit de mond van Den Hoedt zijn zulke geluiden nooit gehoord.,Ook binnen de partij zelf is verb'aasd gerea geerd pp de nieuwe plek van Den Hoedt. „Ik ben enorm te leurgesteld," vertelt raadslid Den Hoedt in een eerste reactie. „Ik had dat nooit verwacht. Bin nen onze partij krijgen alle le den een stembiljet over de post waarop ze hun voorkeur kunnen uitbrengen. Kennelijk was er een groep mensen die my niet meer zagen zitten," Loer draaien Dat er sprake zou zijn van een complot gaat Den Hoedt wat ver, maar hy heeft wel het idee dat een aantal leden zich heeft geor ganiseerd om het raadslid en de fractievoorzitter een loer te draaien. „Op Van der Steen na is de hele top van de partij in Vlaardingen vernieuwd. Ik was de enige van de oude club die er nog zou zitten. Een aantal men sen heeft daar bewust een stokje vóórwillen steken." DoorMariette Olsthoom Vlaardingen In zijn ontwerp voor de Fransenstraat in Vlaar dingen stapt Diet Wiegman van het verleden in het heden. Maakt hij van oude voorwerpen gedigita liseerde beelden. En symbolise ren de bakstenen - het materiaal waarmee het kunstwerk wordt ge maakt - zowel de ruines uit ver vlogen tijden als de verscheiden heid aan bakstenen die er heden ten dage te -inden is. De omgeving van de Fransen straat gaat veranderen, en niet zo'n beetje ook. Niet zozeer de aanleg van het 'Fransenplein', als- wel het kunstwerk van de Schiedamse kunstenaar moet een van de oudste straten in het cen trum van Vlaardingen een ander aanzicht geven. Diet Wiegman' kreeg van de gemeente de op dracht om een kunstwerk te ma ken waarin een link wordt gelegd naar de historische opgravingen die stadsarcheoloog Tim de Rid der er in 1995 deed, en waarin een imaginair portret van Frans Dir- cszn. Boomgaert, de grondlegger van de Fransenstraat, is verwerkt. Een imaginair profiel, want van Frans Dircszn. is niet bekend hoe hij er uitzag. Op 1 juni 1603 kocht deze Vlaardingse 'meester-metse- laar' (soort aannemer) een stuk land ten westen van de Achter berg/Kuiperstraat, tegenover de Peperstraat en legde er een (fruit) boomgaard aan. Het paadje dat er was gemaakt, kreeg al snel de naam 'Bogaertstraetje'. Ook Wethouder K. van der Windt bekijkt de maquette met de twee oude flessen en het zout vaatje voor het kunst werk aan de Fransen- straat. Foto Roel Dijkstra Frans Dircszn. ging zich naar de boomgaard noemen. Tussen 1635 en 1641 bouwde hij op het terrein een huis, waarna zowel aan de noord- als zuidkant meerdere huisjes vo'gden. De straat die er inmiddels was ontstaan is na de dood van Frans Dirczn. omge doopt tot Frans z'n pad en is later Fransenstraat gaan heten. Terug naar het kunstwerk, waar mee volgens de planning volgend vooijaar een begin wordt ge maakt. Wiegman's creatie is er nu slechts als maquette, maar moet met een omvang van 3 bij op z'n breedst 1,70 meter op het 'Fran senplein' verrijzen. Het uiteinde lijke resultaat staat de in binnen- en buitenland bekende kunste naar al helder voor de geest. Be vlogen schetst hy het beeld, Wiegman: „Het midden bestaat uit rood baksteen met daarom heen vier wanden, die naar elkaar toe worden gemetseld. Het geheel heeft een ruine-achtige opbouw. De bakstenen worden versprin gend aangebracht, zodat als de zon erop staat een speelse scha duwwerking ontstaat. Maar het is ook weer die link tussen heden en verleden: baksteen als klassiek materiaal, maar ook beelden op roepend van nu." De voorwerpen die op de vier zij den van het kunstwerk worden af gebeeld, stammen uit vorige eeu wen en zijn in de Fransenstraat opgegraven. Uit de archeologi sche vondsten koos Wiegman een tweetal flessen uit de eerste helft van de 19e en het begin van deze eeuw, een zoutvaatje, een kom metje en een bord uit de 17e eeuw. Vervolgens heeft hij de voorwer pen gedigitaliseerd, waar deze op dracht volgens hem om vroeg, daar baksteen en computers eikaars componenten zijn. Het is de bedoeling dat Wiegman's ont werp, dat zowel vanuit de Kuiper straat als het Veerplein kan wor den gezien, uit zoveel mogelijk verschillendesoorten baksteen gaat bestaan en dat wordt gezocht naar de orginele kleuren van de gebruikte voorwerpen. Een van de vier hoeken van het kunstwerk toont het profiel van Frans Dircszn. Ontsproten uit het brein van Wiegman, Dat deze waarschijnlijk weinig gelykenis vertoont met de echte vindt de maker niet zo belangrijk. „Het is geen standbeeld, maar een verwij zing naar die man. Er is een ge schiedenis aan gekoppeld, een link gelegd tussen heden en ver leden. Als stille getuige van wat zich op die plek heeft afgespeeld. Dezelfde plaats waar nu weer van alles gebeurd." Burgemeester en wethouders van Vlaardingen hebben gisteren be sloten zich in te zetten voor de werving van het benodigde geld (70.000 gulden). Het Koninklijke Verbond van Nederlandse Bak steenfabrikanten zorgt in samen werking met de Vlaardingse bouwmaterialenhandel Waardt BV voor de bakstenen. De funde ring voor het kleurige kunstwerk komt uit de pot bestemd voor de herinrichting van de Vlaardingse binnenstad. De rest moet worden opgehoest door sponsors en wel licht door winkeliers uit de buurt. Als het eenmaal zover is, kan het publiek terplekke aanwezig zijn bij de totstandkoming van het kunstwerk, een soort open atelier. De bedoeling is dat via een scho lingsproject leerling-metselaars worden ingezet om het ontwerp uit te voeren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1