11 Raadslid trekt zich terug na strijd om lijsttrekkerschap dv TJNIVÉ^/ Rotterdams Dagblad 'Hoe groter de geest, hoe groter het beest' Boeken 'vliegen' over toonbank CDA en WD willen Maassluis en Maasland als één gemeente Univé, in de buurt voor alle zekerheid! i? Vermeend wil snelle realisatie Emmaboulevard Met fiets over de kop Boertjens nieuwe lijsttrekker Groen Links De Leede stopt Haringen op het Veerplein Winkeldief opgepakt 'm 'Hoogbouw in Maasland' Daar plukt de vruchten van! Mitzimode nieuwe mode nieuwe ideeën - Schiedam-C Kreupelstraat 31 naast A.B.C. parkeergarage. Tel. 427 00 77^ Waterweg Donderdag 23 oktober 1997 Hoek van Holland Staatssecreta ris Vermeend van Financien is be reid om de gemeente Rotterdam en de deelgemeente Hoek van Holland te helpen om de Emma boulevard en de rest van het Wa terwegcentrum zo snel mogelijk te realiseren. De staatssecretaris ging daarmee in op de wens van wethouder Kombrink die gisteren pleitte voor snel overleg met niet alleen de staatssecretaris, maar ook met de bewindslieden van Verkeer en Waterstaat en van Re creatie. Vermeend beloofde dat het geza menlijk overleg begin december zal kunnen plaatsvinden. Hoewel de werkzaamheden aan de Em maboulevard tijdelijk zijn stil ge legd omdat er mogelijk explosie ven uit de Tweede Wereldoorlog in het terrein zijn achter geble ven, laadde de staatssecretaris gistermiddag een kruiwagen vol met gebroken asfalt van de oude Koningin Emmaweg. De kruiwagen zou ook zijn ge bruikt bij de'aanleg van de oor spronkelijke weg. In elk geval stamde hij wel uit die tijd. De handeling vormt het officiële begin van de werkzaamheden, want de weg ligt inmiddels al gro tendeels open en de eerste oude bunkers zijn al ontdekt. Projectleider Vader, wethouder Kombrink en de Hoekse deel raadsbestuurders hadden specia le kledij aangetrokken. Porte feuillehoudster ruimtelijke orde ning Brabander had zich zelfs in een mantel uit de tijd van Jacoba van Beijeren gestoken om nog eens duidelijk te maken dat de aanloop naar de uitvoering van het plan heel erg lang is geweest. Daar was ook wethouder Kom brink zich van bewust. Na ver schillende eerdere plannen werd in 1993 serieus gedacht aan een plan voor verbetering van de bad plaats Hoek van Holland. „In 1993 dachten we dat we toch wel bin nen een paar jaar zo ver zouden zijn dat we met de uitvoering kon den beginnen. We wisten dat er ei genlijk al sinds.1945 planden zijn gemaakt om de badplaaUfHoek van Holland,"zwaar verwoest in de oorlog weer op te bouwen. We wis ten ook dat het om allerlei rede nen steeds niet was gelukt om die plannen in werkelijkheid om te zetten." Kombrink vertelde dat in 1993 de eerste spade in de grond werd ge stoken voor de boulevard langs het strand, maar hij moest consta teren dat het plan voor het Water wegcentrum, vier jaar na de pre sentatie, nog niet verder is geko men dan het Expo Centrum. Dat vervult weliswaar een informatie ve en een recreatieve functie, maar inmiddels is er nog steeds geen goedgekeurd Masterplan. „De zwaarwegende belangen van het Hoogheemraadschap Delf land, van Rijkswaterstaat en van Rijksdomeinen moeten worden meegewogen bij het maken van plannen voor de Hoek. Het ma ken van uitvoerbare plannen lijkt af en toe op het oplossen van wis- kundesommen, zoals vijf vergelij kingen met zes onbekenden," constateerde Kombrink. Hij toonde zich echter optimis tisch over de bereidheid van de in stanties om mee te werken. Het vullen van de eerste kruiwagen met puin werd voorafgegaan door een spectaculaire afdaling met vrije val door drie parachutisten van de Rotterdamse Paraclub 'The Flying Dutchman'. Schiedam Een 14-jarige jongen uit Schiedam liep woensdagmid dag rond half zes een gebroken sleutelbeen op. Hij fietste met zijn vriendjes over het Van Beetho- venplein toen er iets uit zijn zak vieL Hij wilde dit al fietsend opra pen, maar sloeg toen met zijn fiets over de kop en viel. De jongen werd overgebracht naar het Schieland Ziekenhuis in zijn woonplaats. Door Desiree van der Jagt Schiedam In de strijd om het lijsttrekkerschap van Groen links heeft het Schiedamse raadslid J. Poolman zich terugge trokken. Poolman was door de kandidatencommissie op num mer twee gezet, terwijl hij de eerste plek ambieerde. Na een verhitte discussie werd vorige week tijdens de ledenvergade ring een tweede kandidatenlijst ingediend, waarover werd ge stemd. J. Boertjens, voorzitter van de afdeling, werd met een nipte meerderheid (één stem) gekozen, waarna Poolman be sloot zich niet meer beschikbaar te stellen voor een plek in de gemeenteraad na de verkiezingen. Met het terugtrekken van Pool man zal de Groenlinks-fractie na de verkiezingen van maart vol gend jaar in de gemeenteraad geheel uit nieuwe gezichten be staan. Wethouder A. F. de Leede keert na de verkiezingen niet te rug, omdat hy wil voorkomen dat hij na vijftien jaar gemeentepoli tiek een 'meubelstuk' wordt en huidig fractievoorzitter B, Oomens staat op de vijfde plek, een vooralsnog onverkiesbare plaats. „We verwachten vier zetels te halen," vertelt De Leede. Voor Poolman is de kandidaatstel ling op een grote teleurstelling uitgelopen. „Het was binnen de partij al langer bekend dat De Leede en Oomens wilden stop pen. Tegen mij is altijd gezegd dat ik de kar zou gaan trekken. Voor mij was het dan ook een diskwali ficatie toen ik mijn naam op num mer twee zag. Ik heb nooit signa len gekregen dat dit zou gebeu ren," vertelt hij. Met Boertjens als lijsttrekker kon Poolman niet anders dan zich te rugtrekken, is zijn stellige over tuiging. „Ik kan geen verantwoor ding nemen Voor dit voorstel. Boertjens is betrekkelijk nieuw in het Schiedamse. Ze is absoluut onbekend, terwijl een stemmen- trekker als H. Hagen op nummer drie was gezet." Met de huidige lijst denkt Pool man dat de andere politieke par tijen GroenLinks niet meer seri eus zullen nemen. „Er komen vol komen nieuwe mensen in de raad. Bij de coalitiebesprekingen zul len de andere partijen daar zeker aanstoot aan nemen. Vandaar dat ik ook geen lijstduwer wilde zijn." Zowel De Leede als Poolman ho pen dat de laatste maanden van deze raadsperiode de huidige fractie op een 'professionele ma nier' kan doordraaien. Maar, zegt De Leede, de laatste loodjes kun nen 'best ingewikkeld' worden. Poolman is bereid de rit uit te zit ten. „Maar als mensen mij als boodschapper de schuld in de schoenen proberen te schuiven dan weet ik niet of mij dat lukt," zegt hy. Door het terugtrekken van Poolman als kandidaat schui ven de overige kandidaten alle maal een plaats op. H. Hagen, tot voor kort voorzitter van de bewo nersvereniging Schiedam-West, staat tweede. Derde is A. Meyer, lid van de adviescommissie emancipatie, vierde E, Gioudi, ambtenaar werkgelegenheidsza- ken Rotterdam en als 'lijstduwer' staat B. Oomens op vijf. Het begint weer ergens op te lijken in het hart van het Vlaar- dingse centrum. De afgelopen maanden hebben werklui het hele Veerplein op de schop genomen. Eerst werd de toekom stige marktplaats herbestraat, daarna de wegen langs het plein. Heel toepasselijk zijn er voor de bestrating tegels ge bruikt met de afbeeldingen van haringen er op. De werkzaam heden zullen over ongeveer een maand zijn afgerond. Foto Roei Oijkstra Vlaardingen— Het personeel van een winkel aan de Deltaweg betrapte gisteren een 19-jarige winkeldief uit Maassluis. De jongen had een tele foon gestolen, maar toen hij de winkel verliet ging het alarm af. Een per soneelslid kon de Maassluizer buiten aanhouden. Daarna is hij aan de politie overgedragen. Door Menno Haddeman Vlaardingen De gemeente Vlaardingen zit flink in haar maag met het zaterdagmiddag te openen Moermanhuis. Dins dag besloot burgemeester LW. Stam naar aanleiding van publi caties in deze krant over de anti semitische ideeën van wijlen Moerman af te zien van het bij wonen van de opening van het museum. Inmiddels hebben zich de volgende problemen aangediend. Moet de gemeente het museum überhaupt wel tole reren en hoe zit het met de twee jaar geleden vernoemde dr. Moermanlaan? S.Minco, voorzitter van de Stichting Geuzenverzet zegt geheel achter de beslissing van Stam te staan. De burgemeester is trouwens ook lid van het be stuur van het Geuzenverzet, Over Moerman zegt Minco: „Het komt meer voor dat mensen die een geniale geest hebben door schieten en een zwarte kant heb ben. Hoe groter de geest, hoe groter het beest wordt ook wei eens gezegd. Dat soort mensen heeft een moraal die ver bene den het vriespunt ligt." Volgens Minco stond Moerman bekend als notoire antisemiet „Hoewel hij nooit lid is geweest van de NSB schaar ik hem toch in het rijtje van de weduwe Rost van Tonningen. Het liefst zou de voorzitter van de Stichting Geu zenverzet dan ook zien dat het Moermanhpis wordt gesloten. „Wij Geuzen hebben de vrijheid van meningsuiting hoog in het vaandel staan. Het ligt echter niet in onze macht om zo'n mu seum te sluiten, maar ik per soonlijk heb geen behoefte aan een museum over zo'n man. Met dit soort mensen dreigt toch het gevaar dat als je het ene gelooft, dat ook in de andere kant van zo iemand wordt geloofd." R. Naftaniel, directeur van het Centrum Informatie en Docu mentatie Israël (CIDI) laat zich minder omzichtig uit?over het Moermanhuis. In een brief aan burgemeester Stam laat hy we ten het museum 'absoluut on wenselijk' te vinden. Maar, schrijft hij, als er dan toch een museum moet komen, dan moet de tentoonstelling wel zodanig zijn ingericht dat voor het pu bliek duidelijk blijkt hoe Moer man over joden dacht Inmiddels heeft het bestuur van het museum laten weten een tekstpaneel over de uitlatingen van Moerman in de expositie te plaatsen. Ook GroenLinks in Vlaardingen was er, nadat bekend was gewor den dat Stam het museum niet zou openen, als de kippen bij om vragen te stellen over de rol van de gemeente. De partij wilde We ten waarom de gemeente haar toestemming heeft verleend aan de oprichting van het museum. Daarnaast was GroenLinks be nieuwd in hoeverre de gemeen te betrokken was bij de totstand koming van het Moermanhuis. De beantwoordingrvan de-vra- - gen liet niet lang op zich wach ten. Nog geen halve dag later maakte de gemeente gistermid dag bekend dat zij geen weet had van de antisemitische en ra cistische publicaties van Moer man. Het bestaan van het ge wraakte boek 'De wedergeboor te van het christendom' was de gemeente wel bekend, de in houd niet. Over de oprichting van het mu seum antwoordt de gemeente dat in 1987 met Moerman is af gesproken dat de gemeente zich verplicht het woonhuis van Moerman in originele staat in stand te houden, zodat dit een museum kan worden ter herin nering aan het onderzoek met postduiven dat heeft geleid tot de Moermantherapie. Fractievoorzitter B. van der Vel de van GroenLinks vindt niet dat het Moermanhuis niet open mag. „Het is natuurlijk ver schrikkelijk wat die man alle maal heeft geschreven. De ge meente moet ervoor zorgen dat zij niets te maken heeft met het museum. De Moermantherapie heeft echter veel mensen gehol pen en een museum daarover moet wel kunnen." Van der Velde vindt wel dat de naam van de dr. Moermanlaan moet veranderen. Net als frac tievoorzitter A. Attema van de PvdA vindt hij dat een dr. Moer manlaan met de nieuwe infor matie niet door de beugel kan. Attema: „Nu bekend is gewor den dat Moerman zijn antisemi tische en racistische ideeën had en die in een boek heeft opge schreven, moet de straatnaam meteen veranderen." Beide fractievoorzitters zullen tijdens de komende commissie voor algemene zaken maandag avond die problematiek aan de kaak stellen. Zij willen een uit voerige uitleg van de gemeente over hoe het kan zijn dat de in houd van het boek bij haar niet bekend was. De eerste 'klanten' in de bibliotheek aan de Lorentzlaan hadden nog keus. Enkele uren later ston- I den er nog maar een paar boeken In de schappen. Foto Roei Dijkstra vanochtend open deden." De grootste aftrek vonden de kin derboeken. 's Middags om vier uur stond alleen nog een aantal romans in de schappen. De biblio thecaressen waren blij dat bijna al het leeswaar was verkocht. „We hopen natuurlijk wel dat de ko pers de boeken ook lezen en ze niet allernaar als 'vulling' in de kast worden gezet." Schiedam Massale uitverkoop gisteren bij de bibliotheek aan de Lorentzlaan in Schiedam. Binnen korte tijd was het grootste gedeel te van de lees-, kinder-, hobby- en prentenboeken verkocht. Voor vijftig cent een kinderboek en leeswaar voor de volwassenen kostte één galden. De bibliotheek moet sluiten omdat de centrale bi bliotheek op het Stadserf te dicht bij is. Handtekeningenacties ten spijt. De kleine bibliotheek in Oost moest sluiten. „Het is vandaag ongelooflijk druk geweest," vertelt één van de bi- biiothecaresses, „Binnen korte tijd was een groot gedeelte van de boeken verkocht. De mensen stonden al in de rij voor de deur te wachten toen we de bibliotheek Maassluis De Maassluise ge meenteraadsfracties CDA en WD staan positief tegenover het vori ge week naar voren gebrachte idee om Maassluis en Maasland en wellicht ook Maasdijk samen te voegen tot één gemeente. Ruimte om woningen te bouwen is één reden, de dure -ook door de buurgemeenten gebruikte- Maassluise voorzieningen vormen een tweede. Via onder meer de onroerende zaak-belas ting (OZB) zouden in de toekomst dan ook de Maaslanders en de 'Dijkers' moeten gaan betalen voor bijvoorbeeld het zwembad. De suggestie om van de drie ge meenten één grotere plaats te ma ken, werd vorige week naar voren gebracht in de vergadering van de commissie stads-en milieubeheer in Maassluis. Het idee was een re actie op de discussie over de Dijk- polder. Al heel wat jaren wordt dit Maaslands grondgebied tussen rijksweg 20 en Maassluis begeerd door de Waterweggemeente. Vooral om er woningen op te bouwen. Vorige week moest geconclu deerd worden dat de laatste Maas sluise lobby daartoe niet succes vol was geweest. En dus kan Maassluis de polder voorlopig uit zijn hoofd zetten, „Dat besluit is nu voor een periode van 15 jaar genomen," reageert G.J. Enze- rink. De CDA-fraetievoorzitter ziet een eventuele gemeentelijke herindeling mogelijk binnen een kortere periode. „Praten kan nooit kwaad. En je moet alles aan grijpen." Wel denkt de CDA'er dat Maasdijk er niet bij past. In de eerste plaats behoort dit dorp bij de gemeente Naaldwijk, terwijl er ook een heel andere mentaliteit heerst. „Dat past volledig niet bij elkaar. Nee, dat zou echt getuigen Maassluis De Historische Ver eniging Maassluis (KVM) vindt het eventueel samengaan van Maassluis, Maasland en Maas dijk 'een slecht idee'. Dit zegt voorzitter M, van de Ree, on- danks de Maaslandse wortels van Maassluis, in een reactie op het vorige week geopperde idee. Onder de naam Maeslantsluis was Maassluis tot de zeventien de eeuw al een onderdeel van Maasland. Maar, ondanks flink tegenwerken van de moederge meente. werd de vissersvesti ging bij de sluis in 1614 zelfstan dig. Een apart gaan dat vooral van fantasie." Vanwege de waarschijnlijke vorming van de stadsregio Rotter dam (waar Maasland en Maasdijk niet toe behoren) ziet Enzerink net als zijn WD-collega XF. Scheerstra één grote gemeente op korte termijn sowieso geen wer kelijkheid worden. Maar de WD'er, die denkt aan drie plaat sen plus eventueel ook Hoek van Holland daar nog bij, is wel een voorstander. „Als de stadsregio niet doorgaat, dan komen we in een situatie waarin we maar één provincie overhouden. En dan zal toch worden gekeken hoe je door herindeling één sterkere gemeen te kunt vormen. Je hebt dan veel meer potentie en een veel beter draagvlak voor je voorzieningen." Dat Maaslanders gebruik maken van bijvoorbeeld het zwembad en daar via de OZB niet voor hoeven te betalen, ^indt liberaal Scheer stra 'geen eerlijke zaak'. BERKEI. RODENRIJS Unue Midden-Holland b aNoordeindseweg 6. iel (OIOj 519 19 19 DORDRECHT Utmé Dordrecht, Krommedijk 94. tel (078) 614 74 00 GIESSENBURG Urmé Giessenburg. Peursumscfteg 30. (el (0184) 65 16 88 GROOT-AMMERS O.V M Groot-Ammers. Kerkstraat 52. (el. (0184) 66 14 41 HARDFNXY'FLD-filESSEND4M llimé Hardsrmeld. Peulenstraat 253 rel <0184)617088 HELLEVOETSfUIS Umvé Helle\oetsluis e oWalerpoortstraat 22. tel (0181)31 1817 MAASLAND ünive WcMland. Diepenburchsiraat 44. tel |0!0)59I 7344 NIEUWERKERK a/d-USSEL Univé De IJssel. Kerklaan 83. tel (0180) 39 06 00 NIEUW-LEKKERLAND Unné Nieuw-Lekkerland. Kiev burgplein I. tel (0184168 52 II -SCHIEDAM llnivé-Schiedam-Vlaardrngen-Ovetschie, Schiedamseweg41F, tel (010)470 2011 Méér weten over Univé? Stap eens binnen bij het kantoor bij in de buurt. Of bel met Univé Direct, telefoon (0592) 37 22 22. VERZEKERINGEN 1 J werd ingegeven doorde naar het oordeel van de Maassiuizers on- eerlijk: verdelen van de belas ting. De bloeiende vissersplaats Maassluis bracht veel geld in het laadjè, dat echter vooral naar de Maaslandse boeren zou gaan, „Maassluis en Maasland zijn sinds die tijd zoveel uit elkaar' gegroeid, dat je dat samenvoe-3 gen gewoon niet moet doen," 1 motiveert HVM-voorzitter Van de Ree. Jk vrees dat Maasland dan z'n dorps karakter gaat ver-1 liezen. Dan komt er hoogbouw in Maasland." P. Quak van de Maaslandse CDA- fractie kan zich deze gedachte wel voorstellen. „Maar aan de andere kant zorgen wij er voor een deel voor dat de Maassluise midden stand kan bestaan," De christen democraat vindt het samengaan van de gemeenten dan ook geen goed idee. „Want dan word je toch overstemd." Maasland is veel meer op het Westland gericht. Zo wordt daar gepraat over een verdergaande samenwerking met Schipluiden, „En bijvoorbeeld de reiniging doen we al samen met Schiplui den en De Lier. Daarnaast zijn veel voorzieningen overlappend voor het helé Haaglanden-gebied, zoals de politie." Wat gematigder dan de Maasslui se fracties van CDA en WD is Pv- - dA'er P.E.H. Kromdijk. „Het is gewoon een reactie op de voor Maassluis mislukte lobby om de Dijkpolder tot woongebied te ma ken. Een realistisch perspectief is dat we moeten streven naar een ruimere bestuurlijke samenwer king dan tot nu toe het geval is. We hebben als gemeenten met de zelfde problemen te maken." Fractievoorzitter F.M.L. Wens- veen van D66 vindt die 'zelfde problemen' te mager om Maas sluis-Maasland-Maasdijk als een realistische combinatie te zien. „Het is een utopie. Je moet niet samengaan omdat je toevallig één raakvlakjehebt"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1