12 Rotterdam Internet helpt files te omzeilen Tegels vinden toch hun wand aan de Maas Peper voorspelt doorbraak steden op Europese agenda Jeugd uit arme wijken doet ervaring met 'werk' op Acht voorstellen voor toekomst Van Nelle Site Fileplan geopend met joyride in een virtuele taxi Zes jaar cel voor leider jeugdbende Klachten over late vluchten Nigeriaanse oplichters Aanhanger gekanteld Rotterdams Dagblad Donderdag 23 oktober 1997 DoorAnnemiek Veelenturf Rotterdam—Mandy Spek (25 januari 1990), Mark Maeyer (5 maart 1979) en Fred van der Meij (28 juni 1941) kunnen gerust zijn. Het heeft een paar jaar geduurd, maar hun geboortetegels zullen op 28 februari volgend jaar worden onthuld in een stukje muur naast het Maastheater aan de Maasboulevard, Daarmee lijkt het project 'Tegel aan de Maas' - na vier jaar van onduidelijkheid en getreu zel - eindelijk zijn beslag te krijgen. „Ik sta met te juichen," zegt uitvoerend projectdirecteur Marjo- lyn Masselink van 'Tegel aan de Maas'. „Natuurlijk, ik ben blij dat er nu duidelijkheid is, maar ik heb me er niet gemakkelijk onder gevoeld dat het zolang duurde. Ik snap dat de mensen die een te geltje hebben gekocht, ongeduldig zijn geworden. Dat zou ik ook zijn." 'Tegel aan de Maas' heefï zijn wortels in 1989. Toen bedacht Kees de Gruiter, die werkte voor het project 'Het Nieuwe Rotterdam', het plan voor ieder kind dat in de Week Van Het Nieuwe Rotter dam' - in oktober van dat jaar - werd geboren een geboortetegel tje te maken. Daaraan was de belofte gekoppeld de tegeltjes ooit op te nemen in een tegeltjesmuur op een mooie plek in de stad. In 1993 leek de tijd daarvoor rijp. Diverse gemeentelijke diensten staken de koppen bij elkaar om aan de Maasboulevard 'Balkon aan de Maas' te realiseren, een project dat onder meer een wan delgebied op twee niveaus omhelsde. De provincie Zuid-Holland zag wel wat in het plan en zegde een subsidie toe. „Er is toen de Stichting Tegel aan de Maas opge richt," blikt Masselink terug. „Compleet met een raad van toe zicht en met Kees de Gruiter als uitvoerend directeur." Cadeautje De Publicity Club Rotterdam (PCR), een vereniging van mensen die werkzaam zijn in de communicatie, ondersteunde Tegel aan de Maas bij wijze van cadeautje in het kader van zijn jubileum jaar. Rotterdammers werden onder meer in huis-aan-huis-bladen warm gemaakt mee te doen. Voor 66 gulden konden zij twee te gels bestellen met naam en geboortejaar van hun kind, henzelf of een bekende. Eén tegel kregen zij thuis gestuurd, de ander werd opgeslagen, in afwachting van de uitvoering van het project. Het uitgangspunt was 30.000 tegels - genoeg voor een indrukwekkende wand- te verkopen. Van de 66 gulden zou een tientje naar hetMeta Elisabe th Fonds gaan voor de aanschaf van een Gamma Knife voor het ziekenhuis Dijkzigt. Met zo'n apparaat is het mogelijk op een makkelijke manier ziek weefsel uit een lichaam te verwijderen. En toen kwam de klad erin. De provincie zag af van de subsidie, het plan 'Baikon aan de Maas' verdween in een diepe la en de Pu blicity Club Rotterdam besloot zich uit het project terug te trek ken. Thomas van Zeijl van de PCR: „De verkoop viel tegen, er was geen duidelijkheid over de plek waar de tegelmuur moest komen en wij hadden geen zicht op de financien. We hebben ons toen van het project gedistantieerd." Daarbij kwam dat het niet langer nodig bleek geld in te zamelen voor de Gamma Knife. „De medische wereld had dat zelf opge pakt," vertelt Marjolijn Masselink, die in 1995 'Tegel aan de Maas' van Kees de Gruiter overnam. „We hebben een nieuw goed doel uitgezocht, Dat werd het Ronald McDonald Huis, waar familiele den van patiënten van het Sophia Kinderziekenhuis logeren." Masselink zat er flink mee in haar maag dat het plekje aan de ka de niet doorging. Ze klopte aan bij Gemeentewerken, de Dienst Stedebouw en Volkshuisvesting en het Ontwikkelingsbedrijf Rotterdammaar dat leverde niets op. „De schrik sloeg me om het hart, want ik had heel veel mensen een mooi plaatsje aan de Maas beloofd. En belofte maakt schuld." Ze zocht naar een nieuwe plaats en dacht die gevonden te hebben aan de Parkkade. „Die plek kon de goedkeuring van de gemeente wegdragen, maar de bewoners waren tegen. Ze vonden een tegel wand met passen in de historische context van de wjjk. Uiteinde lijk kwam de gemeente met een nieuwe suggestie, een plaats aan de andere kant van het Maastheater. Daar kan vijftig tot zestig meter wand worden gebruikt en daarop komen de tegeltjes. Dat is nu zeker." Inde kelder van de woon- en werkplaats van Marjolijn Masselink liggen momenteel een kleine drieduizend langwerpige tegeltjes met namen en geboortedata te wachten op inmetseling in de ka demuur, Straks komen ze in volgorde van geboortedatum op de wand. Sommige hebben data van eeuwen geleden. „Er zijn men sen die een tegeltje met naam en geboortedatum van een voorou ders hebben besteld." Masselink zegt mets te begrijpen van de Publicity Club Rotter dam. „Het was juist mijn initiatief de PCR van Tegel aan de Maas los te koppelen. De vereniging had te weinig gedaan er was mets uit gekomen. Dat Thomas van Zeijl zegt dat ze geen zicht hadden op de financiën kan ik ook niet plaatsen. Aan onze financien is mets geheimzinnigs. Een accountant houdt de boekhouding van de stichting by." Masselink rekent voor dat, na aftrek van het tientje voor het Ro nald McDonald Huis, oplevenng en btw, 45,66 gulden van de ge storte 66 gulden overblijft. Daarvan gaat ruim tweederde op aan kosten om de tegels te maken, te verpakken en te verzenden. On geveer een derde is beschikbaar voor kosten als administratie, boekhouding en kantoorkosten. Marjolijn Masselink tussen de drieduizend tegeltjes die zijn opgesla gen In haar kelder.'Ik heb me er niet ge makkelijk on der gevoeld.' Foto Cees Kuiper/ Rotterdams oagoiad Door Kor Kegel Rotterdam Bij de opening van de Eurocities-conferentie, van middag in het World Trade Center in Rotterdam, heeft burgemeester Peper de vertegenwoordigers van tientallen' steden in Europa een hart onder de riem gestoken. Vol gens Peper staan de steden voor een doorbraak op de Europese Onontkoombaar zal de Europese Commissie steeds meer aandacht besteden aan de grootstedelijke problematiek, aldus de burge meester van Rottere i, die mor gen herbenoemd zal worden als voorzitter van Eurocities; er zijn geen tegenkandidaten. „In 1986, toen Eurocities werd op gericht, had niemand durven dro men dat er in Brussel en Straats burg nu zo veelvuldig gecommu niceerd zou worden over de nood zaak van een Europees grote-ste- denbeleicL Ik ben er zeker van dat de aanpak in de komende tien jaar vruchten gaan afwerpen," al dus Peper. „Niet eerder in de Eu ropese geschiedenis was er zo'n uitstekende kans om de voor waarden voor een Europese stede lijke politiek te formuleren Gisteravond ontving hy de eerste delegaties van Europese gemeen ten in het stadhuis op de Coolsm- geL Hij zei toen dat voorzitter Santer van de Europese Commis sie vorig jaar op die zelfde plaats liet weten onder de indruk te zijn van de rijkheid en kwaliteit van de ideeën van Eurocities, onlangs erkend als het meest invloedrijke netwerk van steden in dit wereld deel. De maatregelen, die vandaag in en rond het World Trade Center zijn getroffen om de veiligheid van politici, ambtenaren en hoog leraren uit heel Europa te garan deren, verhinderen niet dat geïn teresseerde Rotterdammers aan wezig kunnen zijn bij een deel van het programma. Rotterdamse gemeenteraadsleden hadden hierop aangedrongen. Ze wilden dat Rotterdam, als de stad die t momenteel de toon zet voor een Europees grote-steden- beleid, laat zien dat het om een 'Europa van de burgers' moet gaan. Om die reden heeft Euroci ties tal van projecten in ontwikke ling, die direct met de beleving van de burgers te maken hebben. De parkeermeter bijvoorbeeld: wat is de toekomst van de par keermeter als de euro als munt eenheid wordt ingevoerd? Moe ten er meters komen waar je be halve de nationale munten ook de euro in kunt doen, of mag er straks alleen de euro in, of moeten de meters worden afgeschaft? - „Het zou natuurlijk wat laat zijn als de Europese steden daar pas tegen het jaar 2000 over gaan na denken," aldus een Brusselse me dewerkster van Eurocities, gister avond in Rotterdam. Hotels De Rotterdamse hotels hebben tussen de twee- en driehonderd kamers moeten reserveren voor de jaarlijkse conferentie van Eu rocities, die vandaag en morgen in het WTC plaatsvindt. Peper zei in zijn welkomstwoord dat het programma de ruimte biedt om de 'unieke stad met haar creatieve bevolking' beter te leren kennen. Anderhalve eeuw geleden nog een bescheiden havenstadje, nu de grootste wereldhaven en de be langrijkste mainport van Europa, zei Peper. Een veelbelovende kandidaat voor de titel van Cultu rele Hoofdstad van Europa in 2001, liet hij niet na om onder de aandacht te brengen. Vandaag staan onder anderen mi nister Dijkstal (Binnenlandse Za ken), de Engelse minister Cabom (regionale planning) en de Franse oud-premier Mauroy, burgemees ter van Lille, op het programma. En morgen is het woord aan onder anderen de Rotterdamse wethou der Van der Tak, staatssecretaris Kohnstamm (grote-stedepbeleid) en topondernemer Freddy Hei- neken. Zaterdag maken alle aan- wezige burgemeesters een rond vaart met de Nieuwe Maze door de Rotterdamse havens. Rotterdam Een file vermijden door er gewoon omheen te rij den. Ter plekke een Van Brienenoordburg bouwen als het ver keer vastloopt. In de virtuele wereld kan alles. Dat ondervon den gisteren de passagiers van een virtuele taxi die hen naar de opening van de Internetpagina van Fileplan bracht. Deze pagina toont een kaart met actuele verkeersinformatie in de regio Rotterdam. „In de virtuele wereld kan alles," vertelde 'taxi-chauffeur M. Wier- da van Virtual Environments, het bedrijf dat de Internetsite ontwik kelde. Hij had de taak de passa giers heelhuids af te leveren bij de Erasmus Universiteit Rotterdam waar de opening plaatsvond. Deze opdracht nam hij niet al te letterlijk. Het computerriije had meer weg van een joyride, dat de ■inzittenden 'duizelig' maakte. Wierda parkeerde bijna in het wa ter, reed toch wel wat hard in de -mist en liet daarom met een druk> op de knop de mist verdwijnen. En om een beter uitzicht op onder meer de Euromast, de Erasmus- brugte krijgen, steeg de taxi naar hogere sferen. Uiteindelijk liet hij de taxi neerstorten bij de univer siteit, waarna de opening kon ge schieden. Met een druk op de claxon van de taxi liet W. de Lan ge, lid van de hoofddirectie van de ANWB, een pakje met een strik ontploffen, waarmee de Internet site geopend was. De verkeersinformatie op Inter net geeft automobilisten een meer realistische mogelijkheid om files te ontwijken. Ze kunnen de actuele verkeersinformatie op vragen voordat ze op pad gaan. De site is gemaakt naar aanlei ding van het succes van de licht kranten die weggebruikers ty- dens de rit informatie geven over de actuele verkeerssituatie. „De lichtkranten blijken goed te wer ken," zei Th. F. J. van de Gazelle, directeur Verkeer en Vervoer van Rijkswaterstaat. „Sinds kort we ten we dat veel automobilisten in de regio Rotterdam hun route wij zigen naar aanleiding van file- boodschappen. Enkele procenten minder auto's op de weg heeft al grote gevolgen. Als er 's morgens tien procent minder auto's rijden, neemt de filezwaarte met veertig procent af. Keus De weggebruiker kan met Inter net al voordat hij op pad gaat uit meer alternatieven kiezen. Naast het wyzigen van de route kan ook gekozen worden voor een latere vertrektijd, een ander vervoer middel of telewerken." Fileplan Regio Rotterdam staat zelf al anderhalf jaar op Internet Alle activiteiten die de overheid in petto heeft, zyn hier te vinden. „De meeste Internetsites van de overheid zijn erop gericht de bur gers te informeren. Internet biedt juist mooie mogelijkheden om burgers actief te betrekken by de ontwikkeling en uitvoering van plannen. We moeten samen wer ken aan bereikbaarheid," aldus Van de Gazelle. De fileplansite is dan ook daar op gericht. De inbreng van de bur gers staat centraal. „Weggebrui kers kunnen reageren op concre te acties uit het fileplan. Die reac ties zyn direct na invoering voor iedereen zichtbaar. Wij koppelen geregeld terug wat er met de ver schillende acties wordt gedaan. De overheid wordt hierdoor zicht baar en controleerbaar." De Internetsite met actuele ver keersinformatie voor de regio Rotterdam is een deel van een toekomstig compleet Internet- overzicht van Nederland. Binnen enkele weken krijgen ook Utrecht en Amsterdam hun eigen füe- overzichF - De actuele1 verkeersinformatie van Fileplan op internet is te vin den onder: http www.filepIan.info.nl/ Rotterdam Dounia en Tuba zit ten een beetje verlegen tussen be woners van Zorgcentrum De Hof stee in Ommoord. In de gemeen schappelijke zaal van de eerste verdieping van het verpleegte huis is het met een klas kinderen op bezoek een drukte van belang. Een oudere dame begint spontaan 'Lang zal ze leven' te zingen. De twee meisjes zingen schuchter met haar mee. Dounia en Tuba zitten in groep zeven van de islamitische basis school Ibn-I Sina uit Charlois en voelen zich wat opgelaten als ze van de zingende vrouw een ket ting krijgen. De vaders van de twee moeten juist hartelijk la chen. De twee meisjes gingen vo rige week met hun klas op excur sie naar het verpleegtehuis in Ommoord in het kader van bet proefproject Samenwerking Ba sisschool-Bedrijfsleven. Het idee achter het vorige maand gestarte project is de werkloosheid in ach terstandswijken te bestrijden door kinderen al in een vroeg sta dium in contact te brpngen met het begrip werk. Leerlingen van groep zeven en acht van twee basisscholen uit twee van dergelijke wijken gaan minimaal drie keer op excursie naar bedrijven en instellingen en Leerlingen van basis- Sina op be zoek bij Zorg centrum De Hofstee om al op jeugdige leeftijd te we ken daar in houdt. Foto Cees Kuiper/Rotterdams krijgen evenveel demonstraties in de klas van medewerkers van de bedrijven. Het gaat om de eerder genoemde islamitische basisschool uit Char lois en de openbare basisschool De Tuimelaar uit Hoogvliet Pro- RottordanHWwriteveriteetoe- -/koraal^'de'Vm.Me-fabriek liggèu ióöHdsls astó vorstel len klaar. Sara Lee heeft de pro ductie vm lhee/koffie, siiag en desserts dn fabriekuit de jaren twintig inmiddels stopgezet. Een •niaiwebestetnjniiigworlietmo- nnmvntale pond moet binnen- kortwoidaigeyonden.- Bij de «esBeente.-zgri acht plan nen bHmepgefcoraen'üieaUevtï-, SddHen'ïn'de Stasi;-van" nitwer- Ving - VgyggyOT- deid en zieh erait ab duidelijke - -osttswpen,«ndeteajnmetmeer dar, een aanzefrvooreen plan. '"De bedoeling is dat bet college vanbenwzichop korte termijn tover déiaebt plannen. Ét- 'jmSlsdjSOntwikSetopbedrsf WB debouw en Volkshuisvesting (dS+V) en eigeaaar Sara Leé be- zag om de binnengekomen plan- neaielnventariseren.. De verwachting ,is dat de ge- meenMijke commissies tie ko mende "maand worden ingelicht over de stand van zaken omtrent de Van Nelle-fabriek. Sara Lee besloot al geruime tijd geleden de activiteiten die op dit moment nog worden nitgevoerdibjj .Van Nelle naar vestigingen elders in HetVan Nelle-gebouwdateert uit de jaren twintig en geldt al sinds de oplevering als een van de gro te voorbeelden van het Nieuwe Bouwen. De architectuur van Brinkman en Van der Vlagt trok internationaal aandacht door de van de ge- endegoede voorzienin- gen die voor de arbeiders wafen getroffen. Die vooruitstrevende vormgeving was goeddeels toe te schrijven aan de inspanningen van de toenmalige directeur Van der Leeuw, die opdracht gaftoi de bouw van de nieuwe fabriek aan de rand van de stad. Het bouwwerk behoort tot Rot terdams' belangrijkste rnonu- menien. Daardoor kostte het ka- z pilalen om delbouwwerken in l goede staat te Iwuden, terwijl er cdkïrijw&aictsmeer san dcge-' bouwen mocht worden veran derd. 3 Voor Sara Lee was dat een van de redenen uit Rotterdam te ver trekken. Koffie, thee, shag en puddingpoeder werden jaren lang in het Van NeHe-coroplex vervaardigd.-Ooit werkten er 1300 waknemers, maar in de fa briekshallen is het inmiddels stil geworden: het laatste pakje shagr is deze zomer van. de lopende* band gerold. 7 - -.De Van Nelle-fabriek bevindt zich in een-lastig bereikbare* hoek van Ttotterdamf langs de Sehie, tegenover de penitentiaire inrichting.' Het complex en de bijbehorende terreinen speelde even een rol in de discussie rond de nieuwe plek voor een nieuw Sparta-stadion, maar dte moge lijkheid Vciuwccü al aiiél Wêéï van tafel - Li het verleden werden ideeën geopperd om van het VanNeïïe- - .complex een verzamelgebouw voor kunstenaars te maken, om er een media-tempel met studio's en opnamefaciliteiten in te vesti ngen en om er «en cinematogra fisch centrum van te maken, y- jectleider H. Hanegraaf heeft dit idee uitgewerkt in opdracht van het Projectbureau Werk, de 'Bre de School-gedachte' van de ge meentelijke dienst Stedelijk On derwijs en de Heidemij. Verhalen (Basisscholen in een grote stad als Rotterdam worden geconfron teerd met leerlingen die als poten tiële tweede of derde generatie werklozen kunnen worden gety peerd," licht Hanegraaf toe. „Kin deren van wie de ouders werkloos zijn, krijgen van huis uit weinig mee dat hen in contact brengt met werk. Zij maken bijvoorbeeld niet mee dat pa of ma iedere dag voor zijn of haar werk de deur uit moet. Ook horen zij geen verhalen over wat hun ouders nou precies de he le dag doen op hun werk. Hier door hebben ze weinig affiniteit met werk en zullen ze minder snel nadenken over wat ze later willen worden." Terwijl dat volgens de projectlei der juist heel belangrijk is. „Want als je niks hebt waaruit je een be roep kunt kiezen dat je leuk lijkt, waarom zou je dan nog naar school gaan? Als de kinderen we ten wat ze ongeveer willen wor den, dan weten ze ook dat ze hun school af moeten maken en niet moeten spijbelen." De excursies en de demonstraties moeten de afstand tussen de we reld van het werk en de thuissitu atie van de kinderen verkleinen. „Op een speelse en praktisch ma nier raken ze vertrouwd met wat er allemaal voor een beroepen be staan," vertelt Hanegraaf verder. „Zo werken in een verpleeghuis niet alleen doktoren," maar ook verpleegsters, mensen die het eten bereiden, een technicus die de apparatuur aan de praat moet houden en lopen er administratief medewerkers rond? Zestig procent van de ouders van de kinderen op de Ibn-I Sina is werkloos. Juf Annet Comelissen van groep 7 vindt het project een goed initiatief en ze geniet van de excursie naar De Hofstee. „De re acties van de kinderen zijn heel leuk. Want oude mensen kennen ze wel. Maar ze weten nog niet zo goed wat dementie is." Over de afstand tussen de thuissi tuatie van haar pupillen en de ar beidsmarkt merkt ze op: „De meesten willen nu natuurlijk di rect dokter of professor worden." Verpleegsterlykt Dounia en Tuba een mooi beroep. Maar arts, dót is inderdaad prachtig. Dat ze er lang voor moeten leren en dat er 'best wel een moeilijke studie' voor no dig is, nemen ze op de koop toe. De excursie naar De Hofstee is het eerste uitstapje voor groep 7 van de ffin-I Sina. Groep 8 van de Islamitische school is ze al voor gegaan. Kinderen van De Tuime laar zijn al eerder deze maand op bezoek geweest by het container- overslagbedrijf ECT, bij Rotter dam Airport en het Drinkwaterbe drijf Europoort. Dounia en Tuba gaan ook nog met hun klas, die uit 24 kinderen bestaat, naar het zui veringsschap, het bouwbedrijf Dura Bouw en naar het vliegveld. Spontaan Niet alle kinderen van groep 7 wil len overigens dokter worden. Esra en Emine hebben htin plek ge vonden in de keuken van het ver pleegtehuis. Zij willen allebei kok worden. „Je moet veel te veel le ren om dokter te worden. Ik dóe liever dingen," zegt Esra terwijl ze bezig is met het versieren van de bananepmousse, die ze straks met haar klasgenootjes gaat op eten. Hanegraaf vindt de spontane re acties van de kinderen erg verma kelijk. „Uit de interviews die we aan het begin van het project by de kinderen hebben afgenomen, bleek dat er heel veel dokter, die renarts of advocaat willen wor den. Vooral de kinderen van de is lamitische school schatten zich zelf aardig hoog in, terwijl die toch een taalachterstand hebben volgens de leerkrachten." De kinderen van de Ibn-i Sina wil len minimaal naar de havo vol gens de projectleider. „Op De Tui melaar hebben ze een wat realisti scher beeld. Een groot deel zegt bijvoorbeeld naar het lagerbe- roeps-onderwijs of naar de mavo te zullen gaan." Als het project slaagt, is het de be doeling dat het project wordt overgenomen door andere ge meenten in het kader van het gro- testedenbeleid. P. Kurpershoek van de Heidemij heeft mede het project ontwikkeld en heeft er goede hoop op dat het project ook in andere gemeenten uitgevoerd gaat worden. „Want overal waar ik kom, of ik nou met ondernemers of met wethouders praat, ze zijn allemaal even enthousiast over dit project? De vader van Dounia heeft er trouwens het volste vertrouwen in dat zijn dochter dokter wordt. „Zij haalt namelijk goede eyfers op school. Bovendien als zij zó duide lijk aangeeft dat zy graag dokter of zelfs chirurg wil worden, dan zal ze er ook wel hard voor gaan werken." RotterdamDe rechtbank in Rot terdam heeft de leider van een AntiUiaansejeugdbende.de 29-ja- rige Rotterdammer G. H„ giste ren veroordeeld tot zes jaar ge vangenisstraf. Officier van justi tie mr. H. Harmeijer eiste twee weken geleden zeven jaar cel. De man heeft volgens het Open baar Ministerie het 19-jarige me debendelid B.A. drie maal ge dwongen om personen in Rotter dam, Spykenisse en Den Haag in de hals te steken. A. is vorig jaar veroordeeld tot drie jaar cel en TBS wegens de doodslag op een 13-jarig meisje uit Rotterdam- Hoogvliet, Voor de rechtbank trok A. zyn voor de bendeleider belaslende verklaringen in. Hierop liet de of ficier van justitie proces-verbaal ppmaken wegens meineed. H. heeft volgens het Openbaar Ministerie ook geprobeerd een medebendelid om het leven te brengen. De aanleiding was een ruzie over een bij een straatroof buitgemaakte gouden ketting. Het slachtoffer werd daarbij met een mes gestoken. Twee jeugdige bendeleden zyn wegens roof met geweldpleging veroordeeld tot celstraffen tot achttien maanden. Volgens ver klaringen van medebendeleden zijn zij door H. mishandeld en met de dood bedreigd om hun misda den te plegen. Rotterdam Bij de meldkamer van de DCMR Milieudienst Rijn mond zijn de hele nacht door 51 klachten binnengekomen die te maken hadden met het luchtver keer. De klachten betroffen de zes vluchten met in totaal 1300 Feye- noord-aanhangers. De luchtvaart maatschappijen gebruikten op aandringen van Rotterdam Air- port op één na allemaal geluidsar me vliegtuigen. Rotterdam Een Nigeriaanse bende in Nederland heeft banken opgelicht door Nederlanders le ningen af te laten sluiten met ver valste documenten. Justitie in Rotterdam is een gerechtelijk vooronderzoek naar de bende en de Nederlandse handlangers be gonnen. De Nigerianen hebben vooral Ne derlanders geworven met schul den. De bende betaalde eerst de schulden af en probeerde daarna de Nederlanders voor nog grotere bedragen nieuwe leningen af te laten sluiten. Dat gebeurde met door de Nigerianen vervalste pas poorten, zodat de banken dachten met een 'nieuwe' klant te maken te hebben. Rotterdam Een grote hoeveel heid grof vuil is gisteren op rijks weg Al5 beland en heeft het ver keer daar lange tijd gehinderd. In de bocht van de noordbaan van rijksweg 15 naar de oostbaan van rijksweg 16 verloor de bestuurder van een vrachtwagencombinatie zijn aanhanger die tegen de vang rails tot stilstand kwam en om sloeg.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2