Feyenoord verkoopt z'n huid duur i George Boateng: 'Met mij wordt een spelletje gespeeld' c««a?NS Sm - tmetfe Rotterdammers lijken kansloos in poule, maar keren met opgeheven hoofd terug uit Manchester Arie Haan: Intern zijn er geen problemen meer' Strijd in Groep B tussen Juve en United Hé Theo, I II Rotterdams Dagblad oktober 199 CHAMPIONS LEAGUE Manchester Het avontuur in de Champions League is voor Feyenoord voorbij. In theorie zijn de Rotterdammers nog niet uitgeschakeld. Maar er moeten wonderen gebeuren, wil het elftal van Arie Haan zich na de 2-1 nederlaag bij Manchester United nog plaatsen voor de kwartfinales. Een verrassing is dat niet, gelet op de tegenvallende prestaties in de vaderland se competitie. Feyenoord waande zich op Europees niveau geen hoogvlieger en was al gelukkig dat het dit seizoen einde lijk mocht deelnemen aan het meest prestigieuze voetbaltoer nooi van Europa. Belangrijker voor de Rotterdam mers is dat zij in eigen land de draad weer proberen op te pakken en de positie van Arie Haan wat sterker maken. Daarbij konden zij het zich niet veroorloven in En geland verder gezichtsverlies te lijden. De afgelopen weken ging het met de vice-kampioen van Ne derland in een sneltreinvaart bergafwaarts. Een flinke neder laag tegen een Europese topclub als Manchester United zou onder normale omstandigheden ook een klap voor Feyenoord zijn geweest, maar deze week was er de angst dat de gevolgen van een nieuw pak slaag nóg groter zouden zijn. Gepantserde formatie Arie Haan liet Feyenoord tegen de miljoenenploeg van Alex Fer guson, die voor 150 miljoen gul den aan spelers in het veld had staan, in een zwaar gepantserde formatie aantreden. Hij koos voor het eerst dit seizoen met Fernan do Picun achter de defensie voor een flink slot op de deur. Het was met de enige grote verandering m de Rotterdamse ploeg. Naast Ber nard Schmteman, die met de be waking van Andy Cole was opge zadeld, stond Kees van Wonderen als mandekker opgesteld in 'dê achterste linie-. Hij zafrde Engelse 1 international Teddy Sheringham negentig minuten op de huid. Het verschil in klasse tussen Manchester United en Feyenoord was vooraf alleen al op die posities duidelijk. Schuiteman en Van Wonderen kostten samen een kleine twee mihoen gulden, voor Cole en Sheringham werd 35 mil joen neergeteld. En zo was het ei genlijk in de meeste linies. Overal stond het groot kapitaal tegen over de 'koopjes' van Feyenoord. Geen schande Tegen die achtergrond was het geen schande dat Jean-Paul van Gastel en de zijnen halverwege te gen een 1-0 achterstand aanke ken. Paul Scholes bracht het logi sche klasseverschil een kwartier voorrust tot uitdrukking in cijfers toen hij keeper Jurek Dudek met een slimme lob kansloos liet. Toch verkocht Feyenoord zich veel beter dan de meeste critici en vooral degenen die Haan weg wil len hebben uit de Kuip, hadden gedacht. Het combineerde snel, voelde zich lekker in de Engelse sfeer op het volgepakte Old Traf- ford en ging de duels aan zoals het op Europees niveau behoort. Het allermooist waren de duels tussen Ulrieh van Gobbel en Uni- teds superster Ryan Giggs. De Welshman en Feyenoords eigen 'Ben Johnson' gingen verder waar ze twee maanden geleden waren opgehouden. Van Gobbels stond m zijn laatste competitiewedstrijd in Engeland, in dienst van Sout hampton, ook tegenover het snel- heidswonder uit Manchester en vocht toen net als gisteravond bloedstollende duels met hem uit. Angstige momenten Giggs was door de snelheid van Van Gobbel en diens zelfverze kerdheid op de flanken niet ge vaarlijk. Maar, op de .momenten dat-hij doorFhefLoentrum pe- netreerde'én moe§f worden opge vangen door Picun, zorgde hij wel voor angstige momenten in het doelgebied van Dudek. De Pool stak echter in een voor treffelijke vorm en behoedde Feyenoord vooral in het eerste be drijf voor een grotere achterstand. Dudek pareerde twee kopballen van Giggs, sloeg met zijn vuisten een bal van Dennis Irwin uit zijn doel en redde met de punt van zijn schoen op een inzet van Ted dy Sheringham. Connolly De aanvallende acties van Feye noord waren op de vingers van één hand te tellen. David Connol ly, die van Haan de voorkeur had gekregen boven Henk Vos, speel de één van zijn beste wedstrijden voor Feyenoord, maar kreeg in de punt van de aanval te weinig steun. Het gros van de Feyenoor- ders had de handen vol aan 2jjn defensieve taken. De enige keren dat Feyenoord Manchester daad werkelijk kon bedreigen was als Ondanks de wanhoopspoging van Feyenoorder Kees vanWopde- ren (tweede van links) schiet Paul Scholes de 1-0 van United langs doelman Jurek Dudek. Ulrieh van Gobbel kijktmetgemeng- de gevoelens toe. Foto Dan cnungmff-ters het vanuit de tweede lijn via Van Gastel of Van Bronckhorst (die na een half uur al geblesseerd moest uitvallen) vuurpijlen op Peter Schmeichel afvuurde. Of als Patricio Graff op de lin kerflank kans zag door te breken. De Argentijn was kort na rust dicht bij een treffer toen hij vanaf de zijkant alleen op Schmeichel afging, maar via het uitgestoken been van de Deense keeper ging de bal naast. Twintig minuten la ter was Graff nog veel ongelukki ger toen hij in eigen strafschopge bied Sheringham met een te grove sliding tegen de vlakte werkte. Dennis Irwin maakte van af de strafschopstip geen fout: 2-0. Moegestreden In de slotfase haalde Haan de moegestreden Connolly naar de kant en zond hij Henk Vos naar het front. De Brabander stond am per in het veld, toen hij door Paul Bosvelt de diepte in werd ge stuurd. Vos wipte het balletje fraai over de uitkomende Schmeichel heen (2-1), waardoor Feyenoord de beloning kreeg voor zijn inzet en zowaar nog op jacht mocht gaan naar de gelijkmaker. Een stuntje zat er niet meer in, maar Arie Haan kon voor het eerst sinds weken weer met opgeheven hoofd naar huis keren. Manchester United (Eng)-Feyenoord2-I (I- 0). 32 Paul Scholes 1-0,74. Dents Irwin 2-0 (strafschop), 8 6 Henk Vos 2-1. Scheidsrech ter; Serge Muhmenthaler(Zwi) Toeschou wers: 56 000. Gele Irwt: Pablo Sanchez (Feyenoord), Manchester United: Schmeichel; Irwin, Gary Neville, Paihster, Phibp Nevüle; Beckham, Butt, Scholes, Giggs, Cole (84. Solskjaer),Shenrgham Feyenoord: Dudek; Van Gobbel, Van Won deren Picun. Schuiteman. Graff. Bosvelt. Sanchez (77. Boateng), Van Gastel, Van Bronckhorst (38. Kornejev), Connolly (75 Vos). Door Marcel van der Kraan Henk Vos snelt zich na zijn fraaie doelpunt naar het net om er de bal uit te halen. Zijn treffer gaf Feyenoord niet alleen nog hoop, deze gaf de nederlaag in Manchester ook een draaglijker aan zien. Foto Max Nash/AP Manchester De bookmakers in Engeland hadden fors ingezet op een monsteroverwinning van Manchester United cp Feyenoord. Het enige dat bij Ladbrokes leek te ontbreken was de uitbetaling in ponden bij een eventueel ontslag van Arie Haan, De trainer van Feyenoord leek aan een van zijn laatste klussen bezig te zijn, maar een voortijdig vertrek van de oud- international lijkt verder weg dan ooit. Bij het bestuur van Feye noord leven geen plannen om Haan aan de kant te zetten, in de spelersgroep staat de meerder heid nog steeds achter de trainer en het optreden op Old Trafford (2-1) bewees dit de Rotterdam mers sportief gezien niet op een dood spoor zitten. Het resultaat hielp Feyenoord niet in zijn strijd om de eerste ron de van de Champions League te overleven. Maar wie de zaken bij de Stadionclub een beetje nuch ter bekijkt, weet dat het behalen van Europese successen zeker geen noodzaak is. In Rotterdam- Zuid is men al blij als de club dit seizoen nationaal gezien gelijke tred blijft houden met Ajax of PSV en tussen de crème de to crème van Europa zo lang mogelijk een balletje kan meetrappen. Waar het optreden van Feyenoord in Manchester wel goed voor was, kon Arie Haan na afloop met ple zier uitleggen. „Er is opeens weer geloof in eigen kunnen. Het elftal toonde tegen Manchester United karakter. In Engeland noemen ze een partij als deze een 'brave ga me'. Zo zie ik het ook," sprak de man, die de voorbije dagen vele pijlen op zich gericht voelde. Volgens Haan wordt de druk voor al van de buitenaf opgevoerd. ,$innen de selectie van Feye noord," zo verklaarde hij gister avond openhartig, „bestaan geen problemen. Ik kan niet beoorde len hoe er door de buitenwacht wordt gereageerd en hoe men te gen de situatie jrankijkt. Maar ik rkan verzekeren! dat het intern klopt als een bus." Karakter Waar de spelers tegen Juventus, Groningen en Willem II hopeloos faalden, kregen zij in Engeland weer een klap op de schouders van Haan. „Ik heb ze allemaal ge feliciteerd met hun prestatie. We hebben verloren, maar in de slot fase brachten we een topploeg als Manchester United nog aan het wankelen. Dat was voor mij het bewijs dat Feyenoord nog steeds over een hoop karakter beschikt," De malaise in de vaderlandse competitie was de spelers immers niet in de koude kleren gaan zit ten. Haan: „Na de nederlaag bij Willem H was iedereen down. Ik merkte dat alle perikelen de spe lers wel degelijk hebben aangeg repen. Maar als we deze lijn voort zetten kan er zondag tegen Ajax ook iets worden rechtgezet." Na de eerste tegentreffer en de daaropvolgende serie kansen die de thuisclub voor de ogen van 53.188 toeschouwers op Old Traf ford kreeg, dreigde heel even een herhaling van de afstraffing in Tunjn. Waar het elftal toen diep onder de indruk bleek van de pracht en praal bij de wereldkam pioen, ging men tegen de Mancu nians zonder schrik verder. „Ik heb een heleboel goede dingen gezien," sprak Haan bewonde rend. „Manchester United heeft een verschrikkelijk sterke ploeg. Er zijn weinig elftallen die zo snel kunnen omschakelen van verde diging naar aanval. Maar de in stelling bij Feyenoord was voor treffelijk. Er werd goed gecombi neerd en Dudek bewees opnieuw dat hij een geweldige keeper is" Mandekking Kees van Wonderen speelde voor het eerst achterin in de mandek- king. Die tactische omzetting be viel de trainer van Feyenoord goed. De kans is groot dat 'Won derboy' in de nabije toekomst va ker op die positie zal spelen. „Kees deed het prima tegen Sher ingham," beaamde Haan, die on der andere omstandigheden veel meer lol had kunnen hebben van het nipte verlies in Engeland. „Normaal gesproken is een 2-1 ne derlaag een mooie uitgangsposi tie om verder te komen in de Eu ropa Cup. Daarmee kim je de te genstander thuis pakken. Nu zijn we gewoon drie punten kwijt." Toch had de Groninger het gevoel dat hij op ander gebied een voor zichtige winst had geboekt. Kosice In groep B,van de Champions League gaat-het. tussen Manchester United en Juventus. Terwijl de Engelsen -met! 2-to'wennen -wan Feye^y '-noord^ Hopte Ttahaanse>*1 kampioen het nóg puntloze'!.'1! EC Kosice in SlowakyemètH;C 0. De thuisploeg counterde j dapper, maar wist uityelekan- ,j sen niet te scoren.' AHessandróil Del Piero maaktein de 34e mi-V nuut uit een vrije trap het eni ge doelpunt, zijn veertiende'in." de Champions League. Ajaded Jari Hitmanen staat met zéven-, tien doelpunten bovenaan die 'eeuwige'ranglijst1. .1'; FCKoaeefSlwJUuwntusfltaj0-1 (ti-lj 34. Del Piero 0-1. Scheidsrechter: Steinborn (Dui). Toeschouwers: 10.000. r Kasice: Molnar; Kozak, Telek. S pilar,-; Dzurik; Sovic {27. Lyubarsky), Zvara.% Toth (88. Bochnovic), Janocko; Seme-. - nik(79.Busnak),Kozlej. a Juventus: Peruzzi (38. RampuUa); Bi- rüidelli, Pessotto, Juliano, Dimas; Dfl Livio (33.Perchia), Conté, Zidane/Tac-. chinardi; Inzaghi, Del Piero,t i Stand - /'rU 1. Manchester,::3-9 (8^3) 2. Juventus .„..L 3-6 (84) 1 3. Feyenoord.-34j 4. Kosice-3-0 (Ö-6) 1 Jean-Paulvan Gastel (I) du elieertophet middenveld met Paul Scholes. „We voor de trai ner, maar ook voor de ploeg. We wilden niet afgaan, zei de Braban der achteraf. Foto Owen Humph reys/AP Manchester George Boateng is boos, maar eigenlijk meer teleur gesteld. Feyenoords verdediger was de enige die met ren onbevre digend gevoel van het veld stapte na de alleszins draaglijke 2-1 ne derlaag op Old Trafford, waar een alom gevreesde afgang uitbleef. Zondag tegen Willem H stond hij nog in de basis, maar gisteravond moest hij zijn plaats opnieuw af staan. Boateng: „Het was even slikken, toen ik hoorde dat ik ernaast stond. Als ik nou slecht had ge speeld of geen inzet had getoond, had ik het kunnen begrijpen, maar nu niet. Ik had echt ver wacht om te spelen. Dit kan ik niet volgen. Ik ben fit, ik ben scherp, volgens mij spelen ze een spelletje met me en dat doet pijn," sprak hij verongelijkt. Alle spelers waren het nochtans eens over de door Arie Haan uit gestippelde tactiek. Boateng: „Nou ja, alle... Van Bronckhorst, Van Gastel en Van Wonderen heb ben met de trainer gesproken en zij waren het erover eens hoe er zou worden gespeeld. Maar als de trainer vindt dat het voor het team beter is als ik niet speel, dan moet hij het doen." Hij heeft niet bij Arie Haan geïn formeerd waarom hij op de bank moest beginnen. „Moet ik dan het initiatief nemen? Hij zet mij er naast, dan moet de trainer met een verklaring komen. In de com petitie sta ik er steeds in, maar het lijkt wel of ik niet goed genoeg ben voor het grote werk. Tegen Juventus' mocht ik invallen bij een 3-0 achterstand en nu weer, al stond het dan maar twee-nul. En dan ben ik nog blij dat ik niet hoefde te verdedigen, maar op het middenveld kwam te lopen. Als verdediger is het helemaal on dankbaar bjj zo'n achterstand, dan kun je alleen maar falen." „Ik heb het gevoel," zei de ontgoo- CHAMPIONS LEAGUE chelde Boateng, „dat ik het laat ste jaar geen progressie heb ge boekt. Ik sta stil terwijl ik toch een stuk rustiger ben geworden, maar geen jaar rijper. Bovendien voel ik mij te oud om op de bank te zitten. En de trainer weet dat hij altijd op mij kan rekenen. Maar als het zo blijft doorgaan, wordt het voor mij wel moeilijker om mezelf te blijven motiveren. Maar ik heb veel tegenslagen ge had, deze zal ik ook wel weer ver werken." Toch ook positieve geluiden op Old Trafford. „We hebben de bui tenwacht de mond gesnoerd, want iedereen zat erop te wechten dat we hier op ons bek zouden gaan," gniffelde Jean-Paul van Gastel Tot aan de openingstreffer van Paul Scholes kon Feyenoord het hoofd bieden aan de snelle Engel se aanvallen. Van Gastel: „In de eerste twintig minuten hebben we goed gespeeld. Daarna gingen we ineens onnodig balverlies lijden en dan word je razendsnel wegge- counterd. Even viel de organisatie weg en werden we van het kastje naar de muur gestuurd." Tactiek geslaagd De tactiek slaagde goeddeels. „Ie dereen stond er achter," bekende Van Gastel, die de inzet prees van Feyenoord. „En niet alleen omdat Manchester aanspreekt als tegen stander, we wilden het voor de trainer, maar ook voor de ploeg. We mochten gewoon niet afgaan," Feyenoord slaagde in die opzet. „Terwijl Manchester United toch een topploeg kan worden ge noemd. Beter dan Juventus wil ik niet zeggen, want dat ging hier toch ook flink onderuit. Soms lijkt het wel," opperde Feyenoords aanvoerder, „of we internationaal gemakkelijker spelen dan in de competitie. Je krijgt meer ruimte, meer gelegenheid om te voetbal len. En dan blijkt dat we het best nog kunnen." Al een beetje opgeknaptvan Feyenoord, of loop je nogte 1> gnepen? Maar ja, 1-0 is niks, en 2-1 net zo mm. Gelukkig is hetgeen inmaakpartij geworden. Kon ook met anders. Want toen ik de opstelling zag, met 5 één spits, dacht ik dat die door de minister van defensie was gemaakt. Achtenn op de nul, envoonnhopenopeen toevalstreffer. Maar lucky woont in Amsterdam, hè? Ik heb ovengens een ouderwets avondje beleefd. Radio t Days, lekker onder de dekens: PSV we! beeld geen geluid, rr Feyenoord geen daden maar woorden. Wantje dacht toch met dat iktot middernacht op een verliespartij van Feye- noord gmgzitten wachten? Hou die uitslag maar eens van je tv. Eén keer zappen ofte- f leteksten en je weet èlles. Nee, bij die goeie ouwe radio kun je bovendien je eigen beelden verzinnen, en blijven ho- f pen dat het beter wordt. Je hoort een andere wedstrijd dan I je zou zien. De Champions League interactief, j Toch, wat ik met begrijp: waarom maken ze van televisie, op avonden als deze, ncu ook geen radio? Schakelen ze ook met van de ene wedstrijd naar de andera? Kan toch, flitsend van Eindhoven naar Manchester, naar Kleven Ko- 'I sice?'t Zal wel met de factor'rust'te maken hebben. k Maar wie de verbrokkelde speelfilms op fïïl-5 kan verdra- I gen, die kan nooit moeite hebben met scnakelvoetbai. let op: het is wéér een volgende stap naar pay-tv. Heeft Kees Jansma van Canal Klus allang voorzien. f Weet jij trouwens waarom Van den Henk niets met Aad de Mos te maken wil hebben? Hij is veel te duur. Als je De Mos contracteert komt daar sowieso nog een afkoopsom bovenop. s Doei, - - - Nel van de Keetering

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 5