28 Sport 7 1 Springruiter Peter Geerink blijft zichzelf in succesjaar Basketbalweek naar Ahoy', Rotterdam aast ook op Oranje-USA in Davis Cup -WÊÈÊÊÊÊË Attila Gültuna speelt voorname rol in basketbalploeg Inventus Goede start handbalsters SWSMC-spits onder het mes Achtste Geul Techniekloop KR v.d M4N0ELELAAN 130 t/m 144 Derde sporthal lijkt verder weg dan ooit Rotterdams Dagblad Donderdag 23 oktober 1997 SchiedamHet Nederlands vrou wenteam is het Holland-handbai- toemooi in Schiedam overdonde rend begonnen. De Oranje-speel sters blaakten van zelfvertrouwen en versloegen Slowakije met 33- 24 (rust 20-8). Zestien speelsters verlieten in mei hun club om zich aan te slui ten bij het Oranjeplan. Na vijf maanden trainen, een survival in de Ardennen, buitenlandse stages en twee makkelijk gewonnen Eu ropese wedstrijden, speelt het team nu in Schiedam de eerste in terlands voor eigen publiek. De ploeg was gisteravond tijdens het duel met Slowakije een en al gretigheid. Flitsende aanvallen en snelle spelhervattingen, vaak door keepster Laura Robben op gestart, waren de Slowaaksen keer op keer Ée machtig. Het moordende tempo hield het Nederlands team niet vol, maar de balans na twee keer dertig mi nuten was alleszins gunstig: 33- 24. Daarbij moet bedacht worden dat de internationals een paar maanden geleden nog met 27-29 onderuit gingen tegen Slowakije in een toernooi in Hongarije. Nederland zag op de Slowaakse bank een bekend gezicht. Jan Kecskeméthy, voormalig bonds coach en clubtrainer in Neder land, is technisch directeur van de Slowaakse vrouwenformatie. Honkbal Marlijn Sant speelt volgend seizoen voor de honkbal lers van Tropicana/Neptunus. De Rotterdammer wordt als reserve voor catcher Johnny Balentina aan de selectie toegevoegd. De 27- jarige begon zijn carrière by Feye- noord. Later kwam Kant voor Sparta, Feyenoord, ADO, Nicols, weer Sparta, ADO en Kinheim uit Tennis Richard Krajicek heeft in Stuttgart de derde ronde be reikt, De Hagenaar won met 7-6 (12-10) 64 van Boris Becker en stuit nu op de nummer één van de plaatsingslijst, Pete Sampras. Krajicek was voor 7000 partydige toeschouwers niet beter, maar wei koelbloediger dan Becker. De als vierde geplaatste Goran Ivanis evic gaf in zijn partij tegen Tim Henman bij een 6-3 2-0 achter stand op. De Kroaat had weer last van zijn schouder. Miriam Oremafls is doorgedron gen tot de kwartfinales van het tennistoernooi in Luxemburg. De Nederlandse versloeg de Russi sche Elena Lichovtseva in drie sets: 2-6 6-3 6-0. Wielrennen—Danny Nelissen kan een contract tekenen by de nieu we Deense wielerploeg Jack Jo nes. De Denen hebben de renner benaderd, die bij Rabo-bank in ongenade is gevallen, benaderd. Jack Jones heeft -de 26-jarige Limburger een eenjarig contract geboden. By de Deense profploeg zou Nelissen herenigd worden met zijn vroegere maatje bij TVM, de Deen Jesper Skibby. Rotterdam De Haarlemse Basketball Week in Ahoy'? Jaren lang was 'De Week' een instituut in Haarlem, maar de Neder landse Basketbal Bond wil het evenement met ingang van vol gend jaar in Rotterdam houden. Het.voorstel staat op de agen da van de ledenvergadering, op 22 november. Plaats van han deling moet, in de laatste week van 1998, de nieuwe Sehelde- hal van het Ahoy'-complei worden. Deze biedt dan plaats aan vijfduizend toeschouwers. De stichting Rotterdam Topsport staat garant voor de Holland Basketball Week, zoals het eve nement vanaf volgend jaar moet gaan heten. Daarnaast heeft deze stichting ook grote plannen cp het gebied van tennis. Rotterdam Topsport aast op de organisatie van de eventuele Davis Cup-ontmoeting tussen Nederland en de Verenig de Staten, medio juli 1998. Deze confrontatie komt op de kalender als beide landen de eerste ronde overleven. Daarin komt Oranje begin april uit tegen Belgie en gaan deVS op bezoek in Rusland. De tweede ronde is daarna ïn de buitenlucht op 17,18 en 19 juli. Dat zou dan vier jaar na de vorige Nederland-USA in hartje-Rotter dam zyn. fn juli 1994 was de Mul- lerpïer, een kade aan de Maas, omgebouwd tot een sfeervol ten- nisstadion. Daaraan heeft Rotter dam Topsport goede herinnerin gen overgehouden. Binnen een maand zitten de tennisbond en de stichting weer om de tafel. De vraag is wel of de Müllerpier in ju li beschikbaar is. Apeldoorn had een optie op een thuiswedstrijd in de eerste ronde, maar de Davis Cue ploeg van bondscoach MichVl Schapers lootte een uitbeurt in Belgie. Dit jaar werd vanuit Rotterdam geen verzoek ingediend om een bezoek van de Davis Cup, omdat het speelschema alleen een indoor- wedstryd bevatte. In Rotterdam is (nogj^een accommodatie, kleiner dai. sportpaleis Ahoy', die een ca paciteit heeft tussen de drie- en vijfduizend toeschouwers. Deze verrijst wel naast de Kuip - de Topsporthal, hoewel de eerste paal daarvoor nog moeten gesla gen - en naast het huidige Ahoy'. Hettennisstadion op de Müllerpier, juli 1994. Davis Cup: Neder land tegen de USA. Weliswaar met verlies voor Oranje, maar het was toch een geslaagd weekeinde. Volgend jaar hoopt Rotter dam de reprise van de DC-confrontatie te organiseren. Foto Cees Kuiper/Rotterdams Dagötad Naar die laatste accommodatie zou de Haarlemse Basketball Week onder een nieuwe naam moeten verhuizen. Toch legt de plaatselijke organisatie in Haar lem zich niet neer by de plannen van de bond. „Dit accepteren wy niet," waarschuwt Ab van Schooten van de Stichting Sport- initiatieven Haarlem. „Er is een doorlopend contract met Haar lem. Als het echt moeilijk wordt, maken we er een arbitragezaak van." De verhuizing is een uitvloeisel van een conflict dat tijdens de vo rige HBW ontstond. Organisator Frank Voskuilen dreigde toen Haarlem te verlaten na een ruzie met de hoofdsponsor van het Ex- tran Sportcenter, Nutrieia. De ge meente Haarlem koos de kant van de sponsor. Voskuilen voelde zich bedreigd en riep dat hy zo niet verder wilde. „Dat had ik mis schien beter niet kunnen doen," zegt Voskuilen nu. „Maar feit is dat zich meteen vier steden meld den voor de Week: Amsterdam, Utrecht, Den Bosch en Rotter dam." Voordelen Voskuilen en zijn organisatieco mité onderzochten de voordelen van een verhuizing. Die bleken aanzienlijk. „Haarlem is een rela tief kleine stad voor ons evene ment. Het topbasketbal is hier ook verdwenen. Belangrijker is dat we onderzocht hebben waar onze bezoekers vandaan komen. Ze blijken in steeds mindere mate uit Haarlem en omgeving te ko men, Dat is al minder dan twintig procent en het blijft dalen." Er werd vervolgens met de geïnte resseerde steden gepraat. Rotter dam bleek het meest enthousiast Voskuilen: „Rotterdam is al de nieuwe thuishaven van het Ne derlands basketbalteam. Boven dien zou de nieuwe hal naast Ahoy' ruimte bieden om te groei en. Niet alleen qua aantal toe schouwers, maar ook in de moge lijkheden voor sponsors." Voskui- "Meri rapporteerde zijn bevindin gen bij de basketbalbond, één van de participanten, die de onder handelingen met succes voortzet te. Het past in de visie van de stich ting Rotterdam Topsport, die bas ketbal tot één van de speerpunten van het beleid heeft gemaakt. Het ambitieuze Nederlandse mannen- team heeft sinds deze zomer al zijn intrek genomen in Rotter dam en speelt over een maand twee EK-kwalificatiewedstryden (Litouwen, Kroatië) in Rotterdam- Zuid, in De Enk. Ahoy' heeft voor dit basketbalseizoen al de organi satie van de jaarlijkse All Star Ga me binnen; op 21 februari. Peter Gee- rink: „Mijn uiteindelijke doel? Een plaats bij de eerste tien van de we reld. Dat is geen geint je." Foto Carlo ter Ellen/GPO Door Sjoerd Bootsma GelselaarMet gepaste trots laat hij aan het einde van het bezoek de stallen zien. Peter Geerink is met recht tevreden met wat in de loop der jaren in Gelselaar is op gebouwd. Op de grens van Gel derland en Overijssel legde de springruiter de basis voor zyn succes. Hoewel 1997 nog niet is afgelopen gaat het zeker de boeken in als het jaar van zijn doorbraak. Een zesde plaats tijdens de finale om de wereldbeker en zijn recente overwinning in Oslo maakten aan de vooravond van Jumping Am sterdam een mede-kandidaat van de outsider. De glimmende rode Volvo staat op de parkeerplaats. De automobiel is het tastbare bewijs van de ach terliggende maanden. Gewonnen in Gothenburg, waar Royal Bra- vour en hij begin mei als invallers tot de drie meest regelmatige combinaties van de wereldbeker- finale behoorden. Wel moest de ruiter bijna drie maanden wach ten, alvorens hij de sleutels in ont vangst kon nemen. Zyn geduld, zo geeft Peter Geerink toe, werd danig op de proef gesteld. „Als je iets koopt, wil je het graag meteen hebben. Nee, dan ging het vorige week heel anders na mijn overwinning in Oslo. Werd ik al binnen drie dagen gebeld door de garage. Die auto houd ik niet, maar gaat in de verkoop. Eén vind ik mooi zat." Rustig en weloverwogen spreekt Geerink. Vaak serieus, regelmatig gevolgd door een kwinkslag. Dui delijk is dat hy geniet van zijn nieuwe status. Die mede de ver dienste is van zyn sponsor Lease- bouw Holland. Zonder die steun had Peter Geerink nooit de over stap naar het profcircuit kunnen maken. „Dan had ik zeker niet de zesde plaats in de wereldbekerfi nale gewonnen." Zij mogen dan in de ring concur renten zyn, daarbuiten be schouwt de Twent de overige rui ters als zijn gelijken. „Dat is ook het mooie als we in het buitenland op concours zijn. We trekken als Nederlanders veel met elkaar op. Helpen elkaar waar nodig. Ge woon jezelf blijven, zoals andere toppers uit deze buurt als Jos Lansink en Willy van der Ham ook hebben gedaan. Waarom zou ik gek doen? Dan kom ik mijzelf tegen." Zelf leerde Peter Geerink het vak in. de praktyk. De belangrijkste details bracht Hans Hom, de hui dige bondscoach, hem bij. „Hy leerde mij dingen die ik niet wist. Vroeger stuurde ik elk beest over de hindemissen in een Z-par- cotirs. Pas door de trainingen by Hans veranderde dat." Aandacht De ruiter was toen vooral een be rijder van diverse hengsten. „Toen ik daarmee begon was er grote media-aandacht voor de hengstencompetities. Daardoor werd ik weer door andere mensen benaderd. Goede prestaties van een hengst is de beste promotie voor zyn zaad. Vroeger werd daar de indeling van het seizoen op af gestemd. Met de kunstmatige in seminatie is dat veranderd. Jam mer voor een hengst, al zal die het na een keer of driehonderd mis schien wel zat zyn." Royal Bravour, Geerinks belang rijkste troef, is een hengst Alleen is de 14-jarige afstammeling van Ramiro Z niet goedgekeurd door het KWPN, het voornaamste stamboek van Nederland. Na de successen in Gothenburg viel het aantal dekkingen (tien) dan ook tegen. De schimmel genoot van een sportloze periode. „Hij heeft heerlyk in de wei rondgelopen. Dat vindt hij prachtig." Het dier is geenreigendom van Pe ter Geerink. „Ik heb met de eige naren geen contracten. Ik doe al les op basis van vertrouwen. Con tracten hebben toch geen 2in..Als je trammelant krijgt, is zo'n beest toch weg. Eigen paarden kan ik mij niet veroorloven. Jammer, maar ik hoef niet iets ten koste van alles te hebben. Ik ben tevre den met wat ik heb." Training In augustus hervatten Geerink en Royal Bravour de training. Zes weken geleden volgde de eerste start in Aarhus, waarna de reis langs Bremen, Oslo en Helsinki voerde. Voor de ruiter geen reden om zyn diervan Jumping Amster dam weg te houden. „Integen deel. Het dier heeft juist ritme no dig om goed te springen. Vorig jaar reed ik ook een aantal con coursen voor Amsterdam. Daar was hij juist op z'n best. We wer den niet voor niets vierde." Komend weekeinde hoopt Gee rink die prestatie minimaal te evenaren. De kans is groot, omdat de beste tien ruiters van de werel dranglijst in het Mexicaanse Mon terrey verblijven. Geerink: „Ik kan ze geen ongelijk geven. Daar valt immers heel veel geld te ver dienen, Daar doen we het uitein delijk toch voor? Voor de organi satoren in Amsterdam is het min der leuk. Wel weet ik zeker dat qua evenement Lansink, Tops en Romp net zo lief op Jumping had den gereden. Ik heb in elk geval ttiejsjnjriont^ey te zoeken. Mis- sgjiié^ypiggnd jaar. Ik wil nu zo veel 'mogelijk pimtén voor de we reldbeker pakken." Met 28 tellers vertoeft Geennk na drie wedstrijden op de tweede plaats van het tussenklassement. Een paar goede resultaten moe ten voor hem een startbewijs in de wereldbeker-finale (april 1998 in Helsinki) opleveren. De uitste kende prestaties tot nu toe sma ken naar meer. „Tuurlijk wil ik het nog beter doen, Mijn uiteinde lijke doel? Een plaats bij de eerste tien van de wereld. Dat is geen geintje. Voor het overige blijf ik nuchter. Als sportman moet je niet gaan zweven, Je landt im mers vanzelf weer. Schiedam Alberto Baptista de Lima, spits van de Schïedamse eersteklasser SWSMC, wordt over mee maanden geopereerd aan zijn enkeL De voetballer heeft sinds de zomer last van de kwet suur, maar speelt wel. Omdat de blessure maar niet overging- nam verzorger Hans Koetschreuter contact op met het sportmedisch centrum van Dirk Steilinga en Arjan Frudiger. Het resultaat van het daar uitgevoer de onderzoek is dat chrirurg Fon- tyne van het Dijkzigtziekenhuis Baptista de Lima kort voor de winterstop zal opereren. Aange nomen wordt dat de voetballer dan bij de start van het tweede deel van de competitie weer speelklaar is. Het Cl-elftal van SWSMC speelt dinsdag 28 oktober (19,00) op Harga een selectiewedstrijd te gen het KNVB C-jeugdteam. Vlaardingen— Ook dit jaar partici peert de Vlaardingse atletiekver eniging Fortuna weer met de Geul Techniekloop in de Zuider- Ster-Ioopserie. Zaterdag 25 okto ber vindt die plaats en het start schot klinkt om 14.00 uur, Het is de achtste aflevering van de wegwedstrijd en prestatieloop over vijftien kilometer. De door AV Fortuna georganiseerde wed strijd voert over een volledig ver hard en nagenoeg autovrij en ge asfalteerd parcours. De start is op de atletiekbaan aan de Mamïxlaan en de route loopt langs de Lickebaert, Krabbenplas en door de Broekpolder. Deelna me kost tien gulden en tot een half uur voor de start kan worden ingeschreven. Bij de finish ont vangt iedere loper een i-shirt Door Fred Louter Schiedam De Schiedamse bas ketbalclub Juventus speelt dit jaar voor het tweede seizoen in de promotiedivisie. De club had het daarin aanvankelijk niet makke lijk en moest alle zeilen bijzetten om degradatie naar de eerste divi sie te voorkomen. Toch kon men in sportzaal Oost achteraf met te vredenheid terugkijken op het de buutjaar in de op een na hoogste divisie. „Vooral in het begin van dat sei zoen kenden we heel veel proble men en dat had natuurlijk alles te maken met de hogere balcircula tie op dit niveau," weet Juventus- coach Arjan de Bruin (49). De Bruin, bezig aan zijn tweede sei zoen bij de Schiedammers, ver wacht dat zijn ploeg nu wél seri eus mee kan gaan strijden voor een zo hoog mogelijke klassering. „Alle spelers zyn nu wel gewend aan dat hogere baltempo, dus dat excuus kan en wil ik niet meer ge bruiken. Dit jaar kunnen en moe ten we gewoon hoger kunnen ein- digen dan het afgelopen jaar, toen we na een goede eindsprint ïog op een elfde plaats konden eindi gen." Om in de promotiedivisie terecht te komen heeft de club een lang traject af moeten leggen. Het kostte Juventus negen jaar om de drie klassen verschil tussen Rayon tweede klasse en de pro motiedivisie te overbruggen. Eén van de spelers die de opmars helemaal heeft mee gemaakt, is Attila Gültuna (31). De Rotter dammer van Turkse afkomst is inmiddels al lang één van de vaste waarden bij Juventus. Ook vol gens Gültuna moet het mogelijk zijn dit jaar hoge ogen te gaan gooien in de competitie, „Ik vind dat ons team dit jaar beter in ba lans is dan het afgelopen seizoen. Wat ik zelf heel belangrijk en po sitief vind dit jaar, is dat iedereen doet wat wordt gevraagd." Gültuna, m de gewonnen wed strijd van afgelopen weekeinde geblesseerd geraakt aan zijn en kel, doelt daarmee op het feit dat sommige spelers vorig seizoen de neiging hadden zich te nadrukke lijk te willen profileren. Volgens hem één van de oorzaken van het lastige eerste seizoen in de pro motiedivisie. „Toen vond ik ons te weinig een echt team vormen. We hadden wel goede spelers, maarte veel mensen wilden binnen dat team een prominente ro1 voor zichzelf opeisen en dat werkt niet binnen een basketbalteam. Dat is nu veranderd, althans die indruk leeft bij my, met daarbij natuur lijk de aantekening dat we ons na tuurlijk pas in de openingsfase van het nieuwe seizoen bevin den." Sleutelpositie De start van Juventus dit seizoen mocht dan hoopgevend zyn (na drie duels stond het op vier pun ten), toch lijkt men bij Juventus iets te vroeg gejuicht te hebben. Vooral de laatste weken loopt het bij de Schiedammers moeizaam. Juist Gültuna moet op zulke mo menten volgens Rotterdammer De Bruin dit jaar een stabiele fac tor zijn in het spel van de Schiedamse club. .Attila is voor ons een heel belangrijke speler. Waarom? Allereerst is hy onze center, in het basketbal één van de sleutelposities binnen een team. Daar heeft hij natuurlijk wel de kwaliteiten voor. Als center is het vooral belangrijk datje vry lang en sterk bent. Vooral na een gemiste bal is het zaak om de af vallende bal onder de basket in het bezit te krygen of te houden. Dan kun je in de rebound alsnog toeslaan. Wel, Gültuna is dit jaar de langste bij ons en is daarnaast ook nog vrij sterk, dus die keuze is voor mij vrij gemakkelijk." Gültuna, in het dagelijks leven Bij EnerTel heeft Atilla Gültuna een sleutelpositie als marketingmanager, in de ploeg van Juventus als center. Dat laatste omdat hij langen sterk Is. FotoPetermoiKenboer marketingmanager bij een firma gespecialiseerd in telecommuni catie, blijft vry nuchter onder de lofuitingen die hem door zijn coach worden toegezwaaid. Hij beseft ook terdege dat het spel van Juventus weliswaar beter is dan het afgelopen jaar, maar dat de resultaten daarmee geen gelij ke tred houden. Toch is er een po sitieve gedachte over de progres sie. „De spelïntelligentie komt er regelmatig uit en dat vind ik een heel belangrijke vooruitgang in ons spel. We kunnen nu bijvoor beeld een wedstryd controleren. Het duel tegen de Basketiers is een mooi voorbeeld. We zijn die wedstrijd eigenlijk niet in de pro blemen geweest en dat heeft alles te maken met de tactische pro gressie die we dit jaar doorge maakt hebben," Toch lijkt Juventus op het eerste gezicht niet echt versterkt uit de overschrijvingsperiode te zyn ge komen. Tegenover de komst van Owen Waal (Idetrading 2) en jeugdspeler Michael de Bruin stond het vertrek van de twee cen ters Ronald Jonkman en Jan Stolk en de overstap van het ta lent Dejan Barisic naar Idetra ding. Voorwaar niet de minsten. Coach De Bruin hierover: „We lij ken inderdaad door het vertrek van met name de twee centers iets kwetsbaarder, dat scheelt een enorm stuk lengte. Dat moeten we opzien te vangen door ons tac-; tisch slimmer op te stellen. Ik denk dat we dit jaar sneller zyn geworden en ook verdedigend iets sterker. Nu begin ik vaak een wedstrijd met Vladan Jankovic op de bank, iemand die eigenlijk na- tuurlyk een basisspeler is. Het voordeel is dat we vaak sterker worden als ik dan de wissel Jankovic-Valies maak. Met de controle van Doornik en de aan vallende kwaliteiten van Boelaars daarbij opgeteld, beschikt Juven tus over een uitstekende groep. Een plaats bij de eerste vijf be hoort dan ook wel degelijk tot de mogelijkheden." Door Bas van den Berg VlaardingenDe Vlaardingse sportraad (VRSR) kan het zichzelf aanrekenen dat er nog altijd geen goed (sportbeleid kan worden gevoerd. Op de sectie overi ge buitensporten na, wordt in Vlaardingen nauwe lijks meer vergaderd door de sportbestuurders. Vragen zijn er in overvloed, over de derde sporthal bijvoorbeeld. Vier jaar geleden werd door particulie ren het initiatief genomen een derde sporthal te bouwen in de Holywijk. De gemeente reserveerde een half miljoen gulden, maar tot nu toe zijn alle on derhandelingen op niets uitgelopen. Er ligt nu een besluit dat 1 december een definitief standpunt wordt bepaald: wel of geen sporthal in de Holywijk. Voorzitter Peter van Wilsem: „Ik heb de indruk dat we weer helemaal terug bij af zyn. We hadden graag Dick van Haren, vertegenwoordiger binnensporten in de VRSR, willen vragen wat er moet gebeuren om alsnog een sporthal te realiseren, maar hij was op de laatste vergadering niet aanwezig." Met grote meerderheid werd besloten om de kleine 21,000 gulden die de VRSR dit jaar van haar budget overhoudt, aan tennisclub Holy te geven. De VRSR komt daarmee tegemoet aan het besluit van driejaar geleden. Zij besloot destijds de tennisclub, die een fi nancieringstekort van 150.000 gulden had, te helpen. Drie keer eerder werd al een bedrag van 25,000 gul den overgemaakt Volgens Rob de Waard heeft de VRSR indertijd de intentie uitgesproken voor vijftig procent in het tekort te subsidiëren. Dat de gemeente Vlaardingen een terughoudend be leid voert ten aanzien van de wegbewijzering met borden, is de voetbalvereniging Deltasport een doom in het oog. De dub pleit voor een wegbewijzering na bij de Kooikersweg en deed een dringend beroep om alle sportcomplexen in Vlaardingen van wegbewijze- ringsborden te voorzien. Volgens de planning zal de beleidsnota van de VRSR pas half december klaar zyn. De financiën voor op lossing van de problemen bij voetbalclub Zwaluwen en de handbalvereniging WIK komen te Iaat voor de begrotingsvergadering van de gemeente Vlaardin gen in november. WIK zal in het gunstigste geval tot volgend jaar moeten, wachten op een renovatiesubsi die. Van Wilsem noemde zijn aanval geen kritiek oo het sportbeleid van de wethouder. Maar hij onder streepte wel dat WIK op een verouderd complex in de Westwyk moet blijven spelen. In verband met de slechte staat van het tweede veld heeft de clubleiding besloten het bekertoernooi van het NHV terug te ge ven aan de bond. Ook wordt, zolang er niets aan het tweede veld wordt gedaan, de huur niet betaald.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 6