13 2 Vlaardingen wil af van Moermanlaan «F ttKEL'KENSlUDiOo» BSHffiHE BAIfNrofCHT Rotterdams Dagblad Voorstel SGP/RPF/GPV: Kolpalaan Raad Schiedam gaat morrend akkoord met coffeeshopbeleid PvdA gaat voor twaalf zetels 'Blowtje roken is aandacht niet waard' Verdachten verkrachting aangehouden Auto's gestolen Politie stuit op hennepkwekerij Controle verkeer Rijbewijs inleveren Meer zendtijd Radio Schiedam Dukers legt functie neer Onroerendgoedhandelaar stelt ambtenaren persoonlijk aansprakelijk Schiedamse politie lapt procedure aan laars Burgemeester Maasland wijst samengaan met Maassluis af Waterweg Dinsdag 28 oktober 1997 m Schiedam Rechercheurs van de afdeling jeugd- en zedenzaken van de Schiedamse politie hebben gisteren twee mannen van 19 en 22 jaar aangehouden. De Schie dammers worden verdacht van het verkrachten van en het plegen van ontucht met drie familiele den. De slachtoffers zijn een 11-ja- rig meisje, een 19-jarige vrouw en een 2l-jarige man. De vrouwelijke slachtoffers deden aangifte van eenmalige handelingen, de man zou de afgelopen jaren meerdere keren zijn misbruikt. De twee ver dachten zijn inmiddels in verze kering gesteld. Dit houdt in dat politie en justitie het tweetal voor lopig drie dagen in hechtenis mag houden om ze verder aan de tand te voelen. Vlaardingen Op de Eksterlaan in Vlaardingen heeft de politie gisteravond een gestolen auto te ruggevonden. De wagen, die van een 48-jarige Vïaardingse is, was kort daarvoor weggenomen uit de Gclderlaan. De eigenaar had op dat moment nog niets in de gaten. Een aantal andere Vlaardingers heeft gisteren een poging tot dief stal van zijn auto gemeld. Op de Holysingel, Zoutelandehocve, Rillandhoeve en Eksterlaan is ge probeerd wagens te stelen. In twee gevallen, op de Lissabonweg en de Eksterlaan, hadden de auto dieven meer succes. Daar verdwe nen twee voertuigen. Schiedam De Schiedamse poli- tiè heeft gisterochtend op de Bet- toweg een hennepkwekerij ont dekt. De agenten waren op het pand op het Bedrijventerrein Nieuw Mathenesse afgegaan naar aanleiding van een inbraakalarm. Op de eerste verdieping werden 512 hennepplanten en 23 assimi- Jatielampen aangetroffen. De be nodigde stroom werd illegaal af- getapt Naar de huurder van het pand is een onderzoek ingesteld. Maassluis De politie heeft maandagochtend tijdens een ver keerscontrole op de Zuidbuurt, Laan 40-45 en Westlandseweg zes bromfietsers bekeurd. Op de Westlandseweg werden ook zes JJutdinobiUsten betrapt op te hard n. De hoogst gemeten snel- i de 350 passanten be- 85 kilometer per uur. Tien automobilisten die op de Laan 40- 4jrjat(n gordel niet droegen, kre- gen eveneens een bekeuring. Hoek van Holland Een 50-jarige Maassluizer is vannacht rond half twee op de Schoolstraat in Hoek van Holland aangehouden. Hij zat onder invloed achter het stuur. "Bij controle blies de man 1,75 pro mille. De Maassluizer moest zijn rijbewijs inleveren. Jfchledam Met ingang van zater- dag 1 november verdubbelt Radio Schiedam haar zendtijd. De loka le omroep gaat met ingang van volgende week ook overdag op werkdagen uitzenden wat een uit breiding van dertig uur met zich mee brengt. Vanaf twaalf uur kan de radio worden afgestemd op 106,7 FM of 96,1 op de kabel. Het zelfde programma wordt elke dag op hetzelfde tijdstip uitgezonden. Na het licht informatieve lunch- programma Sandwich volgt het seniorenprogramma tussen twee en vier. Daarna is de beurt aan het lokale actualiteitenprogramma Tussen thee en diner. Hoek van Holland De Hoekse deelraadsbestuurder D. Dukers, verantwoordelijk voor welzijn en buitenruimte, heeft zijn werk voor onbepaalde tijd neergelegd. Ziekte van zijn vrouw dwingt de Dukers ertoe zich voorlopig volle dig op zijn privé-leven te richten. Vlaardingen De Dr. Moermanlaan in Vlaardingen moet worden opgeheven. Daar waren alle fractievoorzitters het gisteravond op het stadhuis over eens. In een vergadering over de vorige week ontstane Moermanhuisaffaire vonden alle partijen dat een naar de Vïaardingse racisti sche en antisemitische huisarts vernoemde laan niet wenselijk is. M. W. Lensvelt (SGP/RPF/ GPV) stelde voor de laan om te dopen in de KolpalaanMet de keus voor de naam van de Vïaar dingse oud-verzetstrijder zou de gemeente duidelijk laten zien afstand te nemen van de ideeën van wijlen Moerman. De perikelen rondom de geplande opening van het Moermanhuis, het museum voor de in 1988 over leden huisarts en kankerthera- pcut Comctis Moerman, hebben de politieke gemoederen vorige week maar gedeeltelijk bezigge houden. Een groot deel van de fractievoorzitters van de Vïaar dingse politieke partijen was vori ge week op herfstvakantie. Som migen lazen pas aan het eind van de week welke affaire zich in hun gemeente had voltrokken. Gisteravond hadden de politici de mogelijkheid burgemeester L. W. Stam vragen te stellen over hoe de opening van een op het eerste gezicht 'normaal' museum plots veranderde in een zeer dubieuze gebeurtenis. Stam zette, voordat de fractievoorzitters van wal sta ken, de zaken op een rijtje. De burgemeester vertelde hoe hij op maandagmiddag werd geconfron teerd met het in 1949 verschenen boek 'De wedergeboorte van het christendom', waarin Moerman zich laatdunkend uitliet over het jodendom, hoe hij vervolgens be sloot het museum niet te openen om later bij aanhoudende reacties de opening zelfs een half jaar uit te stellen. Veel vragen De summiere informatie van de burgemeester was voor de fractie voorzitters reden voor veel vra gen. Belangrijkste en telkens te rugkerende onduidelijkheid: hoe kan het dat de gemeente nooit M.W. Lensvelt. Archieffoto Rotter- damsDagblad eerder weet had van het bestaan van het gewraakte boek van Moerman. Stam moest een ant woord op alle vragen echter schul dig blijven. Ambtenaren zijn vol gens hem momenteel hard bezig uit te zoeken hoe de Moermanaf faire heeft kunnen ontstaan. De fractievoorzitters namen daar ge noegen mee. Overigens lieten alle politici gisteravond blijken achter het besluit van de burgemeester te staan om de opening een half jaar uit te stellen. Schiedam De gemeenteraad van Schiedam heeft gisteravond ingestemd met het nieuwe coffee shopbeleid. CDA, D66 en CD stemden tegen. Met dit nieuwe beleid moeten horecagelegenhe den die nu zowel softdrugs als sterke drank verkopen kiezen. Op dit moment zijn er elf coffeeshops in Schiedam. Na 1 februari 1998 worden de nieuwe vergunningen verstrekt met elf coffeeshops als een maximum. Ook burgemeester R. Scheeres had enige moeite om de zaak te verdedigen, gaf hij gisteravond tijdens de raadsvergadering toe. „Het voorstel kan nooit een schoonheidsprijs krijgen. Op zich is het een heel ondeugend voor stel omdat we iets toelaten wat ei genlijk niet mag, maar de wet is op dit punt onduidelijk." Volgens Scheeres is het nieuwe coffeeshopbeleid wel heel goed werkoaar voor de gemeente. „In de praktijk komt het erop neer dat we met deze regels tot een aan- vaardbare situatie komen. Justi tie kan op dit moment geen pan den sluiten bij overlast, daarvoor zijn bestuurlijke sancties nodig," Door Desiree van der Jagt Schiedam De Schiedamse on roerendgoedhandelaar G. Tolh gaat ambtenaren van de gemeen te Schiedam persoonlijk aanspra kelijk stellen voor schade die hij lijdt door hun beslissingen. De eerste brief heeft hij inmiddels verzonden aan de ambtenaar die de monumenten in de portefeuille heeft. „Het zijn mensen die nog nooit van hun leven één cent heb ben geïnvesteerd in Schiedam, Ambtenaren zijn vergeten dat ze een dienende taak hebben en de gevolgen daarvan moeten ze maar eens in hun eigen portemonnee voelen," zegtToth Ai jaren ergert Toth zich groen en geei aan de manier waarop de ge meente Schiedam omgaat meton- roercndgoedhandelaren, project ontwikkelaars, aannemers en ma kelaars. „Op dit moment ben ik bezig met het project Pomp Fon- Ujne in de Overschiesestraat Van de gemeente krijg ik waanzinnige tegenwerking. Vandaar dat ik vanavond zelf, zonder een ver gunning, de kozijnen ga plaat sen." Toth is het zat AI langere tijd, maar toen hij twee weken geleden de beleidsnotitie 'een toekomst voor de oorsprong' onder ogen kreeg was dat de bekende drup pel „Het was niet een druppel, het was een plas die overliep." In het plan staan allerlei plannen om de binnenstad op te knappen. Een belangrijk onderdeel in de verwezenlijking van die plannen is de komst van de TramPlus. Die zou volgens de gemeente moeten gaan rijden over de Overschiese straat. Daarna kan de trambaan over de 's-Gravelandseweg en een deel van de Broersvest verdwij nen. Voor die plekken zijn al nieu we inrichtingsplannen gemaakt in de beleidsnotitie. „Het plan vergelijk ik met een dominospel Als bijvoorbeeld de tram niet over de Overschiesestraat gaat rijden dan valt het hele plan in elkaar. Als een dominospel," zegt hij. En die tram komt volgens Toth niet over de Overschiesestraat. Volgens dat plan zouden de pan den aan- de Schiekant van de straat moeten worden gesloopt, zodat de tram direct naar het stati- De boerderij aan de Overschiesestraat die de onroerendgoedhandelaar G, Toth op de monumentenlijst wil krijgen. Foto Roei Dijkstra on kan rijden. „Ik ben hier bezig aan de Overschiesestraat, men sen wonen hier. We weten van niets. De gemeente informeert niemand. Nu kan ik het wel heb ben, maar de mensen die hier wo nen die zitten nu al een hele tijd in angst en waarvoor. Niets staat nog vast." Het getuigt volgens Tolh van tie 'arrogantie van de macht'. „De ar rogantie is gigantisch groot. Van de drie mogelijkheden voor de tram wordt er slechts één uitge werkt. Dat klopt niet," vindt hij. „Om nog maar niet te spreken van de misbruik van de macht. Kijk naar dat Sveaparken. Ik kom oorspronkelijk uit Hongarije, heb heel erg mijn best gedaan om goed Nederlands te leren en dan gaan zij daar een Zweedse wijk aanieggen. De Schiedammers hebben ze niets gevraagd." Dan komt hij meteen op een hei kel punt in de onderhandelingen met de gemeente Schiedam. Je mag er niets van zeggen, want dan kryg je straf," vertelt hij. „Tij dens mijn vakantie zijn al mijn projecten stilgelegd. Dat is wel een beetje te opvallend. Als ze zoeken, vinden ze honderden re denen om je te frustreren," Niet bang Voor de 'straf van de gemeente Schiedam is de onroerendgoed handelaar niet bang. „Ik trek ten strijde tegen de arrogantie en het misbruik van macht. Noem mij maar Don QuiTotft, Eigenlijk had het al veel eerder moeten gebeu ren, maar tot nu toe is iedereen in Schiedam te bang voor hun eigen hachie. Ik kan wel tegen een stootje." De voornaamste reden van Toth om ten strijde te trekken tegen dit gemeentebestuur is dat hij vindt dat er nodeloos met gemeen schapsgeld wordt gesmeten. „Voor het Stadserfplein hebben ze dne rruljoen gulden over, ter wijl ze de boerderij op de Over schiesestraat weg willen hebben. Als je weet hoeveel moeite ik moet doen om die boerderij op de monumentenlijst te krijgen, dal is niet normaal. Die boerderij is de enige monumentale boerderij in de binnenstad van Schiedam." De wethouders Hafkamp en Reijnhout kunnen wat Toth be treft een andere baan gaan zoe ken. „De beleidsnotitie binnen stad is gewoon een verkiezings map. Het is één grote luchtballon. Die tram rijdt daar echt niet in 2002 en dan klapt die hele ballon uit elkaar," vertelt Toth. „Voorde wethouders wil ik wel een nieuw baantje zoeken in Zweden. Kun nen ze hier tijdens hun vakantie nog eens terugkomen." Dc aanbevelingen op de laatste bladzijde van de beleidsnotitie heeft Toth alvast ter harte geno men. In de Hoogstraat gaat van daag een antiekwinkel van Toth open. „De gemeente zou volgens eigen woorden minder regels moeten hebben, meer moeten sti muleren en sneller vergunningen afgeven. Gewoon beginnen staat als allerlaatste genoemd. Vandaar dat ik vanavond zelf maar aan de kozijnen begin." Schiedam De Partij van de Ar beid Schiedam rekent op twaalf tot dertien zetels bij de gemeente raadsverkiezingen in maart vol gend jaar. Niet alleen landelijk zit de PvdA in de lift, ook plaatselijk hebben de mensen weer een posi tiever beeld van de socialisten. Dat blijkt volgens het partijbe stuurvooral uit de talrijke bijeen komsten die de party de afgelo pen maanden heeft gehouden. Het materiaal dat tijdens die bij eenkomsten is aangedragen is ge bruikt in het concept-verkiezings programma 'Een passie voor Schiedam', dat gistermiddag is gepresenteerd. Met een 'Passie voor Schiedam' geeft de PvdA blijk van een 'ver nieuwd enthousiasme' voor de stad. De PvdA is trots op de stad en wil dat actief en constructief inzet maken van het beleid voor de toekomst. Zo moet er extra geia komen voor de binnenstad, Groen oord en Nieuwland en moe ten de Schiedammers zich veili- ger voelen in hun eigen stad. De PvdA bouwt voor de komende periode niet alleen voort op de successen van de afgelopen jaren, maar wil ook profiteren van nieu we inzichten en creatieve gedach ten uit eigen kring en daarbuiten. De inbreng van zowel leden als niet-!eden - in totaal hebben zo'n zestig mensen zich bemoeid met het opstellen van het verkiezings programma- heeft volgens het bestuur een duidelijke weerslag op de inhoud van het programma gehad. Dit is vooral terug te vin den in de paragrafen over het ver keer en ouderen. De inbreng van 'buiten' is de PvdA zo goed bevallen dat in het jaar 2QQ0, halverwege de raadspe riode, opnieuw het oor te luisteren woiut gelegd bij deze mensen. „Het kan zijn dat we op basis van die geluiden ons programma dan iets bij moeten stellen," zegt be stuurslid H. de Block. Met de inbreng van buiten wil de PvdA ook een duidelijke bijdrage leveren aan de bestuurlijke ver nieuwing. Vooral op het gebied van wijk- en buurtbeheer kan de betrokkenheid verder worden versterkt. De PvdA vpl dan ook het fenomeen 'wijkwethouder in troduceren, waarin elke wethou der een of meerdere wijken krijgt toebedeeld. Voor die wijken is de ze wethouder dan de aan te spre ken persoon. Fietscorridor De komende vier jaar wil de PvdA mee blijven werken aan de vor ming van een stadsprovincie Rot terdam. Op het gebied van veilig heid moeten dc veiligheidsplan nen in de wijk worden opgezet en uitgebreid en er moeten meer toe zichthouders worden ingezet. De PvdA wil bovendien dat de ge meente meer invloed krijgt op de inzet van de politie. Een ander speerpunt is het ver keer. Auto's, en zeker het vracht verkeer, moeten worden gecon centreerd op een aantal hoofdwe gen. Op deze wegen moeten de auto's dan de ruimte krijgen. Al deze wegen worden voorzien van gescheiden fietspaden. Het ver keer in de binnenstad mag niet sneller dan dertig kilometer en als experiment kan de Broersvest op vrijdagen en weekeindes worden afgesloten. De nadruk in het verkeer ligt op de fietsers en het openbaar ver voer. De PvdA wil het initiatief ne men voor een hoogwaardige fiets- ccmdor Rottcrdam-Schicdam- Vlaardingen en de komst van de TramPlus moet worden versneld. Het profiel van Schiedam wordt mede bepaald door de molens. De PvdA streeft naar de herbouw van de Oostmolen en de Kameelmo len. Bij bouwprojecten op de plek ken waar die hebben gestaan zou daar rekening mee moeten wor den gehouden. Om het Schiedam se culturele klimaat verder te ont wikkelen zou er een culturele raad moeten komen, moet er een stedelijke architectuurprijs wor den ingesteld en zou de biblio theek op zondag open moeten. Dat de PvdA in de toekomst wil blijven regeren is duidelijk. Maar om in de toekomst beter op aller lei zaken in te kunnen spelen zou er volgens het concept porgram- ma een gedegen meerjarenover- zicht van de achterstandssituaties moeten komen. Want, ook men sen in die wijken zouden volgens de PvdA weer een passie voor Schiedam moeten krijgen. Dc leden van dc PvdA buigen zie^ donderdag 20 november over het concept-programma. zei Scheeres, die meteen een be roep deed op de raad. ,AIs we het afwijzen dan hebben we helemaal geen regels." Ondanks de kromme regelgeving vanuit de landelijke politiek kan volgens Scheeres de gemeente nu samen met justitie wel uit de voe ten met dit nieuwe beleid. „We zeggen tegen de coffeeshophou ders: jullie mogen doen wat bin nen de wet verboden is, maar dan wel binnen de regels'. We hebben nu toch iets in handen waarmee we wat kunnen." WD'er W. J. van Wijk is bang voor een uitwaaieringseffect. „Wij hebben een maximum van elf, Vlaardingen drie en in Maassluis éér». Verminderen lijkt mij toch op zijn plaats. Ik denk dat het be ter is om op termijn naar vijf cof feeshops te streven, maar ik zou het liever nog terugbrengen naar drie," zei hij. Ondanks zijn be zwaar ging zijn fractie toch ak koord met de nota. Binnen D6G was er-ondanks dat de hele fractie tegenstemde- grM>a verdeeldheid. Een deel stemde tegen omdat zij vinden dat Den Haag eerst strengere re gels moet stellen en de andere fracties wilden juist liberaliseren. „D66 is niet enthousiast over het coffeeshopbeleid. Het lijkt ons moeilijk uitvoerbaar," zei M. J. C. Houtkamp. Het CDA wilde in zijn geheel eerst wachten op regelge ving vanuit Den Haag. Vlaardingen Schieten met een kanon op een mug, dat is wat frac tievoorzitter B. E. van der Velde van Groenlinks vindt van het nieuwe coffeeshopbeleid. Maxi maal drie zaken binnen de ge meentegrenzen van Vlaardingen waar alleen een beperkte hoeveel heid softdrugs mag worden ver kocht. Daarnaast wordt het streng verboden alcohol te schenken in de gelegenheden. „Wat een non probleem," lieten Van der Velde en PvdA-fractievoorzitter A, Atte- ma gisteravond weten. Een blow tje roken is volgens beide politici zo onschuldig dat het alle aan dacht lang niet waard is. Net als in Schiedam en Maassluis probeert het Openbaar Ministerie (OM) het softdrugsbeleid in Vlaar dingen op één lijn te krijgen met Rotterdam. Het niet verkopen aan minderjarigen, geen alcohol en een beperkte handelsvoorraad van 500 gram zijn de belangrijk ste maatregelen in het nieuwe be leid dat twee maanden geleden in Rotterdam is ingevoerd. Iedere fractievoorzitter op M.W. Lens velt (SGP/RPF/GPV) - na stemde er gisteravond mee in, Lensvelt verklaarde überhaupt tegen gedo gen te zijn. Enige punt van discus sie vormde tijdens de vergadering de hoeveelheid coffeeshops in de gemeente. Niet meer dan drie schrijft de nota voor. J. Ranshuij- sen (VV2000), een voorstander van het legaliseren van softdrugs, zou graag zien dat het'aantal van drie wat losser wordt geïnterpreteerd. Als na verloop van tijd blijkt dat er meer ondernemers zijn die een coffeeshop willen beginnen moet dat volgens Ranshuijsen in begin sel kunnen. Hij verschilt hiermee van mening met K W. van Netten (CDA), Zijn partij is een voorstan der van de zogenoemde nul-optie. Streven naar geen enkele coffee shop in de gemeente is wat de christen-democraten voorstaan. De uiteindelijke beslissing over het nieuwe coffeeshopbeleid'valt binnenkort in de gemeenteraad. lieten de dienders zich by de neus nemen door enkele hon derden uitgelaten feestvierders. De politie stond erbij en keek ernaar. De procedure schrijft voor dat in dit soort gevallen de burge meester geraadpleegd moet worden over de te voeren tac tiek. Hij is uiteindelijk degene die bepaalt of er wordt gedoogd of niet. Zaterdagavond gebeur de dat niet en nam de Schie damse politie het heft in eigen handen. Loco-burgemeester Wiegman wil nu van de politie horen wat haar heeft bewogen de beslissing zelf te nemen. Een woordvoerder van de Schie damse politie laat weten dat eerst met de gemeente moet worden gesproken alvorens zij iets kan zeggen. Zie ook pagina 15: Politie en ge meenten laten zich weer over rompelen. - De Schiedamse po litie heeft afgelopen weekeinde verzaakt de gemeente in te lich ten over de illegale houseparty in de voormalige loods van Wil- ton-Fijenoord. Zonder in dit ge val loco-burgemeester A. G, Wiegman te raadplegen hebben agenten besloten het feest te ge dogen. Wegman neemt het de politie kwalijk dat zij geen over leg heeft gevoerd met de ge meente. „Be vind het een zeer vervelende situatie. Dit bad op deze manier nooit mogen ge beuren," aldus de plaatsvervan ger van burgemeester Scheeres. De Schiedamse politie besloot zaterdagnacht voor de derde maal op rij een houseparty in de loods op Vijfsluizen te gedogen. Er waren op het moment dat de agenten werden 'overvallen' door het feest met voldoende manschappen beschikbaar om maatregelen te nemen. Voor de derde keer in nog geen jaar tijd Maasland De Maaslandse bur gemeester M. M. Kokxhoom-Pa- penhove ziet niets in een samen gaan van haar gemeente met Maassluis en eventueel Maasdijk. Ze reageert hiermee op een sug gestie van een aantal politieke partijen in Maassluis. Vooral tegen de achtergrond van het bebouwen van de Maaslandse Dijkpolder zien de Maassluise fracties van CDA en WD de com binatie Maassluis-Maasland als zeer gewenst Dit in tegenstelling tot Kokxhoom, die niet begrijpt dat er door de Maassluise politiek altijd maar over de eigen stads grens wordt gekeken. En: „D'rligt een stadsregio Rotterdam, die is er niet voor niets. En als wij den ken aan samengaan, denken we aan een Westlands verband. Het lijkt wel of ze niets beters te doen hebben." Van de bewering dat haar buurge meente de Dijkpolder nodig heeft voor de bouw van huizen, snapt ze weinit De jlsdsrsrio heeft keu rige lijstjes van deVmex-taakstel- ling, De regio geeft daarop aan dat er zonder de Dijkpolder ruimte genoeg is," De Maaslandse burgemeester geeft daarnaast aan dat er - on der meer vanwege de reconstruc tiewet Midden-Delfland - in haar gemeente nog maar plaats is voor 250 woningen. Want: „Maasland moet groot in het groen blijven." De redenatie dat bij een samen gaan van de gemeenten Maasland dan ook eens mee gaat betalen aan voorzieningen waar zijn bur gers gebruik van maken, snijdt voor Maaslands eerste burger geen hout „Dat Maaslanders naar winkelcentrum Koningshoek gaan, daar vaart de middenstand wel bij. En als er geen Maaslan ders in het Maassluise zwembad zouden komen, zou dat voor een nog groter tekort zorgen." Kokxhooms collega van Maas sluis, J. Sterkenburg-Versluis, wilde niet ingaan op de fusie-idee- en die de fracties van CDA en WD naar voren hebben gebracht. nrw noof jv commentaar op. Het is geen college-stand punt." D08KST»W17* 2*92 AS BMtWMKHT ttJ DC TH. O18M1110O MAAHDACCBIOTÏN - WUDAC KOQ«WO«pv^^

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1