14 Economie Samenleving Verstandig lenen is mooi Slotenfabrikant Axa vaart wel bij onveiligheid 'Dit Calvinistisch landje is goed van betalen' Nationaal Grondbezit koestert zijn raadselachtigheid Eed/Jovi-OAtibUdbuj LAGERWAARD WÊmm, W SItopM q.Uó/./r. 'tic*/--est. gttzZct- éé/i, efaZzf natuurlijk bij Uujermuw<b Esmm Uesign Rotterdams Dagblad Sas»* Woensdag 5 november 1997 Het consumptief krediet groeit nog steeds explosief. Volgens bet CBS stijgt het verstrekte bedrag ten opzichte van 1996 vermoede lijk ook dit jaar met dertien pro cent, Bij het Bureau Krediet Re gistratie (BKR) in Tiel werd vo rig jaar tien miljoen keer ge toetst of iemand wel een (nieu we) lening mocht sluiten. De Ver enigingvan Financieringsonder nemingen in Nederland (VFN) dringt er echter bij de consu ment op aan het geleende geld niet verkeerd te besteden en breekt een lans voor de minima die vrijwel altijd van een lening zijn uitgesloten. Door Taco Slagter Amersfoort/Tiel Geld is in overvloed te lenen, maar niet iedereen springt daar ver standig mee om. Daarom zou voor budgetteren al op school veel meer aandacht moeten zijn. Op die manier leren jon ge volwassenen financieel verantwoord een huishouden te voeren. Jong geleerd, oud gedaan. Dat stelt B. Westphal in een reac tie,op de forse groei van het con sumptief krediet. Hij is voorzatter van de Vereniging van Financie ringsondernemingen in Neder land, de koepel van bedrijven waar '.„n consument geld kan le nen. „Budgetteren zou een onderdeel van maatschappijleer moeten zijn. Iedere scholier vult wel vak ken, heeft een krantenwijk of sor teert pos t Bespreek met ze hoe ze het geld kunnen besteden: wat gaat er op tijdens de zaterdag avond, hoeveel moeten ze reser veren voor nieuwe Nikes. Boven dien: leer ze geld over te houden," Voor het tweede jaar achtereen bestormt de consument banken en financiële instellingen om geld te lenen voor de breedbeeld tele visie, auto, caravan en boot Zakte de jaarlijkse groei yan 1991 tot 1995 van bijna elf naar bijna vijf procent, voor dit jaar verwacht het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) een stijging van der tien procent. De eerste helft van dit jaar leenden de Nederlandse huishoudens 9,6 miljard gulden, De fout die velen daarbij maken is, zo signaleert Westphal, dat ze de duur van het krediet ver laten uitstijgen boven de levensduur van het object dat ze kopen- Het Wie te grote schulden maakt, ten zwaar In de problemen komen. Foto Jaap Roiema^ottenlams Dagblad bedrijfsleven let daar wel op,, maar veel particulieren denken er niet bij na. Hij wijt dat aan gebrek aan kennis omtrent het voeren van een financieel verantwoorde huishouding. nieuwe auto toch te kunnen ko pen, wordt dan weer een lening aangegaan. Maar dan ben je wel erg duur üiténzijn finariaëlëprö- blemen niet uitgesloten." Nieuwe auto Een voorbeeld: het aanschaffen van nieuwe auto's met geld dat is overgebleven van het afsluiten van een tophypotheek of een tweede hypotheek. „Zo'n wagen is na vier jaar weer aan vervan ging toe," legt hij uit „Maar in feite is die wagen nog lang niet af betaald. De aflossing van die tweede hypotheek is uitgesmeerd over twintig of dertig jaar. Om die Dat er op dit moment zoveel kre diet uit staat, vindt Westphal geen ,reden tot zorg. „Er is in de loop der jaren veel veranderd," meent hij. „Leerden generaties in de eer ste helft van deze eeuw datje een kwartje pas kon uitgeven als je het had gespaard, nu hebben we een deel van onze welvaart te dan ken bij de gratie van krediet." Volgens hem is dat inmiddels de normaalste zaak van de wereld. „We willen nu van al het moois ge nieten en er niet eerst jaren voor moeten sparen. Zolang de consu ment verstandig leent, is daar niets mis mee." Bovendien lenen huishoudens veel om bestaande kredieten weer af te lossen. Dat geld komt vol gens Westphal vrij doordat van wege de lage rente veel huizenbe zitters de hypotheek oversluiten. Over een doorlopend krediet be taal je nu eenmaal meer rente en daar willen de mensen dan eerst vanaf. Maar de consument is volgens Westphal niet 'gek'. Veel meer dan vroeger 'shoppen' kredietne mers langs de financiële instellin gen om vast te stellen waar de gunstigste lening is te krijgen. Geen krediet gaat echter over de balie zonder een zogeheten BKR- toets. De computers van het Bu reau Krediet Registratie (BKR) op een industrieterrein in Tiel draai en op volie toeren. Veertigdui zend keer per dag raadplegen de aangesloten banken, postorderbe drijven en creditcardmaatschap pijen de databestanden of iemand volgens hun normen nog wel een lening kan krijgen. Dat kunnen ze dag en nacht doen, zeven da gen per week. De wet verplicht ze daartoe. Het BKR dient als vang net om overlening en fraude te voorkomen, In dw bestanden zijn van bijna vijf miljoen personen 9,4 miljoen registraties opgeno men, waarvan 4,8 miljoen afgelo pen leningen. De computers in Tiel bewaren namelijk de gege vens tot vijf jaar na de afloop datum. Volgens directeur drs J. Lobstein en zijn plaatsvervanger W. Slob is het een oud misverstand dat het BKR bepaalt of een lening ai dan niet doorgaat. „Wy registreren al leen alle gegevens," zegt Lote' stein. „De beoordeling ervan is een zaak van de geldverstrekker. Wij hebben slechts' een maat schappelijke functie om de risi- co's voor zowel de kredietaanvra: "■ger'als/de kredietverschaffer te - beperken. Van ons kómt &echts/ een sigifhal, meer niet." Niet iedereen is overtuigd van de goede.bedoelingen van het BKR. Een BRK-toets die verkeerd is uit gevallen roept soms protest op. Consumenten die een lening ge weigerd is, willen dan inzage in hun gegevens. Dat kan voor een tientje in Tiel. Vorig jaar deden twintigduizend mensen dat. „Maar veelal gaan ze weer tevreden de deur uit," zegt Slob. „Behalve dat ons personeel getraind is in het praten met boze mensen, lukt het meestal ze ervan te overtuigen dat er met onze re gistratie niets mis is." Postorderbedrijven Hoewel de databestanden in Tiel een schat aan informatie bevat ten, hoeden Lobstein en Slob zich ervoor bij die gegevens een uitleg of een toelichting te geven. Of postorderbedrijven eerder of min der bereid zijn dan een bank om een krediet te verlenen bij voor beeld, blijft het mysterie van Tiel. Dat geldt ook voor de gedetailleer de gegevens over wanbetalers die de code A van 'achterstallig' ach ter hun naam krijgen. Over de zo genaamde H-code van 'herstel' als een betalingsachterstand weer is ingelopen - ruim 20,000 registra ties in 1996- wordt niet geheim zinnig gedaan. Maar over de rest houden de he ren omwille van de 'onafhanke lijkheid' en de 'objectiviteit' van het BKR de kaken stijf op elkaar. Bovendien willen ze zich strikt houden aan de wettelijke regels omtrent de bescherming van de privacy. VFN-voorzitter Westphal wil wel iets zeggen over de BKR-toets. „Uitkeringsgerechtigden vallen uit de boot," zegt hij onomwon den. „Konden deze mensen vijf jaar geleden nog een paar duizend gulden lenen voor een nieuwe wasmachine of een andere duur zame, noodzakelijke uitgave, nu kan dat niet mee'-. Doordat de mi nima steeds vcier achteruit rijn gegaan, is de rek voor een kleine lening eruit." De bankier vindt dat geen goede zaak. Hij meent terughoudend te moeten zijn met politieke uitspra ken, maar het is naar rijn zeggen geen goed idee van de VVD om in het verkiezingsprogramma te pleiten voor'nog meer bezuinigin gen op minimum-uitkeringen. Maar hoeveel veerkracht zit er nog in voor kredietnemers die wel genoeg yerdienenmm hun. ver- pUchtingèi^a-^ ^ren nakomen?.. ^Zolang het-|5ed~gaat'met;dè-écp-^ nomie zullen kredieten gemakke- lijk beschikbaar blijven, is de óp-.' vatting van de VFN. Maar bij een neerwaartse economische ontwik keling kunnen degenen die hun baan verliezen en nog veel ge leend geld moeten terugbetalen, in de problemen komen, verwacht de voorzitter. „Dat is een risico," zegt hy, „Maar we blijven een cal vinistisch landje waar de betaal- moraal nog steeds ongekend hoog is. We zijn een volk van betalen, goed voor ons geld." Directeur Cees Oosterhoorn van AXA Stenman temidden van de fietssloten in een Veenendaalse productiehal. FotoCordonmg/Gpo Hoe onveiliger de Nederlander zich voelt, des te meer profiteert het Veenendaalse bedrijf AXA Stenman daarvan. AXA is een van Neder lands belangrijkste fabrikanten van veiligheidsbeslag (dievenklau wen, sloten, etc). Daarnaast vaart het bedrijf welbij het toenemend aantal fietsendiefstallen. Want de vraag naar AXA-fietssloten groeit mede daardoor. Het bedrijf wil nu naar de beurs: zonder extra geld zou verdere expansie onmogelijk zijn. werk en het fraaie deurbeslag dat de fabrieken in Veenendaal, Po len en Volendam verlaat, vindt zijn weg vaak naar de gespeciali seerde ijzerhandel of de luze zaak voorgebouwbeslag. Meteen combinatie van activiteiten die niet erg voor de hand ligt, slaagt de Haagse NV Nationaal Grondbezit er momenteel in record winst na recordwinst te boeken. Een portret van een honderdjarig be drijf, dat de publiciteit het liefste schuwt. Door Marjolein Dekker Den Haag Nog maar een paar jaar terug werd de NV Nationaal Grondbezit, dikwijls Nagron ge noemd, als licht ondoorgronde lijk' beschreven. De oer-Haagse onderneming had een 'kerst boom' van activiteiten opgetuigd, die het bedrijf er niet overzichte lijker op maaide. Nadat Nagron in 1985 het tweede verlies uit haar geschiedenis leed - e eerste keer was in 1935 tijdens de grote economische crisis van de jaren dertig - besloot de raad van bestuur de onderneming te stroomlijnen. Die operatie is dit jaar voltooid, zodat Nationaal Grondbezit haar eeuwfeest viert met nog maar twee kernactivitei ten: exploitatie van woningen en handel in met name oon-ferro me talen, halffabrikaten en hijs- en helmiddelen. Een weinig voor de hand liggende combinatie, erkennen de huidige bestuurders. „Vanaf deopriehting tot na de Tweede Wereldoorlog hield Nationaal Grondbezit zich uitsluitend bezig niet het exploi teren en later ook wel het bouwen van woningen. Verder ging het bedrijf niet vreemd," blikt voor zitter ir. H. van Veen van de raad van bestuur terug. „Zo rond 2950 dacht men dat de woningnood een incident was. Even de schouders eronder en dan zou de schaarste rijn opgelost. Dus ging men' op zoek naar andere activiteiten Binnen de kortste keren werd een reeks bedrijven aangekocht waarvan de meeste niets of slechts zijdelings met woningex- ploitatie van doen hadden. Zo ont stond een onderneming, waarin oprichter Isidore Vos nog nauwe lijks het door hem op 4 november 1897 gestichte Nationaal Grond bezit zou hebben herkend. De in dustrieel kocht samen met acht anuere notabelen, onder wie oud- minister van justitie mr. HJ. Smidt, een verhuurde woning. Die vormde de basis voor Natio naal Grondberit, dat vanaf het be gin een NV was, maar jarenlang eigenlijk als een familiebedrijf door het leven ging. Inmiddels staat Nationaal Grond berit via de in 1978 opgerichte houdstermaatschappij Nagron Nationaal Grondbezit al weer wat jaartjes aan de officiële markt van de Amsterdamse beurs geno teerd. Hoelang de aandelen voor dien al via de incourante markt werden verhandeld, blijkt niet meer te achterhalen. Net zo goed is het altijd een raad sel gebleven, waarom de initia tiefnemers voor de naam Natio naal Grondbezit kozen. „Want ze belegden eigenlijk niet in grond. De toevoeging nationaal was des tijds wel erg in zwang," vertelt Van Veens mede-bestuurder mr. J.V.M. Commandeur, pandje voor pandje groeide het bezit van Nationaal Grondbezit, eerst uitsluitend in Den Haag, la ter in heel Nederland en zelfs ver daar buiten tot in .de Verenigde Staten toe. Maar de hoofdzetel bleef in Den Haag. De oudste aan koop die Nationaal Grondbezit nog in bezit heeft, betreft het eveneens Haagse pand Hugo de Grootstraat 31. In 1926 werd daar voor op een veiling 10.500 gulden neergeteld. „De jaarhuur nu is meer," merkt Commandeur grin nikend op. Vier poten Op den duur rustte Nagron op vier poten, Naast woningexploita- tie (inclusief aannemingsdochter Panagro) ging het om handel in dustriële activiteiten (waaronder verrinkerijen) en dienstverlening (onder meer schade-expertise). „In die tijd was het heel gewoon om een conglomeraat op te bouwen," verdedigt Van Veen de aanpak van rijn voorgangers. „Het was de tijd van de Ogems," Door Johan Bosveld Ir. H. van Veen (links) en mr. J.V.M. Commandeur voor het hoofdkantoor van Nagron aan de Haagse Adrtaan Goekooplaan. FotómeoBöhmers/GPo „Bovendien," vult Commandeur aan „was de gedachte dat hoe meer de risico's waren gespreid, boe safer de winstontwikkeling zou zijn." Begin jaren tachtig onstonden problemen. De woningmarkt stortte in. Na twee oliecrises ging het met de Amerikaanse activitei ten, die waren geconcentreerd In oliestad Houston, de verkeerde kant op. Bovendien moest Natio naal Grondbezit tien jaar lang het Vredestein-terrein in de Haagse Houtwijk financieren, zonder dat ze kon bouwen. Strubbelingen over de bestemming van het ge bied beletten dat Het levert Nagron in 1985 uitein delijk een verlies op van 20 mil joen gulden. Voor het eerst in haar geschiedenis ziet ,het publici teitsschuwe CWe steken onze energie liever in andere zaken') Nagron zich zelfs genoodzaakt een persconferentie te geven. De top besluit de industriële activi teiten en dienstverlening af te sto ten. Ook het buitenland wordt goeddeels verlaten. „We zijn te ruggekeerd naar het beleggen in en exploiteren van inmiddels zo'n vierduizend woningen. We inves teren in complexen van twintig, dertig jaar oud, die verzekeraars en pensioenfondsen vaak niet wil len hebben. We knappen ze op en beheren ze. En soms verkopen we ze ook, want van alleen verhuren wordt je niet echt rijk," vertellen bei de bestuurders. Handelspoot De nieuwe aanpak heeft het be drijf (ruim zeshonderd medewer kers) geen windeieren gelegd. Jaar op jaar werden betere resul taten geboekt In 1996 werd een nettowinst van behaald van bijna 26 miljoen guxden. Dit jaar ver wacht Nagron een winst van ruim 30 miljoen, wat opnieuw een re cord zou betekenen. Van Veen en Commandeur willen vooral Nagrons handelssector (nu onder meer Miko, IMCO, Men- nens en Kabel-Zaandam), goed voor circa de helft van de omzet van ruim 350 miljoen, uitbreiden. In 1993 is een eerste aanzet gege ven met de aankoop van de han delsbedrijven uit de failliete boe del van kabel- en touwfabrikant Verto. Vrees dat het middelgrote bedrijf zelfwordt overgenomen, heeft de Nagron-top niet. „Er komt nie mand langs. In 1987 en 1P8P, was dat wel anders. Toen kv n er dagelijks belangstellenden. En wij maar koffie schenken. De meeste geïnteresseerden wilden Nagron echter opsplitsen. En dat willen wij nu juist niet. Wij zitten hier voor de eontinuiteiti" Veenendaal De huidige onrust op de effectenbeurzen verontrust directeur (tees Oosterhoorn van de Veenendaalse slotenfabrikant AXA Stenman niet in het minst. Vorige week kondigde het bedrijf een beursgang aan. „Maar we hebben geen haast, ons doel is eind van dit jaar of begin volgend jaar." Tegen die tijd moet de rust aan het Damrak zijn terugge keerd en denkt AXA Stenman op een normale manier op het 'bord' te komen. Het bedrijf waarover Oosterhoom de scepter zwaait is bij het grote publiek bekend van de fietssloten en het hang- en sluitwerk. Vrijwel alle in Nederland gefabriceerde fietsen hebben standaard de slo- Jtenyan AXA Maar ook de lampen en de'dynamo zijn afkomstig van hetiVeenendaalse bedrijf En wie bij de ijzerhandel dievenklauwen of andere hang- en sluitwerk te gen inbrekers koopt, loopt grote kans met AXA-spullen thuis te ko men. „Veiligheid en beveiliging, daar draait het om in ons bedrijf/' zegt Oosterhoom. Lampen en dyna mo's voor de veihgheid, hang- en sluitwerk voor de beveiliging. En alles wordt in eigen beheer be dacht, ontwikkeld, gefabriceerd en vervolgens op de markt ge bracht. „Wat dat betreft zyn we uniek, we hebben alle disciplines in huis." Twee jaar geleden nam het bedrijf de beslissing zelfstandig de toe komst in te gaan. Daarvoor is groei noodzakelijk en een uitbrei ding van het aantal producten. Maar in zijn huidige omvang kan het bedrijf de benodigde schaal grootte niet halen. Weliswaar wordt elk jaar meer afgezet en meer verdiend, wie mee val spe len op de Europese markt moet een flinke omvang hebben. Die kan alleen worden bereikt door extra te investeren in de export en door andere bedrijven over te ne men. Een beursgang moet het ka pitaal opleveren dat nodig is voor die groeistrategie. Op dit moment wordt 85 procent van de 80 miljoen gulden omzet iri Nederland gehaald. De resteren de 15 procent die AXA Stenman in het buitenland realiseert moet omhoog. In onder meer België, Duitsland, Frankrijk en de Scan dinavische landen zoekt AXA Stenman om die reden partners. Wat betreft omvang moet daarbij worden gedacht aan bedrijven die gemiddeld 30 miljoen gulden om zetten; niet de allerkleinsten dus. Oosterhoom: „We zijn toe aan een nieuwe uitdaging." Anti-inbraak De Veenendaalse onderneming wil op het gebied van de export vooral haar slag slaan met de fietssloten Dat product is vrij uni verseel en kan zonder veel aan passingen in allerlei landen wor den verkocht. Moeilijker wordt het bij het hang- en sluitwerk voor woningen. „Elk land heeft zijn ei gen cultuur als het gaat om deurs loten, anti-inbraak scharnieren en andere beveilingsproducten. Als je al die landen wil bedienen zou je een enorm breed assortiment nodig hebben." Een buitenlandse fabrikant van dit soort producten die een interessante postitie heeft op de eigen thuismarkt is daarom een welkom ovemamekadidaat. Het bedrijf heeft de laatste jaren flink geprofiteerd van de toene mende onveiligheid. Hoe groter het aantal inbraken en fietsdief stallen des te meer fietssloten en hang- en sluitwerk AXA Stenman verkoopt Sinds de politie door middel van. allerlei preventie teams extra aandacht besteed aan het beveiligen van woonhuizen en bedrijfspanden heeft AXA Sten man niets te kiagen. Ook in nieuwbouwprojecten wordt meer nadruk gelegd op goed en veilig hang- en sluitwerk. En dan zijn er nog de verzeke raars die steeds meer letten op de kwaliteit van het materiaal. Wie zijn fiets wil verzekeren moet een slot van AXA (of vergelykbare kwaliteit) hebben. „We overleg gen veel met verzekeraars en fietsfabrikanten over het aanpas sen van onze producten," aldus Oosterhoom. „Daarnaast luiste ren we naar de markt. Belangrijk bij onze producten is dat mensen het zelf moeten kunnen aanbren gen. Vandaar datje ons ook veel bij de doe-het-zelf zaken ziet lie gen." Het zware hang- en sluit- Management buy out De oorsprong van AXA Stenman ligt in 1901 toen de broers Van Leeuwen in Veenendaal een ijzer fabriek oprichtten. Al voor de Tweede Wereldoorlog begon de fabriek fietssloten te fabriceren, In 1962 kwam de onderneming in Britse handen waarna het Veenendaalse bedrijf verder groeide. Begin jaren negentig ver koopt het Britse GKN AXA Sten man (de naam Stenman is afkom stig van een Scandinavische zus teronderneming uit de Britse tijd) aan de investeringsmaatschappij Gilde Investment. In de navol gende jaren volgt een manage ment buy out, waarbij de drie di recteuren (onder wie Osterhoorn) mede-eigenaar worden. Bij de vestigingen in Veenendaal. Vo lendam en het Poolse Siewirz wer ken inmiddels in totaal 290 men sen. Adverteren? Tel: OIO - 4004 264 In 25 Jaar is Pfaisier, mede dankzij het presenteren van de héle Leolux-coHectie, uitgegroeid tot één van de grootste Leolux- dea/ers. Een bezoek aan onze Leoiux-show is dus de moeite waard; zeker omdat het nieuwste model 'Hobbit', met afneembare hoe'' nu al bewonderen is. Ter ere van het I jubileum kunt u profiteren van vele 'plaisierige' aanbiedingen! a Model: Hobbit met afneembare hoes LEOLUX Design; Hugo de Ruiter Ridderkerk <entrum Lagendijk 99 0180 423500 Vrijdag'koopavond, uMhdhnocht'nd geshren 15% tijdelijk voordeel op 100% tijdloos comfort Wie wil verzinken in een zee van rust neemt plaats in de nieuwe Jori-7960. Deze elegante relax-fauteuil brengt u fysiek en mentaal in een sereen evenwicht. Mensen die rust op prijs steilen, krijgen tot en met 31 december de kans om 15% voordeliger door deze Jori omarmd te worden. Voor een introductieprijs vanaf f. 3.220,- geeft u uw lichaam en geest wat ze verdienen: ongeëve naarde ontspanning. Kanaafweg 39-53 Capöiie a.d. IJssel Tel: 010-4507466 Design ™aK0#6ri* ran oe woonvormen van Am A/«yr, 9«ni Bwt Vao Basog* Catfeitn WOinuanRiBSftflcher.GiWarland HarvHHc, Hutatt. W»f*»r Jiö Jort Ham» Oe J005, K**JU. Udux Watier xnoll, waami Uanfa. N*w Sny Parade, teuns PneHorm Tooort, p*rra Vendel PtoegMottefl Wittman

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 5