Sparta's wraak op Ten Cate blijft uit Feyenoord heeft het lek nog niet boven Rotterdammers worstelen met zichzelf en met TOP Oss in bekerduel Leo Beenhakker verwijt SBS 6 'KGB-praktijken' Metgod mag kiezen: Woudestein of Kuip Costa-Rlcaan Sequeira terug bij Feyenoord ;J... ,:è-: Voormalige trainer: 'Met deze agressie hadden ze tegen Ajax moeten spelen' Huilende Machlas: 'Hij ging bovenop mijn hand staan' Spelers maken Haan excuses Sen-tmetp 5 Dagblad Donderdag 13 november 1997 Door Piet Ocks Arnhem Het gevoel vdn wraak gold vooral Henk ten Cate, de trainer van Vitesse, die Sparta halverwege vorig seizoen zo abrupt in de steek liet. Sparta was er om die re den extra op gebrand om Vi tesse het eerste puntenver lies op Monnikenhuize toe te brengen. Achteraf mochten de Rotterdammers zich ge lukkig prijzen dat de neder laag beperkt bleef tot 2-0, Al had Hans van der Zee ook ge lijk, toen hij naderhand con cludeerde dat zijn ploeg best nog een punt had kunnen pakken. Sparta's wraakgevoelens mond den somtijds uit in onbesuisde overtredingen, waardoor Nico Ja- link al in de eerste minuut (na een overigens onschuldige overtre ding op Michel Kreek) en de door gaans toch beheerste Alfons Groe nendijk na een half uur met een gele kaart waren bestraft. „Deze agressie," verweet Henk ten Cate zijn voormalige ploeg, „hadden ze wat meer tegen Aiax moeten tonen. Maar ik was erop voorbereid. Ik heb mijn spelers er ook voor gewaarschuwd." Na de rust liep Nico Jalink ook nog tegen een rode kaart op, omdat hij Kreek een klap gaf, en overkwam Vitesse-spits Nikos Machlas hetzelfde lot, nadat hij Mark Noorlander een zwieper had gegeven. Zes gele en twee rode kaarten had scheidsrechter Wout Schaap no dig om de niet eens overdreven harde wedstrijd in de hand te hou den. „Laten we maar niet over die scheidsrechter pratenergerde Ten Cate zich later nog groen en geel. „Die man kan dit gewoon niet aan." Arbiter Schaap haalde zich ook de woede op de hals van Hans van der Zee. Die liet er geen twijfel over bestaan hoe hij dacht over de aan Sparta ont houden straf schop, nadat Ste ve Goossen in het strafschopge bied Dennis de Nooijer had ge vloerd. Mogelijk dat de Zeeuw zich iets té theatraal had laten val len „Wij hebben," mopperde Sparta 's trainer, „dit seizoen al zes strafschoppen tegen gekre gen, maar niet eentje mee. Terwijl we er toch zeker twee hadden moeten hebben. En als hij hier de bal op de stip legt, hadden we ze- kerniet verloren." Tumult op ze. Mark Noorlander Is theatraal naar het gras gegaan, na dat hïj een 'gooi heeft gekregen van Nikos Mach las (9). De topscorer van Vitesse rea geerde woest nadat de Spartaan op zijn hand was gaan staan Dave van der Meer en John Nieuwenburg beschermen hun liggende ploeggenoot meer Gr ekse agressie. Rechts scheidsrech ter Schaap. Foto Cees Moolj/ De gewraakte overtreding na ruim een half uur in de tweede helft had Sparta vanaf elf meter langszij kunnen brengen. De mo gelijke gelijkmaker paste zelfs in het beeld van de tweede helft, waarin Vitesse geen schim meer was van de ploeg van voor rust. De mogelijkheden op een veel ruimere overwinning waren voor Vitesse in de eerste helft nog le vensgroot. De Arnhemmers kre gen daartoe legio kansen, maar mede door het sterke optreden van doelman Roland Jansen kon Sparta in de eerste helft de schade beperken tot 1-0. Martij n Heuser stiftte de bal na 34 minuten fraai over Jansen naar de openingstreffer, nadat eerder De- jan Curovie een drietal en Reuser zelf twee opgelegde kansen had den laten liggen. „Gebrek aan scherpte," noemde Henk ten Cate de improductiviteit van zijn ploeg, Anders hadden we de wedstrijd al in de eerste helft kun nen beslissen. Nu lieten we Spar ta weer in de wedstrijd ko men. En bij een 1*0 voor sprong is het altijd oppas sen gebla zen." Zelfs tegen tien Spartanen bleek Vitesse niet in staat de marge uit te bouwen, al kreeg invaller Willem Korsten daartoe alle gelegenheid. Maar zijn schoten gleden af, of het was Roland Jansen die een grotere voorsprong in de weg stond. Zoals Sparta's betrouwbare doelman ook een kopbal van John van den Brom onschadelijk maakte. Daarom was het zuur voor Jansen dat uitgerekend hij zich de 2-0 van Willem Korsten moest aantrek ken. Nadat de verder gedegen spelende Kew Jaliens iets te kort op zijn doelman terugspeelde, kon deze niet anders doen dan de bal tegen de rug van Vitesse's in valler knallen, waarna het ronde ding over zijn eigen doellijn stui terde, „Over het geheel genomen ver dient Vitesse deze overwinning," kon Hans van der Zee moeilijk anders dan beamen. „Het pleit echter voor ons, dat wij zelfs met tien man nog kansen kregen op de gelijkmaker." Arjan van der Laan mikte even wel met links net naast en de mee opgekomen Mark Noorlander zag zijn kopbal gesmoord in een wir war van Arnhemse verdedigers. „Daarom hadden wij in die fase recht op de gelijkmaker," vond Van der Zee. Dat vond Henk ten Cate wat overdreven, al wilde hij best nog een complimentje aan het adres van zijn vorige club uit delen. „Sparta blijft toch een goe de ploeg," vleide hij. Arnhem.—Met tranen in zijn ogen stapte hij van het veld, na dat scheidsrechter Wout Schaap hem zes minuten voor tijd. de ro de kaart had getoond. Nikos Ma chlas, Vitesse 's Griekse top schutter, kon na afloop in de kleedkamer zijn emoties nog niet de baas. „Hij ging bovenop mijn hand staan. Dan is zo'n re actie toch niet zo vreemd." Vitesse's spits doelde op Mark Noorlander, Sparta's felle voor stopper die na een vastgelopen Viiesse-aanval bewust op de hand stapte van Machlas. Met een ferme 'gooi' gaf Machlas blijk van zijn woede. „Noorlander kennende," zei Henk ten Cate later, „twijfel ik geen moment aan de woorden van Machlas." Assistent-trainer Nico van Zoghél had de Griek opgevangen in de kleedkamer. „Het is een luizenstreek." Voorzitter Karei 'Aalbersr .jEen ernstige vorm van matennaai- erij.' Mocht Nïcos worden ge schorst dan zullen we die schor sing aanvechten. Eventueel met tv-beeldéh en'getuigen. Ook als- gebaar naar Nikos toe." De slaande beweging van Nico Jalink jegens Michel Kreek na twintig minuten in de tweede helft, had alleen grensrechter Souisa waargenomen, waarop arbiter Schaap hem de rode kaart gaf. „Kreek spuwde Jalink in het gezicht," zo nam Hans van der Zee zijn middenvelder in bescherming. „De reactie van Jalink was geen klap, maar een afwerende beweging." Door Marcel van der Kraan Rotterdam Onder Willem van Hanegem veroverde Feyenoord in 1995 voor het laatst de KNVB-beker. Als Leo Beenhakker dit seizoen mooi werk wil afleveren in de Kuip moet hij die stunt zien te herhalen met de nog im mer zwalkende Rotterdamse ploeg. Op eigen veld zette Feyenoord gisteravond de eerste stap op weg naar een mogelijk succesje. Het ver sloeg in z'n eerste optreden in het toernooi om de Amstel Cup TOP Oss met 2-0. Maar van een triomfantelijke stemming in het Rotterdamse kamp was nauwelijks sprake. Beenhakker zag zijn nieuwe werkgever worstelen met de eer ste divisieclub, die na de ope ningstreffer van Julio Cruz zelfs lang aanspraak mocht maken op een gelijkmaker. Het brutale Bra bantse clubje van oud-Peyenoor- der Lex Schoenmaker was alles behalve geïmponeerd door het be zoek aan de Kuip. Pas in de slotfa se kreeg het, opnieuw door Cru2, de nekslag toegediend. Maar toen had TOP al lang en breed het ap plaus gekregen dat het verdiende. Schoenmaker, die zelf jaren het rood-witte shirt droeg, had zijn spelers voorgehouden dat er voor' het huidige Feyenoord geen over dreven respect hoeft te worden getoond. TOP Oss is een ploegje dat aardig meedraait in de eerste divisie en waar de spelers hard Ju oCruz (links) hand in hand met TOP-verdedl- ger Dave Smits. De Ar gentljnse spits vijzelde zijnzelfver- trouwen op met twee knappegoals. Foto Fred EmsvCor werken voor een geringe vergoe ding. Feyenoord, zo stelde Schoenmaker in de voorbije we ken bij een aantal bezoeken aan zijn oude werkgever vast, bestaat voornamelijk uit voetballers die voor gigantische salarissen dit seizoen weinig tot niets laten zien. Wat dat betreft kreeg de vroegere goaitjesdiefvan Feyenoord gister avond wederom gelijk. Feyenoord creëerde in de eerste helft wat kansjes via Henk Vos, George Boateng en Clemens Zwanen berg, maar schokkend en onder houdend was het allemaal niet bij de thuiclub. Dal Jurek Dudek ne gentig minuten lang zijn handen vol had aan de aanvallers van TOP Oss, zei in wezen alles over het spel van Feyenoord. Angst „We begonnen slecht," mopperde Beenhakker na afloop. „Daarna hadden we even een redelijke fa se, maar toen de angst weer kwam bovendrijven ging het opnieuw niet denderend Voor het elftal en voor de speler zelf is het belang rijk dat Julio Cruz twee keer scoorde. Dat is goed voor zijn ver trouwen, want daar ontbreekt het bij hem en anderen behoorlijk aan." De overwinning ten spijt moest de 'crisis-coach' vaststellen dat het lek nog lang niet boven is. Beenhakker had bij zijn debuut in Volendam, afgelopen zondag, ge zien dat Feyenoord met louter mandekkers in de achterhoede nauwelijks oogstrelend voetbal kon brengen. Daarom zette hij te gen TOP Oss Jean-Paul van Gas tel als libero terug in de achterste linie. Fernando Picun werd het slachtoffer van die omzetting. Verder keerde Clemens Zwanen berg voor het eerst dit seizoen te rug in de basis en was Geoffrey Claeys na één beurt in de hoofd macht al weer uit het elftal ge knikkerd. Voor Igor Komejev was, mis schien wel begrijpelijk na zijn be zoek aan de koffiekamer in Volen dam en zijn afwezigheid op de training, ook geen plaats in het elftal. Halverwege mocht hij van Beenhakker alsnog opdraven, omdat Giovanni van Bronekhorst geblesseerd afhaakte. De laatste heeft nog steeds last van de schop die hij kreeg van Manchester Uni- ted-middenvelder David Beckham in de Champions Lea gue. Komejev raakte de paal, maar kon verder weinig toevoegen aan het spel van Feyenoord. Het meest opvallende was misschien nog dat Henk Vos op de lin kerflank opereerde en niet naast Julio Cruz in de spits. Beenhak ker: „Het is de eerste stap op weg naar iets..." Nieuw systeem Kennelijk doelde hij daarmee op de mogelijke omschakeling naar een systeem met vleugelspitsen. De oud-bondscoach, die bij Ajax en Oranje ook met vleugelspelers opereerde, is op zoek naar een nieuw spelsysteem bij Feyenoord. Daarbij wil hij ook de jeugd een kans geven. De Oostenrijker Vol kan Kahraman maakte in de slot fase van het bekerduel al zijn de buut als linksbuiten. Normaal gesproken zou Beenhak ker ook de Tsjech Jar ua Simr (18) een kans hebben gegeven, maar op het laatste moment bleek dat de jeugdintemational niet over een werkgevergunning beschik te. Die werd in de uren voor de wedstrijd tegen TOP Oss alsnog in orde gemaakt, maar toen had de technische staf van Feyenoord al besloten om hem met het belof ten-elftal mee te sturen. Beenhakker: „Ik wil een beeld krijgen van de talenten en de jeugdspelers die allemaal bij Feyenoord onder contract staan. Het tweede heb ik al zien spelen, zaterdag ga ik naar Excelsior en als het even kan, zet ik een jonge speler in by het eerste." Rotterdam De spelers van Feyenoord hebben de ontsla gen trainer Arie Haan een ex cuusbrief gestuurd. Daarin spreken ze unaniem hun ver ontschuldigingen uit voor de slechte prestaties. De spelers melden tevens dat ze zich ver antwoordelijk voelen voor het plotselinge vertrek van de oud- intemational, twee weken ge leden. „Wij hebben de trainer duide lijk willen maken dat al die ontwikkelingen ons niet onbe roerd hebben gelaten," zegt vi- ce-aanvoerder Jean-Paul van Gastel in de Feyenoord-krant, „Het zat ons bovendien niet lekker dat we hem niet behoor lijk hebben kunnen bedanken voor ae prettige iiju." Het initiatief voor de brief kwam van Van Gastel en Kees van Wonderen. Alle spelers van de A-seleetie hebben het epistel ondertekend. Leo Beenhakker blijft angstvalllgultdobuurtvande SBS 6-mI- crofoons. Foto Frea EmsvCor Vos RotterdamLeo Beenhakker is kwaad op de sportredactie van SBS 6. De nieuwe trainer van Feyenoord beticht de verslagge vers van de commerciële zender van onheuse praktijken op het veld. De voormalige bondscoach ont waarde gisteravond voor het be kerduel met TOP Oss (2-0) een minuscule microfoon in zijn dugout.-Hij trok hem los en dacht daarmee van het 'pro bleem' te zijn .verlost. Na een kwartier in de tweede helft ontdekte Beenhakker ech ter opnieuw opnameapparatuur in zijn nabijheid. Opnieuw haal de hij de spullen weg. Na afloop ging Beenhakker ver haal halen bij een presentator van SBS 6. „Kijk, ik heb er niets op tegen dat ze stemgeluiden van mij op nemen," legde Don Leg later uit/; „Maar dat wil ik vooraf wel even weten. In Spanje gebeurde het ook vaak. Maar wel in goed over leg. Eventuele krachttermen haalden ze er keurig uit. De ma nier waarop SBS hier echter te werk ging, vond ik gluiperig. Die KGB-praktijken pik £k niet" Rotterdam John Metgod moet Feyenoord op korte termijn laten weten of hij in de Kuip assistent wil blijven van LeoBeenhakkerof dat hij terugkeert naar Exceisior. De ex-international werd enkele weken geleden na het vertrek van Arie Haan gevraagd tijdelijk de technische staf te versterken. Wat de leiding van Feyenoord be treft kan Metgod in de Kuip blij ven, ook al is Geert Meijer de rechterhand van Leo Beenhak ker:. Maar bij Excelsior zou men Metgod graag zien terugkeren als technische man naast trainer Adri Koster. Op Woudestein is Mario Been doorgeschoven naar de A- selectie in afwachting van Met gods beslissing. Feyenoord-voorzitter Jonen van den Herik wacht op antwoord van zijn werknemer. „Het hangt af van de ambities van Metgod en van de gesprekken die hij deze week met Beenhakker heeft; Zij moeten samen kijken of ze invul ling kunnen geven aan de plan nen en mogelijkheden die er zijn, Als John terugwil naar-Excelsior vindt Feyenoord het goed* wit hij hier blijven werken ishet ook pri- Rotterdam De Costa-Ricaanse jeugdintemational Douglas Se queira is met onmiddellijke in gang teruggekeerd bij Feyenoord. De middenvelder uit Midden- Amerika was uitgeleend aan Ex celsior, maar had daar door bles sures en aanpassingsproblemen nog geen wedstrijd gespeeld. Sequeira (20) kwam afgelopen zo mer samen met Froylan Ledezma mee naar Feyenoord voor een sta- ge-periode. Ledezma was de man die op Schiphol door Ajax werd 'ontvoerd' bij de uitgang van het vliegtuig. Na veel herrie en een chaotische nacht in een Amster dams hotel maakten beide spelers hun opwachting in het internatio nale jeugdtoemooi van Feye noord. Ledezma tekende uitein delijk een lucratief contract hü Ajax en Feyenoord legde Sequei ra vast. De Stadionclub besloot de inter national van het Costa-Ricaanse elftal onder 21 jaar uit te lenen aan Excelsior, maar die stage werd geen succes. Trainer Adri- Koster: „Hü had veel blessures en; moest ook worden geopereerd aan een ontsteking onder zijn arm. Ik hebhemnietéén keer kunnen op-'1 stellen." By Feyenoord wil Sequeira, die; doo r de Rotterdammers tot2002 is vastgelegd, in het tweede elftal en- bij de beloften zijn conditionele' achterstand inhalen en ritme op-; doen. Het toeval wil dat Ledezma bij Ajax ook nog geen duel. heeft1 gespeeld in de hoofdmacht. Hé Theo, Weet je nog wat er twee weken geleden werd geschreven? Dat Feyenoord de beker kennelijk tot de bodem moest leegdrinken. Het was na de nederlagen tegen FC Gronin gen en Fortuna S. Een olijke Amsterdammer vroegme toen: wélke beker? Nou, beste jongen: de KNVB-beker. Dat mag na gisteravond wel duidelijk zijn. Ook deze beker gaat er in Rotterdam-Zuid tot op de bodem aan... Twee-nu! tegen TOPOss. Don Leo nog steeds ongeslagen, en wéér de nul. Niet slecht vooreen 'Don Ballon', Ja, ik heb de spotternij ook gelezen in Het Parool; alsof je Leo met één simpele speld kunt doorprikken, ik weet nu ook waar jij je bynamen vandaan haalt; ikleesélies. Heb net ais Jorien niet alteen een zonne-, maar ook een databank. Nou, je hebt 'em zeker wel zien scoren, hè, Juliootje. Twee keer. mijn waarde. Tuurtijk, het was maar tegen een eer- stedivisieclub. M3ar hij is dus niet voorniets gescout woensdag, hakdag. Don Leo zegt deze week (Feyenoord- speldje op het revers) in de VI, dat Feyenoorders de bal geen drie keer kunnen overspelen. Maar één keer goed ra ken is soms ook genoeg. Kon je doelpunten maar ge netisch manipuleren, denk ik we! eens. Of loop ik dan de kans geroyeerd te worden door Greenpeace? Als je me hebt gemist, gisteravond - ik ben bij de tv geble ven. Daarzieje, zeker metzo'n dampkring boven het gras, alles veel beter. Hoe potsierlijk ouderwets ze kunnen jui chen bij Vitesse; Reuseren Korsten; twee Pietjes Bell aan het wandrek. Hoe mooi verontwaardigd Jalink en Machlas kunnen kijken bij rood, na een ellebooghoek en een dood gooi. En hoe Ronald de Boerzrijn blessure op de tribune combineert met een zakelijke transactie via de GSM. Zeg Theo, over auto's gesproken: is Marco Bakkernu ook al zip punten kwijt? Of mag hij die 1.1 en L9.houden? Doei, Nel van de Keetering

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 5