Waterweg lid Onduidelijkheid over huisvesting ouderen Beschouwingen Schutsluis-terrein mogelijk bestemd voor woningen Rijke oogst baggeren havens Schiedam 'Variations®' Presentatie van prins carnaval Werkgroep Verslaving zoekt nieuwe leden Ooievaars zoeken nieuwe vrijwilliger OPROEP AAN ALLE JONGEREN VAN 40+ Rotterdams Dagblad Vrijdag 14 november 1997 "X T V j Puur toeral was het, dat ik deze week een boekje in handen kreeg met beschouwingen over onderwijs van twee in de gemeenteraad ac tieve Schiedammers. Ze stonden in een sestien jaar oud jubileum boekje van schoïenganeeosehap Spieringshoek, dat Ik tegenkwam in een doos vergedde ledsurvan mijn al Sang bet ouderiijk huis uit gevlogen kinderen ,,Ik vrees, dat ik met deze bijdrage de mij toegedachte ruimte heb overschreden, maar aan de andere kant: ik zou ook niet in stijl zijn gebleven als ik mij nu plotseling wel had kunnen beperken. Zo ken nén ze me immers niet" Die zelfkennis ha ik boven de onderteke ning Theo K.B. Schoenmakers' in dat boekje uit 1981. „Hoewel de betrokkenheid van de leerlingen gering was, wilde men zich anoniem nog we! eens uitspreken," leidde hij de uitslag in van de schaduwverkiezingen van 1971, die de PSP overweldigend won. Jk vernam dat hei bij de schaduwverkiezingen in 1981 wel anders was, en als voorzittervan het CDJft in Schiedam deed me dat veel ge- ncejen," schreef Schoenmakers, die verder trots een spréekbeurt i meldtv8nIabbersinmeivandatjaar„vhkvoordeYeriiiezh!geafin de hula". Verder leer ik uit Ui': lange bijdrage, dat Schoenmakers bondgenoot in sehooDtrantredartie en bibliotheekwerk een fknatie- keWD'erwas-Iheotoontzidi in dat stuk een verklaard vorsrstander van momentopnames ais tnelatings- en andere esamens. „Nooit heeft iemand me ervan kunnen overtuigen, datje beter geschoolden aflevert wanneer zjj Xkansen hebben gehad om een onvoldoendebij te werken." Heel anders is de beschouwing van 'Bart deleede (oud- leerling)', die zijn progressiviteit met kleine letters wilde benadruk ken. Onder de kop "ttesr een kritieser middelbaar onderwijs' pleitte hij juist vooreen individuelere benadering. Detemgblik op zijn Spie-, ringshoektijd C72-7S) was 'negatief, want de onderwijsvorm was on- krities, passief,-rolbevesügend en a-maaiséiappeiijk'.Je moest dat en dal gewoon weten anders kon je je emderamen niet haten es dat en dat staat prima in het boek vachuppéldepup-wantdatwerktalja- «tt goed, Ennatoorljjk geven wij zoenzoleswantwe wetenmet an ders," kritiseerde De leede. Hij vroeg om onderwijs waarin léetBn- genleren "tobies' te zpnenkeuzes te maken opdatze ookweefbdar- derzijn buiten het beschermde'mfljeu'van de school Der® week nam zeker Bart de Leede en Th» Scheenmakers waar- gemeentsraad. De Leede v.i! na 15 jaar, waarvan ariht ala wethouder voor Gr»enliiiiks,zynwtrktenemverte|gen. Schoen-, makers, met 95 sientmen ia 1994 voor het CDA in de gemeenteraad gekozen, ia ja een drankincident uit die partij geknikkerd tóaetgfr ,wpjm»teonafl»ankeïïjkra^db!ii^z!tte^wïlhuinelëeiiO";' van Schiedam deze'wértf VznlielmASiMobCD'ers maandelijks zijn sater»-Tpsh®!. BEN VAN HAREN Vlaar.dingen Het vijftiende seizoen van carnavalsvereniging De Leutloggers wordt zaterdagavond ingeluid met een feestdansavond. Op deze avond presenteren de Leutloggers hun nieuwe pnns. die de carnavalsver eniging het komende seizoen voorgaat op de optre dens. De avond begint om 20.00 uur en start met mu ziek van Duo Act. Deze band speelt populaire muziek waarop kan worden gedanst. Om 22.11 uur zal de nieuwe prins bekend worden gemaakt Hij zal op lu dieke wijze aan de aanwezigen worden getoond. De nieuwbakken prins zal vervolgens op de vrolijke deuntjes van blaaskapel De Vrouwelijke Dauwtrap pers de polonaise inzetten. Mede doordat een aantal gastverenigingen uit de regio hun komst reeds heeft bevestigd moet dit weer een grootse happening wor den. Zaal Buytenlant is te vinden aan de Derde Indu- striestraat 12 in Vlaardingen. De zaal gaat om i 30 uur open en om 20.00 uur begint het feest. Aan de zaal zyn nog kaarten te krijgen. De Werkgroep Voorlichting Verslaving zoekt nieuwe leden. De WW is een vrijwilligersorganisatie die al meer dan twintig jaar voorlichting geeft over het "wel en wee' van gebruik van verslavende middelen en gokken. In de regio zijn over de coffeeshops regels gesteld die aansluiten op het Rotterdamse beleid. By het stellen van regels hoort het geven van relevante informatie. Regelmatig blijkt dat opvoeders onvol doende kennis en inzicht hebben over dit onderwerp. Van de landelijk verspreide folder Hasj en Wiet heeft lang niet iedereen, voor wie dit van belang is, kennis genomen De leeftijdsgrens voor bezoek aan een cof feeshop is achttien jaar. Maar al eerder komt de jeugd gewoonlijk al met gebruikers van hasj en wet in aanraking. Ook over het gebruik van alcohol door jongeren heerst veel misverstand. Om jongeren tijdig over roken, alcohol- en drugge bruik en gokken te laten nadenken heeft de WW sa men met GGD Nieuwe Waterweg Noord, met politie in de regio en met scholen een preventieproject ont wikkeld voor leerlingen van groep acht van de basis school. Daarin wordt een van de lessen verzorgd door een lid van de werkgroep samen met de politieagent die op de school de lessen van het project Doe effe Normaal geeft. Dit jaar heeft een weer groter aantal scholen zich opgegeven voor het project. De werk groep zoekt nieuwe leden en denken daarbij aan mensen die ervaring hebben met jongerenwerk of die vanuit andere ervaringen inzicht hebben in de belevingswereld van jongeren. Van hen wordt ver wacht dat zij minstens een ochtend of middag per maand beschikbaar zijn voor de les in de klas en dat de maandelijkse vergadering van de werkgroep op een dinsdagavond bywonen. De werkgroep zorgt voor gratis training door professionele preventiewer kers. De werkgroep houdt dinsdag 18 november en donderdag 20 november een informatieavond om 19.30 uur in De Groene Luiken aan de Oosthavenka- de 8. Voor meer informatie kan men ook bellen (010) 4706561 of 5913343. De Ooievaars is een invalidensportverenigmg met als een van de bronnen van inkomst het inzamelen, sorteren en verkopen van oud papier. De vereniging zoekt een vrijwilliger die de papierploeg wil bijstaan bij het ophalen en wegbrengen van het oud papier Leeftijd maakt niet uit, motivatie en inzet zyn be langrijk. Voor meer informatie kan men zich nehten tot de Ooievaars. Het secretariaat is open van maan dag tot woensdag van 9.00-16.00 uur. het adres is Westmolenstraat 28 in Schiedam Telefoonnummer is(010)4269053. Redactie Waterweg: Ben van Haren, Daniëlle Hermans, Desireevan derJagt, Judith van Klaveren, Mariötte Olsthoom, Jan Rozendaal Overde Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373»; 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: SanderSon nemans Telefoon 2732700 4004310 Door Jos van Nierop Maassluis - Het verzorgingshuis De Schutsluis aan de Richard Hollaan in Maassluis gaat wellicht plaatsmaken voor wonin gen. De Schutsluis voldoet niet meer aan de huidige eisen. De Stichting Gereformeerde Bouwcorporatie voor Bejaarden (SGBB), de eigenaar van het gebouw, is hierover in onderhan deling met de Woning Stichting Maassluis (WSM). Een besluit daartoe hangt onder meer af van het stedenbouwkundig plan van de wijk en van het doorgaan van de bouwplannen bij ver zorgingshuis Zonneweelde. De Schutsluis is 27 jaar oud en be staat uit kleine bejaardenhuisjes waar een bad of douche ont breekt. AI eerder dit jaar werd be sloten dat dit niet meer rijmt met de huidige normen en dat de Schutsluis als verzorgingshuis gaat verdwijnen. Ter compensatie zal, zo is de bedoeling, het verzor gingshuis Zonneweelde aan het Vondelpark worden uitgebreid- In zijn totaliteit komen er echter minder verzorgingsplaatsen in Maassluis. Daarmee wordt inge speeld op de ontwikkeling dat ou deren niet alleen wat ruimer en luxer willen wonen, maar ook dat ze het op prijs stellen langer zelf standig te wonen. Er schieten dan ook steeds meer woningen uit de grond die geschikt zijn vooroude ren. Zo komt er bijvoorbeeld een speciaal op ouderen gericht wo ningcomplex op de plek waar nu nog de twee Schubertlaan-flats staan. Wat er met het pand van de Schutsluis gaat gebeuren is, ver telt SGBB-directeur S. van Keu len, nog niet besloten. „Dat is af hankelijk van het definitieve be sluit over de uitbouw van Zonne weelde." Als die uitbouw niet doorgaat of slechts beperkt is, is het waarschijnlijk dat er op de plek van de Schutsluis een mo dem verzorgingstehuis komt. Het huidige gebouw zal dan tegen de vlakte gaan omdat 'alleen' ver bouwen volgens de SGBB-direc teur te kostbaar zal zijn. Tijdelijke opvang Een andere mogelijkheid is het gebouw een andere zorgbestem- ming te geven. Van Keulen; „Ik zou me kunnen voorstellen dat het een tijdelijke opvang wordt voor mensen die tussen het ver pleeghuis en verzorgingshuis in zitten. Of dat we een verdieping verhuren aan mensen die uit het ziekenhuis komen, maar nog niet echt naar huis kunnen." Ais de uitbreiding van Zonne weelde wel doorgaat is het goed mogelijk dat de SGBB -ondanks dat de verkoopprijs van de grond een stuk lager is dan de boek waarde- de grond verkoopt aan de WSM. Dit stuk grond zal dan waarschijnlijk worden gevoegd bij de renovatieplannen voor de Componistenbuurt-Noord. In de ze wijk wil de WSM enkele Ele- mentum-fiats renoveren, tenvyl andere flats moeten plaatsmaken voor laagbouw. Opnamestop De woontoren van de Schutsluis zal de komende tijd leger en leger raken. Zeker als er eind december een opnamestop van kracht wordt. Ondertussen richt men zich bij het verzorgingshuis., steeds meer op de zorg buiten het tehuis. „Zodra er iemand in het tehuis overlijdt, wordt er een ex tra iemand buiten verzorgd," ver telt directeur M. Terlingen-Ka- mer. Met uitzondering van de woonruimte gaat het daarbij om hetzelfde 'product'; „Alle facilitei ten die men in het verzorgings huis zou krijgen, 2yn ook voor de mensen thuis beschikbaar." De Tweemaster (het samenwer kingsverband tussen De Schut sluis en Zonneweelde) verzorgt ook maaltijden, zowel voor bin nen als buiten de tehuizen. On duidelijk is echter nog wat er overbly ft van de keukens die men op beide locaties heeft. Terlingen- Kamer, die verwacht dat er in de komende weken een besluit valt, is duidelijker over haar wens. „Het streven is om één keuken overte houden. Maarniet meteen mindere productie." Al eerder dit jaar werd besloten dat de Schutsluis niet meer rijmt met de huidige normen en dat het verzorgings huis gaat verdwij nen. Foto Roel Dijkstra Schiedam—Fietsen, plastic, riool buizen, touw, specie en puin. De oogst van het baggeren in de ha vens van Schiedam. „Deze keer geen auto's of andere spectaculai re zaken," aldus H. Knops van ge meentewerken. „Waar we het meeste last van hebben, is specie en met name in de Delfshaven- schie troep van schepen. Dat is een moeilijke hoek Ervaren gro te schepen langs die allerlei rom mel de haven in blazen als ze de bocht door gaan." Knops schetst de situatie: „De schepen gaan hier de bocht om, dan moeten ze een stukje achteruit om recht te ko men, waarna ze volop gas geven, want er is toch ruimte zat." Zo'n drieduizend kubieke meter rotzooi is dit jaar uit het water ge vist. „Dat is iets meer dan gemid deld, omdat we vorig jaar de Delfshavense Schie hebben over geslagen. De peiling wees toen uit dat baggeren nog met echt nodig was. Daarna is de hoek ineens erg vervuild. Misschien dat het scheepvaartverkeer wat toegeno men is, dat weet ik met precies." Gemeentewerken Schiedam werkt met het baggeren samen met gemeentelijk havenbedrijf Rotterdam. „Dan hebben we het over de binnenhavens. De buiten havens is een ander verhaal, die vallen onder groenvoorziening. Met Rotterdam hebben we een hele prettige samenwerking," al dus Knops. Belangrijkste taak van de bagge raars is het bevaarbaar maken van de havens en de afwatering. „Dat houdt in het vlot doorstro men van het waterregime. Maar het baggeren voor de schepen, het nautisch baggeren, heeft altijd voorrang. De eis voor de schepen is hoger. Voor de doorstroming van het water hoeft een haven met dne meter diep te ztjn. maar is byvoorbeeld tweeënhalf ge noeg. Toch houden we dan die drie meter aan voor de schepen." Voordat het baggeren kan begin nen, wordt eerst een peiling ver richt waarby de diepte wordt ge- Vrijdag 14 november SCHIEDAM Grote Kerk. MEVO-bazar, 14.00- 21.0ÖU. De Tecrstoof. Marlies Hel der met Generous Mood, 20.3ÖU. Magnalia Deïkerk. Concert door Senectutekoor, 20.00u. Filmhuis. Grace of my heart, 21.00u.Podium. Vrijdagavondcd's, 2 l.OOu. VLAARDINGEN Harmonie. Kunst in de steigers door Kunstvlam, 20.00u. Stadsge hoorzaal Madeline Bell, Fnts Landesbergen, Cor Bakker met A melting pot, 20.00u. MAASSLUIS De Ark. Oud papieractie, 18.30- 20.30u. Theater Schuurkerk. Ca baretier Jaap Mulder,20.3öu. Zaterdag 15 november SCHIEDAM Grote of Sint Janskerk. MEVO-ba zar, 10.00-13.00u en inloopconcert Jac Vinke (piano), 15.00u. Stad- serf. Open dag nieuwe vestiging bibliotheek. De Teerrioof. Frank van Pamelen, 20.30u. Lange Ha ven. Sinterklaasintocht, 113.35u. GalerieDistanza. Kleur inde win ter, t/m 20 januari. StedelijkMuse- um. Orgelconcert Freddy Bran der, 14.00u. Lange Haven. Aan komst Sinterklaas, 33.00u. De 4 Molens, Openingsbal Rietzeilers, 20.30u. Filmhuis. Grace of my heart, 21.00u. Podium. Fusebus-^ ters(r&b),22.00u. T VLAARDINGEN Maassluissedijk 5. Verkoopdag,"'' 10.00-15.30u. Harmonie. Kunst ur*~ de steigers door Kunstvlamv^ 14.00uen20.00u.StreekmuseunL;r Zeefdruk, 14.O0U. Oosthavenka- de. Intocht Sinterklaas, lO.OOu. Stadsgehoorzaal Jeroen vanMer- - wijk met Het podiumbeest is te- 1J(l rug, 20.00u. Podium Gallery X. - Split FunMallows two, 23.00u. MAASSLUIS Cursusgebouw creatief en educa tief centrum klei kleur. Open atelier acryl en olieverf, 11.00 tot 16.00u. Stadhuiskade. Aankomst Sinterklaas, lO.OOu. Luxorthea- ter. Bijeenkomstsoos, 13.00u. HOEKVANHOLLAND De Ark. Oud papieractie, 9.00- 12.00u. Partycentrum Bos en Duin.Vogelbeurs,10.00-13.00u,De Hoekstee. Bert en Bertus, 15.30u. ROTTERDAM Cinerama 1: The Game' (12) dag. 12.30-15.25-18.20-21.25. Cine rama 2; Double Team' (16) [.15.45-19-21.40; do.vrma.di. "15. Cinerama 3; The Lost Een schip vol bakstenen, puin, ijzer en andere rotzooi. De oogst van één dag baggeren In de Schledamse havens, foto Gemeernewernon Rotterdam meten. Daarna volgt het bemon steren en uitrekenen hoeveel er gebaggerd moet worden. „Rotter dam heeft dan meestal wel ergens een schip lopen, zodat met relatief weinig voorbereldingskosten de havens schoongemaakt kunnen worden. Dat peilen gebeurt m keer in de twee jaar, door Rotter dam. Die hebben een prachtig schip daarvoor Als wy dat zelf moeten doen, kunnen we lang zo nauwkeurig niet meten. Natuur- lyk peilen we zelf ook tussendoor. Hebben we dan een vermoeden dat er veel vervuiling is, dan ha len we Rotterdam erbij." Wat er met de opgeviste rotzooi gedaan wordt, hangt van de ver vuiling van het spul af. „Je hebt klasse 3 en klasse 4," legt Knops uit, „klasse 4 is het ergst veront reinigd en gaat naar een andere opslagplaats dan klasse 3. Klein spul, zoals plastic en puin, komt by weer een andere opslagplaats terecht." De prijs van het bagge ren kan ook erg verschillen en hangt met alleen van het aantal kubieke meters af, maar ook van de vemuldheid. „En van het ma teriaal dat wordt gebaggerd. Stuk ken puin zijn makkelijker te ver wijderen dan specie. Een gryper moet dan zeg maar twee keer het water in om alles te verwijderen. Dat kost natuurlijk ook twee keer zo veel." Ook is het goedkoper om met een grote boot te baggeren dan met een kleine, omdat een klein schip alles moet overslaan. „Momenteel zyn we door het bag- gerbudget heen. De hoek by Delfshavense Schie is nu nog met helemaal schoon, maar volgend jaar gaan we daar meteen weer verder. Dat is al over acht weken Hy vervolgt: „Het is niet te gelo ven wat mensen allemaal m het water gooien. Je komt de meest vreemde dingen tegen. ïn 1994 vonden we een auto in een haven. Die was daar van de brug gere den. Gelukkig zaten er geen ly- ken in We hebben toen de politie maar gebeld Naast hulp van de politie maken de baggeraars ook gebruik van de diensten van de brandweer. „Gisteren heeft de brandweer nog voor ons m de Kor te Haven gedoken. Die mensen moeten toch oefenen, dus zo slaan we twee vliegen in een klap Bo vendien kost het ons niets, behal ve als er wat uit gehaald moet wor den, dan komt er een schip bij. Voor die hoek by Delfshavense Schie moeten we in samenwer king met Rotterdam iets verzin nen Er zyn plannen geweest om de hoek om te buigen, aan te pas sen, maar die zyn alweer van ta fel. In ieder geval moet er wel wat gebeuren, want op deze manier belandt veel meer rommel in het water dan nodig is Die in alle vrijheid haarscherp willen lezen èn ver zien zonder bril! CONTACTLENZEN Dè oplossing voer jongeren van 40+ Ga snei naar uw contactlensspecialist want bij aankoop is er een leuke verrassing voor u!- Tempel Optiek, Schiedam. Optiek Donkervdbrt, Barendrechl -C'.H. v^d Ham Optiek, Oud-Be ij er land- (al) dag. 18ÜQ-21.30; do.vr- .ma.di. ook 12.S0-15M. Cinerama Volcano' (12) dag.19-21.50; - do.vrjnadi. ook 13-15.45. Cinera mas: Men in Black' (12) dag.12.45- 16-18.45. 'Copland' (16) dag.21.30. Imax Theater: 'Super Speedway' (al) dag.(beh una.) 14-16-20; mal leen 20.'Ring of Fire'(al)dag.(beh- .ma.) 15; za.zo.di. ook 13. 'Contact' (al) dag. 17-21. Lantaren 1: 'Bras sed Off (al) dag. 20-22.15, ma.al- leen 20, wo.zo. 14.30. Sneak Pre view; ma. 22.15. Lantaarn 2: Nina Menkes programma: The Great.,.. Sadness of Zohara' en 'Queen of^ Diamonds' do.19.30. The Bloody Child' vr. 19.30. 'Magdalena Vira-KM ga: A Red Sea Crossing* za-zo.^ 19.30. 'Cant'U Hear me Singing5 Ju zo.14.30; di.wo. 19.30. Klassieken-^r reeks: 'Fanfare' vr.wo, 14.30;^ ma.19.30. 'Brigands: Chapite VÏÏW (16) dag.2l.30. Venster 3: Tigri— mas Negras' (al) dag.19.30-21.30;,,, vr.zo.wo. ook 1430. Venster4: 'Ali-^ - fe less ordinary5 (al) dag. 20-22.15; vr, ook 14.30. Lomière 1: The Pea cemaker' (16) dag.12-16-18-21; wo. vervalt 15; za.vervalt 12. Lumière 2: 'The lost world'(al) dag.12-15,05- - 18.10-21.15. Lumière 3: 'Face/Off (16) dag. 18.10-21.10; do.vr.ma- .di.ook 12.10-15.10. Lumière 4: 'Murder at 1600' (16) dag.18,45- 21.30; do.vr.ma.di. ook 12.40-16. Rexane: Verpleegsters all-in' (18) do. t/m zo. doorl.voorst, "Keer op Keer' (18)ma.t/mwo.doorl. voorst. Pathé: 'Contact' (al) dag.ll.30-. 14.30-18-21.10; -a. veivalt 11.30. 'The Full Monty5 (al) dag. (beh.wo.) 11.40-14.05-16.30-19.20-21.45; za- .zo. vervalt 11.40; wo. 11-10-13.25-, 21.45. 'Air Force One' (16) dag.18.10-21; do,vr.ma,di.ook 11.55-15.25. 'My Best Friends's Wedding' (al) dag.l 1.15-14.10- 16.40-19.05-21.40, 'The Peacema ker' (16) dag.11.45-15-18.30-21.30; za, vervalt 11.45. 'The Game' (12) dag. 11.20-14.50-18 20-21,20;di.ver- valt 21.20. 'A life less ordinary5 (16) dag.16.50-19.10-21.55; do.vr,ma.di. ook 11.50-14.20. Sneak Preview:'It happened m Space5 (16) di .21.30. Kindermatinees: Cinerama 2: '101 Echte Dalmatiërs' (al) za- •zo.wo.12.30-15.30. Cinerama 3: 'George uit de Jungle' (al) za- .zo.wo.13.15. Cinerama 4: 'Bean, The ultimate disaster movie' (al) za.zo.wo. 13-15.45. Lantaren/Ven ster: 'Selma en Johanna' (al) zo.wo,14. Lumière 3: 'Napoleon' (al) za.zo.wo.13-15.30. Lumière 4: 'George uit de Jungle' (al) za- .zo.wo.11-13.10-15.25. Pathé: 'Ge orge uit de Jungle' (al) za^o.wo.ll- 13.10-15.25. 'Free Willy 3: De red ding' (al) za.zo.l 1.50-14.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 11