en kwart eeuw l uis in de pels Transfracht gelooft in toekomst van het spoor lies wat mensen ook maken valt te kraken l "A AVBB Waterweggebied was nooit te beroerd om 'de Coolsingel wakker te houden' Lips in handen Britse multinational Williams Rotterdams Dagblad sk HÉ §f 3èt Vrydag 14 november 1997 <ïS De petrochemische industrie investeert vele miljarden guldens in het milieu, opdat de natuur weer kan bloeien. Foto Niels van der Hoeverv'Rottertiatns Dagblad Poor Gert Onnink Schiedam De bouwers en aannemers zijn tevreden. Het AVBB Waterweggebied, de verzamelde bouwwerkgevers in de regio Rotterdam, heeft na vijfentwintig jaar 'een plaats ver- Överd'. „We vormen een eenheid, er is geen bloedgroepen- Strijd meer en er is een goede regionale spreiding," zegt ing. D. van Well, voorzitter van het enige regionale Algemeen Ver bond Bouwbedrijf (AVBB) dat ons land rijk is. De vereniging, die vandaag de dag circa honderddertig leden telt, bestaat een kwart eeuw. „In die tijd zijn we uitgegroeid tot een belangrijke instantie. De organi satiegraad is hoog," vult alge meen secretaris WA van Pelt aan, die aan de wieg stond var» de bond. Het AVBB Waterwegge- bied, sinds vijf jaar gevestigd in het Bouwhuis Rijnmond aan het Nieuwstieht in Schiedam, heeft in haar bestand grote en kleine aan nemers, wegenbouwers en stra tenmakers. Een voorname 'klant' is tegenwoordig ook de infrastruc tuur met de bouw van tunnels, spoor- en metrolijnen. Van Pelt schat het aantal mensen dat bjj 'zijn' AVBB-leden werk hebben op tienduizend. „Het gaat dus goed," meent Van Well, die naast AVBB-voorzitter ook topman is bij het Rotterdam se bouwconcern Dura. „Er is veel vraag naar een nieuwe woning en de rentestand is in orde." De bou wer doelt op de grootschalige zo genoemde Vmex-plannen in de Rotterdamse Noordrand en de wijken Nesselande en Camisse- lande (Barendrecht). Daar moeten de komende jaren enkele duizen den huizen uit de grond worden gestampt. Dat betekent veel werk voor de leden van het AVBB. Toch erkennen Van Well en Van Pelt dat er ook een schaduwzijde aan dat succesverhaal zit. „Er zijn problemen met de grondverwer ving, voldoende subsidies blijven uit, dat betekent dat moet worden gewacht op bodemsaneringen en de komst van openbaar vervoer," zegt Van Well. De gemeente Rotterdam stuurt de zaken aan, maar zou dat veel be ter in een soort consortium kun nen doen, meent de AVBB-voor zitter. „Er zijn kopers uit Rotter dam weggegaan die waarschijn lijk nooit meer zullen terugko men. Deze mensen kochten een huis in een randgemeente als Ber- kel en Rodenrys of Hellevoet- sluis." Van Well is van mening dat de nu ingezette inhaalrace te laat komt. „Men is te afwachtend ge weest." De bouwvoonnan vindt ook dat er meer aandacht moet komen voor het onderhoud aan de bestaande woningen. Specialisten Algemeen secretaris Van Pelt, te vens directeur van het opleidings- bedrijf Rijnmond-Bouw, stelt vast dat er altijd werk zal blijven voor de kleinere bouwers. „De specia listen zullen echt wel overleven. Een bedrijf als Dura komt geen slot in je deur zetten. Laat dat maar aan de specialist over." Voor een tekort aan jonge aanwas voor de bouw is Van Pelt niet bang. „Het verhaal dat we geen nieuwe mensen kunnen krijgen, hoor ik al vijfentwintig jaar. We zijn daar altijd uitgekomen, ik denk dat dat in de toekomst ook wel zal lukken." De AVBB-mensen uiten wel zor gen over de kwaliteit van het per soneel. „We moeten veel leerlin gen voorschakelen" laat de alge meen secretaris weten. Hij doelt op de extra scholing die op het ei gen opleidingsbedrijf aan de po tentiële nieuwkomers in de bouw moet worden gegeven. „Soms zijn we nog een halfjaar bezig. Dat zou niet nodig moeten zijn, vaak heb ben ze op het VBO gewoon te wei nig geleerd." Het opleidingsbedrijf telt op dit moment honderddertig leerlin gen. Vorig jaar slaagden tweeën veertig jonge bouwvakkers voor hun diploma. „Daar zijn we op zich tevreden over," stelt Van Pelt. „Maar het rendement moet omhoog. Een slagingspercentage van vijftig is te weinig." Met de vrouwen in de bouw wil het maar niet vlotten, ook in het Rijnmondgebied niet, „Dat is nog ondanks alle inspanning nog steeds niet gelukt," stelt voorzit ter Van Wel! vast je ziet ze wel in het midden of hogere kader, in de bouw vrijwel niet. Dat heeft toch ook met het fysiek zware werk te maken. In Amerika of Scandina vië zie je trouwens wel een vrouw op de wals, hier niet." Allochtonen De bouw kent nog meer pro bleemgevallen, moeten Van Well en Van Pelt vaststellen. De in stroom vafi allochtonen komt niet van de grond. „Het werk van bouwvakker heeft bij veel buiten landse werknemers weinig aan zien, in tegenstelling tot bijvoor beeld de automonteur. Ik moet ook zeggen dat de acceptatie graad in de bouw beter kan. Bij al le partijen," vult Van Well aan. De cijfers spreken boekdelen. Volgens gegevens van het Econo misch Instituut voor de Bouwnij verheid (EIB) is slechts twee pro cent van de Nederlandse bouw vakkers van buitenlandse af komst. Ook blijken veel allochto ne 'instromers' de sector weer vlot te verlaten. De zogenoemde vijf procents-regeling, die samen met de gemeente Rotterdam werd op gezet om meer (vaak buitenland se) werklozen aan de slag te krij gen, heeft nog niet veel succes op geleverd. Volgens dat onlangs af gesloten akkoord moet by elke opdracht vijf procent van de bouwsom aan de inzet van werk lozen worden besteed. „We heb ben helaas vaak te maken met slecht opgeleide en dus ook kans arme mensen." Het AVBB Waterweggebied, zo stipt Van Pelt aan, is nooit terug houdend geweest om zijn stem eens flink te laten horen. „We hebben ons altijd goed geprofi leerd." De belangenvereniging was daarbij nooit te beroerd om 'de Coolsingel wakker te houden'. „We zijn daarbij soms heel ver ge gaan." De algemeen secretaris doelt onder meer op de eerder ge noemde overeenkomst over de vijf procentsregeling. „Dat had ing. D. van Well, voor zitter van AVBBWa- (kn we nooit getekend zonder dat de rol van het arbeidsbureau daar in goed omschreven zou staan." Dikke beurs Van Well schaart zich in het rijtje sprekers die vinden dat er ook in het Rijnmondgebied wat meer duurdere woningen moeten wor den gebouwd. „Denk ook eens aan de mensen met een dikkere beurs. Dus koophuizen van twee- eneenhalve drie ton of wonin gen met een huur vanaf twaalf honderd gulden." De voorzitter waarschuwt voor een dreigende overcapaciteit aan goedkopere huizen. „In Rotterdam heeft vijf entwintig procent een eigen huis, bied, wil in de toe komst een bredere organisa tie: AVBB Rijnmond. Foto AVBB dat is heel laag, want landelijk kgt dat percentage op vijftig." De twee bestuursleden zijn ervan overtuigd dat het AVBB over vijf entwintig jaar opnieuw een jubile umfeest zal kunnen vieren. „Ik denk dat we tegen die tijd nog professioneler werken. En de maatschappelijke betrokkenheid zal groter zijn. We zijn immers ook een serviceverlenende in stantie die de leden voorlichting geven." Van Well doelt op uitleg van regelingen over arbeidsvoor waarden, CAO's en wet- en regel geving. De voorzitter hoopt dat er over vijfentwintig jaar ook eindelijk een stadsprovincie m het Rijn mondgebied is, want „deze regio vraagt om een krachtig regionaal bestuur. We zijn destijds nog met de werkgevers naar wethouder Si mons gegaan met het verzoek om niette gaan dwarsliggen, helaas is het met die regiovorming nog steeds met goed gekomen." De vertragingen m grote projec ten .als Betuwelijn, Hogesnel- heidsiijn (HSL) en sinds kort ook de Beneluxlijn moeten volgens de AVBB-topman dan ook tot het verleden gaan hehnren „De in spraak in Nederland is zo goed dat het verlammend werkt op de besluitvorming. Dat is zeer frus trerend." Volgens Van Well is vreemd dat er voor de boormachi ne van de Tweede Heinenoord- tunnel nog geen nieuwe opdracht gever is gevonden. „Dat ding is straks klaar en moet dan weer he lemaal uit elkaar worden gehaald. Hij zou direct voor een volgende klus ingezet moeten kunnen wor den, De Beneluxtunnel of zo. Maar helaas is er geen werk." Voor de toekomst heeft het be stuur van het AVBB Waterwegge bied nog een duidelijke wens: een bredere organisatie worden. Daar voor zijn nog wel enkele regionale fusies nodig, want ondanks het voortdurende samengaan van al lerlei organisaties bestaan er nog steeds enkele lokale 'splinters'. De naam voor de nieuwe regio hebben ze al: AVBB Rijnmond. Het AVBB Waterweggebied houdt op woensdag 26 november vanaf 13.30 uur in het Bouwhuis Rijnmond in Schiedam een mini symposium vanwege het 25-jarig bestaan. Sprekers zijn daar on der andere; mr.drs. L.C. Brink man, voorzitter van het landelij ke AVBB, prof.dr.ir.JAJ.de Rid der van de TU Delft en ing. D. van Well, voorzitter van het AVBB Waterweggebied, van de iiaveii De haven telt talloze middel grote en kleinere bedrijven die zelden in de schijnwer pers staan maar die zeker het - kloppend hart van de econo mie in dit gebied vormen. Elke week in Op Koers een van deze 'pijlers van de ha- De RotterdamseTransfracht- directeur Hans Brand (I), sa men met Rianne Grcffcn In dc glazen wereldbol. 'In Rotter dam willen we harder groeien dan dat de overslag van con tainers groeit.' Foto Cees Kuiper/Rotterdams Dagblad Door Alexander Bakker Transfracht International, een dochter van de Deutsche Bahn, is een poosje weggeweest uit Rotter dam, maar inmiddels weer bijna een jaar in een nieuwe vorm te rug. Niet meer als Rotterdams kantoortje van een louter m Duitsland opererende spoorweg onderneming, maar als een zelf standige bv van een inmiddels in ternationaal georiënteerd bedrijf „Het oude Transfracht," geeft de Rotterdamse directeur Hans Brand aan, „is de oudste spoor- operator. In 1996 bestond het be drijf vijfentwintig jaar. Sinds emd vorig jaar is er een zelfstandig kantoor in Rotterdam en sinds be gin dit jaar ook één in Antwer pen," De plannen van Transfracht zijn groots. Gestoeld op een grenzen- loos vertrouwen in de toekomst van spoorverbindingen wil het be drijf een Pan-European-operator worden. „Hier in Rotterdam wil len we sneller groeien dan de overslag van containers," verdui delijk Rianne Groffen. Zij is geen onbekende in de Rot terdamse haven. Zeven jaar lang vervulde zij een commerciële functie bij het Gemeentelijk Ha venbedrijf Rotterdam voordat zij deze zomer als director interna tional projecs de overstap („Spoor is de toekomst") naar Transfracht maakte. Het hoofdkantoor in Frankfurt is nu haar thuisbasis, maar minimaal één dag per week is zij nog ui Rotterdam. Truck-mi nded De Rotterdamse Transfracht-di- recteur Hans Brand is evenmin een onbekende m de haven. Ruim zeventien jaar heeft hij er gewerkt voor de Deense rederij Maersk. „Rotterdam is een heie competa- tieve markt," schetst hij zijn werkterrein.„De haven is nog erg truck-minded." En Rianne Grof fen vult aan: „Er heerst hier een absolute truckcultuur. In bijvoor beeld Hamburg of Bremerhaven kom je meer een spoorcultuur te gen." Transfracht pakt de zaken in Rot terdam niet kinderachtig aan. Er is eind vorig jaar gestart met acht medewerkers. Zij houden kantoor in het opvallende pand-met-de- glazen-wereldbol aan de Droog- dokweg op Heijplaat, dat er ooit is neergezet door het inmiddels ten- onder gegane Transworld Marine Agencies. De bekende Jan Rijs- djjk is er de 'huisbaas'. Gnder de noemer 'Take Three, Rhine-Rail-Road' biedt Trans fracht liefst dne modaliteiten voor het vervoer van containers en wissellaadbakken aan. Aller eerst is er de dagelijkse shuttlet- rein tussen Rotterdam en de Transfracht-hub Duisburg. Voor wie zijn goederen liever per bin nenvaartschip naar het achter land wil hebben vervoerd, zijn er door samenwerking met contai- nerbinnenvaartrederijen vol doende mogelijkheden. En voor wie haast heeft of meer flexibel wil zijn worden net zo gemakke lijk trucks ingezet. De shuttle (standaardcapaciteit: 72 teu) die Transfracht aanbiedt vertrekt op werkdagen bij de Del ta-terminal van ECT op de Maas vlakte en bij het Rail Service Cen ter. De binnenvaartschepen laden bij onder meer Hanno of Umport. Het ligt niet in de lijn der ver wachting dat Transfracht in Rot terdam over een eigen terminal zal beschikken. .Volgens Brand beschikt Transfracht over een uniek, m Rotterdam ontwikkeld, computersysteem. Het wordt niet alleen gebruikt voor boekingen, maar maakt het tevens mogelijk op elk moment van de dag lading te localiseren op de Ruhr-Waal- Shuttle. Zowel Hans Brand als Rianne Groffen vindt het geen nadeel om als 'buitenlander' in de Rotter damse haven te werken. „De Transfracht International is een belangrijke logistieke partij in Europa. Dat maakt het een stuk eenvoudiger," geeft Brand aan. „In Rotterdam vmdt men het be langrijker met wie je zaken doet, niet waar de persoon vandaan komt," meent Rianne Groffen. „Ik werk hier als Rotterdamse." ■om Door Peter Punt Dordrecht - Alles wat mensen ook maken, is te kra ken, weet "Wil Maas, directeur van Lips in Dordrecht Lips is een begrip, de Dikke van Dale heeft zelfs de woorden lipssleutel en lipsslot in de woordenlij st op genomen. Een merknaam als eigen naam, zoals het maggiblokje. „Ja, die naam blijft wel", zegt Maas als hij het heeft over het Britse concern Williams, de rüeuwe moedermaatschappij van het 126 jaar oude Dordtsebednjf. Williams nammapril dit jaar Chubb over, de Engelse /abrikant van beveiligingsmaterialen die begin jaren "zeventig Lips inlijfde. „Chubb is in Engeland en de voormalige koloniën net zo'n begrip als Lips in Né* derland. Als een Engelstalig iemand het heeft over een chubb dan weet ïedereen dat het om een safe gaat," legt Maas uit Lips was een 100 procents dochter van Chubb, maar is nu onderdeel van de multinational WUliarrjs. Deze onderneming houdt zich bezig met yerffrródiicten, beveiliging en brandblusapparaten. By de groep zit ten ook bijvoorbeeld bedrijven als Yale en Tesa; branchegenoten van Lips. De omzet in het eerste half jaar van 1997 bedroeg 930 miljoen pond, de winst voor belastingen 132 miljoen pond (ruim 396 miljoen gulden). Wereldwijd werken er 19.000 mensen. Lips directeur Maas is blij met de overname. Een grote moedermaatschappij biedt meer mogelijkhe den tot groei en wat hij noemt 'verdere verfijning van de technologie'. Vooral de mondiale spreiding van bedrijfsonderdelen en productie ziet hij als een voor deel „Je moet niet alle eieren in één mandje leggen." is reageert voorzichting op de vraag of de de in-' lijfing door Williams personele gevolgen heeft voor1 Lips-Dordrecht. „In principe heeft de overname geea> 7 consequenties voor de werknemers. Maar een over=7^ name heeft altijd tot gevolg dat er dingen verande^.! ren, ook in de organisatie. Hoofddoel is dat we niefa'q kleiner worden, maar juist groeien," verklaart hij^Y is laat doorschemeren dat er binnen het bedrijf*-i steeds meer behoefte is aan hoger geschooid perso? neel, een ontwikkeling die vooral wordt ingegeven door de voortschrijdende technologie. Voor lager ge- klassificeerde arbeid zijn er minder mogelijkheden.^ tenzij men zich laat bijscholen. Lips bestaat uit vier onderdelen: laps Sloten, Chubb Ups Safes, Lips Beveiliging en Chubb Fire (brand blussers). Naast de hoofdvestiging in Dordrecht heeft het bedrijf nog twaalf bedrijfslocaties in het land. Er werken zo'n zevenhonderd mensen. Direc teur Maas noetot Lips een gezond bedrijf, dat 'graag marktleider wil blijven in de beveiligingsmarkt'. Met name de safes, de brandkasten doen het goed. Bij Lips worden deze kasten uit één stuk gemaakt, oten in een mal. Ze kunnen zowel inbraak- als brandwerend zijn. Volgens Maas wordt dat laatste steeds belangrijker. „Vroeger bewaarde je papieren- - en geld in een safe. Nu gaat het vaak om diskettes. Die hebben laag smeltpunt, dus moet je daar reke ning mee houden," De safes worden aan zware tests onderworpen, zoals een val van tien meter hoogte bij temparaturen van meer dan 1000 graden celsius.Als een brandkast op de rijfde verdieping van een gebouw staat en er->~ breekt brand uit, dan zakt de kast op den duur door de vloer en dan weer de volgende en de volgende.. Daar moet-ie tegen kunnen," legt Maas uit. En de inbraak gevoeligheid? Maas: „Je gaat eerst de gereedschappen definiëren die je moet gebruiken om een safe te openen. Vervol gens wordt de kwaliteit bepaald door de tijd die je met die gereedschappen kwijt bent om de safe te ope nen." Volgens hem is het belangrijk of de kast is ver ankerd. Als je hem kunt meenemen, heb je alle tijd en rust om de safe te openen. „Uitnodigend is na tuurlijk een bedrijf waar je als inbreker de beschik king hebt over vorkheftrucks en vrachtwagens," glimlacht Maas. Veilgheid wordt steeds belangrijker. Of het nu rond om huis is of bij een kantorencomplex, mensen wil len zich behaaglyk voelen in hun omgeving, zegt Maas. Toch is beveiliging vaak een sluitpost, merkt hij op.Ais je naar de borden bij bouwprojecten kijkt die je wel de namen staan van de architect, de ont wikkelaar, de loodgieter, maar de beveiliger ont breekt meestal." Hoe veilig is veilig, filosofeert Maas als de elektronische sleutels en. het de pas in het beta lingsverkeer m het gesprek langs flitsen. Volgens hem zou er veel meer aandacht moeten zijn voor de beveiliging van elektronische data. „Maar hoe veilig moet alles zijn?", relativeert hij.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 14