13 Vlaardingen biedt kansarme werklozen een nieuw leven Maassluis streeft naar actief milieubeleid Rotterdams Dagblad 'Iedere bijstandscliënt heef z'n kwaliteiten' Arrestatieteam slaat per abuis monteurs in de boeien Inhaalslag voor Schiedamse binnenstad 'Hasj over 20 jaar te koop bij Albert Heijn' Negen keer raak Bromfietser rijdt door Controle op snelheid 'Slechte' brug gerepareerd College wil colleges geven Hoekse rioolzuivering gereed gemaakt voor afvalwater kassen StadsHÏnkel gaat ook op koopavond open Waterweg Dinsdag 14 oktober 1997 Vlaardingen Van de 2500 bijstandscliënten in Vlaardingen behoort ongeveer de helft tot de categorie onbemiddelbaar. Voor hen is er geen werkgever, ook al willen ze zelf nog zo graag. Ze zijn te oud, hebben een medisch verleden of onvol doende passende opleiding. Voor die moeilijke groep is er nu 'Actief ir Vkardingen'. „Want," zegt projectleider Annie Toren vliet van Het Burei We'^ijnspro- jecten, „ieder mens, dus ook iede re bijstandscliënt, heeft z'n kwali teiten. Je moet alleen proberen de juiste baan bij die man of vrouwte vinden. In principe sluit ik nie mand uit." Dat is het geheim van 'Actief in Vlaardingen Het natte weer heeft gisteren voor maar liefst ne gen aanrijdingen gezorgd, 's Mor gens was het al raak toen een man uit Zuidland zijn auto beschadigd aantrof op de Willem de Zwijger laan. Iemand was tegen zijn wa gen gebotst en" doorgereden, 's Middags tussen drie uur en half zes trad de politie op bij vier aan rijdingen. Op de Maassluissedijk bezeerde een 37-jarige Maasslui- zer zij n nek toen een automobilist plotseling van richting verander de. Op de Deltaweg botsten drie auto's tegen elkaar toen een 54-ja- rige Vlaardinger geen voorrang verleende aan een andere auto mobilist Twee van de drie betrok ken auto's moesten worden weg gesleept. Rond half zes ramden twee automobilisten die het rode verkeerslicht op de Vulcaanweg over het hoofd hadden gezien, een medeweggebruiker die stond te wachten. Verder is een bromfiets- ter voor controle naar het Holy Ziekenhuis gebracht nadat zij geen voorrang had gekregen van een automobilist op de Van Beethovensingel. Ook 's avonds zorgde het natte weer voor een aantal aanrijdin gen. Twee automobilisten op de Maassluissedijk en de Buys Bal lotlaan werden geraakt door een ander. Op de Louise de Coligny- laan vloog een 20-jarige Vlaardin ger op het natte wegdek uit de bocht, maar kon vervolgens zijn weg vervolgen. Tenslotte kon een Rotterdammer op de Olmendreef zijn wagen niet tijdig tot stilstand brengen en knalde tegen een an dere automobilist. Schiedam Een 22-jarige Schiedamse is gistermiddag om tien over vijf op haar scooter op de Vlaardingerdijk aangereden door een bromfietser. Het slachtoffer viel, maar de bromfietser reed door. De vrouw, wiens scooter be hoorlijk beschadigd was, is voor onderzoek naar het Schieland Ziekenhuis gebracht Schiedam De Schiedamse poli tie beeft gisterochtend een snel heidscontrole gehouden op de Schuttevaerweg. Van de 260 auto mobilisten die de radar passeer den, overtraden zestien de toege stane snelheid van vijftig kilome ter per uur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 82 kilometer per uur. Maassluis De vaste brug die in de Maassluise binnenstad de Nieuwstraat met de Markt ver bindt, wordt op korte termijn ge repareerd. De brug verkeert vol gens deskundigen van de ge meente in zeer slechte staat. Omdat de gemeente het onverant woord vindt om de werkzaamhe den nog langer uit te stellen, wordt er in de begroting van 1998 geld voor apart gezet. Onderhoud aan bruggen en ook aan wegen is de laatste jaren uit gesteld in verband met de slechte financiële situatie van de ge meente Maassluis. Vlaardingen1: samen met de cli ënt (vrijwilligers)werk zoeken dat bij hem of haar past. De Suri naamse alleenstaande vrouw die zo graag met kinderen omgaat, wordt vrijwilliger bij het peuter- werk in het wijkcentrum bij haar in de buurt. En die handige man die al elf jaar werkloos is, doet al lerhande klusjes. Ook bij het wijk centrum om de hoek, Want'Actief in Vlaardingen' is ook bedoeld om de bijstandscliënten uit hun so ciale isolement te halen. „Ik ben er van geschrokken hoe eenzaam mannen kunnen leven," zegt To renvliet. Eén van die mannen rea geert: „Je denkt toch niet dat ik elke dag een kopje thee bij de buurvrouw ga drinken. Trou wens, wat zou de buurman daar niet van denken." 'Actief in Vlaardingen' loopt nu bijna een jaar. Het project is een experiment dat past in de nieuwe Algemene Bijstandswet die op 1 januari van dit jaar is ingegaan en waarby gemeenten naast het uit betalen van de bijstand nadruk kelijk ook de taak hebben gekre gen hun cliënten te helpen zoe ken naar (vrijwilligers)werk, scho ling en sociale participatie. Vlaar dingen is één van de 160 experi menteergemeenten in Nederland. Inmiddels hebben 27 mensen door 'Actief in Vlaardingen' vrij willigerswerk gevonden. ,,'t Werkt," concludeerde wethou der A Kool (sociale zaken en wel zijn) gisterochtend op werkbe zoek in wijkcentrum Nieuwelant in de Babberspolder. Aan de an dere kant van de tafel knikten de deelnemers aan het project en thousiast. „Ik voel me weer mens," zegt de één. En de ander wijst op de honderd gulden die hij er mee verdiend. Bovenop z'n bij standsuitkering: „Honderd gul den is voor ons een hoop geld. Kun je weer eens een nieuwe broek kopen. Of naar de kapper." Zie ook pagina 15: Vrijwilligers werk uitkomst na honderd ver geefse sollicitaties Wethouder A. Kool: "t werkt.' Archieffoto Rotterdams DagblatVJaap Rozema MaassluisSoftdrugs mogen in Maassluis alleen worden ver handeld in een aparte ruimte van het horecacomplex van café Notre Dame aan het Maekay- plein. Alleen personen vanaf 18 jaar mogen er hasj kopen, terwijl in de coffeeshop geen alcohol mag worden verkocht De gemeenteraadscommissie al gemene- én bestuurszaken stemde gisteren in met deze consequenties van de nota 'cof feeshops met beleid'. Enige te genstemmer was EL G. van Hoe ven (RPF/GFV/SGP). Hij verzet te zich feltegenhetNederlandse gedoogbeleid. „Alle drugs de wereld uit, te beginnen in Maas sluis," was zijn leus. D66'er F. M. L Wensveen vond dit maar 'ouderwets'. Hij be treurde het dat softdrugs altijd in combinatie met criminaliteit worden gebracht Wat hem be treft moet de overheid: en ook Maassluis veel liberaler omgaan met cannabis. „Ik wacht in span- ning af tot we er accijns op gaaric heffen." E.V. Broeder (Groen-:.' Links) kon zich vinden in ag* progressieve opvattingen van D66. „Over twintig'jaar'lachen we om deze nota. Dan is het ge woon in de slijterij te koop, of b|j Albert Heijn." Door Menno Haddeman Vlaardingen Twee vasthouden de wasautomatenmorUurs, een bang uitgevallen klant met een schuld en een defecte wasmachi ne én een legertje overijverige po litieagenten. Dat waren gister middag de ingrediënten voor een spannend wildwestverhaal met aan hèt eind een enorme anti-cli max. Een excuus en een bosje bloemen van de Vlaardingse poli tie voor twee goudeerlijke Rotter damse monteurs. Cor en Rene van het wasautoma- tenreperatiebedrijf Servidor zijn op maandagmiddag vanuit Rot terdam op weg naar een klusje in Vlaardingen. De 36-jarige Cor is die dag voor het eerst werkzaam bij het bedrijf en wordt door de 43- jarige Rene ingewerkt. De defecte automaat in een woning aan de AJbertme Agceslaan in Vlaardin gen is één van Cor*s eerste Mus sen. Bij de flat aangekomen parkeren de twee mannen hun bus voor de ingang van het gebouw. Op de bus staan duidelijk de naam en het te lefoonnummer van het bedrijf. De twee monteurs bellen aan in de hal van de flat, maar er wordt niet gereageerd. Ze proberen het nog eens maar er gebeurt niets. Een andere bewoner van de flat laat hettweetal vervolgens .binnen. Op de bewuste verdieping aangeko men bellen ze opnieuw aan bij de woning met de defecte wasmachi ne. De bewoner doet echter niet open. De monteurs hebben wel het idee dat de man thuis is. De gordijnen zijn dicht. Het tweetal denkt dat hij slaapt en blijft volhouden. Als rr na een minuut of vijf nog niet wordt gereageerd, beluit Rene met zijn mobiele telefoon de klant te bellen. De lijn blijkt in gesprek dus opnieuw bonkt het tweetal op het raam en de deur. Wanneer er dan nog geen leven blijkt, besluit het tweetal een briefje onder de deur te schuiven en de flat te ver laten. Wat de monteurs niet weten is dat binnen in de flatwoning de 28-ja- rige bewoner met de defecte ma chine peentjes zweet. Hij is kort voor de komst van Cor en Rene bedreigd door zijn schuldeisers. De Vlaardinger heeft zich na het gebonk van de twee reparateurs in zijn huis verschanst en de poli tie gebeld. Hij heeft het idee dat zijn einde nadert en dat zijn oppo nenten met vuurwapens en al voor zijn deur staan. Als Cor en Rene vervolgens bene den komen, stoppen er plots drie politieauto's. Rene ziet dat de agenten in de wagens hem zeer indringend aanstaren. Rene vindt het vreemd dat de agenten hem aan blijven kijken maar besluit toch in zijn bus te stappen. Hij rijdt weg en ziet in zijn achteruit kijkspiegel dat de politiewagens hem volgen. Links af, rechts af, de auto's blijven achter de bus aan rijden. Op de Laan van Bol'es in Schiedam worden de monteurs plots tot stoppen gedwongen. Overal staan politieauto's. Cor en Rene schrikken zich het apezuur. Met getrokken pistolen gericht op de bus dwingen de agenten de twee monteurs uit te stappen. Midden op straat moet het tweetal de handen omhoog doen en op de knieën op het natte asfalt gaan zitten. Cor en Rene doen versuft van angst wat hen wordt ge vraagd. Ze worden in een politie bus gezet. Rene vraagt de agenten dan wat er aan de hand is. Hij krijgt te horen dat hij zijn mond moet houden. Met hoge snelheid rijden ze ver- volgens naar het politiebureau. Daar moeten ze al hun spullen af geven en worden ze in een cel ge stopt Nog steeds weet geen van beide mannen wat er aan de hand is. Dan worden ze een kwartier la ter achter de tralies vandaan ge haald. De arrestatie blijkt op een misverstand te berusten. Cor en Reqe worden overladen met ex cuses. Ze krijgen een bos bloe men en ook de angstige bewoner biedt zijn excuses aan. Na een kop koffie te hebben ge dronken en shaggie te hebben ge rookt, stappen Cor en Rene weer in hun bestelbus om te gaan doen wat ze twee uur eerder ook al had den geprobeerd. De wasmachine aan de Albertina Agneslaan repa reren. Een dag na het bizarre verhaal zijn Cor en Rene al wel weer beko men van de schrik. Rene voelt zich niet slecht behandeld door de politie. „Ze deden hun werk en dat voerden ze goed uit. Het was een misverstand maar we zijn niet slecht behandeld." De baas van het tweetal is iets minder vergevingsgezind. „Op de bestelbus staat moet koeieletters de naam van het bedrijf en ons te lefoonnummer. Als de agenten dat hadden gebeld, had ik Cor en Rene zo op hun mobiele telefoon kunnen bellen. Dan was die pop- penkat niet nodig geweest." SchiedamDe nieuwe visie op de Schiedamse binnenstad zal zeker niet binnen enkele jaren zijn ver wezenlijkt. Binnenkort wordt door de betrokkenen en de ge meenteraad een prioriteitenlijst opgesteld met daarop de zaken die als eerste moeten worden aan gepakt. „Het is niet zo dat wt 'U alles binnen enkele jaren n^r Maassluis Burgemeester en wethouders van Maassluis wil len op scholen gastcolleges gaan geven. Dat antwoordt het colle ge op een vraag van het CDA over voorlichtingsactiviteiten voor de komende gemeente raadsverkiezingen. De gastcolleges zijn met name bedoeld voor degenen die voor hetèerst gaan stemmen en kun- nèn zowel op de scholen als op het|stadhuis worden gegeven. Voor deze groep nieuwe kiezers denken b en w verder aan een informatiemarkt in het stadhuis en aan een door de burgemees ter ondertekende 'persoonlijke, wervende brief Burgemeester J. Sterkenburg-Versluis liet gis teren in de commissie'algeme ne- en bestuurszaken blijken ook open te staan viiftr'fcndere ideeën om de interesse voor de verkiezingen te vergroten. Zo pleitten D66 en WD, door mid del van bijvoorbeeld een. politiek debat in. één van de scholen, voor meer inbreng van de poli tieke partijen. „Ja'natuurlijk, ik ben het helemaal met u eens," reageerde de burgemeester. „Hoe kleiner mijn rol daarin is, boe liever het mij is." kunnen zetten. Met deze notitie leggen we een visie neer, waar mee we verder kunnen," zegt ver antwoordelijk wethouder L. A Hafkamp. Met de beleidsnotitie en actieplan Binnenstad Schiedam 'een toe komst voor de oorsprong' wordt een inhaalslag gemaakt. In verge lijking met andere middelgrote steden is er in de Schiedamse bin nenstad nog niet veel gedaan, „Vanuit de achterstand werken we naar een voorsprong, dat kan ook de kracht van dit plan wor den," vindt stedenbouwkundige R. Klein Breteler. De visie op de binnenstad kan worden opge deeld in deelplannen, waarvoor afzonderlijk weer een notitie voor de uitvoering en de kosten moet worden gemaakt. Maar voor een deel van de uitvoering is de ge meente afhankelijk van bijvoor beeld het tijdstip waarop Tram- Plus door Schiedam gaat rijden. De tramrails op de Broersvest worden dan naar het midden van Hoek van Holland Het hoogheemraadschap Delfland is druk bezig met het moderniseren van de rioolzuivering in Hoek van Holland. De aanpassingen en uitbreidingen zijn nodig om de installatie tot 2025 'up-to-date' te houden. Belangrijkste verandering is dat Delfland de capaciteit uitbreidt om het vele afvalwater van de kassen te gaan zuiveren. De meeste kassen lozen nu nog op het slootwater, maar zij zullen worden aangesloten op de riolering,- Bovendien moet Delfland vanaf januari 1999 ook stikstof uit het afvalwater verwijderen. De werkzaamheden aan de Hoekse rioolzuivering 'De Nieuwe Waterweg' worden in fasen uitge voerd. Vorig jaar al werd gestart met de revisie van de slibgistingstank, de na-indikker en de tussenliggende leidingen. Tegelijk werden bij de gaslijn de leidingen vervangen en aange past aan de huidige veiligheidseisen. In het voorjaar is gestart met het elektrotech nisch, werktuigbouwkundig en bestu- ringstechnisch moderniseren van de installa tie. In de laatste fase, die in de Joop van vol gend jaar begint, wordt de rioolzuivering hydr aulisch en biologisch uitgebreid. De hele mo- demiseringsoperatie is naar verwachting be gin 1999 gereed. De rioolzuivering in Hoek van Holland staat tot begin 1999 In de steigers vDor een grondige modemiseringsbeurt. Foto Roei Dijkstra Maassluis De gemeente Maas sluis wil het milieubeleid voortva render aanpakken. Dat schrijft zij in het Gemeentelijk Milieube leidsplan 2, waarin het beleid voor de periode 1998-2000 is uitgestip peld. Concrete maatregelen moe ten zorgen voor verbetering van het lokale milieu. Het eerste Gemeentelijk Milieu beleidsplan, dat zeven jaar gele den is vastgesteld, bevatte teveel theorie en te weinig meetbare doelen, concludeert de gemeente in dit tweede (concept-)beleids- plan. Er is bovendien te weinig in tegraal gehandeld. Daarom moet meer nadruk worden gelegd op een actiegericht, preventief mi lieubeleid; er moeten meetbare beleidsdoelen worden geformu leerd en het milieubeleid moet worden geïntegreerd in het ruim telijk en economisch beleid. Daar naast moeten dialoog en samen werking met doelgroepen en be langhebbende organisaties meer vorm krijgen. Doelen De gemeente heeft het milieube leid uitgewerkt op grond van tien onderdelen, waarbij per onder deel meetbare doelen zijn gefor muleerd. Ruimtelijke ontwikke ling kan daarbij worden gezien als een soort overkoepelend onder deel, waarbinnen de andere on derdelen de bouwstenen leveren. De gemeente stelt zich hierbij ten doel milieu-aspecten al in een vroeg stadium te betrekken bij ruimtelijke plannen zoals nieuwe bouwlocaties. Bij het onderdeel bedrijven gaat veel aandacht uit naar de vergun ningverlening, controle op hand having van de milieuwetgeving en invoering van een milieuzorg systeem b|j gemeentelijke instel lingen. Dit laatste moet de milieu belasting binnen de eigen organi satie verlagen en dient tegelijker tijd als voorbeeldfunctie ('practice what you preach'). Essentieel bij het onderdeel bouwen en wonen is het duur zaam bouwen; verkeer en vervoer is gericht op leefbaarheid en ver keersveiligheid m woonwijken, bijvoorbeeld door uitbreiding van het aantal 3fl-kilometerzones en bevorderen van het fietsgebruik. Databank Actief wil de gemeente ook optre den bq het bodembeheer. Omdat bouwplannen, renovatie en aan leg van infrastructurele werken nogal eens stagneren vanwege bo demverontreiniging, zet de ge meente een soort databank op van bodemrapporten. Immers, hoe meer informatie beschn.oaar is over de bodemkwaliteit, hoe beter daar in de planning van ontwik kelingen rekening mee kan wor den gehouden, stelt de gemeente. Op dit moment worden de rappor ten nog op straatnaam m een ar chiefkast opgeborgen, maar op termijn zullen deze gegevens wor den verwerkt in een geautomati seerd bestand. Bij het natuur- en groenbeheer gaat het de gemeente erom waar devolle natuurgebieden en land schapselementen te behouden. Zoals vastgelegd in de Structuur visie 2000+is het de bedoeling dat er geen woningbouw komt aan de uiterste noordwest- en zuidoostkant van de stad. Verder wil de gemeente de milieukwali teit versterken door meer samen hang te brengen tussen nieuwe en bestaande ecologische zones. De laatste vier onderdelen van dit Gemeentelijk Milieubeleidsplan zyn specifieke milieuthema's, die integraal bij de andere onderde len worden betrokxen. Het gaat hier om (natuur-)educatie en voor- lichtingfcommunicatie, water huishouding, afvalstoffenbeleid (gestreefd wordt naar een herge- bruikspercentage van ruim zestig procent in 2005) en energiebeleid (terugdringen van het energiever bruik met twintig procent in 2005) Het concept-milieubeleidsplan ligt tot en met 27 oktober ter In zage in het informatiecentrum van het stadhuis. Tot die datum kunntn inwoners reageren. Een toelichting op het plan wordt donderdag gegeven, tijdens de inspraakbijeenkomst die om 20.00 uur beginti de weg verplaatst, zodat die straat volgens de opstellers van de noti tie kan uitgroeien tot een stads boulevard. „Nu bestaat de Broers- vest uit twee werelden die niet bij elkaar horen," vertelt steden bouwkundige A van Hengel. Met simpele veranderingen is het vol gens Van Hengel mogelijk toch grote verbeteringen te krijgen in de binnenstad. „Op de Broersvest zitten aan weerskanten vele aan knopingspunten, die nu nog On voldoende worden benut. We moeten dat goed etaleren, want het gedeelte tussen het stadskan toor en Broersvest is toch het hart van de stad," vertelt hij. Over de openbare ruimte ligt in middels een deelplan op tafel. Ook de andere plannen worden op die manier aangepakt. Voor sommige onderdelen is de kans van slagen vooral afhankelijk van de marktpartijen. Op het tweede deel van de Hoogstraat "zouden voornamelijk antiekwinkels moe ten komen. De komst van die za ken is door de gemeente niet te re gelen, maar wel te bevorderen^ „Het is een moeizaamprojecl' Het is geen bezem dieje-even door de stad haalt," zegtVa&Hengel. Pagina 15: Grandcafé moet bin nenstad allure geven. Schiedam Een grote winkel waar de Schiedammer straks te recht kan voor allerlei gemeente lijke diensten. Vanaf 17 november is dat het geval in het nieuwe stadskantoor op het Stadserf. Van acht uur 's ochtend tot vijf uur 's middags en op donderdag avond tot acht uur kunnen de Schiedammers in de winkel te recht voor vragen over 'alle ge meentelijkeproducten'. De openingstijden van de winkel waar de Schiedammer zqn pas poort kan aanvragen, de geboorte van een kind kan aangeven, maar ook informatie over wonen in de gemeente kan-inwinnen zijn uit voerig onderzocht. Eén ding stond bij het onderzoek als een paai boven water en dat was dae er verandering moest komen in de huidige situatie. Nu moet de Schiedammer naar de balies op de verschillende afdelin gen in het grote stadskantoor. On overzichtelijk en bepaald niet klantvriendelijk. Om daar veran dering in te brengen, kunnen de Schiedammers straks voor alle za ken terecht in de Stadswinkel. Het onderzoek 'Proefveld verrui ming openingstijden en 36-urige werkweek' heeft uitgewezen dat er behoefte is aan een openstel ling vanaf acht uur 's ochtends. Werkende Schiedammers kun nen zo voordat zij aan de arbeid gaan nog even wat gemeentelijke zaken regelen. Ook bleek dat een koopavond gewenst is. Op verzoek van burgemeester R. Scheeres zijn vervolgens twee va rianten bedacht. Eén die voorziet in een openstelling op koopavond tot acht uur en op werkdagen van acht tot vijf. En een mogelijkheid om de winkel op werkdagen van achttot acht open te houden. Deze laatste variant zou echter een ver dubbeling van het aantal arbeids plaatsen inhouden. Bovendien is de vraag of de Schiedammer ook werkelijk gebruik maakt van de ruime openingstijden. Besloten is daarom te kiezen voor de eerste variant. Mocht vanaf 17 november blijken dat deze toch niet voldoet, kan het volgens de burgemeester altijd nog worden herzien.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1