14 Rotte f ii 8 iii Minderheid stemt Veel oplossingen aangedragen voor fileprobleem rijksweg 20 Treinreizigers in de metro tijdens werk aan spoorbrug Bedrijven mogen meedingen naar toekomstige buslijnen ^SSS Voorspelling: 45 procent naar stembus 'Havenwethouder, dat kan ik aan' 'World Port Experience zonder ambitie wordt niks' mggmssrn maken voor - IgMg&K VVD'er Van der Stek: 'In Rotterdam ben ik geen onbekende' Rotterdams Dagblad Dinsdag 14 oktober 1997 Door Alexan der Bakker Rotterdam Een toeristische at tractie met de Rotterdamse haven als thema staat onder een slecht gesternte. Dat Rotterdam zo'n at tractie mist en dat het mondiale imago van de haven niet of nau welijks wordt benut, daar is ieder een het wel over eens. Initiatieven om daar een einde aan te maken hebben tot nu toe altijd schip breuk geleden. Het plan voor een World Port Experience (WPE) en de minder ambitieuze en dus goedkopere variant Maritime Ad ventures Rotterdam (MAR) zijn de jongste ideeën, maar staan bei de volop ter discussie. Voor invulling van het Iandhoofd van de vroegere Willemsbrug is in 1986 het Bolproject bedacht En kele jaren later kwam het Ge meentelijk Havenbedrijf Rotter dam het Masterplan Wereldha ven, dat op de Maasvlakte een plekje moest krijgen. In 1992 moest het plan Rotterdam Haven en Regio het in financiële nood verkerende Leuvehavengebouw redden. Het World Port Experience moet in één keer met die 'mislukkin gen' afrekenen. Het moet een pro duct worden van topkwaliteit, on afhankelijk van welke weersom- standigheid dan ook en met ge bruikmaking van de meest mo derne presentatietechnieken. Een zintuiglijke ervaring en dy namisering van het haventhema, zo bedachten de initiatiefnemers, het Havenbedrijf en het Ontwik- kelingsBedrijf Rotterdam. Het Amerikaanse ontwerpbureau Thine Inc. bedacht voor het WPE een vijfdelig concept, waarbij is geprobeerd het public'* zowel ra tioneel bij het h=wenthema te be trekken als het emotioneel te la ten beleven. Het WPE zou moeten worden ingepast bij de nieuwe terminal van rondvaartbedrijf Spido, dèels naast en onder de op rit van de Erasmusbrug bij het Willemsplein. Ten rijde van de discussies over de mogelijke aan koop van de ss Rotterdam is zelfs nog bekeken het WPE of een deel ervan in dit cruiseschip kan wor den verwerkt. De koop van de Rotterdam gaat niet door en een zelfstandig WPE wordt duur. De totale kosten wor den geschat op 36 miljoen gulden. Dan maar niet, dacht recent het college van burgemeester en wet houders. En onder aanvoering van wethouder Simons (toerisme) werd het WPE uit de begroting voor komend jaar geschrapt. PvdA, D66 en WD vinden dat wat te gemakkelijk en kondigden aan desnoods de gelden die zijn gere serveerd voor het medisch pret park Asklepion te willen aanwen den voor het WPE. Dit tot grote woede van wethouder Simons. Beoordeling Het OntwikkelingsBedrijf heeft de WPE-pIannen laten beoordelen door het Haagse bureau NEB Con sult. Daarbij is ook gekeken naar het plan Maritime Adventures Rotterdam dat is gemaakt in op dracht van de Spido, dat de nieu we terminal bij het Willemsplein graag wil voorzien van een extra atti i tie. De bpidoziet haar (nieuwe) termi nal als een reisbureau ('Maassta- tionr), waar niet alleen haven- en stadsrondvaarten worden aange boden, maar ook specifieke reizen door de haven. Verder kan het Maritiem Museum de geschiede nis van de haven vertellen, de fy sieke historie kan in het Buiten museum worden beleefd en een virutele reis door de haven kan in het Imaxtbeater worden gemaakt. De deskundigen van NIBConsult vinden dat de slaagkans van het WPE onvoldoende is onderzocht. De plannen voor het World Port Experience en het Maritime Ad ventures Rotterdam verschillen in een zó grote mate, dat beide concepten niet in eikaars verleng de liggen. Immers, het WPE is een project waarmee de Rotterdamse haven bedrijven, inclusief het Havenbe drijf, hun verhaal vertellen. En daarvoor betalen. Maritime Ad ventures Rotterdam is meer een bundeling van bestaande attrac ties met mogelijk in de toekomst nieuwe plannen. Het moet zich vooral bedruipen door inkomsten uit kaartverkoop. Het WPE is eer der een bedreiging voor die be staande attracties, melden de on derzoekers. Anderzijds, zo stellen zij, kan via het Spido-plan op ter mijn geen ambitieuze havenpre sentatie tot stand worden ge bracht Voor een écht World Port Expe rience moet het havenbedrijfsle ven worden gemobiliseerd, maar dat is nog niet gebeurd. En, als het World Port Experience (WPE) niet met een hoge ambitie wordt ont wikkeld heeft het als toeristische attractiegeen toekomst. Af gezien van de vraag of dat be drijfsleven in de Roxtordamse ha ven mee wil doen, is het ook nog onduidelijk wie of wat de 'kar' moet trekken. Rotterdam schermt met een mogelijke mana- gementgroep (The Tussaud Group), maar zo wordt reeds opge merkt, buitenlandse bedrijven kennen de Nederlandse cultuur niet, overschatten de potenties van de Nederlandse markt en lo pen Vast in bestuurlijke procedu res. Rotterdam Het aantal stemgerechtigde kiezers in Rotter dam dat op 4 maart naar de stembus gaat, zakt onder de vijftig procent Ging in 1994 nog 57 procent stemmen voor een nieu we gemeenteraad, volgend jaar zal dat 45 procent zijn. Die aankondiging doet het_ Cen- zaken beperkt is. Een duidelijke steninRat-'. jlCTiftm'ras^Halr^elweg^ liSR;:JibenU»te-8|ofttó(iet ftetn^MHjer.wrolen SflPÖêniiii.'&tverKiènBgspH}-,1: anparSj^Het:-; vfü-s-f J trum voor Onderzoek en Statis tiek (COS) na een onderzoek on der de niet-stemmers in Rotter dam. De partijen zijn bij elkaar verzekerd van 26 procent van de stemmen. Er is 4 procent aan zwe vende kiezers en 29 procent 'soms-kiezers', mensen dus die de ene keer thuis blijven en de ande re keer stemmen. De overige 41 procent kan voor raadsverkiezin gen zelden of nooit belangstelling opbrengen. Het COS constateert dat over het algemeen de kennis van politieke rol spelen vooral interesse en hou ding tegenover de politiek een rol bij de vraag of er gestemd gaat worden. Het onderzoeksbureau noemt het opmerkelijk dat geen van deze factoren doorslaggevend is: veel kiezers met een negatieve kijk op de politiek gaan toch stemmen of omgekeerd. Om de opkomst te voorhogen is het 't beste om de 'soms-stem mers' aan te spreken, aldus het COS. Deze groep kan het beste worden bereikt door rekening te houden met het feit dat het vooral jongeren zijn en mensen met een lagere welstand, dat een belang rijk deel ervan bijna dagelijks van politieke voorkeur verandert en dat er gebrek aan interesse onder hen heerst. Het onderzoek leert dat de groot ste partijen de trouwste aanhang hebben. De kleinere partijen heb ben meer zwevende kiezers, uit gezonderd de dne kleine christe lijke partijen. Campagne voeren tot de laatste dag is nuttig, aldus het COS, want een op de zes kiesgerechtigden verandert m de laatste dagen of uren voor de verkiezing nog van voorkeur. Voor een lagere op komst onder allochtonen zijn geen aanwijzingen. Rotterdam Om een uur of twee vannacht zijn de Nederlandse Spoorwegen begonnen aan een omvangrijk karwei aan de spoor weg over het Noorderkanaal ten noorden van het Vroesenpark. De brug is 125 jaar oud en aan ver vanging toe. Vandaag worden aan de noordzijde twee 24 meter lange hulpbruggen onder de rails ge schoven. Daaronder wordt de ko mende maanden een nieuw Iand hoofd gebouwd. Tegelijkertijd wort een nieuwe betonnen brug gemaakt, die, als alles volgens plan verloopt, vol gend jaar juli op zijn plaats wordt geschoven terwijl de oude brug dan wordt weggehaald. Vanwege het werk op de drukke trein- route tussen Rotterdam CS en Utrecht rijden er de hele dag geen tremen tussen het Centraal Station en Rotterdam-Noord. In samenwerking met de RET leidde de NS reizigers op het Centraal Station die richting Utrecht moes ten, met'de metro naar station Alexander, waar op de trein ge stapt kon worden, en vice versa. De stoptreinen uit Utrecht reden door tot Rotterdam-Noord. Problemen Problemen deden zich daarbij vanochtend nauwelijks voor. Het is de eerste keer dat de NS derge lijke spoorwerkzaamheden door deweeks laten vallen. „Het is een soort test," aldus J. Wïthold, woordvoerder van de NS. „Foren zen zijn ervaren Teizigers. Terwijl dagjesmensen, die meestal in het weekeinde reizen, bij een veran dering al snel de kluts kwijt zijn. Als er klachten komen, is dat van mensen die normaal weinig van de trein gebruik maken." Alle tremen op traject Rotterdam CS-Dordrecht, ook de Thalys, stoppen op station Blaak waar rei zigers voor of uit de richting Utrecht kunnen overstappen op de metro. Alleen bij leeglopende t'einen waren de perrons op Rot- tt rdam-Alexander overvol Dt reizigers bleken goed ingelicht waM de meesten hepen zonder vragen in de juiste richting. De NS informeren hun reizigers ai tijd ruim een week van tevoren met pamfletten en aanplakbiljet ten. De RET heeft vandaag extra me trowagons ingezet op het oost- westtraject. „We verwachten on geveer 18 duizend extra reizigers vandaag," vertelt W. van den Es- hof van de RET. „Er is extra per soneel dat de „onbekende" reizi gers begeleid. Tijdens de och tendspits, van half acht tot half negen, is het ongemak het grootst, de avondspits is meer ge spreid." De Koffiecomer op sta tion Rotterdam Alexander vaart er wel by: om acht uur vanoch tend waren er al 300 klanten gf weest, drie keer zo veel als nor maal. Beoogd WD- lijsttrekker Willem van der Stek uit Zeewolde; 'sk denk dat er hier behoefte is aan iemand met politieke ervaringen een langdun- dienst in het bedrijfsle Ven'. Foto Ingrid van Beek Door Cams Zijlmans RotterdamHet lijkt erop dat het de WD-top was en niet de plaat selijke afdeling van de liberale partij, die ondernemer Willem van der Stek (57) uit Zeewolde heeft voorgedragen als nieuwe lijsttrekker voor de Rotterdamse gemeenteraadsverkiezingen, „Een Tweedekamerlid heeft mij erop geattendeerd dat ik me bij de selectiecommissie van de kies kring Rotterdam moest aanmel den," liet WD-lid Van der Stek zich gisteravond ontvallen tijdens de pauze van een besloten verga dering van de kieskring in ge bouw Pro Rege in Kralingen. Daar discussieerden partijleden over het gemeentelijk verkiezingspro gramma van de partij. Plaatselijk partijvoorzitter Anne ke van Leeuwen wilde niks kwijt over de voorkeur van het bestuur voor Van der Stek boven J. H. A van den Muysenberg, havenwet houdervan Rotterdam. Ook wilde zij met zeggen of voortzetting van de huidige coalitie bij de verkie zingen inzet voor de WD is en of haar partij de invloedrijke porte feuille 'haven' of een ander wet houderschap zal claimen. „Pas vrijdag komt het bestuur met een standpunt en het verkie zingsprogramma naar buiten," liet zij gisteravond weten. De be oogde lijsttrekker wilde wel pra ten. „Ik acht de kans vrij aanzien- Er wordt druk gewerkt aan de vervanging van de 125 jaar ou de spoorbrug over het Noord erkanaal. Foto Jaap Rozema/ Rotterdams Dagblad Rotterdam—Veel vragen en even zoveel zorgen. Bewoners willen vooral meer duidelijkheid over de gevolgen van de aangeboden al ternatieve oplossingen voor de fi- leproblepiatiek op rijksweg A20, tussen het Terbregseplein en Kleinpolderplein. Verbreding van de rijksweg A20 of het doortrek ken van de rijksweg AI6 naar ryksweg A13 zyn de twee hoofd varianten in de 'startnotitie' van het project met de verkeerde naam: Rijksweg 16/13. De eerste in een drieluik van in formatiebijeenkomsten deze week over die notitie vond plaats in de deelgemeente HUlegers- berg-Schiebroek. De bijeenkomst maakte duidelijk dat er veel be hoefte is aan meer en duidelijke informatie. Voorbereiding Rijkswaterstaat is in januari 1996 begonnen met de voorbereidin gen voor het oplossen van het file probleem op de A20. Verschillen de haalbaarheidsstudies worden uitgevoerd om de aangedragen oplossingen te beoordelen. Een verkeerskundige studie en een studie naar de ruimtelijke inpas sing hebben geleid tot de notitie, die in december 1996 uitkwam, en waarin twee varianten voorge steld worden. By een verbreding van de rijks weg A20 wordt de weg tussen de twee verkeerspleinen uitgebreid met twee stroken per rijrichting, tot vijf rijstroken. Drie rijstroken zijn geheel bestemd voor door gaand verkeer, twee voor het ver keer dat de weg af en op wil. De drie rijstroken voor doorgaand verkeer komen in een tunnel, die deels onder de zuidelijke weg berm, en deels onder het Noorder kanaal wordt aangelegd. Deze va riant wordt wel gekoppeld aan de aanleg van een regionale weg tus sen het Terbregseplein en de pro vinciale weg N209. De andere variant betekent de aanleg van een nieuwe rijksweg tussen de A16 en A13 met deels twee en deels drie rijstroken per rijrichting. Daarbinnen zijn weer verschillende varianten mogelijk, zoals een tracé aan de buitenkant van het Lage Bergse Bos. Hierby is de weg gesitueerd op een hoog te van drie meter boven het ni veau van de omgeving, zodat ver bindingen voor langzaam verkeer onder de ryksweg doorgevoerd kunnen worden. Het andere tracé is geprojecteerd tussen het Lage Bergse Bos en de noordoostelijke bebouwingsgrens van Hiliegeisbeig. By deze va riant ligt de weg volgens een 'bak- constructie', zes meter onder het niveau van de omgeving en wordt afgedekt met een grondlaag van een meter, Daarbij is de doelstel ling om de Doenkade (N209) in rijn geheel te handhaven en de rijksweg parallel daaraan te laten lopen. De spoorverbinding van de Hafpleinlyn en de hogesnelheids trein kunnen onder- en boven- langs worden gepasseerd. De hele procedure moet uiteinde lijk leiden tot een definitief be sluit in januari 2000. Voorafgaand daaraan wordt in een aantal stap pen gewerkt volgens het 'open planproces'. In een vroeg stadium is al overleg gevoerd met betrok ken overheden, belangenorgani saties en individuele bewoners. De informatiebijeenkomsten de ze week - woensdag in Overschie en donderdag in Bergschenhoek - rijn onderdeel van de procedure. Het heette dan ook niet alleen een informatie-avond te zijn maar vooral ook een 'meedenk-avond'. Van gedachten wisselen over de twee hoofdvarianten, zoals die in de startnotitie zijn voorgesteld. Daar werd volop gebruik van ge maakt. „Uw oordeel wordt meegenomen, maar is niet beslissend," werd vooraf wel duidelijk gesteld. De avond is vooral bedoeld om te kij ken welke varianten bewoners wel of niet zien zitten en weike mogelijkheden de moeite waard zijn verder te bestuderen. De projectgroep heeft al te ken nen gegeven een aantal oplossin gen met nader te onderzoeken. Zo valt het doortrekken van de rijks weg Al 6, via de ryksweg A12 tus sen Zoetermeer en het Prins Clausplein naar de rijksweg A4 af. Ook het doortrekken van de A16 naar Delft wordt niet verder uitge werkt Het alternatief om het openbaar vervoer uit te breiden lost het probleem onvoldoende op. Een volledige ondertunneling van de rijksweg tussen het Veilingvia duct en de Noorderbocht is ruim telijk en financieel onhaalbaar. Toch wordt er door een aantal be woners op aangedrongen deze va riant niet los te laten. De overige vragen en suggesties hebben vooral betrekking op de gevolgen voor de woonomgeving. Veel bewoners spreken hun ver ontrusting uit over de ontsluiting van de wijk en de verkeersinten siteit. Daarnaast bestaat er een hoop onduidelijkheid over de aan sluitingen op het bestaande we gennet. In de huidige situatie zijn geluids overlast, luchtverontreiniging en een verstoorde ruimtelijke struc tuur, de grootste bronnen van on vrede. De plaatsing van geluids schermen bij de A2Ü en A13 zullen een deel van die problemen weg nemen. Bij beide hoofdvarianten wordt gekeken naar mogelijkhe den om de onderdoorgangen en onderruimtes van de twee rijks wegen te verbeteren. Rotterdam De stadsregio Rot terdam wil particuliere bedrijven toestaan nieuwe buslijnen te ex ploiteren. Volgens een woordvoer ster gaat het puur om aanvullend openbaar vervoer en dus niet om het opnieuw opzetten van lijnen die door de RET of ZWN zijn ge schrapt. Gedacht wordt vooral aan vervoer van werknemers die bij voorbeeld in de havenwerken, en nu nog met de auto reizen. Doel van het toelaten van extra (bus-)lijnen is het bestrijden van files. Verder bestaat de mogelijk heid om bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat subsidie aan te vragen, die kan gelden als bijdrage in de kosten van buslij nen die zijn opgezet door 'toetre- - ders' op de openbaar ver voersmarkt. Het dagelijks oe- stuur van de stadsregio koppelt wel een aantal voorwaarden aan het project Zo moeten dergelijke bedrijven voldoen aan de eisen in de Wet Personenvervoer wat be treft afgifte van een openbaar ver- voersvergunning. Verder mag er niet worden gereden op lijnen die al door een ander bedrijf worden onderhouden. Tenslotte moeten de gebruikelijke arbeidsvoor waarden worden nageleefd. De woordvoerster benadrukt dat de nieuwe lijnen werkelijk een toe gevoegde waarde moeten hebben. Ze mogen overigens niet in strijd rijn met de zogeheten 'fileplanlij- nen', die de stadsregio naar ver wachting in 1998 en 1999 in ge bruik gaat nemen. Veel hangt te vens af van de medewerking van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat. lijk," zei hij optimistisch, „dat de leden my in november als lijst trekker aanwijzen." Voor de meeste aanwezige partij leden was Van der Stek gister avond echter een onbekend ge zicht. De laatste jaren is hij ook nauwelijks meer op plaatselijke WD-bijeenkomsten gesigna leerd. „Maar de mensen," haastte hij zich te zeggen, „die al langer in de partij zitten, kennen me wel" Op de vraag of hij niet de voor een lijsttrekker onmisbare bekend heid onder Rotterdammers mist, antwoordde Van der Stek: „In Rotterdam ben ik geenszins een onbekende. Mijn vrienden en fa milie wonen er nog steeds. Ik was WD-fraetievoorzitter in de deel raad van Prins Alexander en lid van Provinciale Staten van Zuid- Holland. Ik ben in Rotterdam ge boren en getogen, tot ik acht jaar geleden achter m'n werk als part ner in een internationaal business consultancy bedrijf ben aange- reisd. Eerst naar Brabant, toen naar Zeewolde. Maar ik ben wel altijd Sparta-fan gebleven. Ik ben een oer-Spartaan en lid van de Stichting Vrienden van De Pijp." Op de vraag waarom de selectie commissie en het plaatselijk be stuur hem als nummer één op de kandidatenlijst hebben gezet, zegt Van der Stek: „Ik denk dat er hier behoefte is aan iemand met politieke er raring en een langdu rige staat van dienst in het be drijfsleven. Binnen de WD was ik vice-voorzitter van de kies kring Rotterdam, lid van het hoofdbestuur en de partijraad." Van der Stek vindt zichzelf'zeker wel' geschikt voor de eventuele functie van havenwethouder van Rotterdam. „Dat kan ik wel aan. Als ik word gewaagd, zal ik de verantwoordelijkheid niet ontlo pen," reageert hij diplomatiek op de vraag naar zyn wensen. „Ik ben veertig jaar werkzaam ge weest in de haven- en transport wereld op hoge functies. Bij Broekman Motorships, waar ik tot '86 werkte, ben ik in 23 jaar tijd van fietsjongen opgeklommen tot general manager." Nu bekleedt partijgenoot J.H.A van den Muysenberg namens de partij nog de bestuursfunctie in de coalitie. Maar het bestuur van de WD-kieskring schijnt niet te vreden te zijn over zyn optreden als lijsttrekker en havenwethou der. Men biedt Van den Muysen berg 'slechts' een vierde plaats op de verkiezingslijst „Heel teleurstellend allemaal na tuurlijk," reageert de wethouder. „Maar het is uiteindelij k de leden vergadering van de afdeling op 17 november, die beslist. Ik hoop dat zij het belang zullen onderkennen van voortzetting van de huidige situatie. Kritiek op mij is, dat ik me niet voldoende partijpolitiek heb ge profileerd in mijn functie. Maar mijns inziens moet je dat in een coalitie ook niet doen, als dat niet nodig is. Als de leden straks het voorstel van het plaatselijk be stuur volgen en mij op de vierde plaats zetten, stap ik op en keer ik niet terug in de gemeenteraad." Rotterdam- De Rotterdamse ..Diergaarde :Blijdorp is boos .op - voorman Vogelaar van de Neder landse melkveehouders. Volgens Vogelaar zyrïboeren in ons land bang dat hun kuddes .besmet ra ken met tuberculose (TBQvia.de exotische dieren in dierentuinen. Een woordvoerster van Blydorp noemt de-opmerkingen van Vo gelaar 'een afleiding van de pro blemen van de boeren'-y De Tundveehouderijseetor maakt zicht grote zorgen over twee re cente gevallen,van tuberculose in Blydorp. Daar is de afgelopen maanden, in april en in septem ber, by twee gemsbokken tuber culose vastgesteld. Twïc andere (tieren worden nog onderzocht Alle vier de dieren zyn afge maakt De Veterinaire Hoofdinspectie (VHI) voor de Volksgezondheid .vindt de angst van de veehoude- Irij'secfor niet terecht Volgens in- ,specfeur\J. "Nieuwenhuys ,is:dé controle in dierentuinen' bijzon- - - der zorgvuldig en ishetbesmet- rtingsgevaar naar andere dieren -erg klein. OolrÜe kansC5> smetting van dier naar mens'is te verwaarlozen. Uit vöorzorg wor- r den dè medewerkers van tfieren- tuinen wel regelmatig gecoritrté - leerd op TBC. sv Inspanning,' 1 Veehouder Vogelaar is geschrok ken van deberichtenover TBCin Blydorp. Voor hem was--het nieuw om te horen dat TBCnog voorkop m Nederland. „Wij doen er onze bedryVen «Ütva aan om TBC uit te bannen," zegt hij, „Dat lukt maar kost wél de nodige inspanningen. Daarom is het wel even schrikken als je hoort dat het in de dierentuin voorkomt." Met name de import van. dieren- tumdieren uit Oost-Europa, waar- TBC-nog 'veel voorkomt, baart hem zorgen. Die zorg geldt overi- gens voor 'de. import van .koeten en varkèns uit Oost-Europa. De woórdvoerster van Blydorp zegt dat de voorzorg in de dieren tuinen vèel groter is dan die van de boeren. „Alle dierendienieuw binnenkomen," legt de ..woord voerster uit„gaan.' eerst 'in .quarantaine. Pas 'als honderd proeent duidelijk is dat de dieren niks mankeren worden ze by hun soortgenoten gelaten. Daarnaast komt TBC toch nog geregeld voor in "Nederland, makf dan vooral By mensen. Alle dieren controleren wij, maar aan f controle van het publiek kunnen we natuurlijk, njet beginnen." De TBC-gevallen in Blydorp zyn t_ vow de VHI wel aanleiding om alle afspraken over de controle op TBCnogeehsgreritÉgBati pen. ^Jb^^cteü^'^^wenhuys" -wil daaihij'ëxfra Sarid^St;yóór' d^dieren-vwaai^^^^^cC met de bezoekèm giMtis/.zoals de apen Jr •■/«Er is eenirendJm dierentuinen om de bezoekers 'dichter byidé,; dieren-te latéiizym'^verB^rt^ Nieuwenhuys;- ,Dat heeft echter1 wel risico's. Apen; kunnen ;by voorbeeld hepatitis hebben en dat overbrengen |op de'mens. Daarom willen we van die 'dieren exact weten of/ze". vitxissen*)dra- gen.". H 7' "Z? 1 Watbetreftde tuberculosemaakt Ivieuwenhuys.zich zorgemover teuriseerde melk gebruiken. „Dat levert veel meer gevaar op voor de volksgézondheid dan de sporadische,TBC-gevalIen: in de dierentuin," zegt de inspecteur..

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2