ftenland 7 Erkenning van Sinn Fein Aanranding in partijkantoor kost Vlaams Blok kamerzetel Busongeluk in Canada: 43 doden Moed van Blair beloond met Noord-Ierse scheldpartij Politie voorkomt aanslag op Guggenheim-museum in Bilbao Spaanse justitie onderzoekt zwendel met lijken 't Onherstelbare hersteld lfoïcelWIail 0842-333 Koning België tracht Vitte beweging' te reanimeren wh, Massamoord in Algerije Gemanipuleerde bloedlichaampjes tegen HTV Beving treft Z-Griekenland Cassini morgen de lucht in Weizman in VS: Netanyahu bereid Golan op te geven Prognose: Frankrijk haalt EMU-norm niet Rotterdams Dagblad Dinsdag 14 oktober 1997 Quebec By een busongeluk in de Canadese provincie Quebec zijn gisteren 43 van de 48 inzitten den om het leven gekomen. De vijf overlevenden zijn met ernsti ge verwondingen m een zieken huis opgenomen. De bus vervoer de leden van een bejaardenclub uit de regio Beauce die een uit stapje maakten. Het ongeluk deed zich voor op 100 kilometer ten noordoosten van de stad Quebec, op Highway 138, kort voor een scherpe bocht aan de voet van een steile heuvel. De bus stortte in een 20 meter diep ravijn. De politie zei dat alles erop wees dat de remmen van de Mercier- bus niet functioneerden. In 1974 vond op dezelfde plek ook een busongeluk plaats, waarbij vijf tien mensen omkwamen. Het on geluk van gisteren was het ern stigste in de recente geschiedenis van Canada. Algiers In Algerije zijn gisteren 43 reizigers, voor het merendeel jongeren, gekeeld of onthoofd. De slachtpartij had plaats bij een door een gewapende islamitische groep opgerichte wegversperring in Sidi Daoud, 300 kilometer ten westen van Algiers. Het gaat om het ergste bloedbad onder bur gers in de regio Oran sinds het uitbreken van de Algerijnse bur geroorlog in 199*2. De streek rond de tweede stad van het land was tot dusver grotendeels gespaard gebleven van geweld. De slachtof fers waren gisterochtend vroeg in twee autobussen onderweg van Algiers naar Zouia, een stadje in het uiterste westen van Algerije. Een vijftiental andere reizigers overleefden de moordpartij. Zij zijn in ziekenhuizen in Oran op genomen. De overvallers hielden ook een ambulance tegen die te rugkwam van Oran: een verpleeg ster en een vroedvrouw werden gekeeld, de chauffeur kon ont snappen. Washington Amerikaanse we tenschappers zijn erin geslaagd witte bloedlichaampjes genetisch te manipuleren, zodat ze cellen aanvallen die met het 'aids-virus' besmet zijn. Volgens de onderzoe kers is dit van groot belang voor de bestrijding van aids, de im- muunziekte the door het Hl-virus wordt veroorzaakt Doorgaans zijn de witte bloedlichaampjes (lymfocyten-T) het voornaamste doelwit van met HIV besmette ce luien. Als de lymfocyten-T zijn uitgeschakeld is het immuunsys teem weerloos tegen HIV. Onder zoekers van de Universiteit van Harvard hebben de lymfocyten-T zo gemanipuleerd, dat ze een pro teïne opsporen dat in besmette cellen voorkomt. De bewerkte bloedlichaampjes kunnen zo de cellen met HIV herkennen en uit schakelen. Athene Het zuiden van Grie kenland is gisteren getroffen door een zware aardbeving. Inwoners van de havenstad Kalamata ren den in paniek de straat op, meld de de politie."Enkele gebouwen v liepen scheuren op, maar grote schade werd niet gemeld. De schok, die werd gevoeld om 16.40 uur plaatselijke tijd, had een kracht 5,8 op de schaal van Rich ter. Het epicentrum lag in de zee, 100 kilometer voor de kust van Kalamata. Op die plek onder de zeebodem stuiten de Euraziati- sehe en Afrikaanse plaat op elkaar. Noordelijk werd de beving tot in Centraal-Griekenland ge voeld, zuidelijk tot op Kreta. WashingtonDe lancering van de Amerikaans-Europese ruimteson de Cassini-Huygens is gisteren uitgesteld en naar morgen ver schoven, De nieuwe poging zal om 10.43 uur (onze tijd) plaatsvin den. Technische problemen met een computer en het lanceerplat- form en harde wind waren de re denen voor het uitstel. De reis van de sonde naar Satumus zou oor spronkelijk om 10.55 uur (onze tijd) beginnen op de Amerikaanse ruimtevaartbasis Cape Canaveral. Nadat eerst tot een uur uitstel was besloten, besliste de NASA dat de lancering zeker 48 uur later plaatsheeft. Door Hans Geleijnse Londen Een regiefoutje verstoorde gisteren in Belfast een 'historische gebeurtenis'. Voor het eerst in zeventig jaar keek een Britse premiereen Ierse republikein met terroristenverle den recht in de ogen en schudde hem de hand. Dit evenement vond plaats achter de gesloten deuren van Stormont Castle en daar gmg niets mis, ge tuige de positieve commentaren achteraf van de beide hoofdrol spelers Tony Blair en Geny Adams. Direct daarna werd Blair tot zijn grote schrik en ergernis door woedende protestantse beto gers uitgejouwd voor 'verrader', 'tuig1 en ander lelijks. Deze ongewone ervaring trok de gulle glimlach op het gezicht van de bewierookte regeringsleider in stand diepvries. Een hoogrode kleur trok over zyn wangen. Maar Blair, of zijn adviseurs, had dan ook de duivel verzocht. Het idee om de handdruk van Adams te laten volgen door meer handdrukken m een winkelcen trum in zeer protestant Oost-Bel- fast hield geen rekening met de Noordierse werkelijkheid. De tie rende vrouwen die hun in plastic handschoenen gestoken vingers richting Blair priemden waren daar zo uit weggelopen: „Je bent besmet, je hebt de hand van een moordenaar geschud," schreeuw den ze. Gehaast duwden Blairs veilig heidsagenten de premier weg uit de onvriendelijke omsingeling van honderdvijftig opgewonden protestanten. Uit de macht der ge woonte bleef Toiiy nog wuiven op zijn aftocht maar de kreet 'geef ons Maggie Thatcher terug' zal m zijn gehoor zijn blijven hangen toen hij zich in de veilige kussens van zijn automobiel kon laten zakken. Vooral bij Sinn Fein worden graag vergelijkingen gemaakt met an dere verzoeningen op het wereld toneel: Mandela met De Klerk, Arafat met Rabm. Gisteren werd eens te meer bewezen dat die vol ledig mank gaan. Het heilige doel van Adams - Ierse eenwording - zal voor de publieke opinie nooit de aantrekkingskracht of het be grip voor geweld vanwege aange daan onrecht krijgen waarop Mandela en Arafat wei konden re kenen. Blair moet dat ook zelf hebben be seft. „Ik praat met meneer Adams, met de ander leden van Sinn Tein, omdat het mensen zijn, zoals ik met ieder mens praat," had hij voor zijn treffen met de Sinn Fein-leider gezegd. „De haat, de wanhoop, het doden moeten worden vervangen door het gesprek, door onderhandelin gen." Maar de 'historische handdruk' werd geen publieke gebeurtenis om dit te onderstrepen, maar een van de buitenwereld afgeschermd onderonsje in een overheidsge bouw. Misschien dat het er vol gend jaar mei, als de 'vredesonderhandelingen' moe ten zijn afgerond anders kan. Er zal echt geschiedenis worden ge schreven als Adams zijn woorden van lof voor de 'vredesijver' van Blair niet afsluit met de eis dat Tony „de laatste Britse premier zal zijn die zeggenschap over Noord-Ierland heeft". En Nobelprijzen komen er pas als de Unionistenleider David Trim ble 'de fascist Adams' in de armen neemt ter bekroning van een Noordiers compromis en verzoe ning. Gisteren was Trimble nog geen centimeter in de richting van Adams gekropen. Hij vond het zelfs zielig dat een Bntse premier het kennelijk nodig vond om ter roristen met een rechtstreekse ontmoeting meer erkenning te schenken. Maar in historisch per spectief was het evenement van gisteren wel degelijk een door braak. Wat Blair gisteren mzyn korte ge sprek met Adams deed was het formeel afsluiten van een tijd perk. Van John Majors „mijn maag draait zich om bij de ge dachte met terroristen te moeten onderhandelen" tot de erkenning dat Smn Fein-leiders en hun vol gelingen ook mensen zijn, is in de Britse politiek een fikse stap. Bilbao De Spaanse politie heeft gisteren drie terroristen op heter daad betrapt toen zij een aanslag voorbereidden op het nieuwe Guggenheim-museum in het Bas kische Bilbao (Noord-Spanje). Zij probeerden in bloemstukken ver stopte explosieven voor het ge bouw te plaatsen. „Wij konden een bloedbad voorkomen," meld den de Baslrische autoriteiten. Toen de drie daders, die bloem potten uit een bestelwagen laad den, bemerkten dat zij waren ont dekt, vuurden zij schoten een Baskische politieman die on raad rook en samen met een colle ga op hen afkwam. De agent werd in de borst getroffen en is ernstig gewond naar een ziekenhuis over gebracht. De politie vond twaalf anti-tank granaten, verstopt in drie potten. De terroristen vluchtten te voet. Eén van hen werd even later aan gehouden. De twee anderen dwongen met een vuurwapen een automobiliste haar wagen af te ge ven en konden ontsnappen. De politie wilde niet zeggen of de Baskische afscheidingsbeweging ETA achter de mislukte aanslag zit. Het nieuwe Guggenheim-mu seum in Bilbao wordt zaterdag of ficieel geopend door de Spaanse koning en koningin. Het mu seum, gevestigd in één van de spectaculairste museumgebou wen ter wereld, is een filiaal van het Guggenheim in New York, dat eveneens aan moderr* kunst is gewijd. In Madrid begon gisteren een pro ces tegen de leiding van de Baski sche partij Herfi Batasuna (HB), de politieke vleugel van de Baski sche terreurorganisatie ETA. De 23 Baskische leiders worden be schuldigd van steun aan de ETA. legen hen is acht jaar gevange nisstraf geeist. Het proces, dat plaatsvindt onder zeer strenge veiligheidsmaatregelen, duurt naar verwachting twee weken. De advocaten van de Basken vroegen gisteren bij de opening van het proces dat de zaak wordt opgeschort of overgeplaatst naar Een Baskische politieman bewaakt na de schietpartrij in Bilbao een afgesloten straat, met op de achtergrond hetnogteopenen Guggenheim Museum. Inzet: Spaansebomdeskundigen halen antl- tankgranaten uit de bloembakken. Foto's Reuters en epa Door Henk van den Boom Barcelona„Was het wel de as van vader die we over de lande rijen van opa hebben uitge strooid?" vragen Francisco Nunez enzijn broers en zussen in Malaga zich vertwijfeld at Sinds vorige week werd ont dekt dat in de Zuid-Spaanse havenstad vijf begafenisonder- nemingen. in nauwe samen werking met een medewerker J van het gemeentelijke crema torium grootschalig hébben gesjoemeld met de wet op de lijkverbranding, is er grote on rust ontstaan onder de nabe staanden. t- In de schuur van de eigenaar van begrafenisonderneming Popular ontdekte de politie zestig kisten met restanten van stoffelijke overschotten. Het ging niet om de resten van recent overledenen. In Spanje worden' de doden in nissen in opgemetselde muren begra ven. Die nissen worden In veel gevallen voor viér jaar" ge-, huurd. Daarna worden de over blijfselen verzameld en begra ven in een massagraf. Ook kan de familie, en Hat gebeurt de laatste tijd steeds1 vaker,", de restanten van de overledene dan alsnog laten cremeren. - Voor deze crematies achteraf berekenen de vijf begrafenis ondernemers in Malaga ruim duizend gulden. Maar ha de lu gubere ontdekking vorigweek is het de vraag of de onderne mers wel deden waarvoor ze werden betaald.De overblijfse len in de kisten in de schuur van Popular waren niet ge- identificeert!, in andere kisten ;'niets,:evenimn 'als in'sommige uraferfdie bij families,waren afgeleverd. Urnen ;Depolitie heeftin vërbandmét - deze'zaak ook een werknemer van het gemeentelijk cremato- rium' aangehoudem .Deze ere- f meerde in opdracht van de be- - Igrafemsonderaemexsishachts voor honderd gulden .derrés- tanten van dè jbkenlDaar^K- geen enkele controle pp, omdaf 1 er geen admirustratie werd by: gehouden. De begrafénison- •- dememersleverden- Vervol gens de umeh af by de flunk lies, vergezeld- van, eén reke-, ning met hef tienvoudige be- drag;van*"wat de nachtelijke medewerker berekende! De politie heeft al meer dan „duizend meldingen binnen ge^ kregen over mogelijke fraude*^ Eenvaii' hem teManoli,- .een.? - vrouw die sinds kort de urn met 'de as vans haar-vader op het dressoir" heeft staan/,Z® c vertelt zich steeds hebben1 verbaasd Over hét gewricht van s' deurn; Haar vreter-was aan t kanker gestorveh\verrwoo"g Op :het laatst maar Geinig.;„Het lijkt alsof hij als as zwaarderas dan toen hij leefde^Maapli: vertelde op de televisie, dat zij nog elke dag met Mar-vader praat. „Toen de oplichterij aan. het licht kwam heb ik de urn geopend, de as bekeken en ge- 'vraagd: Ben jij het papa?" Baskenland om een eerlyke rechtsgang te waarborgen. HB heeft volgens de aanklachten onder meer ETA-moorden publie kelijk verdedigd en tijdens ver kiezingsbijeenkomsten wervende videofilms over de ETA vertoond. Ook gebruikte HB zendtijd op de Baskische televisie om de propa- gandavideo uit te zenden. Het is voor het eerst dat de voltal lige leiding van een legale Spaan se politieke partij in de beklaag denbank zit. Herri Batasuna, dat bij de verkiezingen 12 procent van de stemmen kreeg, is de der de politieke partij in Baskenland, Maar na de opzienbarende ont voering van en de daaropvolgen de moord op het 29-jarige ge meenteraadslid Miguel Angel Blanco door de ETA, drie maan den geleden, is de partij in de opi niepeilingen gedaald. Antwerpen Een rechter in Ant werpen heeft het extreem-rechtse Vlaams Blok een serieuze slag toegebracht. Volksvertegenwoor diger Xavier Buisseret moest gis teren ontslag nemen als lid van het federale parlement, nadat hij was veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf wegens de aanranding van twee minderjarige meisjes. De feiten zouden ruim vier jaar geleden zijn gebeurd op het partysecretariaat van het Blok in de Seheldestad, Het Kamerlid werd tevens voor vijf jaar uit zijn burgerrechten ontzet. Buisseret reageerde gisteren woe dend op het vonnis, waartegen hij in beroep wil gaan. Volgens de po liticus is hij het slachtoffer van 'willekeurige leugens' en een af rekening binnen de partij. Buisse ret werd voor de rechter gesleept door de vader van de twee meis jes, een partijgenoot Buisseret zegt te vermoeden dat de vader rancuneus heeft gehandeld omdat hij naast een eerder be loofd baantje greep. Het Kamerlid beweert zelf volstrekt onschuldig te zijn en zich hooguit 'vluchtige aanrakingen' te kunnen herinne ren. De Antwerpse rechter tilde echter zwaar aan de aanranding, die gebeurde toen de meisjes 14 en 17 jaar waren. Hij achtte bewe zen dat Buisseret als secretaris van de jeugdafdeling van de partij de twee zusjes „doorheen hun kle ding" betastte met duidelijk sek suele bedoelingen. Dat de politi cus gezag over de meisjes kon uit oefenen geldt volgens de rechter als een verzwarende omstandig heid. Voor het Vlaams Blok komt de veroordeling van Buisseret erg ongelegen. Dankzij het kundige optreden van Vlaams-Blok Ka merlid Gerolf Annemans in de en- quêtecommissie-Dutroux, was de reputatie van de partij juist met sprongen vooruit gegaan. Als u VoiceMail aan hebt staan, is er altijd iemand thuis. Voice Mail is gratis, dus u hoeft vanaf nu geen bericht meer te missen Meer informatie5 Bel 0800-0402 of ga naar Pntnafoon. Mvm^aNIaSR in uw eigen telefoon. altijd rfictatrfj. Een Petersburgse politieman met machinepistool bewaakt het beroemde schilderij 'Danae' van Rembrandt, dat voor het eerst sinds dertien jaar weer wordt tentoongesteld in de Hermitage. Het meesterstuk is gerepareerd, nadat een later krankzinnig verklaarde Utouwse nationalist het canvas in 1984 met een mes had bewerkt en er zwavelzuur over had gegooid. Het doek werd toen als onherstelbaar beschadigd beschouwd. FotoAnatoty Maltsev/EPA Door Paul Koopman Brussel—DeBelgische koning Al- bert II en zijn echtgenote Paola willen niet werkeloos toezien hoe de 'witte beweging' die vorig jaar in Brussel nog 300.000 hervor mingsgezinde Belgen op de been bracht, wegkwijnt. Net nu de Vlaamse en Waalse Bel gische media eensgezind tot de conclusie zijn gekomen dat de burgerrevolutie in de nasleep van de zaak-Dutroux een stille dood is gestorven, heeft hetHof een twee de 'rondetafelconferentie' bijeen geroepen. Op deze speciale confe rentie wil het vorstenpaar samen met de ouders van vermo ie en vermiste kinderen in Beigiè na gaan of de zaak-Dutroux wel tot iets positiefs heeft geleid. De aankondiging van het paleis te Brussel dat volgende week 23 ok tober een speciale vergadering wordt belegd over de nasleep van de affaire-Dutroux kwam gisteren voor velen m België als een ver rassing. Nadat de Belgische ko ning vorig jaar beloofde dat hij er persoonlijk voor zou zorgen dat er lessen werden getrokken uit de zedenzaak-Dutroux, was het een beetje stil geworden rond het Hof. Ook van het massale burgerpro test werd niet veel meer ver nomen. Eén jaar na de vondst van de stoffelijke resten van Julie en Mélissa in Sars-la-Buissière kwa men er bij een 'witte mars' nog geen 500 mensen op de been. Twee hoofdrolspelers in de affai re-Dutroux kwamen onlangs on afhankelijk van elkaar tot de con clusie dat België weer was terug gekeerd tot de orde van de dag. Voorzitter Marc Verwilghen van de enquetecommissie-Dutroux hekelde het feit dat een reeks ge zagsdragers die door zijn commis sie van 'grove fouten' werden be schuldigd nog steeds aan het plu che kleven. Gino Russo, vader van het door de bende-Dutroux vermoorde meisje Melissa, liet weten dat de 'witte comité's' door onbekwaamheid en onderling ge ruzie hun eigen glazen hebben in gegooid. De schoorvoetende hervormings voorstellen voor het politie- en ge rechtsapparaat hebben in Belgle flinke weerstanden opgeroepen. Afgelopen weekeinde demon streerden politie en magistratuur in Brussel nog hand in hand te gen de plannen van het kabinet- Dehaene. Het initiatief van de koning roept de vraag op of het paleis werkelijk een vooraanstaande rol wil spelen bij het stimuleren van maatschap pelijke veranderingen. Vorig jaar wekte Albert wel die indruk, door zich bij de rondetafelconferentie en in gesprekken met ouders van vermoorde kinderen garant te stellen voor een beter functione rende gerecht en politie. „We moeten de nodige lessen trekken om te voorkomen dat er nog zulke drama's als de zaak Du troux gebeuren," zei de vorst in zijn jongste kerstboodschap. Hij sprak met enige weemoed over de witte mars op 20 oktober, „die de ganse wereld onder de indruk bracht van haar omvang en haar waardigheid." Striemender was het commentaar van de koning kort na de witte mars van 20 oktober 1996. Hij stel de toen in een communiqué dat de justitie haar werk „efficiënter en menselijker" moest verrichten en daarbij „tot het uiterste" moest gaan. Deze woorden werden des tijds in het opinieblad 'Knack' op gevat als een terechtwijzing van de regering en in het bijzonder justitieminister Stefaan de Clerck „die vanwege deze vorstelijkebol- wassing ontslag zou moeten ne men." Zover is het niet gekomen. Ook De Clerck, die sinds vorig jaar tientallen wetsontwerpen naar de kamer heeft gestuurd, is van har te welkom bij de tweede rondeta felconferentie van het Belgische vorstenpaar. Volgens een mededeling van het paleis staat op de agenda.' „Na gaan welke maatregelen geduren de h et afgelopen jaar reeds getrof fen werden en welke nog zullen moeten genomen worden om deze afschuwelijke plaag (het seksueel misbruik van kinderen, PK) te be strijden." Tel Aviv President Ezer Weiz man heeft vorige week bij zijn be zoek aan Washington laten blij ken dat premier'Netanyahu be reid is de Golan-hoogte terug te geven aan Syrië, in ruil voor een vredesverdrag. Tydrns een banket in het Witte H ns vertelde Weizman medewer kers van president Clinton: „Ik eet deze fles op als Bibi niet be reid is overeenstemming te berei ken met Syrië. Over alles. En ten koste van alles." Het Israëlische dagblad Yedïot Acharonot' publi ceerde dat nieuws gisteren, op ge zag van „een belangrijke verte genwoordiger van de Israëlische ambassade." Volgens een naaste medewerker van Weizman heeft de president niet precies gezegd wat in het krantenverhaal aan hem is toegeschreven. Hij zei dat Weizmans uitspraken zijn uitge lekt door toedoen van Eliahu Ben- Elissar, de Israëlische ambassa deur in de Amerikaanse hoofd stad. Het bureau van de president heeft zich over het gedrag van Ben-Elissar beklaagd bij het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. President Weizman zelf reageer de op de persverhalen met: „Geen commentaar." BrusselOp grond van de laatste prognoses van de Europese Com missie zal Frankrijk, evenals Griekenland, dit jaar niet voldoen aan het belangrijkste criterium voor deelneming aan deEconomi- sc'ne en Monetaire Unie jmvtu), Het begrotingstekort zou uitko men op 3,1 procent van het bruto nationaal product (bnp). Het be langrijkste EMU-criterium is een begrotingstekort van 3 procent of minder.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 5