Naïef in de politieke slangenkuil D66'ers in de Rijnmond met angst en beven het verkiezingsjaar tegemoet °£M0CRATEn jjjf^ J Zaterdag 15 november 1997 j ZaterdagoZondag hyftlf Een keerpunt In de geschiedenis. Zo zag D66-lefder Van Mierio In 1994 de verkie zingsoverwinning van zijn partij. In de Ka mer had de partij het nooit vertoonde ze tel aantal van 24 gehaald. Op plaatselijk ni veau werd D66 In veel gemeenten zomaar de tweede partij. Het kon niet op. Maar nog geen vier jaar later wacht 066 met angst en beven op een nieuw verkie zingsjaar. Van een keerpunt is geen spra ke geweest. Opiniepeilingen dulden op flinke nederlagen tijdens de komende ge meente- raads- en Kamerver kiezingen. D66 profi teert niet meevan het geju bel rond het door zichzelf 'ontworpen'paarse kabinet. Dat Is ook vervelend voor de vele vier jaar geleden uitverkoren D66-pollttcl In de Rijnmond. Zij bereikten In de afgelopen vier jaar misschien wat minder dan ze ver wachtten, maar worden nu wel erg hard af gerekend op voor de kiezer niet tot de ver beelding sprekende prestaties van de kopstukken in Den Haag. Adrl ReIJnhout, wethouder te Schiedam: „Je kan plaatse lijk doon watje wil, maar 95 tot 99 procent van het verkiezingsresultaat wordt be paald door Den Haag. Dat Is weieens frus trerend." Een verhaal overeen partij, dlelandelljk én plaatselijk het politieke straatgevecht schuwt. „Ik zeg weieens tegen Kamerle den: 'Wees wat assertieverr Maar dat vin den ze niet netjes. Alsof het niet uiterst fatsoenlijk Is als Je voor Je mening uit komt." Een verhaal over een maagd van In de der tig- VI Ar. 4J.j- ^,"1 v, f!. Q/isssn Staatssecre taris Kohn- stamm van Binnenland se Zaken, met grote stedenbeleid In zijn porte feuille, was afgelopen week op be zoek in Schiedam. Wethouder Reljnhout (ook D66) keek over zijn schouder mee. Foto Jaap Rozema/Rotter- dams Dagblad van ontevreden PvdA- en WD- kiezers. Soms kiezen die voor een korte vrijage met de de D664ijst, Om by volgende verkiezingen weer terug te keren bij de oude liefde. Zo hangt het electorale lot van D66 al jaren af van de verkiezings resultaten van PvdA en WD- Ge zien de populariteit van Bolke- stein en Kok mogen de komende verkiezingen door de D€6-sympa- thïsanten inderdaad met vrees te gemoet worden gezien. Want, zo als hierboven al beweerd, het pro gramma biedt ook al geen echte aanleiding om niet op WD of PvdA, maar op D66 te stemmen. Troebel Laat die bijzondere D66-mentali- teit dan maar de reden zijn, roept Ries Jansen uit. „Laat ze dan kie zen voor een menselijke manier van politiek bedrijven. Voor een partij die op een genuanceerde wijze naar de maatschappij kijkt, niet beladen is met dogma's. Voor een partij die de redelijkheid zoekt —extremen uit de weg gaat en die steeds met verstan dige oplossingen een middenweg weet te vinden. Bij die partij vind je geen Bolkestein. Wij zijn niet ongenuanceerd. Vissen in troebel waterPff, daar doen wij niet aan." Ravestein: „Als je te uitgesproken bent, stootje mensen af. Nu zijn we tenminste extra interessant voor de steeds groter wordende groep zwevende kiezers. Nou, ze zijn van harte welkom." Dat wordt dus hopen. Hard ho pen. Want het is maar afwachten of zwevende kiezers in maart en mei 1998 massaal voor D66 zullen kiezen. Bij vorige verkiezingen bleek dat in peilingen de aanhang van WD en CDA nogal eens werd onderschat. De verkiezingsresul taten van D66 vielen doorgaans wat slechter uit dan op grond van peilingen venvacht werd. In de Rijnmond houden de D66'ers er de moed maar in. Jan sen: „In de peilingen staan we op zestien zetels. Dat is weinig. Maar we moeten niet vergeten dat we nog niet zo lang geleden, eind ja ren '80, maar zes, zeven zetels hadden." Ravestein: „Vijftien jaar geleden stonden we in de peilingen op een zetel. Toen was het maar de vraag of we die nog zouden halen en vroegen we ons af of we nog wel bestaansrecht hadden. Die situa tie komt in ieder geval nooit meer terug. Bovendien is de campagne nog niet eens begonnen. In de laatste maanden voor de verkie zingen kan nog veel gebeuren." Merkus: „Robert Long zong eens: 'Wie bang is voor morgen, Iran be ter vandaag gaan hangen'. Daar houd ik me nu maar aan vast" Door Wessel Penning Het zijn, vrat je noemt, vlotte men sen. Toegankelijk, verre van we reldvreemd, welbespraakt princi pieel niet-piineipieel en door gaans misschien wel wat meer in teger dan andere politici. D66-po- litici zijn gewoon aardig. Dat is een nadeel als men zich op houdt in het harde politieke be drijf. Francisca Ravestein, D66-fractie- voorzitter in Rotterdam en kandi daat voor de Tweede Kamer: „D66-politid willen aardig gevon den worden. Daarmee maken we het onszelf weieens moeilijk." Dr, Philip van Praag, politicoloog aan de Universiteit van Amster dam: „D86 is meer een mentali- teitsparüj dan een programma- nfirtij D66'ers willen op een fat soenlijke manier politiek bedrij ven, Om die reden zijn ze onvol doende getraind in het politieke handwerk. Ze laten zich nogal eens de kaas van het brood eten. Zijn te naïef in de Haagse slan genkuil." Ries Jansen, burgemeester te Krimpen aan de IJssel, Rotter dams wethouder in de jaren '80 en voormalig D66-voorzitter, erkent het probleem „We willen altijd ge nuanceerd zijn. Prima, dat is onze kracht. Maar het mag niet inhou den dat je als een zacht ei door de wereld stapt." ,Adri Reijnhout, D66-wethouder te Schiedam: „In Schiedam doen we het anders. We hebben een typi sche Rijnmond-fractie. Zo van 'geen flauwekul'. Ikzelf ben ook heel redelijk, maar heb ook een groot rechtvaardigheidsgevoel en mag graag assertief reageren. Dat zouden meer van mijn partijgeno ten moeten doen. Zeg ik ook wei eens tegen Kamerleden. Maar zulk gedrag vinden ze niet netjes. Net alsof het uiterst onfatsoenlijk is als je uitdrukkelijk voor je me ning uitkomt." Imagoprobleem De les van Reijnhout is in politiek Den Haag niet doorgekomen. D66 heeft op landelijk niveau een ima goprobleem. De partij profiteert niet mee van de successen van het door haarzelf bedachte paarse kabinet. Kok I liikt vooral van de PvdA en de WD. Dat D66 ook heeft meegeholpen aan het ge waardeerde paarse beleid wordt door de kiezers in het land nogal eens over het hoofd gezien. D66 is onzichtbaar in paars. D66-be- Francisca Ravestein: „Wij moeten eens ophouden onzeker en angstig te worden als anderen over o ns praten.FotoJaapRozema/Rot- terdams Dagblad windslieden als Wijers (minister van Economische Zaken), Borst (minister van Volksgezondheid) en Kohnstamm (staatssecretaris van Binnenlandse Zaken) worden wel gewaardeerd, maar zij verge ten de politieke successen op te eisen. Misschien zijn D66'ers wel te be scheiden, te fatsoenlijk, te genu anceerd, ja gewoon te aardig om politiek te willen scoren. Kan zijn. Maar al dat fatsoen waarmee in de hedendaagse politiek niet zelden wordt afgerekend, wekt wel ver wondering. HR/De Tijd noemde de partij al eens spottend 'een maagd van in de dertig'. Van Praag: „D66 is anders dan WD en PvdA. D66 heeft geen ty pes als Bolkestein of Wallage. D66 doet niet aan 'eentweetjes'. Is niet getruct. Een voorbeeld? Als het kabinet op het punt staat iets te besluiten, zal Wallage bliksem snel iets roepen over hetzelfde on derwerp. Maakt het kabinet dan uiteindelijk die beleidslijn we reldkundig, dan lijkt het alsof Wallage gescoord heeft. Zoiets zou een D66'er niet doen." Zo sneeuwen capabele D66'ers al' en toe onder in het geweld van de politiek. In Rotterdam bijvoor beeld mag wethouder Den Ou dendammer een slachtoffer wor den genoemd van de gesiepen volbloedpolitici Simons en Kom brink, de twee PvdA-wethouders in het college. Types als Kom brink en Simons worden in Rot terdamse D86-kringen verfoeid. ners gehouden. Over de bestem ming van toonaangevende pan den bijvoorbeeld. En we zijn in wijken gaan vergaderen. De op komst was bedroevend. Maar toch." Gé Derksen: „Onze wethouder heeft de Capelse financiën inzich telijk gemaakt. Er zaten nogal wat lijken in de kast. Die hebben we eruit gehaald. De boel is nog niet op orde, maar we kennen nu ten minste de pijnpunten. Ries Jansen: „We hebben gezorgd voor een beter contact met de Krimpense bevolking. Zijn wijk- contactavonden gaan houden. Za ten er gemiddeld wel honderd mensen in de zaal." Frustrerend Reijnhout: „Maar ja. Je kan plaat selijk doen wat je wil. Als je het goed doet, levert dat een zetel ex tra op. Doe je het slecht, kost het je er een. Maar verder, voor 90 tot 95 procent, wordt het verkiezings resultaat bepaald door de Haagse politiek. Dat is uiterst frustre rend." Daarbij is het sowieso moeilijk voor de plaatselijke afdelingen van grote partijen om zich te pro fileren met lokale onderwerpen. Vooral niet als, zoals het komend jaar, de raads- en de Kamerver kiezingen zo dicht op elkaar lig gen." Desalniettemin zullen de regiona le D66'ers zich binnen enkele maanden weer enthousiast op de campagne voor de gemeente raadsverkiezingen storten. Met enige moeite —niet heel veel mensen leveren graag een bijdra ge aan de plaatselijke politiek zjjn de nieuwe kandidatenlijsten reeds samengesteld. Binnenkort zullen in de wijken de eerste zaal tjes op doordeweekse avonden worden gevuld met campagne- voerende politici, die stuk voor stuk betwijfelen of deze exercities extra stemmen opleveren. Ze worden vergadertijgers ge noemd. Of politieke dieren, die, als 't naar hun mening nodig is, in staat zijn collega-politici te intimi deren. Van Praag: „D66-politici hebben moeite overeind te blijven in de bestuurlijke praktijk. Ze hebben nooit leren knokken." Haverkist Gé Derksen, sinds jaar en dag raadslid in Capelle aan den I Jssel, vraagt zich weieens af of D86 zich zelf niet te kort doet. „Misschien moeten we wat vaker als een bok op de haverkist springen." Maar de meeste D66-politici pie keren niet eens over een andere houding. Het fatsoen, de nuance die ingaat tegen het door de partij zo verfoeide zwartwit denken. Het zijn begrippen die heilig zijn. Dat die opstelling in het politieke ge weld wel eens fataal is, het zij zo. Cees Merkus, wethouder in Zwijndreeht: „Bij ons is populis me er niet bij. Ik lig daar ook niet wakker van. Het gaat om het doel dat je wilt hereiken. De manier waarop is minder belangrijk." Ries Jansen: „Wij zijn geen partij van betweters. Het ügt in het ka rakter van onze partij om recht te doen aan minder heidsopvattin- gen en om met paradoxen te leven," En Franeiska Ravestein kan zich zelfs een beetje opwinden over al dat 'na velstaren'. Ze spreekt zichzelf en de ruim dertienduizend andere D66 -leden streng toe. „We moeten ons eens wat minder aantrekken van wat anderen over ons zeggen en niet angstig en onzeker wor den als weer eens over ons ge praat wordt. We moeten gewoon voor ons beleid staan en uitgaan van een andere manier van poli tiek bedrijven. Anders onder scheiden we ons niet meer. Onze houding mag dan soms onze zwakte zijn, het is vooral onze kracht." Op fatsoenlijke wijze politiek be drijven, 't is een loffelijk streven. Maar er is ook een keerzy de. Voor de zoveelste keej in hel 31-jarig bestaan dreigt na een periode waarin de partij meeregeerde een flinke verkiezingsnederlaag voor D56. Weer wreekt zich dat de par tij in dertig jaar een betrekkelijk smalle basis in het electoraat heeft opgebouwd. En weer lijdt de partij onder het gegeven dat ze meer dan de meeste andere par tijen afhankelijk is van de po pulaireit van de lijsttrekker. De peilingen geven vooralsnog aan d&t het nieuwe boegbeeld Els Borst 'in het land* minder leeft dan Hans van Mierio, die jaren lang een garantie was voor electo raal succes. Vooralsnog duiden de polls op een terugval van 24 naar 16 zetels. Van Praag: „Dat zou een flinke te rugval zijn. Maar de partij boekte nu eenmaal altijd als oppositie partij haar grootste winsten en als regeringspartij verliezen. Het valt deze keer nog mee. Ooit werd de par ty nog bijna wegge vaagd. De worsteling van D66 met het electoraal mis fortuin is van alle tijden." Sneu Verliezen went nooit. Daarom wordt het verkiezingsjaar 1998 door D66-sympathisanten in de Rijnmond met enig angst en be ven tegemoet gezien, 't Is een beetje sneu voor de enthousiaste D66-politici, die het, vinden ze, in de afgelopen vier jaar toch niet zo slecht gedaan hebben. Ga maar na. Cees Merkus: ,Alle partijen in Zwijndreeht hebben nu opeens in hun programma's staan dat er ex tra geld voor het openbaar ver voer moet komen. Hebben wjj ja ren voor gepleit. 'Cees, zet je i voor het openbaar vervoer', zei een partijgenoot vier jaargeleden. Want anderen doen het niet1." Adri Reynhout: „We hebben in Schiedam enquêtes onder bewo- ruj om recni ie v II" —.11a 4 De nieuwe lijsttrekker Borst, met Hans van Mierio, de gaande man (opderugge- zien) Archieffoto Rotterdams Dag blad De goedwillende regionale B66- politici hoeven vanuit Den Haag in de komende maanden overi gens weinig steun te verwachten, zegt Van Praag. De politicoloog ziet niet direct met welke landelij ke items D66 de negatieve trend in de peilingen van dit moment nog zou kunnen ombuigen. „Be constateer een groot probleem voor D66," zegt Van Praag. „Het verkiezingsprogramma spreekt niet aan. Ik zie geen positieve prikkels, die mensen alsnog voor D66 zullen laten kiezen. Het refe rendum? Daar krijg je een kiezer niet echt warm voor." De politicoloog spreekt van ge miste kansen. „Op milieugebied is D66 erg vaag gebleven. Dat item had uitgebouwd moeten wor den. En waarom wordt het sociaal- liberale denken varï een zeer ge waardeerde minister als Wijers niet wat meer uitgedragen. Wijers pleit voor een gemoderniseerde economie, die gebruik maakt van de laatste technologische kennis. Zulke denkbeelden droeg de par tij onder partijleider Terlouw ook ooit vol overtuiging uit. Daar bleek het electoraat gevoelig voor." Niets Vaagheid wordt de partij al jaren verweten. Ooit overwogen D66- campagnemakers de verkiezings leuze 'D66 staat voor niets' te ge bruiken. De criticasters lachten zich een hoedje. En de D66- campaigners zagen verschrikt af van hun voornemen. Vaak wordt D66 gezien als een 're delijk alternatief. Een partij met genuanceerde standpunten, wars van zwart-wit denken. Een partij die constant op zoek is naar een fatsoenlijk compromis. Die op zich lovenswaardige op stelling heeft van de partij de ide ale 'tweede keus-partij' gemaakt. D66 is door de jaren heen een ge liefd toevluchtsoord geworden

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 4