9 BFI voelt zich n et welkom in Vlaardingen Klaar voor de stormen Oosterom voert het CDA aan Rotterdams Dagblad Bodemonderzoek in tuinen van vogelbuurt Schiedamse fietsnota besteedt niet veel aandacht aan wijken Afvalverwerker ziet af van vestiging in Vulcaanhaven PvdA schrapt referendum uit verkiezingsprogram 'Variations®' Auto in brand op snelweg Duizend kilo op voet Controle op dragen gordel Vlaardingers onderscheiden Milieudefensie geeft econootjes OPROEP AAN ALLE JONGEREN VAN 40+ Rotterdam* Dagblad Waterweg Vrijdag 21 november 1997 Door Jan Rozendaal Vlaardingen Afvalverwer ker BFI ziet af van een vesti ging aan de Vulcaanhaven in Vlaardingen. Het bedrijf voelt zich niet welkom. Met de plannen van BFI waren 150 banen gemoeid. Dat heeft directeur operations H. Sligman van BFI desgevraagd be vestigd. BFI wilde een deel van de havenkade en de opstallen die EBS binnenkort gaat verlaten overnemen voor in elk geval de op- en overslag van afval. „Wat we er precies allemaal zouden gaan doen was afhankelijk van de ver gunning die we zouden krijgen. Er liggen op die plek gigantisch veel mogelijkheden," aldus Slig man. Maar het hele feest gaat niet door. „Uit gesprekken met ambte naren van de gemeente Vlaardin gen is gebleken dat een afvalver- werkend bedrijf als BFI niet past binnen de visie die de gemeente op dat gebied heeft. En dan kun je natuurlijk wel die hele procedure gaan opzetten voor de aanvraag van een vergunning, maar dat zou al een slechte start betekenen als je dat tegen het advies van de ambtenaren in doorzet." De onderhandelingen met Euro pean Bulk Services, waren al in een redelijk vergevorderd stadi um. EBS - het voormalige Frans Swarttouw - verlaat begin volgend jaar Vlaardingen, Het is één van de maatregelen die de directie neemt in verband met de noodza kelijke reorganisatie van het mas sagoed overslagbedrijf. „EBS wilde graag. Ook al omdat wij veel van hun spullen konden gebruiken. Kranen en loodsen bij voorbeeld aldus Sligman, die ook nog wel even wil uitleggen dat zyn bedrijf keurig netjes werkt: .Afvalverwerking klinkt vies, maar het is inmiddels een hele nette bedrijfstak geworden. Afval is een volwaardig product. Bovendien zyn de eisen tegen woordig zo streng, datje al zou je willen rotzooien, dat haast niet kan. Maar onze bedrijfsfilosofie is dat wy heel zorgvuldig omgaan met de handhaving van vergun ningen. Bovendien wilden wij juist uit mi lieuoogpunt naar de Vulcaanha ven. Om het vervoer over water te stimuleren. Dat wilden we vanuit Vlaardingen gaan organiseren. Maar nogmaals, tegen de stroom in roeien ais dat niet per se nodig is, dat doen we niet. We hebben nog meer locaties op het oog." Verplaatsen Wethouder K van der Windt (mi lieu en stadsontwikkeling) zegt met van de besprekingen met BFI op de hoogte te zyn. „Maar ons uitgangspunt is dat er geen over lastgevende activiteiten plaats vinden. We spannen ons juist in om die te verplaatsen (EBS, red.) en dan ga je daar geen andere overlastgevende bedrijven plaat sen." De Vulcaanhaven maakt samen met Vijfsluizen in Schiedam deel uit van het zogenoemde Hoek punt Noordwest. „Het is één van de strategisch belangrijke gebie den in de regio. Met belangrijke wegen, water en natuurlijk de me tro. In dat kader worden er ook hoge eisen gesteld aan de bedrij ven die zich er mogen vestigen. Veel lawaai bijvoorbeeld kun je daar dan niet hebben," aldus Van der Windt. VlaardingenDe zuidbaan van de ryksweg A20 ter hoogte van Vlaar dingen is gisteren even na de middag vanwege een brandende auto tijdelijk afgesloten geweest. Kort voor de brand begon de auto van een 63-jarige Rotterdammer wat te stotteren, waarna er rook onder de motorkap vandaan kwam. De brandweer kwam ter plaatse en bluste het vuur. De oorzaak is nog onbekend. Vlaardingen Een 24-jarige man uit Hengelo is gisterochtend ge wond geraakt tijdens werkzaam heden op de Beugsloepweg in Vlaardingen. Hij was bij de nieuwbouw een trap van onge veer duizend kilo aan het installe ren. Deze raakte los en kwam op zijn voet terecht. Het slachtoffer is voor behandeling overgebracht naar het Holy Ziekenhuis. Hoek van Holland/Maassluis Tij dens een verkeerscontrole op de De Cordesstraat in Hoek van Hol land zijn dertig automobilisten gecontroleerd op het dragen van de veiligheidsgordel. Zes van hen droegen de gordel niet en kregen een bekeuring. Donderdagmiddag werd op de In dustrieweg in Maassluis even eens een controle gehouden. Daar gingen vijf automobilisten op de bon voor het niet dragen van de gordeL Vlaardingen De Vlaardingers G.P. Vogel en J.H. Burgerhout zijn benoemd tot lid in de Orde van Oranje Nassau. Zij kregen de koninklijke onderscheiding giste ren uit handen van burgemeester LW.Stam. Burgerhout, die in april 65 is ge worden, ontving deze tijdens een ledenvergadering van de Water sportvereniging Vlaardingen. Hij trad daar af als bestuurlid Sinds 1954 is hij ai lid van deze water sportvereniging waar hij ook pen ningmeester, secretaris en viee- voorzitter was. Hij werkte tot 1989 als hoofd van de boekhouding van de scholengemeenschap Beneden Maas. Daarnaast is Burgerhout redacteur van het clubblad 'Hou vast', dat hij traditiegetrouw per fiets in Vlaardingen bezorgde. Vogel kreeg de onderscheiding ter gelegenheid van het neerleg gen van zijn kerkelijke functies. Hij was twaalf jaar lang lid van de kerkenraad van de Hervormde Gemeente in Vlaardingen, waar hij onder meer als diaken voorzit ter van het college van diakenen was. Vogel organiseerde verschil lende projecten zoals bejaarden contactmiddagen en het opzetten van de zondagsbrief, een informa tiebulletin over activiteiten bin nen de kerk. Tot 1992 heeft Vogel bij de Visserijrederijen Tisserij Maatschappij Vlaardingen en Kwakkelstein bv gewerkt Schiedam Twee pieten van Mi lieudefensie Schiedam delen morgen om 14.00 uur in het cen trum smakelijke econootjes uit onder het motto: een kijkje in de keuken van Milieudefensie Schiedam. Over een lengte vier kilometer is de Del- flandsedijk tussen Hoek van Holland en Maassluis ver zwaard. Dit was no dig in verhand met de realisatie van de stormvloedkering in de Nieuwe Wa terweg. Bij sluiting van de stormvloed kering kunnen de waterstanden ver der oplopen dan tot waarop de Delf- landsedijk was be rekend. De dijk is verbreed en één tot anderhalve meter verhoogd. „Daar door wordt het vas teland van Zuid- Holland nog beter tegen hoog water beschermd dan al het geval was," al dus het Hoogheem raadschap van Del fland. Vanmiddag is in het bijzijn van on der meer dijkgraaf P. Zevenbergen en de deel raadsvoor zitter LW. Vreug- denhil van Hoek van Holland de vol tooiing van de werkzaamheden gevierd. Dat werd gecombineerd met de voltooiing van de bouw van een pol dergemaal en de restauratie van twee oude heulen. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen Het afdelingsbe stuur van het CDA in Vlaardingen heeft C. Oosterom nummer één op de kandidatenlijst voor de ge meenteraadsverkiezingen gezet. Wethouder A Kool, die vier jaar geleden de christen-democraten aanvoerde, is door het bestuur op de tweede plaats gezet. Van de huidige fractie komt verder alleen W. Baris terug. Zij staat op de der de plek. Nadat eerder de huidige fractie voorzitter KW. van Netten al te kennen had gegeven de gemeen teraad voor gezien te houden, stopt ook F, van der Krans er mee. De CDA'er, die zich de afgelopen periode (zyn eerste) onder meer bezig heeft gehouden met de re gio en sport, wil om privéredenen niet meer verder. Hij heeft zich op een onverkiesbare plaats laten zetten. „De belangrijkste reden dat we Oosterom als lijsttrekker hebben aangewezen is dat hy in de vol gende periode terugkomt als frac tievoorzitter. Uit het feit dat wy Kool op twee hebben gezet blijkt d a t wij graag willen d at hij als wet houder terugkomt. Maar hoe je het ook wendt of keert, dat we een wethouder leve ren de volgende periode is na tuurlijk veel minder zeker," licht afdelingsvoorzitter P. van der Zwantoe, Inzet Hij haast zich eraan toe te voegen dat deelname aan de coalitie wel de inzet is van het CDA „Daar kun je de meeste invloed uitoefe nen. Maar dan is het wel van be lang dat we sterk terugkeren. Dat biedt de meeste waarborgen om zoveel mogelijk punten uitje ver kiezingsprogramma te realise ren." Bij de vorige gemeenteraadsver kiezingen duikelde het CDA van C. Oosterom: eerst lijst trekker van het CDA en t eveorzïtter. Archieffoto Rotter dams Dagblad/ JaapRozema acht naar vijf zetels. Van der Zwan wijt dat vooral aan de lande lijke perikelen met de toen in op spraak geraakte lijsttrekker Brinkman. „Daar heb je lokaal na tuurlijk geen invloed op, maar het beïnvloedt voor een groot deel de uitslag. Maar vijf zetels voor het CDA in een stad als Vlaardingen is natuuriyk te mager, We moeten sterker terugkomen." Als de christen-democraten in de oppositie komen is de rol van wet houder Kool in elk geval uitge speeld. „Het ligt niet voor de hand dat iemand die dan acht jaar in het college heeft gezeten, in staat is om als fractievoorzitter een goe de oppositierol te spelen. Wij ver wachten dat Cees (Oosterom, red.) die rol beter kan vervuilen." De ledenvergadering van de Vlaardingse christen-democraten stelt woensdagavond, 26 novem ber, de definitieve volgorde van de kieslijst samen, waarop ook oud-wethouder C. Both een pro minente rol lijkt te gaan spelen. Schiedam De passage over het houden van tenminste twee volksraadplegingen in de komen de vier jaar is gisteravond door de ledenvergadering van de Schie- damse PvdA uit het verkiezings programma geschrapt. Dit ge beurde op aandringen van raads lid M. Siljée, die de mening van de meeste leden vertegenwoordigde. Siljée wees op de teleurstellende ervaringen rond recent gehouden lokale referenda. Daarom is beslo ten in het programma niets over een referendum op te nemen. Dat wil niet zeggen dat de Partij van de Arbeid zich hiertegen zal ver zetten. Maar het initiatief tot een volksraadpleging zullen de socia listen niet nemen. Dankzij een vurig pleidooi van Piet Thyssen, ook voorzitter van de ANBO, komt in het programma meer aan dacht voor 'aanpasbaar bouwen'. Hierdoor kunnen nieuwbouwwo ningen wanneer dat nodig is op eenvoudige wijze geschikt wor den gemaakt voor gehandicapten en ouderen. De PvdA gaat er nu op aandringen dat in principe alle woningen in Schiedam aanpas baar worden gebouwd. Veel sug gesties waren er ook voor de in richting van de Broersvest. Niet iedereen was enthousiast over het voorstel van de redactieraad om te experimenteren met een beperk te afsluiting van de Broersvest Uiteindelijk stemde een meerder heid van de leden toch in. Hoewel de uitvoering pas mag beginnen als de metrobouw klaar is. Grote zorg bestond gisteravond onder de leden over de werkloos heid in de stad. Er werden beto gen gehouden voor het aantrek ken van arbeidsintensieve bedrij ven. Uiteindelijk komen in het de finitieve verkiezingsprogramma passages met als strekking dat Schiedam zich meer moet inzet ten voor het aantrekken van be drijven die juist die arbeidskrach ten nodig hebben van wie er in Schiedam voldoende aanwezig zyn. De volgende stap naar de ver kiezingen zet de Partij voor de Ar beid op maandag 8 december. Dan wordt de kandidatenlijst voor de gemeenteraad vastgesteld. Die in alle vrijheid haarscherp willen lezen èn ver zien zonder bril! CONTACTLENZEN Dè oplossing voor jongeren van 40+ Ga snel naar uw contactlensspecialist want bij aankoop is er een leuke verrassing voor ul empei optiek, sphiedam. Optiek Donkervoer C.H. v.d Ham Optiek, Oud-Beijerjand. Maassluis - De gemeente Maas sluis laat volgende maand in de vogelbuurt 33 gaten boren. De ga ten van tien centimeter doorsne de en één meter diep, die groten deels in de tuinen worden ge maakt, zijn nodig voor een bo demonderzoek. Milieukundig ad viesbureau Grondslag dat het on derzoek uitvoert verwacht niet dat de uitkomsten van de borin gen tot gevolg zullen hebben dat de tuinen moeten worden afge graven. „Maar alles is uiteraard afhankelijk van de uitkomst van het onderzoek." Het onderzoek is afgelopen zomer door wethouder L. van Duijn- Camfferman aan twee bewoners commissies toegezegd toen bleek dat in drie tuinen sprake was van een verhoogde concentratie zware metalen. Dat bleek uit onderzoek dat de bewoners zelf hadden laten uitvoeren. De tuinen liggen in de buurt van de bouwlocaties aan Merellaan en Plevierstraat waar al eerder een verontreiniging met koper, lood, zink en arseen is ge constateerd. Een woordvoerder van de ge meente Maassluis maakt duide lijk dat het bij de twee voormalige schoollocaties om een voor bouw plannen verplicht onderzoek ging. „Voor de gemeente was het op zich al een verrassing dat deze plekken waren verontreinigd." De gemeentewoordvoerder vindt het 'echt te vroeg' om te zeggen of naast de bouwplaatsen ook de tui nen in de vogelbuurt afgegraven en gesaneerd moeten worden. „En in hoeverre er risico's voor de volksgezondheid zijn, kan ik ook niet beoordelen." Volgens P. de Vries van Grond slag zit het er niet in dat het op af graven aankomt. „Op het moment dat je de huizen nog moet bou wen, kun je dat nog doen. Als ze er al staan is het iets anders. We doen de 33 boringen rondom de locaties om te kijken of de verho gingen in de hele wijk voorko men." De concentraties zware metalen in de drie al eerder onderzochte tuinen geven volgens De Vries geen aanleiding geven om te sa neren. „Op het moment dat de concentraties nu hoger zyn, praat je over iets anders. Maar het is ze ker geen gifgrond. Die tijd heb ben we gehad." Het laten onderzoeken van de he le wijk vindt onderzoeker De Vries een goede zaak. „Dat is om de ongerustheid weg te nemen. Ik vind dat de gemeente daarmee een pluim verdient" De bewoners kunnen voor 1 december bij de gemeente bezwaar maken tegen het nemen van grondboringen in hun tuin. Inmiddels hebben vijf bewoners gereageerd. Twee maakten geen bezwaar tegen het boren in hun tuin, drie wel. Zij wilden 'liever niet' dat er wordt geboord. Met de wensen van de drie, die volgens de gemeente niet kritisch staan tegenover het on derzoek op zich, wordt rekening gehouden. Gevolg is dat enkele andere dan de eerder aangewezen tuinen in aanmerking komen voor 'een boorgat'. Het bodemon derzoek komt vanavond aan de orde in de burgercommissie mi lieu en aanstaande dinsdag in de raadscommissie stads- en milieu beheer. Schiedam Sehiedam-Zuid komt er maar bekaaid af in het concept van de fietsnota Schie dam 1997. Dat vindt de bewo nersvereniging Schiedam-Zuid (BVSZ). De bewonersvereniging is allerminst tevr^an over de aandacht voor de wyk in de fietsnota. De aandacht gaat vol gens de bewoners vereniging eenzijdig uit naar de binnenstad en naar regionale fietsroutes. Ook de bewoners- en belangen vereniging De Plantage is niet tevreden over de fietsnota. „De nota geeft te weinig aandacht voor de fietser in onze stad, In de nota staat geen analyse op basis waarvan toekomstige plannen kunnen worden afgewogen," schrijft de bewonersvereniging De Plantage. Zij mist bijvoor beeld een overzicht waarin de gevaarlijke situaties zijn opge nomen. De fiets is bij uitstek een ver voermiddel voor de korte af stand, betogen de twee bewo nersverenigingen. Vandaar ook de kritiek op de regionale in steek van de fietsnota. De mees te fietsers verplaatsen zich bin nen een wijk of van wijk naar wijk. Bij 'de grotere afstanden wordt de auto of openbaar ver voer gebruikt. Voor de bewo nersverenigingen moet de prio riteit daarom liggen bij goede fietspaden die de wijken onder ling verbinden. Het ontbreken van enig voorstel om de situatie in de stad zelf te verbeteren, heeft tot verbazing geleid. De BVSZ wijst erop dat er geen één fietspad loopt van Schiedam-Zuid naar de binnen stad noch naar het industrieter rein Mathenesse en Schiedam- Oost „En dat terwijl deze ver bindingen wel een tamelijk druk autoverkeer kennen." Ook De Plantage komt met voor beelden. „Kijk naar de Lange Nieuwstraat Wij bestempelen die weg als zeer gevaarlijk en er zijn daar geen officiële fietspa den." De politie heeft op verzoek van de bewonersvereniging in oktober 1996 en in oktober 1997 metingen verricht en controles verricht. „Deze gegevens zijn dusdanig schrikbarend dat deze betrokken zouden moeten wor den in een veilig fietsbeleid," vindt de bewonersvereniging. De fietsnota gaat niet ver ge noeg, concluderen de bewoners- verenigingen. „Het blijft bij de aankondiging dat er een onder zoek komt of dat fietspaden via de Schoolstraat en Nieuwe Ha ven ruimtelijk mogelijk zijn bij een eerstvolgende onderhouds beurt. Dat is ons te onzeker en te ver verborgen in de toekomst. Het lijkt ons niet dat het fiets- verkeer op korte termijn wordt gestimuleerd." Een ander onderdeel dat in de fietsnota wordt gemist is een maatregel om het autoverkeer te belemmeren. De bewonersver eniging Zuid is voor de invoe ring van 30-kilometerzones zo als die worden aangekondigd in de Groenelaan enRidderkerkse- straat en enkele zijstraten, maar vindt dat de gemeente daar dan wel daadkracht aan moeten kop pelen. „Voor een gezonde fiets nota is dit voorstel beslist te ma ger." De Plantage vindt het bijzonder teleurstellend dat in de nota geen enkel perspectief wordt ge boden op een fietspad langs be staande wegen, „Dat doet vol gens ons ook geen. recht aan de gezondverstand veronderstel ling dat er geen enkele plek in Schiedam zou zyn die voor fiet sers te verbeteren valt," De Plantage vindt dan ook dat de gemeente haar huiswerk over moet doen. „De ruimtelijke overweging is een veiligheids overweging en daar moet naar worden gekeken.Ook vindt De Plantage dat er geld voor de eventuele plannen moet worden vrijgemaakt Uit den boze Een claim leggen op wijkbud getten is voor de bewonersver eniging Zuid uit den boze. „Wij hebben er moeite mee dat de fietsnota voor de financiering van buurtstallingen een claim legt op het wijkbudget. De BVSZ maakte ook met de reali satie van verkeersdrempels al mee dat een deel van de kosten voor rekening van het wijkbud get moest komen en we zeiden al te vrezen voor een precedent werking. Het bevreemdt ons dat er voor een nogal pover fietsbeleid dan ook nog eens een beroep moet worden gedaan op 'onze' wijk budgetten." De fietsnota is nu nog een con cept. De raadscommissie heeft zich er onlangs redelijk positief over uitgesproken. De gemeen teraad zal de nota uiteindelijk moeten v aalsleueii.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1