13, B Tommei ontvangt pleitnota s 'We hebben straks het mooiste plein van Nederland' WD gaat voor anderhalve wethouder S HfBQBEBBHK M eamncphut Rotterdams Dagblad Schiedam vraagt extra rijksbijdrage stadsvernieuwing Sitton zegt dansschool vaarwel Leden PvdA stemmen in met lij sten combinatie Vrouwen en mannen Meiden van Spieringshoek spelen op Rotterdams eenakterfestival Wildgroei reclameborden in het groen van sportpark Jongen gewond Mannen opgepakt Man valt van ladder Waterweg Dinsdag 25 november 1997 Den Haag/Schiedam Wethouder A. Reijnhout (stadsvernieu wing) heeft vandaag de pleitnota Voor de stad Schiedam' aan geboden aan staatssecretaris Tommei van volkshuisvesting. In de nota wordt gepleit voor een extra rijksbijdrage voor de stadsvernieuwing in Schiedam. Met de pleitnota wil Schie dam de staatssecretaris, het ministerie van VROM en de le den van de Tweede Kamer, overtuigen van de noodzaak om voor Schiedam een oplossing te vinden voor de grote achter standen in de vooroorlogse wijken. De Tweede Kamer voert 1 decem ber overleg met Tommei over de nota Stedelijke Vernieuwing, Dan zal duidelijk worden of de staats secretaris zijn vanmiddag getoon de begrip ook zal omzetten m een extra bijdrage voor Schiedam, De gemeente Schiedam krijgt vol gens de nieuwe verdeelsleutel veel minder geld dan zij nodig heeft voor de stadsvernieuwing. Schiedam krijgt nu nog ongeveer 9 miljoen gulden per jaar,'maar door de nieuwe verdeelsleutel loopt dat bedrag terug naar 2,1 miljoen gulden per jaar. Dit ter wijl het opknappen van de gebou wen van voor de oorlog minimaal 240 miljoen gulden gaat kosten. De helft van dit bedrag moet van de rijksoverheid komen. De gemeente Schiedam is met de nieuwe verdeelsleutel met langer in staat de financiële lasten voor de grote stadsvemieuwmgsopga- ve te dragen. Schiedam beschikt over een grote vooroorlogse wo ningvoorraad met name m de par ticuliere eigendomscategorie en waarvan 44 procent zich in slechte staat bevindt. Aparte bijdrage Als er niets gebeurt dan vreest het gemeentebestuur dat het woon- en leefklimaat in Schiedam zien derogen afneemt. Hierdoor zou den mensen Schiedam de rug toe kunnen keren. „De huidige waar dering van het ryk voor Schiedam doet geen recht aan de grootstede lijke problematiek waarmee het wordt geconfronteerd. Voor een oplossing op korte termijn is de stad aangewezen op een aparte rijksbijdrage," schrijft het ge meentebestuur aan de ontvanger van de pleitnota. Om extra geld te krijgen van de rijksoverheid is de gemeente Schiedam met wethouder Reijn hout voorop een offensief begon nen. Naast de Haagse politici zijn ook prominenten uit Schiedam benaderd om voor de jeneverstad in de bres te springen. Ook in Schiedam is daardoor een breed draagvlak ontstaan voor de lobby van het voltallige gemeentebe stuur. Inmiddels heeft een groot aantal vertegenwoordigers uit het Schie- damse en de regio bij leden van het kabinet en de Tweede Kamer aangedrongen op actie. Zo wordt het Schiedamse pleidooi onder steund door onder meer wethou der H. Meijer uit Rotterdam, J. Wienen, vice-voorzitter van de stadsregio Rotterdam, en G. Brou wer, gedeputeerde van de provin cie Zuid-Holland. DirCK£R0##H Goed bedoeld of niet, de voetbalverenigingen die in de bosschages van sportpark Harga recla me maken voor het 'duppie', moeten de enorme borden verwijderen. Ze staan er illegaal. De ge meente Schiedam heeft inmiddels brieven naar de clubs de deur uitgedaan met het vriendelijke verzoek de borden weg te halen. Er zijn geen vergunningen voor aangevraagd. De reclameborden zijn in Harga als paddestoelen uit de grond geschoten. Nog even en je ziet door de borden het bos niet meer. Niet alleen de voetbalverenigingen HBSS, Ursus, Schiedamse Boys en Hermes DVS en hun sponsors 'adverteren' er. Ook diverse bedrijven en hotels willen in het groen de aandacht op zich vestigen. „Dat kan niet zomaar," aldus een woordvoerder van de gemeente. „We zijn niet tegen reclame, maar als iedereen zomaar een bord neer gaat zetten, wordt het natuurlijk wel een rommeltje." Foto Roei Dijkstra Schiedam Een 11-jarige jongen uit Schiedam is gistermorgen licht gewond geraakt by een aan rijding op de ChurchiUweg. Hij reed op zijn fiets naar school toen hij werd aangereden door een 71- jarige automobilist uit Schiedam die bij het afslaan de jongen over het hoofd zag. Het slachtoffer is voor onderzoek overgebracht naar het Schieland Ziekenhuis. Schiedam Twee Rotterdam mers, 36 en 37 jaar, zijn gistermor gen aangehouden nadat zij uit een school aan de Swammerdam- singel een portemonnee hadden gestolen. De 36-jarige verdachte werd door de politie aangehouden in de tram op verdenking van de diefstal en overgebracht naar het politiebureau. De 37-jarige man werd in eerste instantie alleen aangehouden omdat hij geen gel dig plaatsbewijs had. Op het poli tiebureau bleek dat de man ook medeplichtig was aan de diefstal van de portemonnee. De twee zit ten nog vast. Vlaardlngen Bij een arbeidson geval in de Johan de Wittstraat is een 31-jange Vlaardinger gister morgen gewond geraakt. De man voerde sehilderwerkzaamheden uit en was hiervoor op een houten ladder geklommen. Toen hij op vier meter hoogte was brak de lad der en de man viel naar beneden. Met onbekend letsel is hij overge bracht naar het Holy Ziekenhuis. Schiedam Dansschool Sitton in Schiedam is niet meer. De neonverlichting is van de ge vel gehaald en een deel van de nieuwe cursisten is onderge bracht bij Sitton in Maassluis, waar zoon Erik de scepter zwaait, Eigenaar Cees Sitton heeft het besluit om Schie dams enige en oudste dans school te sluiten genomen om dat de dansschool niet meer aan de eisen van de Hinderwet voldeed en de buren daarover hadden geklaagd. Vïjf jaar ge leden dienden deze een klacht in bij DCMR Milieudienst Rijnmond wegens geluids overlast Tegen de ontwerpver- gunning die naar aanleiding van de klacht was aange vraagd, tekende Sitton be zwaar aan bij de Raad van Sta te. Op verschillende vlakken haalde de dansschooleigenaar zijn gelijk, maar hij liep vast op het aantal decibellen dat zijn geluidsapparatuur moeit voortbrengen. Uiteindelijk leidde dit tot het besluit de deuren van dansschool Sitton aan de Lange Haven voorgoed te sluiten. Zie ook pagina 15: Dansschool Sitton verdwijnt Schiedam „Het Stadserfplein moet een doorgaande verbinding tot stand brengen tussen de bin nenstad en het station," aldus K van Oorschot, één van de ontwer pers van het nieuwe Stadserf plein, waarvoor gisteren de plan nen bekend zijn gemaakt. Op dit ontwerp voor het plein, dat met zijn roze graniet is geïnspireerd op Italiaanse pleinen en een erg Zuid-Europese sfeer heeft, komt een kunstwerk centraal te staan van MattMullican. Link Het is de bedoeling dat het plein het hart wordt van Schiedam en dat het een link legt tussen het oude en het nieuwe in de Schie damse binnenstad. „De bewoners moeten het idee hebben dat ze nog steeds m de binnenstad zyn als ze hier lopen," zegt de ge meente. In opdracht van de dienst ge meentewerken werd een jaar ge leden het plan gemaakt. Er werd een deskundige op het gebied van natuursteen aangetrokken uit Breda. Op het plein zelf is het de bedoeling verschillende hoeken en sferen te creëren. Voorde kerk komt in de ene hoek een trap, de andere hoek wordt in overleg met de omwonenden ingevuld met bij voorbeeld bloembakken. Volgen de maand wordt begonnen met de uitvoering, Het plein, dat in totaal drie miljoen gaat kosten, is onder voorbehoud op 1 mei volgend jaar gereed. Alleen al voor de stenen is de gemeente zo'n acht negen ton kwijt. De rest gaat in de ka bels, leidingen, het verplaatsen van lantaarnpalen en dergelijke zitten. Het is ook het eerste plein dat geheel in deze steensoort wordt gelegd. Meestal zijn het maar kleine gedeeltes van een be strating en met een groot plein van vijfduizend vierkante meter. Toch is speciaal voor deze steen soort gekozen. Niet alleen om het warme karakter ervan, ook omdat deze slijtvast is. De oppervlakte van de steen is gebrand, waardoor deze ruwer wordt en er geen kans is op gladheid, zoals dat in bij voorbeeld de Koopgoot wel het ge val was. „Deze stenen blijven hon- '"Sjgp* - HetStadserfpleïn wordt het enige plein datgeheel innatuursteen wordt uitgevoerd. Het plein moet de verbondenheid aangeven tussenoudennieuwln de Schiedamse b I n n enstadTeken Ing gemee nte Schiedam derden jaren liggen. Ze zijn dan misschien wel duur, maar gaan ook heel lang mee, In het kader van het beheer is het dus goedko per, het ligt langer én is makke lijk na te bestellen als we de over kant ook hiermee gaan doen," vertelt een woordvoerder van de gemeente, Na de voltooiing van het Stadserf is het de bedoeling andere ruim tes aan te pakken. In het vooijaar van 1999, als de TramPlus in beeld komt, volgen de koppel stukken. De ruïne en de kerk moeten er op een bijzondere ma nier bij worden betrokken. Oorschot: .Aanknopingspunten zijn het Land van belofte (het He- maplein), dat een intieme, beslo ten uitstraling heeft, de zoge naamde huiskamer van de stad. Dan is er het stuk waar je de Broersvest oversteekt, daar moe ten we ook een prettige verblyfs- ruimte van maken. Het Stadserf wordt, zoals wij dat noemen, een opgeruimde salon. Daar kunnen in de toekomst manifestaties wor den gehouden, toespraken van de burgemeester of andere activitei ten. De ruimte voor de kerk ten slotte wordt gebruikt voor by voor beeld trouwstoeten. De invulling van het plein, het straatmeubilair zeg maar, gebeurt m samenwer king met de bewoners en direct betrokkenen. We willen flexibili teit inbouwen, dat kan bijvoor beeld met verplaatsbare bloem bakken. En de bankjes en stoelen zijn ook zoveel mogelijk in Italiaanse en Spaanse sfeer." Dit jaar wordt nog besloten over de inrichting van de overkant. Al le werkzaamheden moeten naar verwachting eind van deze eeuw afgerond zijn. „Volgende eeuw ligt het plein er zeker, en dan heb ben we een hele mooie ruimte. Groter dan de Grote Markt in Delft. Dan hebben we het mooiste plein in Nederland," aldus de be trokkenen. Vlaardingen De ledenvergade ring van de PvdA in Vlaardingen heeft gisteravond ingestemd met het aangaan van een Üjstcombina- tie met GroenLïnks. Dat betekent dat bij de komende gemeente raadsverkiezingen de reststem- men van de twee partijen bij el kaar worden geteld zodat ze sa men meer kans maken om een restzetel binnen te halen. „Het is louter een technische kwestie. Het heeft niets met programma's of coalitieafspraken te maken," verzekerde het bestuur. Een handjevol leden vertrouwde het toch met. „Een teken van ar moe," vond oud-bestuurslid W. Oranje. „We hebben nauwelijks iets te winnen. Bovendien is het voor de kiezer verwarrend omdat Groenlinks een oppositiepartij is," zei H. van der Lee. „Waarom halen we D66 er ook niet bij," op perde weer iemand anders, die ook had uitgerekend dat die rest zetel bij de vorige verkiezingen mooi in de handen van Groen links terecht was gekomen. „Het isfalikantfout." Geduldig weerlegde afdelings voorzitter F. Meerhof de bezwa ren. Dat zodra er meer dan twee partijen zo'n lijsteneombinatie aangaan het effect van de tactiek afneemt. Want dan kun je welis waar de restzetels van de drie par tij en bij elkaar optellen, maar dan moet die ene zetel ook met z'n drieen worden gedeeld. In de praktijk krijgt de partij met de meeste reststemmen die zetel. Dat voor Groenlinks is gekozen had er onder meer mee te maken dat daar het voorstel vandaan kwam. „Bovendien past Groen links in de praktijk van alledag het best bij ons," verklaarde frac tievoorzitter A. Attema. „De ver schillen- worden geaccentueerd omdat wij ons hebben te houden aan de coabtfeafspjakeni" Vijf van de 29 aanwezige leden stemden gisteravond tegen de combinatie, waarna dit agenda punt met een demonstratief 'de tijd zal het Ieren' uit de zaal werd afgesloten. Amendementen De partijleden waren bij elkaar om het programma voor de ge meenteraadsverkiezingen van maart volgend jaar vastte stellen. Van de negen amendementen die werden aangenomen, hadden er drie betrekking op het ouderen beleid. De toevoegingen op het conceptprogramma leggen de na druk op het bevorderen van de mogelijkheden voor ouderen om langer zelfstandig te blijven wo nen door onder meer het creëren van levensloopbestendige woniri- gen. Op initiatief van het afdelingsbe stuur is er ook een speciaal hoofd stuk over jeugdbeleid aan het pro gramma toegevoegd. „We moeten alles op alles zetten om jongeren op weg te brengen naar maat schappelijke zeflstandigheid en een positieve deelname aan het maatschappelijk leven, in plaats van jongeren alleen te beleven als 'overlast'." Op 15 december stellen de leden van de PvdA in Vlaardingen de kandidatenlijst vast Maassluis De WD in Maassluis wil na de gemeenteraadsverkie zingen van 4 maart met een fullti me- en een parttime wethouder terugkeren in het college. „Dat is toch een beetje onze insteek," zei de opnieuw tot fractievoorzitter gekozen J. F, Scheerstra gisteren tijdens de presentatie van het ver kiezingsprogramma van zijn par tij. De liberalen zien graag dat het gemeentebestuur vanaf komend voorjaar wordt bevolkt door met drie -zoals nu het geval is- maar vier of vijf wethouders. Bij enkele van hen zal het dan om een parttimefunctie gaan. De VVD vindt dat zij aanspraak maakt op anderhalve wethouder als haar ze telaantal wordt Uitgebreid van vijf naar zes of zeven ('dat zit er wel in1). De partij is immers van mening dat m de samenstelling van het college de verkiezingsuit slag tot uitdrukking moet komen. En dan met name die van de drie of vier grote partijen. Welke part timer huidig wethouder L. D. We- senhagen-Kastelein gaat verge zellen, liet Scheerstra gistermid dag nog even in het ongewisse. Zelf is hij in ieder geval niet be schikbaar, voegde hij er wel aan toe. De WD-wens voor een breed college wordt in maart mogelijk gedwarsboomd als ze het met de collega-partijen niet eens wordt over het armoedebeleid. Tijdens de behandeling van de gemeente begroting stonden de meningen van de VVD lijnrecht tegenover die van CDA en PvdA. De libera len, die in vergelijking met de christendemocraten en socialis ten minder geld willen besteden aan de bestrijding van armoede, zien dit niet als een probleem. Scheerstra motiveert dit onder meer door te wijzen op het feit dat beide partijen begin deze maand eikaars moties over het kwijt- scheldingsbeleid niet steunden En over het CDA* „Het zal moeten blijken wat er in hun verkiezings programma staat," Een verhoging van de onroerende-zaakbelasting om het armoedebeleid te financie ren? „Nee, daar geloof ik niet zo in. Maar wij zijn altijd bereid om ons te laten overtuigen," ver klaart de lijsttrekker. „Ik denk dat we concrete afwegingen moe ten maken. Wil je in plaats daar van bijvoorbeeld je straten min der laten onderhouden." Het WD-verkiezmgsprogramma Wasthoudend Visie Daadkracht1 bevat inclusief de passages over het "armoedebeleid veertig kern punten. Zoals daar de wensen zijn voor een NS-station in de Steen- cüjkpolder, woningbouw in de Maaslandse Dijkpolder -vooral als het project Het Balkon niet doorgaat- meer politieagenten op straat, een verkeersluwe bin nenstad, het bevorderen van het aan huurders verkopen van wo ningen. Ook moet het mede ge bruik maken van schoolgebou wen voor wijk-, sport- en culturele activiteiten worden onderzocht. Maassluis—Trots meldde de WD gisteren dat van de tien personen die op de een verkiesbare plaats staan, er vijf vrouw zijn. Na L D Wesenhagen op plaats nummer twee zijn dat C. Lammers-Noord- am (4), R. Vellekoop (6), E Steehouwer-Schuller (8) en E Groosman-Van den Brandhof (9) Door het al eerder gemelde ver trek van L. de Zeeuw en J. de Boer blijven by de heren naast lijst trekker J. F. Scheerstra respectie velijk over B. Sio, P. Stampenus, S. van Haersma Buma en M. Ki- schemoller. De partij zegt haar best gedaan te hebben om veel vrouwen op de lyst te krijgen. „Maar de kwaliteit stond voorop." De wens om meer jongeren op verkiesbare plaasten te zetten, lukte minder. „Dat is vry moei- lyk. Die zijn druk bezig met hun eigen bestaan." Schiedam Ruim twintig scho lieren van scholengemeenschap Spieringshoek doen mee aan het Eenakterfestival, dat vandaag begint en tot en met 29 novem ber in het Hofpleïntheater in Rotterdam wordt gehouden. De 21 meiden, van Spieringshoek spelen woensdag de voorstelling 'Groen is gras', een improvisatie project over vriendschap. De Schiedamse scholengemeen schap is een van de acht middel bare scholen in de stryd om de wisseltrofee voor de beste voor stelling, de beste acteur en actri ce (de Gouden Barbie), de beste vormgeving en de Publieksprijs. Onder het motto 'vriendschap verdubbelt vreugde en halveert smart liet regisseur Sylvia Weening haar meiden improvi seren over dingen die hen bezig houden zoals vriendschap, jon gens, geheimen en opkijken te gen oudere meiden. Met het ma teriaal dat zij kreeg aangereikt schreef zij het script voor 'Groen is gras'. Herkenbaar Het stuk vertelt het herkenbare verhaal van twee hartsvriendin nen, Annelies en Beatrijs, om- beurten gespeeld door de 21 leer lingen. Annelies kijkt tegen de stoere Beatrijs op en zou graag zijn zoals zij, waardoor de twee vriendinnen uit elkaar groeien. Aan het eind is er niets meer over van hun hechte vriend schap, Annelies accepteert haai eigen persoonlijkheid en gaat haar eigen weg. De leerlingen volgden work shops dansen, zingen en spelen in het Hofpleintheater met als doel om de andere deelnemers te leren kennen. De meiden, die zich aan het be gin van dit schooljaar voor het eenakterfestival hadden inge schreven, spelen het stuk van daag op school, de generale repe titie. Tijdens de festivalweek in het Hofpleintheater presenteert elke school zich op een speciale ten toonstelling. Spieringshoeker Marieke Mooiman leverde een bijdrage aan het programma boekje en maakte voor de ten toonstelling een 'kijkdoos vol meisjesgeheimen'. Morgen, woensdag 26 november om 21.00 uur is de voorstelling 'Groen is gras' van S.G. Spie- nngshoek te zien in het Hofplein theater in Rotterdam DORPSSTRAAT 174 3992 AH 9ARENO RECHT BÜ DE WATERTOREN TEL 0180-€11100 MAANDAG GESLOTEN - VRtfpiW KOOPAVOND^"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 3