15 Dansschool Sitton verdwijnt m 'Veel Schiedammers hebben hier een leuke tijd gehad' Veranderingen Vlaardingen zichtbaar in laatste 'Tijdsbeeld' 'Variations®' Lachen (2) Open dag Ikkie Kapotgegooid servies Kunst in De Harg Huisvesting museum OPROEP AAN ALLE JONGEREN VAN 40+ Rotterdams Dagblad Dinsdag 25 november 1997 m In de Schiedamse politiek wordt dan misschien te weinig gelachen, in de nieuwe stadswinkel is dat wel even anders. Paspoortje halen, rijbewijs verlengen, geboorte aangeven of bouwvergunning aanvra gen? De vrolijk kijkende dames achter de gloednieuwe bureaus en aan de balies staan u met een opvallende vriendelijkheid te woord. Ze zijn echt in hun nopjes met hun nieuwe werkplek en stralen dat uit ook. Het zai toch niet zo zijn dat ze een stoomcursus klantvriende lijk handelen hebben gehad? Nee, dat geloofik niet. Ze zijn bib en gaan (weer) vrolijk fluitend naar hun werk. Het kan verbeelding zijn, maar het lijkt alsof ze meer lachen dan voorheen. Naar verluidt zijn de wethouders niet zo te spreken over hun nieuwe werkplekken. Hun toekomstige werkkamers - met lichtlknopjes aan hetplafond(ï) - zijn stukken kleiner dan dat ze gewend waren. Ook de burgemeester moet inleveren en hij is sowieso zijn riante uitzieht over de stad kwijt. Niemand zou daar vrolijk van worden. Ook mij zou het lachen wel vergaan. Gisteren is een perspresentatie gehouden voor wat betreft het Stads- erfplein. Dat moet ook zo mooi worden! Als het net zo fraai wordt als ons theater, zal ik er veel vertoeven, mits het weer dat natuurlijk toe- Jaat. Het theater is nog niet open eanu al kanik er maar geen genoeg van krijgen. Ik ben er laatst weer even in geweest. Stiekem natuur lijk, maar dat is niet zo moeilijk. Je komt er overigens makkelijker in dan uit en dat is juist leuk. Ik heb weer even op de eerste rij gezeten, de stoelen uitgezocht van waaruit de burgemeester en ik straks de openingsvoorstelling zullen bekijken. De stoelen zitten goed. Daar is niks mis mee. En dan dat podium! Zo groot, zo mooi! In het doolhof onder het theater is zelfs em klein intiem barretje waar de artiesten na hun optreden een wod- kaatje - één halfje natuurlijk - kunnen gebruiken. En voor ik het ver geet, er komt nog een café naast de stadswinkel. Het kan niet op, Bin nenkort wordt de nieuwe bieb ook noggeopend en volgend jaar is het Theater a/d Schie aan de beurt Het kan niet snel genoeg gaan. Ik hoop alleen dat er geen neonreclame van de VSB op de gevel komt en de fletsbeugels bij de ingang van de stadswinkel niet worden verge ten. En dan nog de VW huisvesten in de ruïne van het kasteel Huis te Riviere en Schiedam heeft weer een hart dat in staat is het bloed ook door de nabij gelegen aderen te pompen. Wantje kan niet op het Hemaplein en het Broersveld aan het dotteren blijven. SANDER SONNEMANS Vanwege het nieuwe interieur en een heleboel nieuw speelgoed houdt speel-o-theek 'Ikkie' morgen open dag. Vanaf 11,30 uur is iedereen welkom aan het Bos pad. Om 12.00 uur gaat de friteuse aan voor patat en daarvankomt misschien ook Sinterklaas meegenie ten. Hij heeft voor ieder kind een verrassing. In verzorgingstehuis Spaland exposeert de Schie dammer Post zyn mozaïekwerken in de recreatiezaal en de hal. Een greep uit zijn ruim driehonderd stuk ken tellende collectie is te bewonderen en te koop. Na zijn pensionering begon Post serviezen kapot te gooien. Van de scherven maakte hy kunstwerken. Om de juiste kleuren te krijgen, verft hij de stukjes zelf Daarvoor gaat hij geregeld terug naar zijn oude werkgever TU Delft om gebruik te maken van de oven. De expositie is tot 5 januari te bezoeken, daar na verhuist deze naar verzorgingstehuis De Harg. De Schiedammer Siem Rosman exposeert zyn schil derijen in verzorgingstehuis De Harg. In de recrea tiezaal en de hal is een greep uit zijn collectie schilde rijen te bewonderen. Na zijn werkzame periode bij de gemeente Delft en als gemeenteraadslid van Schie dam was het tijd voor zijn artistieke talenten. Hij maakt impressionistische kunstwerken met een vleugje Schiedam. Naast zijn activiteiten in De Ark rond 'Bijbel ïn beeld' treedi hij met deze expositie voor het eerst voor een groter publiek naar buiten. De expositie is tot 5 januari te bezoeken, daarna ver huist deze naar verzorgingstehuis Spaland. Redactie Waterweg: Ben van Haren, Daniëlle Hermans, Desiree van der Jagt, Judith van Klaveren, Marlëtte Olsthoom, Jan Rozendaal Over de Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: SanderSon nemans Telefoon 2732700 4004310 Uit een artikel in het Rotterdams Dagblad, editie Wa terweg, van 19 november 1997 blijkt dat de Histori sche Vereniging Schiedam de collecties van het Ste delijk Museum Schiedam wil splitsen in een histori sche en één van moderne kunst, die op verschillende locaties moeten worden ondergebracht. Afgezienvan de extra kosten die de twee locaties met de daarbij behorende voorzieningen zullen vergen, valt het me vooral van de Historische Vereniging tegen dat ze zo weinig historisch besef toont. Het Stedelijk Museum Schiedam heeft zich in bijna honderd jaar vanuiteen oudheidskamer ontwikkeld tot een museum waarin behalve voor de geschiede nis van Schiedam ook plaats is voor kunst uit het he den. Dit is geleidelijk zo gegroeid, doordat conserva toren/directeuren en museumvrienden niet alleen aandacht aan het verleden wilden schenken maar ook aan het heden, jn het besef dat wat vandaag nieuw is, morgen geschiedenis is. Elke dag groeit on ze (kunst-)geschiedenis. Het museum mag zijn eigen ontstaansgeschiedenis niet loochenen, heden en ver leden horen onlosmakelijk bij elkaar. Wie in de kel der de perfecte tentoonstelling 'De Gouden Eeuw* heeft bezocht, kan in de andere zalen leren kijken naar het heden. De meeste gemeentelijke musea zijn gegroeid vanuit oudheidkamers en verlenen daar juist hun charme aan. Alleen de grootste steden kunnen zich een histo risch en een modeme-kunstmuseum veroorloven en dan is dat kunstmuseum als regel nog gemengd. Het zou voor de Historische Vereniging wel aardig zijn om zich ook eens te verdiepen in de geschiedenis van musea. Ik wil ze daarbij graag terzijde staan. Verder is het nog maar de mag of de overkapping van het voorplein zo'n grote inbreuk op de beleving maakt. Ga eens kyken bij Prinsenhof in Delft en de Lakenhal in Leiden. Wellicht verbreedt dit de blik zo, dat de vereniging tot nieuwe inzichten komt. Het verbouwen van monumenten tot comfortabele ap partementen wordt toegejuicht Gaat het alleen maar om de facade en doet de inhoud er niet toe? Het ver leden kan het heden ondersteunen, maar moet geen hindernis zijn voor de mensen die nu leven. Het he den stelt andere eisen aan het leven dan het verle den. En wat is het toch jammer, dat mensen, die het waar schijnlijk allemaal goed menen met de Schiedamse cultuur, gedwongen worden elkaar via de pers te be kritiseren. Truus Verweij-de Graaft, Schiedam Door Mariétte Olsthoorn Schiedam Elke zaterdag stond hij met zyn decibelme ter in de achtertuin. Niet bo ven de 92 had hij zijn disejoc- key's op het hart gedrukt. En daar hielden zij zich aan, dat weet de danssehooleigenaar pertinent zeker. De affaire om de decibellen begint vijf jaar geleden, tijdens het des sert van het jaarlijkse etentje met de buren van nummer 117. Cees Bitton: „Twintig jaar geleden kwam de familie wonen tussen het bowlingcentrum en de dans school in het centrum van Schie dam. Vijftien jaar lang hebben zij ons de grootste complimenten toebedeeld, hebben zelf dansles bij ons gevolgd en hun dochter ook. We waren gewoon goede bu ren, die een keer per jaar met el kaar uit eten gingen voor de goe de verstandhouding. Gewoon ge zellig." Tot dat laatste etentje, toen de buurman Cees Sitton meedeelde dat hy een brief had geschreven aan DCMR Milieudienst Rijn mond 'omdat hij weieens wat boorde'. „Vanaf dat moment is het balletje gaan rollen. Ik moest een hinderwetvergunning aanvragen en een rapport geluidsmeting la ten maken. Het duurde twee jaar tot de ontwerpvergunning klaar was. Daarin stond onder andere dat we om half twee leeg moesten zijn. Omdat alle horecagelegenhe den tot twee uur open mogen zyn en de jeugd steeds later uitgaat, vond ik dat discriminatie. Bij de Raad van State heb ik toen be zwaar aangetekend." Na drie jaar viel de beslissing en bleef de zaak steken op het ge luid. Cees Sitton kon kiezen: ge luidsbegrenzers op de versterkers of een nieuw geluidsdicht pla fond. Kosten 150.000 gulden. „Ge luidsbegrenzers werken niet, want als je een tros jeugd in huis hebt, maken die meer herrie dan dat de versterkers produceren. Zin in een grote verbouwing had ik evenmin, want ik word er ook niet jonger op. Bovendien is het plan om hier achter, tegen de dansschool aan, woningen te bou wen in het kader van de stadsver- Cees Sitton zegde na 35 jaar zijn dansschool vaarwel. Maar ook voor veel Schiedammers verdwijnt daarmee een herinnering. Foto Roe) Dijkstra nieuwing. Worden de maatstaven over een tijdje aangescherpt, kan ik weer verbouwen." Alles op zich af zien komend, koos Sitton ervoor de zaak na 65 jaar op dezelfde plek te sluiten. Nieuwe cursisten die zich in augustus kwamen inschrijven voor het ko mende seizoen vroeg hij te ver huizen naar Maassluis, waar zijn zoon de laatst overgebleven dans school van Sitton runt. De dans school in Vlaardingen en het par tyhouse aan de Hoogstraat in Schiedam had hij al eerder van de hand gedaan, Voor 20-plussers bood de dansschool in Maassluis een uitkomst, maar de jeugd kan nu in gchiedam nergens meer te recht'voor het leren van de eerste danspassen. Met bet verdwijnen van dans school Sitton gaat voor velen een stukje nostalgie verloren. Voor moeders bijvoorbeeld die hun zoontje kwamen opgeven envroe ger zelf ook bij Sitton hadden ge danst. „Veel Schiedammers heb ben hier een leuke tijd gehad. In De Ton op zaterdagavond en tij dens de danslessen doordeweeks. Het is een herinnering aan een stek waar ze op een bepaalde leef tijd graag naartoe gingen." 'Helaas' en 'het is niet anders', zegt Cees Sitton ruim tweeeneen- halve maand later gezeten aan een tafeltje in een verlaten dans school. Niet van plan om drama tisch of melancholisch te gaan doen. Positief en met open vizier. Natuurlijkwas hij nijdig in het be gin, maar ook dat zakt. „Hoe ik de plotseling veranderde houding van mijn buurman voor mijzelf heb uitgelegd? Na vijftien jaar kwam zyn ware gezicht boven, Zijn letterlijke woorden zijn ge weest: 'Wanneer de dansschool en de bowling geluidsdicht zijn, is mijn pand meerwaard.' Daarmee heeft hij mijn levenswerk kapot gemaakt." Want Cees Sitton (bijna 56) heeft zijn hele leven niets anders ge daan dan met dansen bezig zijn. Dansen was voor de zoon van de oprichter van de dansschool Henk Sitton meer dan een broodwin ning alleen. „Als je werkt wan neer anderen vrij zijn, dan doe je dat met meer dan honderd pro cent en dan leg je je ziel en zalig heid erin, Niemand zal het ooit aan mij gemerkt hebben als mijn bui een beetje anders stond." Hij is er geboren, in het pand aan de Lange Haven. Danste erop 13- jarige leeftijd zyn eerste foxtrot in de dansschool van zijn vader, die hij in 1962 van hem overnam. En nu, 35 jaar later, zit hij plotsklaps in de vut, heeft hij tijd over. Tijd om vrienden en kennissen te be^ zoeken, wat in de periode dat hy samen met zijn vrouw de dans school runde wel anders was. Ook is hij fanatiek gaan golfen. Daar kan hy een hoop in kwijt, zegt hij, „het balletje zegt niets terug en ik sla hard." De dansleraar woont nog steeds met zijn vrouw boven de dans school. „ïk heb het er naar mijn zin dus waarom zou ik weggaan?" De lege ruimte riet hy als een ap peltje voor de dorst, een soort pen sioen. Op den duur wil hij er een andere bestemming aan geven. Dansen doet hij praktisch niet meer. „Dat is heel raar," zegt hy. „Ik heb het kennelijk zoveel ge daan, dat het nu op een laag pitje staat. En mwk er eenmaal aan ge wend ben, mis ik het ook niet meer," Dinsdag 25 november SCHIEDAM Podium. Jamsessie, 21.00u. VLAARDINGEN Zorgcentrum De Meerpaal. Musi cal Anatevka, 19.30u. ROTTERDAM Ahoy. 7e Heineken Night of the Proms, 20.0ÖU. De Doelen. Kl.z. Strijkkwartetten, 20.15u. Dizzy. Zenker/Kappe 4-tet, 22.00u. Luxor Theater. Hans Uberg, 20.15u. Rot terdamse Schouwburg. RO Thea ter: Het neerstorten van de Hinden burg en wat er daarna gebeurde', 20.15u; Studio, Onderdak, 20,30u. Theater Zuidplein. De Benm's, 20,15u. Jeugdtheater Hofplein. 12eEenakterfestiva!voorscho!ieren. Zaal de Unie. De Kwestie, 20.30u. Woensdag 26 november SCHIEDAM Dc Oost. Activiteitenclub, 10.00- 12.00a Verzorgingstehuis De Harg. Marktdag, 14.00u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. SyMa de Leur met Geluk? Wieso glück?, 20.00u. Dienstencenrum Soenda. Binnen jeu de boules, 10.00-ll.30u. MAASSLUIS Theater Schuurkerk. Faustvan het Belgisch Toneel Amsterdam, 12.50u. en om 20.00 uur vocaal vuurwerk met PeRiJa en Jazzter. ROTTERDAM Ahoy. 7e Heineken Nfght of the Proms, 20.00u. Baroeg.Spudmon- sters,21.00u. Hal 4. Angel,20.00a, Luxor Theater. Hans Liberg, 20.15u. Theater Zuidplein. De Bennis, 20.15u. Rotterdamse Schouwburg. Onderdak, 2Q,30u. Jeugdtheater Hofplein. 12e Een akterfestival voor scholieren, 't Ka pelletje. Berend Bo^e, 14.30u, Zaal de Unie. Volgspot-Live, 20.30u. ROTTERDAM Cinerama 3U The game' (12) dag.12.30-15.25-18.20-21.15. Cinerama 2:— 'Doublé Team' (16) dag.12.50-15.40-18.30-21.20. Cinerama 3: 'Nightfalls on Manhat tan' (16) dag. 18.50-21.30 do.vr.ma.dt.ook 13-15. Cinerama 4: The chamber* (16) dag.12.40- 15.40-18.40-21.40. Cinerama 5: 'Face/Off (16) dag.18.15-21.15. Imax Theater: 'Super Speedway1 (a!)dag.(beh.ma.do) 14-16-20; ma- .do.alleen 20. 'Ring of Fïre' (al) dag, (beh.ma.do.)15;zazo.twkl3. 'Con tact* (al) dag.l7-21.,do.aiteen 21, Lantaren 1: 'Brassed Off (al) dag. 20, wo.zo. 14.30. 'A life less ordina ry' (al) dag.(beh.ma.) 22.15. ma.22.15 Sneak Preview. Moviezo* ne vr. 15.30. Venster 2: 'Cannibal Tours' do.19.30. The cross-road" vr.19.30. 'Reves et silences' 'Mistresses and domination at Pan dora's" 'Box' za. 19.30. 'Brother's keeper* zo.19.30. 'Chastie' Tell me what you saw1 di.19.30. 'Anna' wo. 19.30 Rotterdam Film Course ma.16-19,30, 'Fanfare' vr- .14.30.,rrra.l9.30. 'Brigands(16) dag.2i.30. Venster 3: "Ligrimas Negras* (a!) dag.{beh.ma.!9.30) 19.30-21.30. vr.zo.ookl4.30. Ven ster 4: Twin Town' (16) dag. 20- 22.15. vr.ook 14.30. Lumière 1: The peacemaker' (16) dag 12-15- 18-21. Lumïère 2: The lost world' (al) dag. 12-15.15-18.10-21.15. Lumière 3: 'Air Force One' (16) dag. 18.05-21.10, do.vr.ma.di.ook 12.05-15.05. Lumière 4: 'A life less ordinary'(16) dag.19.05-21.40, do .vr.ma.di.ook 12.30-15.30. Rexa- ne:~ 'He's pomo/she erotic' (18) do. t/mzo. doodvoorst 'Graaf porno (18) ma. t/m wo. doori. voorst. Pa- thé: The game' (12) dag.ll.2Q- 14.50-18.20-21.20; zo. met am 11.20. The full Monty1 (al) dag.11.40-14.05-16.30-19.20- 21.50. 'Hercules' (al) dag.16.50- 19.30-22; do.vr.ma.di.ook 11.50- 14.20. 'Contact' (al) dag.li.30- 14.30-18-21.10. The peacemaker' (16) dag.16-18.45-21.30; do.vr.ma.di.ook 11.45. *My best fnend's wedding* (ai) dag. 11.15- 13.55-16.40-19.05-21.40; di.met om 21.40. 'LAConfidentia!' (16) dag.11.55-15-18-21.; zo.niet om 11.55, Sneakpreview: 'Lethaltrains' di.21.30. Deze foto is gemaakt op 9 maart 1955 door J. F. H. Roovers, die het gemeente bestuur van Vlaardingen In de jaren vijftig had ingehuurd om beelden van de sterk ver anderende stad voor het ar chief te bewaren. De Rotter damse fotograaf is naar de torentrans van de Grote Kerk geklommen en heeft zijn lens op het noordoosten ge richt. De lintbebouwing van de Hoogstraat is alleen nog maar doorbroken door de Verbindingsweg, wat Jater Korte Hoogstraat werd. Het licht markeert het kruispunt. Rechtsboven is achter de to ren van de, dan nog niet door bouwval en sloop gevelde, r. k. Johannes de Doperkerk, de stomp te zien van de mo len Aeolus. Linksboven de stortterreinen in de Broek polder waar uit buizen het Rotterdamse hatfenblubber met giftige Shelldrins stroomde. De nieuwbouw in het cen trum was voorzichtig gestart met (linksonder) de Fransen- straat, waar het wasgoed wappert achter de slagerij van L. Booster aan de Kui perstraat. Hij betrekt een jaar later op die plek een nieuw pand. De panden in het midden van de foto vie len, aan beide zijden van de Hoogstraat, onder de slo pershamer voor de zoge noemde 'doorbraak' naar het westen van Vlaardingen. Op de plek van het hoge pand met gebogen raampartij, de gereformeerde kerk, staat nu de Hema. Deze foto staat afgedrukt in het vierde en laatste deel in de serie Tijdsbeeld van Vlaardingen, die de be stuursleden Wouter C. den Breems en Eric van Rongen van de Historische Vereni ging Vlaardingen maakten van de foto's van J. F. H. Roovers. Het toont veel van wat is opgeofferd aan de centrumvernieuwing, maar ook een nog kale Burge meester Pruissingel, de nieuwbouw in de Indische Buurt, boerderijen in de Broekpolder en een van wie ken voorziene Aeolus in 1956. De nieuwe uitgave van H. A. Voet, Capeile aan den IJssel is voor 34,50 gulden te koop in de Vlaardingse boek handel. Rapro Fred Ubochant/Roel Dijkstra Die in alle vrijheid haarscherp willen lezen èn ver zien zonder bril! CONTACTLENZEN Dè oplossing voor jongeren van 40+ Ga snel naar uw contactlensspecialist want bij aankoop Is er een leuke verrassing voor u! j Tempel Optiek,. Schiedam: Optiek Dprikervóort/Baréndrecht. C-H. v.d H.am Optiek,.Oud-Beijerland,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 5