11 Alle huurhuizen aan de watermeter l Hoogbejaarden krijgen meer vrijheid ogelverschrikker fopt brandweer mm il Rotterdams Dagblad Wiegman doet er het zwijgen toe wm LEVI I'S 5 r- CDA-leden stemmen in met kandidatenlijst Man beroofd Fietsers gewond bij aanrijding Bekeuringen bij controles Aanrijdingen zonder letsel Piano klinkt niet aan Colignylaan 'Voordeel kan oplopen tot honderden guldens' Maassluise marktkooplieden hoeven minder te betalen Maassluis krijgt geld voor jeugdprojecten Hennepkweker»-- vragen Cïïf, clementie rr^ 20 snuffel Liesveld 14 Vlaardingeii Rotterdams Dagblad Waterweg Donderdag 27 november 1997 Vlaardingen De ledenvergade ring van het CDA heeft gister avond de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen in Vlaardingen vastgesteld. De le den namen de door het bestuur opgestelde volgorde ongewijzigd over. Dat betekent dat C. T. Oos- terom lijsttrekker is en wethou der A. Kool op de tweede plaats staat. W.C. Earis-Hoogerwerf is de derde er meteen laatste van het huidigf aantal CDA-fractiele- den dat op een verkiesbare plek terugkeert. De andere twee (K. W. van Netten en F. van der Krans) hebben zelf te kennen gegeven niet meer in de gemeenteraad te rug te willen kerenOp vier en vij f staan respectievelijk oud-wethou der C. Both en H. van den Berg. Verder heeft de ledenvergadering gisteravond een nieuw bestuurs lid benoemd. Het gaat om N. van der Mark, directeur van een basis school in Vlaardingen. Schiedam Twee mannen heb ben gisterochtend een 34-jarige Schiedammer op de Broersvest beroofd van zijn geld. Zij dreig den hem vermoedelijk met een ijzeren staaf en gingen er met zijn portemonnee vandoor. De porte monnee is later langs de kant van de weg gevonden. Schiedam Een 15-jarige Schie- damse is gisterochtend rond acht uur door een auto geraakt op de Burgemeester Knappertlaan. Het meisje liep een hersenschudding op. Rond half elf raakte nog een fietser gewond bij een aanrijding op de Vlaardingerdijk. Op het kruispunt raakte een auto de 69- jarige Schiedammer op zijn fiets. Hij is met een beenbreuk naar een ziekenhuis gebracht Vlaardingen Tijdens een ver keerscontrole zijn verschillende bekeuringen uitgedeeld. Een 29- jarige Vlaardinger werd in zijn au to op de Hoflaan aangehouden. Na een alcoholtest bleek dat de man teveel had gedronken. Op de Schledamseweg, Zwanensingel etf"*Westlandseweg overtraden zestig automobilisten de maxi mum snelheid en dertig inzitten- derfdroegen geen autogordel. Maassluis Op de Koningshoek vond een 46-jarige Maassluise gis teren haar auto beschadigd terug. Een onbekende had lichte scha de aan haar auto toegebracht. Vlaardingen Musicus L. Bak heeft er van afgezien om aan de Louise de Colignylaan in Vlaardingen een oefenruimte voor vleugel en piano in te richten. Hfj had daarvoor de voormalige schaftgelegenheid van de plantsoenendienst op nummer 15 in de straat in Holy op het oog. De gemeente had er ook wel oren naar, alleen de buurt niet. Maar liefst vijftig omwonen den hadden na publicatie van de vergunningaanvraag be zwaar aangetekend by de ge meente. Ze vreesden de herrie. Inmiddels heeft Bak er van af gezien om aan de Louise de Co lignylaan te gaan spelen. Niet zo zeer omdat de buurt zo mas saal bezwaar had aangetekend, maar omdat de verzekering er een stokje voor stak. „Tk krijg mijn vleugel niet verzekerd en daarom heb ik niet doorgezet Ze zijn bang voor vandalisme op die plek," aldus Bak. Over de buurt zegt hij dat 'mensen altijd wel wat te klagen heb ben'. „Met de herrie valt het al- lemaalreuzemee." Vlaardingen/Schiedam Waterbedrijf Europoort gaat samenwerken met de woningcorporaties in de Rijnmond bij de uitvoering van het zogenoemde bemeteringsproject. De komende tien jaar wordt in alle woningen waar nog geen watermeter staat er eentje geplaatst. In totaal gaat het om 400.000 woningen. Met de investering is een bedrag van een paar honderd miljoen gul den gemoeid. In totaal heeft Waterbedrijf Europoort 670.000 aansluitingen. Door Desiree van der Jagt Schiedam Een verras sing kan de lijst van de PvdA nauwelijks worden genoemd. Vanuit het be stuur werd de vernieu wing in de fractie al in ju ni aangekondigd en daarna gedegen voorbereid. Orn verstarring te voorkomen staat in de profielschets dat raadsleden maximaal drie perioden in de raad mogen zitten. De vernieu wing is niet rigoureus, want het kost slechts eén raadslid de kop: wethou der A. Wiegman. Zowel de nieuwe lijsttrek ker P. Tijsen als de oude lijsttrekker A, Wiegman zyn niet bereid commen taar te geven op de kandi datenlijst. De nieuwe be oogd lijsttrekker P. Tij sen, nu nog voorzitter van de Anbo: „De ledenverga dering is maandag 8 de cember en daarna ben ik voor iedereen beschik baar." Ook Wiegman ver klaart tot aan de ledenver gadering geen commen taar te geven. Net zo gedegen als de voorbereiding zo gedegen zit ook de lijst in elkaar. Na de lijsttrekker komt de beoogd wethouder P. Groeneweg en daarna een vrouw, B. Zijdeveld. Zij wordt weer gevolgd door twee jonge honden uit de huidige fractie. E. Westen berg en M. Siljée. De laat ste staat op dezelfde piek als vier jaar geleden. Als hij al teleurgesteld is, dan wil die het niet laten blij ken. „Het is een mooie plaats, die vijfde," zegt hij. „Het bestuur heeft geko zen en dan is het hun goed recht om mij vijfde te zet ten." Een andere jonge hond uit de fractie is op nummer zeven terug te vinden. Ook M, Reuderink geeft van enige teleurstelling geen blijk. „Het is duide lijk nog een verkiesbare plaats," zegt hij in een eer ste reactie. „Deze momen ten van het samenstellen van een lijst zijn aan het bestuur en dan weetje het als raadslid nooit van te voren." Door de opzet van de lijst lijkt het voor Wiegman moeilijk te worden om als nog een plek op de lijst te krijgen. De lijst is zó opge steld dat eigenlijk nie mand nog een plek wil op schuiven. Het schrappen van Wieg man op de concept-kandi datenlijst komt bij de PvdA niet als een verras sing. „Het bestuur heeft een consequente lijn door gezet. Het verbaast me dan ook niet," zegt Reu derink. Ook Siljée is het daar mee eens. „Dat Wieg man niet op de lijst staat, past in het profiel dat het - bestuur heeft opgesteld. Natuurlijk is het een di- lemma. In de fractie is res pect voor het werk van Aad. Hij heeft veel kwali- teiten." De wethouder doet er voorlopig het zwij gen toe. Voor zijn politieke toekomst blijft het wach- ten op steun uit de leden vergadering, Het grootste deel van de huurwo ningen zonder watermeter staat in Rotterdam, Schiedam, Vlaar dingen en Capelle aan den IJssel. Met het plaatsen van de waterme ters kan ieder huishouden apart worden aangeslagen voor het wer kelijke gebruik van het aantal li ters water. Nu gebeurt dat op ba sis van het aantal kubieke meters inhoud van de woning. „En als je alleen in een groot huis woont en bovendien in de winter maanden in Spanje bent, kan dat voordeel oplopen tot een paar honderd gulden per jaar" aldus J. C. van Zandbergen van Water bedrijf Europoort, Genoeg water Toch is de watermeter niet be doeld als stimulans om het water verbruik te verminderen, zegt Van Zandbergen, „Wij voeren^ geen watejbesparingsbeleid. Wij* hebben genoeg water in de rivie ren dus dat is voor ons geen nood zaak. Onze klanten moeten zich daar ook niet op verkijken. Je be taalt tweeenhalve gulden voor duizend liter water. Dan moet je heel wat besparen om dat financi eel te merken. Wat wij wel bena drukken is het warme water met te verspillen. Daar zit de energie component is. Maar dat wil ook weer niet zeggen dat we promoten dat de mensen met z'n tweeën of drieen onder de douche moeten." Samenwerking Het convenant dat de waterleve rancier met de woningcorporaties heeft gesloten houdt een nauwe samenwerking in bij de plaatsing van de meters. Op het moment dat een corporatie een woning complex gaat renoveren wordt het waterbedrijf daarbij betrokken. „Dat heeft als voordeel dat de be woners alle werkzaamheden in één keer voor hun kiezen krijgen. Maar ook dat zij weten dat de huisbaas erachter staat. Dat ver snelt de procedures," aldus Van Zandbergen. Maassluis Kooplieden hoeven voortaan minder te betalen als ze op één van de -twee Maassluise markten staan. Waar bijna alle ge meentelijke belastingen en tarie ven stijgen, gaan de marktgelden vanaf beain dit iaar - dus met te- Maassluis De gemeente Maas sluis krygt voor de komende drie jaar een bedrag van drie ton voor verscheidene jeugdprojecten. Het ministerie van Binnenlandse Za ken stelde voor dit jaar 130.000 gulden beschikbaar, voor 1998 een bedrag van 100,000 gulden en voor 1999 nog eens 72.000 gulden. Burgemeester J. Sterkenburg reikt vanavond tijdens een bijeen komst van het Overleg Punt Jeugd (OPL) alle projectgelden uit. Het beschikbare geld voor dit jaar gaat naar projecten die uit de ontwikkelingsfase zijn en direct kunnen worden uitgevoerd. Een van die projecten is 'veiligheid door samenwerking'. Uit twee deeltrajecten blijkt dat de deelne mers behoefte hebben aan het in formeren van elkaar. Door samen werking en afstemming wordt een vangnet rondom de Maasslui se jeugd gevormd. Toezicht Het tweede plan waar geld naar toegaat is 'toezicht houden'. Het aantal veiligheidsassistenten groeit van vier naar zes. De uit voering gebeurt door het wijkbe heer en er komt 30.000 gulden voor vrij. Het wijkbeheer gaat ook het plan 'de buit beschermen' uit voeren. Uit onderzoek blijkt dat schooluitval een belangrijke oor zaak is van overlast en vandalis me. Spijbelen en winkeldiefstal gaan hand in hand. Door vroegtij dig ingrypen, zou diefstal en van dalisme moeten worden voorko men. Harde kern De politie mag het project 'Doe-ef- fe-normaal' straks niet alleen op de basisschool, maar ook in het voortgezet onderwijs uitvoeren. Tenslotte gaat 60.000 gulden naar 'de daders aanpakken'. Hierbij wordt de methode gehanteerd dat enkele leden van de harde kern van een jeugdgroep worden aan gesproken op hun gedrag. Door dit gedrag te veranderen in posi tieve zin, hoopt men dat dit een gunstige uitstraling heeft op de rest van de groep. rugwerkende kracht- omlaag van 1,08 gulden naar 89 cent per vierkante meter. Voor 1998 wordt dat laatste bedrag nog eens met een stuiver verminderd. De verla ging is mogelijk omdat de verwer king van het afval niet meer voor rekening van de gemeente komt. Op advies van de Maassluise marktcommisie nemen de koop lieden zelf hun groentekistjes, karton en gft-afval mee waardoor de op de markten aanwezige pers container overbodig wordt. Met name door het kostbare vervoer van deze container levert dit voor de gemeente een aanzienlijke be zuiniging op en daarmee een mo gelijkheid om het tarief te verla gen. R. Broer, marktkoopman en lid van de marktcommissie, ziet met de container ook een stukje onge lijkheid tussen grote en kleine vervuilers verdwijnen. „De tex- tieljongens betaalden eigenlijk voor de groentejongens. De sok- kenkraam heeft bijvoorbeeld maar een paar labeltjes die hij weg moet gooien." Om het tarief nog meer te verla gen - Maasslu is zit volgens Broer 'nog steeds vrij hoog'- zou hy ook het schoonhouden van het plein graag m eigen hand hebben. Wethouder A. Reijnhout laat de eerste vogelverschrikker op. Niet alleen de duiven werden erdoor gefopt, ook buurtbewoners en zelfs de brandweer bleken het nylon roofdier niet van een echte arend te kunnen onderscheiden. Foto Roet Dijkstra Schiedam Een reusachtige na- maak-arend op het dak van een flatgebouw heeft gisteravond voor verwarring gezorgd in de Schie- damse wijk Nieuwland. Het ging om een vogelverschrikker met een spanwijdte van tweeënhalve meter, die 's middags was aange bracht door wethouder A. Reijn hout. Maar niet alle Nieuwlanders waren van deze ludieke actie te gen de duivenoverlast op de hoog te. Misleid door de natuurgetrou we kleuren van het 'dier', belde een buurtbewoner in paniek de brandweer om te meiden dat een grote roofvogel verstrikt zat in an tennedraden. De brandweer, ook niet ingelicht over de actie, rukte terstond uit om de vogel te bevrijden. Pas op het dak van de flat aan de Scha perlaan kwamen de hulpverle ners erachter dat het om een roof vogel van kunststof ging, „Boos? Welnee. Wij kunnen niet alles we ten. Het gebeurt wel vaker dat we voor niks uitrukken," luidt het droge commentaar van de brand weer. Overigens bleken wel meer buurtbewoners van niets te we ten. Bij de politie kwamen ver schillende verontruste telefoon tjes binnen. Met de vogelversehrikker-actie probeert het Leefbaarheidspro- ject Schaepmansïngelbuurt de overlast van duiven terug te drin gen. Er wordt in de buurt veelvul dig geklaagd over duivenpoep. De vogels bevuilen gevels, balkons, wasgoed en auto's. Experimenten elders inNederland hebben uitge wezen dat nylon roofvogels de duiven de stuipen op het lijf ja gen, Daarom heeft het Leefbaar heidsproject met steun van de ge meente Schiedam, het woningbe drijf Noordvest, het Julianafonds en de VSB-bank acht exemplaren aangekocht. De vogelverschrik kers, die tweehonderd gulden per stuk kosten, worden deze week geplaatst. Projectleider E. Dijkhuizen: „Ze zijn prachtig om te zien hoor, en niet van echt te onderscheiden. En ze werken fantastisch. Er was gistermiddag geen duif meer te bekennen op het dak van die flat. Vijftig meter boven onze arend cirkelde een grote groep vogels, maar niet een ervan durfde naar beneden te komen." Door Daniêlle Hermans Vlaardingen Realiseer in een be staand verzorgingshuis inpandi ge 'bungalows' voor hoogbejaar den meteen gemeenschappelijke huiskamer en keuken. Hierdoor kunnen bewoners onderling en op eigen kracht hun dagelijks le ven invullen. Dit alles natuurlijk met behulp van professionele zor- gondersteuning. Privacy, levens stijl, geborgenheid en gelijkwaar digheid tussen de individuele ou dere en de zorgorganisatie staan voorop. Een concept dat ondertussen is vertaald in het project 'Kleinscha lige woonvorm binnen het verzor gingshuis' van de Stichting Vlaar- dingse Zorgcentra Meerpaal/We tering en deze week in de prijzen viel. Een vakkundige juiy uit de bedrijfswereld koos uit 32 inzen dingen uit de zorgsector het Vlaardingse project van directeur G.A.H, Beke van Zorgcentra Meerpaal/Wetering. Een project dat tegen de gevestig de orde van zorgcentra ingaat om dat het zogenoemde instellings- denken overboord wordt gezet. „De achterliggende drijfveer is dat iedere hoogbejaarde die naar een verzorgingshuis moet, het da gelijks leven daar als zinvol en ge lukkig ervaart. Nu bepaalt de in stelling zelf of een klant tevreden is. Keer terug naar de basis en ga uit van het principe van gelijk waardigheid tussen de individue le oudere en de zorgorganisatie," legt Beke uit. Hy loopt at veel langer met deze visie rond en studeerde in april dit jaar af met zijn onderzoek 'In timiteit in de hoge ouderdom' in het kader van zijn studie geronto logie. De directeur zag kans enke le ideeën op te werpen toen de re novatie van De Meerpaal, gepland in oktober 1998, werd besproken. „Het gros van de zorginstellingen dat gaat verbouwen, maakt van de vroegere standaardkamer een tweekamer-appartement. Daar blijft het bij. Aan de zorgvisie ver andert niets. Wij wilden duidelij ke beleidskeuzes maken. Terwijl de overheid het wonen en de zorg zoveel mogelijk wil scheiden, richten wij ons op de groep van ze ven procent van de hoogbejaar den die zwaar hulpbehoevend is en niet zelfstandig kan wonen. Onze visie is dat we deze groep met nog afhankelijker willen ma ken. We willen de positie van deze afhankelijke ouderen juist heel sterk maken." Onnatuurlijk Beke, die volgend jaar januari zijn parttime directeursfunctie bij De Meerpaal opgeeft om verder te gaan met zijn onderzoeks- en ad viesbureau, wil vooral af van die afhankelijke positie van cliënten. „Als de mensen hier binnenko men, verwachten ze dat ze niks meer kunnen of mogen doen. Zij hebben per slot van rekening zorg nodig. Het dagritme wordt door de organisatie bepaald. Wij stop pen ze achter de deur van die ka mer en halen ze op onnatuurlijke wijze weer van die kamer. Activi teitenbegeleiding bijvoorbeeld is niet slecht, maar het is zo gefor ceerd, zo kunstmatig." De vertrekkend directeur vindt het heel belangrijk dat ouderen van alle leeftijden zelfsturend in het leven kunnen staan. „Voor de huidige generatie 75- en 85-plus- sers is het vaak moeilijk om zelf beslissingen te nemen. Het gros wil niet zeuren en stelt zich afhan kelijk op. Straks in de nieuwe si tuatie kunnen mensen die geeste lijk goed zijn, meer hun eigen gang gaan. Iedereen behoudt zijn eigen kamer, uitgebreid met dou che en wc. Maar iemand die con tact wil met andere bewoners, kan in de gemeenschappelijke huis kamer terecht. Iemand die zelf wil koken, heeft die mogelijkheid en hoeft niet meer geforceerd te wachten tot het wordt georgani seerd." Veel angst Deze ingrijpende veranderingen, hoe positief ook voor de bewoners, roepen bij die laatste groep veel vragen op. „Je merkt in gesprek ken die ik met bewoners hierover voer, veel angst en onzekerheid. Het is een moeilijk traject. Jaren lang is alles voor deze mensen ge regeld en nu vragen we ze plotse ling wat ze voor wensen en be hoeften hebben. Maar niemand hoeft zich geforceerd te voelen, we verplichten ze tot niets. Wie al leen op zijn kamer wil zitten, mag dat. Het laatste wat we willen is dat de bewoners zich ongelukkig voelen in de nieuwe situatie. We voegen slechts extra voorzienin gen aan het bestaande zorgpakket toe zodat mensen meer dan nu hun eigen dagritme kunnen bepa len." In de nieuwe structuur wil Beke ook een 'personal coach' inscha kelen die de belangen van hoog bejaarde bewoners gaat beharti gen, Een soort onafhankelijke pri- vé-adviseur die opkomt voor de positie van de bewoner. Het is de bedoeling dat de nieuwe organisa tie direct ingaat als de renovatie van De Meerpaal aan de Willem de Zwijgerlaan in Vlaardingen klaar is. Beke, die het onderzoek gaat doen, heeft anderhalfjaar de tijd om alle elementen van het project uit te werken. De komende weken voert hy een wensen- en behoeftenonderzoek uit onder de bewoners en hun fa milie. In januari wordt er verga derd met het personeel over de aanpak. Dan volgt een kwaliteits meting onder de bewoners en vanaf maart gaat de adviseur een begeleidingstraject uitwerken. Eind 1999 moet het totaalconcept klaar zijn. Beke hoopt dat zijn vooruitstrevende plan in de toe komst navolging zal vinden bij meer zorgcentra in Nederland. „Over dik tien jaar zullen de oude ren die dan veel zorg nodig heb ben absoluut mondiger zijn en meer eisen stellen. Het is een spon om daar tyeüg op m te sprin gen." Den Haag/Maassluis—Een 35-jari- 4 ge Maassluizer en een 25-jarige*? plaatsgenote die eerder dit jaar',, door de rechtbank rijn veroor- deeld wegens het kweken van 2 hennepplanten, hebben hetHaag- se gerechtshof om clementie ge-, vraagd. De rechtbank had de man veroordeeld tot anderhalfjaar cel, waarvan een half jaar voorwaar- delijk terwijl, de vrouw 240 uur - dienstverlening en drie maanden voorwaardelijke celstraf kreeg op- De twee willen minder straf. De vrouw omdat haar rol volgens haarzelf heel klein is geweest en de man omdat zijn huidige be drijfje in gevaar komt als hij naar het gevang moet. Hij kan dan ook zijn schulden niet meer afbetalen. En dat was nu juist waarom het al lemaal begonnen was. De Maassluizer was ooit in de. steek gelaten door een compag-- non die hem met een schuld van 180 mille liet zitten. Door middel van een hennepkwekerij in Maas--' land dacht hij uit die schulden te kunnen geraken. Later kwam- daar nog een loods in de Spaanse^" Polder bij. De vrouw, die hij in een'-* bowlingcentrum had ontmoet, '7" verrichtte hand- en spandiensten'-*- voor hem. Beide kwekerijen werd. den medio vorig jaar kort na el-» - kaar opgerold. Het ging in totaal TT om tienduizenden hennepplan- ten. Aanklager mr. R. Duindam vond dat het gerechtshof straks dezelf de straf moet opleggen aan de man. De vrouw mocht wat hem betreft 140 uur dienstverienen in plaats van 240 uur. De drie maan den voorwaardelijke celstraf zou den haar boven het hoofd moeten blijven hangen, meende de aan klager. Het hof doet op 9 december uit spraak. JAAR

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1