14 De Leeuw is uitgeschreeuwd 'The Hunt': een fascinerend portret van de vossenjacht Designprijs Rotterdam voortaan tweejaarlijks uitgereikt miDNi®iSp'êepeR Ouderwets levendig 'Ook al zeik ik mensen niet meer af, het is toch leuk 'La.it di- Lceow* ffli. De Dubbelde Palmboom "V Van Gogh onder de hamer Stedelijk Museum restaureert doek Newman zelf I ill 9i 91 is iAk'Klb Rotterdams Dagblad Nog voor hei verschijnen va» rijn nieuwste cd rijn er 50.000 exemplaren verkocht; goed voor goud. By Ra dio Rijnmond, waar Paul de Leeuw elke vrüdagniiddaghet weekeinde inluidt, praat hij over 'LieP, rijn tv- pregranuna 'Laat de Leeuw' en, heel even, over zijn voeten. Door Ellen Schoitens Rotterdam - De uitzending voor de lieve luisteraaitjes van Radio Rijnmond zit erop. Van een gevatte presentator die plaagstootjes uitdeelt aan collega Yvonne Keeley verandert Paul de Leeuw in een doodgewone dertiger in spijkerbroek en grijze pulloverHij is moe: het was een zware week. Met een cola'tje zoeken we - tevergeefs - een rustig plekje by.de regionale radio-omroep waar De Leeuw elke vrijdag tussen drie en vijf het programma "Wat mij betreft kan het weekeinde beginnen!' verzorgt. Terwyl radiomedewerkers op een drafje richting WP gaan, zoals het aanpalende café wordt genoemd ('Hoi Paul', 'Alles goed Paul?'), vertelt De Leeuw over zijn nieuwe cd. Eerst over het albumboekje waarin de foto's van Erwin Ólaf alle ruimte hebben gekregen. Letterlijk, want de songteksten sneuvelden voor wat De Leeuw zelf zegt de 'mooie beelden' van de Amsterdamse fotograaf die bij het grote pu bliek vooral bekend is doorzijn grensverleggende werk. Paul de Leeuw: 'Ik zou niet we ten met wie Ik nog zou willen zingen,, misschien met Frans Bauer. Als ie me vraagt'. Foto Niels van der HoeverV Rotterdams DagbfJd Donderdag 27 november 1997 Voor Olaf was het blijkbaar niet een must om Nederlands minst ideale schoonzoon naakt in de tuigjes te hangen. In een blauw- omfloerst decor 'zithangt' De Leeuw als een prima donna in een eigentijdse fauteuil. Het enige dat bloot is, zyn z'n voeten, maar die hadden we al eens van dichtbij kunnen bewonderen op 'Para CD Mol'. De Leeuw omzeilt de vraag hoe vaak hij zich laat pedicuren: grapjes maken kan hij zélf veel beter. Terug naar de cd dan maar; is de publicatie van de songtek sten van 'Lief in een aantal dag bladen een gebaar naar zijn fans, wil ik weten. De Leeuw: „In een aantal kranten werd dat gesugge reerd, maar dat was niet het geval. Het had ook niets te maken met de verkoopcijfers van de eerste week; zo!n grote advertentieruim te moet je veel langer tevoren re serveren. We wilden gewoon iets anders doen en dit is naar mijn gevoel een originele manier om publiciteit te maken." Het lijkt nauwelijks nodig te zijn, want in' de voorverkoop had het album"!! jdé Edutfea 'status be reikt. De schoonheid van 'Para CD mol' haalt 'Lief dan wel niet, ook op zijn nieuwe cd staan enke le prachtige nummers. Bijvoor beeld 'Jaloezie', dat geschreven is door Purper, uit het eerste solo- VtmayondJsereejiextraredöJij I om :-.,m de tel^keo. i Spi» en SexySpiM verwacht- 'of#d-fdeïenip!. «iite Sóicer Gi&tWal 's wepelds populair). LritómddeSgme^m'We^hdié boOBÓdsteijirtMt' tfgenï d-?-1 kaarfe zeggenleWwwordt', - duidöjjktassen 33^5.en00.15r programma van Adèle Bloemen- daal komt en later ook nog is uit gevoerd door Willem Nijholt Vol gens De Leeuw heeft het moeite gekost om toestemming te krij gen voor zijn uitvoering: 'Daarom ben ik heel blij dat het gelukt is'. Tot de vaste leveranciers van 'lief behoort ook nu weer Coot van Doesburgh die de tekst schreef van 'Ik ga niet met je mee' (met muziek van Tjeerd Total Touch' Oosterhuis), terwijl ze 'Kom wat dichterbij' maakte met pianist Ed win Schimscheimerde vaste be geleider van WiUeke Albert! Het opvallendste nummer staat echter tussen de ed-hit 'k Heb je lief en 'k Wacht op jou' dat respec tievelijk een eigen tekst en een bewerking is van Paul de Leeuw. Het is een cover van Peter Koele- wijns 'KL204' dat tot De Leeuws 'all time favourits' blijkt te horen. „Er zullen mensen zijndie zeggen dat de Koelewijn-versie perfect is, dat ik daar vanaf had moeten blijven. Maar de meeste jongeren kennen dit nummer niet, daarom heb ik het toch gedaan. Ik ben ex pres dicht bij het origineel geble ven, omdat ik het zo mooi vind; de tekst is echt prachtig- Het enige dat we hebben gedaan is dat we de refreinen watheavjfer hebben ge maakt Een beetje in de stijl van Marco Borsato's 'Ik leef niet meer voor jou'." Zot ken Consessies hoefde De Leeuw niet te doen bij de keuze van zijn re pertoire. Er vissen weliswaar steeds meer Nederlandse arties ten in dezelfde vijver, maar het was voor hem voor het eerst sinds drie jaar dat hij een cd maakte: „Ik had tijd zat om te zoeken Het ontbreken van een duet blijkt een bewuste keuze te zijn. „Ik heb er al zoveel gedaan; de tijd van het duetten is voorbijIk zou niet we ten met wie ik nog zou willen zin gen,misschien met Frans Bauer. Als-ie me vraagt..." Bauer, die hard op weg is om volkszanger nummer één te wor den, blijkt niet stuk te kunnen bij De bruist van de bijzondere activiteiten zondag 30 november 14.00 uur gezinsrondleiding gratis fussjsisisf. entree woensdag 3 december 14.00 uur kinderworkshop 'Sinterklaasrijmpjes maken' met kinderboekenschrijver Arend van Dam f5.00 inclusief entree zondag 14 december 14.30 uur Lezing: 'De nieuwe Kersttrend' sober of uitbundig? tngmar Loman staat stil bij de verschillende manieren om huis en haard te versieren, f 10.- inclusief entree woensdag 17 december 14.00 - 16.00 uur kinderactiviteit: 'Kerstballen en kerstkaarten maken' met onder andere origami voor beginners f5.- inclusief entree zondag 21 december 14.00 uur Lezing: 'Rondom Kerstmis' symboliek in de kunst rond de geboorte van Christus f IS.- inclusief entree Kerstvakantie-activiteit: dinsdag 23 en woensdag 24 december 's morsera 10.00-12.00 en 's mid$sgs 14.00- 16.00 uur 'Kerstbomen versieren' f 5,- per keer inclusief entree voor alle activiteiten (m.u.v. de rond'eldir reserveren t ond'eiding) geldt: i noodzakelijk informatie en reserveringen: werkdagen van 10.00-13.00 uur teL 010 - 217 67 38 Museum De Dubbelde Palmboom Voorhaven 12 RotterdanvDelfshaven presentatie in 'Laat de Leeuw1; het tv-programma dat in eigen be heer wordt geproduceerd en dins dag en dondeniag te zien is op Ne derland 3, direct na Nova. Want al verkeerde De Leeuw eind '94 in 'alarmfase 3', hij kon het toch niet laten. Na anderhalf jaar 'andere dingen' te hebben gedaan, keerde hij terug op het scherm.„Het me dium televisie beheers ik nu een maal goed; het gaat me ook steeds makkelijker af. We zijn met nul begonnen en dit seizoen vind ik tot nu toe ijzersterk, al zit ik denk ik op zeventig procent van mijn kunnen. Ik vergelijk ons pro gramma een beetje met wat Sonja vroeger deed, al is het natuurlijk wel in een andere vorm gegoten." Stroef De Leeuws vergelijking met de 'grande dame' van de Vara lijkt hét moment om een kritische vraag te stellen. Bijvoorbeeld over de stroeve start van 'Laat de Leeuw'. „Vorig seizoen ben ik zwak begonnen, maar dat is lo gisch," legt hij uit. „Ik moest me eerst de interviewtechniek eigen maken, want die was me volko men vreemd. Ik moest daar door heen, want ik wilde heel iets an ders doen dan De Schreeuw. Ik hoor nu van mensen dat ik mis schien niet de beste interviewer ben, maar dat ik wel goed een ge sprek met iemand kan voeren." Analyserend: „Ik zeik mensen niet meer af, terwijl het toch leuk is. Ik ben erachter gekomen datje de ballast overboord moet gooien. Ik heb geleerd dat ik niet meer hoef te schreeuwen. Als je gasten de kans geeft zichzelf te blijven, dan levert dat de leukste gesprek ken op, een typisch voorbeeld daarvan is Frans Bauer. Een bij komend voordeel is dat daardoor steeds meer mensen bereid zijn in het programma te verschijnen, ze zien dat ze toch aan bod komen." Hoewel de nieuwe formule met een, voor zijn doen, mildere Paul de Leeuw aanslaat, komt het voor dat hij z'n dag niet heeft. Althans, zo leek het tijdens de uitzending waarin hij onder andere pianist/ zangeres Pia Beek en recensent/ schrijver Max Pam als gast had. Geïrriteerd: „Dat programma ging mis door een aaneenschake ling van technische mankemen ten. Alles wat fout kon gaan, ging fout, waardoor we heel veel moes ten knippen" Minder Typerend voor De Leeuw is de re actie die daarop volgt: „Het was een van de mindere uitzendin gen, maar de kijkdichtheid was toch heel goed en de waardering was redelijk. Je bent net zo goed als je laatste uitzending en die was toevallig weer heel erg goed. Het intereseert me trouwens niet Scène uit The Hunt. Foto gpo Door Pieter van Lierop Rotterdam Een grote Neder landse troef in de competitie om de Joris Ivens Award is de door Niek Koppen geregisseerde docu mentaire The Hunt Aansluitend op het International Documenta ry Filmfestival Amsterdam zal de ze film over vossenjachten in En geland langs de filmhuizen gaan rouleren. Het meest frapperende aan deze productie van de in Lon den gevestigde Nederlander Kees Ryninks is de evenwichtigheid waarmee gelijkelijk aandacht wordt gegeven aan de pro's en contra's van een fenomeen waar over binnenkort het Britse parle ment zich zal uitspreken. Je zou kunnen stellen dat The Hunt in de filmografie van Ry ninks direct aansluit bij Romance de Valentia, de uitnemende docu mentaire die Sonia Herman Dolz drie jaar geleden regisseerde over stierengevechten in Spanje. Zoals toen nadrukkelijk vermeden werd een door buitenstaanders verafschuwde volkssport te ver ketteren, zo houdt ook The Hunt zich ver van een populistische stellingname. Niek Koppen heeft het belangrijker geoordeeld om alles wat met vossenjachten sa menhangt neutraal en uitvoerig te observeren en laat het vellen van een oordeel geheel aan zijn kijkers over. Door zijn niet vooringenomen op stelling, wist hij het vertrouwen te winnen van een jachtvereniging in Ludlow (Midden-Engeland) en kreeg hij de gelegenheid om een seizoen lang de activiteiten te vol gen van een 'master of the hunt', een professionele organisator. Die stond de Nederlander zelfs toe om minder prettige taferelen te fil men die nooit eerder door een professionele camera zouden zijn geregistreerd: het uitgraven en doodschieten van vossen, het ver scheuren van een vos door een meute honden, het afschieten van een jachthond die te traag is ge worden, het villen en slachten van een paard dat tijdens een jacht een hartverlamming oplïep, Verdediging Zulke scènes zijn allicht koren op de molen van de anti-jacht-lob- by, maar niet minder aandacht wordt geschonken aan de argu menten die 280.000 Britse leden van jachtverenigingen hanteren ter verdediging van hun passie. Gedurende het seizoen, dat loopt van september tot maart, worden er in het Verenigd Koninkrijk door circa 200 verenigingen weke lijks zo'n 500jachtpartijen gehou den. Die moeten als militaire ope raties worden georganiseerd door een stuk of 28.000 mensen die daar hun brood mee verdienen. Het aardigste wat je er als buiten staander over zeggen kunt, is dat het uiterst pittoreske beelden op levert met ai die rooügejaste rui ters galloperend met hun gevlek te honden door soms waanzinnig mooi heuvelland. De door Chris Cox gehanteerde camera kan daar verlekkerd naar kijken. 'Enjoying the countryside' is dan ook een van de meest begrijpelij ke motivaties die jagers noemen voor hun deelname aan deze reeds 200 jaar bestaande sport. Daarnaast zou deze jachtvorm noodzakelijk zijn voor het in toom houden van de vossenstand. Van de nood werd een met passie uit geoefende vrijetijdspassering ge maakt. Niemand kan echtere in emst vol houden dat voor het re guleren van de Britse vossenpo- pulatie alleen de rumoerige en brute methoden van bereden ja gers effectief kunnen zijn. En ook voor 'enjoying the countryside' zijn ongetwijfeld alternatieven denkbaar. Van werkelijk belang is evenwel het sociale element aan de jachtpartijen. Verbroederend Als de oogst van het land af is, stellen boeren en grootgrondbe zitters hun terreinen open aan de hele gemeenschap voor de vos senjacht. Het is een achterhaald idee dat het alleen de elite zou zijn die dan zyn lusten gaat botvieren. Elke boer of dorpeling mag mee- draven, al dient men zich de aan koop van een passend tenue en een rijpaard te kunnen permitte ren. Maar vele eenvoudige platte landers is het alles waard om op deze manier hun waardigheid binnen en binding met de ge meenschap te kunnen onderstre pen. Koppens füm maakt zonder meer duidelijk dat het voor al die agra rische gemeenschappen een niet gering verlies zou betekenen als het Britse parlement een einde zou maken aan hun kleurrijk en verbroederend rossen door de landouwen. Maar als toeschouwer naar zyn film krijg je van Koppen alle ruimte om te concluderen dat de folklore toch enige aanpassing behoeft. Het zou zonder levende vossen moeten kunnen, met een uitgezet reukspoor en een tevoren netjes geslacht schaap of zo. Of anders maar een puzzeltocht. (De film The Hunt beleeft zijn première tijdens het IDFA en zal aansluitend in roulatie worden gebracht.) Amsterdam Veilinghuis Chris tie's in Amsterdam verkoopt op 2 december Het Boerenhuis van Vincent van Gogh. Van Gogh schilderde het doek in 1885, het jaar waarin hij ook De aardappel eters vervaardigde. In deze periode was de schilder (1853-1890) erg getroffen door het boerenbestaan en noemde hij de hutten van de plattelanders „mensennesten, die me zo doen denken aan de nesten van de win terkoninkjes." Op dezelfde veiling zijn De rus tende slaapwandelaarster IV van Pyke Koch en Witte roos van Piet Mondriaan te koop. meer wat anderen van me vinden. Het belangrijkst is wat mijn om geving ervan vindt" Kritiek Zijn allergie voor kritiek is in de pers al meerdere malen aange haald. Misschien besloot De Leeuw juist daarom Herman Brusselmans uit te nodigen. Vol gens de Belgische schrijver zou De Leeuw zijn vriendjes en colle ga's uit de media ('allemaal flik kers') kritiekloze publiciteit ge ven in zijn tv-programma. Toen hij daarover mocht komen vertel len in 'het hol van De Leeuw1 bleek zijn vitriool echter opge droogd. De vraag dringt zich op of onze nationale hofnar zichzelf op tele visie zou laten ontleden - laten we zeggen door een diepte-inter viewer als Martin Simek. De Leeuw, met een flauwe glimlach: „Ik ben door hem gevraagd, maar ik heb afgezegd. Waarom? Omdat hij zelf niet het achterste van z'n tong Iaat zien. Ik kan me ook niet vinden in zijn huis-, tuin- en keu- kenpsychologïe. Hij schrijft daar entegen weer heel goed. Van zijn verhalen over sport ben ik een groot bewonderaar." Dat laatste wekt verbazing want de enige affiniteit met sport lijkt De Leeuws bijdrage aan het tv- programma 'Sterrenslag' te zijn geweest ('Mijnheer Van Heumen! Het geeft echter aan hoe groot zijn interesseveld is. In zijn vrije tijd is de Lekkerkerker een veel vraat, want hij slaat geen tv-pro gramma over en lijkt naar zo on geveer alle theaterpremières te gaan. Alsof hij zich wil volzuigen met zoveel mogelijk kennis. De Leeuw, die al een kwartier half op z'n stoel zit (Haast? Of hernia?) „Ik zie veel, maar niet alles. Ik lees veel, dat wel. Je moet het zo zien: in '83 ben ik begonnen tij dens Cameretten en in '85 had ik m'n eerste solo-programma. Op dat moment heb ik mezelf als doel gesteld: binnen tien jaar wil ik iets bereikt hebben. Wat precies wist ik niet, vandaar dat ik mis schien zoveel richtingen op ben gegaan. Toen ik m'n eerste film had gemaakt, had ik echter het gevoel dat er iets af was. Tegen woordig ben ik daar veel minder mee bezig. Ik heb geen flauw idee wat ik over tien jaar doe. Ik werk hard aan mijn ontwikkeling en zie wel waar ik eindig." Zijn honger naar de bal is volgens De Leeuw een beetje getemperd, Dat hij tussen televisie, theater en radio ook nog tijd heeft gehad voor de rol van 'de verteller' van Peter en de Wolf, schijnt hij al te zijn vergeten. Desondanks noemt i hij zij noptreden met het RPhO en dirigent Gergjev 'een document' - voor hem zelf en voor zijn familie: „Het was puur jeugdsentiment, want vroeger ben ik doodgegooid met die plaat..." „Tuurlijk; ik pak nog steeds din gen aan, maar lang niet alles. Ik ga bijvoorbeeld 'Heerlijk duurt het langst' doen, de musical van Annie M.G Schmidt en Harrie Bannink: dat lijkt me leuk, weer met een ensemble, want op tv ben je toch alleen. En ik heb ook weer een aanbieding liggen voor een filmrol. Goed dan, ik geef het toe. Als morgen iemand opbelt en zegt 'we gaan een ballet maken, doe je mee', dan zeg ik waarschijnlijk toch weer ja." Rotterdam De Designprijs Rot terdam wordt voortaan twee keer per jaar uitgereikt, zodat de kwali teit van de producten beter gese lecteerd kan worden. Bovendien ontstaat er meer ruimte om trends en veranderingen vast te stellen. Dit zijn de belangrijkste uitkomsten van een rapport over de Designprijs, Het rapport is uitgebracht ter ere van het vijfjarig jubileum van de Rotterdamse Designprijs, in op dracht van de Rotterdamse Kun- stichting (RKS). De RKS, organi sator en oprichter van de prijs, wil bovendien de prijs meer verzelf standigen. Dit in navolging van het uit handen geven van onder andere het Internationaal Film Festival, Poetgy International en recent het Dunya Festival. Het onderzoek van het Erasmus Centrum voor Kunst- en Cultuur wetenschappen bestaat uit een enquête onder vormgevers, ont werpers, deskundigen en een stu die naar de aandacht voor de De signprijs in de media. De belang rijkste doelstellingen zijn gereali seerd: stimuleren van het open baar debat over vormgeving in Nederland en de aandacht vesti gen op de kwaliteiten van Neder landse producten. Alhoewel jongeren de voorkeur geven aan een jaarlijkse uitrei king van de prijs, is de optie van de ouderen ingewilligd: een twee jaarlijks waarbij de nadruk ligt op een hoger kwaliteitsniveau van de nominaties. Samen zijn zij het erover eens dat de prijs zich voor al moet richten op het algemene publiek en potentiële kopers of opdrachtgevers. Tenslotte is een meerderheid van mening dat de werving van nomi naties via het systeem van open inschrijving moet gaan. Over de integratie van verschillende disci plines zijn de jongeren meer te spreken dan de ouderen. Amsterdam—Het Stedelijk Muse um in Amsterdam gaat Cathedra van Bamett Newman zelf restau reren. Dat zegt directeur Rudi Fuchs. Het kunstwerk werd vrij dag beschadigd. Het Instituut Collectie Nederland is nu in sa menwerking met het museum aan het technisch onderzoek be gonnen. „We moeten bijvoorbeeld precies weten wat voorverfen wat voor linnen Newman heeft ge bruikt", aldus Fuchs. Daarna gaan de Stedelijk-restau- ratoren Bracht en Wijnberg met andere museummedewerkers aan de slag om het schilderij in oude luister te herstellen. De be schadiging blijft overigens waar schijnlijk altijd enigszins waar neembaar. a r 11 o s t Teddy Edwards a I b u Midnight Creeper label Highnote/ Challenge d u u 57:28 min. VAl VI KG It, ION MS 1UCHAK1) WYAj>ft>S BUSiCett^Il.l.iIAlVI€ CHlPWlliTE CkxlWfM UlM'l ItmlM PO. loiMO- HOQAMfc Tb i Httfietlaaft TH. 111-3917172 IVIQEMMOittl Wie weer eens een ouderwetse, betrouwbare tenorsaxofonist wil horen wiens geluid rechtstreeks uit de jazztraditie van de jaren veertig en vijf tig komt, kan terecht bij deze Edwards. Z'n nieuwe cd is een goede graadmeter en Edwards kan het zaterdagavond nog eens bewijzen in het Nighttown Café. Hij treedt daar op met het trio van de Nederlandse pianist Rein de Graaf, die Edwards ook een jaar of vijftien terug al een keer voor een Nederlandse tournee hierheen haalde. Speels en met groot gemak, tegelijk geïnspireerd en levendig maar al tijd ontspannen, dat zijn zo'n seetje de sleutelwoorden. Een enorme pla- tenproduetie onder eigen naam heeft hij niet. Wel speelde hij in zijn ruim vijftigjarige loopbaan met veel groten: Clifford Brown, Benny Goodman, Dexter Gordon, Barney Kessel, Howard McGhee, Charlie Parker Max Roach, Sarah Vaughan en Leroy Vinnegar. Een jaar of wat geleden nodigde hij zelfs Tom Waits uit twee Edwards-songs te zin gen en met hem op te nemen. Teddy Edwards zal niet gauw méér van dat soort fratsen uithalen. Van geforceerde pogingen om aan te sluiten bij nieuwere muziekopvattin gen houdt hij niet. Wat tientallen jaren geleden al goed was, is nu ook nog goed, is zijn overtuiging. Voor deze cd heeft hij wel de eerste drie nummers zelf gecomponeerd. De sfeer van die stukken komt geheel overeen met die van de overbe kende standards die er verder op staan, zoals 'Lady be good', 'Tenderly;' en'Almost like being in love'. Peter van Eijkelenburg

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 4