15 P&O Nedlloyd: 9 nieuwe schepen Graafwerk Afrikahaven hervat Nedlloyd neemt ECT-deel terug Brits-Nederlandse containerrederij profiteert van crisis in Azië Goud onder 300 dollar Noren zoeken werknemer^ Voorlopig geen landelijke acties bij streekvervoer ouwwerkgevers: procedures vertragen projecten n m mjj - -- w ff t f£ B Ss ss Bedrading '747' moet aangepast Telfort verliest kort geding Loopstoeltjes zi jn gevaarli jk Granaria koopt Klijn-noten old: expansie in Argentinië Philips: akkoord met Grundig Strijd om CAO supermarkten Nedlloyd Kaderleden Vervoersbond FNV tegen akkoord Amsterdamse havenpool Nieuwe caravans groter én kleiner Rients de Boer: eerste voorzitter! Arbeidsvoorziening overleden In Memoriam Haven Buenos Aires met hulp uit Rotterdam gemoderniseerd Rotterdams Dagblad BL u \4 •&-£ «saSs* Donderdag 27 november 1997 Washington - Luchtvaartmaat schappijen moeten controleren of in hun Boeings-747 kortsluiting in of bij de brandstoftanks kan ontstaan. Waar dat het geval is, moet de bedrading worden veran derd, Dat hebben de Amerikaanse luchtvaartautoriteiten van de FAA gelast. De FAA heeft twee nieuwe richtlijnen doen uitgaan na recente tests naar aanleiding van de explosie van vlucht TWA 800. Daarbij kwamen vorig jaar 230 mensen om het leven. Ver moed wordt nu dat door kortslui ting de brandstoftanks van het toestel zijn ontploft. Den Haag Telfort Mobiel heeft het kort geding tegen de Neder landse Staat verloren. Het tele- combedrijf had geëist dat minis ter Jorritsma (Verkeer en Water staat) de nieuwe vergunningen voor de nieuwe mobiele DCS 180O-frequenties nog voor 1 janu ari 1998 afgeeft. De president van de rechtbank in Den Haag heeft die eis afgewezen. Hij deelt de mening van Jorritsma dat de vei ling van de nieuwe frequenties voor 1 januari onhaalbaar is. Zij kan de vergunningen pas eind fe bruari of begin maart verlenen. Rotterdam Loopstoeltjes zijn gevaarlijk voor baby's en peuters. Dat blijkt uit onderzoek van veer tien Europese consumentenorga nisaties. Alle onderzochte stoel tjes krijgen het predikaat slecht. Door de beweeglijkheid van de kinderen doen zich met loopstoel tjes veel ernstige ongelukken voor, Het gaat om schedel- en beenfracturen, hersenschuddin gen, snijwonden, blauwe plekken, gebroken tanden en verbrandin gen. In Nederland worden jaar lijks enkele duizenden loopstoel tjes verkocht, vooral voor baby's in de leeftijd van 8 tot 14 maan den. Hardlnxveld-Gteasendam Le- vensmiddelengroep Granaria Food Group heeft KUjn, een leve rancier van noten, zuidvruchten en rijstcrackers overgenomen. KÜjn heeft een omzet van ƒ90 mil joen en 125 mensen in dienst. Granaria, eigendom van de ge broeders Joel en Danny Wyler, is met bedrijven als Imko Gelria, Akvina, Felix Cohen en Chonoblij een van de grotere aanbieders van noten en zuidvruchten voor de su permarkt, catering en industrie. Granaria is in een expansiefase. Onlangs nam de groep een meer derheidsbelang in de Franse Gé nérale d'Arachides. Na de overne ming van Kijn is de omzet van Granaria ruim ƒ400 miljoen per jaar Zaandam - Ahold praat over de verwerving van een minderheids belang in de Argentijnse super marktketen Disco, zo meldt de Ar gentijnse krant La Nacion. Ahold wil niet ingaan op het be- richtAhold is in Zuid-Amerika al aanwezig via de Braziliaanse Bompreco, in grootte de derde le vensmiddelendetaillist van het land. EindhovenEr is een akkoord op handen tussen Philips en de Max Grundig-stichting over de oude verplichtingen van het Neder landse elektronicaconcern ten aanzien van de nazaten van de op richter van het Duitse concern. Binnen twee weken tekenen de partijen een definitieve overeen komst. Hoeveel geld het Eindho- vense concern betaalt om de lo pende verplichtingen af te kopen, blijft geheim. Utrecht De strijd om het af schaffen van toeslagen voor wer ken in de avonduren en de week enden is losgebarsten bij de su permarkten. De werkgevers drei gen geen CAO af te sluiten als de bonden niet instemmen met hun plannen Maar de werknemers houden voet bij stuk, zo bleek gis teren tijdens een spoedbijeen- komst van kaderleden. Rotterdam/Londen - Het Brits-Nederlandse transportconcern P&O Nedlloyd brengt volgende jaar negen nieuwe zeesche pen in de vaart omdat de vraag naar vrachtvervoer vooral in Azië stijgt. Het gaat om vier grote (6600 teu of iets groter) con tainerschepen, die in Japan worden gebouwd, en vijf kleinere (2900 teu) containerschepen, die in het Duitse Rostock van stapel zulen lopen. Vanaf april zullen de containerschepen worden ingezet op de Atlantische route, de route naar de Paci fic en het Verre Oosten. De helft van de schepen zal onder Britse en de andere helft onder Nederlandse vlag (en met Neder landse bemanning) varen. De Britse Southampton zal in april als eerste van deze serie in de vaart komen, deNederlandse Rot terdam volgt dan in mei. De laat ste van de negen zeeschepen zal in december in de vaart komen. Bestuursvoorzitter P. Harris van P&O Nedlloyd heeft dit gisteren m Londen bekendgemaakt. Hij heeft bij ook het operationale re sultaat bij de zeescheepvaart in het derde kwartaal gepresen teerd: 25 miljoen dollar 50 mil joen). Dat is vergeleken met het gecombineerde resultaat van bei de bedrijven afzonderlijk vorig 3e kwartaal m miljoenen guldens Bedrijfsresultaat per sector MWa osgen maandae 6» Jirtdent 11996 Europees transport 1 17 en distribute Mammoet en ovenge activiteiten j 21 Befieeratesten j -32 Resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening 38 1997 38 17 -25 anpRotterdam» Daablsd bron Nedlloyd jaar een verbetering met 20 mil joen dollar (circa 40 miljoen). Op de Noord-Atlantische route heeft P&O Nedlloyd weliswaar 3e lw. 1996 RotterdamNedlloyd neemt zijn belang van 30,56 procent in het containeroverslagbedrijf EOT terug uit P O Nedlloyd. Het transportconcem betaalt daarvoor honderd miljoen dollar (ongeveer 200 miljoen) aan de Brits-Nederlandse containerrede rij. Bij de vorming van P&O Nedlloyd heeft Ned lloyd zijn aandelen ECT ingebracht in de nieuwe re derij. Volgens de regels die bij ECT gelden hebben de andere aandeelhouders echter het recht van eer ste koop als een aandeelhouder zijn belang van de hand doet De "overige aandeelhouders (Pakhoed, Intematio-Mülier en NS) mochten daar tot 1 decem ber over nadenken. Onlangs hebben de de aandeelhouders besloten dat Nedlloyd zijn belang weer terugneemt in afwach ting van besluiten over de aandeelhoudersstruc- tuur van ECT. Daar is naar verwachting nog enige maanden mee gemoeid. ECT wil op geen enkele wijze aangeven hoe lang de beraadslagingen over de eigendomsverhoudingen nog gaan duren. ECT wil graag duidelijkheid heb ben over de afronding van de discussie over een ei gen terminal voor de Deense rederij Maersk. „Maar dat is niet de enige factor die een rol speelt" zegt een ECT-woordvoerder. Wel wil het overslagbedrijf kwijt dat een eventuele beursgang op dit moment 'geen thema' is. marktaandeel verloren, maar dit zal in het vierde kwartaal wel weer kunnen worden terugge wonnen. De crisis in Azië helpt het transportconcern aan een stij ging van het containervervoer per schip. Ook is de vraag naar bulk goederen, vooral chemicaliën en hout, erg poot. Uit de landen van het Verre Oosten worden luxe ar tikelen uitgevoerd naar Europa en Amerika. Voor volgend jaar verwacht P&O Nedlloyd aan merkelijk te profiteren van deze sterke vervoersstromen over de wereldzeeën. Het Nederlandse transportcon cem Nedlloyd heeft in het derde kwartaal een resultaat uit de ge wone bedrijfsoefening van ƒ32 miljoen behaald, dat is zes mil joen minder dan de ƒ38 miljoen in dezelfde periode van vorig jaar. Over de eerste negen maanden komt het resultaat uit op één mil joen gulden. Nedlloyd verwacht over heel 1997 een positief resul taat uit gewone bedryfsoefening te behalen. Vorig jaar werd er een verlies van acht miljoen gulden geleden. De omzet, exclusief P O Nedlloyd, bedroeg in de eer ste negen maanden 2,5 miljard; dat is acht procent hoger dan vo rig jaar. Het aandeel van Nedlloyd in het resultaat van P&O Nedlloyd over het derde kwartaal bedraagt 16 miljoen, Over de eerste negen maanden komt dit cijfer uit op één miljoen gulden, als gevolg van rentelasten die 31 miljoen bedragen, De samenvoeging van de contai neractiviteiten van P O en Ned lloyd moet een besparing van meer dan ƒ400 miljoen per jaar opbrengen. Het realiseren van die besparingen verloopt, meent Ned lloyd, volgens plan. In de sector Europees Transport en Distributie heeft de verbete ring van het resultaat zich voort gezet In het derde kwartaal is het resultaat vergeleken met dezelfde periode vorig jaar gestegen met 6 miljoen naar 14 miljoen. Het resultaat over de eerste negen maanden ging omhoog van ƒ17 miljoen vorig jaar naar 38 mil joen dit jaar. Vooral Van Gend &Loos en het Duitse Nedlloyd Unitrans deden het goed. De goudprijs is onder de 300 dollar gedoken en daar- mee op het laagste peil van de afgelopen twaalfeneenhalf jaar beland. Op de markt voor edel metalen in Londen werd giste ren een officiële prijs vastge steld 'van 297 dollar voor een ounce (31,1 gram) tegen 300,70 dollar op dinsdag. Dé goudprijs is al tijden aan het dalen. Het metaal heeft zijn functie als toevluchtsoord in bange financiële tijden verloren, met als gevolg dat de vraag er naar alleen maar kleiner aanhet worden is, terwijl de productie op peil blijft De goudprijs bereikte begin 1980 zijn hoogste punt van 850 dollar per ounce. De laagste prijs sinds die tijd bedroeg 287,50dol lar. Dat was in 1985, Deskundi gen sluiten niet uit dat de prijs daar binnenkort weer onder duikt Begin vorig kaar kostte het ede-. Ie metaal 420 dollar per ounce. Begin dit jaar was dat 364 dollar per. De daling heeft in Zuid- Afrika, een grote goudprodu- cem, ai geleid tot de siuiting van goudmijnen. Sinds juli dit jaar is de daling versterkt. Dat kwam doordat Australië 167 ton van het edele metaal, tweederde van zijn offi ciële voorraad verkocht omdat het het niet langer nodig oor deelde om 20 procent van zijn nationale reserve in goud aan te houden, zeker omdat er in de bo dem nog veel van het edele me taal zit Andere centrale banken, waaronder die van Nederland, hadden al eerder een deel van hun goudvoorraad op de markt gebracht De onzekerheid op de markt wordt alleen maar groter nu er een discussie is ontstaan of het wel nodig is dat de toekomstige Europese Centrale Bank een voorraad goud gaat aanhouden. Als besloten wordt dat dat niet nodig is, zullen diverse centrale banken van hun goud afwillen. Op het ogenblik bezitten ban ken en andere financiële instel lingen ongeveer 43.000 ton van het edele metaal. De jaarlijkse productie bedraagt 2400 ton. De prijsdaling heeft er wel voor gezorgd dat in de eerste tien maanden van dit jaar recordhoe- veeiheden goud zijn aangekocht in het Zuid-Oosten van Azië. In dia en hei Midden Oosten, waar een traditionele voorkeur voor goud geldt Veel van dat goud wordt nu te koop aangeboden als gevolg van de crisis in enkele Aziatische landen. Onder politiebegeleiding heeft het Gemeentelijk Havenbedrijf Amsterdam gisteren de graafwerkzaamheden voor de aanleg van de Afrikahaven hervat. Op het terrein vlak bij het kunstenaarsdorpje Ruigoord wordt een gat van vijf meter diep, 1500 meter lang en 350 meter breed gegraven. Voor de definitieve aanleg moet eerst nog een bestemmingsplan worden goedgekeurd. De gemeente Amsterdam vindt een snelle aanleg van de haven nooodzakelijk voor de economie en werkgelegenheid. Foto Marco Ophuteen/ANP Utrecht De kaderleden van de Vervoersbond FNV in de havens zijn togen het akkoord dat-de bond vorige week sloot over .de doorstart van de Amsterdamse" havenpooL Dat is gisterayondj(e-,; bleken op een vergadering vahdè sectorraad van de bond. Daar was volgens een woordvoerder een 'handjevol' kaderleden aanwezig. Veertien leden steraden tegen, elf waren voor. De kaderleden hebben de door start van de sterk afgeslankte pool ontraden, omdat er teveel on zekerheden zitten in het plan. De leden zelf moeten nu beslissen wat zij willen. Dat gebeurt door een referendum, waarvoor de for mulieren gisteravond nog ver stuurd worden. Dinsdag is de uit slag bekend. Vorige week werd na moeizame onderhandelingen een oplossing bereikt voor het voortbestaan van de al failliete havenpool. Alle drie honderd havenpoolers krijgen het komend anderhalf jaar een com binatie van twee dagen werken en drie dagen leren aangeboden. De bedoelmg is het grootste deel van hen in die periode aan een andere baan te helpen. De pool zal naar verwachting uiteindelijk bestaan uit ongeveer honderd werkne mers, die zowel in als buiten de haven aan de slag kunnen. Een zeer krappe meerderheid van de havenwerkers ging vorige week op een ledenvergadering akkoord met een nadere uitwer king van de plannen. Uit het refe rendum moet blijken of zij de be reikte oplossing aanvaarden. Vol gens de bond is er niet veel keus. Het maximaal haalbare is bereikt. Het alternatief is dat alle driehon derd havenpoolers in de WW te rechtkomen. Amsterdam De earavanmarkt doen zich twee tegengestelde ontwikkelingen voor. aan de ene kant worden de mobiele vakan tieverblijven groter, comfortabe ler en luxer en anderzijds klei ner en lichter met weinig op smuk, Door het bouwen van lichtere caravans spelen de pro ducenten in op de groeiende verkoop van kleine auto's met een beperkte trekkracht. Het streven naar meer comfort zoals zich nu voordoet op een deel van de caravanmarkt, komt al veel langer voor bij kampeerauto's. Meer faciliteiten betekenen een grotere onafhankelijkheid voor de kampeerder, luidt de verkla ring voor de trend. Morgen be gint inde RAI in Amsterdam de Kampeer Caravan RAI 97, De ze beurs duurt tot en met 3 de cember. Uit onderzoek van de Stichting Continu Vakantïeonderzoek (CVO) bleek eerder dit jaar dat vierhonderdduizend gezinnen overwegen de komende driejaar een tent, caravan of kampeerau to te kopen. Dat zijn vooral Ne derlanders die nog geen tent of caravan hebben. Zij betalen die vooral met spaargeld. Slechts tien procent sluit daavooreenle- ning. Nederland telt ongeveer 754.000 caravans of kampeerwagens en 1,3 miljoen tenten. Ruim 21 pro cent van de huishoudens heeft een tent en 12 procent bezit een mobiel vakantieverblyf. Kampe ren is vooral bij gezinnen met kinderen in trek. Rijswijk—Rients de Boer, de eer ste voorzitter van het Centraal Be stuur Arbeidsvoorziening CBA (de koepel van alle arbeidsbu reaus), is maandag overleden. Hij is 59 jaar geworden. De Boer was grondlegger van de arbeidsbureaus in hun huidige vorm. Hij was voorzitter van de voorbereidingscommissie die Ar beidsvoorziening moest verzelf standigen. Tot 1990 vormden de arbeidsbureaus een onderdeel van hetministerie van Sociale Za ken en Werkgelegenheid. Het be stuur bestaat sinds de verzelfstan diging uit afgevaardigden van werkgevers, vakbeweging en mi nisteries. Sinds 1996 staat het be stuur meer op afstand en spreken de leden op persoonlijke titel. De Boer kwam het wereldje van de arbeidsbemiddeling binnen als coördinator van het werkgelegen heidsproject van Den Uyl. Zo rol de hij de organisatie van de ar beidsbureaus binnen. Voor zijn overgang naar het ministerie ran Sociale Zaken was Rients de Boer werkzaam bij het toenmaligopen-,, baar lichaam Rijnmond. Hij was daar hoofd van de afdeling Econo mische aangelegenheden en Nutsbedrijven. De Boer startte zijn loopbaan bij de Erasmus Uni versiteit en was enige tijd econo- miseh adviseur voor de Neder-, landse Antillen. Als voorzitter van het CBA had hij u niet veel geluk. In het najaar van - 1994 werd bekend dat het Rijk,,, jaarlijks maar liefst een half mil- - jard gulden wilde besparen op de subsidie. Even later verscheen een rapport waarin het bestuur, niet slagvaardig werd genoemd.' Kort daarop, in april 1995, kondig- de De Boer zijn vertrek aan. Offi cieel stapte hij per 1 september van dat jaar op. Buenos Aires De gemeente Rot terdam gaat de Argentijnse over heid tyelpen met de modernise ring 'van de' haven van Buenos Aires. Tegelijk zullen beide ba- vensteden de bestaande samen werking verdiepen en de onder linge banden verstevigen. Dat heeft burgemeester Peper be kendgemaakt tijdens zijn werk bezoek aan de Argentijnse hoofd stad. Peper heeft in Buenos Aires een verdrag ondertekend waarin de samenwerking is vastgelegd. Volgens Peper maakt Argentinië op het gebied van de werkgele genheid 'een adembenemende' ontwikkeling door, na drie moei zame décennia/Hijbood de Rot terdamse haven pan' als toegangs poort voor Argén tijnse lading met bestemming Europa. In 1991 werden in de haven van Buenos Aires vier miljoen ton goederen overgeslagen, in 1996 was dat al bijna zes miljoen ton. De verantwoordelijke Argentijnse staatssecretaris J. Gonzales wees Peper erop dat meer wereldmark ten zich voor zijn land openstel len. Om die reden is kennis en management van een modem Eu ropees havenbedrijf onmisbaar, zo benadrukte Gonzales, Oslo Het Noorse ministerie voor Werkgelegenheid gaat een wervingscampagne opzetten om vanaf 1999 buitenlandse twintig duizend werknemers per jaar naar Noorwegen te halen. Het Scandinavische land kampt met een ernstig gebrek aan arbeids krachten. De werkloosheid is slechts 2,6 procent. Lager dan de' in elk westers land normale,'fric^ tiewerkloosheidV veroorzaakt door mensen die van baan ver anderen, van vier procent „De groei van de Noorse economie gaat zo snel dat extra handen ab soluut nodig ajn,"zegt minister UtrechtEr komen voorlopig nog geen landelijke acties in het streekvervoer. De vakbonden moeten de uitspraak afwachten in het kort geding dat zij hebben Door Gert Onnink Schiedam De bouwwereld maakt zich grote zorgen over de lange procedures die de aanleg van spoorlijnen, autowegen en an dere grote projecten in het Rijn mondgebied vertragen. Ook het uitblijven van financiële steun voor deze plannen helpen er nau welijks aan mee om de 'niet eens zo beste' economische positie voor de regio Rotterdam op te peppen. Voorzitter mr.drs. L.C. Brink man van het Algemeen Verbond van Bouwbedrijven (AVBB), de landelijke werkgeversorganisatie van bouwers en aannemers, heeft gisteren de noodklok geluid Hij heeft dat gedaan tijdens een bij eenkomstvan AVBB-afdeling Wa terweggebied in Schiedam, die 25 jaar bestaat. „Dit is geen klaag zangvan bouwers, dit is de werke lijkheid," sprak Brinkman. Vol gens de AVBB-voorzitter dreigt er op korte termijn een tekort aan woningen. „We hebben Vinex-af- spraken gemaakt. In 2000 zouden er 213.000 nieuwe huizen ge bouwd zijn. Dat gaan we niet ha len." In de ogen. van de voormalige CDA-politicus dreigt er bij de eeuwwisseling een 'gat' van der tigduizend huizen. „In de stadsre gio Rotterdam bedraagt dat tekort 4.500 woningen. En dat jaar 2000 is heel dichtbij." Volgens Brinkman dreigt de aan leg van wegen naar en openbaar vervoerverbindmgen met nieuwe woonwijken vertraging op te lo pen. Brinkman doelde onder meer np de wijken Nessejande (Rotterdam-Noord) en Camisse- lande (Barendrecht) en de Bene- lux-metrolijn. „Zonder extra geld komen die infrastructuurplannen pas in 2006 in uitvoering." Brinkman erkende dat de Haagse overheid niet voor al het benodig de geld kan opdraaien. „Een op lossing kan dan zijn als diezelfde overheid de zeggenschap voor een deel verschuift," opperde hij. Volgens de bouwvoorman moeten publieks-private marktpartijen, investeerders of andere maat schappelijke organisaties ook hun bijdrage leveren. Waslijst Om de economische positie van het Rijnmondgebied een impuls te geven zijn er op korte termijn structurele maatregelen nodig, ging Brinkman verder. Hij legde een niet geringe waslijst met gro te projecten op tafel die in zijn ogen snel moeten worden uitge voerd. De Kop van Zuid, de Betu welijn, plan Noordrand (IPNR), de Tweede Maasvlakte, Randst- adRail, de Hogesnelheidslijn (HSL), rijksweg A 4 (door Midden- Deliland en de zuidtak Hoogvliet- Klaaswaal) en de Tweede Bene- luxtunnel. Brinkman: „Als we geen besluiten over investeringen nemen, dan hebben we dit lijstje over 25 jaar nog. Dan zijn al die plannen papieren procedures ge bleken." Volgens Brinkman heeft Rotterdam al aangetoond dat het wel kan. „Kijk maar naar de Koopgoot." Dat het Rijnmond-gebied minder economische groei laat zien dan de regio luchthaven Schiphol bij Amsterdam komt naar de mening van de bouwvoorman voort uit het feit dat het paarse kabinet wat 'Amsterdamser' getint is dan eer dere regeringen. „Maar we moe ten niet concurreren met Amster dam of Antwerpen, we moeten sa menwerken." Brinkman is van mening dat het met de regio Rot terdam toch goed komt. .Met zo als Feyenoord ook ooit nog wel weer eens kampioen zal wor den aangespannen tegen minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) Tot groot ongenoegen van de bonden dient het kort geding pas volgende week donderdag „De rechter heeft blijkbaar niet in de gaten dat de boel in brand staat," stelt een teleurgestelde FNV-be- ;tuurder R. Hoekzema. De Vervoersbonden van FNV en CNV sluiten wilde acties in het noordelijk streekvervoer niet uit De provincies Groningen en Drenthe reageerden woensdag of ficieel op het ultimatum van de bonden, dat om twaalf uur afliep. De provincies blijven weigeren extra garanties voor de werkgele genheid te geven bij de aanbeste dingen in het openbaar vervoer. Zij zijn met minister Jorritsma van mening dat het Burgerlijk Wetboek voldoende bescherming biedt De bonden eisen dat Jorritsma de beloften nakomt die zij op 29 no vember 1995 heeft gedaan. Zij zou het advies van de commissie- Laan opvolgen. Dit kwam erop nssr dat nieuws busondernemin gen die bestaand vervoer overne men al het oude personeel tegen bestaande arbeidsvoorwaarden moeten overnemen. De minister wil deze bepaling niet opnemen in de nieuwe Wet Personenvervoer.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 5