33 F 'Ben je groot en dan heb je een Piet Boon heeft vertrouwen in toekomst Gaston Taument krijgt les van Eusebio wwr »®r is a m Bert Kamp weg bij Belvédère Raymon Fabrie ronde verder Monty Award: Montgomerie Britten hebben weer profronde Dynamo bant Twan van Kuyk ndidaat bondscoacl) ico Landeweerd kiest resoluut voor andere aanpak Bondsbestuur KLNTB steunt preses De Boer NDR heeft weer volop problemen Basketballers beginnen goed met winst op IJsland Nog geen paniek by MW27 na serie nederlagen Verdediger Hoek van Holland: 'Kritiek op elkaar is best, maar het moet niet te ver gaan' Zwemclubs werken aan 'overlevingsrapport' voor wethouder Van der Steen Rotterdams Dagblad Donderdag 2? november 1997 Rotterdam Bert Kamp vertrekt na vijf seizoenen bij Belvédère. Het bestuur was graag verder ge gaan met de trainer, die zelf zegt aan een uitdaging toe te zijn. Bulawayo Raymon Fabrie heeft zich tydens het WK snooker in Bulawayo geplaatst voor de laat ste zestien. De Rotterdammer ze gevierde in de eerste ronde van het hoofdtoernooi met 54 over de Australiër Younger. De volgende opponent van Fabrie is de Fin Hull, die met 5-0 van de Taiwa nees Chang won. Londen Voor het tweede achter eenvolgende jaar heeft golfer Co lin Montgomerie de Monty Award gewonnen, voor de Europese 'slag van het jaar'. De Schot verdiende de trofee met zijn laatste afslag, in september, tijdens de strijd om de Ryder Cup in Valderrama. Daar sloeg Mont gomerie in de wedstrijd tegen Scott Hoch de bal vanaf de tee op de achttiende hole hoog over de bomen, waarna deze midden op de fairway belandde. „Het is de kunst op die hole de bal hoog over de bomen te slaan, waarna hij me teen blijft stilliggen. Dat lukte in dit geval, en de afstand was ook nog goed." Londen Groot-Brittannië krijgt in 1998 na vier jaar weereen grote profronde. Van 23 tot 31 mei kun nen achttien teams met zes ren ners gaan strijden om een prijzen geld van omgerekend ruim 300.000 gulden. Onder de naam Prutour begint de ronde met een proloog in het Schotse Stirling en eindigt na 1335 kilometer in Lon den. Chris Boardman heeft al toe gezegd met zijn Franse team aan de ronde deel te nemen. ApeldoornPiet Zoomers/D heeft volleyballer Twan van Kuyk op non-actief gesteld. De neo-inter- national, die een paar weken te rug uit onvrede over het techni sche beleid bij de landskampioen al een paar trainingen spijbelde, zorgde met zijn aanwezigheid voor te veel onrust binnen de se lectie. Piet Zoomers/D speelt dit weekeinde om een plaats in de Champions League tegen het Deense Holte IF. Door Edward Swier HilversumMet een koe win je geen paardenrace en daarom speelt Nederland internationaal geen rol van betekenis in het waterpolo. Die, misschien wat ab surde, stelling durft Nico Landeweerd wel te verdedigen. De Hilversummer kan bondscoach van het mannenpoloteam worden. Hij hoeft een dezer dagen rnaar ja te zeggen. Of hij dat doet? Het blijft nog even spannend, ook voor hemzelf. „Verstandelijk gezien is het verkeerd om het te doen. Maar ik hou niet zo van gespreide bedjesvind het juist wel leuk dat het hier om een uitda ging gaat" Dus? „Nee, ik weet het echt nog niet." Landeweerd zelf, winnaar van Olympisch brons in Montreal '76, brengt zyn gesprekspartner ook aan het twijfelen. Het is niet te voorspellen. De helft van zijn uit spraken wijst in de richting van een 'ja', de andere helft zegt 'nee'. „Be ging het gesprek met de bond sceptisch aan, maar ben een stuk positiever teruggekeerd. Ik hink nog steeds op twee gedachten. Als ze drie jaar geleden bij me geko men waren, had ik het direct ge daan. Toen had ik veel meer tyd. Ik ben pas met mijn eigen bedrijf begonnen, kan nog moeilijk in schatten hoe de situatie er over een half jaar voorstaat," aldus de 43-jarige Landeweerd, die in Zeist directeur is van ScreenUp, een snel groeiend bedrijfje dat dien sten in de automatisering levert. Een eventueel dienstverband bij de KNZB weerhoudt Landeweerd er niet van 2ijn mening te geven over het reilen en zeilen binnen de polowereld. „Ik maak geen vrienden met myn uitspraken," beseft hij zich terdege. Maar de liefde voor de spoil npopt hem er toe zijn mond zo nu en dan open te trekken'. Zijn klacht is bekend. De afgelo pen jaren - juist in de tijd dat er dankzij NOC*NSF zoveel geld te besteden was - hebben de ver keerde mensen op de verkeerde stoelen gezeten. De verkeerde coaches het bij de verkeerde se lecties voor het zeggen gehad. Niets ten nadele van de onlangs bij Oranje opgestapte Hans van Zeeland bijvoorbeeld, maar hij had gewoon de jeugd moeten coa chen. En niet de hoofdmacht. Landeweerd: „Omdat de jeugd momenteel veel belangrijker is dan het A-team. Je opleiding krijg je als je jong bent. Aan een goede opleiding heeft het de laatste tien jaar echter ontbroken. Ook nu nog." „Het jeugdpolo heeft onlangs een enorme zal: met geld gehad. Het budget is, geloof ik, wel vijf keer zo groot als dat van de mannense- lectie. Dat juich ik toe, hoe meer aandacht voor de jeugd hoe beter. Maar zet er dan wel iemand neer met verstand van zaken. Met Rob Bijeman, de huidige keuze van de KNZB, ben ik niet echt gelukkig. Voel liever zag ik daar iemand als Johan Aantjes, Dick Nieuwenhui- zen of Jan-Bram van Luit. Ak koord, Bijeman zal er waarschijn lijk alle tijd voor hebben en daar om ook gekozen zijn. Maar hij is niet theoretisch geschoold en heeft ook nauwelijks praktijker varing. Volgens mij heeft hij zelfs nooit in de hoofdklasse gespeeld. Het gevolg is dat er binnenkort weer een generatie spelers over komt aan wie je eigenlijk niets hebt. Zoals ook de huidige gene ratie niet zo geweldig is." Ironisch Ook in de groep die hij mogelijk gaat begeleiden, zou dus het mes moeten. „Als er tenminste capa bele vervangers voorhanden wa ren," reageert Landeweerd. „Maar een polobondscoach in Ne derland kan niet zomaar zeggen: ik gooi er zes uit. Want, waar haal je zes anderen vandaan?" Iro nisch genoeg kwam de huidige se lectie bij het KNZB-bestuur met het voorstel Landeweerd te pol sen voor de job, terwijl diezelfde Landeweerd nu zegt dat de selec tiespelers die 'groot en zwaar zijn, een probleem hebben'. Het ver haal van de koe en de paardenra ce dus. Nico Lande weerd: „Als ik het doe, coach entrain ikhetteam. Ik heb absoluut geen tijd voor de romp slomp erom heen. Foto Ton Ka ster mans/GPD Stapt Landeweerd erin, dan gaat het polo van Oranje over een heel andere boeg. Hij kiest vooreen of fensieve aanpak, Hij 'testte' zijn ideeën by Polar Bears met be hoorlijk succes. „Ik was vroeger zelf aanvaller, ik wil ook met Oranje aanvallend gaan spelen. Noem het voor mijn part Ajax- achtig. De aanpak van mijn voor gangers was er juist op gericht om doelpunten te voorkomen. Maar LissabonGaston Taument en rijn ploeggenoten van Benfica krijgen les van Eusebio. Coach Graeme Souness heeft de Portugese legende ingeschakeld. De 55-jarige oud-voetballer moet de aanvallers gaan "onderrichten in het nemen van vrije trappen en het maken van doelpunten. „Waarom zouden we niet gebruiken maken van de kwaliteiten van een voormalig topspeler zei technisch-directeur An tonio Simoes. Eusebio was als een soort ambassa deur al verbonden aan de dub. Trainer Souness heeft vanaf november de leiding by Benfica. Na de slechte start van de dub leidde hij de ploeg naar twee overwinningen. De laatste weken stokt echter de productie van de voorhoede. daarmee bereik je niks. Want er zijn altijd ploegen die dat systeem beter beheersen." Dus moet je gokken. „Zo wil ik het niet noemen. Wel opportunis tisch spelen, risico durven ne men. De mogelijkheid bestaat dat het in sommige wedstrijden hele maal verkeerd uitpakt. Dat je in plaats van een 10-5 plots met 2<L5 verliest. Maar de kans datje een spannende wedstrijd wint, wordt wel groter" Landeweerd heeft derhalve behoefte aan snelle, be weeglijke spelers. „Nogmaals, ben je groot en zwaar dan heb je een probleem." Rompslomp De job - waarvoor behalve Lande weerd ook Hans Parrel, hoofdtrai ner van LZ'86, kandidaat is - be slaat voor 1998 zo'n 45 trainingen en een viertal buitenlandse toer nooien én duurt tot hei EK van 1999. „Als ik het doe, coach en train ik het team. Ik heb absoluut geen tijd voor de rompslomp er omheen. Extra vergaderingen, hetbezoeken van wedstrijden, dat zit er met in. De bond weet dat ook, de sollicitatiecommissie heeft het ter kennisgeving aange nomen." Opmerkelijk is trouwens dat Kees van Hardeveld, de nieuwe techni sche coördinator van de nationale selecties, onlangs voorspelde dat het mannenteam de komende vijf jaar het EK aan zich voorbij zal moeten laten gaan. „Misschien heeft hij wel gelyk/1 zegt Land- weerd, „al vind ik het raar dat hy dat juist nu zo stelt. Nee, ik ken hem niet. We hebben nooit wat met elkaar te maken gehad. Hij komt uit een heel andere hoek, het vrouwenwereldje. Vanzelf sprekend had ik liever iemand uit het mannenpolo als coördinator gehad. Maar met het vrouwenpolo gaat het goed, dus misschien weet Van Hardeveld wel iets dat ik niet weet." fifcfcy Li jO/S' Hilversum Als het aan het bondsbestuur van de KNLTB ligt blijft Ruurd de Boer nog één jaar preses. De 28 leden, onder wie de Rotterdamse districtsvoor zitter Tegelaar, gingen unaniem akkoord met de re glementswijziging die noodzakelijk is om de termijn van De Boer te verlengen. Hij is de enige van de vier leden van het dagelijks be stuur die op de algemene ledenvergadering van 6 de cember in Amersfoort voor een jaar herkozen wordt. De overige drie zijn niet herkiesbaar. Vice-voorzitter De Kruif wordt vervangen door Brouwer, secretraris Van Eïjndhoven door Luijten en penningmeester Nieweg door Borger. Frans Otten, voorzitter toptennis, heeft zich niet be schikbaar gesteld voor herverkiezing. Otten vormde de laatste jaren een hechte tandem met oud-tech nisch directeur Stanley Franker. Het contract met Franker dat begin oktober afliep, is nog niet ver lengd. Franker komt niet in aanmerking voor een functie in het technisch apparaat. Daarin is voorzien met Michiel Schapers (mannen), Fred Hemmes (vrouwen) en Marian Laudin (jeugd). Voor Franker is de bond op zoek naar een marketing-functie. Den Haag Interim president-commissaris B'red Schriever van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport (NDR) legt 2ijn functie met onmiddellijke ingang neer. Ook directrice Ineke den Besten ver trekt bij de bond. Aanleiding voor hun besluit was een brief waarin de Algemene Eigenarenvereniging - De Drafsport (AEV) en de fokkersvereniging vraagte- kens zetten bij de bestuurlijke rol van Schriever. Volgens de twee verenigingen heeft het ministerie van Landbouw Schriever in juli al gevraagd zijn op dracht neer te leggen. Schriever zou zich daarvan niets hebben aangetrokken. Zelf wijst Schriever de beschuldigingen met kracht van de hand en ontkent hij dat hij door het ministerie is gedwongen op te stappen. Voor hem zou na de brief de maat echter vol zijn. Den Besten vertrekt omdat zij niets voelt voor een leidende functie zon der de steun van een president-commissaris. Schrievers vertrek heeft grote gevolgen voor de draf- en rensport. De bestuurder stond op het punt om de overname van Hippo Toto door het tweetal Maas/De Witte af te ronden. Nu Schriever opstapt, zijn Maas en De Witte echter de onvoorwaardelijke steun van de belangenverenigingen kwijt „Ik wil me volledig richten op de gesprekken met het ministerie van Landbouw en de Staatsloterij. Nu ik ineens de kans loop om door de belangenverenigingen in de rug te worden aangevallen, houd ik het voor gezien. Mijn plan gaat de emmer in," aldus Maas. Reykjavik De nationaleiaskétoalplpegT-iS ile EK- kwalificatieronde gestart met een'overwinning. In Reykjavik werd de eerste Svëdströ&ih groep D met 87-83 (4344) gewonnen van Usland. Geert Haramink werd topscorer met 32 punten. De 2 meter ïz lange center speelde in de IJslandse hoofdstad zijn achttiende interland. In het vierian- dentoemooi van Zoetermeer ontbrak hij door compe titieverplichtingen by Alba Berlin. Tegen IJsland was hij onder het bord onweerstaanbaar. De 28-jarige Didammer met NBA-ervaring werd gesteund door Mike Nahar. De laatste, spelend by Aris Saloniki, tekende voor 22 punten. Het duo stond ook aan de basis van het re- bound-overwicht. De IJslanders bleven lang bij door een bij vlagen fabuleus afstandsschot. Amasson en Haukson waren van ver trefzeker. Pas in de slotfase slaagde de Nederlandse ploeg er in het gat van vier punten te slaan. Zaterdag wacht Litouwen in de Rotterdamse Enk. Maasland Cor van Hoeven heeft voorlopig nog niets te vrezen. On danks een reeks teleurstellende resultaten loopt zijn positie van trainer bij MVV27 nog geen ge vaar. Uit de laatste drie wedstrij den behaalde zjjn ploeg slechts één schamel puntje, waardoor de Maasl anders uit de top van 3B naar de dicht bezette midden moot zijn weggezakt. Na het duidelijke verlies van za terdag tegen koploper PEC Den Haag (0-3) bedraagt de achter stand van MW27 al zeven pun ten. Er gaat een kleine vergelij king met Feyenoord op. Want net als de eredivisionist had ook MW27 zich voor de aanvang van de competitie op voorspraak van de trainer drastisch versterkt met als doel een rol van betekenis te gaan spelen. Zocht Arie Haan de versterkingen over de hele we reld, Van Hoeven haalde de nieu we spelers vooral bij zijn oude club Excelsior Maassluis van daan. Het niet inlossen van de verwachtingen kostte Haan in middels de kop, maar bij MW27 staat Van Hoeven vooralsnog niet ter discussie. Precies halverwege de competitie reiken de Maaslan- ders niet verder dan een met Maasdijk gedeelde vierde plaats. HockeyBij het eerste vrouwen team van het Schiedamse Asvion is trainer-coach Maupert Luigies opgestapt. Tot de winterstop wor den zijn taken bij de derdeklasser waargenomen door Henri Zegers. In de winterstop wordt besloten wie de functie in de tweede helft van het seizoen gaat uitvoeren. Voetbal SWSMC speelt van avond op Harga (19.30) een oefen duel tegen het tweede elftal van Feyenoord. Hoek van HollandHoek van Hol land is hekkensluiter in de derde klasse B van het zondagvoetbal. „Het is tijden geleden dat we ons zelf op die positie terug vonden. Natuurlijk gaat het niet best, maar er is geen paniek in de tent. Hoewel iedereen beseft dat er snel iets moet gebeuren," is ver dediger Piet Boon duidelijk in zijn commentaar. Uit de laatste vier duels moesten volgens Boon minimaal vier pun ten worden gepeurd, maar tegen zowel Den Hoorn als REMO werd verloren. Boon moest juist die twee cruciale wedstrijden missen door een schorsing. „Ik was elf maanden geblesseerd geweest en maakte tegen Kranenburg mijn rentree. Voor rust kreeg ik geel, in de tweede helft sloeg ik bij een 5-1 achterstand een bal uit het doel. Kreeg ik direct rood. Het was een reflex. Natuurlijk is het stom. Als iemand anders het had gedaan, had ik gezegd: 'waarom doe je dat nou bij een 5-1 achterstand?" Inmiddels is in de groep gespro ken over de slechte resultaten. „We hebben met elkaar van ge dachten gewisseld. Iedereen kon zijn zegje doen. Dat was ook hard nodig. Ik ben natuurlijk een tijdje weg geweest, maar vanaf de kant zag ik wel dat de onderlinge ac ceptatie bijna tot het nulpunt was gedaald. Als iemand kritiek had op een ander, volgde er gelyk een reactie, vervolgens bemoeide het hele kippenhok zich ermee. In de rust van het duel tegen Scheve- ningen werd wel de grens bereikt. Toen zyn er dingen gebeurd, die niet mogen. Kritiek op elkaar heb ben is best, maar het moet niet te ver gaan," stelt Boon. Volgens Boon was het gesprek zeer verhelderend, „Ik vond het vooral verheugend dat ook de jon gere spelers hun mond open de den. Het was een heftig gesprek, waarin iedereen heeft gezegd wat hem dwars zat. Dat was nodig denk ik, want we waren geen hecht collectief meer. In het verle den was dat altijd onze kracht. De sfeer buiten het veld is nog steeds goed, maar in het veld zie je dui delijk dat niet iedereen meer lek ker in zyn vel zit. Natuurlijk hangt dat samen met de stand op de ranglijst. We verliezen te ge makkelijk onze duels en dan kun je geen wedstrijd winnen. Dat moet terugkomen." Boon legt de schuld bij de spelers groep, niet bij trainer Johan Vos kamp. „Als het slecht gaat, wordt de zwartepiet al snel bij de trainer gelegd. Dat vind ik niet eerlijk. Voskamp overlegt regelmatig met de spelersgroep. Hij doet wat met kritiek die uit de groep komt. Na tuurlijk zijn er altijd spelers die vinden dat de trainer niet goed functioneert. Dat houd je altijd. Ik vind echter dat spelers eerst naar zichzelf moeten kijken. Als je zelf niet goed speelt, moetje niet naar anderen wijzen. Dan heb je in mijn ogen geen recht van spreken meer." Schorsing De schorsing van Boon kwam op een ongelegen moment Trainer Johan Voskamp zag in hem juist een speler die de zaak kon 'neer zetten'. „Ik ben een speler die in de loop der jaren toch respect heeft afgedwongen. Ik was ook aanvoerder, nu was Marcel Jans sen dat. Die staat echter in het doel. Ik denk dat ik als laatste man die jongens in het veld eer der bereik. Het belangrijkste is echter dat we stoppen met praten tegen elkaar. Er zijn er een paar in het veld die hun mond open doen, de rest moet luisteren. In het veld ontbreekt het aan communicatie. In fases worden we overlopen en bij de minste of geringste tegen slag laten we het hoofd hangen." Boon sukkelde elf maanden met een enkelblessure en is sinds en kele weken weer van de party. „Tegen Westlandia vorig jaar kreeg ik er een tik op en ik bleef de weken daarna pijn houden. Uit onderzoek bleek dat ik, populair gezegd, een Van Basten-enkel had. De dokter adviseerde me di rect te stoppen. Daar heb ik me niet gelijk bij neergelegd. Uitein delijk ben ik in april geopereerd in Delft. Het herstel heeft lang ge duurd. Soms ging het zo lang zaam dat ik twijfelde of ik ooit nog zou voetballen. Ik speelde een keer in het tweede en werd weer voor de leeuwen gegooid. Gelijk Kranenburg en Scheveningen, Kranenburg wordt kampioen, dat is wel zeker. Ik mis zelf nog wed strijdritme. Eén wedstrijdje in het tweede is niet veel natuurlijk. Het kon niet anders. We missen nogal wat mensen." Ondanks de weinig rooskleurige operatie ziet Boon nog wel toe komst voor Hoek van Holland. „Ik hoop dat iedereen beseft dat het echt anders moet. We zijn weer vol goede moed. Alleen is er ook het besef dat alleen een goede serie ons uit dit dal kan. halen?'. Vlaardingen De vier Vlaardingse zwemverenigin gen VZC, De Walrus, Shell en VRB hebben wethou der Ton van der Steen in een bijeenkomst duidelijk gemaakt dat een oplossing moet komen voor hun fi nanciële problemen. Sinds de opening van het zwem paradijs De Kulk in juli van dit jaar zijn de zwem clubs door de hogere tarieven voor het huren van zwemwater zodanig in de problemen gekomen, dat zy rechtstreeks op een faillissement afstevenen als geen hulp wordt geboden. Wanneer dat inderdaad gebeurt, zou dat voor De Kulk 400.00Ö gulden per jaar minder aan inkomsten betekenen. In tegenstelling tot andere sporten is het leszwem- men bij de zwemclubs van levensbelang. Uit de gel den die vrijkomen kunnen andere activiteiten wor den gedaan. Voorzitter Peter Boer van VZC onder streepte in het gesprek met de wethouder dat zijn vereniging leszwemmen nodig heeft om onder meer de topsportafdeling in stand te houden. „In vergelijking tot het vroegere Holy- en het Kolpa- bad moeten, we honderd gulden per uur meer voor het leszwemmen betalen. De Kulk hanteert voor het totale bedrag van 250 gulden per uur een commerci eel tarief. Voorheen hadden we de beschikking over twee zwembaden met een beweegbare bodem, In De Kulk kunnen-minder kinderen gebruik maken van het ene doelgroepenbad dat tot onze beschikking staat. Omdat we daar op veel beperkter schaal aan leszwemmen kunnen doen, is het aantal leskinderen dan ook met een aantal van 160 afgenomen. Hoewel het een landelijke trend is dat minder aan leszwem men wordt gedaan, is het voor ons een alarmerende situatie." Peter Boer trachtte de wethouder er ook nog eens van te overtuigen dat bij de zwemclubs sprake is van een ongezonde situatie. „Bij andere takken van sport komt het niet voor dat extra activiteiten moeten worden gehouden om een vereniging in leven te houden. Bij de meeste sport clubs huldigt men het standpunt dat alle activiteiten uit de contributies moeten komen. We hebben met de wethouder afgesproken dat binnen twee weken een rapport over de financiële situatie bij hem op ta fel ligt Daarna 2ai de gemeenteraad worden ge vraagd om een structurele subsidie. Hij kon vanzelf sprekend geen toezeggingen doen,-maar hij was wel verbaasd dat één van de consequenties voor VZC is dat zonder hulp van de lokale overheid de topsportaf deling niet lang meer zal bestaan. Hoewel de ge meente Vlaardingen geen tcpsportbeleid heefL.moe ten we dat zien te voorkomemlf&teldehy.vast, \*x

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 7