Anti-joodse leuzen op veerboot Rotterdams Dagblad Raadslid Wensveen wil dat personeel meteen e verfkwast pakt Tienermoeders willen een hogere uitkering Shell helpt bij herstel molen D66 kiest voor wijkwethouders W. van Wijk voert lijst van WD aan Vrouw gewond bij aanrijding Meisje in trein mishandeld ïlegaal opgepakt Twee mannen ernstig gewond Polen uitgezet Vlaardingen kan doorgaan met plannen in Westwijk 'Gemeentebelangen hanteert bananenrepubliekmethodes' Nabestaanden klagen over heiers achter begraafplaats Mitzimode~ nieuwe mode ~nieuweideeën~Schiedarr!-CKreupelstraat 31 naast A.B.C. parkeeraaraaë^Tël^ViÖÖll* Rotterdams Vd erweg Vrijdag 28 november 199? - L Schiedam Fractievoorzitter W. J. van Wijk voert de kandida tenlijst aan van de WD voor de gemeenteraadsverkiezingen van maart volgend jaar. Dal hebben de leden gisteravond besloten. Huidig wethouder L. A. Hafkamp staat nummer twee en de ovenge raadsleden E. D. van Collenburg- m 't Hout, A. H. de Swart en M. M. de Mol-de Mooij volgen. De eerste vijf op de lijst verschil len niets van vier jaar geleden. De enige verandering met de ont- werplijst is dat nummer zeven en acht plaats hebben gewisseld. Op nummer zeven staat nu A. van Eersel en nummer acht is J. P. D. Jongen geworden. Met de wisse ling wil de WD meer jeugd m de partij krijgen. Van Eersel is pas 19 jaar oud. De WD heeft op dit mo ment vijf zetels en verwacht bij de gemeenteraadsverkiezingen van maart volgend jaar winst te beha len. Schiedam Bij een aanrijding tussen een bus en een auto op de Burgemeester Knappertlaan is de 23-jarige bestuurster van de auto gisteravond gewond geraakt. De Vlaardingse is met hoofd- en borstletsel overgebracht naar het Schieland Ziekenhuis. De aanrij ding ontstond toen de Vlaarding se uit de Aleidastraat de BK-Iaan op wilde rijden. De vrouw ging er van uit dat de bus rechtsaf de Aleidastraat zou inrijden. De bus reed echter rechtdoor en de twee voertuigen kwamen daardoor in botsing. Schiedam Een 15-jarig meisje uit Maassluis is gistermiddag in de trein van Rotterdam naar Maassluis mishandeld door vier andere meisjes. De Maassluise kreeg in de trein ruzie met de vier, die het meisje daarna in de treincoupé in elkaar sloegen. Me dereizigers staken geen hand uit om het meisje te helpen. De vier meisjes stapten na de mishande ling op station Schiedam-Nieuw- land uit. Het slachtoffer moest worden behandeld door een dok ter. Ook is slachtofferhulp inge schakeld. Schiedam—Bij controles door de vreemdelingendienst zijn giste ren in twee bedrijven vier man nen aangehouden. Na een onder zoek konden drie mannen die in een bedrijf in de Spaanse Polder waren aangehouden weer naar huis. Zij hadden in het bedrijf geen legitimatie bij zich gehad. Een 28-jarige illegale Turk werd in een bedrijf aan de Professor Aalberselaan aangehouden, Vlaardingen Bij een arbeidson geval in de Koningin Wilheimina- haven zijn gisteravond een 40-ja- rige Schiedammer en een 49-jari- ge man uit Moerkapelie ernstig gewond geraakt. De twee kwamen onder de grijper van een kraan te recht. Het ongeluk gebeurde toen de 19-jarige zoon van de man uit Moerkapelie de grijper van de kraan, waarmee even tevoren een binnenschip was gelost, achter een voor de kraan staande contai ner liet zakken. Hij zag niet dat zijn vader en de Schiedammer achter de container stonden en de grijper op zich kregen. De Schie dammer is met hoofdletsel en di verse andere verwondingen over gebracht naar het Holy Zieken huis in Vlaardingen. Het andere slachtoffer is met een beenfrac tuur en diverse andere verwon dingen naar het Schieland Zie kenhuis in Schiedam vervoerd. Hoek van Holland—Vijf Polen zijn gisteren aangehouden door de po litie. In hun bestelbus vond de po litie traangas en een vlindermes. Na overleg met justitie is besloten om vi)f het land uit te zetten. Door Peter de Lange Maassluis In het passa- giersverblljf van een van de veerboten tussen Maassluis en Rozenburg zijn racisti sche leuzen op de muren aangetroffen. Een bordje met de tekst Verboden te roken was veranderd in Verboden voor joden. Op de wanden stonden nog meer antisemiti sche slogans. Het Maassluise gemeenteraadslid F, M. L. Wensveen (D66) heeft de zaak aangekaart bij burge meester en wethouders. De leuzen hebben waarschijnlijk meerdere weken op de muren ge staan. Ze werden pas afgelopen week verwijderd tijdens de perio dieke schoonmaakbeurt aan boord. Die wei toevallig nagenoeg samen met het tijdstip waarop Wensveen zijn vragen aan b en w formuleerde. De provincie Zuid- Holland, eigenaar van de twee schepen die de veerdienst onder houden, heeft exploitant SBS op gedragen voortaan scherper op te letten en discriminerende teksten in het vervolg meteen weg te ha len. Wensveen had in zijn vragen aangedrongen op zulke maatrege len. Walkapitein A. de Jong, feitelijk belast met het toezicht op de Staeldiep en de Gedeputeerde Sehilthuis, zegt dat de beneden- dekse passagiersverblyven vrij wel permanent worden beklad. Met voetbalkreten, schutting woorden en 'gewone' graffiti. „Ra cistische leuzen waren we nog met eerder tegengekomen, dit is de eerste keer," aldus De Jong. Volgens de walkapitein wordt het veerbootpersoneel moedeloos van het geklieder. „Elke zes weken wisselen we van schip. Het schip dat naar de wal gaat, wordt dan grondig schoongemaakt. De pas- sagiersverblijven moeten we iede re keer opnieuw van onder tot bo- Vorige week schoongemaakt en nu al weer ondergekladderd met een hakenkruis en 'reclame' voor White Power: de deur naar het passagiersverblijf op de veerboot tussen Maassluis en Rozenburg. Foto Roei Dijkstra Vlaardingen De uitkering van tienermoeders moet omhoog. Dat is de inhoud van een petitie die gistermiddag op het Vlaardingse stadhuis werd overhandigd aan wethouder A. Kool van sociale za ken. De petitie is opgesteld door de Rotterdamse stichting Steady, die wordt ondersteund door de FNV. In de Maasstad heeft deze stich ting bij burgemeester en wethou ders weten te bereiken dat alle cir ca driehonderd alleenstaande moeders van onder de 21 jaar een toeslag krijgen op hun uitkering. Om zo'n toeslag Is nu ook in Vlaardingen gevraagd. Komende maand worden soortgelijke peti ties aangeboden in andere steden in Zuid-Holland, Nadelig Volgens Silvie Raap, woordvoer der van Steady en zelf een 20-jari- ge moeder, pakken de bepalingen van de nieuwe Algemene bij standswet nadelig uit voor tiener moeders. Voordat gemeenten zelf de hoogte van een uitkering mochten bepalen, kregen jonge alleenstaande moeders (in de leef tijd van 18 tot 21 jaar) maandelijks 1750 gulden bijstand. Nu is dat in verreweg de meeste gemeenten vele honderden guldens minder. Gemeenten hebben de bevoegd heid om het basisbedi ;g van 704 gulden met toeslagen aan te vul len, maar volgens de stichting Steady blijft het toaalbedrag altijd onder het bedrag van de 'oude' uitkering. Vlaardingse tienermoe- ven verven, omdat de muren zijn volgeklad. Tachtig vierkante me ter zijn die verblijven, dus dan weet je een beetje over hoeveel werk we het hebben," De schuldigen zijn volgens De Jong scholieren die zich tijdens de overtocht vervelen. „Maar dat moet je met te hard zeggen, want hun ouders roepen dan meteen* zoiets doet mijn Pietje niet. We hebben er wel eens een paar be trapt. Die moesten de boel over schilderen. En af en toe vaart er een agent van de Rozenburgse po litie mee. In burger. Dat helpt dan even. Ze durven niet, als er een volwassene in de buurt is," Een structurele oplossing voor het probleem heeft de walkapi tein niet. Hij voelt er niets voor een camera te monteren in het passagiersverblijf. „Wie moet daar dan opletten? Het personeel heeft daar geen tijd voor." Ook het afsluiten van de benedendek- se ruimten heeft volgens De Jong geen zin. „Dat kan je hoogstens by mooi weer doen. Je moet je passagiers toch ergens laten als het regent. En als je die jongens aan dek houdt, gaan ze daar staan kliederen. Er is gewoon geen kruid tegen gewassen." De Jongs chef D. A, H. van Gende- ren, officemanager bij scheep vaartonderneming SBS, nepmt de zaak hoog op. „Racistische leu zen? Dat kunnen we niet tolere- ren. Ik laat meteen uitzoeken hoe'' dit heeft kunnen gebeuren. Nee, ik was nog niet op de hoogte ge steld, Terwy 1 ik normaliter al voor het kleinste aanrydinkje aan boord word gebeld. Het is ook de eerste keer dat ik klachten hoor van deze aard over onze sche pen." D66-raadslid Wensveen vindt dat het personeel meteen de verfkwast moet oakken als er een racistische leuzen worden waar genomen. „Anders vaart zo'n tekst zes weken heen en weer. Dat is toch een beetje kwaadaardig." Door Ben van Haren Den HaagAls Vlaardingen van daag goedkeuring zou vragen voor de bouw van geluidscherm- woningen in de Westwyk dan zou de Provinciale Planologische Commissie (PPC) deze niet geven. Toch kan de gemeente, vooruitlo pend op een totaal bestemmings plan, doorgaan met de plannen voor de naoorlogse wyk en op steun rekenen voor nieuwbouw projecten. Dat kreeg wethouder Kees van der Windt gisteren te horen in Den Haag tijdens een vergade ring van de PPC. Er klonk daar lof voor de wijze waarop Vlaardingen het probleem van de nabijgelegen rijksweg tegemoet is getreden. „Wij hebben waardering voor de uiterst serieuze poging om naar naar een oplossing te zoeken. Ket is jammer dat onze wetgeving op dit punt zo star is," reageerde de extern deskundige Volmer, die het advies gaf in andere landen te kijken hoe daar met zulke zaken wordt omgegaan. Frankrijk en Duitsland zouden de Nederlandse wetgever handvatten kunnen bie den. De 160 geplande geluidscherm- woningen heeft Vlaardingen wel nodig om de exploitatie van het Westwïjkplan rond te breien, be toogde Van der Windt. De techni sche onderzoeken hebben uitge wezen dat uit milieu-oogpunt de bouw ook verantwoord is. Alleen blijven er vragen over op het ge bied van de schadelijkheid van stofdeeltjes, die m de omgeving vrijkomen als er verkeer over de rijksweg rijdt. Op dat gebied be staat er nog geen wetgeving, maar is inmiddels wei veel onderzoek verricht. De PPC geeft er de voorkeur aan om langs de ryskweg een conven tioneel geluidscherm neer te zet ten. Dat past bmnen de huidige wetgeving en vermijdt de onze kerheid van een experiment Zo lang van rijkswege hiervoor geen geld beschikbaar wordt gesteld, kan Vlaardingen echter doorgaan met het zoeken naar oplossingen en zijn concept-bestemmingsplan als uitgangspunt nemen voor bouwplannen in de Westwyk. Met VROM en Rijkswaterstaat zal ver der gezocht moeten worden naar aanpassingen, van dat bijzondere bouwplan of van de wetgeving. Van der Windt ging optimistisch naar huis. „Dit is het maximaal haalbare op dit moment. We gaan ervan uit dat rond 2000 de oplos singen zijn gevonden. Die nieuw ontdekte problematiek van de stofdeeltjes kan mogelijk eenvou dig bestreden worden met beplan ting vlak langs de weg." Ir. R. C. Goetzee, al gemeen directeur van Shell Pernis, schuurt de konlngs- spll In molen De Walvlsch. Het olie concern schonk de Schledamse molen gisteren 40.000 gulden voor her stelwerkzaamhe den. De Walvisch brandde in februari vorig jaar goed deels af. De eerste fase van het her stelwerk is inmid dels achter de rug en deze maand werd een begin ge maakt met fase twee. Dan nemen de molenmakers van de Restauratie Werkplaats Schie dam de zeven zol ders van deze gi gant aan de West- vest onder handen. De restauratie van De Walvisch is een van de acht culture le projecten in de regio die door Shell financieel worden ondersteund. Foto Roel Dijkstra Schiedam Het bestuur van Ge meentebelangen Schiedam moet de kandidatenlijst accepteren en anders aftreden. Dat is de mening van M. Monté, nummer vijf op de ontwerp-kandidatenlijst en num mer drie op de lijst waar de leden dinsdagavond over hebben ge stemd. „Een bestuur dat alle de mocratische spelregels zo opzy schuift moet simpelweg aftreden of alsnog de uitslag accepteren. Bij elk ander besluit maakt het bestuur de partij volstrekt onge loofwaardig en belachelijk." Gemeentebelangen Schiedam heeft dinsdagavond volgens Mon té wel degelijk een kandidaten- lij st samengesteld. „De leden heb ben gewoon gestemd. Er is ge woon een lijst. Dat het bestuur de lijst negeert en de eigen ledenver gadering niet serieus neemt, is een andere zaak," zegt ze. Monté en met haar meerdere kan- aidaten zijn furieus op het be stuur. „Blijkbaar viel de uitslag van de stemming van de kandida- tenlijst het bestuur dusdanig in het verkeerde keelgat dat het be stuur besloot om een nieuwe stemming te gaan houden. En de ze partij durft zich. democratisch te noemen." Op haar beurt kreeg Monté dins dagavond de nodige kritiek op haar stemgedrag en dat van haar achterban. „Mij wordt verweten met eigen aanhang te zijn geko men. Alsof de zaal niet was gevuld met aanhangers van het bestuur. Het aanbrengen van leden is sta tutair overigens allesbehalve ver boden." Ook zou zy de stemming hebben gemanipuleerd. Alsof het bestuur niet met voorbedach te rade, namelijk door de wijze van stemming geheim te houden en deze methode slechts gedeelte- ijk tijdens de vergadering uiteen te zetten, geprobeerd heeft mij en een aantal andere kandidaten een loer te draaieiDat de resultaten zich juist tegen het bestuur keer den, kan ik slechts afdoen met de opmerking: wie een kuil graaft vooreen ander..." Monté uit ook beschuldigingen in de richting van het bestuur. „Bij telling bleek dat maar vijf leden zich achter de concept-kandida tenlijst van de adviescommissie, die bestond uit drie bestuursle den, had geschaard. Dat zegt veel over de kwaliteit van dat lijstje en wellicht ook over de kwaliteit van het lijstje en wellicht ook het no dige over het bejtuur. Datzelfde bestuur wil nu een nieuwe verga dering uitschryven waar dan weer gestemd zou moeten wor den. Net zolang totdat de uitslag het bestuur welgevallig is. Ja, zo gaan ook Bananenrepublieken met democratische principes om." De voorzitter van Gemeentebe langen Schiedam was vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar. ders knjgen in het gunstigste ge val de huur en energie vergoed door de gemeente. Maar dan nog lopen ze vele honderden guldens mis in vergelijking met de vroege re situatie. Zorglijk is de situatie vooral voor moeders van onder de 18 jaar. Zij krijgen geen enkele uitkering omdat zij volgens de wet daar nog geen recht op hebben. Ofschoon er volgens de Centrale Raad van Beroep wel degelijk uitrzonderm- gen op die regel mogelijk zijn. Steady beschikt over een uit spraak van de Raad waarin is be paald dat de overheid ir bepaalde gevallen verantwoordelijk is voor het levensonderhoud van het kind. Deze kosten mogen immers niet voor rekening komen van de grootouders (veel tienermoeders wonen m by hun ouders). Op grond van deze uitspraak heeft de stichting voor twee jonge moeders ia Vlaardingen een uit kering van ongeveer vierhonderd gulden per maand weten los te praten bij de sociale dienst. De FNV verwacht dat nog vier moe ders van deze leeftijdsgroep nu een aanvraag zullen indienen. In totaal telt Vlaardingen volgens ge gevens van de sociale dienst met meer dan vyf alleenstaande ou ders van 18 tot 21 jaar. Wethouder Kool sprak zijn sym pathie uit over de doelstellingen van stichting Steady, maar bij FNV-vertegenwoordiger L. Pee lers is de indruk blijven hangen dat de Vlaardingse wethouder toch aarzelt de tienermoeders fi nancieel tegemoet te komen. Voor alle zekerheid hebben Steady en FNV daarom ook alle gemeente raadsleden een brief gestuurd. SchiedamNabestaanden van mensen die de afgelopen twee weken in Schiedam zynbegra- ven, klagen over herrie die de heiers veroorzaken by de aan leg van de metro. Vlak achter begraafplaats Beukenhof wordt momenteel een dam- wand geslagen. De afspraak was dat de heiers tijdens de plechtigheden hun werk zou den stilleggen, maar in de praktijk is dit enkele keren misgegaan. In ieder geval één Schiedammer heeft inmiddels in een boze brief aan de wet houder zijn beklag gedaan. En separaat een klacht ingediend by de ombuds commissie van de gemeente Schiedam. Volgens een woordvoerder van de Beneluxüjn zijn de afspra ken inmiddels verbeterd en valt het met de overlast tijdens de plechtigheden nu wel mee. Maar nu ziet de beheerder van de Schiedamse begraafplaats een aantal monumenten weg zakken en scheuren. Zie ook pagina 11: 'De pastoor trilde bijna van het graf af. Door Ben van Haren Vlaardingen Wijkbeheer is de ro de draad m het verkiezingspro gramma van D66 in Vlaardingen. „Beleid op wijkniveau waar dat kan en op gemeentelijk niveau waar dat moet," zegt lijsttrekker Ton van der Steen, nu al wethou der voor wijkbeheer. Hij vormt met het pas benoemde raadslid Hilde Struts, voorzitter Bert van Nieuwenhuizen, Kees van de Zwart en Ronald Danse het team van 'vijf sterke troeven', dat giste ren het programma voor de raads verkiezingen van volgend jaar presenteerde. Het is een vouwfolder, waarvan de binnenzijde per wyk aangeeft wat de kiezer van D66 mag ver wachten. De buitenzijde vermeldt onder de slogan 'Samen aan de slag' de beleidsuitgangspunten per onderdeel. Volgens Van der Steen is het programma goed uit voerbaar, „We hebben het financi eel doorgerekend en komen op 1,3 miljoen gulden aan nieuw beleid waarvoor ruim 1,6 miljoen be schikbaar zal zijn." De hogere in komsten haalt D66 uit verhoogde bijdragen uit rijksfondsen en uit efficiencymaatregelen op cultuur gebied. „Een verdere clustering in de hoek van kunst en cultuur kan geld opleveren," licht Van der Steen een tipje op van de financi ële paragraaf, die hij eigenlijk niet voor de verkiezingen wil prijsgeven. „Die bewaren we voor de coalitieonderhandelingen," geeft hij als verklaring. Het gemeentebestuur moet zich by zyn besluitvorming meer laten leiden door de bewoners in de wij ken, vindt D66. Insprekers moe ten voortaan m commissieverga deringen ook de kans krijgen om te reageren op wat raadsleden hebben gezegd over een kwestie, die hen aangaat. Wykplannen, ge maakt door de bewoners, behoren startpunten te zyn van beleid en de basis van bestemmingsplan nen. Vlaardingen hoeft niet groter te groeien, maar de leefbaarheid staat voorop. Daarom wil men meer ruimte overhouden voor pleinen en groen en niet alle lege plekken volbouwen. Extra aan dacht voor de jeugd en voor de ou deren en bestrijding van onder wijsachterstanden opwijkniveau, zijn enkele strijdpunten. Voor elke wijk moet een wethou der verantwoordelijk worden ge steld, ook financieel, meent D66. Het hoeft volgens Van der Steen niet te leiden tot een dubbeiepet- tenprobleem, dat volgens het pro gramma in het algemeen verme den moet worden door het hebben van conflicterende nevenfuncties aan raadsleden te verbieden. Snel een brug over het Buizengat, geen TramPlus door de Oostwijk, meer bankjes voor ouderen in Holy, een absoluut vliegverbod voor Rotterdam Airport tussen 22.00 en 8.00 uur, beter openbaar vervoer, hondenuitiaatstraten en bibliotheken in alle wijken zijn enkele concrete punten in het D66-programma. Met minstens vier raadsleden hoopt Van der Steen zelf terug te keren in een college met drie le den van andere partijen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1