Nederland is tuk op jackpots m riRwwrasn? van Haust AH. !fc_ Rustige ontruiming Groenfort Multimiljonair: kans van 1 op 3,6 miljoen Billboard-wand maakt PTT- toren overal zichtbaar in stad mm FNV steït looneis op 3,75 procent Tweede Kamer wil 'greep' op de spoorwegtarieven ii? ia— Lekker winkelen bij Westerkaatje Economie Eindspel in 'container- schaakspel' op het bord Cultuur De grijze eminentie van de jazzvioo! Frans Bauer in maart in Ahoy' woensdag 3 december donderdag 4 december GEOPEND tot21.00 UUR 3 en 4 december Cadeaukoopavond bij IKEA. Schiedam krijgt steun Kamer Deze week aüeen b!j Albert Heijn.Otli Service Opinie 6 Sport 9,11 1 Wereldkeuken 12 egïo 15j 17^Cültüiir21 eter 22 -"RTV23' Jaargang 7 Dinsdag 2 december Nummer 2054 ms Dagblad IWestblaak 180 3012 KN Rotterdam, ÜKH004400 J Amsterdam De FNV verhoogt de maximale looneis met een kwart procent naar 3,75 procent. Voor 2-jari- ge CAO's mogen onderhandelaars maximaal 7,5 pro cent vragen De FNV gaat ervan uit dat de inflatie op 2,25 procent uitkomt en wil daar bovenop een inko mensverbetering van 1,5 procent realiseren Eerder ging de organisatie uit van 2 procent hogere prijzen. De FNV blijft uitgaan van een loonruimte die tussen de 4 en 5 procent hgt. Bovenop de looneis wal de FNV minimaal 1 procent besteden aan zaken als scholing, versterking van de werkzekerheid, verminderen van werkdruk en ver korting van de u erkweek Per CAO wordt de concre te inzet bekeken, afliankelyk van de winstgevend heid van het bedrijf of de bedrijfstak. Daarbij mag de looneis niet boven het centraal vastgestelde maxi mum komen 'Goede doelen' ..Als de ruimte binnen een sector minder is dan 4,75 procent, zakt de looneis. Er wordt hoe dan ook een procent voor 'goede doelen' gevraagd met daar bo venop maximaal 3,75 procent voor loon," aldus een FNV-woordvoerder. Werkgeversorganisatie VNO-NCW reageert ingeto gen op de looneis. In september noemde VNO-NCW voorzitter H. B3ankert de toenmalige FNV-eis van 3,5 procent nog een verkeerd signaal. Hij 2ei toen te schrikken van zulke eisen omdat elke procent meer loon twee procent hogere loonkosten betekent. „Nu hebben we centraal een akkoord met de vakbewe ging Dat was er toen nog niet," aldus een VNO-NCW woordvoerder. De FNV vindt dat de hogere looneis niet botst met Je centrale afspraak van twee weken geleden die de ko mende vier jaar als leidraad dient voor CAO-onder- handehngen. „Wy weten als geen ander dat een on verantwoorde ontwikkeling banen kost," aldus een FNV-woordvoerder. Druk De afgelopen maanden voerten de diverse aangeslo ten bonden de druk op om de looneis te verhogen. De Industriebond en de Voedingsbond hadden de eer der geformuleerde maximale looneis van 3,5 procent ingeruild voor inflatie plus 1,5 procent. De FNV Dien stenbond maakte bekend by de banken het eerste jaar 4 procent Joonsverhoging te eisen en voor het tweede jaar 3 procent Ook de voorzitter van de Bouw- en Houtbond had al laten weten dat de maxi male looneis van 3,5 procent voor hem met heilig zou zyn bij een oplopende inflatie. Zie ook weerbericht op pagina 22 Winterse buien Rotterdam Nederland loopt massaal warnrtvoor de mega- jackpots die deze maand door de loterijen worden uitgekeerd. De Staatsloterij, die vanavond een nog niet eerder vertoonde prijs van 13 miljoen gulden trekt, heeft nog nooit zoveel loten verkocht als deze maand: 3,6 miljoen stuks. Mede hierdoor zal de Staatsloterij dit jaar voor het eerst meer dan een miljard gulden omzet behalen. Den Haag Een meerderheid van de Tweede Kamer lijkt zelf op nieuw de tarieven voor de trein kaartjes te willen vaststellen. Hiermee willen de PvdA, Groen- Links en CDA een deel van de ver zelfstandiging van de NS weer on gedaan maken. Vanmiddag zal GroenLmks een spoeddebat met minister Jomtsma (WD, Verkeer en Vervoer) aanvragen. Volgens een meerderheid van de Tweede Kamer heeft de minister Rotterdam Frans Bauer geeft op vrijdag 27 maart 1998 een live concert in Ahoy'. Voor het geval de mag naar toegangsbewijzen het aanbod overtreft, zijn door Bauers management opties geno men op aansluitende dagen. „Na de podia van Luxor en de Doelen, gaat mijn jongensdroom werkelijkheid worden," maakte de zanger uit het Brabantse Fij- naari gisteravond verheugd be kend tijdens zijn eerste van twee (uitverkochte) concerten in de Doelen. De kaartverkoop voor Ahoy' start op zaterdag 13 decem ber by de bekende voorverkoop adressen. Zie ook pagina Rotterdam zich niet voldoende ingespannen tijdens de gesprekken met de Ne derlandse Spoorwegen, Groen- Links noemde het resultaat van de besprekingen, uitstel van een jaar voor de korting op de gezins- kaarten van de OV-jaarkaart, zelfs de 'meest minimale concessie die denkbaar is'. Groenlinks meent dat de minis ter haar portemonnee moet open trekken om te voorkomen dat treinkaartjes in de toekomst veel duurder worden. D66 en PvdA hebben al eerder laten weten dat er desnoods maar geld op tafel moet komen om te voorkomen dat het treinreizen te kostbaar wordt De fracties hebben nog niet aan gegeven waar dat geld vandaan moet komen. Voor het CDA gaat het nog te ver om nu al financiële toezeggingen te doen. Wel benadrukte woord voerder Reitsma dat het huidige beleid van de NS aanleiding kan zyn een deel van da verzelfstandi ging terug te draaien. De politiek zou dan weer de prijzen voor de treinkaartjes moeten bepalen. WD blijft voorstander van het huidigeverzelfstandigingsproces. Minister Jorritsma heeft gisteren in haar brief aan de Tweede Ka mer geschreven dat de NS zich keung aan de afspraken houdt, De prijsstijgingen zouden gemid deld binnen de afgesproken mar ges liggen. Zie oob commentaar pagina 3 Umek in antiek- en geloogd grenen meubelen St rij en WoonideeSn om zo mee weg te lopen 5 december geen koopavond De politie In Amsterdam heeft gisteravond de laatste vastgeketandeactievoprders uit het Groenfort verwij derd. De ontruiming van het actiekamp verliep rustig. geveer twintig actievoerders nanoen zien in net vastgeketend u i uttprotest tegen de aanleg v MriHo-lwvm lnhet«9W«(i.Aïetrt^n met <te -platte pat' haaiden da deinatebsnten weg. Ze ajo niét aangehou- n da dememtrsnten weg. Ze #1 n den. De po)Wa braekt het ftwt tot de grond toe af. Om Verder tostiede» t» eootkonwi feemt ar een diepe geul roed heï tervnin. de ontruiming wemen veertig poU* dementen Ingezet, waaronder een eenheid van de be- olltie en de brand- en traangateenheld. p« Mo- skSmAI en enkele brandweerwagens werden r de hand gehouden. Feta epwsui mui weet Door Ben Maandag Rotterdam Wat straks het eerst op valt aan de gloednieu we PTT Telecom-to- ren op de Kop van Zuid, ontworpen door Wo ItaliMnea -"-chitect Renzo Piano, is na tuurlijk die immense 'beeldschermwand'. Op dat hellende bill- boardscherm kunnen allerlei reclame-uitin gen en nieuwsvoorzie ningen worden 'gepro jecteerd', die vervolgens ver in de stad zijn waar te nemen. Het scherm, dat door een elegant vormgegeven pijler wordt gesteund, is even groot als het gebouw zelf: bijna honderd meter. Renzo Piano heeft er alles aan gedaan om van de to ren van PTT Telecom een opmerkelijke verschijning te maken. Niet alleen dat scherm, dat herinneringen moet oproepen aan inter nationaal bekende recla- mewanden zoals die op Times Square in New York en op Picca dilly Circus in Lon den, zorgt daarvoor, het gehele voorkomen van het gebouw springt in het oog. De kantoortoren, met 20.OQQ vier kante meter vloeroppervlak, moet vlakbij de oprit van de Erasmusbrug op de Wilhelmina- pier komen te staan. Door zijn onalledaagse vormgeving rea geert de toren onmiddellijk opde even verderop in het water staande pyloon van de Erasmus brug. Piano heeft dat effect we- lllustratie Rbtud Plano ten te bereiken door de twee schijven kantoorruimte subtiel tegen elkaar aan te draaien: een deel voegt zich recht in het gelid harmonieus naar de verdere be bouwing van de Wilhelminapier, de andere schijf staat schuin: evenwijdig aan de loop van de Erasmusbrug. Bovendien loopt het bouwwerk naar onderen toe schuin weg: als een evenwichts- Jmn^tenaar bntidf de toren zich, op ranke palen, staande langs het water van de Maas. Voor het probleem van auto's, die ook ergens een parkeerplaats moeten vinden, is een oplossing gevonden: in twee ondergrondse parkeerlagen is plaats voor 250 voertuigen. De hoofdentree van het gebouw bevindt zich aan het niojn ftjccör Ao nieuwbouw en de brug, een ruimte die Piano graag 'Piazza' noemt, het Italiaanse woord voor'plein'. Eigenlijk lijkt alleen het midden deel van de toren op de grond te staan. De rest wordt door palen geschraagd Op de begane grond wordt verder de expeditie afge handeld. Ook is de ingang van de parkeergarage erte vinden. Door de prominente plaats in de stad heeft het gebouw vier 'voorkan ten' gekregen: het moet van alle kanten het aanzien waard zijn. Het gebouw wordt ontwikkeld door William Properties, PTT Te lecom zal de kantoorruimte van dit bedrijf huren. Wanneer alles meezit moet al in het voorjaar van volgend jaar met de bouw worden begonnen. Ook voor de verdere inrichting van de oever van de Wilhel minapier heeft Piano een ■--Tgk* oplossing bedacht: een reeks gebouwen op dezelf de schaal als de aankomst en vertrekhallen van de HAL, die kan dienen als podium voor verdere hoogbouw. Deze la ge 'plintbebouwing', door een promenade aaneengeklonken, legt de verbinding tussen de PTT Telecom-toren aan de ene kant van de pier en het World Port Center van Norman Foster aan de andere kant. In de plint bebouwing zijn tal van activitei ten onder te brengen, zoals bio scopen, bnrwa en fitness-jtojp- genheden. Den Haag Kamerbreed is giste ren erkend dat er voor Schiedam meer geld moet komen om de pro blemen met oude huizen op te los sen. Ook staatssecretaris Tommei van Volkshuisvesting benadrukte dat Dat betekent dat Schiedam vanaf het jaar 2000 onder een nieuwe regeling valt waarbij extra geld beschikbaar komt. Om welke bedragen dat gaat werd niet dui delijk. Wethouder A. Reijnhout zegt in elk geval Hat Schiedam vasthoudt aan een gelijke behandeling met Rotterdam, Als de Tweede Kamer dat overneemt, betekent dit 193 miljoen gulden extra. Maar er is ook een variant dat het nu ter be schikking gestelde bedrag van 60 miljoen gulden wordt verdubbeld. Reijnhout: „Je weet gewoon met hoe het afloopt. Daarom zullen we moeten blijven lobbyen, tot en melde kabinetsformatie aan toe." Ook de Postcodeloterij keert deze maand een super-hoofdprijs uit. De hoogte hiervan staat nu op 16,4 miljoen gulden, maar desondanks kan de2e prijs niet in de schaduw staan van de Staatsloterij-jackpot. De Postcode-prijs moet namelijk worden gedeeld met alle andere deelnemers in een straat en er moet bovendien 25 procent belas ting over worden betaald. Eind deze maand wordt door de Staats loterij ook nog de Oudejaarsloterij gehouden, met een hoofdprijs van 10 miljoen gulden netto. Volgens woordvoerder A. de Lan ge van de Staatsloterij is er sprake van een ware loterijkoorts. „Giste ren werden er in Nederland zes lo ten per seconde verkocht, dat be tekent dat er per uur 22.000 stuks van de hand gaan. De hoge jack pot blijkt een enorme trekpleis ter. Dat bleek vorige maand ai, toen de jackpot 9,6 miljoen gulden was en er uiteindelijk niet uit ging. Toen verkochten we 3,1 mil- i joen loten en dat was ook al een Vecord." Nu zijn 3,6 miljoen loten van de hand gegaan. Liefst 85 pro cent van de kopers dingt (voor 2,50 gulden extra) mee naar de re cordjackpot van 13 miljoen gul den netto. Volgens De Lange zou het prima zijn als de jackpot vanavond valt. Voor de toekomstige omzet van de loterij zou het vermoedelijk ech ter beter zijn als de 'grote klapper' niet hoeft te worden uitgekeerd. „Het is denkbaar dat de prijs van avond niet valt, In dat geval zit er januari een nog groter bedrag in do jackpot Pac in februari mnpf de jackpot er reglementair uit. Als het zover zou komen, trekken we in februari net zolang door totdat we een winnaar kunnen uitwij zen." Tot vorig jaar werd de jack pot verplicht uitgekeerd zodra de stand op vijf miljoen gulden kwam. Dit principe werd losgela ten toen bleek dat andere loterij en 'scoorden' met nog hogere prij zen. Sindsdien kan de jackpot Kent u onze snacksalades? Ze zijn er In verschillende smaken, voor verschillende prijzen (van 2.59 tot 459 voor een bakje). Maar ze zijn allemaal even lekker. Op een toastje bijvoorbeeld. Prima idee van Ha ust dus, om er een pakje Haust-toastof -cups bij cadeau te doen! CU Snacksalades, alle soorten en smaken, (van 2.59 tot 4 59 voor een bakje van 250 gram). Nü bij elk bakje: een pakje Haust-toastof- naATlc cups tw.v. 1.79 U rVrVl lo. Aanbledtng geldt t/m zaterdag 6 december a s maximaal zes maanden blijven staan. In theorie zou de super hoofdprijs, als er vandaag geen winnaar is, kunnen groeien tot meer dan 20 miljoen gulden. Miljard omzet Als gevolg van de recordregen ste vent de Staatsloterij dit jaar af op de hoogste omzet ooit. Inmiddels staat vast dat de organisatie dit jaar voor het eerst de magische grens van een miljard over schrijdt. Verleden jaar legden de gokkers in totaal 923 miljoen gul den in. „Het is slechts de vraag met welk bedrag we het miljard overschrijden," zegt De Lange. „Dat hangt af van de omzet van de Oudejaarsloterij. Dan hebben we prijzen van tien mijjoen en vijf miljoen gulden die er die avond gegarandeerd uitgaan." Als gevolg van de record verkoop is ook het totale prijzengeld tot ongekende hoogte gestegen. De Staatsloterij keert tweederde van het inleggeld aan prijzen uit, be halve bij de Oudejaarsloterij. Bui ten de jackpot wordt vanavond 55 miljoen gulden aan prijzengeld uitgekeerd. Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur Telefoon: 010-4004 444 |[8 "710981"15863

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1