12 Rotterdam Franciscus Gasthuis en Havenziekenhuis samen 'Geen bredere wegen, maar bredere visie' Kantoorhande! na inval weer open Van de Vondervoort gelooft er niet meer in Overdracht van kennis sleutelwoord samenwerking Liften zakken dak in Werkgroep zoekt alternatieven voor A20 Man rijdt door na doodrijden vrouw (34) Hond verjaagt straatrover Brommobiel op rijksweg Steekpartij in station Dode Bergsingel geïdentificeerd Scooterdieven opgepakt Politie reageert lauw op 'brandbrief integriteit Donderdag 4 december 1997 Delft Een 34-jarige vrouw uit Schiedam is gisterochtend om het leven gekomen by een ongeluk op de Rotterdamseweg in Delft De vrouw is, toen zij rijdend op haar bromfiets de weg wilde overste ken, geschept door een personen auto en vervolgens tientallen me ters meegesleurd. De 33-jarige Delftse bestuurder is na het onge val met zijn zwaar beschadigde voertuig doorgereden en na een grootscheepse zoekactie door de politie gearresteerd. Hij zegt niets van het ongeluk te hebben ge merkt. De politie neemt de zaak hoog op en is inmiddels een on derzoek begonnen naar de toe dracht van het ongeval. De ver dachte bestuurder, waarvan rijbe wijs en auto in beslag zijn geno men, zit op dit moment vast voor nader verhoor. De auto wordt on derzocht op technische manke menten. Volgens de politie moet de vrouw, die een echtgenoot en zoontje na laat, op slag dood zijn geweest. Doktoren constateerden ernstig nek- en hersenletsel. De ge(tuigen verklaarden dat de auto na het Ongeval doorreed over de Rotterdamseweg in de richting Schiedam. - D? politie zette direct na het onge- -val een helikopter in van het Korps Landelijke Politie Dien sten waarmee een uitgebreide zoekactie werd gehouden. Rond half twaalf kon de man worden in gerekend op de André Gideplaats in Rotterdam. Rotterdam—Een 27-jarige Rotter damse is gisteravond gered door haar hond. Op het moment dat een onbekende man haar in de Grondherenstraat in Chariois van achteren beetpakte en een mes op haar keel zette, kwam het dier blaffend aanrennen. De herover schrok daar zo van dat hij ijlings de benen nam. Rotterdam De politie heeft gis teravond een 55-jarige vrouw uit Capelle aan den iJssel, die op een brommobiel op de afrit van rijks weg A16 bij de Van Brienenoord- brug reed, van de weg gehaald. Na onderzoek bleek dat de vrouw al meermalen met haar brommo biel, die een maximum snelheid kent van veertig kilometer per uur, op de rijkswegen rond Rot terdam had gereden. Daarom werd haar voertuig in beslag ge nomen en kreeg zij een proces verbaal. Rotterdam—Een 28-jarige Rotter dammer heeft gistermiddag een 38-jarige stadsgenoot meermalen gestoken met een groot fonnaal dolk in de hal van het Centraal Station. De twee kregen op het plein voor het station ruzie over verdovende middelen. Het slacht offer trok daarbij een aardappel schilmesje, waarop zijn belager een groot mes tevoorschijn haalde en hem tot in het station achter volgde. Het slachtoffer liep veel steekwonden op en moest in het Dijkzigt Ziekenhuis worden opge nomen. Rotterdam De onbekende man die maandagmorgen in het water van de Bergsingel werd gevon den, is geïdentificeerd. Het gaat om een 25-jarige man van Marok kaanse afkomst die illegaal in Ne derland verbleef. Sectie heeft geen duidelijke doodsoorzaak aangetoond, maar een misdrijf wordt niet uitgesloten. Rotterdam De politie heeft vijf Rotterdammers in de leeftijd van 15 tot en met 19 jaar opgepakt voor scooterdiefstallen. Onder de verdachten bevinden zich stelers en helers. Twee van hen worden vand ag voorgeleid aan de offi cier van justitie. De overige drie ZjjEi «a li uil bekentenis heenge zonden. De bromscooters werden voornamelijk in de weekeinden gestolen uit voor- en achtertuinen van woningen in Ommoord, Prin senland en Nieuwerkerk aan den Ussel Met de aanhouding denkt de politie tenminste tien diefstal len te hebben opgelost Rotterdam —Het Sint Franciscus Gasthuis en het Havenzie kenhuis gaan intensief samenwerken. In januari moet dat streven bekrachtigd worden meteen intentieverklaring. Voor het personeel, dat gistermiddag werd ingelicht, zal de veran dering 'hooguit in positieve zin' uitvallen, belooft A. G. Rijn- tjes van het Sint Franciscus. Voor beide ziekenhuizen is de sa menwerking het logische ant woord op de vraag naar steeds be tere gezondheidszorg. De twee hospitalen vullen elkaar op een groot aantal medische specialisa ties aan. Zo staat het Havenzie kenhuis (met 630 werknemers) hoog aangeschreven om de afde- lingTropengeneeskunde en is het Gasthuis (1600 werknemers) sterk op het gebied van dialyse, Intensi ve Care, spoedeisende hulp en op leidingen van onder meer jonge verpleegkundigen. Directeur-arts N. M, H. Hoefsmit van het Havenziekenhuis wil dat onderscheid juist gebruiken om sterker te worden. Kennisover dracht is daarbij een belangrijk sleutelwoord. „Daarnaast zullen we als een samenwerkende zie kenhuizen betere collectieve af spraken kunnen maken met bij voorbeeld zorgcentra en verpleeg huizen." V Maar zover is het nog niet. De ver anderingen zullen in een laag tempo worden doorgevoerd waar door het personeel en de patiën ten alle tijd krijgen om te wennen aan de nieuwe situatie. Vast staat dat beide ziekenhuizen hun eigen gezicht willen behou den, zowel in naam als identiteit. Zo kan het 'Haven1 een relatief klein ziekenhuis blijven zonder door zijn partner, het 'Sint Fran ciscus' te worden overvleugeld. Een uitgewerkt tijdstraject voor de doorvoering van de fusie zal niet eerder dan medio volgend jaar worden gepresenteerd. Dan pas wordt ook duidelijk op welke gebieden de samenwerking zich zal concentreren. Te verwachten valt dat zeker in het laboratorium en in de keuken bepaalde zaken zullen worden geconcentreerd. Ook dure, ingewikkelde sub-spe cialisaties als vaat- en neurochi rurgie worden, mogelijkerwijs, in een of andere vorm gebundeld. Het Havenziekenhuis hoopt ver der door een intensief contact met het grotere Sint Fransiscus Gast huis haar uitgangspositie voor een nieuwe huisvesting te verbe teren. En omgekeerd geldt het zelfde. Hoefsmit: „Het Franciscus is aan renovatie toe en wij moeten aan nieuwbouw denken. Aange zien we beide geen uitbreidings mogelijkheid hebben om het te kort aan ruimte van de ander op te vangen, zal er een oplossing moe ten komen. De overheid wordt daardoor gedwongen op korte ter mijn een beslissing te nemen." De samenwerking tussen juist de ze twee ziekenhuizen -het Haven flirtte eerder met het IJsselland Ziekenhuis Iaat zich volgens de directies goed verklaren. Hoef smit: „We vullen elkaar precies. Het medisch pakket van het IJs selland was op veel punten iden tiek aan de onze. Bovendien heeft dat ziekenhuis een goede huis vesting waardoor wij bang waren dat van onze nieuwbouw niets zou komen. Het was namelijk niet on denkbaar dat overheid en zorg verzekeraars hadden gezegd: jul lie werken samen, dan kun je ook de patiënten van elkaar overne men." Rijntjes: „We vinden het 'leuk' dat we zijn gekozen, dat we geen blauwtje hebben gelopen. Dat ge voel overheerst ook bij het perso neel. Iedereen staat er heel posi tief tegenover en is vol enthousi asme om aan de slag te gaan." Op spectaculaire wijze heb ben woningen aan de Rechter Rottekade een lift gekregen. Een 150-tons kraan Het de drie 15 meter hoge llftlnstal- laties bungelend boven het dak een voor een in het trap penhuis zakken. Door dit in drukwekkende karwei was er de heie dag geen rijverkeer mogelijk op de Rechter Rotte kade. Nog voor de kerst kun nen de 42 bewoners hun wo ning per lift bereiken. Half november zijn de voorbe reidingen voor de plaatsing van de lift begonnen. De be staande trappen zijn gesloopt en over het dak afgevoerd. Ook moesten de stadsver warmingsleidingen worden verlegd. Hierdoor hadden tweehonderd huishoudens een dag geen verwarming. De bewoners moesten tijdens de voorbereidingen drie dagen bij familie of in hotels over nachten. Een beveiligingsbe drijf voorkwam dat hun eigen dommen werden ontvreemd. Foto Niels van der Hoeven/Rotterdams Dagblad Poor Paul Smits Rotterdam Kantoorhandel Van Leerdam's BV uit de Spaan se Polder is weer open. Vorige week maandag werd het bedrijf verrast door een inval van de Fiscale Inlichtingen- en Opspo ringsdienst waarbij het Werd ge dwongen de deuren te sluiten. De Belastingdienst heeft echter toestemming gegeven opnieuw te beginnen met de werkzaam- Ze rijhopgemcnt,maar beseffen ook dat er nog faeeiw# werk aan t de winkel is: raadsman ar. S. J. - CanunelbeeckenGerard"Osinga (27). Nu erpositief nieuws valt te melden; willen ze. uit de doeken ënhoe de „Er is inderdaad een gecombi neerde inval van de fiscus en het Openbaar Ministerie geweest," zegt Cammelbeeck. „De admini stratie is in beslag genomen. Al les werd afgesloten en personeel en directie moesten vertrekken. Daar is men behoorlijk van ge schrokken. Vader Osinga, eige naar van het bedrijf, is door de hele gang zo aangeslagen dat zij n zoon Gerard op zijn verzoek de leiding voorlopig heeft overge nomen. Samen met Cammelbeeck ik Osinga junior erin geslaagd de Belastingdienst te bewegen tot het opheffen van de sluiting, Ge rard is tot bewaarder aangesteld, wat betekent dat de Belasting dienst hem heeft aangesteld toe zicht te houden. Op dit moment ligt er nog beslag op alle spullen, maar Cammelbeeck vertrouwt erop dal ook de opheffing van deze maatregel slechts een kwestie van tyd is. „Nu mag er 1 nog geen paperclip-naar bui ten," zoals de advocaat het uit drukt Over de reden van de inval wil len Cammelbeeck en Osinga ju nior niet uitweiden. Maar het gaat in ieder geval om een mil joenenclaim van de fiscus. Te gen de opgelegde aanslag is ai een bezwaarschrift ingediend, Dat de Belastingdienst weer toe stemming heeft gegeven om het personeel toe te laten en de zaak te heropenen, vindt Cammel beeck verstandig. „Het heeft weinig zin om een koe die nog melk kan geven te slachten. Als de sluiting niet binnen korte tijd was opgeheven, dan-zou Van Leerdam's" rechtstreeks zyn af gestevend op een faillissement In dat geval valt er veel minder te verhalen. Wij hebben de he ren van de belasting er dan ook van kunnen overtuigen dat slui ting ook niet in hun belang is." Er is een einde gemaakt aan het blokkeren van de girorekening, zodat de salarissen kunnen wor den uitbetaald. De werknemers is verteld hoe de zaken ervoor staan en dat het de bedoeling is gewoon door te gaan. Gerard Osinga: „We zijn weer aan het werk. Het wordt nu flink knok ken, de schouders eronder zet ten. De handel floreerde, daar lag het dus niet aan. Het belang rijkste is dat we nu weer rust in de tent krijgen. Er deden na de inval de wildste verhalen de ron de. Maar de zaak moet niet wor den opgeblazen." Van Leerdam's BV heeft twee vestigingen aan de Thurfede- weg in de Spaanse Polder en heeft een drukkerij aan de Noordschans in Bospolder-Tus- sendyken. Er werken circa der tig mensen. Het bedrijf handelt in kantoorinrichting,- machines, -artikelen, verpakkingen eh drukwerk. Door Harm Harkema Rotte rdamHad een slech'ter mo ment kunnen worden uitgeko zen? Dinsdag schoof de Eerste Kamer de vorming van de stads provincie op de lange baan. En gisteren stond in museum Boij- mans van Beuningen een debat op L et programma dat geheel in het teken stond van die stadspro vincie, althans de sociaal-maat schappelijke aspecten ervan. Georganiseerd door het ministe rie van Binnenlandse Zaken en geopend (met een speech) door de veelgeplaagde staatssecretaris Van de Vondervoort Drie jaar ge leden begon zij nog enthousiast aan de reorganisatie van het (grootstedelijk) binnenlands be stuur. Ze zou afmaken wat door haar voorgangster De Graaff-Nau- ta in gang was gezet. Nu lijkt on der Van de Vondervoorts bewind de zoveelste poging om het ver starde binnenlands bestuur op te schudden, definitief mislukt De staatssecretaris hield zich voor het publiek nog op de vlakte. Ze snapte dat de Eerste Kamer dui delijkheid wilde, begreep ook de gevoelens van onzekerheid in de regio die nu weer gevoed worden, maar het kabinet werkt gewoon door aan de speciale wet die de Staatssecretaris Van de Von- devoort. Archieffoto Rotterdams Dagblad stadsprovincie definitief moet re gelen. Verder moet het kabinet zich nog beraden over de opstel ling van de Eerste Kamer; daar over kan dus nog niets gezegd worden. In de pauze wordt de staatssecre taris opgewacht door een roedel journalisten, van wie een deel uit 'politiek Den Haag' is overgeko men. Omdat'daar vandaag verder toch niets bijzonders' is te doen zijn de stadsprovincieperikelen door menig Binnenhofbewoner tot het onderwerp van de dag ge promoveerd. Zes interviewtjes met radio- en tv- journalisten moet de staatssecre taris afwerken. Standaardant- woorden op standaardvragen: „Het kabinet gaat nu eerst rustig kijken hoe de reactie zal zijn." Aan conclusies zijn we nog niet toe" „Zover zijn we nog lang niet." „Daar loop ik niet op vooruit." Dan de prikkelende vraag of zij nu als staatssecretaris mislukt is. Daar is geen sprake van, zegt ze lichtelijk geïrriteerd. Want het mag de buitenwereld misschien niet zijn opgevallen, ze heeft toch echt wel meer onderwerpen in portefeuille dan alleen de stads provincie. Ai kan ik niet ontken nen dat dit geen prettige aangele genheid is." Als camera's en microfoons met bijbehorend volk zijn verdwenen en slechts een paar bloenotehou- dende journalisten zijn overge bleven, wordt Van de Vondervoort iets opener. Dat na het jarenlange geharrewar over de stadsprovincie nu ook de Eerste Kamer zijn duit in het zak je doet, is 'een slecht signaal'. Deze discussie, die maar doorgaat zonder dat er knopen worden doorgehakt, valt heel slecht in de samenleving, vindt de staatsse cretaris, „Hierdoor brokkelt het vertrouwen in de overheid af en dat maakt de bestuurlijke en grootstedelijke problemen alleen maar erger." De maatschappelijke problemen in de regio Rotterdam zijn zo groot en de huidige bestuurlijke handvatten zo ontoereikend, dat politici niet moeten doen alsof zij alle tijd hebben, vervolgt Van de Vondervoort. Wat dan wel? „Bestuurders en po litici moeten af van het gevoel dat ze voor honderd procent tevreden willen rijn. Ze zouden moeten zeggen: het huidige voorstel tot vorming van een stadsprovincie is niet ideaal maar bevat zoveel verbeteringen ten opzichte van de huidige situatie; laten we dit maar doen." Politiek is echter niet zozeer ge lijk hebben, alsvvd gelijk krijgen. Die kans is voor Van de Vonder voort verkeken, lijkt zij ook zelf te beseffen. „Het bestuurlijk draag vlak voor de stadsprovincie is nu kleiner dan een paar jaar geleden. En toen was er al geen doorbraak mogelijk," laat zij zich op de val reep ontvallen. De werkgroep "Wacht niet tot het weg is': „Alles wat met openbaar vervoer te maken heeft, trekt aan het kortste eind." Foto Cees KUlpor/Rottefdams Dagblad Rotterdam - Wacht niet tot het weg is!' Het is niet alleen de naam van de werkgroep die zich bezig houdt met de fileproblematiek op de rijksweg A20 tussen het Ter- bregseplein en het Keinpolder- plein. De naam verhult tevens de doelstelling van de werkgroep: de maatschappij stimuleren con structief mee te denken. Waarom geen ondertunnelde rijksweg A20, een soort Kap van Noord, vraagt de Werkgroep Wacht niet tot het weg is' zich af. Omdat het financieel en ruimte lijk niet haalbaar is, wordt in de Startnotitie Rijksweg 16/13 ge steld. En waarom wordt het open baar vervoer niet uitgebreid? Om dat het de problemen onvoldoen de oplost, vindt Rijkswaterstaat Maar de werkgroep weet wel be ter. „Omdat minister Jorritsma geen geld voor de openbaar ver- voer-voorzieningen wil vrijma ken," aldus Patrick van Klink, een van de leden. ,Ahes wat met het openbaar vervoer te maken heeft, trekt aan het kortste eind." Er wordt flink bezuinigd op het streek- en stadsvervoer en het be leid om het autogebruik te ver minderen, faalt jammerlijk. Als simpel voorbeeld noemt de werk groep de snelle besluitvorming rond de aanleg van dc provinciale weg N470, gezet tegenover de tra ge discussie rond de Hofpleinlyn tussen Zoetermeer en Rotterdam. Waarom zou het model in het Bel gische plaatsje Hasselt met gratis openbaar vervoer geen kans ver dienen hier in Rotterdam? Van Klink: „Het openbaar vervoer moet meer kansen en meer ruim te krijgen. Goede en frequente verbindingen en daarnaast zoe ken naar mogelijkheden om het openbaar vervoer flexibeler te maken." De werkgroep vraagt zich af waarom dit soort alterna tieven om fileproblemen op de A2Q zonder weguitbreiding op te lossen, al in een vroeg stadium op een zijspoor worden gezet. Al van af het begin probeert ze een actie ve bijdrage aan de discussie te le veren. De vaste kern, Patrick van Kink, Nel van Dijk, Nick dc Knegt en Roeland Makkink, ver tegenwoordigt verschillende or ganisaties zoals de fietserbond ENFB, de Vereniging voor Na tuur- en Milieubescherming Pijn- aeker en de Werkgroep Gehavend Rotterdam. Daaromheen komen altijd suggesties en ideeen van andere bewoners binnen, die de werkgroep meeneemt naar de dis cussie binnen de klankbordgroep. Dubbele boodschap De naam van de werkgroep her bergt dan ook een dubbele bood schap. Wacht niet tot de rust en het landelijke karakter van het gebied weg zijn als de rijksweg er eenmaal ligt Met name de Sehie- veense Polder en de Ackerdykse Plassen zijn belangrijke natuur gebieden. „Dat gebied komt nu met de plannen onder druk te staan," aldus Roeland Makkink. „De natuur is vaak het kind van de rekening," Nel van Dijk: „Ik ben heel vaak bij de Rotte en in het Bergse Bos. Ik zou het echt verschrikkelijk vinden als daar een weg kwam." En de tweede boodschap: wacht vooral niet tot de weg er al ligt. Nu de mogelijk heden er zijn, moet er zorgvuldig nagedachten onderzocht worden. „We willen de discussie stimule ren," legt Van Kink uit. „Dat er ook andere mogelijkheden onder zocht worden. Want als je er over vyfticn jaar achter komt d3t het niet goed is, heb je veel kostbare tyd verloren." De leden willen Rijkswaterstaat dan ook voorstel len een soort werkconferentie te organiseren, waar op een open manier met alle belangstellenden naar de file- en leefbaarheidspro blemen gekeken wordt. Makkink: „Wij proberen een bredere visie te ontwikkelen." „Het liefst zien we natuurlijk dat er helemaal geen nieuwe rijkstfbg komt," zegt Van Kink. „Maar als er een rijksweg komt, dan moet die op een zo gunstig mogelijke manier worden ingepast. En wat mij betreft is het de duurste oplos sing maar het is dan wel de garan tie dat die het langste blijft." Rotterdam De regiopolitie Rot terdam-Rijnmond is nauwelijks onder de indruk van de 'brand brief van burgemeester Peper over corruptie en laakbaar gedrag binnen het korps. Volgens K. de Neef, voorzitter van de Neder landse Politiebond, stamt de brief aan minister Dijkstal uit mei van dit jaar en is het schrijven ver moedelijk gebaseerd op een eer der onderzoek naar integriteit by de regiopolitie. Dat onderzoek zou al meer dan een jaar oud zijn. Woordvoerders van de vakorgani saties bestrijden de indruk dat het korps grote problemen met het gedrag van zijn personeel zou hebben. „Bovendien," 2egt hij, „gaat het maar in een enkel geval om echte corruptie. Meestal be treft het onder meer onjuist decla reren of verkeerde contacten. Dat mag ook niet, maar is minder zwaar dan corruptie." In mei ontstond nogal wat beroe ring, omdat voormalig korpschef Brinkman ineens op de proppen kwam rnet een onderzoek naar in tegriteit. Volgens de oud-hoofd commissaris ging het om een on derzoek in één district. Peper rea geerde volgens Brinkman nogal geschokt op het rapport. Boven dien was hij verontwaardigd dat het niet eerder in zijn bezit was gekomen. Binnen het korps is op dit mo ment grote tevredenheid over het werk van het bureau Interne Za ken, dat speurt naar laakbaar ge drag onder agenten. Vorig jaar kreeg het bureau 250 tips over on gewenst gedrag. Dat leidde tot 31 processen-verbaal en twaalf disci plinaire onderzoeken. Vijf men sen werden ontslagen en twee kregen er voorwaardelijk ontslag aangezegd. Dit jaar ging het om 38 processen-verbaal. Tot en met augustus werden tien korpsleden ontslagen; in negen gevallen op voorwaardelijke basis. Voorzitter R. Tournier van de Al gemene Nederlandse Politie Vak vereniging (ANPV) vindt dat naast het aanpakken van laak baar gedrag meer aan preventie moet worden gedaan. Dus bepaal de functionarissen niet te lang de zelfde functie laten zitten en dui delijke regels opstellen over hoe moet worden omgegaan met inbe- slag genomen goederen. „Ik denk dat het belangrijkste is dat politie mensen bewust worden dat som mige dingen niet kunnen. En dat kan door betere screening en goe de voorlichting," aldus de vak bondsman,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2