31 a Joop Daalmeijer heeft heimwee, maar niet naar de schrijfmachine 0 De speurtocht naar de pubersoldaat rsl 'Nederland 1 heeft jonge kijkers nodig; ik moet daar voor zorgen' BR'* *5 sm m &tlmÊ ÜR Rotterdams Dagblad 0' P> I 1 Érh J0tL MS R ,<M» ',7-1hFR' »iy. %>'-■? #9SfPl*.1 f4*rj Zaterdag 6 december 1997 Helmwee voert Joop Daalmeijer terug naar een oude lief de. Toch kiest de algemeen-directeur van Canal Plus een andere weg dan Cees van der Wel, de televisiemaker van de AVRO die uK een terugverlangen naar 'Rofjeknor' op korte termijn hoof dredacteur wordt bij RiJnmond-TV. Daal meijer (51) blijft op de Goelse matras, maar toch herleven ook voor de geboren Schiedammer oude tijden. HIJ wordt per 1 januari netmanager bij Nederland len dat betekent een terugkeer naar de publieke omroep. Door Carel van der Velden Joop Daalmeijer praat alsof hij een nieuwe baan beeft. Dat is ook zo, maar zijn enthousiaste verhaal gaat in eerste instantie vooral over de werkgever die deze maand voor het laatst zijn salaris overmaakt. Canal Plus dus, de abonneezender die onder zyn lei ding in 1997 buitengewoon goede zaken wist te doen. Een indruk wekkend sportpakket met veel rechtstreeks voetbal, Kees Jans- ma als aansprekend boegbeeld en een stijgend abonnee-aantal, Daalmeijer kan zijn zegeningen tellen. „Ik ben maar een gewone journalist, ik beredeneer alles met mijn boerenverstand," verklaart hij het succes. En toch vertrekt Daalmeijer. Nee, niet omdat het niet goed zou gaan met Canal Plus, zoals sommige boze tongen beweren. „Tot vorig jaar hadden we 's winters 200.000 abonnees, in de zomer was dat flink minder. Inmiddels hebben we 218,000 jaar-abonnees. Er zit een duidelijk stijgende lijn in." En nee, een uitgekiende earriere- stap is de opvallende stap volgens de partner van Maartje van Weegen (Nova) al helemaal niet „Ik heb nu een topfunctie, in sala ris maak ik een forse duikeling. Straks val ik gewoon weer onder de omroep -CAO. Maar daar moet je niet over zeuren, ik zou het maatschappelijk niet verant woord vinden als de omroep exor bitante salarissen zou betalen. Bo vendien zijn wij thuis tweeverdie ners, over geld hoef ik me geen zorgen te maken." Telefoontje Daalmeijer staat bekend als een doener, vandaar wellicht dat hy graag over Canal Plus praat. De resultaten zyn tastbaar, over Ne derland 1 kan hij slechts toe komstbespiegelingen kwijt. „Het voetbal is natuurlijk de grote troef. We brengen wekelijks maxi maal zeven wedstrijden live op te levisie. We hebben Nederlands voetbal, maar ook wedstrijden uit Frankrijk, Engeland en Spanje. En we presenteren het voetbal zo als de NOS het niet kan. Met heel veel camera's en uitgebreide voor- en nabeschou wingen. En het werkt. Sinds we het voetbalpakket hebben, neemt het aantal kijkers fors toe." Het recept klinkt simpel, maar nog maar een jaar geleden ging bet gruwelijk mis toen een andere betaalzender iets dergelijks pro beerde. Weten we het nog? Het was Sport7, het station waarin topmanagers als Timmer (Philips) Dik <KPN) en het duo Joop van den Ende en John de Mo! veel geld investeerden. De zaak ging binnen een paar maanden op de fles. Er resteerde een schuld van tientallen miljoenen, stond dat in direct aan de basis van de val van Jan Timmer by Philips? Min of meer uit de failliete boedel nam Daalmeijer het voetbalpak ket over, tegen een veel lagere prijs dan Sport7 betaalde. Dat het nu wel lukt, zegt volgens hem meer over het mismanagement bij de failliete sportzender dan over zijn eigen kunnen. „Het was werkelijk onbegrijpelijk dat der gelijke gerenommeerde namen met zo'n rammelend business plan aan de slag gingen." Missers Daalmeijer somt de missers op. „Als bedrijf heb je goodwill nodig, dat kweek je niet door de strijd met de bevolking aan te gaan. Die verlies je altijd. Sport7 deed dat wel, zij verbanden het voetbal bij de NOS naar de late avond, en van de meeste wedstrijden mocht nog maar twee minuten worden uitge zonden. Is dat maatschappelijk verantwoord? Ik vind van niet Neem Rotterdam, in zo'n stad wo nen veel mensen die het niet breed hebben. Die hebben niet het geld om. zich te abonneren op Canal Plus. Die mensen steun ik, dat zit in mijn karakter." Fout twee van Sport7, volgens Daalmeijer de grootste. „Com merciële zenders als RTL4 en ?SBS6 betalen om op de kabel te mogen. Sport? wilde betaald wór den. „2e riepen -k you' tegen de kabelmaatschappijen en die riepen 'fuck you' terug. Die kabel maatschappijen hadden natuur lijk hun doodvonnis getekend als ze waren gaan betalen aan een zender met een volgens het busi nessplan maximale kijkdichtheid van zes procent. RTL 4 had met haar negentien procent de volgen de dag direct op de stoep ge staan." Canal Plus leerde van de fouten, zegt Joop Daalmeijer. „Net als vroeger heeft de NOS een vol waardig voetbalpakket, met uit gebreide samenvattingen op zon dagavond. Het nadeel met veel voetbal op de televisie is, dat wij niet zo snel groeien. Maar als je de kijker zijn gewone portie voetbal afpakt, loopt je eigen business een groot risico. Dat is de les van Sport7." De vraag is of de kijker zo langza merhand niet wordt overvoerd met voetbal. Op het openbare net is er soms op dinsdag, woensdag en donderdag rechtstreeks Euro pacup-voetbal te zien. Wie heeft er dan nog tegen betaling zin in een potje als pak hem beet NEC-Wil- lem II? Daalmeijer: „Zestig pro cent van de nieuwkomers by Ca nal Plus zegt dat ze lid worden vanwege het voetbal. Het grappi ge is, dat na enige tijd blijkt dat de Joop Daalmeijer heeft het niet zo op sport en televislepomo. De nieuwe netmanager van Nederland kijkt liever naar de 'betere film'. meesten vooral films kyken. Van de abonnees geeft maar veertig procent aan dat zij vooral in sport zyn geïnteresseerd." Afgelopen zomer sloeg Daalmeij er een grote slag met het aantrek ken van Kees Jansma, samen met Mart Smeets onbetwist de perso nificatie van de sport op de Neder landse televisie. „Ik ken Kees al heel lang. Hij was verleden jaar geknuppeld vanwege zijn optre den in de strijd om de voetbal rechten. Hij leek niet meer zo ge lukkig met zjjn rol als chef bij Stu dio Sport.„Kees vroeg: 'heb jij nooit een hang terug naar de jour nalistiek?' De NOS wiidp hem vastpinnen op zijn managersfunc tie. Hij had er duidelijk niet meer zo'n trek in, tijdens een tweede gesprek vroeg hij of hij bij ons kon komen werken. Vanuit de auto belde ik Jaap Hof man, de chef-sport. „Hofman zei dat ik niets van de sportwerld be grijp. 'Kees Jansma komt nooit naar ons,' liet hij weten. „Maar Kees Jansma kwam wel. Er brak een euforie uit. Niemand herin nerde mij er aan dat zijn benoe ming eigenlijk bekrachtigd had moeten worden door de redactie raad." Paul de Leeuw Nieuwe sprongen voorwaarts voor Canal Plus had Joop Daalmeijer al in zijn hoofd. „Het probleem is, dat de zender nog steeds relatief onbekend is. Zestig procent van de bevolking kent de naam Canal Plus, maar bij doorvragen blijkt dat veel mensen eigenlijk niet we ten wat het precies is. Hij heeft een oplossing. ,Ons moederbedrijf in Frankrijk is wet telijk verplicht om twee uur per dag ongecodeerd uit te zenden. In die tijd zenden 2e de bestbekeken talkshow van de Franse televisie uit, gelardeerd met promo's voor films die op Canal Plus te zien zijn. In Nederland zou een derge lijk programma volgens Daal meijer ook prima als uithangbord kunnen dienen voor de betaalzen der. „Zeven dagen in de week een uur Jack Spijkerman, of Paul de Leeuw, ik heb daar wel ideeën over. Of Mart Smeets, die zou ook zeer geschikt zijn om een derge- lyk programma te presenteren. Bij Canal Plus liggen voldoende uitdagingen te wachten. En Joop Daalmeijpr heeft de redenen ge geven waarom hij niet vertrekt. Maar waarom vertrekt hij dan wel? „De ontwikkelingsfase is voorbij, verklaart hij.„Filmnetis overgenomen door Canal Plus en sindsdien ben ik chief executive officer, algemeen-directeur noe men wij dat. Mijn werk bestaat uit delegeren, anders loop ik de sportredactie of de filmredactie al snel voor de voeten. „Verder onderhandel ik met de Cazema over de kabeltarieven. Ik kan daar geen optimale bevredi ging uit halen. Mijn voorganger raadde mij aan lekker drie keer in de week te gaan golfen. Maar ik kan niet golfen en ik zit niet graag stil Ik heb dit niet zelf gewild. Ik zou nooit gesolliciteerd hebben op de functie zoals ik hem nu be kleed." Afgeschreven Kees Jansma sloeg de spijker op de kop, toen hij begon over heim wee naar de journalistiek. Onder huids kriebelde het ook bij de ma nager van Canal Plus. Voor het ambachtelijke handwerk bij de te levisie heeft hij zichzelf echter af geschreven. Vooral in zijn VARA- tijd groeide Daalmeijer uit tot een bekende televisie-persoonlijk heid. „Ik kon vroeger aardig fil men, maar ik ben het verleerd. En een echte goede interviewer heb ik mezelf nooit gevonden. En ver geet niet dat de technische ont wikkeling fabelachtig is geweest, ik zou opnieuw op cursus moe ten." De dagbladjournalistiek dan? In een grijs verleden maakte Joop Daalmeijer in zijn toenmalige woonplaats naam als verslagge ver bij onder meer de Schiedam- sche Courant, een voorloper van de huidige editie Waterweg van het Rotterdams Dagblad. En zelfs nu, bijna dertig jaar later volgt hij in zyn woonplaats Huizen de frus traties van Jos Poolman. Wie zegt u?Voor de met-ingewij den in de Schiedamse politiek, Jos Poolman is in Schiedam een gemeenteraadslid dai van. zijn partij GroenLinks geen fractie voorzitter mag worden. Naast de krant leest hij bovendien Musis, een cultureel maandblad dat in zijn geboortestad verschijnt. Daalmeijer kan zo weer een stuk- kie tikken, zou je zeggen. Des noods op een oude schrijfmachi ne. Zelf denkt hij er anders over: „Jullie zouden mijn artikelen zo weggooien. Ik schrijf tegenwoor dig in spreektaal., ik zou de lezers daar niet echt een plezier mee doen." Kijkcijfers Bij Nederland I denkt Daalmeijer journalistiek wél aan zijn trekken te komen, ook al staat het woord 'manager' wederom in zyn func tie-omschrijving. „Ik ben bena derd voor deze functie. Het is een interessante uitdaging. Het gaat de goede kantop met dezezender. De kijkcijfers zijn goed. De nieu we netmanager roemt op voor hand de stroomlijning, die Gerard Hulshof heeft doorgevoerd met het programma Netwerk. Iedere avond, direct na het journaal van acht uur is hetpro gramma te zien. Afwisselend wordt het program ma verzorgd door de 'oude' actua liteitenrubrieken Brandpunt (KRO), Televizier (AVRO) en Hier Nu (NCRV). „In mijn Veronica-tyd heb ik een dergelijke samenwerking op Ne derland 2 opgezet, toen met de TROS en de EO, Dat werkt prima. Je zag het deze week, met de hoor zittingen van de Waarheidscom missie in Zuid-Afrika. Jan Dries- sen zit er voor alle omroepen van Nederland 1. Vroeger zou ieder een een eigen verslaggever heb ben gestuurd. Dit is een goed voorbeeld hoe je verstandig met de schaarse middelen kan om gaan." Daalmeijer roemt de kwaliteiten van zijn nieuwe werkgevers. „De KRO is goed in informatie, de NCRV heel sterk in infotainment, neem zo'n programma als Villa Felderhof als voorbeeld. De AVRO doet veei aan cultuur en documentaires. Met z'n drieën hebben ze de kijker veel te bie den." Toch kampt Nederland 1 met en kele handicaps, is de analyse van de omroepen. De kijkdichtheid is goed, maar de zender kampt met vergrijzing. Zappende jongeren drukken zelden op knop '1' van hun afstandsbediening. „Ik sta voor de opgave hoe we jongere kij kers kunnen trekken. Met name in de groep tussen 15 en 40 jaar kampt Nederland 1 met een pro bleem. Ik krijg onder meer de taak programma's voor deze doel groep te bedenken en die vervol gens te marketen. De resultaten moeten in 1999 te zien zijn, de zendschema's voor het volgende televisieseizoen liggen al vast." Het lijkt een schier onmogelijke opgave. Hebben jongeren nog wel geduld om een heel programma uit te kijken? Een onderzoek leer de deze week dat jongeren het hooguit tien minuten uithouden bij één zender. Daalmeijer: Het probleem is be-, kend. Mijn dochter is 21. In haar vrije tijd surft ze over het Inter net. Of ze leest, televisie kijken doet ze niet. Ik denk dat we jonge ren kunnen trekken met pro gramma's die iets meer diepgang te bieden hebben. Ik geloof niet in de stelling dat programma's steeds flitsender gemonteerd moeten worden. Je ziet het aan GTST, Deze soap houdt vast aam; zestien scenes per aflevering. Dg concurrenten hebben er 19, of 21? En toch is Goede Tijden, Slechte, Tijden het populairst by jonge ren." '°H Daalmeijer gaat zich met name over de late avond ontfermen.' Een deel van de jongere doel groep kijkt na half elf naar echt genote Maartje bij Nova, als op warmertje voor Laat de Leeuw. PeterJan Rens op RTL4 dingt ook mee naar de kijkersgunst, net als de softporao op andere Neder landstalige zenders en het sport programma op Nederland 2. 'Platvloersheid' wil de nieuwe netmanager niet inzetten als wa pen. „In het verleden heb ik me daar wel aan bezondigd. Toen ik bij Veronica zat, woedde de strijd om de kijkers op z'n hevigst. Toen is zo'n programma als de Pin Dp Club ontstaan. Achteraf was het niet goed gemaakt, persoonlijk hou ik ook niet zo van dat soort programma's." Dat komt goed uit, want het gemiddelde NCRV-lid zou vermoedelijk weinig waarde ring hebben voor dergelijke frivo liteiten. Ook sport blyft in de toékomst een marginaal verschijnsel op Ne derland 1Maar sport en seks, zijn dat niet juist de ingrediënten waarmee Joop Daalmeijer de laat ste jaren het best uit de voeten kan In de nachtelijke uurtjes schiet bij Canal Plus in expliciete seksscenes het mannelijk zaad na een plotse beëindiging van de coï- tus steevast uitbundig over het' seherm.Daalmeijer: ,1k keek eav.' nooit naar en hou er niet van. Qokü' uit onze kijkerspanels lijkt alsof de programma's niet slaan. Maar toen we een stopten met dit soort films, verlo ten we direct abonnees. Daar heb' je mee te maken. Persoonlijk hou ik ook niet van sport. Canal Plus brengt het prachtig in beeld, maar in het stadion verveel ik me al gauw bij een voetbalwedstrijd. „Na Feyenoord-Ajax stond ik een keer met Mart Smeets te praten. Ik voelde wat nattigheid. Mart zei: 'kijk niet omhoog, ze staan op ons hoofd te pissen'." Ik heb het zelf meer op de betere film. Canal Plus heeft twee zenders, het plan is om in het weekeinde op één van de zenders cultfilms uit te zenden. Oude films van Fellini enzo, die zyn zelfs in de videotheek niet te huur. Ook met kwaliteit kun je op de televisie best uit de voeten." til. UUR.* Sinds de afschaffing van da dienstplicht f* <fn hcljgimaehi voorvoel jonge Nederlanders een var-ïan-mlJn-lHXl-atiow. a laatste dienst- citeerden, Is grootste werkg er aan gewezen op do vrfja markt. Not -Is elk onder bedrijf moet het perso neel aantrekken. En dat valt niet mee. Vooral de iandmaebt kampt met een tekort aan man schappen. Het ooglsnu gevallen op patters van 16 jaar. Door RobHirdes De nieuwe wervingscampagne van de Koninklijke Landmacht straalt avontuur en dynamiek uit. Militairen in gevechtsuitrusting, die met ware doodsverachting uit een helikopter springen. Man schappen die monter tegen een klimmuur opklauteren. Met als begeleidende tekstregels: '...Of sta je liever by de bushalte...'. '...Of doe je lie'nr steps...' Het antwoord op die vragen luidt in de praktijk 'Kennelijk wel', want ondanks alle inspanningen stokt de toeloop voor de land macht, terwijl dit onderdeel van de krijgsmacht "juist zit te sprin gen om nieuwe aanwas. Daarom mikt het leger op jongens en meisjes vanaf 16 jaar. Niet iedereen is op voorhand even enthousiast om pubers de wapen rok aan te trekken. Want 16-jari- gen zijn nog niet rijp om met vuur te spelen. In het leger Ieren ze om gaan met wapentuig en doden. Want daar gaat het natuurlijk uit eindelijk om. Alle mooie woorden over vredesmissies ten spijt, voe ren tegenstanders aan. De pleitbezorgers voor verlaging van de leeftijdsgrens van 17,5 naar 16 jaar villen daar niets van weten. Het leger is meer dan ga ten graven en pief, paf, poef roe pen. Ze wijzen op de hoogwaardi ge technologieën waarmee wordt omgegaan, en dat werken bij de landmacht zodoende werken aan je eigen toekomst is. Allochtonen De suggestie om 16-jaiigen te in teresseren in een loopbaan by de 'professionals voor vrede en vei ligheid; komt niet alleen van de VVD, maar ook van de Nederland se Officieren Verenigingen (NOV) en de Algemene Federatie Mili tair Personeel (AFMP). Zij allen zien er geen probleem in als de landmacht 2ich ontfermt over jon geren die net de leerplicht achter de rug hebben en uitgekeken zijn op de schoolbanken. Vaak gaat het om jongens en meisjes met af gebroken opleidingen zonder uit zicht op een baan. Voorzitter B. Snoep van de AFMP betreurt het dat de krijgsmacht die categorie schoolverlaters niet meteen oppakt. „Defensie zet ze nu anderhalf jaar in de wachtka mer. 'Kom maar eens terug als je 17,5 benf, krijgen ze te verstaan. Waarbij het de vraag is óf ze dan nog wel terugkomen. Dat de ka zernepoorten nu op z'n vroegst openzwaaien voor jongens en meisjes vanaf 17,5 jaar heeft zijn oorzaak. Die leeftijdsgrens is vast gesteld, omdat uitzending naar het buitenland in het kader van crisisbeheersingsoperaties pas op 18-jarige leeftijd mag. Opleiden mag wel op jongere leeftijd. Een eerste opleiding kost ongeveer zes maanden, vandaar dat Defen sie jongelui pas verwelkomt een halfjaar voordat ze 18 worden. „Natuurlijk willen we met de ver laging van de leeftijdsgrens geen kindsoldaten, zoals je bij gewa pende conflicten in Afrika en Azie tegenkomt," zegt Snoep van de Algemene Federatie Militair Per soneel. De landmacht-nieuwe-stijl werkt met twee contracten om perso neel aan zich te binden. Als ze door de selectie zijn gerold, mo gen aankomende manschappen vanaf mavo-niveau zich verheu gen op een arbeidsovereenkomst voor onbepaalde tijd. Jonge man nen en vrouwen onder dit oplei dingspeil worden binnengehaald als zogeheten BBTers, beroeps voor bepaalde tijd. Zo'n verbinte nis bestrijkt tenminste tweeën half jaar en kan steeds worden verlengd tot de leeftijd van 30 jaar is bereikt. Maar als de werknemer in de baas zijn tijd de nodige (vak)diploma's op tenminste mavo-niveau haalt, kan hij zijn dienstverband in 'voor onbepaalde tijd' omzetten. Zo niet, dan wacht hem slechts een begrensde carrière en wordt hij aan de het einde van de nt har telijk bedankt voor de bewezen diensten aan koningin en vader land en is het verder einde oefe ning. Terugkeer Volgens kapitein A. Jonkman, hoofd van de banenwinkel van de landmacht in Arnhem, wordt ech ter iedereen ruimschoots en ruim hartig in de gelegenheid gesteld om een opleiding in diensttijd te volgen of af te maken, zodat ze in elk geval niet met lege handen staan bij eventuele terugkeer in de burgermaatschappij „Die terugkeer kan een vrijwillig besluit zijn of een noodgedwon gen situatie bij een definitieve be ëindiging van het contract. Maar in elk geval is de landmacht een goede opstaporganisatie, die pri ma past tussen onderwijs en be drijfsleven." AïMP-voorzitter Snoep vindt dat een tamelijk boude uitpraak.„In theorie is dat misschien zo, maar in de praktijk moet elke civiele opleiding nu nog worden gevolgd tussen de oefeningen door. Die kerels en die meiden komen moe terug. Hun hoofd staat er dan niet naar om ook nog eens de studie boeken open te slaan. Bovendien is studeren in de baas z'n tijd niet verplicht. Vaak verlaten ze zo doende met lege handen de dienst. Daar sta je dan, 30 jaar oud, en wat dan...?" Daarom moeten de wervingsplan nen voor 16-jarigen tegelijk de ga rantie bieden op een sociaal vang net. De invulling ervan kan dan ook alleen een kans van slagen hebben als het bedrijfsleven-en het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid erbij worden betrokken. Snoep: „Los van de vraag of je een 16-jarige kunt vellichten 2ijn handtekening onder een contract van vijfjaar te zetten, kun je hem er wel op vastpinnen om onder de vlag van defensie eerst een vak te leren of een afgebroken opleiding weer op te pakken. Daarna volgt eert eerste periode van actief sol daat. Als die is uitgediend, komt de vraag of hy nog langer het mili taire uniform wil dragen. Zo ja, dan blijft hij als beroeps bepaalde tijd van harte welkom. Zo nee, dan heb je hem in elk geval een beter perspectief geboden voor een terugkeer naar de burger maatschappij. Die jongeren ko men beter terug."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 3