18 Rotterdam Partijen voor migranten en autobezitters 1 Moor stapt over van PvdA naar Socialistische Partij Ook Amsterdam ontwikkelt naarstig oude havengebieden Tuur in de politiek: 'Ik doe het voor mijn moedertje' Harreman lijsttrekker van PvdA Delfshaven Laman directeur van SEZ Dode vrouw bi j Brienenoord Peper trakteert op taart bij Rotterdampas Circustrofee in Ahoy' uitgereikt Behalve echte nieuwkomers proberen ook niet gekozen kandidaten van 1994 het weer Meer si'mkklachten in november Rotterdams Dagblad Woensdag 10 december 1997 Rotterdam Tom Harreman is gisteravond tijdens de ledenver gadering van de PvdA Delfshaven gekozen tot lijsttrekker. Daarmee maakt Harreman een goede kans deelraadsvoorzitter van de deel gemeente te blijven. Voorwaarde is wel dat de PvdA de grootste par tij blijft na de verkiezingen. Tweede op de kandidatenlijst is Myrza Axwijk, die ook reeds deel uitmaakt van het dagelijks be stuur. Huidig fractievoorzitter Daan Broekhuijzen, Wibo van Hekken en Melany Riekwel stap pen op uit de deelraad. Van de nieuwkomers op de lijst staan Ati Mol (derde), Carlos Con- calves (vijfde), Bob de Jong (ze vende) en Mohammed Joghrafi (negende) ailen op een verkiesba re plaats. De PvdA heeft in Delfs haven op het moment negen ze tels en is daarmee veruit de groot ste partij. Rotterdam—De nieuwe directeur van Sociaal-Economische Zaken van de bestuursdienst Rotterdam is per 1 januari P. Laman (49). Hij volgt P. van der Heijden op, die benoemd is tot projectmana ger bedrijven voor de gemeente lijke diensten in het Europoint- ccmplex op het het Marconiplein. De directeur van Sociaal-Econo mische Zaken verzorgt de advise ring en coördinatie op het gebied van economie, onderwijs en ar beidsmarkt. Hiertoe behoren onder meer de werkterreinen van het Gemeente lijk Havenbedrijf, het Ontwikke lingsbedrijf Rotterdam, de Roteb en RET. Laman blijft verantwoordelijk voor het Projectbureau Werk en het grote-stedenbeleid. Rotterdam - Voorbijgangers heb ben gisteren in het water bij het Oude IJsselmondsehoofd het stof felijk overschot gevonden van een 40-jarige vrouw uit Rotterdam. De politie onderzoekt of de vrouw bij de Van Brienenoordbrug door een ongeval om het leven is geko men; aan een misdrijf door der den wordt vooralsnog niet ge dacht. RotterdamBurgemeester Peper overhandigt morgen om 11.00 uur op de afdeling Burgerzaken in het stadhuis de eerste Rotterdampas- sen voor het jaar 1998. Daarna snijdt de burgervader een reus achtige taart aan, waarvan alle be zoekers van Burgerzaken mogen meegenieten. Behalve in het stadhuis gaat de nieuwe lichting Rotterdampassen ook feestelijk m de verkoop in de publieksruimtes van de deelge meentekantoren, in een aantal club- en buurthuizen, de centrale bibliotheek aan de Hoogstraat en in de regiogemeenten. Tot slot mag iedereen die op 11 december een Rotterdampas aanschaft een greep doen in een grabbelton vol Rotterdampas-cadeaus. De meeste deelnemers aan het kortingsfestyn van de Rotterdam pas zijn ook in 1998 weer van de partij. Nieuw is dat pashouders mogen kiezen wat ze met de cou pon van Blijdorp doen: een keer naar de zoo voor ƒ3,50 of een jaar abonnement op de diergaarde voor halve prijs. De pas kost 120 gulden voor de inwoners van Rot terdam en de regiogemeenten. Voor mensen met een minimum inkomen kost de pas 10 gulden. Nieuwkomers in de regio betalen 25 gulden RotterdamDe Duitse dompteur en circusdirecteur Gerd Siemon- eit-Barum (66) krijgt dit jaar de Oscar Carré Trofee. De Club van Circusvrienden Nederland heeft de onderscheiding toegekend voor zijn opmerkelijke stijl van roofdierendressuur. De pnjs, een bronzen beeldje van de beeldhouwster Bep Stmm-van den Bergh, wordt vrijdag 19 de cember uitgereikt tijdens de pre mière van Keretoircus Ahoy3 in Rotterdam. Siemoneit presenteert dit jaar in Ahoy' een dressuur met zes witte tijgers. Door John Bunte Rotterdam—Bij de gemeenteraadsverkiezingen in maart vol gend jaar zijn er twee nieuwe politieke partijen, die specifiek voor de belangen van de migranten opkomen. Het gaat om de Partij van de Migranten en de Islamitische Partij Nederland. Beide groeperingen zijn door een en dezelfde persoon opge richt: F. Koch. Een derde nieuwkomer bij de raadsverkiezin gen is Nederland Mobiel, die zich ook in Schiedam en Spijke- nisse heeft aangemeld. Deze partij, die in totaal in elf ge meenten meedoet en zich straks ook richt op de Tweede Kamer, komt vooral op voor de belangen van de autobezitter. Woordvoer der C. Roos uit Brielle, tevens be trokken bij de nauw gelieerde stichting pro Auto Rotterdam: „Op plaatselijk niveau willen we ons verzetten tegen verkeers drempels, de doorstroming verbe teren en veel betere park and ride-voorzieningen. Die boven dien ook beter bewaakt moeten worden, zodat je raullen nog in de auto liggen als je terugkomt Ook zijn volgens ons de parkeertarie ven vee] te hoog. Er wordt, zeker wat de Rotterdamse binnenstad betreft, alleen maar een defensief beleid gevoerd. De mensen moe ten per se uit de auto, terwijl de winkeliers er toch bij zijn gebaat wanneer iedereen soepel met zijn auto in het Centrum kan komen." Naast de drie echte nieuwkomers doen ditmaal ook de ouderenpar tijen mee aan de gemeenteraads verkiezingen. Vier jaar geleden richtten zij zich nog vooral op de landelijke politiek, maar nu gaan het Algemeen Ouderen Verbond en de Unie 55+ met een gezamen lijke lijst proberen enkele raads- zetels te bemachtigen. Aanvanke lijk werd gepoogd dit in samen werking met SoHdair'93 van J. van de Scheur te doen. De oude renpartijen hebben Inmiddels met ex-bokser Tuur een wellicht nog grotere stemmentrekker in huis. Omdat de ouderenpartijen al (landelijk) stonden geregi streerd hoefden zy zich deze week niet aan te melden. Dit geldt ook voor een aantal par tijen, dat vier jaar geleden zonder succes aan de raadsverkiezingen meedeed. Zij hebben tot 20 janua ri de tijd om hun kandidatenUjt in te brengen. Het gaat om de uit- gaanspartij Tocado, de Broeder schapspartij van P. Bevers, de Partij van de Nabijheid van C, Jonkergouw (die overigens de laatste tijd geen vergadering van de PvdA-afdeling meer mist), de Nieuwe Commmunistische Partij Nederland van K. van der Hoeven en de Multi-Kulturele Partij. Deze laatste migrantengroepe ring zou ditmaal afzien van deel name aan de gemeenteraadsver kiezingen, Voor de MKP zijn ech ter twee nieuwe partijen in de plaats gekomen. Oprichter Koch, die geen bemoeienis had met de MKP, wilde aanvankelijk zelfs met drie partijen deelnemen. Naast de Partij van de Migranten en de Islamitische Partij Neder land had hij ook de Landelijke Pa triottische Partij in gedachten. Koch wil de partijen vooralsnog strikt gescheiden houden. .Mi granten stemmen op een migran tenpartij en moslims op een partij die heel specifiek voor hun belan gen opkomt," aldus Koch, die in Nederland is geboren en zich ook Nederlander voelt. „Vandaar dus ook die derde partij, die ik in ge dachten heb" Hij zal zelf de Islamitische Partij Nederland aanvoeren. Bij de PvdM wordt dat gedaan door M. Kluivert. Koch denkt vooral stem men te trekken van PvdA, CDA en Groen Links, die een behoorlij ke aanhang onder migranten heb ben opgebouwd. „Ik ben ook ge vraagd om daar op lijsten te gaan staan, maar ik heb er geen zin in om een meeloper te zijn." Rotterdam De meldkamer van de DCMR Milieudienst Rijnmond heeft in november dit jaar 612 klachten over stank genoteerd. Dat zijn er 145 meer dan in no vember vorig jaar. De meldkamer heeft dit jaar tot nog toe een klei ne 9000 klachten geregistreerd. Vorig jaar waren dat er 7056. In de top drie van bedrijven waar over werd geklaagd staat de Stena Discovery van Stena Line met 47 telefoontjes op de eerste plaats. Bellers klaagden over de stank van uitlaatgassen, terwijl Stena nog vorige maand maatregelen heeft genomen om de stank te verminderen. Op een goede twee de plaats staat het Bemisser be drijf Farm Frites. In totaal belden 29 mensen uitHellevoetsluis over een bak- en frituurlueht. Ook hier mochten maatregelen kennelijk niet baten. Een zurige lucht drong de neuzen van 29 Vlaardingers binnen. Onderzoek wijst in de richting van het Vlaardingse be drijf Van Ommeren. Door John Bunte RotterdamHet voormalig Twee de Kamerlid Frans Moor heeft be dankt als lid van de PvdA. Hij sluit zich aan by de SP en zal bij de komende gemeenteraadsver kiezingen ook als een van de pro minente duwers in de staart van de Rotterdamse kandidatenlijst fungeren. De afbraak van de sociale 2eker- heid, en in het bijzonder het m gang gezette AOW-beleid, was een aantal jaren geleden voor de in rioek van Holland woonachtige Moor reden de fractie de rug toe te keren. Hij deed dat samen met een andere Rotterdammer, Piet de Visser, die nu onderaan de lijst van de Stadspartij is terug te vin den. „Ik ben steeds lid gebleven omdat ik hoopte dat er voldoende men sen zouden blijven om de partij weer in de goede richting te krij gen. Dat de PvdA zich weer in eer ste instantie zou inzetten voor de mensen die het 't hardst nodig hebben. Maar dat is dus niet het Frans Moor Archieffoto Rotterdams Dagblad geval. Die leden zijn ook opge stapt. Ze hebben de afgelopen ja ren met duizenden bedankt en dan heeft het vuor my ook geen zin meer." Moor werkte de afgelopen maan den mee aan een toemee van de Socialistische Party door het land. Die bracht bem onder meer in het Maastheater in Rotterdam. „Overal m het land kwam ik men sen tegen die de overstao van de PvdA naar dc SP hadden ge maakt. Logisch, want dit is een goede vervanging van de vroege re PvdA." Enkele dagen geleden postte hij zyn brief aan het .landelijk be stuur van de PvdA, waarin hy offi cieel bedankte als lid. Een brief met paars lettertype. Om op ironi sche wyze aan te geven dat die po litieke kleur hem in het geheel met bevalt. „En ik realiseer me, dat een groot deel van de bevol king daar anders over denkt Want 'paars' is goed voor hen. Er wordt weer gezorgd voor verdere verlaging van de belastingen Rijk wordt dus rijker en arm ar mer. In zo'n beleid kan ik me met vinden. Met dat wat fractie en bewindslie den doen heb ik geen enkele bin ding meer Enhetconcept-vcrkie- zmgsprogram gaf me geen enkele hoop meer dat daar wijziging in optieedt." ..De afbraak van de sociale zeker heid zal nog verder worden door gezet," veronderstelt Moor. ..Daar kan ik geen mede-verantwoorde- lykheid voor dragen Het zou be tekenen, dat ik een beleid steun dat toestaat dat meer dan een mil joen Nederlanders onder de ar moedegrens zitten Verschnkke- lyk vind ik dat. En door myn lid maatschap zou ikdat nog financi eel ondersteunen ook. Dat kan ik echt met. Dat heb ik dus in een kort briefje laten weten." Of die boodschap in 'Den Haag' nog aankomt9 „Nee. ik heb niet 'de illusie dat ze daar wakker van zullen liggen Het zij ?o Moor heeft geen ambities meer om echt actief te worden in de po litiek, al heeft hy daar wel met landelyk voorman Jan Mary nis sen en de Rotterdamse lysltrek ker Chris van Heumen over ge sproken „Voor my hoeft dal niet m eer Ik h eb me voorgenomen on i me een aantal uren per week in te zetten om de SP nog verder uit te bouwen. En dat is het Nee. Hoek van Holland heeft nog geen SP-af- dehng. maar zover om zoiets op te gaan richten ben ik ook nog niet Ik ben hier wel heel actief in de huurdersvereniging Dat is cigcn- lyk hetzelfde werk dat de SP doel Want in de buurten vind je de kracht En daar kun je ook het meest direct voor de belangen van de mensen opkomen." RegifioTuur, met zijn moe der Eduardi na en lijst trekker P. J Overhand van de Oude renpartij: „Ik vond het mijn plicht om iets te doen. Foto Co es Kuiper/Rot terdams Dagblad Door John Bunte RotterdamHet was zijn moeder die hem aan het denken zette. „Ze is onlangs 55 jaar geworden. Wordt dus ook wat ouder. En ik maak me soms best bezorgd," zegt de voormalig wereldkampi oen boksen Regilio Tuur. „Voor oudere mensen is hier onvoldoen de geregeld. Ik wil me inzetten voor die groep. Al gaat het me vooral om het welzijn van m'n moedertje." Zij was het ook, die Tuur benader de. Nadat moeder Eduardina op haar beurt weer met iemand van de ouderenpartijen had gespro ken. „Ik heb het toen eens aange hoord en vond het eigenlijk niet meer dan mijn plicht om iets te doen," En dus staat Regilio Tuur op de gezamenlijke kandidatenlijst van het Algemeen Ouderenverbond (AOV) en de Unie 55+ voor de ge meenteraadsverkiezingen in Rot terdam. Hij is niet de eerste be roemdheid die de plaatselijke po litiek een handje komt helpen. Zo is Jules Deelder voor de tweede maal in de staart van de lijst van de Stadspartij terug te vinden en heeft Solidair'93 zelfs Rijk de Gooijer, niet eens in Rotterdam woonachtig, gestrikt. Maar Tuur op de lijst van de oude renpartijen is misschien wel de grootste verrassing. Voorzitter H. Barriel van het gezamenlijk be stuur vindt dat wel meevallen. „Hij wordt vanzelf 55 plus en ho pelijk nog ouder. Verder komt hij uit een gezin van tien kinderen en ergert hy zich aan de manier waarop wy in Nederland omgaan met oude mensen. Voor hem is dat net ais voor ons een principe kwestie." De in Hoogvliet opgegroeide bok- sheld onderschrijft dat Hy is gaarne bereid zyn motivatie toe te lichten. Al moet dat wel tussen de drukke werkzaamheden in zyn boetiek aan dr Oude Binnenweg door. Nadat soap-ster Jimmy Ge duld (Arthur m Goede Tyden, Slechte Tijden) van een nieuw zwart kostuum, overhemd en das is voorzien, heeft Tuur een paar minuten beschikbaar. Ja, hij maakt zich zorgen over hoe et met de ouderen wordt omge sprongen. Laatst nog werd bij hem in de buurt een oud vrouwtje beroofd. En zijn moeder, die woont nu ook in de binnenstad. Die mensen moeten toch gewoon over straat kunnen? „Ik weet nog: jaren geleden had je in dit winkelpand Jamin. Ik kwam daar weieens met myn va der En toen kwamen we vaak een man tegen die hier hep te wande len, meneer Frenk heet 'ie. Ik zie hem nu weer. Komt "ie langs met zyn stok. Hy durft alleen 's och tends nog zyn wandelingetje te maken. Dat hoort toch niet? De veiligheid moet gewoon verbe terd, zodat oudere mensen niet bang hoeven te zyn." In Amerika „Ik heb een groot deel van de laat ste negen jaar m Amerika ge woond en daar is de zorg voor ou deren pas echt slecht," vervolgt hij. „Daar wordt gewoon niets voor die mensen gedaan. Voorko men moet worden dat het straks met allerlei bezuinigingen ook hier die kant op gaat." Tuur staat op een tiende plek op de kandidatenlijst. Alleen via voorkeurstemmen kan hy in de gemeenteraad komen. „Maar dat doe ik sowieso met. Ik ben hele maal met politiek onderlegd en het interesseert me ook niet. Bo vendien zou ik er helemaal geen tyd voor hebben. Voor myn werk zit ik heel vaak in het buitenland Het enige dat ik voor de ouderen partijen kan doen is hen gebruik laten maken van myn naamsbe kendheid Ik heb heel duidelyk gezegd dat ik niets meer kan doen. Ik voel het als mijn plicht om de ouderen te heipen En, al klinkt dat dan misschien een beetje egoïstisch, dan vooral mijn eigen moedertje. Zij heeft my op de wereld gebracht. Dus moet ik nu voor haar klaar staan. En als dat op deze manier kan, dan doe ik dat gewoon." Lysttrekker P.J. Overhand, zelf afkomstig van de Unie 55+, is zielsgelukkig methaar lijstduwer. „Hy gaat ons procenten extra op leveren. Maar ik vind het vooral goed dat hy echt zo begaan is met net lot van de uuiieren. Ky doet dit uit overtuiging." Door Ben Maandag AmsterdamZe zyn al behoorlijk ver gevorderd in Amsterdam. Al thans, met de ontwikkeling van hun havengebied. Wat hier in Rot terdam de Maas is, noemen ze daar het IJ. En zoals we hier zitten met verouderde en verlaten ha venterreinen, doen ze dat daar ook, alleen heten die gebieden geen ScMehaven, MüJlerpier of Kop van Zuid, maar dragen ze na men als Houthaven, Silodam, Westerdokeiland, Java-eiland, KNSM-eiland, Borneo en Sporen- burg. Ook in Amsterdam moeten ze, volgens de overeenkomst met het njk die voortspruit uit de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening Extra (Vïnex), huizen bouwen. Ook in Amsterdam hebben ze die ver schraalde havengebieden langs het water uitgekozen om vele van die duizenden huizen neer te zet ten. En ook in Amsterdam probe ren ze daar nieuwe woonwijken te maken, die architectonische kwa liteit hebben en waai in hel waaid is te wonen. Rotterdam staat aan de voor avond van de invulling van de Schiehaven en de Müllerpier. Met de Kop van Zuid is de stad al lan ge tijd druk bezig. Om nu eens te kijken hoe ze in Amsterdam om- Maquette van de plannen voor Borneo en Sporenburg: Adriaan Geuze ontwierp een plan voor lage woningbouw in grote dicht heid. Foto gemeente Amsterdam gaan met de problematiek om van oude havengebieden moderne, hoogstaande woonwijken te ma ken, toog de commissie ruimtelij ke ordening gisteren een och tendje naai de hoofdstad. Tijdens een rondvaart en een wandeling door het havengebied staken de raadsleden hun licht op en zagen hoe het ook kan. In Amsterdam zijn ze nog het verst met het Oostelijk Havenge bied. Het aaneengesloten eiland met maar liefst twee namen, Java- eiland en KNSM-eiland, is al zo goed als volgebouwd. Java-eiland volgens een stedenbouwkundig plan van architect Sjoerd Soeters, die het eiland in verschillende eenheden opdeelde door gebruik te maken van 'grachten'. Op die aparte eilandjes werden bouw blokken neergezet, met woningen die ruimschoots uitzicht bieden over het water. Tien verschillende architecten zyn volgens de richt lijnen van Soeters aan het werk geweest. Hun prestaties zijn af te lezen uit de gevels van de bouw blokken. Het KNSM-eiland werd ingericht volgens een stedenbouwkundig plan van architect Jo Coenen. Die koos voor een geheel andere aan pak: verschillende, op zichzelf staande bouwblokken, die als zelfstandige eenheden in de leng te van het eiland zijn neergezet Tot die blokken behoort bijvoor beeld het kolossale woon- en werkcomplex van Hans Kollhoff en Christian Rapp, die in Rotter dam onlangs de Maaskant-prijs voor jonge architecten in de wacht sleepte. Jo Coenen maakte zelf een cirkelvormig bouwwerk op de kop van het eiland, waarvan de peperdure penthouses op de bo vensteverdiepingen nogal geliefd waren bij voormalige Ajax-spelers en hun trainer. Pikzwart Ook op het KNSM-eiland torent een pikzwart flatgebouw ontwor pen door Wiel Arets de lucht in. Het deed de raadsleden eerder denken aan een grafzerk en boe zemde hen nogal wat angst in: Arets heeft voor de Zalmhaven in Rotterdam twee van dergelijke gebouwen ontworpen, waarover de commissie by de presentatie van de maquettes al met echt laai end enthousiast was. Adriaan Geuze van het Rotter damse bureau West 8 maakte het inrichtingsplan voor twee inmid dels lege pieren m het U, Borneo en Sporenburg, waarvan de laat ste werd genoemd naar het enor me sporenemplacement dat er ooit lag. De gemeente Amsterdam wil op deze twee plekken een ho ge dichtheid van woningen ver wezenlijken. Gekozen is voor een 'dakenzee' van laagbouwwonin- gen, alle met een eigen ingang op de begane grond. Deze ritmiek, die werd ingevuld door gerenom meerde bureaus als OMA, Claus en Kaan en Van Berkel en Bos, wordt slechts driemaal door hoog bouw onderbroken, in de vorm van wat Geuze zelf 'meteorieten' noemt. De ontwikkeling van het plan kostte nogal wat moeite en veel studie, maar inmiddels is met de bouw begonnen en zyn de eerste resulaten te zien. Geluidscontouren Veel lastiger heeft de gemeente Amsterdam het m het westelijk havei gebied, waar een groot voedselbedrijf de ontwikkeling van de Houthaven tegenhoudt. De gemeente heeft het aantal van 1800 geplande woningen al tot de helft moeten terugbrengen, maai nog steeds wordt er niet gebouwd: het bedrijf is bang dat de geluids contouren -zullen worden aange scherpt, waardoor het niet meer naar behoren kan werken. De rechter moet uitkomst bieden. Op het Silodam houden krakers de grote bakstenen silo al acht jaar bezet L,r ligt een plan klaar om in dit pand woningen te bou wen, maar zover i& het voorlopig nog niet. Een traject van onder handelingen en procedures dient eerst doorlopen. Ook voor het gebied tussen oost en west in, het eiland met het Centraal Station, zyn groot scheepse plannen m de maak. De bussen, die nu allemaal op een on overzichtelijk plein vóór het sta tion hun halteplaatsen hebben, moeten straks verdwynen onder een grote overkapping aan deach- terkant van het CS. Daardoor wordt het plein toegankelijker en het openbaar vervoer achter het station weggestopt. Ook zoiets komt de Rotterdamse raadsleden bekend voor: het is dezelfde pro blematiek die bij het Rotterdamse CS speelt. M. Teenstra (WD) knikte dan ook begrijpend naar haar partijgenoot N. Janssens, toen deze plannen werden ver teld. En verder moesten de Rot terdamse raadsleden natuurlijk wat lacherig zien hoe Amsterdam wei kt aan een enorme ontvangst plaats van cruiseschepen, een 600 meter lange kade, waar drie sche pen tegelyk kunnen afmeren. Amsterdam mikt op de komst van, schrik niet, 140 cruisesche pen per jaar. Bij de ontwikkeling van de Mül lerpier en Schiehaven blykt tel kens de auto het grote discussie punt: moeten de nieuwe wijken autoluw of autovry worden? In Amsterdam zyn ze daar ook nog niet helemaal uit. Wel zyn er op het Java-eiland en KNSM-eiland veel ondergrondse parkeergara ges te vinden. In Borneo en Spo renburg kunnen autobezitters hun voertuig op een parkeerplek binnen de roodyn van de eigen woning kwijt. Geen groen Maar op Borneo en Sporenburg is de dichtheid van woningen tege lijk zo groot dat er vrijwel geen openbaar groen meer te beken nen is, „En dan gebeurt waarvoor jij bang bent," zei wethouder J.C. Kombrink tegen B. Kruse (Groen links), die in de commissie al ver schillende malen haar vrees heeft uitgesproken dat de auto's het openbare groen in de wijken Schiehaven en Müllerpier zullen opslokken. Kruse was trouwens de grote aan jager van deze excursie naar Am- dat de Amsterdammers het best aardig doen. Na afloop was ze dan ook tevreden dat de trip nu einde- lyk had plaatsgevonden. „Ik hoop dat de andere raadsleden er iets van hebben geleerd," zei ze.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 8