Eerbetoon aan het jonggestorven talent Leentje Leduc (1946-1976) Compleet feest met Van Dik Hout I Resnais wint Prix Delluc L.A. Confidential klaar voor prijzenregen Oasis nóg meer op de Beatlestoer 'Nancy' onvoorspelbaar Feestelijke Wintersalon 97 Galerie Blom Discussie over kunstvemieling Dunya Poëzieprijzen uitgereikt Rotterdams Dagblad Vrijdag 12 december 1997 d%'] I f*a ft. 1 Ir r Leendert 'Leentje' Leduc legde al heel jong een grote begaafdheid voor tekenen aan de dag Later volgde hij nog enkele tekenlessen aan de Academie van Beeldende Kunsten, maar die zullen Adverteren in deze rubriek, bel Edith van Kekem 010-4004408 fax:010-4004459 BELASTING DOUANE MUSEUM LASTIG WATER in beelden'geluid t/m6sept. 1998 Parklaan. 16. Rotterdam toegang gratis SASCHA'S 6AIISM Unboon 42 3012 EP ROTTERDAM G««f kumt «Is ca»») 1 Urtgeörod colbcHo van kunst ScfMtóenjon Besten. Btoemon or, HeMon Jos Gielen DE GOLFER brons, 1997. hoogte 20 cm oplage: 16 ex. pnjs: ƒ1.450,- bestellen* tel 078-6133143 fex 078*6310317 Riedijk 104, Dordrecht open: donaat van f 3 00-17.00 uur Jaques Bage, Hubert de Boer, Harrie Gerntz, Jaap Hillenius, Stef Jurriën, Mart Kempers, Fon Klement, Ad Kroese, Rei- nier Lucassen, Ger Lataster, Arnold Niessen, Pascal Ra dar (beelden), Anne Vignal, Yang Din. t/m 31 dec. Joh. deWittstraat43 Dordrecht (1 min vanaf staiion Dordrechtcenir) wo t/m za van 12 -18 uur. In december iedere zondag 2e Kerstdag. Tel. fax: 078-63131 30 Nu in het hart van Rotterdam vie efi painting art and decorations sterk in stijl en kleur! Westereingol 32A.3014- GS Rotterdam ter 01O-241 74 96 Openingstijden woensdag t/m zaterdag van 11 tot 6 A -^-TA-HWA JL 4jL Directe import uit Chi na. Wij zijn gespeciali seerd in Chinesekunst en kunstnijveitieid. Grote coliectie Rose wood en lakmeubelen, lampen, vazen en bloempotten. .topkwaliteit in Nederland Strandweg 167-171, Boulevard Scheveningen. Tel. 3522380- fax 3506351 Spiegels en sexsymbolen speelden een voorname rol In het werk van Leduc. Inzet: Leendert Leduc, autodidacten Inhet Rotterdamse culture le leven een markante verschijning, was als beeldend kunste naar Van vele markten thuis. Foto's ArehlefRotterdamsDagblad Door Rien Vroegmdeweij Rotterdam - De jong en tragisch gestorven Rotterdamse illu strator Leendert Leduc (1946-1976) is nog niet geheel verge ten. In het kunstcentrum Koffie Verkeert in de Van Speyk- straat in Rotterdam wordt tot 13 januari werk van hem geëx poseerd. Hij was in de jaren van de 'flower power' en de psy chedelica een markante verschijning in Rotterdam. Hij was een veelgevraagd illustrator voor tijdschiften, maar het werk dat nu wordt geëxposeerd is vrijgekomen uit de depots van de BKR, beter bekend als de 'regeling', die m 1987 werd afge schaft. nauwelijks iets hebben toege voegd aan het talent dat hij toen reeds als autodidact had ontwik keld. Als zovele kunstenaars keer de hij zich af van het conventione le kunstonderwijs en zocht zijn weg in de opwindende wereld van de jaren zestig. Als Rotterdammer was Leduc met alleen een exponent van zyn tijd, maar ook van de plaats waar hij werd geboren en opgroeide Op zestienjarige leeftijd ging hij naar zee en reisde als een van de laat ste ketelbmkies de hele wereld af op schepen van de Rotterdamse Iioyd. De exotische inspiratie van zyn latere tekeningen en schiide- rijen zai daarom niemand verba zen. De Tempel De jaren zestig waren zyn meest productieve jaren als kunstenaar en illustrator. Hy tekende voor geïllustreerde bladen als Margriet en Avenue en werktenadat Job Pannekoek hem in Hilversum had geïntroduceerd als decor ontwerper voor veel "de televisie', z.owel voor educatieve program ma's als voor de shows van de jon ge Jos Brink. Hij ontwierp hoezen voor grammofoonplaten, toneel maskers en muurdecoraties voor een nachtclub en voorde poptem pel De Tempel in een voormalige kerk aan de West-Kruiskade. Dat hij niet alleen maar illustrator was, maar ook beeldend kunste naar, bewees hij met zijn opname in de BKR, waar zyn werk zeer ge liefd was, zowel in de verkoop als Rotterdam Alle mensen die de afgelopen weken een me-' ning hebben geventileerd naar aanleiding van de vernieling van Bamett Newman's schil derij 'Cathedra' hebben van kunstcentrum Witte de With een uitnodiging gekregen een debat hierover bij te wonen. El ke andere belangstellende is woensdagavond 1? december uiteraard ook welkom (wel te voren reserveren via tel. 4110144). Aan het, openbare debat gaat een paneldiscussie vooraf tus sen kunstenaar Jan Andriesse, de kunstjournalisten Ariejan Korteweg en "Wama Ooster- baan Martinius, kunstcriticus Anna Tilroe en kunstweten schapper Wouter de Nooy van de Erasmus Universiteit Rot terdam als voorzitter. Directeur Bartomeu Mari van Witte de With is benieuwd of de discussie een antwoord kan geven op zijn vraag of de te genwoordige kunstjoumalis- tiek alleen maar voedsel geeft aan bestaande onvrede over de hedendaagse kunst of gewoon zelf verzint dat die onvrede zou Parijs - De Franse filmregisseur Alain Resnais is dit jaar een van de winnaars van de Prix Louis Delluc, een van Frankrijks meest prestigieuze filmprijzen. Hy moet de prijs delen met zijn collega-fil mer Robert Guediguian, aldus de juiy gisteren. De 75-jarige Resnais krijgt de pnjs voor zijn film 'On connait Ia chanson' ('Altijd hetzelfde liedje'). Hienn beeldt hij de gemoedstoe stand van de hoofdpersonen uit aan de hand van bekende Franse chansons. 'Manus et Jeannette' van Guedi guian was dit jaar een onverwach te hit in de FYanse bioscopen. In de eerste week hebben een half mihoen Fransen deze liefdesge schiedenis gezien. Aan de Pnx Louis Delluc, die sinds 1937 wordt uitgereikt, is geen geldbedrag verbonden. Del luc (1890-1924) was zelf filmer en scenarist, maar werd vooral be kend als filmtheoreticus en criti cus. Door Pieter van Lierop De Amerikaanse National Board of Review heeft de film 'LA Con fidential' uitgeroepen tot de beste film van het jaar. De prijs wordt vaak gezien als een goede indica tie voor welke films in het jaar daaropi met de Oscars gaan strij ken. De film speelt in de jaren '50 en draait om een detectiveduo, ge speeld door Hussel Crowe en Ke vin Spacey. De laatste heeft ken nelijk een goede hand voor het kiezen van scenario's. In de afge lopen jaren speelde hij onder meer in de klappers 'Seven' en 'The Usual Suspects'. Spacey liep echter de vermelding voor de beste acteerprestatie mis. Die ging naar Jack Nicholson voor zyn rol in 'As Good As It Gets'. Beste actrice werd Helena Bon ham Carter voor haar vertolking in 'The Wings of the Dove'. Paul Verhoevens science fiction- film 'Starship Troopers' heeft het aan de top van de Amerikaans- box office-lijsten één week volgt houden. Gedurende de tweede vertoningsweek tuimelden de op brengsten 57 procent naar bene den en werd 'The Jackal' de nieu we nummer 1Maar deze 'remake' van 'Day Of The Jackal' (in 1973 gebaseerd op de gelijknamige misdaadroman van Frederick Forsyth) heeft ondanks de hoofd rollen van Bruce Willis en Ri chard Gere de toppositie evenmin langer dan zeven dagen vast kun nen houden. Nu prijkt 'Mortal Kombat Annihilation' op 1, ge volgd door 'Anastasia' (een Disney-achtige tekenfilm van Fox) en John Grisham's The Rain maker (een nieuwe 'Coppola', met Matt Damon en Danny DeVïto). Starship Troopers kreeg opnieuw 53 procent terugval in opbrengst te verduren en bungelt nu op een zevende plek, met Amerikaanse revenuen van ruim 47 miljoen dollar tot nu toe. Daarmee is voor de Nederlandse Hollywoodregis- seur de buit al binnen. Voor dit ty pe films geldt tegenwoordig als vuistregel dat de inkomsten op de Amerikaanse markt in de rest van de wereld worden verdubbeld. Wereldwijd ?a! de teller vermoe delijk in de buurt van de 110 mil joen blijven hangen. Dat zou bete kenen dat de productiekosten worden terugverdiend en er een nettowinst mogelijk is van een miljoen of tien. Staiship Troopers wordt in januari in Nederland uit gebracht Burt Reynolds (tegenwoordig zonder snor) is la Travolta toch Ineens weer boven Jan. Foto Reuters In de laatste maand van het jaar is het dnngen m de Amerikaanse bioscopen. Allereerst dienen zich in de superfilms aan die gedacht aren om tijdens de feestdagen superwinsten te maken. Naast de nieuwe James Bondfilm 'Tomor row Never Dies' zyn de grote ti tels van december: 'Titanic' (van James Cameron), 'Amistad' (van Steven Spielberg), 'Kundun' (van Martin Scorsese) en 'The Post man' (van en met Kevin Costner). De decemberfilm waar iedereen in de busmess hevig naar uit kijkt is 'Jackie Brown'; dneeneenhalf jaar na 'Pulp Fiction' eindelijk een nieuwe 'Tarantino'. In Hollywood is Burt Reynolds de acteur die met het meeste genoe gen zal terugkijken op het jaar 1997. Twaalf maanden geleden zat deze uit de gratie geraakte acteur (20 jaar terug was hij een super ster) tot aan zijn nek in de schul den ten bedrage van 10 miljoen dollar. Uiteindelijk werd hij bank roet verklaard. Uit pure armoede liet hij zich strikken voor een rol in de low budget-productie 'Boo gie Nights' (geregisseerd door de onbekende Paul Thomas Ander son), waarin hij de rol speelt van een regisseur van pornofilmpjes. 'Boogie Nights' is uitgepakt als een opmerkelijk geestige en voor Amerikaanse begrippen zeer ge waagde satire waarmee ui zeven weken tijd 20 miljoen dollar is ver diend. De film heeft al een enorme cult- status gekregen en begint m Eu ropese festivals op te duiken, zo als twee weken geleden in Thes saloniki waar het een van de meest gewaardeerde films van het hele programma werd. Vooral de ironie die Burt Reynolds mee geeft aan zijn rol, maakt dat Boo gie Nights slaagt waar op een ver want thema The People vs. Larry Flint' het bij het publiek liet afwe ten. 'Boogie Night' lijkt voor Rey nolds te doen wat 'Pulp Fiction1 deed voor Travolta. Ineens heeft Burt de rollen weer voor het uit zoeken. Een trend voor de laatste jaren van het huidige millennium: ko medies in de stijl van de jaren vijf tig en zestig. De Britse succesko medies 'Brassed Off en 'The Full Monty' zien er eigenlijk al uit als of ze 35 jaar geleden werden ge maakt, maar in Amerika slaat men nu werkelijk aan het rccy clen. 'The Court Jester', een van de befaamdste komedies van Danny Kaye, krygt een nieuwe versie met in de hoofdrol Mike Myers. Nadat de Jerry Lewis-klas- sieker The Nutly Professor' meer dikjes dan dunnetjes, maar in elk geval zeer lucratief, werd overge daan met Eddie Murphy in de hoofdrol, wordt er gevochten om een hele reeks andere Lewis-ti- tels. 'The Errand Boy' was al ver kocht aan maatschappij Touchs tone (onderdeel van het Disney- imperium) en onlangs wist. MGM beslag te leggen op de remake rechten van The Bellboy, de klucht waarmee Jerry Lewis in 1960 debuteerde als regisseur. Van de Chinese regisseurs die zich recentelijk in de westerse ci nema aanzien hebben verworven, is Ang Lee degene met klaarblij kelijk het meeste culturele inle vingsvermogen. Driejaar geleden bewees hy met de Jane Austen- verfilming 'Sense And Sensibili ty' dat hij een evocatie van het vo rige eeuwse Engeland net zo over tuigend op het doek kon zetten als we gewend waren van een specia list als James Ivoiy. In Nederland wachten we nog op 'The Ice Storm' waarmee Lee dit jaar in Cannes succes had. Die film le vert een nauwgezette studie over de deprimerende effecten van de seksuele revolutie op de moraal van de Amerikaanse middenklas se in de jaren zeventig, Thans maakt Ang Lee voorbereidingen voor een heuse western. De titel wordt 'To Live On' en hoofdrollen zijn vastgelegd voor Skeet Ulrich, Tobey Maguire en zangeres Je wel. Rotterdam - De song doet de Britse critici mymeren over 'Hey Jude' en de videoclip is al vergeleken met 'Yellow Submarine': in haar nieuwe single 'All Around The World' gaat Oasis helemaal op de Beatlestoer. Clipzender MTV heeft vandaag de primeur van de video. Twee dagen later zendt het zelfde station ook een concert uit dat de succesvolle Bntpopband in thuishaven Manchester geeft. De single-cd verschijnt op 12 januari. 'All Around The World' staat op het album 'Be Here Now1, dat bij het uitkomen in augustus alle Britse verkooprecords deed sneu velen. In vier dagen tijd vlogen er meer dan een miljoen exemplaren van het schijfje over de toonbank. In Nederland was 'Be Here Now1 al bij uitlevering goud (50.000 be stellingen). Daarna zijn er nog zo'n 25.000 stuks verkocht. Vol gens de Nederlandse vertegen woordiging van platenlabel Epic Records spoort dat aardig met de verwachtingen. Oasis speelt overigens behalve bij The Beatles ook wel eens bij ande ren leentjebuur. Voorman Noel Gallagher biechtte onlangs zon der blikken of blozen op dat hij in de hitnummers 'Don't Look Back In Anger' en 'Stand By Me' regel recht de gitaarloopjes uit David Bowie's 'All The Young Dudes heeft nageaapt. Rotterdam - In het Bibliotheek theater zyn gisteravond de Dunya Poézieprijzen 1997 uitgereikt De selectiecommissie maakte dit jaar een keuze uit het recordaantal van 267 inzendingen, onder wie 78 dichters die niet m Nederland ge boren zijn. De uitverkorenen zyn Marwan Ali (Syne), Chalaan Cha- rif (Irak), Ria van Amelsfoort (Ne derland), Mehmet £etin (Turkije), 'Joz Knoop (Nederland), Sylvia Hubers (Nederland), Hrvoje Sen- da (Pero) (Centraal-Bosnie) en Harry Provoost (Nederland). De vierkoppige jury van de Dunya Poëzieprijzen 1997 stond onder voorzitterschap van schrij ver-dichter Jan Eijkelboom. Uit het juryrapport blijkt dat de leden content zijn met het hoge niveau van de inzendingen. 7 - in de uitleen. Met de hernieuwde belangstelling voor gedroogde ba nanenschillen, paddo's en andere psehyehedehea zal het werk van Leduc ook de jongste generatie aanspreken. Want de geestverrui mende middelen waren onmis kenbaar een bron van inspiratie of op zyn minst een hulpmiddel om zyn nfectionistische teke ningen te vervaardigen. Hel ken merk daarvan is een particuliere, buitennissige symboliek er. een iconografie van maskers, spie gels, schoenen, laarzen en sex symbolen, met veel gedaantewis selingen tussen clowns, saters, nimfen en pin-ups Grimmig vervolg In de vToege jaren zeventig was Leendert Leduc een jonge kun stenaar, die het byna had ge maakt Het succes lag als het ware om de hoek. Maar het liep anders. De romantiek van de flower po wer. die in de jaren zestig de jon gerencultuur in zyn greep had, kreeg m de jaren zeventig voor velen een gnmmig vervolg De vrolyke bloemen, symbool van kracht en optimisme, verwelkten in de nacht van de zwarte roman tiek, het domein van hel verval en de dood. De middelen die de geest hadden moeten verruimen, brachten slechts chemische reacties m de hersenen teweeg, die haaks op de werkelijkheid stonden Met name de eerste helft van de jaren zeven tig was een periode waann alles mocht en kon. Maar ook een tyd waarin alles móest. Talent voor te kenen of voor wat dan ook was niet genoeg om m de krankzinni ge wereld van 'de sien' voor vol te worden aangezien. Je moest ook nog gek of op z'n minst tceirdzyn. Op een nachtelyke wandeling m juli 1976 sloeg Leendert Leduc een winkelruit in, nam een speel* goedohfantje mee. werd opgepakt en in de cel van een politiebureau gestopt. Naar zyn waarschuwing dat hy claustrofobisch was aange legd, werd door de dienstdoende agent met geluisterd. Hij stierf, 32 jaar oud. Hy had zich aan zijn spij kerbroek m een politiecel aan het Haagse Veer verhangen. Door Yvette Benningshof Rotterdam Vele, vele malen bedankte Martin Buitenhuis, frontman van het populaire Van Dik Hout, gisteravond het afge laden Nighttown. De Neder landstalige rockband uit Den Helder had •Rotterdam' bijna twee uur lang volledig op haar hand gehad en daar ook dank baar gebruik van gemaakt Vooral de nieuwe nummers van de recente verrassing Kopstoot - van een vlinder', het derde al bum in drie jaar tijd van het Noord—Hollandse kwintet, zorgden voor enige afwisseling in de vertrouwde rock- en blues schema's waar Van Dik Hout tot voor kort in grossierde, De lek ker in het gehoor liggende gi taarmelodieën van de 'snaren- beulen' Sandro Assorgia en Da ve Rensmaag werkten bijna ver slavend. Dit tweetal plus bassist Beryamin Kribben en drummer Louis de Wit begeleidden de goudeerlijke teksten van de blonde blikvanger, als waren het gezongen gedichten die 'slechts' moeten worden voorzien van een muzikale achtergrond. Dit vól niet zeggen dat het een ingehouden bedoening was. In- tegendeeL De frisse midtwinti- gers lieten hun ware Nederland se hart rocken en rollen. De ver tolking van de doorbraakhit (en nog steeds grootste singlesuc ces) 'Stil in mij' riep aan het eind van de rit zelfs even een onver valste stadionsfeer op. Alle pak weg elfhonderd kelen zongen uit volle borst mee. Het in leef tijd sterk uiteenlopende pu bliek, toch al goed op de hoogte van Buitenhuis' tekstvondsten, maakte het feest daarbij com pleet door meegebrachte sterre tjes aan te steken dan wel de lust tot 'stagediven' bot te vie ren, voorzover dat werd toegela ten. Het aanhoudende succes van Van Dik Hout is het (zoveelste) bewijs dat het 'moerstalige' pop- lied vtéer vólopleèft etibévfeëegt Dat terwijl er naast talent zeker ook een flinke dosis lef voor no dig is om de 'stroeve' Nederland se taal in een pakkende muzika le vorm te gieten. Met de melan cholieke dichter Buitenhuis als ideeënrijke kopman is deze band er eentje om trots op te zijn. Zolangzyn romantische ge voelens hem blijven inspireren, zal Van Dik Hout ontgetwijfeld goeie nummers blijven produce ren en haar intussen solide posi tie in het vaderlandse clubcir cuit behouden. Vandaar ook dat Nighttown blij is Buitenhuis en de zijnen opnieuw voor een 'avondje Rotterdam' te hebben kunnen boeken; op donderdag 28 mei zijn ze er weer. Van Dik Hout in Nighttown, bijgewoond donderdagavond (uitverkocht) artiest Nancy Works On Payday album 'Working For Curio City' label Cnsis Records d u u 53:46 min. De stem van Alex Siegers, de zanger van Nancy Works On Payday, leent zich bij uitstuk voor muziek die onvoorspelbare richtingen inslaat. Als frontman van dit Nijmeegse funkpop-gezelschap bewijst hij wederom een van de 'lenigste' vocalisten van Nederland te zyn. In de veertien nummers op deze derde cd geeft hij blijk een breed scala aan zangstijlen perfect te beheersen. Soms zingt hij slaperig a la Robbie Robertson ('A world ruled by apes'), dan weer rauw en hiphoppend (Can't live without your love') en een groot gebied er tussenin. De muziek is veelal licht zweverig en kabbelend, maar altijd van fraaie melodiewendingen voor zien. In het funk/pop/rock-genre heeft NWOP een bescheiden naam opge bouwd, maar nu is het tijd deeultstatus af te schudden. Het materiaal op dit album geeft daar alle aanleiding toe. De variatie en het instrumenta le vernuft is groot. Alle reaen dus om benieuwd te zyn naar het gelegen- heidsverbond dat Siegers komende dinsdag aangaat met het Conserva torium Rock Ensemble. In de WP-zaal van het Rotterdams Conservato rium begeleidt het ensemble Siegers. Daar zullen de Rotterdammers op basis van het ingenieuze muzikale aanbod op deze cd de handen vol aan hebben. Dezelfde avond staat het ense~ 4e ook nog good old Kaz Lux terzijde. JoopBreedveld

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 10