Europese top al bijna mislukt Schiedam neemt massaal afscheid van John Öldham KtPMtf o Belastingplan maakt eind aan profijtelijke trucjes Conferentie in Luxemburg over uitbreiding EU begint in mineur Ajax brengt zichzelf bijna in problemen Nieuwe bouwcombinatie gaat Sophiatunnel boren Binnenland Schoenendozen vol kerstpresentjes voor arme kinderen Adams draagt Rotterdamse das bij bezoek aan Tony Blair Opinie Von der Gablentz: grotere Europa is ailang een realiteit Op koers Het veelzijdige leven van een arts Sn de haven Havenfestival wordt fors uitgebreid Chaos op ruit Rotterdam Brand op Heathrow Bomen Kralingse Bos winnen van het CHIO Abonneeservice Konmar Beste Supermarkt van Nederland!* t% Rozenburg gooit kont tegen krib Opinie 6* Regio 9,1 ,13 Op koers 15^17 Barometer 2*0*;*'rRTV'21% - té Sort*. I Jaargang 7 Nummer 2063 I Vrijdag 12 december 1997 -T I Westblaak 180 13012 KN Rotterdam, 010-4004400 erdams Dagblad Onafhankelijk Rotterdam Geny Adams, lei der van de Noord-Ierse partij Sinn Fein, is een man van zijn woord. Gisteren, na de histori sche besprekingen met de Erit- se premier Tony Blair, droeg hij tijdens de afsluitende perscon ferentie voor de deur van Dow ning Street 10 duidelijk zicht baar een das van de Économi sche Faculteitsvereniging Rot terdam, maakte de EFR bijna juichend bekend. Hij had de das onlangs in Rotter dam gekregen. Adams bracht op 19 november een dag door aan de Erasmus Universiteit, waar bij hij een lezing gaf over de rol van Sinn Fein in het Noord-Ier se vredesproces. Tijdens het di ner bood het EFR-bestuur hem een groen/oraiye EFR-das aan. Adams was er blij mee en beloof de het 'strofe' te zullen dragen bij het eerstvolgende vredes overleg, De EFR stelt premier Blair ook zo'n das in het vooruit- (VVV 5 Zie iok weerbericht op pagina 20 Gerry Adams, met Rotter damse stropdas, bij het ver laten van Downing Street 10. Foto Kevin Lamarquo/Routers zicht als hij de vereniging be zoekt. Zie ook pagina 7 Den Haag Belastingadviseurs die fiscale trucjes verzinnen voor hun klanten moeten zich zorgen maken ovflrJhjlfl eigea jakomen. De nieuwe belastingregels die gis teren zyn gepresenteerd zullen hen brodeloos maken, voorspelt staatssecretaris Vermeend (Fi nanciën). In het nieuwe belasting plan is onder meer geregeld dat inkomen uit vermogen, zoals koerswinst op aandelen, volgens een vast tarief wordt belast. Dat maakt een eind aan allerlei opzet jes waarmee vermogenden zich uit de klauwen van de fiscus we ten te spelen. De belastingadviseurs zelf den ken juist meer werk te krijgen. Volgens hen is de beloofde een voud in de plannen ver te zoeken. De nieuwe regels voor de lijfren tes en het schrappen van de hypo theekrente-aftrek voor de tweede woning staan volgens de advi seurs borg voor veel werk. Het ontwerp van het kabinet voor een nieuw belastingstelsel voor de 21ste eeuw is gisteren met zo wel lof als kritiek ontvangen. De regeringspartijen zijn positief Rotterdam Het Wereldhaven Festival Rotterdam, de vroegere Wereldhavendagen, moet binnen enkele jaren uitgroeien tot het grootste maritieme evenement van Nederland. Daarvoor zal het programma fors worden uitge breid en komen er speciale onder delen om vooral meer jongeren en senioren te trekken. Voor de edi tie van komend jaar (4,5 en 6 sep tember) wordt al gewerkt aan een 'Nacht van Duizend Sterren' met optredens van {top)artiesten op pontons op de zaterdagavond, ge volgd door een groots vuurwerk, Volgens de organisatie moet dit 'het niet te missen hoogtepunt' van het Wereldhaven Festival worden. Voor de komende jaren wordt ge dacht aan uitbreiding van het pro gramma met ondermeer een klas siek concert op de Erasmusbrug, een massaal kinderconcert met speelgoedinstrumenten, een hardloopwedstrijd (de Gouden Haven Mijl) en een meerdaagse Europese vuurwerkwedstrijd. Al in 2000 moet het Wereldhaven Festival Rotterdam meer dan een miljoen mensen trekken. De laat ste editie, afgelopen september, trok naar schatting 265.000 bezoe kers. Zie ook pagina 15 over hel stuk van minister Zalm en staatssecretaris Vermeend. Het CDA vindt dat te weinig dui delijke keuzes zijn gemaakt. De basisgedachte van het nieuwe stelsel is dal minder belasting moet worden betaald over het in komen en meer over consumptie en milieuvervuiling, onder meer door een verhoging van de BTW, Zie ook commentaar op pagina 3 en pagina 5, Luxemburg/Den Haag Aan de vooravond van de Europese topconferentie over de uitbreiding van de Unie was de stem ming in Luxemburg in mineur. De Luxemburgse premier June- op zijn beurt met een veto over de Rotterdam Een ongeluk op de Van Brienenoordbrug heeft van ochtend voor een enorme ver keerschaos gezorgd. Op de snel wegen rond Rotterdam stond het verkeer urenlang vast. Om kwart voor' zes botsten op de midden- baan twee vrachtwagens op el kaar aan de zuidkant van de Van Brienenoordbrug in de richting van Dordrecht. Later raakten nog twee andere vrachtauto's en vijf personenauto's bij het ongeluk betrokken. Er vielen vijf gewon den. De politie zag zich genood zaakt de hele rijbaan af te zetten, zodat het verkeer over de meest westelijke baan moest worden ge leid, wat voor files zorgde vanaf het Schieplein en vanaf de ri'ch- ting Gouda. ker, dit halfjaar voorzitter van de EU, slaagde er gisteren niet in het belangrijkste struikelblok voorde vergadering - de controverse tus sen Griekenland en Turkije - uit de weg te ruimen, Daarmee is vol gens premier Kok en minister Van Mierlo van Buitenlandse Za ken de kans aanwezig dat de van daag en morgen te houden top van Europese staats- en rege ringsleiders mislukt. De relatie Griekenland/Turkije bezet een sleutelrol bij de besluit vorming over de uitbreiding van de Unie met maximaal elf nieuwe lidstaten. Volgens minister Van Mierlo kan de zaak-Turkije onmo gelijk worden losgekoppeld van de discussie over de toetreding van nieuwe lidstaten. Turkije kan immers roet in het eten gooien bij het lidmaatschap van het Grieks- Turkse Cyprus, één van de elf kandidaten. Griekenland dreigt Londen Op de luchthaven Heathrow bij Londen heeft van morgen een grote brand gewoed. De brandweer heeft het vuur in middels onder controle. Een groot deel van de luchthaven is afgezet, evenals de wegen ernaartoe. Het binnenlands en het Europees vliegverkeer zijn zeker tot 16.00 uur gestremd. uitbreiding als Cyprus niet wordt voorgetrokken. Dit kan het hele uitbreidingsproces van de EU in gevaar brengen. „Aan de top kleeft een meer dan gemiddeld risico op onvoldoende resultaat. Wij gaan met onbestem de gevoelens naar Luxemburg," zei premier Kok gisteren in de Tweede Kamer. Van Mierlo zei ronduit dat de top kan stuklopen op de kwestie-Turkije. „Dat kan op termijn nog rampzalig uitpak ken." De Luxemburgse premier heeft deze week alles op alles ge zet om de meningsverschillen tussen Turkije en Griekenland weg te masseren. Na afloop van een spoedbezoek aan Athene bleek deze week echter al, dat de Griekse premier Simitis niet van plan is zijn blokkadepolitiek je gens Ankara op te heffen. Een tweede onderhoud tussen Junc- ker en de Turkse premier Yilmaz verliep al even stroef. Als gebaar van goede wil had Juncker Yilmaz uitgenodigd voor een diner, zaterdag na afloop van de topconferentie. Die uitnodi ging werd na het onderhoud in Ankara echter verscheurd, omdat was gebleken dac de Turkse rege ring en Europese premiers niet veel trek hadden in een copieus etentje na twee dagen vergade ren. Het annuleren van het diner betekent een nieuwe terugslag in de nog kwetsbare relatie tussen Ankara en Brussel. Zie ook pagina 6 en pagina 7 Rotterdam De omstreden kap van 51 bomen in het Kralingse Bos is van de baan. Daarmee wordt ook een streep gehaald door de plannen die er lagen om het CHIO uit te breiden en van betere faciliteiten te voorzien. De Rotterdamse gemeenteraad weigerde gisteren anderhalf mil joen beschikbaar te stellen voor een plan, waarin de deelgemeente Kralingen en het CHIO-bestuur zich uiteindelijk hadden kunnen vinden. In dat plan was uitgegaan vade kap van 51 bomen om ruimte te maken voor uitbreiding van de paardensport. Bovendien zou er een weg in het bos moeten wor den aangelegd. Ter compensatie van de kap zou voor jonge aanwas moeten worden gezorgd. De fracties van CDA, WD en D66 steunden het voorstel, maar kwa men enkele stemmen tekort. Het voorstel werd uiteindelijk met 23 tegen 20 verworpen. Dat gebeurde onder luid gejuich van de publie ke tribune, die vol zat met men sen die actie hadden gevoerd te gen de bomenkap, CHIO-woord- voerder J. Schoufour toonde zich na afloop bijzonder teleurgesteld. Volgens hem is het evenement zonder uitbreiding op termijn ten dode opgeschreven. Het CHIO zal de status als hippisch internatio naal topevenement verliezen. An dere Nederlandse steden staan volgens hem in de rij om het eve nement over te nemen. Zie ook pagina Rotterdam Schouderklopjes van onder anderen trainer Morten Olsen (links) voor Jari Utmanen, die In Bochum zowaar zijn opwach ting maakte. Foto Marcel Antonlsse/ANP Bochum Lichtzinnigheid be zorgde Ajax gisteravond in Bo chum even een zware fase. De Duitse dadendrang werd echter op tijd gestopt. De Amsterdam mers lieten VfL Bochum even ruiken aan de volgende ronde en gaven de opponent een paar minuten hoop. Maar de afron ding bleef uit en Ajax bereikte toch nog vrij gemakkelijk de kwartfinales in het UEFA Cup toernooi (2-2). Een lastig karweitje werd in het volgepakte Ruhrstadion knap geklaard, niet in de laatste plaats dankzij hettactisch steek spel van trainer Molten Olsen, die toch een beroep kon doen op Jari Uitmanen, zij het dat de Fin pas na ruim een uur zijn op wachting maakte. Met de aan dacht voor Litmanen liet Olsen Dani voelen dat van hem grote daden werden verwacht. Die prikkel deed tegen Bochum zijn werk. De Portugees was Ajax' uitblinker en scoorde bovendien de bevrijdende 2-2. Shota Ar- veladze had de score geopend. Zie ook pagina 27 Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur Telefoon: 010-4004 444 OmaieiHuurwerct haf twee minuten stil op het Broersvest, waar de aanwezigen hun emoties de vrije leop lieten bij de herdenking van de zinloze dood van John Oldham. fou> Jtoei ouwnra Door Sander Sonnemans Schiedam Honderden Schie dammers hebben gisteren tij dens de koopavond in hun stad met een stil protest gereageerd op het zoveelste geval van zin loos geweld waarvan de in Ne derland woonachtige Engels man John Oldharh zaterdag nacht het slachtoffer werd. Om 20.00 uur.wërd bij dë enorme bloemenzee twee minuten stil- te in acht genomen. Toén wérd ook het verkeer stilgelegd. Bij de' gedenkplaats op de Broersvest, waar Oldham om het leven werd gebracht, verza- meldèn zi(b. niet alleen vrien den onbekenden maar ook veel burgers die hun afschuw, woe-: de en bezorgdheid over het tóe- nemende geweld tot uitdruk king wilden brengen. Oldhams ouders woonden de wake niet bijZe zijninraiddels wel in Ne derland en gaan vandaag naar het monument „Ze kunnen het vanavond niet aan," zegt éJvan Johns vrien den. „Ze laten de mensen wel weten dit enorm te waarderen." De twee verdachten, jongens van 17 en 18 jaar, zijn inmid dels voorgeleid aan de officier van justitie en verhoord door de rechter-commissaris. Vol gens hun verklaringen zou het tweetal van' plan zijn geweest het slachtoffer te beroven van zijn geld. „Dat kan," zegt jras- officiermr; XWèsselink', „aan- 'v vankelijk misschien de bedoe- ling 4jn geweest Maar het slachtoffer is geen cent kwijt- geraakt, wel zijn leven. De be roving is ér niet van gekomen." Modehuis Sïoti waar de herden kingsplaats pal voor de deux ligt, hield tijdens de wake de deur dicht. Bedrijfsleider Ren- nie Dartée: ,iWé maken er geen punt van dat hier het monu ment is opgericht en de wake tijdens koopavond wordt ge houden. Als het hier zwart ziet van de mensen, gaan de klan ten zich daar toch niet door heen lopen wurmen. Dc direc teur maakte er ook geen pro bleem van dat we de winkel dichthouden. Het is ook een kwestie van respect, denk ik." Al tegen half zeven verzamel den mensen zich bij het monu ment. De met dranghekken af gezette ruimte bleek al snel te klein, want het aantal kennis sen, vrienden eri vreemden dat bloemen wilde neerleggen of een kaarsje wilde aansteken was enorm. De Broersvest was even geen winkelstraat, maar., een herdenkingsplaats; En als het aan Marcel van der Tas ligt, één van Johns vele vrienden, blijft dat zo. „Er moet hier een permanent gedenkteken kó men, in welke vorm dan ook." Schiedams burgemeester Rei- nier Scheeres, die de plechtig- heid bijwoonde, toonde zich een voorstander van dat plan. „Want je moet elkaar hieraan blijven herinneren. Zoals we andere dingen blijven geden ken, zó kunnen we dit ook blij ven gedenken." Zie ook pagina 3 Voor tlL' Uvi'ock' kt'OT yf/\ In een onafhankelijk onderzoek van het vakblad Foodmagazine werd de Konmar door de consument voor de tweede keer gekozen'tot de beste supermarkt van Nederland. Daarom trakteren wij morgen cp een gratis oliebol! "Bron: Foodmagajine december 1997 Den HaagDe nieuwe bouwcom binatie Tubecon 1 mag de Sophia- spoortunnel in de Betuwelijn gaan bouwen, Dat is vanmorgen in Den Haag bekend gemaakt. Het gaat om het acht kilometer lange gedeelte in het goederens- poor onder de rivier de Noord tus sen Hendrik-Ido-Ambacht en Al- blasserdam. De nieuwe combina tie wordt gevormd door NBM Am- stelland, Bouw Infra, Heijmans, Boskalis Westminster, Hoehtief en Philipp Holzmann. De tunnel wordt, net als de ver bindingen onder de Botlek tussen Hoogvliet en Spijkenisse en on der het Pannerdenseh Kanaal bij Zevenaar, geboord. Met het kar wei bij Ambacht is volgens het mi nisterie van Verkeer en Water staat een bedrag van 656 miljoen gulden gemoeid. Het gaat om het grootste contract binnen.de Betu welijn, die in totaal naar schatting tien miljard gulden gaat kosten. Bezwarenprocedures De Vereniging Landelijk Overleg Betuweroute, de actiegroep tegen de Betuwelijn, vindt het vreemd dat de tunnel wordt gegund, ter wijl er nog bezwarenprocedures bij de Raad van State lopen. Ver der is de actiegroep van mening dat de Tweede Kamer een besluit behoort te nemen over 'double stack'. Met deze vorm van goede rentransport worden de contai ners twee hoog gestapeld. Dit ver eist hogere en bredere tunnels. De vereniging heeft de vaste Ka mercommissie voor Verkeer en Waterstaat om opheldering ge vraagd. Dinsdag praat deze com missie over de Betuwelijn. Rozenburg— De gemeente Rozen burg legt zich niet neer bij de be stuurlijke aanwijzing van de pro vincie dat de gemeente moet deel nemen aan de Stadsprovincie 'Rotterdam. De Rozenburgse ge meenteraad besloot dit najaar in meerderheid niet akkoord te gaan met verlenging van de gemeen schappelijke regeling die de sa menwerking tussen de achttien regiogemeenten regelt. Een on wettig besluit oordeelde de pro vincie, die Rozenburg vervolgens verplichtte het besluit te herroe- pen. Dat weigert de meerderheid van de raad, bleek gisteravond tijdens een ingelaste vergadering. In sa menspraak met de tegenstanders laten burgemeester en wethou ders - die zeif voorstander van re gionale samenwerking zijn- de komende weken een bezwaar schrift opstellen. Wat precies de bestuurlijke en financiële gevol gen zijn van de opstelling van Ro zenburg is niet duidelijk. 8 "710981"! 5863

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1