9 m 'Alarmer ng Vlaardingen werkt slecht Rotterdams Dagblad Bouwfouten in nieuw ouderencomplex eindelijk hersteld Basisscholieren uit groep 7 en 8 leren wat 'werk' is D66 eist toezeggingen en verbeteringen van burgemeester Stam D66 Maassluis wil meer hoogbouw en meer onder de grond Waterwegcentrum gaat zestig miljoen kosten 1 Stimulerings- prijs voor Hrvoje Senda Woningbouw langs Maassluise haven Kwekerij opgerold Bonnen bij controles Zorgvoor vreemdelingen in nieuw gebouw Muziekcentrum 'OpMaat' geeft een kerstconcert 'Veerpont moet gratis' Mitzi mode~ nieuwe mode- nieuwe ideeën Schiedam-C Kreupelstraat 31 naast A. B.C. parkeergarage. Tel. 427 00 77 Rotterdams Dagblad Waterweg Vrijdag 12 december 1997 Maassluis De Bosnische Maassluizer Hrvoje Senda heeft gisteravond uit handen van de Rotterdamse wethou der H. Meijer de Dunya Poëzie prijs gekregen. Senda is één van de acht winnaars, die allen tijdens het Dunya festival hun werk voor zullen dragen. Sen da won omdat zijn gedicht drie kunstvormen bundelt in dicht vorm, „Op originele wijze en in prachtig taalgbruik geeft de dichter vorm aan zijn onvoor waardelijke lofzang op de vrouw," schrijft de jury. Het succes van Senda was voor de gemeente Maassluis aanlei ding een stimuleringspnjs in te stellen. Met deze bijdrage wordt het voor de dichter mo gelijk om zijn werk uit te ge ven. De Maassluise wethouder Wesenhagen heeft de prijs vanmiddag uitgereikt. De wet houder was op de winnaar ge attendeerd door het plaatselij ke initiatief Project Intercultu rele Ontmoeting (Pico) waar Senda in 1996 werk voordroeg tijdens een literair ontbijt. Senda is geboren in een kleine stad in centraal Bosnië. Hij studeerde Zuidslavische taal en literatuur aan de Filosofi sche universiteit van Sarajevo. In 197l keerde hij terug naar zijn geboorteplaats en werkte daar als leraar tot het begin van de oorlog. In 1993 vluchtte hij met zijn familie naar Ne derland. In Maassluis was hij medewerker bij een school krant. Veel van zijn manuscripten zijn door het geweld in Bosnië verloren gegaan. Hier in Ne derland is hij van plan om zich verder op het schrijven toe te leggen. Zijn grote wens is dan ook om zijn eigen werk uit te geven, maar daarvoor ontbre ken hem de middelen, Met de stimuleringspnjs van de ge- Maassluis Tussen de oude ha ven en het Zandpad in Maassluis wordt in maart volgend jaar be gon nen met de bouw van veertien woningen. Het complex bestaat uit acht appartementen met uit zicht op de haven en zes stadswo ningen met een ingang aan het Zandpad. Het project krijgt de naam 'De Aquarel' mee. Het wprdt gereali seerd door Schouten/De Jong Pro jectontwikkeling uit Leidschen- dam, het bedrijf dat eerder langs de Maassluise haven 'De Haven- residentie' bouwde. Van dit dertig appartementen telllende complex worden volgende week de eerste huizen opgeleverd. In beide gevallen gaat het om koopwoningen. De appartemen ten in 'De Havenresidentie', die op één na zijn verkocht, kosten tussen de 220.000 en 435.000 gul den. De prijzen van de woningen in 'De Aquarel' liggen tussen de 294.000 en 398.000 gulden. Uit gegevens van Maeslanden Makelaardij, verkoper van de wo ningen, blijkt dat hoofdzakelijk Maassluizers belangstelling to nen voor de nieuwbouw aan de haven, „Er komen maar heel wei nig gegadigden van buiten," vol gens een woordvoerder van de projectontwikkelaar. Woningbouw langs de Maassluise haven past in het streven van de gemeente om dit gebied te 'revita liseren'. Het is de bedoeling de be stemming van de oude haven gaandeweg te wijzigen van indu strie naar woongebied. Door Peter de Lange Vlaardingen D66 in Vlaardingen wil haring of kuit over het functioneren van de Regionale Alarm Centrale. Bij de raads fractie van de Democraten leeft de indruk dat het meermaals voorkomt dat alarmmeldingen van burgers via telefoonnum mer 112 de Vlaardingse politie niet bereiken. Eerder gestelde vragen in de gemeenteraad zijn volgens D66 bewust verkeerd beantwoord door burgemeester L. W. Stam. In nieuwe vragen over deze 'lang slepende kwestie' -de zaak speelt al sinds januari dit jaar - suggereert raadslid H. de Wit dat de burgemeester weinig of geen greep heeft op de politie. Dat blijkt volgens hem uit de manier waarop Stam het verzoek van De Wit omtrent de speciale alarmiijn tussen het Holy Ziekenhuis en het politiebureau heeft afgehan deld. Stam heeft, op verzoek van De Wit, eerder dit jaar bij de poli tie aangedrongen op het herstel van deze lijn. De politie zegde dit toe, maar is die belofte volgens De Wit nog steeds met nagekomen. Volgens het raadslid is er duide lijk sprake van onwil bij de politie. De twee problemen -het ophef fen van de speciale lijn met het ziekenhuis en het slecht functio neren van de Regionale Alarm Centrale- hebben een en dezelf de oorzaak. Bij de vorming van de regiokorpsen werden de telefoon centrales van de gemeentelijke politiekorpsen opgedoekt. Daar mee verdwenen de eigen onder linge verbindingssystemen èn de eigen alarmlijnen, In de plaats daarvoor kwam in Rotterdam een regionale centrale waarop alle dis tricten in de Rijnmond zijn aange sloten. In de oude situatie weiden alarm meldingen van burgers door de regionale centrale (toen nog ope rerend als 06-11) direct doorgege ven aan de plaatselijke politie. Nu wordt iedere 112-meldmg eerst doorgesluisd naar een centraal punt aan de Boezembocht in Rot terdam, waar de telefonist vervol gens het betreffende district in seint. Die procedure zorgt nogal eens voor 'ruis op de lijn', erkent de Vlaardingse politie. Maar in het bureau aan het Deiftseveer wordt ontkend dat zich geregeld ernstige problemen voordoen. Wel wordt toegegeven dat de coör dinatie van de hulpverlening en kele malen te wensen heeft over gelaten als gevolg van kinderziek tes in het nieuwe alarmsysteem. D66-raadslsd De Wit zegt echter over voorbeelden te beschikken waaruit blijkt dat er structureel iets mis is. In januari maakte hij burgemeester Stam attent op een 'zoekgeraakte' alarmmelding van een brand bij Vroom en Drees- mann. Eerst ontkende Stam dat de politie niet was gewaarschuwd, later gaf hij deze tekortkoming toch toe. Volgens De Wits infor matie is het daarna nog meer maals voorgekomen dat alarmte lefoontjes niet doorkwamen. Hij wil dat zwart op wit bevestigd zien en heeft Stam gevraagd om een overzicht van zulke missers over de jaren 1996 en 3997. In een toelichting zegt het raads lid: „De burgemeester behandelt deze zaak erg laks. Dat heeft wre vel gewekt in onze fractie. Hij ziet onze opmerkingen als lastige vra gen waarop hij een antwoord moet bedenken, maar daar gaat het natuurlijk niet om. Het gaat om de veiligheid en de gezond heid van de burgers." Daarnaast hecht De Wit grote waarde aan het herstel van de alarmiijn met het ziekenhuis. Me dewerkers van het Holy konden in de oude situatie snel en onge merkt de politie een seintje geven als zich problemen voordeden, bijvoorbeeld met agressieve be zoekers. In de nieuwe situatie moet ook het ziekenhuis de voor iedereen geldende procedure vol gen en 112 draaien. De Wit: „Dat is in bepaalde situaties niet moge lijk of niet efficiënt." Volgens de politie beschikte al leen het ziekenhuis over een der gelijke 'stille' alarmiijn en lagen noch liggen er soortgelijke ver bindingen met andere gemeente lijke diensten, zoals de Sociale Dienst of de GGD. Wel is er ooit een speciale verbinding geweest met de fosfaatfabriek Windmill - tegenwoordig Hydro Agri, maar die zou al jaren geleden zijn opge heven. Door Peter de Lange .Schiedam Tot grote opluchting van de bewoners, worden de bouwkundige gebreken van het splinternieuwe woonzorgcomplex Marconihove in Schiedam-Oost begin volgend jaar verholpen. Precies een jaar nadat de eerste klachten werden gedeponeerd bü Woningstichting Noordvest, heeft de huisbaas verbeteringen toege zegd. „Het werd tijd," verzucht Piet Frederik, voorzitter van de bewonerscommissie. Het in februari dit jaar geopende Marconihove aan de Keppler- straat ging volgens Frederik al voor de ingebruikname mank aan enkele hinderlijke technische fouten. De woningstichting is daar van meet af aan op gewezen. Verre weg de lastigste omstandigheid-is dat de bovenramen v^n het als -binnentuin bedoelde .atrium-niet dicht kunnen.' De horizontale gla zen lamellen staan winter en zo mer open en veroorzaken een ste vige tocht. Frederik: „U begrijpt dat het niet de plezantste plek is om bijvoorbeeld een praatje met de buren te maken." Tweede steen des aanstoots voor de bewoners - alien van gevorder de leeftijd - is het ontbreken van een overkapping voor de lift van de woontoren. De ingang naar de lift bevindt zich in de open lucht. „Wie op de lift moet wachten, staat bloot aan tocht, storm, regen en wind," al dus Frederik. Glad is het door re genval soms ook pal voor de lift deur. „Een beetje pech en je gaat onderuit." Omdat de huisbaas niet op hun klachten reageerde, stuurden de bewoners eind vorige maand een brandbrief naar burgemeester en wethouders en de voltallige ge- VlaardingenDe politie heeft gis teravond in een woning aan de Professor Rutgersstraat een hen nepkwekerij opgerold. In de wo ning werden 350 hennepplanten, zestien assimilatielampen, vijf ventilatoren, twee waterpompen en een stoffilter aangetroffen. De politie heeft de spullen in beslag genomen. De 28-jarige bewoners zal worden verhoord. VlaardingenDe politie heeft gis teren op de mr. L. A. Kesperweg en de Lepelaarsingel achttien be keuringen uitgedeeld aan fietsers die zonder licht reden. Op de Hoiysingei en de Deltaweg kre gen twintig automobilisten een bekeuring omdat ze door een rood verkeerslicht reden. Piet Frederik zet zijn para plu op als m] in woonzorg complex Mar conihove op de lift moet wachten. „Er is geen over kapping, de bewoners zijn overgeleverd aan de weer goden. Foto Roel Dijkstra meenteraad. Daarin wordt ge meld dat de twintigduizend gul den kostende beplanting in het atrium inmiddels het loodje heeft gelegd. Dit onder invloed van de permanente tocht. „Het van oor sprong weelderige groen biedt nu een trieste, kale, steppe-achtige aanblik," staat in de brief te lezen. Piet Frederik: „In arren moede hebben ze er maar viooltjes in ge zet, maar zelfs die houden het niet vol." Het inschakelen van de politiek bleek een tovermiddel: reeds twee weken later rinkelde bij de bewo nerscommissie de telefoon en meldde de huisbaas dat de gebre ken zullen worden verholpen. „Nu is er opeens wél geld voor," stelt Frederik verwonderd vast. Het aanpassen van de bovenra men kost naar schatting 65.000 gulden. De bewonerscommissie zal van de gelegenheid gebruik maken om de woningstichting op nog andere tekortkomingen te wijzen. Voor naamste grief blijft het ontbreken van een eigen ontmoetingsruimte voor de bewoners van de zeventig flats. Piet Frederik: „Van het diensten centrum beneden mag iedereen gebruik maken, behalve wij. De Thuiszorg zit er, de ouderenzorg, de stichting Frangois Haver- schmidt. Maar voor ons is nergens een plek om gezellig een borreltje te drinken. 2e hebben ooit een bar in de receptie neergezet, maar dat is zo'n rare plek, dat ding staat daar sinds het begin voor Jan met de korte achternaam. Het is een bizarre situatie. Als straks de huisbaas komt om over de bouw- verbeteringen hier in huis te pra ten, moeten we vergaderen in een kamertje bij de bewonersvereni ging in de Franklinstraat." SchiedamStaatssecrectaris me vrouw mr. E. M. A. Schmitz opent maandagmiddag het nieuwe ge bouw van de Vreemdelingenzorg van de politie Schiedam. Het nieuwe onderkomen aan de Spoorweg, naast het politiebu reau, houdt ook meteen een ande re manier van werken in. Als eer ste in de regio gaat de Schiedam- se Vreemdelingenzorg van start met een efficiëntere werkwijze: aanvragen voor (tijdelijk) verblijf in Schiedam worden voortaan pas in behandeling genomen als een dossier (geboorteakte, huwelijks contract, medische informatie en zovoorts) compleet is. Verdei houdt de nieuwe manier van wer ken in dat vreemdelingen die hun verblijfsvergunning moeten ver lengen dat per post kunnen doen. In het vervolg hoeven zij dus al- leen hun pasje.af tehaleiw^ Plaatsvervangend korpschef dhr, OttgyapgeEfp jfc gfeatsswytaris houden rond half vier"één toe spraak. Daarna, omstreeks kwart voor vier, verricht Schmitz de offi ciële openingshandeling. Maassluis Een speciaal orkest bestaande uit vijftig amateurmu- siri, allen leerlingen van Muziek centrum 'OpMaat', geeft een kerstconcert. Ellen van den Berg, dwarsfluitdocente, dirigeert Zij heeft muziekstukken voor het or kest aangepast. Er wordt een ge varieerd programma ten gehore gebracht. Het optreden heeft plaats op dinsdag 16 december in de grote zaal van de Koningshof, Uiverlaan 20 in Maassluis. Schiedam Het begrip 'werk' zegt volwassenen waarschijnlijk veel, maar kinderen uit achter standswijken nog te weinig. Het project 'Samenbrengen Basis school-Bedrijfsleven' wil deze kinderen daarom op een prakti sche en vooral speelse manier, al op jonge leeftijd in contact bren gen met werk, In het kader van het project brachten leerlingen uit de groepen 7 en 8 van de Isla mitische basisschool Ibn-I-Sma uit Charlois gisteren een bezoek aan het Bouwhuis Rijnmond in Schiedam. „Yes!" klonk het overtuigend uit ruim dertig monden als de kinde ren wordt meegedeeld dat ze in de Schiedamse werkplaats een vo gelhuisje'gaan bouwen. Het is kenmerkend voor hun enthousi asme als ze gewapend met voor gezaagde houtstukken, een bouw tekening en de hulp van de aan wezige jongeren van het Bouw huis, aan de slag gaan. Timmeren typisch iets voor jon gens? „Meisjes kunnen het ook hoor," zegt Ayse quasi veront waardigd, terwijl ze trots haar vo gelhuisje haar zien. Haar vrien dinnen Döne en Emine kunnen dat beamen en verklaren volmon dig dat ze het hartstikke leuk vin den. Maar voorlopig hebben zean- dere beroepsplannen voor de toe komst, „Ik wil zuster worden," klinkt het eenstemmig uit drie verschillende monden. Voorafgaand aan het project heeft projectbegeleider R. Hanegraafin september een enquete gehouden onder de leerlingen van de Ibn-I- Sina, om na te gaan wat de achter- grondkenmerken van de leerlin gen zijn en hoe zij denken over werk. Werken lijkt ze 'best leuk', zo geeft 87 procent aan. Daarnaast vindt 92 procent het 'leuk om mensen te helpen in het werk'. Verder heeft 81 procent aangege ven al te weten wat ze later willen worden. Dokter, politie en voet baller vormen de top drie. Een wil wel professor worden, oen ander zelfs uitvinder. Volgende week wordt wederom een enquete gehouden. Zo kan gekeken worden of de drie excur sies - eerderwerden bezoeken af gelegd aan Zorgcentrum De Hof stee in Ommoord en bedrijven op de Maasvlakte- invloed hebben gehad op de meningsvorming van de leerlingen over werk. Dan moet duidelijk worden of het project landelijk navolging vindt - Met haar verkiezings programma 'Maassluis... een stad voor het leven' wil D66 laten zien een echte Maassluise partij te zijn. „Alle acties moeten zijn ge richt op een Maassluis na 2000," onderstreepte de tot lijsttrekker gekozen F.M.L. Wensveen gis teravond na afloop van de leden vergadering. De democraten willen daarbij on der meer de sporthallen behou den, subsidies blijven verstrek ken aan cultureel werk en zorgen voor voldoende huizen. Dat laat ste niet alleen in de sociale sector maar ook *in de markt'. Op die manier blijven de kapitaalkrach tige Maassluizers in hun stad wo nen zodat de inkomsten voor de middenstand verbeteren. Vanwe ge de schaarse ruimte moet er meer hoogbouw en ook meer on dergronds worden gebouwd. Wensveen over dat laatste: „De uitbreiding van de Koningshoek, waarom moet dat op dat groene grasveld?" Blijvend hoog op de agenda staat het opwaarderen van haven en binnenstad ('wij zijn daar mee be gonnen'). D66 wil dat de gemeen te daarbij actiever met het be drijfsleven meedenkt. Naast toe ristische attracties rond de haven ziet de partij ook wat in een trim- parcours langs de Waterweg en bergklimwanden aan de Vlaar- dingsedijk net buiten de bebouw de kom. Ondanks de voor D66 magere opi niepeilingen hoopt Wensveen het huidige aantal van vijf zetels te behouden, „Waarom? Groen-Links is natuur lijk weg. En met name de milieu- paragraaf moet die partij aange spreken." De lijsttrekker zal na na maart, net als het afgelopen halfjaar, de democraten gaan lei den vanuit de raad. Wethouder L. G. van Duijn-Camfferman, die zichzelf niet beschikbaar stelde voor het fractievoorzitterschap, wil graag in het college van b en w terugkeren. Achter raadslid J. Lensselink staat ze op de kandi datenlijst op nummer drie. Nieuwkomers A. M. de Reuver en A.J. van Leeuwen volgen op vier en vijf, partijvoorzitter F. A. van der Donk-van Deursen en steun- raadslid C. H. Dijkman sluiten de rij van verkiesbaren. Maassluis - D66 Maassluis wil dat het veer Maassluis-Rozen burg voor fietsers en voetgan gers gratis wordt. De democra ten denken dat het hiermee drukker wordt zodat het renda bel wordt bussen te laten rijden vanaf de pont. „Om dat te stimu leren, zijn we voor een gratis oversteek,motiveert lijsttrek ker F. M. L. Wensveen. In haar verkiezingsprogramma pleit D66 er ook voor dat er bij de pont een goede wachtplaats voor de fietsers en voetgangers wordt in het kader van het grotesteden- beleid, dus ook met Schiedamse scholieren. Want met name in die grote steden, zo is de achterlig gende gedachte, worden basis scholen in achterstandswijken ge confronteerd met leerlingen die als tweede of derde generatie werklozen dreigen op te groeien. „En daar moeten we aan werken, want anders laten we grote moge lijkheden ligger., aldus Hane- graaf.JUs ouders werkloos zijn, wordt er weinig over werk ge praat. Op deze manier proberen we ze toch een stukje positieve ba gage mee te geven over wat pre cies werk is. Je kar. het met vi deo's en boekjes doen, maar op zo'n manier sta je dichter bij de belevingswereld van het kind." Het gaat er dan ook niet primair om de kinderen te werven voor het vak. Een algemene oriëntatie geven over wat de mogelijkheden zijn op de arbeidsmarkt als onder deel van het bewustwordingspro ces, is van veel grotere waarde. Dat ze voorlopig niet een baan als timmerman of timmervromv am biëren is van ondergeschikt be lang. Als ik zo rondkijk, lijkt het me hier wel leuk," zegt de 12-jari- ge Murat. „Maar toch wil ik later bankdirecteur worden," bekent hij eerlijk onder het schuren. De even oude Satam bekijkt het alle maal wat nuchterder, maar daar blijkt onder de lunch een logische reden voor te zijn. „Wat ik later wil worden? Timmerman." Hoek van Holland - Ruim zestig miljoen zal in de komende zeven tot tien jaar worden geïnvesteerd in de ontwikkeling van het Water wegcentrum. Hei bestemmings plan Hoek van Holland aan Zee, waar het Waterwegcentrum on derdeel van is, zal eind maart wor den gepresenteerd. Van de zestig miljoen is inmiddels al tweeën half miljoen uitgegeven aan ont wikkelingskosten. Daarbq is niet het bedrag van zes miljoen voor de Emmaboulevard, want dat komt uit een andere financie ringsbron. De meerderheid van de commissies in de deelgemeen te heeft gisteravond het groene licht gegeven voor het 'financieel gewogen Masterplan'. De verdere ontwikkeling van het plan kost 57 miljoen gulden. Maar het Ontwikkelingsbedrijf Rotter dam (OBR) heeft berekend dat de opbrengst van de verkoop van grond, woningen en winkels ruim 63 miljoen gulden zal opbrengen, zodat er uiteindelijk een winst wordt gemaakt. De eventuele ver lenging van de strandspoorlijn en de aanleg van de N20 zijn buiten de begroting gehouden omdat dit aparte posten zyn. De discussie in de deelgemeente- raad werd verondersteld vooral de financiële aangelegenheden te betreffen, maar er was voor voor zitter Toos Brabander (voorzitter Leen Vreugdenhil was verhin derd) niet aan te ontkomen dat ook andere zaken aan de orde kwamen. Zo blijkt de lagune bij de Noorderpi'er nog altijd een om streden onderdeel in het plan. Veel commissieleden vrezen dat op termijn de onderhoudskosten de pan uit zullen rijzen, maar pro jectontwikkelaar Jan Willem Va der is daar niet zo bang voor. Ze ker niet nu de lagune door de ex tra duinverzwaring wat minder diepte zal krijgen. Bereikbaarheid Ook de bereikbaarheid van Hoek van Holland blijft een punt dat steeds weer terugkomt, Ook wan neer de N20 wordt aangelegd, dan zal moeten worden voorkomen dat al het recreatieve verkeer door het centrum van Hoek van Hol land gaat rijden. De nieuwe ver keersweg zal vooral moeten die nen voor de aan- en afvoer van vrachtwagens en wellicht ook de passagiers van Stena Line en voor grote bedrijven als DSM. De coalitiepartijen Hoeks Welzijn, PvdA en VVD steunen het plan en ook D66 is voor. Alleen over het standpunt van het CDA was nog onzekerheid. Met de financiële Masterplan stemmen de christen democraten in, maar in de raads vergadering van donderdag 18 de cember zullen ze nog wel enkele aanvullende moties indienen over het plan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 5