lêpsrft Aan val van Falko Zands lijkt maar g einde te ko Bal na...— - k A C 0 P Don Leo wil al geen lintje meer Kemkers kritiseert beleid ISU Fries meldt zich vandaag opnieuw in ziekenhuis voor uitgebreid onderzoek Ten Kortenaar a Ia Hilbert jj^jppgijjjlflffl Zelfs Romme nog niet zeker van 'Nagano' Z" Supporters PSV uit protest niet naar Arena Pedro Martinez best betaalde honkballer ooit Transfers Slachtoffer van landmijn fakkel drager in Nagano Rotterdams Dagblad Hamar—Gerard Kemkers, Neder landse coach van de Amerikaanse schaatsbond, is kwaad op de inter nationale schaatsunie (ISU). Rij noemt de aanwezigheid van een rijder als Fausto de Marreiros bij de Olympische Winterspelen in Nagano 'belachelijk.' Kemkers is een voortrekker wan neer kritiek moet worden gele verd. Hij verwoordde de mening van vele coaches toen de ontwik kelingen rond de klapschaats een ongelijke situatie veroorzaakten. Oud-schaatser Kemkers kriti seert ook het beleid van Olympi sche kwalificaties. Daarbij kijkt de ISU niet naar de beste rijders, maar naar een zo groot mogelijk aantal landen dat in februari aan de start verschijnt in Japan. Alle landen met schaatsers die op de 5000 meter aan de limiet van 7.02 voldoen, hebben recht die rij der naar Nagano af te vaardigen. De Nederlandse Portugees De Marreiros was daarvan een voor beeld, de marathonschaatser reed gisteren tijdens de wereldbeker wedstrijden in Hamar een tijd van 6.58,52 en kwalificeerde zich voor de Winterspelen. In Nagano mogen 22 rijders op de vijf kilometer starten. Naar de huidige ranglijst zyn tien eenlin gen geplaatst De ISU vult de ove rige twaalf plaatsen in naar de tij den op de ranglijst van dit sei zoen. De Japanner Hiroyuki Noa- ke,valt met zijn 6.45 nu buiten de boot. Die tijd is 'slechts' vijftien seconden boven het wereldre cord. Noake is echter ruim dertien sponden sneller dan De Marrei ros. „Dat is toch onacceptabel," al dus Kemkers. Hamar Mamix ten Kortenaar vergiste zich gisteren in de lengte van de 5000 meter. De Zoeter- meerse doctorandus scheikunde, die schaatst voor Oostenrijk, wil de tijdens de wereldbekerwed strijden (in (Hamar een, ronde te vroeg stopped. 1 dér' nognét op.tij ^waarschuwen, l^ri ^KörtenöS^5 riariiweëri de scHaatshoudihg aan en reec| on danks de opgelopen vertraging een persoonlijk en Oostenrijks re cord: 6.44,92. „De mannen aan de rondebordjes zijn knurften, die hadden zich vergist," zei Ten Kor tenaar. Hilbert van der Duim overkwam ooit hetzelfde. Hij stop te tijdens de wereldtitelstrijd in 1983 na 11,5 rondje over het Bis- lett-y s te hebben geschaatst. Door Renze Lolkema Hamar—In de ijshal waar hij ruim vierenhalf jaar geleden na een adembemenend gevecht op de tien kilometer met Johann Oiav Koss de wereldtitel won, hapte de verkouden Falko Zandstra dit weekeinde opnieuw naar lucht Tegenwoordig is de 1500 meter hem al te veel. Hyperventilerend bereikte hij zaterdag in het Vi kingschip van Hamar de finish. De teloorgang van 's werelds grootste talent ooit duurde 1.52,34, goed voor een twaalfde plaats. Die anderhalve kilometer maakte pijnlijk duidelijk dat de wereldtop steeds meer afstand neemt van het voormalige Friese wonderkind. Sinds die winter van '93 levert Zandstra een slopende strijd met zichzelf. De wereldtitel van toen kostte veel kracht, mogelijk te veel. De pijn die hij destijds leed, is nog steeds voelbaar. De angst om hondsberoerd de finish te be reiken, heeft het gewonnen van de goede wil die Zandstra jaar in jaar uit blijft tonen. Hij lijkt geen pijn meer te durven lijden, terwijl topsport in feite niets anders is. Nog pijnlijker is om dat in het openbaar toe te moeten geven. Zandstra vindt bovenstaande in derdaad grote onzin en zegt er nog steeds van overtuigd te zijn het niveau van vóór de Olympi sche Spelen opnieuw te kunnen, (evenaren. Een nederlaag to$ggven,is inder daad geen sterlcè eigenschap, van welke topsporter dan óok. J ,L Bovendien gaat,tie, de klapschaats grotendeels aan de 25-jarige Jouster voorbijpmdat zijn lijf geen hoge snelheden meer aankan, zelfs niet op de nieuwe wondersloffen. Hij produ ceert dan namelijk histamine, een stof die in het lichaam aange maakt wordt bij extreme inspan ningen. Een overdosis histamine veroorzaakt een aanval van hy perventilatie, zoals eergisteren. Hoestend stuiterde hij over de streep. Natuurlijk was zijn verkoudheid ook van invloed op de beroerde prestatie, maar de vondst van een te grote hoeveelheid van die ge vaarlijke stof in Zandstra's lon gen werd afgelopen zomer al ge daan in het ziekenhuis van Hee renveen waar hij toen een uitge breide medische test onderging. Artsen schreven hem medicijnen voor. „Waardoor het probleem be heersbaar bleef," zoals Zandstra's trainer Sjoerd de Boer in Hamar vertelde. „We vermoedden name lijk al een paar jaar dat er iets niet in orde was. Falko heeft er alleen last van op de 1500 meter, Maar ja, dan liggen die snelheden ook zo hoog," Krachtiger medicijn Vandaag meldt Falko Zandstra zich in het Heerenveense hospi taal De Tjongerschans waar hij wederom grondig zal worden doorgelicht „Ik denk dat ik zwaarder in de doos moet gaan zit ten," doelde hij op een krachtiger medicijn dan hij in Hamar bij zich had. Trainer De Boer werd er bij na wanhopig van.Je traint de he le zomer keihard om het niveau van '93 weer te halen. Zo diep als toen is hij nooit meer gegaan. Je wilt zo graag doorstoten op die klapschaats, net als de rest Maar ja, dan moet de gewondheid het Dat, Zanii4ra,'s-#siel5e ongemak dit jaar pas aan het licht komt na jaren van succes, Is opmerkelijk. „Er is vroeger-in de kernploeg te wéirijg.,(aapdacht (aan .mijnIN chaam besteed," zei Zandstra voorzichtig. „Pas ,in een, eigen ploeg is 'daar wél aandacht voor." Die uitspraak wilde de Fries biet verder onderbouwen. ,H3j stond al op jonge leeftijd aan de top," vulde De Boer aan. „Misschien wel te jong. Er is in die tijd mis schien wel een te forse aanslag op zijn longcapaciteiten gepleegd." Op 20-jarige leeftijd werd het gro- Falko Zandstra zietzljn tijd op de 1500 meteren realiseert rich dat hij Olympische nominatie op die afstand wel kan vergeten. „Niets aan de hand, morgen op de 5 km zal het best lukken." Maar ook daarop faalde de Fries, Nagano lijkt voor hem verder weg dan ooit. FotoCatrinusvan der vmtVQpo te talent Zandstra al Europees kampioen hij de mannen. De ju nior viel toen' nog onder Jong Oranje-coach Leen Pfrommer die hem vervolgens verbood datzelf de jaar, het WK te rijden. „Achter af is dat misschien wel verstandig van Leen geweest," zei Zandstra Misschien te vroeg Zandstra gaf in Hamar wel toe dat de Winterspelen van Nagano mis schien te vroeg komen. „Maar ja, die kan ik niet veiplaatsen." Hij betreurde het dat de media in Ha mar zich zo druk maakten om hem. „Terwijl mijn seizoen alleen maar in het teken van de vijf en tien kilometer staat. De 1500 me ter was vroeger mijn afstand, nu niet meer. AI mijn trainingen zijn gericht op de vijf kilometer. Er is niets aan de hand." Maar de vijf kilometer van giste ren leverde geen tijd op om over naar huis te schrijven. Zandstra eindigde als dertiende in. 6.45,26, een tijd ver verwijderd van zijn persoonlijk record (6.40,01). Ter vergelijking: Bintje. Ritsmfc die het rustig aan finishte in 6.38,78. Komend weekeinde ein digt Zandstra's seizoen waar schijnlijk voortijdig. Tijdens de nationale afstandskampioen schappen worden de Olympische tickets verdeeld en Zandstra is nog voor geen afstand genomi neerd. .Maar stoppen met schaat sen doe ik niet. Het is nog lang niet over en uit. Het gaat dit jaar zelfs nog beter dan vorig jaar. Het boek Zandstra is nog lang niet dichtgeslagen." Hamar Nog geen enkele Ne derlandse schaatser is zeker van deelname aan de Olympi sche Winterspelen in Nagano, Zelfs wereldrecordhouder Gianni Romme moet officieel nog de bevestiging krijgen. Donderdag gaan in Heeren veen de nationale afstands kampioenschappen van start Dinsdag 23 december zal het NOC*NSF de eerste officiële startbewijzen bekrachtigen. Nederland heeft recht op vier startplaatsen op de 500, 1000 en 1500 meter (mannen en vrouwen), drie op de 3000 en 5000 meter (vrouwen) en 5000 en 10.000 meter (mannen). 'Skate-ofF Het is goed mogelijk dat op de 1500 meter nog een beslis singswedstrijd plaatsvindt. Voor de vier plaatsen zijn wel acht kandidaten. Die 'sfcate- ojf' zal dan zo spoedig moge lijk na de NK afstanden in Heerenveen plaatsvinden. Op de tien Olympische afstan den hebben de rijders met goe de papieren uit het vorig sei zoen en/of topprestaties in de drie wereldbekerweekeinden een nominatie op zak. Indien zij bij de NK afstanden als eer ste of tweede eindigen, kun nen zij hun koffer voor Japan pakken. Indien anderen win nen of de genomineerden te leurstellen, zal het sectiebe- stuur langebaanschaatsen van de KNSB zich buigen over de voordracht aan NOCNSF. Dan zijn behalve de beslis singswedstrijd nog de wereld bekerwedstrijden in januari in Baselga di Pine (sprint) en Innsbruck (allround) een podi um om voorbehoud te tonen. De genomineerden zijn: Mannen, 500 meten Jan Bos, Gerard van Velde, Erben Wen- nemars; 1000 meten Bos, Mar tin Hersman, Jakko-Jan Leeuwangh, Jeroen Straathof, Van Velde; 15ÖÖ meten Hers man, Ids Postma, Rintje Rits- ma .Straathof; 5000 meter: Bob de Jong jSitsnw, Gianni Rom- rtfeflOlOW: meten De Jong, Postma; Rltsmaen Romme. Vrouwen, 500 meter: Marian ne Timmer; 1000 meter: Anna- marie Thomas, Timmer, Ma rieke Wijsman, Sandra Zwolle; 1500 meten Tonny de Jong, Barbara de Loor, Thomas, Car- la Zijlstra; 3000 meten De Jong, De Loor, Thomas, Zijl stra; 5000 meter: De Jong, De Loor en Zijlstra. Moet kunnen JjjjVatiknuzeg, kiinktnrnschien Jgefe uit mijn mond, naar er Ifêprdt teveel sport uitgezonden televisie. Als er dan ook nóg' ty&n zoveel over gesproken ówprdt... En het is altijd gelul '^fchteraf. Makkelijker kan niet pjziten ze eens wat meer uoorbe- Hockeycoacb Tom van 't Hek in'Voetbal' „Voorlopig evengeenkwaad woord over het WK schaken nieuwe stijl. Het publiek oindt het prachtig, de spelers morren I niet en de eerste uitgeschreven 'cheques blijken gedekt." Gert Ligterink Inde Volkskrant Ais jullie aan Oostduitsers denken, denken jullie aan uni- jormenkorte haren,gladdekin- „nen, orde, discipline. Quatsch? ,'Jkvinddótiedereenmoetiveten 'wat hij doet. Lang haar;kort «derwel een stropdasgeen jstropdas, langenagels, kortena- 1 gels, wel neusringengeen neus- ','nngen." FCTwente-trainer (Hans Meyer in Panorama %,Van een jongen als Davids be- igrijp ikniets! Wat heeft die klei ne Davids in zijn nog korte le ven nou helemaal gepresteerd? MaarophetEKisiealbeledigd als ie een keer niet in de basis Staaf'. Nogmaals Meyer in Panorama ,Jk voelde me door Hiddink in de steek gelaten. Toen hij in de moeilijkheden zat, stond ik er voor meer dan honderd procent 'en héb ik goed gepresteerd. Ik heb zoveel voerdie man gedaan en bovendien heb ikdebeziéling teruggebrachtjn Oranje. Maar s had-iè me niet meer no- Richardf dWitschpia Voetbal International Simon Kelder vertelde zater dagavond aan iedereen in het sponsorhome van. Excelsior, dat hij vorige week in Barendrecht tot ridder van Oranje Nassau was be noemd. Oud-scheidsrechter Cees de Bruin, wijzend op Kelders pim pelpaarse colbertje: „Ben je niet in de war met de Orde van de Paarse Nassau?" Het bestuur van de PSVs sup portersvereniging reist komende zondag niet naar Amsterdam voor de wedstrijd Ajax-PSV. Het pro testeert daarmee tegen de bepa ling dat aanhangers van de bezoe kende club alleen toegang tot de Arena krijgen als ze gebruik ma ken van een gecombineerde trein- toegangskaart. Voorzitter G. van Os van de sup portersvereniging is woedend over die veiligheidsmaatregel. Volgens hem kunnen fans ook heel goed met de bus reizen. „We hebben een vaste groep van onge veer tweehonderd man die altijd met de bus gaat. Daarnaast ko men veel supporters van PSV uit het oosten van het land. Het is be lachelijk om die eerst naar Eind hoven te laten komen," aldus Van Os. Volgens hem is de supportersver eniging zeer wel in staat om in overleg met Ajax de supporters- stroom in goede banen te leiden. Zaterdag startte in Eindhoven de voorverkoop. „Een groot deel van de kaarten is inmiddels verkocht, maar veel PSV-fans lieten weten dat ze met grote tegenzin gebruik maken van de trein," aldus Van Os. Leo Beenhakker-niet de enige Feyenoorderop Woudestein,want ook: Jonen van den Herik, Rob Baan, Aad van der Laan, Cor Adri- aanse, Hans Maus -, Beenhakker geloofde niet dat Kelder was ge ridderd. „Als jij bent geridderd snap ik niet waarom ik zo'n ding nog niet heb gekregen. Maar het is wel goed zo, nu hoef ik hem niet meer." Nog een keer Beenhakker: „Dat jasje, hè Simon, daar schij nen ze vorige week het hele Hulp personeel mee te hebben willen aankleden. Begrijp jij zeker wel waarom die directeur weggaat..?" Twintig minuten voor het einde van Excelsior-TOP ging Beenhak ker trouwens zelf weg. Niet veel later gevolgd door Rob Baan. Excelsior neemt een uitgebrei de rust na de laatste wedstrijd van dit jaar, komende zaterdag thuis tegen Helmond Sport Pas op 11 januari roept Adrie Koster zijn manschappen weer bij elkaar. Ex celsior begint de tweede helft van de competitie op een vrijdag: 6 fe bruari, tegen Cambuur - het is de 'wedstrijd van de week' op SBS6, goed voor een half uur tv, Feyenoord gaat in de winter stop anderhalve week naar Sici lië: 12-22 januari, waar het drie oe fenwedstrijden afwerkt. „En wij spelen ook nog een keer tegen Feyenoord; woensdagavond 28 ja nuari, op Woudestein," zegt direc teur Simon Kelder. „Maar voor de rest komen wij niet veel verder dan het Oostplein. Alhoewel... we gaan ook nog Brabant in: 17 janu ari naar TOP Oss en 31 januari naar Helmond Sport, daar hebben we allebei al twee keer tegen ge speeld. Op 20 januari oefenen we bij Alexandria'66, en voor 24 janu ari zijn we nog op zoek naar een tegenstander." Verslaggever van ochtendkrant in Kosiee tegen manager Hans Hagelstein van Feyenoord: „Hoe zit dat nou met die Zuid-Ko- reaanse spits?" Hagelstein: „Och, die hebben we bekeken, maar we bekijken zo veel spelers." Cricketer Alec Stewart demonstreert hoe Leo Beenhakker giste ren tegen FC Twente lange tijd op de bank zat -met samengekne pen bi 11 enFoto lan Wald NVReuters Verslaggever: „Ja, die Zuid-Kore- aan, Hoe Nu?" Naar verluidt keek Hagelstein toen even niet blij.... Een koninkrijk voor een spits, op Woudestein. Maar Jan Nijman, nog altijd zeer betrokken bij welk voetbal ook: „Ik snap niet waarom ze niet eens met Prince Poiley gaan praten. Die traint vijf maan den mee bij Dordrecht'90, is ge heel blessurevrij, wedstrijdfit, en wil hier nog wel tegen het mini- muloon komen spelen. Hij wil de tweede helft van het seizoen ge woon bewijzen dat hij nog altijd een zeer bruikbare voetballer is. Nou, en met wat er hier momen- Ruud Gulllt zet voor een tv- spotje z'n tanden In een pizza. Het levert hem een ton op. Dat hapt lekker weg. FotoEPA teel in het veld staat, zou hij zich volledig kunnen concentreren op de scorende actie." Adrie Koster „Er wordt wel over mogelijkheden gepraat om versterking voorin te krijgen. Maar we zijn vooral afhankelijk voor Feyenoord, Maar iedereen kan zien, waar het hier aan ont breekt" Kew Jaliens, Sparta's talentvol le verdediger, tracteerde vorige week maandag na de 1-2 zege bij NAC op een door zijn moeder ge bakken cake. Elftalleider Puck de Vries: „Kew heeft al vaker getraeteerd dan verzorger Henk Kamer in al die jaren dat hij bij Sparta zit." Liefst vijf spelers, die vorig sei- Pedro Martinez wordt de best betaalde honkballer ooit De wer per tekende een zesjarig contract bij de Boston Red Sox waarvoor hij jaarlijks het basissalaris van 25 miljoen gulden ontvangt. Martinez (28) werd het afgelopen seizoen uitgeroepen tot beste pit cher van de National League in de Amerikaanse profcompetitie. In dat seizoen was hij in dienst van de Montreal Expos. Na het sei zoen nam de Boston Red Sox hem over. Bij die club tekende hij een contract dat hem 75 miljoen dollar in zes jaar garandeert. Bovendien bevat de verbintenis een progres sief premiestelsel waardoor zijn inkomsten in zes jaar kunnen op lopen tot 92 miljoen dollar, 184 miljoengulden. zoen nog voor het tweede elftal uitkwamen, maakten vrijdag avond tegen Willem H deel uit van Sparta's eerste. Linkerspits John den Dunnen, vorige week tijdens de training: „Het lijkt wel of ik met tweede loop te trainen." Het was vrijdagavond na de 4-1 ovenvinning op Willem II nog lang feest in de Ridderzaal. Nico Jalink stond achter de tap, spoot tussendoor de door Dennis de Nooijer verdiende fles champag ne leeg en rekende achteloos veel te hoge prijzen voor de genoten consumpties. Terwijl Hans van der Zee ein delijk de lichten doofde, dansten Dennis de Nooijer en Dave van der Meer nog op de bar. Mark Noorlander had toen net zijn moonboots aangetrokken om naar de Skihut te gaan. C Milan en Barcelona heb ben een bankrekening •een paard de hik van krijgt, zodat zij in principe in staat zijn om alle wereldcoryfeeën te kopen. Ze hoeven niet eens te wachten totdat er ergens een con tract afloopt. Zodra zij zich heb ben verlekkerd kopen zy het bes te wat er is. Een bijkomend groot voordeel voor AC Milan en Barcelona is dat alle aankomende wereldsterren er ook allemaal één keer m hun le ven willen voetballen. Die twee clubs hoeven dus hun armen maar te spreiden - daarna gaat de rest vanzelf. Dat ziet u aan Philip Coeu. Hy wil en hij zal en hij gaat. Nu zijn de beide grootmachten niet helemaal op hun achterhoofd gevallen, dus 't liefst betalen ze géén transfer, In dat geval wach ten ze tot het contract van de prijsduif is afgelopen, Ze offreren hem vervolgens een salaris waar niet tegen op te bieden valt en voilé. De minimale contractduur is vervolgens vijfjaar. Daarna is het aan de voetballer zelf om zich wel of niet te ontwikkelen. Die vijfjaar is essentieel, want als de voetballer niet in het aquarium terecht komt, maar net erbuiten, en hij het daardoor niet naar z'n zin heeft, is er altijd wel weer een andere grootheid die hem koopt. Dat is handel. Ook de voetballer is daar niet rouwig om. Het is name lijk goed gebruik dat elke over gang weer nieuw tekengeld ople vert. Hij wordt er dus altijd goed wijzer van. De enige die deze gang van zaken machteloos met rooie ogen gadeslaat is de dub die de speler naar AC Milan of Barcelona zag vertrekken en geen dubbeltje heeft geïncasseerd, Louis van Gaal noemde dit de nieuwe slavernij, Daarmee be doelde hij te zeggen dat AC Milan zich in feite voor een appel en een ei verrijkte met de transfervrije Kluivert en Bogarde en dat Barce lona zich vervolgens drie slagen in de rondte heeft moeten betalen om de laatste te kunnen overne men. Hij vond dat vervelend voor z'n nieuwe club en waarschijnlijk ook voor z'n oude, dus eigenlijk bedoelde hij met nieuwe slaverij: de omgekeerde slavernij. Thans zijn de meesters de dupe. De enige uitzondering daarop maakt AC Milan, want dat springt wel héél erg handig om met het Bosman-arrest in relatie tot z'n aantrekkingskracht. Milan wacht niet alleen totdat z'n prooi vrij is - het kijkt bovendien niet op een prooi meer of minder. En juist dat is de truc. Het koopt met een on bezwaard geweten alles wat er voor aardigs in de markt is, want in geval van overbezetting is er namelijk altijd wel weer een nieu we kandidaatkoper te vinden. En dan is elke dollar winst. U hoeft trouwens niet te verwach ten dat er in de toekomst een voet baller zal opstaan die ook die meeijarige contracten bij het Eu ropese Hof zal bestrijden. Die voetballers vinden het wel lekker zo, die nieuwe slavernij. Een slachtoffer van een land mijn is één van de fakkeldragers bij de openingsceremonie van de Olympische Winterspelen, in fe bruari in Nagano, Hij is uitverko zen met drie Japanse ski-kampi oenen en twee lange-afstandloop- sters. Chris Moon verloor een deel van zijn rechterarm en been toen hy twee jaar geleden in Mozambique mijnen aan het opruimen was. Zijn aanwezigheid is bedoeld als een steunbetuiging aan organisa ties die een verbod op het leggen van mijnen nastreven. De skiërs zijn Takanori Kono, Masashi Abe en Reiichi Mikata, eerder Olympische gouden me daillewinnaars in de landenwed- strijd van de Noordse combinatie. De hardloopsters zijn Hiromi Su zuki, wereldkampioen op de ma rathon en Masako Chiba, winna res van het brons op de tien kilo meter bij de WK in Athene. Het zestal zal de vlam op 7 februa ri overhandigen aan Midori Ito. De voormalige kunstschaatser zal vervolgens de Spelen openen. Ito is een held in eigen land sinds hy in 1992 (Albeitvüle) als eerste Ja panner een medaille (zilver) in zijn specialisme won.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 6