13 si i PvdA kiest toch voor Van der Windt Rotterdams Dagblad 'De wijk is van ons allemaal' opgenomen in actieprogramma Radio Schiedam gered met twee gulden Monté stapt over naar Platform Schiedam Ledenvergadering zet Attema plaatsje terug als wethouderskandidaat Maassluis heeft voor het jaar 2000 'woonbieb' naast stadhuis Brandweer en politie voor de deur na speedtrip Raad Schiedam herdenkt CD-raadslid LEVI I'S 501 Eenrichtings verkeer maakt bewoners kwaad Verdachten aangehouden Drie inbraken in Maassluis Duo in gestolen auto opgepakt Rijbewijs ingevorderd 20 snuffel Liesveld 14 Vlaardingen 1 Q9.9S SNUFFEL 20 Rotterdam» Dagblad Waterweg Dinsdag 16 december 1997 A Schiedam Het eenrichtings- verkeer, dat op een deel van de b.i^Buitenhavenweg is ingesteld *«om de Koemarkt rustiger te ."^krijgen, leidt al enige tijd tot - problemen voor bewoners van J 'de Rotterdamse dijk. De zaak - kwam gisteren voor de bezwa- - rencommissie. Volgens R. Wol- "Iters, die namens 300 bewoners -sprak, kunnen de mensen die aan de oneven zijde van de Rotterdamse dijk wonen het, achter de woningen gelegen, parkeerterrein moeilijk berei ken zonder om te rijden. De woordvoerders van de ge meente Schiedam bleven ech ter bij het standpunt dat het in voeren van hei eenrichtings verkeer een juiste maatregel is. „Om de drukke Koemarkt te ontlasten, moesten we een straat afsluiten. We hebben toen gekozen voor de minst be langrijke en dat was de Buiten havenweg." De gemeentewoordvoerders waren verbaasd over de weini ge reacties die ze aanvankelijk "■hadden gekregen op de maat- regel. Slechts twee bewoners - tekenden bezwaar aan. Eerder stelde wethouder Hafkamp dat de bewoners hadden kunnen reageren omdat de maatregel is gepubliceerd in het Stads blad. Volgens Wolters wordt dat blad slecht bezorgd, waar door een groot deel van de mensen dus niet op de hoogte was van de maatregel.Anders weet ik zeker dat er massaal op was gereageerd", aldus Wal ters. De commissie stelde de gemeentewoordvoerders ook ""dè vTaag of het probleem niet opeen andere manier opgelost had kunnen worden. Een mo gelijkheid zou het instellen van een linksaf-verbod vanaf de Buitenhavenweg naar de Gerrit Verboonstraat zijn. Dit kan zelfs gemakkelijk gereali seerd worden door een beton nen rand in het wegdek. De woordvoerders verworpefl dit idee omdat het te duur is. Over zes \veken is de uitspraak. Vlaardingen De politie heeft vannacht drie mannen op de Le pelaarsingel aangehouden op ver denking van inbraak. Een getuige had gezien dat het drietal een ge parkeerde auto op de Louise de Colignylaan doorzocht en belde de politie. Die hield het trio aan en vond in hun auto vier radio's. Twee verdachten, 24 en 25 jaar, komen uit Rotterdam, de derde (27) komt uit Vlaardingen. Maassluis In dne woningen is gisteren en vannacht ingebroken. In een woning aan de Merellaan werd maandag een inbraak ont dekt waarbij enkele sieraden, pas jes en serviesdelen werden ont vreemd. Bij een huis aan de No- beldreef kwam de dader binnen door een raam te forceren. Waar schijnlijk zijn enkele sieraden buitgemaakt. En afgelopen nacht werd rond 3.00 uur een winkelruit ingeslagen aan de Fenacolius- laan. De dieven probeerden ver geefs de kassa mee te nemen. Schiedam Een 20-jarige man en een 14-jarig meisje, beiden af komstig uit Schiedam, zijn gister avond aangehouden in de Fazant laan omdat ze ineen gestolen auto zaten. De politie was door een om wonende getipt, die vond dat de twee zich verdacht gedroegen. De auto was in Vlaardingen gestolen. Vlaardingen Een beschonken Vlaardingse is gisteravond door de politie aangehouden op de Holysingel reed. De 43-jarige vrouw had zoveel gedronken dat zij haar rijbewijs moest inleveren. Daarnaast kreeg zij een bekeu ring. De auto is zolang op het poli tieterrein gestald. Waarschijnlijk is deze ook niet verzekerd. Door Jan Rozendaal Vlaardingen De ledenvergadering van de PvdA in Vlaardin gen heeft gisteravond K. van der Windt aangewezen ais hun eerste wethouderskandidaat voor na de gemeenteraadsver kiezingen, Daarmee is het voorstel van het afdelingsbestuur aan de kant geschoven. Het bestuur had A Attema, die door de leden wel is aangewezen als lijsttrekker, naar voren ge schoven als beoogd wethouder en Van der Windt als tweede kandidaat. Van der Windt was gisteravond 'blij'. „Ik voel me gesteund.'' Atte ma was 'best wel teleurgesteld'. „Maar ik ben blij dat ik door de le den ben aangewezen als lijsttrek ker. En ik ben best wel een beetje trots dat het bestuur mij als hun eerste wethouderskandidaat had gekozen. Maar de ledenvergade ring heeft natuurlijk altijd ge lijk." En die ledenvergadering voelde er gisteravond met veel voor om een andere pion naar voren te schuiven bij de coalitie-onderhan delingen om in het college deel te nemen. Waarom zouden we met kiezen voor continuïteit als de zit tende wethouder voldoet? Dat was de vraag waarom het draaide. Het antwoord was lang onvoor spelbaar in De Lyndraayer. Dat kwam mede doordat het afde lingsbestuur niet duidelijk af stand had genomen van Van der Windt. „We vinden Kees (Van der Windt, red.) een goede wethouder, alleen moet je ai je kandidaten af wegen. We moesten kiezen tussen twee goede mensen," zei afde lingsvoorzitter F. Meerhof twee weken geleden bij het bekend worden van de kandidatenlijst. Teleurstelling Meerhof wilde dan gisteravond ook niets weten van een teleur stelling. „Nee hoor, geen teleur stelling. Wij zijn een democrati sche partij en als de ledenverga dering tot deze conclusie komt dan is het goed," aldus Meerhof. De parallel met Schiedam, waar de ledenvergadering vorige week met A. Wiegman ook voor de con tinuïteit koos, wil Meerhof niet trekken. „In Schiedam was het vee! radicaler. Daar koos de leden vergadering iemand die het be stuur met op de lijst had gezet. Wij hebben nu met Kees een goe de eerste wethouderskandidaat en met Anny (Attema, red.) een goede tweede." Welkom De optie dat de PvdA met twee wethouders in het college komt is volgens het bestuur 'reeel'. Wat Van der Windt betreft is Attema welkom. „Ik zal haar graag ver welkomen, maar laten we eerst de verkiezingen maar eens afwach ten." Attema laat zich in dezelfde bewoordingen uit en probeert de teleurstelling zo snel mogelijk te verwerken. „De afgelopen vier jaar fractievoorzitterschap is het leukste wat ik tot nu toe heb ge daan. En dat mag ik in elk geval blijven doen." De 24 namen op de kandidaten lijst voor de gemeenteraadsver kiezingen van 4 maart is door de ledenvergadering ongewijzigd vastgesteld. Na partijleider Atte ma en Van der Windt komen de overige leden van de huidige frac tie (G. Wicart, P. Roovers en W. Meijer). De eerste vijf nieuwko mers zijn J. Barendregt, J. van Pa- penveld, M. de Baan, J. van Leeu wen en D. van den Oever. Maassluis Maassluis krijgt een nieuwe bibliotheekvestiging naast het stadhuis bij winkelcen trum Koningshoek. Een langdu rig onderhandelingsproces met bouwondernemer Dura, over het bibliotheekgebouw met daar bo venop 26 woningen, is begin deze maand afgerond. Donderdag zal de raadscommissie stads- en mi lieubeheer zich over het plan uit spreken, waarna naar verwach ting vóór de komende zomer de eerste paal de grond ingaat. Eind 1999 kan het personeel het huidi ge onderkomen in ontmoetings centrum Koningshof inruilen voor het nieuwe en kunnen de boeken worden overgebracht. Het gebouw komt pal naast de burgerzaal van het stadhuis waar door de gehele stadhuistuin met vijver verdwynt. Ook een deel van het parkje bij het stadhuis zal in bouwgrond worden veranderd. Bovenop de bibliotheekvestiging voorziet de gemeente de bouw van 26 appartementen en maison nettes. „Waarschijnlijk komen er drie woonlagen op, maar dat moet nog verder worden uitgewerkt In ieder geval wordt het niet hoger dan het stadhuis," verklaart wet houder L, D. Wesenhagen-Kaste- Iein. „Dicht bij het winkelcen trum, dicht bij de trein. Dat is wel een mooie woonlocatie denk ik." Naar alle waarschijnlijkheid ko men er aan de zuidkant van het Schiedam Het project 'De wijk is van ons allemaal' wordt opgeno men in het actieprogramma grote stedenbeleid. Dat heeft de ge meenteraad gisteravond besloten nadat de Groenlinks-raadsleden B. Oomens en J.AM, Poolman enD66'erM. J. C. Houtkamp hier over een amendement hadden in gediend. In het actieprogramma voor het jaar 1998 wordt 50.600 gulden uitgetrokken voor het pro ject. In het project 'De wijk is van ons allemaal' worden grote groepen bewoners betrokken bij activitei ten in de wijken. Dit blijkt een be langrijke stimulans te zijn voor de verdere ontwikkeling in de wijk. Het project sluit ook naadloos aan bij de uitgangspunten van het grote stedenbeleid, waarin onder meer leefbaarheid, veiligheid en werkgelegenheid centraal staat. In de gemeenteraad was gister avond veel lof over het actiepro gramma. Deze nota kwam tot stand nadat was gepraat met aller lei organisaties én met de Schie dammers op straat. Toch bleken niet alle organisaties tevreden. De bewonersvereniging West liet gis teren in een brief aan de raadsle den weten het te betreuren dat in het grotestedenbeleid geen aan dacht is voor de Slachthuisbuurt Wethouder A G. Wiegman, belast met de coördinatie, trok zich dat aan. „Het signaal verrast me enigszins. Zoveel clubs hebben ons wei weten te vinden. Maar in dit geval geldt te laat is nog niet te laat," zei hij. Wiegman zei toe in januari naar het voorstel te kij ken. Een motie over het betrekken van jeugdparticipatie in de verschil lende projecten, ingediend door GroenLinks en D66'er M.J.C. Houtkamp, kon niet rekenen op de steun van de raad.Als je kykt naar het functioneren van de Jeugdraad dan werkt participatie niet. Natuurlijk moet je ze wel be trekken bij wat we doen, maar dal is een ander verhaal," vond W. J. van Wijk. De fractievoorzitter van de WD vond dat de jeugdpartici patie moet worden meegenomen by de weizynsconferentie. In- dienster Oomens vond het jam mer dat Van Wijk alleen keek naar het functioneren van de Jeugdraad.„We moeten hier met mee wachten tot de conferentie volgend jaar," vond zij. -Oomens beeft grote moeite met het opnemen van het herstel van de molen de Walvisch in het actie programma. „Ik snap wel dat de wethouder het zo vlak voor de ver kiezingen belangrijk vindt," zei ze tegen Wiegman. Zijn partij, de PvdA, heeft in het verkiezings programma een aantal utopieen opgenomen waaronder die van het herstel van een aantal Schie- damse molens. „Voor GroenLinks is dat argument onvoldoende om het onder het grote stedenbeleid te laten vallen," zei Oomens. Voor Wiegman staat echter vast dat de molens een onnoemelijk econo misch en toeristisch belang heb benvoor de gemeente Schiedam. Voor de uitvoering van het grote stedenbeleid wordt binnenkort een projectleider aangesteld, die zicht bezighoudt met de uitvoe ring, De gemeenteraad wil en krijgt ook regelmatig uitleg over de voortgang van de projecten. Voor de ideeen, die het actiepro gramma niet hebben gehaald, is er ook nog hoop, zo verzekerde Wiegman de raad gisteravond. „Wellicht worden ze in de volgen de ronde wel gehonoreerd." wooncomplex geen ramen. Hier mee anticipeert de gemeente op mogelijke Machten die bewoners uit de vlakbij gelegen woonwijk kunnen hebben over inkijk. Dat de bouw van de woningen is ge koppeld aan de realisatie van het nieuwe bibliotheekgebouw heeft vooral te maken met het bekosti gen van het totale project. Voor de woningen levert het de gemeente immers 960.000 gulden aan grondkosten op. Gevoegd bij deal gereserveerde drie miljoen en een half miljoen waarvoor donderdag aan de raadscommissie toestem ming wordt gevraagd, denkt de gemeente uit de kosten (bijna 4,4 miljoen) te komen. Met een vloeroppervlak van 1600 vierkante meter wordt de ruimte, in vergelijking met de huidige vestiging in Koningshof, onge veer verdubbeld. Wesenhagen: „Uit onderzoek is bewezen dat ze voor het uitvoeren van de activi teiten een bepaalde ruimte nodig hebben. Het bibliotheekbestuur is al zeker vijf jaar bezig om aan te geven dat ze naar een grotere ruimte moet." In het huidige onderkomen is te weinig plaats om boeken en ander uitleenmateriaal goed te presen teren. Zo staat een aantal boeken zelfs uitgestald in het kantoor van de directeur. Ook is er behoefte aan meer leestafels en aan een ge lijkvloerse ruimte. Nu is in Ko ningshof de volwassenbieb op de begane grond en die van de jeugd op de eerste etage, „Datwerkt wat minder efficiënt, want je hebt in totaal meer mensen nodig," moti veert de wethouder. De ongeveer tweemaal zo grote ruimte in het nieuwe gebouw zal worden gebruikt om de collectie overzichtelijker en efficiënter uit te stallen. Want zowel het aantal boeken, cd's en legpuzzels als het aantal personeelsleden blijft ge lijk. Wel verwacht de gemeente dat de kosten voor onder meer on derhoud, schoonmaken en verze keringen met 80.500 guiden zui len toenemen. Onduidelijk is nog waar dat bedrag ieder jaar van daan moet komen. Ook nog niet bekend is wat er met de leegkomende ruimtes in Ko ningshof wordt gedaan. De wet houder: „Er zijn een aantal moge lijkheden, Het kan bijvoorbeeld verkocht worden voor iets com mercieels. En woningbouw is ook een mogelijkheid. Maar, er is nog niets zeker." Dogehole stadhuistuin moet wijken voor het nleu- bcuw, dat Maasslu se stadhuis wordt neerge zet. Foto Roel Rotterdam/VJaardlngen Nog maar net was hij vrij of de Vlaar- dinger P. T. begon aan een flin ke speedtrip. Niet veel later had hij zowel de politie als de brand weer voor zijn deur. T. (33) hoor de stemmen in zijn hoofd en had vervolgens de brand in de vitra ge, rolgordijnen en een aantal kranten gezet. Toen de gealar meerde politie arriveerde, riep hij hen in verwilderde staat toe dat hy het vuur had aangesto ken en er ieder moment een ex plosie kon volgen. De klap bleef uit, maar had gemakkelijk kun nen plaatsvinden, zo wees later onderhoek van de recherche uit. T. betoogde gisteren voor de meervoudige strafkamer van de rechtbank in Rotterdam dat het toch echt allemaal aan zyn drugsgebruik was te wijten dat hij zulke daden beging. Maar volgens de psychologische rap portage die over hem was uitge bracht kampte hy weliswaar met een drugsverslaving, maar lagen daaronder ook persoon lijkheidsstoornissen. T., bang voor een TBS-straf, wilde daar niet aan. „De feiten liggen ge woon op tafel," zei hij tegen rechtbankpresidente mr. AC. M. P. van Breukelen-Van Aam- hem. „Voor ik drugs begon te ge bruiken had ik geen proble men." Van Breukelen-Van Aamhem - hield hem echter het TBS-ad-J vies voor uit het psychologisch rapport. Dat vermeldde dat T., als een gevaar voor zichzelf en voor de samenleving kon wor-' den geacht. Een eerdere behan-' deling voor zijn drugsverslaving., werd vroegtijdig beëindigd van-^ wege agressief gedrag van T. „Ik! heb helemaal niks gedaan," stel de de verdachte over die uitzet--" ting. „Ik trapte alleen een paar" keer tegen een deur nadat ik* werd opgesloten." Officier van justitie mr. G.; Knobbout vond dat alleen een afkickbehandeling niet meer' voldoende was voor T. Hy eiste- anderhalf jaar gevangenisstraf, en TBS met dwangverpleging. T.'s raadsman mr. R.J. Baum-' gardt vond dat psychische pro-' blemen bij zijn cliënt niet kon-- den worden bewezen. Onder zoek daarnaar kan pas goed wor-, den gedaan nadat iemand een van de drank en drugs af is,' hij. En dat was bij "I? niet het geval geweest- dronk hij liters alcohol; per dag en daarna ging hij speed- gebruiken," illustreerde Baum-* gardt de verslavingsproblema tiek. De rechtbank doet over dertien dagen uitspraak. SchiedamDe Schiedamse huis houdens moeten op jaarbasis twee gulden betalen voor de ont vangst van Radio Schiedam. Zon der dat geld -het gaat om onge veer 60.000 gulden per jaar- kan de radio niet voortbestaan. De ge meenteraad stemde gisteravond in met de zogenoemde lokale ra- dioMipglag-.cr. ",n;d Bjj departyenrbestond echter wel enigQ.twijfel,'over de subsidie aan de lokale omroep. „De kwaliteit en ook de behoefte is moeilijk te meten," constateerde M. J. C. Houtkamp (D66). Om toch enige beeld te krygen over hoe de Schiedammer over Radio Schie dam denkt zou er volgens Hout kamp een referendum moeten worden gehouden, „By de Staten verkiezingen in 1999 zouden we dat meteen kunnen meenemen," zei hij. Meerdere raadsleden kwamen met suggesties om de kwaliteit en de behoefte te meten. J.AM. Poolman vond dat de mening van de Schiedammers kon worden ge vraagd in de zogenoemde Omni bus-enquête. Het college wilde wel meedenken over de uitvoe ring van vragen in de enquête; maar over het houden van een re ferendum deed het college geen uitspraak. De WD en Gemeentebelangen Schiedam vonden dat Radio Schiedam zijn bestaansrecht al uitgebreid had aangetoond. „Er is een grote luisterdlchth eid'eh'hét is hu.eèhihbalöèh'feit^at'pühUe- ke- icmroepemnietp zonder onze steun kunnen;" zéi AU.üeSwart (WD). Hy bleef echter wel grote moeite houden met de manier waarop de heffing wordt inge voerd. „Natuurlyk is dit voor de radio de juiste weg, maar de op slag is volgens my niet de meest gewenste manier." Binnen de fractie van de PvdA heerste verdeeldheid over deJièf- fing. „Er is een zekere matewfcn nood, maar aan de opslag kieVèn ook nadelen," zei M. Siljée. »,Be heffing betekent een extra am- slag op de Schiedammers en hoe je het ook wendt of keert, dit is een lastenverzwaring." Die nade len maakten het voor twee PvdA- ers onmogelijk in te stemmen met de radio-opslag. Schiedam De Schiedamse M, Monté stapt per direct over naar Platform Schiedam. Monté was tot vorige week lid van Gemeente belangen Schiedam, maar stapte daar op na een conflict over de stemming van de kandidatenlijst. Bij Platform Schiedam kan ze nog een gooi doen naar een hoge plaats op de kandidatenlijst. De-' inschrijvingstentlijn voor de kan didaten voor de gemeenteraads verkiezingen is bij Platform Schiedam sinds gisteren geslo ten. De partij is daarmee de enige waarvan de lijst nog moet worden vastgesteld. De partij van het onafhankelijk raadslid Th. H. B. Schoenmakers doet bij de gemeenteraadsverkie zingen van 4 maart voor het eerst mee. Platform Schiedam mikt Schiedam De Schiedamse ge meenteraad heeft gisteravond het raadslid C. Zonneveld her dacht Het CD-raadslid is zater dag overleden aan kanker. Bur gemeester R. Scheeres zette hem neer als een man van wie de ge meenteraadsleden afstand hiel den. „Hy was de tolk van het ge- daehtengoed van zijn partij en in het debat leverde dat veelal bot singen op tussen hem en de an dere gemeenteraadsleden. Maar dat had meer met de ideeën van zijn partij te maken, dan met zijn persoonlijkheidzei Scheeres. De burgemeester heeft het zieke raadslid onlangs nog opgezocht. „De afstand tussen hem en de andere raadsleden was onover brugbaar, Dat zat hem weleens dwars," zei Scheeres. Tijdens dat bezoek bleek dat ook bij Zonne veld de scheipe kantjes er af wa ren. „Een mens met de dood voor ogen leert ook relativeren. Het deed mij genoegen dat hij zijn standpunten, van zijn scherpe kanten had ontdaan." Zonneveld was raadslid voor de CD sinds 1990. „Hij was geboren spreker, maar iemand die sprak met ingetogenheid," zei Scheeres over zyn rol als raads lid. De voltallige gemeenteraad nam daarna een minuut stilte in acht ora Zonneveld te herden ken. Het raadslid wordt donder dag gecremeerd. volgens haar voorman op enkele zetels. Hoeveel precies wil Schoenmakers niet kwijt. De kandidatenlijst van Platform Schiedam wordt 13 januari defini tief vastgesteld. Dan wordt ook duidelijk of Monté een plek krijgt op de iyst. Beoogd lijsttrekker Schoenmakers laat desgevraagd weten dat de eerste twee plekken op de ontwerp-kandïdatenlijst al zijn vergeven en dat ook andere actieve steunfractieleden in aan merking komen voor de kandida tenlijst. „Maar Platform Schie dam is een open groepering die naar de Schiedammers luistert. Voor iedereen is er plek binnen Platform Schiedam," zegt hij. Bij de kandidaatstelling wordt vooral gekeken naar de kwalitei ten van de mensen. „Het is een open kandidaatstelling, waarbij op kwaliteiten wordt beoordeeld en er geen sprake kan zijn van machtspolitiek," aldus Schoen makers. Dat laatste werd Monté bij Gemeentebelangen verweten. Het bestuur vond dat zij de stem ming over de kandidatenlijst zo danig had gemanipuleerd dat Monté hoger op de lijst terecht kwam. Die nieuwe lijst werd door het bestuur direct verworpen, waarna Monté enige tijd later be sloot op tc stappen. Bij Platform Schiedam begint zij nu aan een nieuw hoofdstuk in haar politieke carrière. Voordat zij begin dit jaar actief werd bij Ge meentebelangen Schiedam, was zelidvanD66. -- JAAR

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 3