9 i£... 'Laat het leger lekker gaan spitten in de Sahara' Dick van Dongen bederft z'n eigen succes, bijna Netanyahu met bijna lege handen naar Albright Rotterdam-centrum De auto Schiebroekse Park Autosport Huisdieren (2) De mond vol over scholing, maar najaarsoverleg mislukt Rotterdams Dagblad Rotterdams Dagblad Woensdag 17 december 1997 Onder eindredactie van Annemiek van Oosten, tel.: 010-4004358 De bewoners van het centrum van Rotterdam verdie nen democratie! De taken van het decentrale lokale bestuurin Rotterdam-centrum worden sinds 1995 ver vuld door de Adviesraad voor het Centrum. De advies raad heeft weliswaar slechts een adviesbevoegdheid, maar neemt wel belangrijke 'beslissingen' over de di recte belangen van de bewoners van het centrum. De formele adviesbevoegdheid is geblekeneen materiele beslissingsbevoegdheid te zijn, aangezien alle advie zen tot nu toe zijn overgenomen. Omdat we praten overeen budget van 22 miljoen gulden per jaar, moet de burger daarover een stem kunnen uitbrengen. De centrumbewoner is de enige in de stad die zijn decen trale bestuur niet mag kiezen. Het college van b en w heeft voor de gemeenteraadsvergadering van 18 de cember een voorstel gedaan over dit onderwerp, Het college is om duistere redenen geen voorstander van verkiezingenin het centrum. Belangrijkste argument betreft de toekomst van de regiovorming of stadspro vincie. Buiten het feit dat het er op lijkt, dat dieregio vorming op de lange termijn wordt geschoven (als het al doorgaat), is ditniet relevant Een mogelijk toekom stig regionaal be stuur zal zich niet gaan bezighouden met lokaal welzijnsbeleid, kinderdagopvang, wijkon- derhoudsploegen,wijkveiligheid,bewonersorganisa ties, maatschappelijke dienstverlening, enzovoort. Voor deze taken is een direct gekozen decentraal lo kaal bestuur het aangewezen orgaan. Het college wil tevens bedenktijd over de toekomstige taakstelling van de adviesraad. Behalvedatniemand om een ande re taakstelling heeft gevraagd en er toch reeds tijd ge noeg geweest is om hierover na te denken, laat het on verlet dat de huidige situatie democratisch gelegiti meerd dient te worden. Het is een onduidelijk taken- pakketenhetisdusonduidelijkwatheicollegedwars- zitj Het is te hopen dat de gemeenteraad de onsamen hangende argumentatie van het college doorprikt en aanstaande donderdag zal besluiten om op 4 maart 1998 ook voor het centrum verkiezingen uit te schrij ven. Bas van Tijn, namens de WD-fractie van de Adviesraad voor het Centrum De auto, hoe mooi ook, is een apparaat dat onzinnig omgaat met energie. Drie slagen zijn voor niks en de vierde cilinderslag vormt de kracht voor de voortstu wing. Daarbij komt dat de auto in verkeerde handen een dodelijk instrument is, dat elk jaar een groot aan tal dodelijke en voor het leven verminkte slachtoffers veroorzaakt. Toch wordt de auto in zijn huidige vorm overal ter wereld sociaal aanvaard. Kijk maar naar de strafmaat die er op het veroorzaken van ongelukken met dat 'rampenplan' staat. Dan zijner nog de files,die als je ze bij elkaar optelt in de spits soms van Maas tricht tot aan Leeuwarden reiken, waarbij de automo bielen bij ötationairdraaien goed zijn vooreen enorme uitstoot van giftige stoffen. Maar ja, voor de bestrij ding van de gevolgen daarvan hebben we Kankerbe strijding en deHartstichting. Voor deafwikkelingvan de verkeersdelicten staan de politie en het 'witte bef- fen-corps'paraat Over het lawaai watauto's veroorza ken, zowel inde steden als op de rijkswegen, zullen we maar zwijgen. Het kost ons kapitalen aan geluids schermen. Paul du Parré, Schiedam Wederom is er sprake van bedreiging van het Schie- j broeksePark.WatwarenwijalsComitéBehoudSchie- broekse Park opgelucht dat wij met mevrouw Prins van de deelgemeente Hillegersberg-Schiebroek op één lijn waren gekomen waar het het behoud van het Schiebroekse Park betreft Nu wordt het park be- dreigd met de kap van ruim 600 bomen inverbandmet het vliegverkeer. Wij als comité zijn geen tegenstan der van het feit dat Rotterdam een vliegveld heeft, maar we zij n er wel tegen dat dat telkens ten koste van gezonde bomen zou moeten gaan. Is er geen andere oplossing? Wij zijn op dit gebied leken, toch lijkt het ons zinnig om te kijken of er geen andere mogelijkhe den zijn, zoals bijvoorbeeld de keuze van een andere aanvliegroute of een kortere landings- en/of start baan. Graag zouden wij op onze vragen een antwoord willen krijgen. Wij maken ons in elk geval wederom sterk om het Park te behouden, want waar ligt de grens? Eerst sneuvelden er 400 bomen, nu 600bomen. En hoe gaat dat in de toekomst? Gaan er dan weer 600 bomen tegen de vlakte? Sandra Anterman, Comité Behoud Schiebroekse Parkin Rotterdam Het circui t in België in passé. D us als we onze Jos Ver stappen live in actie willen zien, moeten we uitwijken naar een circuit elders. Dat is nu nog niet zo moeilijk. Dan maken we een reisje naar Engeland, Duitsland of Luxemburg. Ooklekker dichtbij huis.Nahetjaar2000 moeten we echter wat verderwegzijn. Dankzij hetver- bod op tabaksreclame. Ik weet wel dat Jos misschien nie t meenn de Formule 1 actiefzal rijn in het jaar2000, maar ik weet ook dat onze Tom Coronel het wil gaan proberen in de Formule 1Tom rijdt nu nog Formule 3 en gaat het proberen in de Formule 3000, daarna de Formule 1. Mede-autosportliefhebbers kennen Tom van de jaarlijkse Marlboro Masters op Zandvoort waar 's werelds beste Formule 3-rijders strijden om depres- tigieuze Masters of F3-titeL Oh ja, over Zandvoort ge sproken. Ons eigen Zandvoort is na het jaar 2000 al leen nog maar te gebruiken voor een rondje amateur- cart Leuk hoor! Maria Dijkshoorn, Rotterdam Ik reageer op het artikel over de hond met kankerge zwellen. die was vastgebonden aan een paal. De dag dat ik het las heb ik mijn eigen hond moeten laten in slapen. Hij was zeventien jaar en te riek en te oud om nog verder te leven. Ik ben er dagen lang goed kapot van geweest. Ikhebvoor het laten inslapen 123gulden betaald, een schijntje voor een dier waarvan je houdt. De mensen die die zieke hond aan die paal hebben ge bonden, hebben niet van hun hondgehouden. Zij mo gen wat mij betreft nooit meer in het bezit komen van wat voor een dier dan ook. Wat zy hebben gedaan, is walgelijk! Marlies Koudyzer, Schiedam WD-voorman F. Bolkestein op perde deze week het idee om het leger in te schakelen bij de be strijding van de georganiseerde internationale criminaliteit (il legale wapens, drugs, mensen smokkel). Volgens de liberaal wordt het de hoogste tijd dat in Europa de krachten worden ge bundeld, zeker nu na het Ver drag van Schengen de binnen grenzen zijn vervallen. Het leger als verlengstuk van politie, kust wacht en justitie. H. van Duijn, landelijk voorzit ter van de Nederlandse Politie bond (NPB): „Het leger moet bij de bestrijding van de criminaliteit geen enkele rol spelen. Meneer Bolkestein wil kennelijk elke dag met een meuw item in de publiciteit komen. Zul ke ideeen moet je gewoon dood zwijgen. Doe je dat wel, dan krijgt hij alleen maar de credits die hu niet verdient. Neen hoor, met zul ke uitspraken moet je helemaal nietsdoen." Generaal b.d. HA Couzy, oud bevelhebber van de land macht: „Het is één as pect in de plan nen van Bolke stein. Hij rea geert ermee op de bezuinigings voorstellen van D66 en PvdA Je moet het dus in die context zien. Maar het idee is minder nieuw dan het lijkt. Er bestaat al langer steunverlening door het leger op verzoek van de overheid. De Ko ninklijke Marine die een belang rijke rol speelt in de kustwacht op dé Antillen is een voorbeeld. Wat nu wordt voorgesteld, is met bestaande middelen op grotere schaal politie, justitie en kust wacht te helpen dan nu gebeurt. Het ondersteunen in die zin vind ik een goede zaak. Maar je moet het niet als hoofdtaak zien. Het le- Een ftlmleger in actie opde Erasmusbrugin Rot terdam op 3 oktober van dit Jaar ter gelegen heid van opnamen vooreen nieuwe productie van Jackie Chan. ArchieffotoVlctorvan 8reukelen ger kan goed de politie ondersteu nen, daar waar die zelf de midde len niet heeft. Het gebrek aan ex pertise op misdaadgebied hoeft geen probleem te zyn. De leiding blijft in handen van de politie, die houdtverantwoordelijkheid. Mr. C.J. Noppen, advocaat in Rotterdam: „Een mallotige verkiezingsstunt, anders kan ik het niet noemen. Af en toe denkt Bolkestein dat hij 'onze lieve heer1 is. Ik kan me ook niet voorstel len hoe je dat zou moeten aanpakken. Laat het le ger maar lek ker gaan spitten in de Sahara. Dat is er hele maal niet op ingericht om de cri minaliteit te bestrijden. Laat dat nou maar aan de politie over. Voor dit werk zijn de ministers van Binnenlandse Zaken en Justitie aangewezen, niet die van Defen sie. Daar moeten ze nu al tal van trucs uithalen om mensen te lok ken. Eigenlijk is het te gek voor woorden. De minister van Finan ciën zet toch ook geen mensen in om de beursfraude te onderzoe ken." R. de Wijk, defensiedeskiuidige van het Nederlands Instituut voor Internationale Betrekkin gen Clingendael: „Het is niks nieuws wat Bolke stein zegt, ik ben verbaasd. Alle krijgsmachtonderdelen hebben al als taak civiele autoriteiten bij te staan, ook als het gaat om interna tionale criminaliteit. Een goede zaak. Ze moeten niet de taak over nemen van de politie, maar kun nen helpen als de poütie bijvoor beeld de middelen mist. As fre gatten van de marine toch ergens varen, kunnen ze bijvoorbeeld ook worden ingezet tegen drugs criminelen. Of denk aan het ne men van foto's door F-16 vliegtui gen, als dat noodzakelijk is. A de Bruin, zelf vroeger crimi neel en nu voorman van destich- ting Preventie Economische Cri minaliteit: Het is de schreeuw om aandacht door een leunstoeldeskundige. Hoe komt het dat niemand uit de praktijk op zo'n idee als dat van Bolkestein komt? We hebben al genoeg legers voor het soort cri minaliteit waar hij op doelt wa penhandel, drugscriminaliteit en mensensmokkel. Er zijn genoeg uitstekende politiediensten of an dere diensten zoals de FIOD en de ECD. As je het leger gaat inzetten tegen de misdaad, waar eindigt het dan? Dadelijk roepen ze ook de hulp van het leger in tegen het rijden door rood licht. De buiten grenzen van Europa met behulp van het leger dichter maken? Het is een illusie. Mensen die willen, komen hier toch wel binnen. Kijk naar de grens tussen de Verenig de Staten en Mexico. Daar hebben ze de meest verfijnde technieken toegepast om te voorkomen dat Mexicanen ongewenst over de grens komen. Desondanks lukt het ook daar niet de illegalen- stroom te stoppen." Commissaris H. Jansen van de regiopolitie Rotterdam-Rijn mond, hoofd van de Regionale Recherche Dienst (zware en ge organiseerde criminaliteit): „Laat ik allereerst zeggen dat ik de aandacht van Bolkestein en de manier waarop hy het insteekt bijzonder waardeer. Het treft mij aangenaam dat hy dit internatio nale probleem onderkent en er kent. Alleen de manier waarop Bolkestein de georganiseerde cri minaliteit wil bestrijden, spreekt mij niet aan. Dat doet geen recht aan de complexe manier van op sporen. Daarvoor moetje een bij zondere kennis hebben en die is er in het leger niet. Ook de erva ring ontbreekt. Internationale cri minaliteit is geen openbaar ver schijnsel, iets dat je concreet kunt aanpakken. As Bolkestein seri eus is, kan hy misschien beter de wet aanscherpen en nieuw wetge ving goed analyseren. En niet te vergeten, hij akn misschien bij dragen aan de harmonisering van de wetgeving op internationaal niveau. De internationale samen werking in operationele zin moet gewoon veel beter. Het is een be kend gezegde dat de grens de bes te vriend van de crimineel is." Door Kor Kegel Dick van Dongen mag dik tevre den zijn. De voorzitter van de PvdA-afdeling Rotterdam startte de verkiezingscampagne al maan den geleden met de opmerking dat Hans Simons en Hans Kom brink de beste wethouders van Rotterdam zijn. Arrogant, vonden andere partijen, maar iedereen liet na argumenten aan te dragen om de stelling van Van Dongen te ontzenuwen. Integendeel, de WD rekende af met de eigen havenwethouder Herman van den Muijsenberg door hem naar een schamele vier de plaats op de kandidatenlijst te degraderen. D66 begon neigingen te vertonen om wethouder Hans den Oudendammer te passeren. En het CDA delibereerde over de noodzaak om Tweede-Kamerlid Frans-Jozef van der Heijden, naast lijsttrekker Sjaak van der Tak in te zetten als tegenwicht voor het PvdA-duo Simons en Kombrink. Alleen Groenlinks bleef onbe roerd en handhaafde Herman Meijer zonder morren als het ge zicht van die partij in Rotterdam. Maar Van den Muijsenberg en Den Oudendammer kwamen be schadigd uit de verwikkelingen te voorschijn, de laatste weliswaar opnieuw als lijstaanvoerder van D66, maar wel degelijk met kleer scheuren. Dick van Dongen had rake klappen uitgedeeld. Aan het succes van Van Dongen en zijn medebestuurders van de PvdA-Rotterdam kwam geen ein de, want zaterdag werd in Night- town ook nog eens rijn Top 3 zon der enig bezwaar bij acclamatie aanvaard. Geen tegenkandidaten, geen verwijten, niets daarvan. Het was een eensgezindheid, in stemming met het trio Hans Si mons, Els Kuijper en Hans Kom- vandePvdAfn Rotterdam, van links naar Kuijper, Hans Simons en Hans Kom brink. Archieffoto Rotterdams Dag blacfJaapRozema brink. Van de felle bezwaren bin nen de fractie en de ernstige be denkingen in de achterban was op het moment dat het erop aan kwam niets overgebleven. Van Dongen heeft achter de schermen meermaals gewaar schuwd voor gezichtsverlies van de PvdA Voorkomen moest wor den dat met name Simons in een draaikolk zou komen zoals zich rond Van den Muijsenberg en Den Oudendammer gevormd had. „Dat zou niet goed voor de partij zyn!" De critici bleven in hun hok, gromden onhoorbaar en hebben zichzelf voor vier jaar een muilkorf omgebonden. Achteraf mopperen over Simons past niet Dat de PvdA-afdeling Rotterdam ,wel correcties wilde aanbrengen op de rest van de kandidatenlijst, laat zich uit meer dan baldadig heid verklaren. Er waren ijzer- sterke motieven voor. Tweede- Kamerlid Peter van Heemst ver woordde het treffend. Twee ge liefde partijgenoten, Peter Aubert en Ruud van Middelkoop, waren door het bestuur merkwaardig laag gezet en werden op instigatie van de Jonge Socialisten en de on derafdelingen beduidend hoger op de lijst gezet En de verdienste lijk opererende Orhan Bayraktar steeg met stip. Volstrekt legitieme wijzigingen, uitgaande van partijdemocratie, daar kwam het betoog van Van Heemst op neer. Hij was dan ook stomverbaasd dat het PvdA-be- stuur het, bij nota bene misschien wel onverkiesbare plaatsen, nog nodig vond om het machtswoord te spreken. Als de leden nog meer aan de lijst zouden morrelen, zou den bestuursleden aftreden - als team, dreigde Van Dongen. En daaruit wordt duidelijk dat hy zijn succes geringschat en onvol doende onderkent. Hij wilde het volle pond, was met minder niet tevreden - maar dan moet je niet voorzitter van een democratische, pluriforme partij willen zijn. Kijk eens naar Chris Zijdeveld, voor zitter van de PvdA-Schiedam. De ze zag een door hem niet langer gewenste routinier, Aad Wieg man, pardoes lijsttrekker worden: en had het bestuur niet beweerd dat er 'gebrek aan vertrouwen' in Wiegman was? Na zulk heftig taalgebruik en na zo'n nederlaag bleef het bestuur van de PvdA- Schiedam ijskoud zitten. En dan zou in Rotterdam het bestuur af treden over alternatieve kandida ten op veertien cn vijftien? Uiter aard werd het overvragende be stuur van de PvdA-Rotterdam met hoon en boegeroep overla den. Futiliteit Mocht het PvdA-bestuur in Rot terdam om die futiliteit aftreden, dan bewijst het onvolwassen te zijn, grillig als een moeilijke pu ber. Dan laat het achteraf zien niet de capaciteiten te hebben ge had die je mag veronderstellen als zo'n bestuur zelf zonodig de kan didatenlijst wil ontwerpen. Ande re afdelingen, zoals Maassluis waar maandag de lijst in grote harmonie werd vastgesteld, heb ben daar een aparte selectiecom missie voor aangesteld - zodat, als de leden wijzigingen aanbren gen, het bestuur er (in de cruciale periode luttele maanden voor de verkiezingen) niet de consequen tie aan hoeft te verbinden dat het moet aftreden. Van Dongen en de rijnen moeten zich niet spiegelen aan wat bet be- stuur van de PvdA-Rotterdam eind 1989 onder leiding van Peter van Dijk deed. Dat bestuur trad af, nadat de achterban weigerde om Kombrink bovenaan op de lijst te aanvaarden. De reden voor het aftreden was niet dat de ach terban een eigen mening had, maar... dat het bestuur zich had vergaloppeerd. Het bestuur dacht abusievelijk afspraken met de af delingen te hebben gemaakt, waardoor by Kombrink verwach tingen waren gewekt die het be stuur niet kon waarmaken. Maar dat is een heel andere situatie. Van zo'n taxatiefout en voorbari ge beloften is deze keer totaal geen sprake geweest. Van Don gen heeft het nota bene zien aan komen dat de lijst nog gecorri geerd zou worden. Hij zei enige tijd geleden het in de PvdA nooit finders meegemaakt te hebben. Nou dan? Gun dan de leden ook hun lolletje. As het bestuur desal niettemin toch aftreedt, begaat het op de valreep een strategische fout, die niet tot een lovend in me- moriam leidt. Dan namelijk zal een flink deel van de nu zo brave achterban spijt als haren op de hoofd hebben dat het toch niet aan de Top 3 gemorreld heeft - ja, als het bestuur toch opstapt, waar om dan niet meteen de confronta tie gezocht? Hadden ze dat maar eerder geweten... Het zal te laat zijn om bijvoor beeld Els Kuijper alsnog tot lijst trekker te bombarderen, maar on getwijfeld zal een overdreven re actie van het PvdA-bestuur tot woest schuimende emoties in de eigen partij aanleiding geven - en daar kunnen Simons e.s. alleen maar last van hebben, zowel voor als na de verkiezingen. Dat we tende, kun je je afvragen wat het doctrinaire bestuur nu eigenlijk heeft willen bereiken. Door Roel de Vries Nederland bracht m 1997 een nieuw product op de markt: het poldermodel. Het werd m één klap een succesvol exportartikel. In Duitsland viel het zelfs in de prijzen. Het is tegenwoordig goed gebruik dat fabrikanten meteen aan de bel trekken als ze een productiefout ontdekken, As medeproducent van het poldermodel meldt de Bouw- en Houtbond FNV een ernstige sto ring: terwijl de bouwwereld zit te springen om nieu we vaklui worden jongeren ontmoedigd te kiezen voor een opleiding in de bouw. De overheid heeft haar mond vol over scholing en neemt uiteenlopende maatregelen, die deze scholing moeten stimuleren. Zy zegt hierover met werkge vers en vakbonden te overleggen, maar in de prak tijk komt daar met veel van terecht. Het overleg met dit kabinet is even wisselvallig als het weer in de herfst. Dit bleek tijdens het najaarsoverleg (het boegbeeld van het poldermodel). Daar bleek dat het kabinet een maatregel doorzet die in de bouw zal leiden tot een vermindering van het aantal jongeren in opleiding. Dit ondanks de toezegging aan werkgeversorganisa ties en vakbonden om hierover nog te overleggen. Bedrijven in de bouwsector die leerling-werknemers vanaf 20 jaar en jongeren die studeren voor allround vakman opleiden krijgen van de overheid niet langer een belastingvoordeel. Dit in tegenstelling tot andere bedrijfstakken. Daarmee is het najaarsoverleg voor de Bouw- en Houtbond FNV mislukt. In de bouwen aanverwante sectoren zijn scholingen vakopleiding actuele thema's. Een goede vakoplei ding is in de bouw van groot belang, omdat werkne mers er niet de zekerheid van een vaste baan heb ben. As een bouwproject is afgelopen moeten werk nemers vaak uitzien naar een werkkring. Het hebben van een door de bedrijfstak erkend di ploma en actuele kennis zyn voor het vinden van zo'n nieuwe baan van grote betekenis. Sociale part ners maken van die opleiding volop werk. In oktober 1997 werd de 750,000 ste scholingsverlofdag sinds de oprichting van hetscholingsfonds uitbetaald. Ook heeft de bedrijfstak de beloning afgestemd op de vakopleiding: leerling-werknemers in de bouw verdienen een hoger loon dan ongeschoolde werkne mers. Daardoor loont het om een vakopleiding te vol gen. De opleidingsfondsen in de bouwen aanverwan te sectoren steunen de vakopleiding met tientallen miljoenen guldens. Deze aanpak werkt. De bedrijfs tak telt veel gediplomeerde timmerlieden, metse laars, schilders, tegelzetters en andere vaklieden. De overheid vindt dat iedereen een vakopleiding moet kunnen halen en heeft dat ook gestimuleerd. Een bedrijf dat een leerling-werknemer opleidt mag 4500 gulden van zijn loonbelasting aftrekken. De overheid stelt daar nu een grpns aam Deregeling geldt niet langer voor werknemers die meer dan 130 procent van het minimtlffllg&T^rdiéo'gfi Vakbonden en werkge^rsvnsïen de overheid aan vankelijk te overtuigen dat dit geen goede gedachte overleg, de 130 procent maatte«lWWetijksbe>* groting. Een actie van de Bwn^^SÖÏÏl^hd3cli3'e ertoe dat het schrappen van de maatregel een onder deel werd van het akkoord in de Stichting van de Ar beid, Ook dat heeft het kabinet niet mogen overtui gen. Kennelijk is het feit dat de ene minister meer succes sen weet te boeken dan de ander belangrijker dan het bereiken van een goede oplossing. Vakbonden en werkgevers in de bouw staan voor een onoplosbaar probleem. Dit kabinet verstoort het poldermodel en laat een hele sector in de modder zakken. (Roel de Vries is voorzitter van de Bouw- en Houtbond FNV) Opgericht 2 april 1991 Uit de statuten: Het Rotterdams Dagbladfs een onafhankelijke regionale krant, zonder binding n>et enige levensbeschouwelijke organisatie, politieke partij of belangengroepering. De krant stefi zich ten doel door middel van berichtgeving In woord en beeldana/yse en achtergrondartikelen haar lezers zo actueel, objectiefen veelzijdig mogelijke In formatie teverscha ffen. Hoofdredactie: J. Prins en LP. Pronk. Chef Central Desk; FJ. Eckhardt Rubriekschefs: Eindredactie Vormgeving: R.LJ. van Zee 1st Stadsredactie Rotterdam: J.S. Booister. Editie Voo me-Putten: C.G. Buitendijk. Editie Waterweg; J.A. Rozendaal. Editie Ussel en Lek: M.E. Verwaafjen Editie Regio Zuid: M. Schreuder. Nleuwsdlenst/Binnen/buitenland: B.V. Verkade. Cultuur Leven: MJ.F. Maas. Economie: N.P. de Vries Sport: P. Ouwerkerk. Illustratie: F.v. Someren. Informatiebeheer: GJ. van den HU. Eindredactie Rotterdams Dagblad TV: M. de Jong Correspondenten I n het bultenla nd via Geassocieerde Pers Diensten en The Independent (Londen). Boedapest: drs. J.W.M. Gertsen; Bonn: P.G.W. v. Nuljsenburg; Brussel: drs. M.H. Peeperkom, PJ.A.M. Koopman; GenèverB. Kroon; Istanbul: dra. J.EJ.M.Uitz; - Kaapstad: R. Hellinga; Londen: JA Geleijnse; Madrid; H.v.d. Boom; Moskou: H.B. Hoogendijk; Nairobi: FJ.M, v. d. Houdt; Parijs: C. vanZweeden; Peking: Y.v.d.Heijden; Rome; drs. EJ.A. v.d. Linden; Sarajevo: H. Doornbos; Tel Avhd A.P. Bloemendaat; Tokyo: dr. J. Stalpers; Washington: drs. J.B.A. Wanders. Door Ad Bloem en daal Premier Netanyahu van Israël reist vandaag naar Parijs voor overleg met de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Abright. Hy heeft een aantal kaarten van de Westelijke Jordaanoever in zyn bagage en een verslag van de zittingen die het Isra ëlische kabinet de afgelopen weken heeft gewijd aan een militaire terug trekking uit dat gebied. Maar hij zal Abright op twee punten teleur moeten stellen: de regering heeft nog altijd geen besluit geno men over de omvang van de terug- trekkingsoperatie en er is evenmin een uitspraak gedaan over de door de Amerikanen gewenste 'time out' voor wat betreft de bouw in de neder zettingen. In Jeruzalem verwacht men geen duidelijkheid voor half ja- nuan. Gisteravond was de Israëlische mi nisterraad opnieuw bijeen om ideeën uit te wisselen over de omvang van de terugtrekking en over de 'rode lij nen', dat wil zeggen het deel van de Westoever dat Israël na een definitie ve regeling met de Palestijnen in ie der geval bezet wil houden. Wat het laatste betreft, gaat de strijd tussen het plan van minister Sharon van In frastructuur en dat van minister van Defensie Mordechai, Beiden willen stroken aan de west- en oostkant van de Westoever inrichten als 'veilig heidszones', met elkaar verbonden door drie (Sharon) of twee (Morde chai) wegen. De veiligheidsstroken van Sharon zijn breder dan die van Mordechai. In het plan van de eerste zou minimaal 63 procent van het gebied in Israëli sche handen blijven. Mordechai is bereid genoegen te nemen met ruim 52 proeent Over het gebied dat niet onder de veiligheidszones valt, zou Israël met de Palestijnen kunnen on derhandelen. As Mordechai zyn zin krijgt, zullen 42 Israëlische nederzet tingen buiten de veiligheidszones vallen. Ze zouden 'eilanden' worden in Palestijns gebied, door zwaar be waakte wegen verbonden met Israël. In het plan van Sharon liggen alle ne derzettingen in veiligheidszones. De Amerikanen willen dat Israël zo snel mogelijk de tweede van drie in de Oslo-akkoorden overeengekomen militaire terugtrekkingsoperaties uitvoert. De eerste is er al bij inge schoten. Abright zei eerder deze maand dat de omvang van de opera tie 'substantieel' moet zyn, volgens haar medewerkers 'een percentage van twee cijfers'. Netanyahu heeft grote moeilijkheden daarvoor een meerderheid in zijn kabinet te vin den, als hy er zelf al voor zou voelen. Niettemin is de verwachting dat hij uiteindelijk akkoord zal gaan met 10,5 procent Maar de premier heeft al laten weten dat er geen sprake kan zijn van een onmiddellijke uitvoering. Hy wil vijf maanden wachten, om te zien of de Palestijnen van hun kant hun ver plichtingen volgens Oslo nakomen. Met die voorwaarde wil hij proberen ook uiterst rechts in zijn regering achter zich te krijgen. De Palestijnen hebben laten weten dat ze niet ak koord gaan met zo'n eis en willen een terugtrekking voor mediojanuari. Ze zijn bang dat Israël de voorwaarde al leen stelt om uiteindelijk een excuus te hebben om de terugtrekking niet uit te voeren. De Israëlische regering eist van de Palestijnse Autoriteit onder meer dat ze de procedure voor het wijzigen van het Palestijnse Handvest (dat op roept tot vernietiging van de staat Is raël) afrondt, dat ze van terreur ver dachte Palestijnen uitlevert en meer werk maakt van de strijd tegen ter reur. Israël eist ook dat er een eind komt aan opruiing tegen Israël en de joden in en door de Palestijnse Auto riteit. Netanyahu overhandigt van daag aan Abright een rapport met de - titel: 'Anti-semitisme in de Palestijn se Autoriteit sinds het Hebron-ak- koord, een Compendium van Haat'. Daarin staat een opsomming van an tisemitische uitlatingen door Pales-1 tijnse regeringsvertegenwoordigers en in officiële Palestijnse media. In het rapport wijst Israël erop dat de - Oslo-akkoorden en het Hebron-pro tocol van de Palestijnse Autoriteit verlangen dat ze afziet van opruiing tegen Israël en maatregelen neemt - tegen anderen die zich eraan schul dig maken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 6