Jorien van den Herik eist uitleg commissarissen over Wielaard Bana Gesnurk van Henk Klauter overstemt video A c o p Opgerolde mouwen voor Don Leo George Boateng: 'Even op tanden bijten' Komisch Ook Brazilianen moeten te veel belasting betalen Maandag 22 december 1997 Door Paul van de.n Bosch en Peter Ouwerkerk Rotterdam Feyenoord- voorzitter Jorien van den Herik eist een verklaring van de Raad van Commissarissen van de Kuip over de aantij gingen van stadiondirecteur Leo Wielaard aan zijn adres. Zolang die uitblijft, is hij niet bereid te praten over een nauwere samenwerking van zijn club met het stadion. Tijdens de jaarvergadering van aandeelhouders voerde Wielaard donderdag j.l. de slechte werkre latie met Van den Henk op als be langrijkste reden voor zijn snelle vertrek uit de Kuip. De directeur is Hl januari formeel voor het laatst in dienst als directeur van Stadion Feijenoord n.v.; dat is am per dertien maanden na zijn aan treden. Wielaard zei donderdag letterlijk dat hij niet langer wil samenwer ken met Van den Herik, de be langrijkste huurder van zijn sportaccommodatie. Hij noemde diens manier van zakendoen zelfs 'onethisch'. „Ik heb geen zin meer om met meneer Van den Herik om de tafel te ritten." Daarvoor kreeg hij applaus van de aandeel houders, van wie velen sterk anti- Van den Herik zijn. De Feyenoord-preses verwijt de Raad van Commissarissen, onder leiding van oud-politicus Mdré van der Louw, nu dat rij Wielaard ongestoord zijn verhaal liet vertel len. „Wielaard heeft die uitspraken over mij gedaan in een vergade ring, die onder leiding stond van de president-commissaris," zegt Van den Herik. „Van der Louw had moeten ingrijpen op het mo ment dat er onwaarheden over ta fel kwamen. Want die zijn verteld, dat kan ik verzekeren. Daarom eis ik een uitleg van de commissaris sen. Want onder hun regie heeft Moet kunnen „Wïèdfiwatts nou eigenlijk een leider? Jókan Crvijffging rod eemmeteenvoetofabadsiagn engafdm met armee&arenaan wat 'zijn medespelers moesten doen, over die andere tien. Die begre pen erkermlijkniet veel van," Dennis Bergkamp in Vrij Ne derland „GvUit werd gezien ais leider omdat hijzo'nsterkemtstmling had. Maar was Van Basten dm geen leider? Het irriteert mij ah 9 mij vmgen waarom ifc geen leider ben. Ik snerp bet geiooon niet Watmaaktiemandnoutót een leider? Als vx slecht hebben gespeeld, hoor ifc dat het komt omdat er geen leider is. Wat moet ik daarmee? We spelen slecht omdat we te weinig sco~ renafomdatdeverdedigingniet goed in elkaar zit." Nogmaals Dennis Bergkamp „In Engelandzvipenzeheélwat af. Wie 's avonds op stap is ge- drank stinkt, zoek ik op. De hele training zeik ik aan zijn kop. Ik kanhet niet uitetaandat spelers door losbandigheid minder presteren. Nog erger wordt het wanneer ze schandalen veroor zaken. Jefcunttochnietdronken achter het stuur ritten en tege- lijkeenvoorbeeldvowkirideren rijn?" Dennis Bergkamp in VN ,Jk ben helemaal gek op etentfc snoep de hele dag door. Iedere dag noor het slapen gaan, pa ik nog even lekker wat snoeken. Als vx met Ajax in hotels slie pen, tuist ik nooit hoe ifc dat trainer je 's avonds beneden be trapt denkt hij misschien datje stiekem treggaat, terwijl ifc al leen mmrvxü wil eten. Ik zag steeds 's ochtends voor de deur van Baba en Oliseh lege borden stowuBatzettemeaanhetdm- ken. Uit bij Marihor haam ik er achter (iat ze iedere avond room- service bellen. Vanaf dat mo ment ging ifc dat ook doen." Beam McCarthy in Nieuwe Revu. „Afijn roots liggen in Rnuveen en doorben ifc trots op. Sou veen, dat zegt de mensen vaak weinig. Ik hoef dan alleen maar te vertellen dat. het gemeente Staphorst is. Dan zie je meteen tvv glmbtekie verschijnen. Want Staphorst kent iedereen; daar lopen alle mensen in kle derdracht naar de kerk en heeft niemand een tv. Ach, tfc kan me die gedachten best voorstellen, maar ze zijn wel achterhaald. Er wordt gewoon tv gekeken en lang niet iedereen goat naar de kerk". Willem Q-speler Bert Kouter- man in VI. Feyenoord-voorzltter Jorien van den Herik (I) en stadiondlrecteur Leo Wielaard: tegenstanders met de Kuip als arena. Foto's cees. Kutpor/Rnttefdams Dagblad «n Fred Emevcor vos dit kunnen gebeuren." Van der Louw is momenteel met vakantie, maar Van den Herik uil deze affaire uitpraten vóórdat hij gaat onderhandelen over een sa menwerking tussen de profclub en het stadion. Deze zou moeten zorgen tot lagere organisatiekos ten en een oplossing voor het fi nanciële conflict, dat ertoe heeft geleid dat Feyenoord de huur offi cieel per 1 december 1999 heeft Zaterdag liet Van den Herik in de ze krant weten dat er een éndere reden is voor het snelle vertrek van Wielaard. „Ik ga de werkelij ke reden niet onthullen," aldus de voorzitter. „Ik meen alleen te we ten, dat hij niet zélf is opgestapt, maar dat hij is ontslagen." Insiders binnen het stadion be vestigen het verhaal dat de positie van de directeur zeer wankel was en dat rijn vertrek voor hen niet als een verrassing kwam. Maar Wielaard zelf ontkent in alle toon aarden dat hij móest vertrekken. „Ik heb zelf de beslissing geno men omdat ik niet meer met de stichting Feyenoord wil werken, en dat is Jorien van den Herik." Creatieve geest Binnen de muren van de Kuip wordt directeur Leo Wielaard ech ter 'een ongeleid projectiel' ge noemd. Volgens één van de mede werkers is hij een creatieve geest, die naam maakte in de reclame wereld, maar die absoluut geen 'feeling' heeft met de baan als ver antwoordelijk stadiondirecteur. De verkeerde man op de verkeer de stoel dus, Wielaard lijkt met name te zijn ge struikeld over een aantal plannen dat hij op de rails had gezet zon der de Raad van Commissarissen er tijdig over te informeren. Zo wilde de Numansdorper de Bras serie in het Maasgebouw extra ca chet geven door er een luxe res taurant aan toe te voegen. Het zou een restaurant worden, met uit richt op het trainingsveld, dat een deel van de taken zou moeten overnemen van de Brasserie. Dat 'Rotterdamste restaurant' zou door een grote investering van de bierbrouwer Amstel worden om getoverd tot "bruin sportcafé'. De 'luxe' ruimte was reeds ge schapen door een aantal kantoren op de eerste verdieping leeg te maken en uit te breken. „Toen de Raad van Commissarissen er mee werd geconfronteerd en vroeg wat dat allemaal moest kosten, bleek er geen businessplan te zijn," we- Sparta's verzorger Henk Kla- mer heeft de gewoonte onderweg in de spelersbus een dutje te doen. Zaterdagavond op weg naar Nijmegen viel hij echter in Span gen al in slaap. Zelfs in die mate, dat het geluid van de video in de bus hairier gezet moest worden om boven het gesnurk van Kla- mer uit te komen. Hoofdsponsor de Goudse hield afgelopen donderdag een spon- sorbijeenkomst m Sparta's spon- sorloge.,Na een half uur ben ik opgestapt," zegt Hans van der Zee. „Ten eerste omdat gastspre ker Jan de Vos van Rotterdam Topsport alleen maar over Feye noord sprak en ten tweede omdat het de verwarming het niet deed. De volgende dag waren Dolf Roks en ik snipverkouden." Zou Nico Jalink soms even stie kem zijn langs geweest.. Boze tongen op Spangen bewe ren dat Adri van Tiggelen de wed strijd van Sparta Al, waarvan hij trainer, zaterdag eigenhandig heeft afgekeurd uit vrees voor een nieuwe nederlaag. Hans van der Zee: „Klopt. Zijn positie staat dan ook ter discussie." Dolf Roks, Sparta's assistent trainer, heeft vorige week contact opgenomen met Dick Advocaat. Hij heeft by de trainer van PSV geïnformeerd waar hij die haar- transplantatie heeft laten uitvoe ren. Mourad Mghizrad heeft vorige week tijdens de training een diep tepunt in rijn nog prille carrière beleefd. Sparta's ijdele rechter spits werd liefst drie keer achter een door de benen gespeeld. De laatste keer door... assistent-trai ner Dolf Roks. Hans van der Zee: „En dat terwijl Dolf de bal niet meer dan twee keer kan hooghou den." Toen Dennis de Nooijer na af loop zijn handtekening wilde zet ten op het wedstrijdformulier, zag hij tot zijn verbazing dat elftallei der Puck de Vries daar de naam van Dennis Krijgsman had inge vuld. NEC-trainer Jimmy Calder- woord tijdens de persconferentie na afloop van de wedstrijd tegen Sparta: „Ik vind dat Willem II, oh pardon, NEC het de eerste helft van de competitie goed beeft ge daan." En tegen Hans van der Zee:Jij heb het goed gedaan met Sparta. Vind jij dat ook van my?" Van der Zee: „Ja, Willem n heeft het ook aardig gedaan..." De wedstrijdbal voor NEC- Bbawrtg; terug in de Kuip. Om of scheid te nemen. Foto Het is niet ongebruikelijk dat debutanten in de Premier League tot man-of-the-match van hun dub worden gekozen. George Boateng beleefde het wél, zaterdagmiddag na rijn debuut by Coventry City tegen Liverpool. Maar Boateng was er niet van on der de indruk. ,Jk maak liever het winnende doel punt" Zo'n heldenrol zat er echter niet in voor de midden velder, uie afgelopen week van Feyenooiu aan de Engelse club werd verkocht Coventry verloor za terdag op Anfield Road immers met 1-0. Gistermiddag was Boateng weer even terug in de Kuip; om afscheid te nemen van rijn oude dub en de supporters. „Ik had wel even moeite om te wen nen," zei Boateng. „De eerste twintig minuten was ik mijn hoofd even 'kwijt'. Ik voelde het.overal pie pen. Ik dacht: ik moet eraf! Maar even op mijn tan den bijten en daarna ging het prima. Maar wat een ongelooflijk tempo..." Door manager Gordon Strachan, ex-speler van Manchester United en Schotland, is Boateng op het middenveld geposteerd. Dat heeft ook zijn keuze voor Coventry bepaald. ,Jk wil per se op het mid denveld spelen. Strachan heeft me laten weten dat hy mij voor die plek heeft aangekocht. Dat sprak mij wel aan. Temeer omdat ik die plek bij Feye noord niet had. Daar moest ik vaak linksback spe len, als Claeys niet in vorm was of Graff gebles seerd. En voor rechts op het middenveld was heel veel concurrentie." Ik werd voor alles en nog wat gebruikt. Op de linksbackplaats was het echter heel moeilijk voor mij om goed te spelen, omdat ik dan alles met links met doen. Dan zitten er 30.000 man in da Kuip te roepen dat ik gis back weer matig speel, maar het is nu eenmaal niet mijn plek. Ik ben blij dat Strachan dat heeft ingezien." Coventry kwam op het spoor van Boateng door het scoutingswerk van Ray Clarke, de oud-spits van Sparta en Ajax, die namens de Engelse club in de Lage Landen op zoek is naar talent Boateng: „Ze hebben mij de laatste tijd uitgebreid gevolgd. Bo vendien heb ik natuurlijk in de voorbereiding met Feyenoord tegen Coventry gevoetbald. Ik ben blij dat ik de stap heb genomen. Anderhalfjaar geleden kon ik naar het Italiaanse Udinese. Dat heb ik toen niet gedaan. Udinese stond toen veertiende en nu derdein de Serie A... Ik heb nu mede daarom geko zen voor een club, die niet tot de absolute toppers wordt gerekend. Daar kan ik dan rustig naar de top toegroeien." Sparta was zaterdagavond be schikbaar gesteld door de pastoor van de Molenstraatkerk in Nijme gen. „De plaats voor stilte en ge bed," voegde de kerstman eraan toe, die de bal per zak naar de Leo Beenhakker zal de Champions League niet meer kunnen winnen, de landstitel kan hij ook wel vergeten, maar in de stad Rotterdam heeft hij zijn eerste prijs in middels binnen. 'Don Leo' kreeg de 'Rotterdam Award' voor de wijze waarop hij weer kleur heeft gegeven aan het huidige Feyenoord. De prijs was het traditionele, maar felbegeerde witte over hemd met opgerolde mou wen. Don Leo kreeg het zon dag bij Feyenoord-Willem II uitgereikt door een jeugdige, vrouwelijke Feyenoord-fan. Beenhakker was aangenaam verrast en gaf het blozende meisje drie dikke zoenen. Foto Cees Kuiper/Rotterdams Dagblad middenstap bracht. Niet de aangekondigde Ad van Meerkerk, maar Herman van Dijk floot zaterdagavond NEC-Sparta in de Goffert. De Alblasserdamse arbiter had afgezegd in verband met gezinsuitbreiding. Wel stond hij 's middags langs de kant bij de amateurwedstrijd De Zwerver- Pelikaan. Dat had een speciale be doeling. Van Meerkerk liet zijn jongste kind, Kevin genaamd, in gaande vrijdag - de geboortedag - registeren als jongste lid van de Kinderdykse club. Toon Nyssen, de 77-jarige oud-linksback van Sparta en ja renlang jeugdleider op Nieuw en reelust, ondergaat vandaag ccn hartoperatie in het Dijkzigt-zie- kenhuis, waarnaar hij zaterdag vanuit het Havenziekenhuis is overgebracht Tinus Bosselaar roept alle Spartanen op hem een kaartje te sturen. Toon Nijssen ligt in het Thoraxcentrum, kamer BD 214, tweede etage van het Dijkzigt-riekenhuis. Sparta speelt tijdens de winter stop op zaterdag 17 en zondag 18 januari een indoortoemooi in de ijshockeyhal van het Heeren- veense Thialf Stadion. De deelne mende ploegen zijn verder NAC, Cambuur en een nog nader aan te wijzen topploeg. Er wordt ge speeld op kunstgras omzoomd door een boarding van een meter hoogte. De wedstrijden duren 2 x 12 minuten en worden gespeeld naar Duits voorbeeld. „En nu lekker kerstfeest vie ren, Fritz?" vroeg verslaggever Ron de Rijk aan Graafschaps trai ner. Korbach: „Nou. nee, ik ben niet zo'n kerstman..." Voor de argeloze buitenstaan der was Excelsior-Helmond Sport een ontmoeting tussen Akai en Akai. De gasten uit Brabant wa ren met rode shirts naar Woude- stein afgereisd, zodat ze de uitte- nue's van Excelsior moesten le nen. De materiaalman van Hel mond Sport had namelijk naar een actiefoto van Excelsior geke ken en daarop speelden de Rotter dammers in het groen, de club kleuren van Excelsior, dacht de man. Toeschouwer Rob Albers, di recteur van Excelsiors hoofdspon sor: „Nu alleen de scheidsrechter ten ingewijden. „Inmiddels is dat er wél," verdedigt Wielaard zich. Ook hebben de commissarissen zich gestoord aan de uitgave van het jubileumboek 'Stadion Feij enoord, het origineel'. De produc tiekosten, zes ton, zouden risico dragend voor rekening van de Stadion n.v. komen. Aan de reve nuen van het 200 gulden per stuk kostende boekwerk werd sterk getwijfeld. Wielaard zegt dat er in middels voldoende intekening op het hoek is om het wel degelijk tot een succesvolle uitgave te maken. Topsporthal Bij de stichting Rotterdam Top sport heeft de Kuipdirecteur on dertussen ook alle krediet ver speeld. Zijn brief aan sportwet houder Den Oudendammer, waarin Wielaard de huidige plan nen voor de nieuwe topsporthal naast de Kuip kritisch aan de orde stelt, is zeer slecht gevallen bij Topsport. De stichting, die in Rot terdam de topsportsector coördi neert en die jarenlang heeft ge ijverd voor de extra sportaccom modatie, is zelfs 'verbijsterd'. „Wielaard beeft altijd achter de hal gestaan," zo treurt Rotterdam Topsport, „en nu dit, kort voordat de eerste paal de grond ingaat." In zijn recente schrijven vraagt de Kuipdirecteur de bouw te 'her overwegen' omdat het budget te laag zou zijn om een goede top sporthal neer te zetten. „De allure van de sporthal is er af," vindt hij. Rotterdam Topsport, dat zetelt in de catacomben van het stadion, heeft sportwethouder Den Ou dendammer inmiddels met suc ces gevraagd het epistel te nege ren, „Stijlloos," kapittelde de wet houder de actie van Wielaard gis teren zelfs in het sportprogramma van Stadsradio. „Iedere échte Rotterdammer weet hoe belang rijk het is, dat die hal er snel komt. Ook met het oog op Euro 2000." Den Oudendammer heeft inmid dels voor begin januari aange drongen op een stevig onderhoud met Wielaard. nog met Akai op zijn borst..11 Nu burgemeester Peper zelfs geen ME meer naar Woudestein wil sturen, is het maar goed dat Feyenoord zo'n grote interesse aan de dag legt voor de satelliet club. Dankzij Leo Beenhakker, Jorien van den Herik, Geert Meij er, John Metgod en Aad van der Laan werd het lage aantal toe schouwers nog een beetje opge krikt. Of waren ze aan het spione ren voor de vriendschappelijke wedstrijd van Feyenoord tegen Excelsior op 28 januari? Toeschouwer tijdens Excelsior- Helmond Sport tegen directeur Simon Kelder:Jouw ploeg hun kert naar de kerst, maar jij vol gens mij naar je pensioen." Kei den „Nog een paar van zulke pot jes en dan h&il ik dat niet eens." Excelsior houdt de nieuwjaars receptie weer op 1 januari, aan vang 15.00 uur in het sponsorho me op Woudestein. 'Stadion Feijenoord, het origi neel' is het zeven kilo zware boek dat ter gelegenheid van het 60-ja- rig jubileum van de Kuip is uitge geven en dat begint met het prachtige gedicht van Jan Ou denaarden: 'Oh Kuip der Kui pen...' Maar wie er op de receptie van de uitreiking van dit boek was, géén Jan Oudenaarden. Waarom eigenlijk niet? Ou denaarden: "Tja, niet uitgenodigd, hè. Maar misschien koop ik het nog wel...11 Senior-manager Fred Blanke- meijer heeft al veel meegemaakt in diezelfde Kuip. Maar toch had hij gisteren nog een primeurtje, nadat scheidsrechter Dick van Egmond tien gele kaarten had ge geven: „Het is voor het eerst van m'n leven dat de scheidsrechter een nieuw wedstrijdformulier komt vragen, De namen konden er gewoon allemaal niet op." De eerstvolgende thuiswed strijd van Feyenoord is tegen FC Groningen op 11 februari, voor de kwartfinale KNVB-beker. Voor de competitie moeten de fans wach ten tot 1 maart als Heerenveen op bezoek komt. Feyenoord organiseert op maandag 23 en dinsdag 24 februa ri (krokusvakantie) weer talenten- dagen voor de jeugd. Voetballer tjes die zijn geboren tussen 1 au gustus 1985 en 31 juli 1992 (D, E en F-pupülen dus), mogen die da gen aan de spelers en trainers van het eerste elftal komen laten zien wat zij in hun mars hebben. In schrijfformulieren kunnen wor den afgehaald op Varkenoord. Voor informatie: telefoon 010- 291.69.80 IK KAN ME werkelijk met her inneren dat er ooit een in principe toch hoogst eenvou dige beslissing zoveel publiciteit heeft gekregen als die van bond- coach Guus Hiddink inzake het niet selecteren van Richard Wjt- schge voor een wedstrijd van Oranje. Er zyn heel wat wouden gekapt om al het krantepapier te leveren voor de zwakzinnige ontboeze mingen die hierover de afgelopen weken in omloop zijn gebracht en in die zin ben ik inderdaad gaan geloven dat profvoetballers zich zelf hebben veranderd m ver schijnselen. Er is een voetballer in z'n mek ge schoten omdat een bondscoach netjes de vrouw van de voetballer belt om door te geven dat de voet baller niet is geselecteerd. Is dat wat? Het leek zelfs even alsof Neder land een affaire op het spoor was. Ik las en hoorde Richard Witschge overal omstandig verklaren dat Hiddink opzettelijk gebeld had op een tijdstip waarop de coach kon verwachten dat de voetballer niet thuis was. Dus iedereen die dat niet gauw genoeg begreep dacht ongemerkt de stoutste dingen van die coach, terwijl het bij nader inzien een in principe slechts hoogst eenvoudige mededeling betrof in relatie tot een in principe hóógst eenvoudige sportontmoe- ting. Ik realiseer me dat de verhoudin gen enigszins veranderd zyn en dat bondscoaches bijna absurde maatregelen moeten nemen om voetballers tot vriend te houden, maar tegelijkertijd dwingen die absurde maatregelen ons tot de vraag; waarom? Ik kan me niet voorstellen dat Rinus Michels dit ooit heeft gedaan en als hij het wel gedaan, dan weet ik in elk geval zeken Ernst Happel niet. En het kan geen toeval zijn dat juist diens onverstoorbaarheid nu zo waardig wordt geprezen, Maar goed, nu neemt er eindelijk eens een coach de moeite om het nummer van een voetballer te draaien en dan is de voetballer be ledigd omdat niet hij de bood schap hoort, maar zyn vrouw. Ik heb vier vragen. Heeft Witsch ge dan zelf geen tolefoon? Heeft Witschge geen nummer van Hid dink? Is Hiddink ervoor Witsch ge of Witschge voor Hiddink? Ik zal acht geweest zijn toen ik voor 't eerst hoorde dat Abe Len stra voor het Nederlands elftal be dankte en met z'n broer ging vis sen, omdat hij niet in één elftal wilde spelen met Cor van der Hart. Vijfjaar later weigerde ook Kees Rijvers uit te komen voor Oranje, omdat de KNVB hem on voldoende in de watten legde. In de begin jaren zeventig bedank ten Jan van Beveren en Willy van der Kuylen omdat ze Johan Cruijff niet konden luchten of zien. Een paar jaar geleden verliet Ruud Gullit het trainingskamp om een reden die bij mijn weten nooit is opgehelderd; wat dat be treft hebben we in de loop van de geschiedenis dus al heel wat ei genaardige relaties toomissen bij Oranje meegemaakt. Maar Witschge heeft werkelijk de primeur van de gênantste en tege lijkertijd de meest komische. Hy is boos, omdat hij wordtafgebeld op een tijdstip dat hem niet blieft. Jorge Zagallo, de bonds coach van het Braziliaanse na tionale voetbalelftal, heeft de belastingdienst van zyn land onder vuur genomen, In zijn wekelijkse column in Jornal do Brazil schreef de bondscoach dat spelers en clubs te veel be lasting moeten betalen. Te vens hekelde hij de onderzoe ken van de belastingdienst naar het ontduiken van belas ting van diverse clubs en voet ballers, onder wie ook de ster spelers Ronaldo en Romario, Zagallo schreef zijn kritiek in Saoedi-Arabië, waar het Brazi liaanse elftal speelde om de Confederation Cup.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 6