Laatste zelfstandige reisagent Sjef de Beer stopt im Omstandigheden bevorderen de gezondheid Record aantal baby's in Holy Ziekenhuis genda Rotterdams Dagblad Yï Zaterdag 3 januari 1998 Reisagent Sjef de Beer is niet alleen de oudste, maar ook de laatste zelfstandige in zijn branche in Schiedam. Misschien zelfs wel in de re gio. Sjef de Beer, 70 is ie inmiddels en nog steeds dagelijks te vinden in zijn reisbureau op de hoek Lange Haven/Appelmarkt. Nog wel, want na bijna veertig jaar stopt hij ermee. De deuren van zijn reisbu reau gaan deze maand definitief dicht. En vanaf die dag is hij bijna dageÜjks te vinden op zijn ideale vakantiebestemming: in Schiedam- Kethel bij z'n voetbalcluppie. Door Desiree van der Jagt SchiedamHet is niet zo dat Sjef de Beer er geen zin meer in heeft. De contacten met zijn vaste klan- - ten zal hij verschrikkelijk missen, dat weet hij nu al. Toch kan hij niet anders. „De touroperators ei sen dat je per jaar een vaste pro ductie draait. Als je die niet haalt dan draaien ze gewoon de kraan dicht Je kunt wel gaan franchi- sen maar daar heb ik op mijn leef tijd helemaal geen zin meer in. Tegenwoordig ben je bij de tour operator niet meer dan een num mer. Vroeger kende je iedereen bij naam. Misschien als ik nu nog 50 jaar was geweest, had ik die uit daging aangegaan." ,Sjef de Beer neemt plaats in de aJdeine keuken van de winkel "yaarin hij vanaf 1970 zijn reisbu- ""ifint Het is de laatste weken l in de winkel. De meeste «n weten inmiddels dat hij T stopt. Slechts af en toe *at£pfc*r een klant binnen met een 2$&g"over een reeds geboekte «reliëf om gewoon even gedag te Teggen. Sjef de Beer heeft dus 'Voldoende tijd om terug te kijken. Veertig jaar is hij actief geweest in de reisbranche. Van dagtochten tot de verre reizen. Alles, maar werkelijk dan ook alles heeft De Beer de afgelopen jaren de revue zien passeren. Hij begon met een sigarenwinkel in de Branderssteeg. De zaak nam hij, als rasechte Eindhovenaar, over van zijn oom. In die tijd, zo'n veertig jaar geleden, was een siga renwinkel nog een plek waar ai- leen maar rookwaren werden ver kocht De meeste winkeliers in die branche gingen al snel uitbrei den, maar niet met een uitgebrei der assortiment sigaren. De ver koop van dagtochten deed zijn in trede, „De dagtochten gingen naar Volendam, Alkmaar en m het seizoen natuurlijk naar de bloembollen vertelt hij. „De si- garenhandel verkocht niet alleen de kaartjes, maar was ook het op stappunt voor de dagtoer," Tabak De Beer heeft in de loop der jaren vele bustochtjes meegemaakt. Voordat hij in de sigarenwinkel kwam was hij chauffeur en reislei der by de Europa Express en nog steeds rijdt hij af en toe opde bus om mensen te vervoeren en te be geleiden tijdens dagtochtjes. „Bij de sigarenwinkel stonden toen 's morgens de klanten al te wachten en 's avonds schudde je dat spul er dan weer uit." Het waren de jaren vijftig waarin het reizen via de sigarenwinkels een voorzichtige intrede deed. Toch stond De Beer niet meteen te springen om reizen te verko pen. „Ik heb eerst nog een jaartje gewacht. Op zich was het niet zo veel werk. Het ging eigenlijk van zelf. Je zette de borden buiten en verkocht de bonnen uit de boek jes. Dat was alles." De definitieve keuze om zich op reizen toe te leggen kwam pas veel later. „In de Branderssteeg hadden we een vrij groot pand. neemt plaats voor de kaar tenwand. Ze ker zes rijen dik zitten de kaarten tegen plakt. Des tijds stuurde iedereen een kaartje Foto Roel Dijkstra We begonnen met een kleine ba lie reizen, maar die werd steeds groter. De tabak werd steeds ver der de hoek ingedrukt. Eind jaren zestig kregen -we een hoop ellende met de huisbaas en toen hebben we dit pand aan de Lange Haven gekocht." Vanaf dat moment zei De Beer de tabak vaarwel eh richtte zich ge heel op het reizen. De branche was op dat moment al behoorlijk veranderd. De meerdaagse bus reizen door heel Europa had haar intrede gedaan en de eerste vlieg reizen volgden al snel. „Iedereen ging toen naar de Costa del Sol," vertelt De Beer, Maar nog heel lang bleven de grote aantallen busreizigers die hij al die jaren vervoerden hun reizen bij De Beer bestellen. „Die busklanten wilden wat meer zien. Ging je naar de Costa's dan ging je alleen voor de zon, die busreizigers wil den ook een excursie." En tot op de dag van vandaag zijn de bus reizen bij De Beer altijd goed blij ven lopen. Keessie Een groot deel van het succes van De Beer was te danken aan de uit gebreide service die hy zijn klan ten bood. In de loop der jaren heeft de reisagent dan ook zowel grootouders als ouders en hun kinderen voorbij zien komen. „De eerste klant komt nog altijd. Keessie kwam altijd met zijn moe der," vertelt De Beer. Keessie is inmiddels Kees geworden en loopt nog regelmatig binnen. Die befaamde service ging verder dan de deur van het reisbureau. „Een hele lange tijd haalde ik de mensen thuis op en dan bracht ik ze naar de KLM-bus op het Cen traal Station in Botterdam. On derweg vroeg ik dan of ze hun paspoorten bij zich hadden en als dat niet het geval was reden we te rug naar Schiedam. Nog steeds komen sr weieens mensen bin nen die vragen of ik ze op kom ha len," vertelt hij. De kaartenbak met daarin de reis- bestemmingen van alle klanten wordt er als voorbeeld bij gepakt. „Kijk, dit is a! een heleoude klant. Hij is heel Europa rond geweest." Het kaartje is handgeschreven en naast de naam staan ook alle be stemmingen en de desbetreffen de touroperators genoemd. „Ik heb weieens mensen die willen dan weer terug naar een bestem ming van enkele jaren geleden en dan kan ik dat zo heel handig op zoeken." Maar de laatste jaren is het steeds meei een trend om zelf een arran gement samen te stellen. Niet al leen de reiswereld is veranderd, ook de reizigers zijn anders. „Rei zen was in de begintijd toch heel bijzonder. Mensen kwamen hier met de toto's langs. Met de klan ten badje een speciale band." De Beer laat met enige weemoed in zijn stem de kaartenwand zien. „Iedereen stuurde destijds een kaartje vanaf de vakantiebestem ming. Ik denk dat hier zc'n vijf tot zes rijen dik over elkaar heen is geplakt." Wat er met de kaarten gaat gebeuren, daar is hjj nog niet over uit. Zijn vrouw wil in elk ge val proberen om alle postzegels nog van de kaarten te weken. Kethel Na veertig jaar op zijn eigen be nen te hebben gestaan heeft Sjef de Beer geen zin om in dienst van een touroperator te werken. „Je moet dan alleen maar proberen om aan je productie te komen. Je werkt dan met een zwaard boven je hoofd en na veertig jaar zelf standigheid pas ik daar voor." Het reisbureau is officieel eind december dichtgegaan, maar de hele maand januari heeft De Beer nodig om op zijn gemak de zaken af te handelen. „Die lichtbakken moeten er wel vanaf, anders moet ik voor heel 1998 precariorechten betalen," vertelt hij, „De boel moet hier opgeruimd worden en als alles rond is wordt het pand verkocht" Voor Sjef de Beer is het daarna al le dagen vakantie. Zijn ideale va- kantieplek voor Sjef de Beer ligt vlakbij. In Sehiedam-Kethel om precies te zien. Wie het contact met de gepensioneerde reisagent mist, kan dan dagelijks terecht bij de voetbalvereniging Ketbel. Zo fris aan de start van het nieuwe Jaar wordt er her en dar nog even terug geblikt op wat er In het oudejaar is ge passeerd- 1998 betekent ook het verdere aftenen ven de laatste Jaren van de twintigste eeuw, die met twee wereldoor logen en de komst van bijvoor beeld telefoon, auto's, vlieg tuigen, radio en tv-satellieten het dagelijks leven Ingrijpend heeft veranderd. Hoe gingen de bewoners van Maassluis, Schiedam en Vlaardingen ei genlijk deze eeuw In? Ben van Haren blikt terug in een korte serie. In 2002, zo ongeveer geeft de plan ning aan, moet in het groen langs de Poldervaart, vlakbij station Schiedam-Nieuwland een nieuw regionaal ziekenhuis opengaan. Het m nog NS-station is dan •miwehien van de RET, die tegen 'dieTijd de oude spoorrails tussen Schiedam en Hoek van Holland op zijn metronet heeft aangeslo ten. i Hei-personeel komt van de dan ziekenhuizen in Vïasr* JuHgeh (Holy) en Schiedam TSchieland), die zijn gefuseerd, zo als in de jaren tachtig in Schie- .land het Gemeenteziekenhuis van Schiedam en de r. k, Nolet- stichting samensmolten. Uit gangspunten zijn beddenreductie en concentratie van specialismen. Voorkomen moet worden dat om financieel-economische reden een patiënt langer in een zieken huisbed ligt dan strikt noodzake lijk. De omstandigheden thuis zijn in het algemeen meer ge zondheidsbevorderend, is de re denatie van hedendaagsedeskun- digen. In 1897 lieten deskundigen juist het omgekeerde horen. De omstandigheden thuis zijn in die tijd zo beroerd, dat voor genezing de opname van zieken in speciale inrichtingen gewenst is. Holy In het Holy Ziekenhuis in Vlaar dingen herinnert een beeld aan expert, zuster Gretha Hof- stra.tOm haar te behagen, maar vooral om haar als 'priesteres der dienende liefde' voor de zorg van plaatselijke zieken te behouden, wordt in 1897 het eerste zieken huis van Vlaardingen in gebruik genomen. Het is een splinter nieuw woonhuis in de Callenburg- straat (toen 69, nu 41), dat voor 240,30 gulden per jaar wordt ge huurd. De voorkamer op de bovenverdie ping is woonruimte voor zuster Gretha. Achter is een ziekenka mer met aansluitend balkon, dat uitzicht geeft op de eigen eenvou dige en de omliggende tuinen. Op deze verdieping is verder een bad kamer, voorzien van een warm/ koud waterinstallatie. Beneden is de voorkamer ingericht als ziek enzaal, waar vier bedden kunnen ^0 m e^d 190L gaan de deuren open kenhuis (aan de Soendalaa In'draaibare tighallen' aan de Lange Achterweg/Laan In Schiedam konden 'voer 1913' zieken volop profiteren van de geneeskracht van zonnestralen. Reproductie Roe! Dijkstra van foto Gemeente-Archief Schiedam staan. Achter de schuifdeuren is de operatiekamer, die grenst aan de keuken. Op zolder is een assis tentenkamertje ingericht. De verslaggever van de Nieuwe Vlaardingsche Courant is een bezoek in mei 1897 enthousiast: „Een eenvoudig maar keurig net ingericht, allen zweem van som berheid missend, huis. Het geheel maakte op ons een zeer aangena- men indruk." Zuster Gretha was een jaar eerder in dienst getreden van de speciaal voor haar opgerichte Vereeniging van Ziekenverpleging. Zij had in de daarvoor liggende zes jaar als wijkpleegzuster in dienst van de Diaconie van de Nederlandsch Hervormde Gemeente een grote naam opgebouwd. Waarom ze in 1896 daar ontslag heeft genomen, is eeuwig een raadsel gebleven. De twee gemeentenartsen en het gemeentelijk armenbestuur stel len, als haar ontslag bekend wordt, alles in het werk om 'haar werk ten bate van lijdenden, on verschillig van welken rang of stand, onverschillig van welke ge loofsbelijdenis, in deze gemeente bewezen, van zo'n onschatbare waarde' in Vlaardingen te behou den- Duor de gehele stad wordt een geldinzamelingsactie gehou den, die ruim negenhonderd gul den oplevert. Dat is ruim voldoen de voor een jaarsalaris, huisves ting en de aanschaf van hulp- en versterkende middelen, die de zuster nodig heeft om haar verple ging en verzorging van zieken, bedlegerigen en armlastige kraamvrouwen voort te zetten. En binnen enkele maanden komt dus, met gemeentelijke subsidie, ook het ziekenhuis in de Callen- burgstraat van de grond. Ingevolge de Armenwet van 1854 was er voordien wel een gemeen telijke ziekenbarak (eerst aan de Kortedijk, later in het Hofgebouw aan de Hoilaan) om 'bij onvermij delijkheid' zwervers en andere besmettelijk zieke armlastigen op te vangen. Van verpleging is in dergelijke barakken geen sprake. Het ziekenhuis aan de Calien- burgstraat, van waaruit ook de pleegzorg in de wijken voortgaat, voldoet ruimschoots aan de ver wachtingen. In 1900 stelt de ge meente Vlaardingen een terrein beschikbaar op de hoek van de Hofsingel en de Binnensingel en eind 1901 gaan de deuren open van het eerste echte ziekenhuis. Het is een ontwerp van architect Pleun van den Berg en bevat on der meer vier zalen (met elk vyf bedden), twee éénpersoonska mers, een operatiezaal, een woon kamer en vijf slaapkamers voor de inwonende zusters op de bo venverdieping. In de jaren twin tig worden die zusterkamers om gebouwd tot patiëntenkamers en vindt uitbreiding plaats naar het oosten. Kort voor de Tweede Wereldoor log wordt een uitbreidingsplan voor een westvleugel met 26 bed den op rijksniveau getorpedeerd en na de bevrijding ontbreekt lan ge tijd geld voor een hoogst nood zakelijk nieuw ziekenhuis. Het Rode Kruis zorgt met een schen king van drie zogenoemde Zweedse barakken (later pavil joens genoemd) voor enige lucht. Verzuild Tekeningen voor nieuwbouw pas seren met regelmaat In Den Haag gedeponeerde plannen voor de bouw van een protestant- christelijk ziekenhuis doen in die strak verzuilde periode de oude Vlaardingse aanvraag voor de bouw van een nieuw algemeen ziekenhuis geen goed. In 1955, een jaar nadat de wijkverpleging is afgestoten naar de kruisvereni gingen, biedt het nieuwe Flatzie kenhuis (aan de Soendalaan, te gen de Biilitonflat voor bejaarden aan) met een polikliniek, 75 bed den en 22 wiegen soelaas voor de afdeling verloskunde. Het Holy Ziekenhuis met 350 bedden, naar een ontwerp dat i:. J. W. C. Boks al in 1954 voor bouw in de toen nieuwe Westwijk maakte, komt pas in 1964 gereed. Schiedam heeft dan al 35 jaar twee grote ziekenhuizen. Het al gemene Gemeenteziekenhuis, dat kort voor 1920 aan de Nassau- straat (later Nassaulaan ge noemd) tot stand komt. Daarnaast het r.k. ziekenhuis Dr. Nolet- stichting, met de zusters van de kloosterorde der Dominicanen als verpleegsters, dat in 1928 officieel wordt geopend. Beide zijn vanaf de Burgemeester Knappertlaan te zien. Een legaat van 300.000 gulden uit de erfenis van E.J.M. Nolet vormde het basiskapitaal voor de stichting van een roomskatholiek ziekenhuis in Schiedam. De in 1913 overleden dokter Nolet is zelf geneesheer-directeur geweest van het oude Stadsziekenhuis aan de Laan/Lange Achterweg. Dat zou in 1839 zijn gebouwd op de voormalige begraafplaats en maakte in 1920 plaats voor een kleuterschool. Onduidelijk is of dat onderdeel was van het St. Ja cobs Gasthuis, dat voortbouwde op de traditie van de stichteres van Schiedam Vrouwe Aleida, die op deze plek in 1276 een gasthuis voor verpleging van zieken, ou den en gebrekkigen stichtte, Het jaarboekje 1896 van Schie dam vermeldt wel een lange lijst van 'sociëteiten ter-geneeskundi ge verzorging' (de fondsen, bvh) maar geen onderdeel 'zieken huis'. Het woord ziekenhuis staat wel in het boekje maar wordt in één adem genoemd met het Bur gerlijk Armbestuur, Het jaarboek je 1897 ontbreekt in de verzame ling van het Stadsarchief Schie dam. Het jaarboekje 1898 geeft aan 'Ziekenhuis-Barak, Lange Achterweg' en 'Ziekenbarak, Wil lemskade.' Stadsheelmeester is honderd jaar geleden de 'chirurgijn' J.A. Rutschy, Hij vertrekt in 1899 als 'gasthuisdokter/geneesheer in stadsdienst bij het Jaeobsgast- huis', waar geneesheer B. de Bruijn hem opvolgt. Rutschy wordt directeur van het Stadszie kenhuis, dat volgens de notulen van de vergaderingen van het be stuur van het gasthuis is bedoeld voor de opname van 'lijders en lij deressen aan in- en uitwendige ziekten.' Voor de verpleging van patiënten met besmettelijke ziek ten is een afzonderlijk gebouw be schikbaar, de barak. Teksten ach terop foto's in het archief geven duidelijk aan, dat 'voor 1913' Schiedam toch al een behoorlijke ziekeninrichting had •Bronnen: Henk Kiela; Zieken verlangen stilte, C.J. van der Kamp en verzamelingen Ge meente-Archief Schiedam. Vlaardingen Op de kop af 919 ba by's zagen afgelopen jaar het le venslicht op de Kraamafdeling van het Vlaardingse Holy Zieken huis. Het ziekenhuis spreekt van een record. Vorig jaar bïeef het aantal pasgeborenen steken op 814. Een ander topjaar was 1991, toen werden 895 kinderen in het hospitaal geboren. De stijging is vooral te wijten aan een toename van de zogenaamde medische bevallingen (honderd meer) waarbij de hulp van een gy naecoloog nodig was. Hier is geen eenduidige verklaring voor. Het is in ieder geval met zo dat de ruim vijfhonderd medische beval lingen allen gecompliceerd verlie pen, Of dat deze kindjes stan daard middels een keizersnede, tangverlossing of vacuiimverlos- sing ter wereld kwamen. „Het predikaat 'medische bevalling' geldt ook voor vrouwen die tij dens de zwangerschap zijn bege leid door een gynaecoloog of die na een eerdere ervaring verplicht zijn in het ziekenhuis te beval- Deze drie ge zonde sprui ten, Wouter van de Laar, MermerMeh- met en Ruben Rietdijk, in gezelschap van hun trotse ouders en het hoofd van de kraamafde ling, kwamen ter wereld n het Holy Zie kenhuis in Vlaardingen. Fc to Fred Ubo criant/Roel Dijkstra Zaterdag 3 januari SCHIEDAM Podium Café. My little sister; 22.00U. ROTTERDAM Belasting Douane Museum j 14.00 Workshop 'Storm m een schoenendoos'Jeugdtheater HofJ plein 14.00 en 19.00 Robin Hood. Rotterdamse Schouwburg Gr.z. 14.30 en 19.30 Kleine Sofieen Lange Wapper. St. Droomtheater, 15.00 Vertelvoorstelling met mtm- video's. de Doelen Gr.z. 20,15 Rp-1 hO-Wensconcert, Rotterdams Phil- harmomsch Orkest. L'Esprft 20.00 Nieuwjaarsprogramma. C5 Jazz 22.00 The Fusebusters. De Vlerk 22.00 EiectncSunset. De Buurman 22.00 Frust. Cabaret Restaurant Schellingfe 19.00 Zzep. Zondag 4 januari SCHIEDAM Podium Café. Op zondag kan hetan- ders, 21.30u. ROTTERDAM deDoelenJumaanse Zaal11.00 tot 12.00 Kamermuziek op zondagmor gen. Belastirg& Douane Museujn 14.00 Workshop 'Storm in efq schoenendoos'. Jeugdtheater Hpfr pleinl4.00 Robin Hood. Rottêf3 damse Schouwburg Gr.z. 14.30 £jg 19.30 Kleine Sofie en Lange VVap-j per. St. Droomtheater 15,00 Vea telvoorstellmg met mini-video's.-^ Theatercafé F!oorll.30 Hoor öd Zondag, de Doelen Gr,z.l7.0CP 18.00 Concerts populates op het groteDoelenorgel. /14.15 Rphte Wensconcert. Rotterdams Philhar- monisch Orkest len," legt het hoofd van de kraam afdeling, Coiry van der Voort, uit. Of er in Vlaardingen sowieso meer kinderen zijn geboren in 1997 weet ze niet zeker. „Het zal best een combinatie van enerzijds meer geboorten en anderzijds meer ziekenhuisbevallingen zijn." Haar afdeling is niet in de problemen gekomen door de toe name van het aantal bevallingen. „Het is hollen of stilstaan op een kraamafdeling. Dat weet je als je hier komt werken. Maar we heb ben het afgelopen jaar wel erge pieken gehad." Gemiddeld genomen komen in het Holy Ziekenhuis elke maand ruim zeventig baby's ter wereld. Maar september was bijvoorbeeld een topmaand met negentig zui gelingen. En nog net op de val reep, op oudjaarsdag, werden vijf kindjes geboren. Twee met een keizersnede, twee met een tang verlossing en eentje op de norma le wijze. Drie van deze kersverse en gezonde zuigelingen, Wouter van de Laar, Mermer Mehmet en Ruben Rietdijk, verbleven giste ren nog met hun moeders in het ziekenhuis. ROTTERDAM (Oudejaarsavond rijn de theaters gesloten) Cinerama 1: Tomorrow never dies' (12) dag.12.30-15.30-18.30- 21.30, wo.alleen 12.30, do.nietom 12.30Ci nerama 2LAConfidenti- al' (16)dag.(beh,wo.) 18-21.10. Ci nerama 3: 'Home Alone' (al) dagl3-15.45--18.30- 21.15,wo.a!leen 13, do.nietom 13. Cinerama 4: 'My best fnend's wed ding (ai) dag12.45-16-18,45- 21.30, wo.alleen 12-45, do.niet om 12.45. Cinerama 6: Thepfe&cema- ker' (16) dagl2.15:l5;#?JB.15- 21.15? wo.alleen 12J5, döjsietom 12.15. Imax Theater 'Amazon' (al) dag. (beh.ma.)14-16, 'Supp/Speed- way' (al) dag (beh.ma.) 15, wo. vr.za- .zo.ook 13. 'Hercules' (al) dag. (beh.wo,)17,wo.vr.za.zo.öokll.i5. 'Seven years in Tibet' (12) dag (beh.wo.)19-21.30. Lantaren: 'Carta's Song' (16) dag. 19.30.'A life less ordinary' (al) dag.22, vr- .zo.wo.ook 14,30. Venster 1: Wil de' (16) dagl9.30-22, ma.nietom 22. vr.15.30 Moviezone: Small Fa ces. Snea k Preview, ma.22. Venster 2: Vertigo' (16) dag (beh.ma.) 19.30, vr.zo.wo.ook 14,30. "lima- Vep' (16) dag.21.45, ma.22.15. Filmcourse Rotterdam ma.16- 1930. Ven ste r 3:Ligri ma s negras' (al) dag.(beh.ma.}20, vr.zo.wo.ook 14.30. "Hiroshima mon amouf ma.19.30. '[.'Appartement' (16) dag. 22. Venster 4: Yaura-t-if dela neige Noél(16) dag. 20-22. Lii- mlère U 'Spiceworld the movler (al) dag.13.15-15.50. Do,met om 13.15, 'Starship Troopers' (16) dag.18.15-21.20. Lumière 2: To morrow never dies' (12) dag. 12.15- 15.20-18.20-21.20, wo.alleen 12.15-15.20, do.nietoml2.15.Lu- mlère 3: The lost world' (al) dag 18.10-21.10. Lumière 4: Force One' (16) dag.18.05-21.10n Rexane: "Erotiek in bet fitness cen trum' (18) do. t/mzo. doori. voorst 'Het heetste hoertje aller tijden' (18) ma.1/mwo. doori. voorst Pathé:To- morraw never dies (12) dag.ll- 13.40-16.20-19-21.40, wo.alleen 11-13.40, do.za.nietom 11. Home alone 3' (al) dag.11.20-13.50- 16.20-18.50, wo.alleen 11,20- 13.50, do.niet om 11,20. 'Alien 4: resurrection' (16) dag.21.50. 'Her cules' (at) dag.16.50-19.30-22, di- .met om 22. 'Seven years in Tibet' (12) dag11.20-14.20-18.25- 21.20, wo.alleen 11.20-14.20, do .nietom 11.20. The game' (12) dag. 18.10*21.10. The full Monty* (16) dag.ll.40-14.QS-16.50-19.20- 21.50, wo.alleen 11.40-14.05, do .niet om 11.40. 'Spiceworld the mo vie' (al) dagil.40-14-16.3Ü- 18.50-21.30,wo,alleen 11.40-14, do.niet om 11.40. Sneak preview: We blijven verrassen di.21.45. Nachtvoorstellingen: Lumière 1: 'Alien 4:resurrection' (16) vr- .za.00.15. Lumière 2: Tomorrow never dies' (16) vr.za.00.15. Lumiè re 3: 'Double Team' (16) Ivr- .za.00.15. Lumière 4: 'Air Force One' (16) vr.za.00.15. Kindermatinees: Cinerama 2: 'Hercules' dag.13.30-15,45, wo.al leen 13.30, do.nietom 13.30. Lan taren/Vensten 'Het oogvan de ade laar" vr.zo.wo.14. 'Poes poes' zo.wo. 14. Lumière 2: 'Hercuies' dag.13-15,30, do.niet om 13. Ui- miere4:'Home Alone 3'dag.l2-15, do.nietom 12. Pathé: 'George uit de Jungle' dagll.50-14.20 do.niet om 11.50. 'Hercules' dagll.30- 13.40-15.55, wo.niet om 15.55, do.nietom 11,30. 'Helgrote Panda avontuu t wo.7/114.20.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3