22 H§pirt? De hemel is blauw, we zijn in de wolken F Angenent Gascoigne weer in opspraak Rotterdams Dagblad De Matterhom, 4.478meter hoog, volmaakte piramide, de meest gefotografeerde berg van het aards paradijs. Foto's &hrardBöd,er/GPÜ Door Harry Muré Zermatt Het is behaaglijk eng in de hut op de sokkel van de Hömligraat, met 120 man dij aan dij, geisha's in ly- craleggings en granieten ba- juwaren in onuitroeibare knickerbockers. Het laatste avondmaal voor de grote be proeving: ragout, worteltjes en - heel toepasselijk - puree. Aanzwellend geknetter dringt binnen en overstelpt het geroezemoes. Schuinse blikken door bewasemde ra men, het is bijna donker, een helikopter wiekt halverwege de nevelige oostwand. De echo van het onheil, er is iets gebeurd. Het is woensdag de dertiende. „Er ligt een dode Duitser," meldt hüttenwirt Kurt Lau- ber bij het dampende fornuis in de keuken. Ongelukken zijn dagelijkse kost. Alleen al de Matterhom eist vijftien le vens per jaar. Kurt zal het li chaam morgen bergen. „Per Hubschrauber, nu is het te laat." Hemeltje, sensatie, fluks terug naar de volge propte eetzaal: 'er ligt een do de boven de gletsjer.' Heet van de naald, maar geen haan die er naar kraait, het is ver gekomen met de mensheid. Honderdtwintig lepeltjes gaan synchroon op en neer tussen chocoladevla en hap pige lippen. „Het zijn twee werelden. Dit is de schijnwereld," zegt Edward ver goelijkend. Hij mompelt iets van 'verdringen'. Kloeke ogen, aange- naam causeur van 36. Hij denkt ain-zoontje Thomas van vier en Sylvia, zijn vrouw, thuis voor de tv. „Heti's-eenraaileven,"hèeftze gezegd, „als bij naar de Himalaya of China moet, besta ik niet voor hem." Gefocust op de bergen, la- ïkipScollega's, afspreken af dat ze in hei begin bij elkaar in de buurt blijven. De Matterhom is 4.476 meter, hoogi volmaakte pira mide, de meest gefotografeerde berg van het aards paradijs. Voor de Adam's en Eva's is de berghut het uiteinde van de be schaving.- Koreanen, Amerikanen, Australiërs, iedereen doet amicaai om* de spanning te camoufleren. „Miezerig weertje, maar het wordt beter," voorspelt Edwaid. Zelfde voornaam als Londenaai Whym- per die na acht mislukte pogingen op 14 juli 1865 met een overwe gend Britse groep voor het eerst het hoogste punt betrad. De wed loop om de laatste maagdelijke vierduizenden eindigde meteen in de pakkendste tragedie uit de his torie. Tijdens de afdaling, kort on- Maandag 5 januari 1998 Berggids Edward Befcker en sportjournalist Harry Muré van het Limburgs Dagblad beklommen de Mat terhom om te peilen waarom mensen de moeilijkste weg naar de hemel nemen. Tasten naar de hoogste dingen op aarde, balanceren aan het toaw, de rode draad van het leven in het jaar van de doden. En daar zijn ze dan, op de topl Bekker steekt zijn duim omboog, Muré lijkt het allemaal nauwelijks te kunnen bevatten. der de top, brak het henneptouw, waardoor vier van de zeven klim mers in de diepte stortten. Edward Whymper, de gids Peter Taugwal- der en diens zoon zaten aan de goede kant van de rafeltjes. De pu bliekelijke discussies laaiden -ook toen al - hoog op. Koningin Victo ria wilde haar landgenoten het klimmen zelfs verbieden, maar dat wakkere plan kreeg ze er niet door. Onrustig Kwart over vier na een beroerde nacht tussen onrustige lichamen, hutje bij mutje. Aardedonker, we stommelen over de kam naar de Einstieg. Edward zwijgt Al tijdens het ontbijt was hij nauwelijks aan spreekbaar, merkwaardige ge daanteverandering die nog tot verrassingen zal leiden. Sneeuw- veldje, hellend paadje, de adem stokt, boven ons tientallen dan sende lichtjes, de basis van de berg is één grote kerstboom, het zijn de koplampjes van de vroeg ste vogels die al rond drieën op pad zijn gegaan. Tien jaar geleden behaalde hij als eerste Nederlander het brevet berggids, opleiding in Duitsland. Hij droeg zijn steentje bij aan de Moet kunnen Hel lijnt noiN-nt. c. uf' <3e oiv fieiteexie UKrèliiEr'.js ook'seen oodc ;6ij ide cfülw; J iegt hij.'De 4cü naar «es andere dub'. Een andere club «étazo'n jongen, en dan krijftbijnogeen - dubbelsaiorisootDii-pasfeBfK- pata ahes mSs JC-trainer Martin Jol in Nieuwe lievu Of neem de regenmx i'. Barce lona. Moest ik 'mdsmeg zo nodig «narde toe dm ik maagpijn kreeg. Uiteindelijk uxss ik 20 ge- fixeeri bp mijn lichamelijke el- lentteitaiknietmeergoeiaplet- te. Reed ik op domme wijze door eéit plas en rond merel/ terug ntrnt de baan. Wat'ik daarvan Mt'gekertL Lij*:! me duidelijk: deeemtvgtgendèkeer-dót-«fc'ttj»1 dau'de roarsaor (M welmoet? faal Ik de hele boel gewoon lopen. Kal me niets schele», d poep of piesikalbsonder.- 6 Jos Vèratappen in de Telegraaf Jkzit'r.d'rweci-'Ckiii/tailem aUeacagse dingen Ie denken. Sëmr&vüiiemMaeiQatig'over/ 'het rechte eind, bedenk ik me in- eens dat ik 'nog een belangrijk te- j"i iè mó v n tii 'moet'vergeten ooi de volgende dag een auteav voor een vriend tektrpm.Ja,ikbaxookmaareer. petiMOflmen&" :WeerJos Verstappen 'jklieb 'door mijn stuiiefinan- eierinpniéêrpëld te bededen dne mijn vader en moeder-in Bos- eiifcïn-. I - Tafeltennisser Ncrmin Smajic, Volkskrant. Jkbégin hét voetbal weer te mis- gemeenschapife:- miédemmen, tkmts hetioereld- j'e. Laatst kwam ik in Amter- dam;.Frank ;Ry kaard in géi pes-i tavxdi1 tegen tn al duurt zo'n tmtactmaarevm, ik hou green goedgevoel aan over" - Jos Sta&tseii; ex-voorzitter Be taald Voetbal, over de periode na Sport7,in de Telegraaf. :r,Jkdöe tiener werk waarvoor ik waantéring knjp ïiit mijn omge- mpdan dot ik al het geld aan de wereld heb," Herman iVerrips, ex-profvoet- balier van FC Utrecht, nu werk- zaam als vuilnisman, in Het Pa- rooL „Elke dagomkwart over zeven - de 'deur uit. Als voetballer stónd - ik pas om-half elf op het trai ningsveld.- Nu loop ik ddn al vtioee intr met een natte rug, De w}v^:iècM.'r^ed-rgekrégen^voör mensen diedit soort loerk doen. Veel mensen denken dat mitlnis- man zijn een makkie is. Die moe ten maar eens een dagje meelo pen." H "-K: 5 Nogmaals Herman Verrips „Hoe ik bij de PTT terecht ben gekomen?Akkleiriejorigen uond" ik dat al een mooi beroep. En om hbu derést vanitin leven achter over ie leunen; nee. Ik wilde ge- uxxrot^kdoem Eèri>imend^ werktepij üepost Dte heb tic een r brigf meegegeven;en ik werd aangenomen," Bérry raa -Aerlé, ex-profroet- baller van PSV: en Helmond Sportfiu werkzaam ais postbo de, in Het ParooL - Everestbeklimming van Bart Vos, verkende zowat alle superknob bels van de aardbol en vestigde zich in Argentière-Chamonix van waaruit hij zijn bureau EB Ski Alpinisme exploiteert. Speciali teit world-wide offpiste en toer- skitochten, de kuierlatten neemt hij 'als het kriebelt,' Dat doet het kennelijk, tussen Zweites Couloir en Eisloch ontke tent hij een enorme inhaalrace, het is zaak zich vast te bijten in de op ooghoogte dansende hielen. Telkens als hij de staart van de volgende file te pakken heeft en je denkt 'ha, einde lijk,' gaat hij er weer zigzag gend vandoor. Het eeuwig passerep is een slopend pro ces, niks 'ga uw gang' of'sor ry, na u', maar puur elleboog- werk. Hijgende achterblijvers worden bruut omvergeduwd; man of vrouw, maakt geen fluit uit, het 'survival of the fittest' is ont brand. Spitsuur. Doolhof „Tijd is zekerheid," heeft Kurt Lauber gewaarschuwd. „Je moet het in vijf uur halen met een ge lijkmatig ritme en zonder rust pauzes." Curieus genoeg duurt de afdaling precies even lang. „De Führe is technisch niet moeilijk, maar erg complex, een doolhof." Zelf was hij als gids en redder 250 keer boven. Bij gebrek aan routi ne en conditie doen 'die Leute' er meestal te lang over, waardoor ze zich extreem blootstellen aan dc risico's van steenslag, weersver- slechtering en uitputting. „De Matterhom is niet gevaarlijk, de mensen mdken hem gevaarlijk." Zes uur, 'het daget in den oosten,1 Edward heeft zijn poëtische bui. Het rozenvingerig zwerk verzacht de contouren van de Dom. Daar stierf Stijn Maas een maand gele den aan onderkoeling, nadat zijn vijf makkers hem op de Hohberg- gletsjer in de steek hadden moe ten laten, anders waren er nog meer slachtoffers gevallen. Ach ter ons de Weisshom; begin van de week maakte een Oostenrijker er een fatale tuimeling van vijf honderd meter, hij was 'nicht an- geseilt' stond in de Walliser Bote. Van de Eseltritte naar het Faules Eek. De normale route via de ge makkelijkste van de vier graten is tweede- en derdegraads. Twaalf honderd meter hoogteverschil, ter beu, griezelige solo. Hoger, we zetten de tanden in het Gebiss. Ergens links van ons rust de Duitser in zijn laatste bivak, weeïge gewaarwording, geen tijd voor requiems. Soms kUmt Ed ward rap twintig meter vooruit, zoekt een standplaats, fixeert het touw aan een ingemetselde haak of rotspunt en roept 'kom!' Jawel, baas. Hij beheerst zijn ambacht voert de omslachtige handelingen soepel uit, prettige veiligheid, Exact op schema, stabiel weer, wandjes, wiebelende blokken en verraderlijk puin. Tweedegraads wil zeggen dat het terrein al zo ge- exponeerd is dat je een dodelijke val kunt maken; bij derdegraads is bovendien volledige armkracht nodig. We gaan 'aan het korte touw1, gelijktijdig met zijn tweeën schiet het snelst op, een methode van voortbewegen die tot op zeke re hoogte de garantie van lijfsbe houd biedt Geen top zonder ge pieker. Conform het motto van wijlen Ernst Happel houdt Edward de touwtjes strak, 'kein geloei'. Bot weg, 'dóé iets'. Dingen die je bene den nooit zou accepteren. De meeste ongelukken gebeuren door coneentr3tieverv2! in de eu forie van het boven jezelf uitstij gen. Vandaar die kafferende coach, wee degene die het spel niet doorziet Ruzie, vloeken, frustratie over de eigen onmacht, de schuld ligt altijd bij de ander. „Op zo'n berg," zegt hij in wat ge matigder milieiïy. „gaan hele vriendschappen naar de knop pen." Een man daalt af, het gefoe- pléétje. „Een modeberg,"grinnikt hij, het touw inhalend. „De vorm is herkenbaar, als je er vaak naar kijkt, wordt het een obsesssie." Vijfentwintighonderd mensen staan per seizoen op de top. Mat terhom, col tussen kul en cult. Chaos Untere Mosley Platte, ter snellere doorstroming van de massa, zijn knelpunten met polsdikke tros sen en ijzeren stiften ontscherpt. Veel helpt het 'niet, aan het begin van listige passages heerst een volstrekte chaos van onontwarba re kluwen touw en scheldende mensen. Omdat het 'hun' berg is, dwingen de Zermatter gidsen met grof geweld voorrang af. Ze jagen hun onthutste klanten naar boven en omlaag raison van 900 gulden per beurt, het blote tarief, exclu sief logies, liften en verzekering. All-in kost het tripje 1300 gulden. Matterhom, tot elke prijs. Acht uur, het Solvay-noodhutje op vierduizend meter, vlakbij de On derste Rode Toren, vanaf hier dook de Duitser het hiernamaals in. „Een wonder dat er niet nóg meer gebeurt," zegt Edward. Zelf is hij schadevrij, ooit onderuitge gaan op een sneeuwhelling. Hij gleed steeds sneller, 'geen hou den aan,' een obstakel brak de val, 'anders had ik het nog zo net niet geweten.' Goeiemorgen, het wordt warm. Mag de helm af? „Oké, euh... neen, doe maar niet," corrigeert hij Intuïtief in dezelfde seconde. Bij de Schouder binden we de stijgijzers onder, we bege ven ons op glad ijs. Eén op de vier klimmers be reikt de top niet, de dertig meter hoge slotwand is voor velen het einde. Opnieuw ra deloze, tierende mensen, smekende blikken. Een Ja panse beseft dat het verticaal bungelende touw te hoog ge grepen is, biggelende tranen. Nu komt het aan op biceps en de zuurstof van twee jaar duurlopen. Krak, plof, de stijgljzerpunten van een klimmer die terugglijdt, schrapen over de helm. Jeminee, bedankt voor de tip, Edward, je moet er niet dénken. Hup, alles of niets. „Goeie actie," roept hij van boven. De berggids haaltje uit het dal. Onwezenlük Nog twintig minuten, als slakken over het Oberes Dach, een uitge treden spoor in de firn. De omge ving wordt onwezenlijk, Salvador Dali, aan gene zijde van de werke lijkheid, net alsof het ultraviolette licht zichtbaar is. Hoog zoemend geluid, de tintelingen van de en dogene ecstasy. Dan gebeurt het, tussen de keien is er ineens de brok in de keel. We verbergen het voor elkaar. Half tien, de top is leeg, presentje van de goden. Het kruis staat wat verder weg op het Italiaanse ein de van de messcherpe lijst, een metertje lager. Blauwe hemel, we feVpor.yetenTwt;^^ rifóvowotëtiiïo zijn in de wolken. Proficiat, maar de emotie is al voorbij. Edward haalt de handy uit de rugzak, hij belt met zijn moeder in Voeren- daal. Daarna eet hij een appel. In het westen de Mont Blanc, dat is nauwelijks een berg. Binnen handbereik de Dent d'Hérens waar in juli de tocht van een Bel gische vader en zijn twee zonen abrupt eindigde. Het NOS-jour- naal had mooie beelden van de topgraat, je kon de voetstappen in de sneeuw zien. Plotseling hetzelfde geronk als gisteravond, maar deze keer diep beneden ons. Dat moet Kurt zijn, de helikopter brengt hem naar de plaats van de calamiteit. Hij iaat zich omlaag vieren met de staal kabel en legt het stoffelijk over schot in het mandje. Het leven is een kwestie van op- en aftakelen, We krijgen gezelschap van twee Tsjechen, dat zie je aan de sjofele uitrusting. Ze zijn heel behulp zaam bij het maken van foto's. Bemistzijnsvernauwing Weg hallucinatie, de afdaling vol trekt zich in een staat van totale bewustzijnsvernauwing. Edward hakketakt aan één stuk, 'voeten optillen,' opperste attentie, 'je denkt datje de situatie onder con trole hebt en toch gaat het mis.' Af en toe is een kijkje in de beroem de noordwand mogelijk. Halver wege verongelukten vorig jaar Ar jen Bot (21) en Olivier Christe (20), aanleiding voor de Nederlandse bergsportvereniging om het zo veelste onderzoek in te stelten, 'het waren goede klimmers, maar de ijsboren braken uit.' Volgens Edward zijn de ongevallen echter meestal te wijten aan 'een opeen stapeling van slordigheden.' Het humeur stijgt naarmate we dalen, een keer roept hij nog 'op letten, steenslag,' hij maakt al weer grapjes, zonderlinge meta morfose. Even na drie arriveren we bij de hut. Kurt Lauber schilt de aardappels voor de volgende hordes. Of het steeds maar moe ten bergen van lichamen hem niet verandert? .Alles went, helaas, het zou eigenlijk niet mogen." Hij staat met de rug tegen het fornuis. Gemeten over de hele Alpenboog vallen er per jaar tussen de drie- en vierhonderd doden; bergwan delaars, alpinisten en skiërs. Jobstijdingen in de Nederlandse media, het aantal incidenten met noodlottige afloop neemt schrik barend toe. „Geen sprake van, het gemiddelde is stabiel. Ik heb zelfs het idee dat het zakt," zegt hij. „Het ligtaan de barometer, veran derlijk weer, veel doden." Hij draait zich om en brengt de soep aan de kook. Een hoek van de hut is gereserveerd voor de lokale gid sen. Aan de wand op de kop af 108 bidprentjes van overleden colle ga's, macabere piëteit. Tien Berg- Führer kwamen om tijdens de uit oefening van hun beroep. De plexiglas ramen van dezweef- cabine weerspiegelen het silhouet van de berg, het prisma dat het bestaan doorschijnend maakt. „Een pils," zegt Edward, „daar doe je het voor." We lopen Zer matt in en zweven tien centimeter boven het asfalt, Het verhemelte gloeit. Korte tijd later valt er weer een dode op de Matterhom. ER ROEIT EEN winnaar van de Elfstedentocht over de Bonkevaart en in zn bootje zitten een cameraman en Willibrord Fréquin. Er wordt ge praat over de stroom, de wind en de laag hangende bewolking. Fréquin maakt flinterdunne grap jes en vervalt in een houding van leuk, leuk, leuk en is ondertussen alert op wat komen gaat. Keuve lend roeit Angenent door. Maar dan ineens, vanaf de oever, de noodkreet van Henks vrouw en een nerveus wijzend vingertje naar een stip aan de horizon. Een tweede boot. Een snelle boot, Een boot die almaar dichter en dichter nadert. En dan? Dan komt de aap uit de mouw. Henk Angenent moest met het zweet op z'n voor hoofd bij de finish door Erik. Hui zebosch worden ingehaald. Heeft u het gezien? Zag u hoe An genent danig in zijn wiek gescho ten naar de kant roeide en de be nen nam? Fréquin er met piepen de spekzolen achteraan om ten slotte hijgend lik op stuk te krij gen, wat binnen de verwachting nu precies de bedoeling was. En daar zat Erik Huizebosch, met af geslagen motor. Wéér ging zijn feest niet door. Het werd nog erger. Vierentwin tig uur later eiste Angenent ex cuus, Waarna Fréquin op zijn beurt voor de camera kwam ver tellen dat hfl dit niet van plan was, en toen resteerde er voorde sprui- tenkoning niets anders dan te roe pen dat h(j was misleid. Hij zou nog deze week naar de rechter stappen. Waar een grap allemaal niet toe leidt. Nu ken ik bij toeval een beetje de verstandhouding tussen die twee schaatsers en die is nu niet watje noemt van hup vaideralderie. Er zit in karakter en uiterlijk vertoon een wereld van verschil tussen die onverstaanbare Erik Huize bosch en die nuchtere boer uit Al phen aan den Rijn, die ooit eens tegen me 2ei: 'Ik kan nu eenmaal niet zo lullen ais hij en ik zou ook niet zo willen lullen. Bovendien heb ik er geen tijd voor'. Sindsdien heb ik een zwak voor Angenent, die in het afgelopen jaar bijna krankzinnig geworden is van die schnabbelende mallot, die met grote kracht net doet alsof hij de morele winnaar was. En dus vond de sobere Henk Angenent het net even te ver gaan om vlak voor de fmish lachend door Hui zebosch te worden ingehaald, An genent dacht en dacht en dacht op dat moment maar één ding, hij dacht: krijgen jullie het lazerus maar. Misschien vindt u dat bij nader in zien erg kinderachtig, en flauw, en in de grond van de zaak is dat ook zo. Hij had de niet meer te redden situatie ook gewoon la chend kunnen ondergaan en als onderdeel van de pret kunnen be sluiten om die onbeschofte Fréquin het water van de Donker vaart in te flikkeren. Desnoods met cameraman en al. Maar hij roeide netjes en nijdig naar de kant en nam scheldend en tierend de benen. En dan zeg ik op myn beurt, is het niet minstens even uniek als er aantoonbaar nog top sporters blyken te bestaan die ge woon schijt aan die media heb ben? Glasgow De Engelse midden velder Paul Gascoigne is voor de zoveelste keer in zijn turbulente loopbaan in opspraak geraakt. Tij dens de beladen topper tussen Celtic en Glasgow Rangers riep hij vrijdag de woede van veel sup porters van Celtic over zich af door bij zijn invalbeurt een provo cerend gebaar te maken. Vlak voordat Gascoigne zijn opwach ting maakte voor de Glasgow Ran gers deed hij alsof hy met zijn handen een fluit bespeelde. Voor de meerderheid van de katholie ke fans van Celtic (2-0 winst) wordt zoiets gezien als een beledi gend symbool van een mars van loyalisten in Noord-Ierland. De Noord-Ierse Oranjemannen halen zich elke zomer weer de woede van de katholieken cp dc hals met hun traditionele marsen, waarin ze met tromgeroffel en fluitspel door katholieke wijken trekken. De aanhang van de Rangers is overwegend protestant. De provo catie kwam in een periode van op laaiend geweld in Noord-Ierland, f

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4