13; Ruim drie ton van gemeente voor renovatiewerkzaamheden Vlaardingers gaan betalen met afgescheurde lappen g g mJKENSlüMO g BBHSMBjOa Rotterdams Dagblad Roemeens-orthodoxe kerk in de oude kapel S»I«SC«S Eerste 'Jasspeld' voor Francien Dekker Klachtenregen fan bewoners Studentenflat Veel vrouwen op Hoekse PvdA-Iijst 'Meedoen eigenaar/bewoners van belang voor opknappen Westwijk' 7J Jongerenwerkers verstevigen contact met de doelgroep Natte parkeer haven voor automobilist... Buschauffeur bedreigd WSM krijgt 1,6 miljoen van Lochemse collega Baauw niet naar Hoogstad Rotterdam* Dagblad -é Waterweg Dinsdag 6 januari 1998 Staiam De eerste en enige studentenflat van Schiedam \$$dt sinds de opening in augus- t1997 geteisterd door eonstruc- tRJouten en functioneringspro- bS&men. De opeenstapeling van kinderziektes in het half jaar dat. d^flat aan het Schiedamse Edi- sonplein wordt bewoond heeft in- rcüödels geleid tot twee eisen voor schadevergoeding '-jen kamer- hdursters bij de beheerder Wo ningstichting' Koordvest. Ten: minste twee andere bewoners hébben eveneens besloten een schadeclaim in te dienen wegens gederfd woongenot. De klachten variëren van problemen in de warmte- en watertoevoer tot over stromingen van de riolering. Volgens Noordvest duurt de op lossing van de problemen zo lang omdat die nog onder de garantie termijn van het bouwproject val len. Klachten worden eerst naar uitvoerder de Vernieuwde Stad doorgespeeld, die ze weer aan de aannemer voorlegt. „We moeten nu eenmaal uitzoeken wie verant woordelijk is voor de fouten," zegt een woordvoerster van de wo ningstichting. „Maar daar zouden de huurders natuurlijk niks van moeten merken." Zie ook pagina 15: Vergald woon- plezier in een studentenflat Hoek van Holland Toos Braban der is ook voor de komende ver kiezingen de onbetwiste lijsttrek ker van de PvdA in Hoek van Hol land, maar verder toont de kandi datenlijst veel nieuwe gezichten. „Nieuwe gezichten, frisse ideeën en drie vrouwen bij de eerste vier kandidaten. Wat wil je nog meer," zegt Brabander. Het zag er in eerste instantie niet goed uit tijdens de ledenvergade ringvan de PvdA, Ervaren krach ten als Wim Verhagen en Adri Bras moesten terugtreden. Verha gen zette de politiek op een lager pitj e wegens zijn drukke dagelij k- se werkzaamheden. BÜ.Adri Bras gaat het om de Incompatibiteits- wet, die stelt dat ambtenaren in dienst van de gemeente uitgesltf ten zijn van het bestuur van een deelgemeente. Op de tweede plaats staat nu Frits de Rooy, die ook voorzitter is van de Hoekse PvdA Op de derde en vierde plaats staan Ineke Vos en Riet Stigter-Vermeulen, die beiden reeds jarenlang actief zijn in aller lei plaatselijke organisaties f Devoorzitters Hans van Rij (Federatie, links) en Ruud Slul (Vereniging van Eigenaren, rechts) ondersteunen de ladderwaarop wethou der Van der Windt naar boven klimt om een voeg dicht te kitten. Foto Roei Dijkstra Door Een van Haren Vlaardingen Het complex van 81 maisonettes in de Gijs- brecht van Amstelstraat in de Westwijk krijgt dit jaar een grondige opknapbeurt Bij elkaar 800.000 gulden kost de repa ratie van het betonrot en de verbetering van het aanzien van het bijna veertig jaar oude woongebouw, waarvoor de Vereni ging van Eigenaren (WEjopdracht heeft gegeven. „Een mooie start van het. nieuwe jaar," complimenteerde wethou der K. van der Windt de eigenaar/ bewoners. 'Hy stelde ze als voor beeld aan andere verenigingen in de Westwyk. „Het meedoen van eigenaar/bewoners is van belang bij het opknappen van de wijk. De corporaties spannen zich in en als gemeente doen we er alles aan, maar ook het particuliere bezit be hoeft verbetering. Daarom waren we blij met de subsidieaanvraag, die we graag hebben willen hono- De gemeente draagt 316.000 gul den bij in de opknapkosten. „De rest kunnen we. zelf betalen uit; onze reservepot en met een extrai bijdrage van de leden aan de ver- eniging gedurende twee Ijaar," verduidelij kt voorzitter Ruud Slui van de VVE. Zijn vereniging is kerngezond, 'zo bevestigt Hans van Rij, voorzitter van de Federa tie van Eigenaren die de bewo ners in de Gijsbrecht van Amstel straat begeleidde bij het uitwer ken van de plannen. „Zij hebben onze hulp gevraagd, waarna wij op garantieregelingen en subsi dieaanvragen hebben gewezen. Hiervoor zijn verschillende ex perts ingeschakeld, waardoor de bewoners zekerheid hebben ge kregen." „We gaan op stand wonen rea geerde één van de vele aanwezige leden, toen Slui opsomde waar- /kVötir.zyn vereniging allemaal op dracht heeft gegeven. Het beton- - ro£wordt-«angepakt, het metsel- werk'én de voegen worden verbe terd en geïmpregneerd, aan alle balkons en op de galerijen komt nieuw hekwerk en het gehele ge bouw wordt gereinigd en geschil derd. De woningen zijn van 1959/ 1960. Het renovatiewerk rondt aannemer Combi afin 1999. Dichtkiften Ruud Slui, die pas één jaar voor zitter is van de WE, woont al zijn hele leven in het maisonettenge- bouw. „Ik ben hier in 1962 gebo ren en kocht er mijn eigen huis, toen ik op mezelf ging wonen. Het was niet mijn ouderlijk huis. Dat heeft mijn broer overgenomen, maar later weer verkocht." Het is een goede bewonersdub, vindt hij.vAl jaren. Veel van de oorspronkelijke bewoners zijn wel vertrokken^maar^etyerloop is toch ^huizinganperjaan". Wethouder. Van'-der-Wffnii,1 die met het dichikittèn vaa een gistermiddag het startsein voor dé^rkzaamheden, sprak zyn waardering uit voor de steun die de federatie geeft aan eige naar/bewoners. Hij zei voorts dat de gemeente behalve uit het fonds Stadsvernieuwing ook op andere wijze financiële steun wil verlenen. „U kunt dan denken aan bijvoorbeeld goedkope lenin gen voor particuliere huiseigena ren, die willen meedoen aan het opknappen van de Westwijk." Hoek van Holland - De twee jonge renwerkers, die in Hoek van Hol land actief zijn, hebben de laatste tijd het contact met de jeugd we ten te verstevigen. Er zijn regel matig gesprekken met leidende figuren binnen de verschillende (hanggroepen en dat heeft geleid tot wederzijds begrip. De ambulante jongerenwerkers Marco Schaap en Ellis Prins schrijven dat in een evaluatierap port over 1997. De deelgemeente- raad heeft inmiddels besloten dat Schaap en Prins ook voor het eer ste halfjaar van 1998 voldoende geld krijgen om hun werk voort te zetten. De subsidie wordt overigens ver leend aan de organisatie Disck, die vanuit het Rotterdamse Span gen het jongerenwerk coördi neert. Het ambulant jongeren werk zal binnenkort worden opge nomen in de brede welzijnsorga nisatie. De twee werkers hebben inmiddels actief meegepraat in de aanzet tot de fusie. Zij zien kan sen om de jeugd mogelijkheden te bieden zich nuttig te maken met werk binnen de kinderop vang of in de speeltuin. Eerst bespreken Maar er dreigen ook gevaren voor het ambulant jongerenwerk. Er is op termijn geen zekerheid dat de jongerenwerkers in Hoek van Holland actief kunnen blijven. Dat zou betekenen dat een be langrijk aanspreekpunt gaat. ver dwijnen. „Continuïteit is in de eerste plaats van belang voor de Hoekse jeugd," constateren Schaap en Prins, Zij pleiten er voor vernieuwingen in het jonge renwerk eerst te bespreken in het integraal jeugdbeleid. Want be zuinigen op jeugdwerk zal leiden tot minder formatie-uren en ver andering van werkmethodiek kan als gevolg hebben dat de contac ten met de jongeren minder wor den. Op dit moment heeft het ambu lant jongerenwerk regelmatig contact met ongeveer zestig jon geren in de leeftijd van 13 tot en met 25 jaar. Veertig procent be staat uit meisjes. De bekendste rondhangplekken zijn bij 'de in gang van De Hoekstee, bij de vij ver tussen de twee hoge flats, de cafés De Parade en Chevy Bar, de Berghaven en de periodieke jeugdsoos in De Hoekstee. Daar naast hebben de jongerenwerkers regelmatig contact met de politie, het basisonderwijs en de leiding van De Hoekstee. Voorbeelden In de rapportage worden enkele voorbeelden aangegeven van per soonlijke hulpverlening, waarbij uiteraard geen namen worden ge noemd. Die hulp werd soms ge vraagd door de jeugd, in een en kel geval ook door ouders. Meer algemeen was de klacht over de speelplaats aan de Tas- manweg die door de opgroeiende jeugd min of meer in bezit werd genomen. Rommel en overlast waren het gevolg, maar na overleg vertrok de groep naar een plek op het grasveld aan de Houtman straat. Om de rondhangjeugd daadwer kelijk enigszins onder controle te houden, moet er gezocht worden naar een structurele oplossing, vinden de jongerenwerkers. Zij denken daarbij aan plaatsing van een zee-container, een oude bus en het inrichten van een speel-' plaats met een skatebaan en een basketbalveldje op een plek die geen aanleiding geeft tot klachten van omwonenden. SchiedamEen 45-jarige auto mobilist uit Utrecht kreeg gis termiddag rond 15.30 uur de schrik van zijn leven toen hij op de Schiedamse Industrie weg één van de daar aanwezige havens aanzag voor een par keerplaats en pardoes het wa ter inreed. Km personeelslid van een aan de Industrieweg gelegen bedrijf sloeg het tafe reel gade. Hij aarzelde niet en sprong de man naEenmaal in het bedrijf een beetje op ver haal gekomen verklaarde dé Utrechter dat hij zijn auto had willen keren op wat hij dacht dat een groot stuk grijs asfalt was. Te laat kwam hij er achter dat het om het grijze water van de haven ging. Zowel de Utrechter als zijn redder zijn met lichte onderkoelingsver- schjjnselen naar het Sint Fran- dscus Gasthuis overgebracht Schiedam Op verdenking van bedreiging van een buschauffeur uit Capelle aan de IJssel heeft de Schiedamse politie gistermiddag een 18*jarige man aangehouden. De Schiedammer was eerder met een verlopen busabonnement in de bus gestapt bij de Vlaarding- weg, waarop de chauffeur aangaf dat een geldig plaatsbewijs nodig was. Daarop uitte de man zijn be dreigingen. Korte tijd later werd de Schiedammer op de Brauwweg aangehouden en overgebracht naar het politiebureau voor ver hoor. HoflfcvanHoBmd«DeHoelc^^l- gcmeenteraad;-.heeftLodens 'de -nieuwjaarsreceptie voor-het éérst dëf 'Jasspeld' üitgèreikt''?,2Etóze speld, genoemd naar de woegere commissaris van de koningin C.F. Jas, werd toegekend aan Francien Dekker en Jan Benard. Dekker kreeg de speld voor haar verdiénsten voor de IJsclub Hoek van Holland, waarvan zij 38 jaar penningmeester was en voor de EHBO, waar zij 45 jaar actief was. Daarnaast maakte ze zich ver dienstelijk by de voetbalvereni ging Hoek van Holland. Jan Benard is vanaf de oprichting actief bij voetbalvereniging Hoek se Boys. Hü had de hand in de tot standkoming van het clubgebouw en de kantine. Daarnaast verrichtte hy tal van hand- en spandiensten voor de vereniging. Oud-voorzitter Bob Varekamp van de VW kreeg zes briefope ners voorde ex-bestuurders, maar hij merkte fijntjes op dat er der tien bestuursleden actief waren, dus dat aantal zal worden aange vuld. De leden van de Stichting 50 jaar Lokaal Bestuur werden eveneens in het zonnetje gezet. Henny Koopman, Eric de Ridder, Ed vaii Berkel, Odette Halma, Wim de Groot en Jeroen Verbruggen kre gen een presentje. De nieuwjaarsreceptie van de deelgemeenteraad werd druk be zocht. Voorzitter Leen Vreugden* hil memoreerde een aantal zaken die vorig jaar tot stand zyn geko men en <Ée naar zijn mening bij dragen aan de ontwikkeling van Hoek van Holland. Met een knip oog naar Thomasvaer en Pieter nel verzorgde het theater In Feite een persiflage op de deelraadsle den die vijftig jaar in de toekomst werden geplaatst. Vlaardingen Binnen enkele maanden krijgt Vlaardingen een nieuw betaalmiddel. Het gaat om de flard, de rekeneenheid van het in oprichting zijnde plaatse lijke railsysteem. Rob van Herwaardén, diakonaal medewerker van de Vlaardingse Hervormde kerk, nam afgelopen najaar het initiatief tot het op starten van zo'n systeem. Deel nemers eraan verlenen elkaar diensten zoals het repareren van een tv of bet oppassen op de kin deren. Met het zo ontstane tegoed aan flarden kan bijvoorbeeld een massage of een zelfgemaakte ap peltaart worden 'gekocht'. Van dergelijke railsystemen, ook wel LETS (Local Exchange and Trade Systems) genoemd, bestaan er in Nederland al meer dan zeventig. Ze zyn ontstaan als reactie op het huidige econo mische systeem waarin mensen niet alleen ryk worden door ar beid maar vooral ook door rente. Het systeem is, verklaarde Van Herwaarden op een informatie bijeenkomst eind september, niet alleen bedoeld om het 'inko men' van de minima wat te ver beteren. Eigenwaarde Gebruikmakend van het flarden systeem komen ze ook in contact met anderen. Bovendien kunnen ze, doordat ze iets te bieden hebben, hun ge voel van eigenwaarde terugkrij gen, motiveerde de diaken des tijds. Waar andere railsystemen na men kennen als noppes, moeren en taienlen werd in vlaardingen aanvankelijk geopperd de reken eenheid haring te noemen. Nu is ech ter gekozen voor de flard. Iets wat staat voor een afgescheurde lap maar ook, valt te lezen in woordenboek Van Dale, voor 'een flarde, een slordige vrouw, slons'. De keuze is gevallen op de flard vanwege de associatie met de naam van het riviertje waaraan Vlaardingen is ontstaan. Van Herwaarden, die met een werkgroepje de flardenhandel aan het voorbereiden is, ver wacht te kunnen starten met 20'n vijfentwintig tot dertig deel nemers. Voorafgaande daaraan moet er eerst nog worden over legd met de gemeentelijke socia le dienst over onder meer inko men in nature. Maassluis - De Maassluise wo ningstichting (WSM) krijgt, uitge spreid over tien jaar, 1,6 miljoen gulden van de woningbouwcorpo ratie Lochem. Burgemeester J. Sterkenburg-Versluis meldde de ze Achterhoekse gift gisteravond tijdens de nieuwjaarsreceptie in het stadhuis. Het geld is bedoeld om de onkosten van honderd ge bouwde en de nog te bouwen op- topwoningen te dekken. Dergelij ke woningen zijn bovenop de flats aan de Vincent van Goghlaan ge bouwd en komen ook.op Elemen- tumflats in andere wijken. Waar de WSM door de groot scheepse renovatieplannen krap bij kas zit, is dat by de Lochemse collega niet het geval. WSM-direc- teur J. Ploeg: „Zij hebben daar geld over want Lochem is uitge bouwd." Niet uniek Dat woningcorporaties elkaar on dersteunen is niet uniek, vertelt hij. „Maar de WSM is wel de eer ste corporatie in Nederland die het geld als gift krijgt. Anderen moeten meestal de rente beta len." Bij de gift is als voorwaarde ge steld dat ook de overheid en de WSM zelf al aan de bouwplannen hebben meebetaald. De Lochem se woningbouwcorporatie verant woordt de 1,6 miyoen, aldus Ploeg, door in haar jaarverslag te zetten dat zy 'een volkshuisves- tingsbijdrage heeft geleverd aan Maassluis'. SchiedamDe Roemeense ortho doxe kerk heeft interesse in de kapel op de oude rk-begraafplaats aan de Vlaardingerdijk in Schie dam. De wens van de Roemeense geloofsgemeenschap in Neder land is een klein kerkgebouw met een aparte ruimte ernaast, waar nevenactiviteiten kunnen worden gehouden. Het liefst enigszins centraal gelegen in Nederland en goed bereikbaar voor de priester die in België woont. Al snel na het eerste contact met de Roemeense geloofsgemeen schap bleek de Schiedamse kapel een ideale plek. In eerste instan tie wilde de Stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam (SBSS) dat de kapel een columbarium (bewaarplaats voor urnen) zou worden. Maar tijdens een bezichtiging van de kapel kwam de voorzitter van de SBSS, prof. ir. G. Ch. Meeuse ter ore dat de Roemeens-ortho doxe kerk een eigen kerkgebouw zocht. Na een bezoek van de Roe meense ambassadeur aan de kerk werd het enthousiasme steeds groter. Bij een tweede bezoek werd de ambassadeur vergezeld van de priester, het kerkbestuur en hun families. Ook zij waren zeer inge nomen met de kapel. Op dat mo ment, afgelopen zomer, werd me teen afgesproken dat SBSS ten behoeve van verdere ontwikkelin gen een intentieverklaring zou opstellen. Inmiddels heeft SBSS gesproken met A Reynhout, wet houder voor monumentenzorg. Ook hy juicht de komst van de Roemeens-orthodoxe kerk in Schiedam toe. De kapel kan worden gerestau reerd en als kerk in gebruik wor den genomen. Na jaren onge bruikt en daardoor in verval ge raakt kan dan weer een doelmati- De Roemeens orthodoxe kerkgemeenschap heeft belangstelling voorde kapel op de voormalige rk-begraafplaats in Schiedam. Foto Roei oijksva ge functie worden gevonden voor dit Rijksmonument. De Roemeens-orthodoxe kerk is één van de oudste kerken van de wereld. Al in het midden van de eerste eeuw predikte de apostel Andreas in Roemenië. Momenteel gaat het heel goed met de kerk in Roemenië. Er zijn 11.000 kerken, die door 8000 priesters worden be diend. Daarnaast zijn er 400 kloos ters, waarin ruim 7000 monniken leven die de gelofte van het celi baat, gehoorzaamheid en armoe de hebben afgelegd. De dertig bis schoppen komen uit deze kloos tergemeenschappen voort. De Roemeens-orthodoxe kerk in Nederland heeft ongeveer 800 ge lovigen. De leden wonen door heel Nederland. Tot op heden wordt er tweemaal per maand een kerkdienst in Den Haag gehou den. De dienst wordt bijgewoond door gemiddeld vijftig personen. In Schiedam wil men de kapel als kerk gebruiken en de bijgebou wen als apart ontmoetingscen trum. Omdat in een Roemeens-or thodoxe kerk niets mag worden genuttigd is de behoefte aan een aparte rauwte groot. Ook zouden deze ruimten kunnen worden ge bruikt voor kinderopvang, bijbel lessen of om een kleine biblio theek te huisvesten. VlaardingenDe gemeente Vlaar dingen heeft geen overeenstem-" ming bereikt met bouwmateria- lenhandel Baauw over de verkoop van een stuk grond op Hoogstad. De gemeente wil Baauw, die nu met vestigingen zit aan de Korte- dijk en de Havenstraat, weg heb ben in verband met de bouwplan nen rond het Buizengat. Daar moeten de korrende tien jaar zo'n vijfhonderd woningen verrijzen. De bouwmateri§lèrihandel zit in de weg. De gemeente Vlaardingen voert al jarenlang gesprekken met Baauw over een verhuizing. De optie die de laatste maanden onderwerp van gesprek was ging over een plekje op Hoogstad, Maar volgens Baauw is de grond daar 'veel te duur'. „Ze vragen 270 gulden per vierkante meter en dat is voor industriegrond veel te duur. Bovendien zyn de eisen die de gemeente stelt veel te hoog. De hele beweging moet worden over dekt zodat je van buiten niet kunt zien wat we er doen," zegt Baauw sr. Wethouder Roijers (grondza ken), die namens de gemeente Vlaardingen tussen kerst en oud en nieuw de laatste besprekingen met Baauw heeft gevoerd, erken de gisteravond dat hij 'niet onge lukkig' is met het feit dat de bouwmaterialenhandel niet naar Hoogstad komt. „Het zou toch een beetj e een vreemde eend in de bijt zijn tussen de meubelzaken en autobedrijven," aldus Roijers. Blijft het probleem dat Baauw nog steeds in de weg zit aan de rand van het centrum. Roijers: „We zullen naar een nieuw plekje op zoek moeten. Nee, ik heb hele maal geen idee waai' dal kan zijn." En Baauw sr.: „We wachten wel af waar de gemeente mee komt Wij functioneren hier nog steeds pri ma. Haast hebben wij niet." DOWSSTRAAT1M2»2MBABENDR£CHT BUWWATISTOW* ra. maandag gblotw- vwmgxoofavokd

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1