14 Rottere? Erasmus Universiteit maakt zich op voor jubileumviering Beeldhouwer breekt heup op marmeren bakkerij-vloer Rotterdamse organisatoren dansfeesten luiden noodklok PvdA wil Van Heemst hogere plek bezorgen 'Ik voel me wat onwezenlijk, als in een andere wereld' ep Concert Puff Daddy afgelast De Coolsii Burgemeesters zetten de toon i Rotterdams Dagblad Dinsdag 6 januari 1998 Hij droomde er al van toen hij zes jaar jong was: een fietstocht rond de wereld. Rotterdammer Marco Mout was als kind al pk van fietsen en is dat altijd gebleven. Halverwege 1997 vertrok hij om zijn droom waar te maken. In het Rotterdams Dagbiad doet hij daarvan verslag. Vandaag aflevering 9. Mountainbikes in de mooiste kleuren, met schokdempers en futuristische frames, Ze staan ge parkeerd tegen een vervallen theehuis, dertig kilometer zuide lijk van Kirsemir op de Turkse hoogvlakte. Even knipper ik met m'n ogen, maar ze staan er echt. Hypermoderne Amerikaanse fiet sen. De bagage staat er naast. Uit •het theehuis rennen een blond meiye en een donkere jongen op me af. „Can you help us?" vraagt het meisje. Ik stap af en parkeer mijn vieze fiets ietwat beschaamd naast de glanzende monsters. Het - blijkt dat het Ca nadese stel $4000 per fiets heeft betaald. „Hoe hebben jullie je fietsen zo schoon ge houden?" vraag ik verbaasd. „We zijn net be gonnen, via Is tanbul Airport de trein naar Ankara geno men, maar we hebben pech," zegt de donkere jongen. De voor schokdemper van zijn fiets is ge scheurd. Bij haar is de rubber- demper van de achterschokbre- ■ker,kapot. Ze kunnen zo moeilijk verder en hebben ook geen ge schikt gereedschap by zich. Ze zitten hier al sinds gisteren en ze hebben ook nog eens ruzie. Over wie de fietsen had willen kopen, over het reisdoel (Antalya) en over hoe hun probleem moet worden opgelost Ik zie maar één oplossing voor de mankementen: alles vastzetten, .Dus niks vering, demping of schokbreking meer. De alumini um space-agefietsen worden ge wone mountainbikes. Een uurtje later fiets ik fluitend op m'n een voudige doch sterke Dawes-Hy- bride verder, richting Taurusge- bergte, ongeveer 230 kilometer zuidelijker. Ek heb nu al heel wat merkwaardige landschappen ge zien, maar dit deel van Cappado- cië slaat alles! Gedoofde vulka nen, eindeloze lavabodem (geluk kig al gestolde lava, basalt). En als hoogtepunt de unieke Puntmuts- rots. Ooit, 10.000 jaar geleden, lag hier ijs. Het smeltwater sleet de zachte rotsen uit en vormde de vreemdsoortige, roze, witte en ge lige puntmuts. Als gigantische fallussen steken andere natuurlijke wonderen af tegen de roze avondlucht. Zwaar dere basaltblokken zijn blijven liggen, terwijl de zachte tufstenen bodem wegspoelde. Onvermijde lijk moetje denken aan het man nelijk lid in zeer opgewonden toe stand. Hoewel de meeste toeris ten naar Urgup gaan, is het gebied zo groot, dat ik geen Japanner of Amerikaan tegenkom. Ik. vind onderkomen in een rots woning. Uitgehakt met uitzicht over het dal van Göreme. Honder den rotswoningen, puntmutsen, fallussen en ezels, Zwaar beladen met vruchten, rozijnen en ander fruit, worden ze de steile steegjes doorgejaagd. Ik voel me hier wat onwezenlijk, alsof ik in een ande re wereld ben. Oude, kromme vrouwtjes slepen enorme takken bossen aan. Overal open vuurtjes met grote gietijzeren kommen er boven. Daarin kookt een brouwsel van water en rozijnen en vruch ten. Ik verdenk ze ervan een drankje te brouwen met een hoog percentage... Het is vroeg donker en het wordt flink koud. In mijn open grotkamer daalt de tempera tuur zo, dat er dampwolken uit mijn neus komen. De maan ver licht het grillige landschap. Zo lijkt het echt wel een andere pla neet. Als ik 's morgens het dorp uitfiets, wordt ik staande gehou den door een mooie vrouw met opvallend rood krul haar-. Gekleed in een spijker pak lijkt ze me geen Turkse. Ze zegt dat ze uit Chili komt en hier onder zoek doet. Ze heeft vreem de ogen. „Hoelang ben hier dal al en wat onderzoek je?" wil ik weten. „Drie maanden al, maar ik moet hier weg," zegt ze, terwijl we bij een theehuis aan ta fel schuiven. Ze kijkt constant langs me heen en geeft geen ant woord. Wat een vreemde vrouw, ze past totaal niet in deze man nengemeenschap. Nu weer zegt ze dat ze eigenlijk net terug is van een reis door India met een Fran se wereldreiziger. Even later zegt ze: „Ik moet hier weg, het is hier niet goed voor me." Deze dame zit duidelijk in de problemen, waar door dan ook, „Maybe I can meet you later, somewhere?" Ze kijkt me bijna smekend aan. Ik zeg dat ik haar niet kan helpen. „Yes, I know, you're on a bicycle," zegt ze en kijkt maar naar mijn fiets. Ik voel dat ze liegt over haar onder zoek, over haar leven, maar ik zeg het niet. Plots komt er een jonge Turk op haar af. „Wordt het niet eens tijd dat je weer naar je man gaat, in plaats van hier te zitten," zegt hij met een sardonisch lachje. Het liefst zou ik de bemoeial op z'n ar rogante bek slaan. Maar hij heeft mij in ieder geval door z'n opmer king duidelijk gemaakt in welke positie deze mooie, maar verwar de vrouw zit. Gesteld dat ik haar zou helpen, dan kreeg ik waarschijnlijk een wraakzuchtige Turkse echtge noot achter me aan. Ik wens haar wijsheid en vertrek. Nog 180 km naar de Taurusbergen. Daar zal de eerste sneeuw me overvallen. Maar dat wist ik toen nog niet Rotterdam Puff Daddy treedt vanavond niet op in Ahoy'. De po pulaire Amerikaanse hiphopzan ger (en producer) heeft zijn con cert wegens ziekte (stemproble men) moeten annuleren. Een ver vangende datum voor het Ahoy"- optreden is nog niet gevonden. 11 OKfOJ®"*" Rotterdam De persoon en het werk van Desiderius Erasmus en de stad Rotterdam vormen hoofd thema's bij de viering dit jaar van het j ubile um van de Erasmu s Uni versiteit Rotterdam (EUR). De universiteit viert het lustrum met een groot aantal wetenschappelij ke congressen, maar ook met acti viteiten die interessant kunnen zijn voor niet-wetenschappers. Het is dit jaar een kwart eeuw ge leden dat de Erasmus Universiteit is opgericht en 85 jaar geleden dat de voorlopers van de universiteit van start gingen. De meeste festiviteiten in het ka der van het jubileum hebben plaats in het najaar. Voor de bur gers van Rotterdam richt de uni versiteit onder meer een weten schapscircus in met het doel de af stand tot de academische wereld te verkleinen. In het bibliotheek theater zyn, voor iedereen die daarvoor interesse heeft, colleges over uiteenlopende onderwerpen. De studenten-en faculteitsvereni gingen organiseren een congres rond het thema 'vorming'. „De laatste acht jaar is de persoonlijke vorming van studenten, zeg maar het volwassen worden, naar de achtergrond geraakt. De nadruk is steeds meer komen te liggen op studieresultaten," zegt dr. J, C. G. Stam van het College van Bestuur van de EUR, „We merken nu dat het bedrijfsleven wel om die vor ming vraagt." Natuurlijk komt er een groot feest voor de studenten. En ook voor de oud-studenten staat een programma op stapel. Dat zal zyn op 7 november, een dag na de echte Verjaardag' van de universiteit. De oud-studenten zal worden gevraagd een bijdrage te leveren voor de 'megastore' die op het universiteitsterrein zal ver schijnen. In deze winkel zullen al lerlei benodigdheden voor stu denten te koop zijn. De wetenschappelijke symposia vinden plaats in de loop van het jaar. In de planning staan con gressen rond thema's als 'pijn', 'duurzaamheid', 'tolerantie' en 'de stad als laboratorium'. Studi um Generale brengt een program ma over 'cultuur en stad'. Voor 27 SEfTEMf^ yeftptEPJMö Een van de belangrijke momenten in de geschiedenis van de Erasmus Universiteit is het bereiken van het hoogste punt van de nieuwbouw van de Medische Faculteit, op 11 oktober 1966, Archieffoto Rotterdams Dagblad Rotterdamse middelbare scholie ren komt een kennisquiz met als centraal thema Erasmus. Ter gelegenheid van het jubileum heeft de Erasmus Universteit het wereldkampioenschap schaken voor amateurs binnengehaald. Het studentencorps is nog druk in de weer een zeilwedstrijd te orga niseren op de Maas, tussen de twee vestigingen van de universi teit: Woudestem en Hoboken. Ten slotte staat een stadswandeling op stapel waarbij alle plekken die Erasmus en Rotterdam met el kaar verbinden worden aange daan. De viering van het jubileum kost pakweg een mihoen gulden. „Wy hebben op de begroting 350.000 gulden uitgetrokken." zegt Stam. „De rest hopen we van sponsors te krijgen. Een actie om sponsors binnen te halen, gaat binnenkort van start." Door Peter Louwerse Rotterdam Het was de dag voor kerst Beeldhouwer Willem Ver bon en zijn technisch assistent Kees van der Sluys hadden de laatste hand gelegd aan het goud- bronzen beeld van koningin Wii- helmina dat op de Kop van Zuid moet komen te staan. „Ik wilde nog even een kerstkrans halen bij een bakker aan de Groene Hille- dijk," vertelt Verbon. „En toen ge beurde het." In de winkel kwam Rotterdams bekendste beeldhouwer in bot sing met 'een beetje een vervelen de mevrouw' zoals hij het zelf uit drukt. „Ik liet haar galant voor gaan," zo beschrijft hij de situatie voorzichtig, maar na enig door vragen blijkt dat ze hem gewoon omver geduwd heeft, „De kwam met mijn 110 kilo op de marmeren vloer terecht, ik hoorde het kra ken." Terwijl de politie 1 'en ambulan ce onderweg waren, probeerden mensen in de winkel hem nog op zijn gemak te stellen. „Maar ik voelde dat het emst was," zegt de 76-jarige kunstenaar. In het Sint Clara-ziekenhuis stelden de art sen vast dat Verbon een heupfrac tuur had opgelopen. Hij werd op Eerste Kerstdag geopereerd. Sinds gisteren zit de kunstenaar in het Humanitas-verpleeghuis Akropolis aan de Achillesstraat in Schiebroek, waar hij zich met een looprekje over de gangen begeeft. Nog onwennig beantwoordt hij vragen van het personeel over de maaltijd van de volgende dag. „Doe maar het standaard-menu. Da's het gemakkelijkst." Dekentfe De oude meester is allang weer van de schrik bekomen. Met veel flair vertelt hij over zichzelf en zijn werk, maar toch noemt hij Willem Verbon: 'Ik kwam met mijn 110 kilo op do marmeren vloer terecht, ik hoorde het kraken.' Foto jaap RoMma/notterdwnsoagWad zijn huidige toestand beangsti gend. „Dit voorjaar wordt het. beeld van koningin Wilhelmina op de Kop van Zuid onthuld. Daar wil ik hoe dan ook by zijn. Des noods in een wagentje met een dekentje," buldert hij zelfverze kerd. We moeten dus niet denken dat de kunstenaar rustig gaat zit ten afwachten tot zijn heupkwet suur is genezen. Willem Verbon, bekend van beel den als dat van Churchill in het stadhuis, Karei Doorman in de Karei Doormanstraat en het rui terstandbeeld van graaf Willem IV van Henegouwen voor het Schielandshuis, is niet van plan om bij de pakken neer te zitten. Deze week heeft hij nog een be spreking met Cees Dam, de archi tect van de Hof van Zuid, het rechtbankgebouw waar Verbons beeld in de buurt wordt geplaatst. Gelukkig, zegt Willem Verbon, is zyn standbeeld van koningin Wil helmina net voltooid. „We waren klaar met ciseleren, het wegwer ken van de lasnaden." Grote plannen drijven hem steeds maar voort in het leven. Een nog geheimzinnige opdracht vanuit Rotterdam—Als het zo doorgaat is .Rotterdam straks de saaiste me tropool van Nederland. We van .grootschalige dansfeesten houdt, moet steeds vaker uitwijken naar een andere stad. Het tragisch dieptepunt vormde de nieuw jaarsnacht, zegt party-organisator Ted 'MTC' Langenbach. Hij kan er niet over uit. „Ik denk dat er vijftien- tot twintigduizend party- gangers 'ontheemd' waren. Ze konden nergens naartoe." Langenbach, vooral bekend van zijn Music Takes Control-feesten in de voormalige vertrekhal van de Holland America Lijn, is boos. Voor een fatsoenlijke organisator "van feesten is het anno 1997/98 schier onmogelyk een leuke ruimte te huren voor een ruw. En dat terwijl er zo veel leuke, grote locaties zijn die leeg staan. „Vergelijk het nu eens met Am sterdam. Daar heb je Escape, Sin ners, RoxyIt, Melkweg, Paradiso, en nu noem ik nog maar een handje voL Neem hier nou eens De Doelen, de Schouwburg, Ahoy'. Allemaal gemeenschaps gebouwen die 's avonds leeg staan, ia K<ui me niet voorstellen dat daar geen leuk feest kar. wor den georganiseerd. Meer nee, de moderne dansmuziek is gestïg- .matiseerd. Ze zijn er bang voor," zegt Langenbach. HAL "'„Rotterdam pretendeert zoveel cultuur in huis te hebben. Maar er is veel te weinig aanbod om de jeugdcultuur naar buiten te dra gen. En dat terwijl Rotterdam we reldwijd bekend staat om de dans muziek die hier wordt geprodu ceerd." De ongekroonde koning van het dansfeest heeft de afgelopen jaar wisseling geen MTC-feest kun nen geven. Tot afgrijzen van zyn vaste schare bezoekers. Jaren achtereen stonden tussen 22.00 uur oudejaarsavond en de vroege ochtend op nieuwjaarsdag de deu ren van de HAL open. De mooist uitgedoste feestvar kens kwamen er op af. Want voor Ted kon'je niet extravagant ge noeg gekleed gaan. Dit jaar orga niseerde Dudok Holding, de hui dige eigenaar van de locatie, een eigen feestje in de voormalige vertrekhal. Langenbach kon met zijn - vaak meer dan drieduizend- koppige- feestpubliek nergens anders terecht Slecht nieuws Ook de circa 2000 bezoekers van het Silly Symphonies-feest van Erwin Unger en co. kregen op' ou dejaarsdag slecht nieuws te ho ren. Ket feest werd op het laatste moment verplaatst naar een loca tie in Den Haag. Weüswaarzou dit feest, bij gebrek aan Rotterdamse locaties, plaats vinden in de ge meente Schiedam, de teleurstel ling en woede over het te elfder ure verhuizen van de fuif was er niet minder om. Ofschoon zö'n beetje alle denkba re veiligheidsmaatregelen waren genomen, besloot een gemeente lijke afvaardiging uit Schiedam dat het feest daar niet door mocht gaan Dat was op 30 december, slechts een dag voor het uur U. Nog net op tijd werd een, kleinere, locatie gevonden in Den Haag. „Ik denk dat er meer onderscheid moet worden gemaakt tussen ga bber en andere dansmuziek. Door de negatieve publiciteit rond gab ber zijn de problemen ontstaan. Hoewel het ook op die feesten best meevalt. Ik heb zelf nognooit gevaarlijke incidenten meege maakt. Natuurlijk, er valt wel eens een klap. Maar die kan bij wijze van spreken ook vallen op de huishoudbeurs." Vyf jaar geleden was het party klimaat in het Rotterdamse nog stukken milder, feestgangers hadden een ruime keuze tussen verschillende fuiven op toploca ties, georganiseerd door gerenom meerde organisatoren en opge luisterd door top-dj's. „Nu kun je kiezen uit Nighttown, De Danssalon en het Maasthea ter," schampert Ted Langenbach. „Die bioscopen, Thalia, Corso en Calypso Let maar op. die staan straks drie jaar leeg en verande ren in veredelde pishokken. Ter wijl daarvan zoveel leuks kan worden gemaakt. Wat je straks gaat krijgen is dat goede organisa toren en dj's gaan uitwijken naar andere steden." „Ik denk dat Ted daar gelijk in heeft," beaamt Peter Boertje van Essential Dance Music. Essential is vooral befaamd om de Essential Elements verzamel-cd's, samen gesteld door dj Michel de Heij. „Rotterdam heeft heel moeizaam een leuk uitgaanscircuit opge bouwd. Er is zeker bewezen dat Rotterdam het heeft. Maar nu be gint dat langzaam af te brokke len" Hij vindt het niet terecht de zwar te Piet aan de gemeente toe te spelen omdat die vaak vergunnin gen weigert „Het uitgaansleven verhardt. Juist op die massale feesten komen ook vervelende mensen af. Dan is het niet gek dat de gemeente die vergunningen weigert Maar je vraagt je wel af waarom het op andere plaatsen wel kan. Londen bijvoorbeeld is één groot feest. Het gekke is datje dan wel leest dat het zo'n geweld dadige Oud en Nieuwwas. Ja, raar hè, als die jongelui alleen maar kunnen drinken en rottigheid uit halen." Voor dj Michel de Heij is het ont breken van feestlocaties één ding, maar hij wijst ook op het sluiten van clubs als Parkzicht en La Xala. „Het is best moeilijk voor de mensen. Vooral omdat er zo veel verschillende voorkeuren voor disco's en muziekbestaan." Rotterdam, vindt De Heij, kan ab soluut een flinke dosis feestloca ties gebruiken. „Niet alleen voor de Rotterdammers zelf, maar ook voor mensen uit andere steden. Daar komt bij dat ook de midden stand zal profiteren van meer feesten. Want wie gaat feesten, heeft nieuwe kleren nodig." De Heij kan geen begrip opbren gen voor de weigering van ver gunningen. „De meeste organisa toren zijn heel professioneel. Die weten best wat voor veiligheids maatregelen er moeten worden genomen. Een oplossing? Ze zou den bijvoorbeeld een x-aantal ver gunningen per maand kunnen af geven dat onder de organisatoren wordt verdeeld, Open die gesloten clubs met een proeftijd en laat de gemeente over de brug komen met locaties. Rotterdam stikt van de loodsen. Ahoy', altijd moeilijk te krijgen, maar wel geschikt. En diergaarde Blijdorp, daar moet toch iets prachtigs te regelen zijn zonder dat de dieren er last van hebben?" Gabbers Ook in de gabberscene, waar haxdcore-house hoogtij viert, is het huilen met de pei op. De on der jongeren immens populaire muziekstroming werd in Rotter dam geboren, maar inmiddels zijn gabbers en gabberinnen ge dwongen stad en land af te reizen voor vertier. Gabberdisco's zijn inmiddels ge sloten en ook de veelvuldig ge bruikte locatie Energiehal zal bin nenkort definitief de deuren slui ten. Met Oud en Nieuw hadden ze mazzeL Toen werd in de sporthal het laatste feest gegeven, waar en kele duizenden jongeren op af kwamen. Zuid-Amerika allereerst. En en kele beelden die hij nog moet ma ken ter verlevendiging van de Humanitas-panden in Schiebroek en Rotterdam-Zuid. Het zijn niet zijn eerste opdrachten voor de Rotterdamse, welzijnsstichting. Vanuit zijn kamer in het verpleeg huis heeft de beeldhouwer een prachtig uitzicht over de beelden tuin waarin slechts scheppingen van hemzelf te zien zijn. Zolder Hij laat zich dus niet toevallig bij Humanitas verplegen. „De band met Humanitas bestaat al een hal ve eeuw," legt hij uit, „Vijftig jaar geleden had ik mijn atelier aan de Oranjeboomstraat. Daarnaast had Humanitas een etage. Zij hebben toen gebruik gemaakt van mijn zolder. Dat is de aanvang van de verklaring voor het feit dat ik hier zo goed ontvangen ben." Humanitas groeide in die periode van een eenmans-organisatie naar een instelling met tweedui zend mensen in dienst Ondanks de schaalvergroting bieef de rela tie met Willem Verbon uitste kend. De ^kunstenaar ontwierp niet alleen de beeldentuin maar ook plaquettes van de naamge vers van de verschillende tehui zen van Humanitas. Willem Verban is een specialist in bronzen beelden. Hij maakte sculpturen van talloze beroemd heden uit de wereld van de sport, het bedrijfsleven en de politiek. En niet te vergeten het Konink lijk Huis. „Prins Bemhard is mijn beschermheer," vertelt hy. „Ik heb veel bronzen beelden van de print gemaakt. ïk vond het leuk dat hij mij opbelde toen ik in het Sint Clara-ziekenhuis lag. Ach, weet u. De prins is niet zo jong meer, net als ik. Veel van onze leeftijdsgenoten zijn gestorven, en dan kruipen ouwe jongens als hij en ik naar elkaar toe." Het herstel van de vieve kunste naar zal naar verwachting dertien weken duren. En dat allemaal door een ongeduldige vrouw in een bakkerij. Toch koestert Ver- bon geen gevoelens van wrok, en hij is dus ook niet van plan haar aansprakelijk te stellen voor zijn schade. „Nee," klinkt het mild. „Ik heb niet het voornemen om dat te doen." Rotterdam Rotterdamse PvdA- 'ers hebben het initiatief geno men om hun plaatsgenoot E.P. van Heemst een hogere plek te bezorgen op de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer. Peter van Heemst staat op een veertigste plaats en het streven van zijn Rot terdamse partijgenoten is erop gericht om hem minstens bij de eerste 35 kandidaten geplaatst te krijgen. Het congres van de PvdA stelt binnenkort de definitieve lijst vast. Volgens het jonge PvdA-Iid M. van Muijen heeft Van Heemst zich de afgelopen vier jaar duide lijk geprofileerd en bij discussies over milieu en infrastructuur steeds een duidelijk Rotterdams standpunt laten horen, Van Heemst beschikt over ruime erva ring, ook als provinciebestuurder. Hy is een van degenen die ervoor gezorgd heeft dat de gemeente Rotterdam niet in nieuwe ge meenten wordt gesplitst De Rotterdamse voorkeursactie heeft alleen betrekking op Van Heemst, niet op de eveneens in Rotterdam wonende N. Albayrak die op nummer 41 van de landelij ke PvdA-kandidatenlijst staat. Zij werkt bij het ministerie van Bin nenlandse Zaken en is in de Rot terdamse PvdA-afdeling nog vrij onbekend Pas sinds kort is ze aanwezig op ledenvergaderingen. Volgens Van Muijen heeft ze bo vendien een onvoldoende links profiel. Dat laatste verklaart, zegt hij, waarom Nebahat Albayrak en kele maanden geleden ook door WD-leider Bolkestein gepolst werd om zich voor de Tweede Ka mer te kandideren. Nog geen twee maanden meer, dan bepalen de kiezers hoe bun gemeentebestuur er de komende vier jaar uitziet. Veel mensen zul len de verkiezingsprogramma's ongelezen laten, hoewel er veel over de lokale situatie in staat. Vee! forumavonden zullen slechts door de tncrouxi worden bezocht. De interesse dreigt opnieuw mei spectaculair te zyn. Zelfs zal een deel van de kiezers in het stem hokje weer vergeefs zoeken naar namen als Kok en Bolkestein, want er zyn er altijd wel die am per door hebben wat het verschil is tussen verkiezingen voor de (deel)gemeenteraad en die voor de Tweede Kamer, Komende weken proberen de po litieke partyen met hun campag nes nog het stemvoiktot actie te bewegen voor een fatsoenlijk en intelligent gemeentebestuur. „Houd warhoofden en grapjassen op afstand," was een hartekreet van Bram Peper in zyn nieuw jaarstoespraak in het Rotterdam se stadhuis. De burgemeester is tot zijn spijt zelf niet verkiesbaar. Volgens hem is de democratie er dringend aan toe om de inwoners hun eigen burgemeester te laten kiezen. Maar vooral de WD en het CDA zyn daar tegen, dus zal het woensdag 4 maart uitsluitend om de selectie van (deel)gemeen- teraadsleden kunnen gaan. Vroeger werd er in een verkie zingsperiode veel beloofd. Maar gelijk opgaand metde inflatie van verkiezingsprogramma's kwam er een periode dat het modem was dat lijsttrekkers géén valse ver wachtingen wilden wekken, dus beloofden ze niets en dat is eigen lijk nog vervelender. Wie stemt er nu op iemand die niets toezegt? Willen de politici toch een succes volle poging doen om de goege meente te prikkelen tot een hoge re opkomst, dan is het belangrijk dal de kandidaten de komende acht weken duideiyke taal gebrui ken en heel dicht tegen de wijkbe woners aankruipen. Wat de men sen het meest dwars zit: dtér wil len ze de politici over horen. Vier jaar geleden ging de verkie zingsstrijd heel erg over het vlieg veld en de stadsprovincie, inclu sief opdeling van Rotterdam. Maar het vliegveldbeleid is te sub tiel en diffuus geworden en de stadsprovincie houdt de gemoe deren bepaald niet meer bezig. Tijd dus om terug te keren naar prioriteit nummer één: de leef baarheid - ofwel het gebrek eraan. Twee burgemeesters hebben de toon gezet. Allereerst Peper, met zijn pleidooi voor strengere straf fen tegen geweldpleging, graffiti en straatvervuiling. Direct daarna Ruud Vreeman, burgemeester van Zaanstad, die zijn Rotterdam se ambtsgenoot bijviel met de op merking dat het onbestaanbaar is dat de politie aan de overlast door hondenpoep een lage status toe kent Als poep en vuil en onveilig heid voor de mensen een pro bleem zijn, dan moet de overheid - óók de politie - daar optimale aan dacht aan geven. Zo niet, dan ver liest de overheid haar geloofwaar digheid, aldus Vreeman. Het is waar, maar niet nieuw. Want precies om die reden hééft de overheid in veel buurten haar geloofwaardigheid al verloren. Met het gezag is het respect voor de overheid aan diggelen gegaan. De oudejaarsrellen waren in dat opzicht niet bemoedigend. In een aantal plaatsen in Nederland - ook dicht bij huis: in Rotterdam en Schiedam - trad de politie laks en coulant op tegen jongeren die in hun baldadigheid over de schreef gingen en aan de spullen van an- dere mensen kwamen. In een en kel geval liep de politie nota bene te onderhandelen tussen jongeren en buurtbewoners - maar wie is er nu de baas? Dus werden agenten door jongeren finaal uitgelachen en weggehoond. Uit angst dat de situatie escaleert, knijpt de politie dan een o»gje toe - waarmee de grenzen verder vervagen. Alsof dat niet tot escalatie leidt „Gedo gen is niets vinden," om Peper maar eens te citeren. Dus: wat vinden de lijsttrekkers? De verkiezingsstrijd behoort meer dan ooit te gaan over het herstel van de leefbaarheid en de rol die de politie, de politiek en het welzijnswerk hierin hebben. Dat de gemeenteraad niet alles meer over de regiopolitie te zeg gen heeft, is een bar slecht excuus om er niet iets over te vinden, De burgemeesters hebben de toon gezet Nu eens horen welke partij en het meest aan de wijkbewo ners tegemoet komen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2