10 Tussen haaien op jacht naar een plak Sportcomplex Broekpolder imposanter dan Shell-park Er is weer respect voor Nederland als zwemnatie «r f) >r- y, v; -« K Leopold blijft toch in Perth Golfer Lafeber heeft 1000 aandeelhouders Marathonzwemster Edith van Dijk kent geen vrees in Australische wateren ^Profèssioucar- Vrede tussen Van Wely en schaakbond nog ver weg Fortuna: eerste prestatieloop Spelregeltest voor de jeugd Renee Snoek: twee keer goud Realisatie multifunctionele sportaccommodatie staat of valt bij de financiële mogelijkheden 1 Wpstbiaak 180 té Rotterdams Dagblad Dinsdag 6 januari 1998 Perth Winfried Leopold blijft in functie als coach van de Duitse zwemmers tijdens het WK in Perth. De internationale federatie FINA trok drie dagen voor het be gin van de titelstrijd de accredita tie van Leopold in wegens zyn be trokkenheid bij dopingzaken in de voormalige DDR. De'Duitse zwembond heeft gisteren een offi cieel protest ingediend. De 59-ja- rige coach verklaarde na een nachtje slapen dat hy toch in Perth blijft. „Het team en de lei ding willen niet dat ik naar huis ga." Ook de Duitse zwembond (DSV) verklaarde zich solidair met de zwemcoach. Amsterdam Debuterend be roepsgolfer Maarten Lafeber heeft duizend aandeelhouders. Binnen enkele weken zijn de 7-500 aandelen van de Stichting Future Golf uitverkocht. Er was zelfs meer vraag dan aanbod. Er zal een systematische toewijzing plaats hebben. „We hebben met meer dan 750.000 gulden nodig," ver klaarde manager Michiel Floris. Maarten lafeber speelde vorig jaar nog golf op amateumiveau. Hij slaagde eind november voor het toelatingsexamen van de Eu ropese proftour. Door de uitgifte van aandelen, uniek in de indivi duele sport, is hy de eerste jaren verzekerd van een salaris en dek king van zijn (hoge) onkosten. Sport in.'t kórt Orhan Delibas bokst zondag in Riesa zijn achttiende profpartij. In de Duitse plaats dichtbij de Poolse grens treedt hy Ln het aan tegen Greg Johnson uit Jamaica. Delibas won tot nu toe al zijn wed- stryden. Voor darter Braulio Roncero uit Oss is het toernooi om het offici euze wereldkampioenschap al weer voorbij. Hij verloor in de eer ste ronde van The Embassy in Frimley Green met 3-1 van de we reldberoemde Bobby George. De Internationale Tennis Fede ratie (ITF) heeft Pete Sampras en Martina Hingis uitgeroepen tot wereldkampioenen van 1997. De Amerikaan kreeg de titel voor de vijfde keer op rij, voor Hingis was het de eerste keer. De Italiaanse motorrijder Fabri- zio Meoni heeft de vijfde etappe gewonnen van de rally Parijs-Da kar. Met zijn zege verdrong hij Stefan Peterhansel van de eerste plaats van het klassement. By de auto's zegevierde de Japanner KenjiroShinozuka. Ylva Nowen, de Zweedse skister die voor dit seizoen geen enkele wedstrijd wist te winnen, behaal de in Bormio op de slalom haar vierde zege op rij. Perth Opkomst en verval zyn inherent aan de sport, zeker de individuele takken. Het ene moment alles, het volgende niets. Door een blessure, door gebrek aan moti vatie of zomaar, door onverklaarbare of on uitgesproken redenen- Zwemmen is, even als de andere Olympische oersport atle tiek, een sprekend voorbeeld. Bij het wereldkampioenschap in Rome een zwalkend, door muiterij en paalworm aangevreten bootje; nu, nog geen vier jaar later, stuurt de KNZB een zeewaardig schip naar Perth, waar morgen het WK'98 losbarst Met een boegbeeld, Marcel Wou- da, en een boegspriet, Pieter van den Hoo- genband. Zij genieten momenteel de meeste internationale faam. Maar er is meer. Aan boord zijn onder anderen Kir- sten Vlieghuis, Carla Geurts, Inge de Bruyn, Stefan Aartsen en Benno Kuipers, potentiële finalisten. Onder dek zitten rou tine en talent, al breekt bij de vrouwen al enige tijd weinig door, en voor gezagvoer ders als JaccoVerhaeren heeft een beetje Amerikaanse universiteit grote belang stelling. Waar wat geld, inzet en wederzijdse inspi ratie al niet toe kunnen leiden. Jarenlang stelde het mannenzwemmen in Nederland internationaal weinig voor; terwijl er theo retisch net zoveel talent in de polders te vinden zou moeten zijn als bij de vrouwen. Vier jaar na het dieptepunt - voor beide seksen - in Rome heeft zich een golf verhe ven waarvoor de buitenwacht respect heeft. Het was zo simpel. Geef begenadigde zwemmers en zwemsters, die heel hard willen trainen, veel uren in een groot bad. Zet er goede, enthousiaste trainers om heen, eindelijk fulltimers. Zorg voor de an dere voorwaarden die maken dat de 'elite' niet vroegtijdig stopt en zich alleen druk hoeft te maken om de eigen prestatie. PSV bood als eerste die voedingsbodem en had succes. Eindhoven is nog steeds de 'reddingsboei' met aantrekkingskracht. Maar het 'worstel en kom boven' was ook van toepassing op andere verenigingen als BWK, AZ&PC/Anova, VZC VIaardingen, Arke de Dinkel en De Kempvis, met min der mogelijkheden maar evenveel inzet. Dat met de warme steun van KNZB en NOCNSF gaf ons land nieuw elan als zwemnatie. En 'plotseling' staat Neder land weer op de kaart. Hollandse drop heeft zij afgeleverd bij een achteroom, voor wie het Australische Perth al een fiks aantal jaren woonoord is. Voor eigen ge bruik heeft Edith van Dijk ook wat rolletjes meegenomen. En als al tijd een pot hazelnootpasta. Op de dag van de wedstrijd gaat een met deze lekkernij besmeerde boterham er bij de marathonzwemster steevast in. Voor het WK in Perth, haar tweede toernooi van dit kali ber, wijkt Van Dijk niet af van dit gebruikelijke dagmenu. Nog zoeter zal eet WK-medaille haar smaken. Tussen de haaien... Door Hans Vos Perth De nummer drie van Eu ropa weet waaraan zij begint Bui tengaats was Edith van Dijk een jaar geleden ook in de wateren voor Perth, de meest afgelegen metropool ter wereld. Toen betrof het voor de kust van West-Austra- liê een proefneming; komende zondag is de wereldtitel de inzet van de krachtmeting in het oce aanwater. In de visrijke zee, een paradijs voor hapgrage haaien, weet Van Dyk zich beschermd door een school van tientallen marathon zwemmers en kikvorsmannen. De haaien zullen op het parcours van 25 km m de Indische oceaan, 50 tot 400 m uit de kust uitgezet, geen vin verroeren, verwacht Van Dijk. Verkenningsvliegtuigjes en helikopters houden het deelne mersveld vanuit de lucht in de ga ten. Op het wateroppervlak kunnen met de zwemmers-mee*arenck£ begeleiders in stond in actie komen.-, Jk heb va ker ln de zee gezwommen, .maar niet op plekken haaien zijn gesIgfiaHeHS^Bij Perth verwacht ik met zoveelbet ten in het water geen aanval van een haai. Die wordt door dat mo torgeluid afgeschrikt. Ik ben er niet bang voor. Het reële gevaar zal niet groot zijn." Zonder vrees begint de lange-afstandszwem ster evenwel niet aan de urenlan ge krachtproef. Hoe goed ook voorbereid, het is voor de medail lekandidate onmogelijk alle facet ten van de race onder controle te krijgen. Onervaren schipper^ kunnen haar race vergallen. Die mannen boezemen haar angst in. „Ik ben al zo vaak overvaren door schippers die zich verkeken op de golven of de stromingen. Vorig jaar ook in de wedstrijd bij Perth. Nota bene door de schipper van mijn eigen volgbootje." Van Dijk hoopt dat de WK-organi- satie niet eerste de beste roergan gers heeft gerekruteerd voor de zwemmarathon die de mondiale rangorde voor de komende jaren bepaalt. Kortom, dat de goedwil lende Australiërs geleerd hebben van de fouten van een jaar gele den, De 24-jarige studente econo mie aan de Erasmus Universiteit, die onlangs van Haastrecht naar Wognum is verhuisd, zegt er zelf alles aan gedaan te hebben om het Europese brons, dat zij in augus tus uit het Spaanse Sevilla mee bracht, duizenden zeemijlen ver der met winst te kunnen verko pen. „De meeste van de acht, ne gen kanshebbers op een medaille heb ik ooit verslagen," merkt Van Dyk fijntjes op, terugdenkend aan races in alle uithoeken van de wereld. ^^onder .stëmverheftlng becijfert ^e^aackansen opWWK»#i daty, levari'Rome in '94 haaf tweede'ex- peditie van deze soort, Ze ver trouwt op haar gedegen voorbe reiding in Spanje, het land waar zy in het afgelopen jaar hetsehry- ven van een scriptie combineerde met dagelijkse trainingsarbeid. In Sabadell, een oase voor sporters onder de rook van haar studieplek Barcelona, kon de studente ruim telijke ordening naar hartelust trainen. Met Paulus Wildeboer, de Nederlandse zwemcoach in Spaanse dienst, als een oplettend toeschouwer. Haar uithoudings vermogen werd gevoed in een aangenaam sportklimaat. Zwem- Loek van Wely. FotoANp baden, krachtcentra, artsen, mas seurs, fysiotherapeuten, in Sa badell was zij een klein jaar van alle gemakken voorzien, „Het is immens. Ik kreeg een rondleiding over het complex en dacht: zo, dit De^bromren^ medaille, die Edith van Dijk in augustus overhield mt(èrS5iöfhet'SnikKete Sevil- la, was èeh knappe proeve van be kwaamheid. Maar vooral een op steker om ook het WK-plan in Spanje te trekken op trainings schema's van Gerard Meurs, haar beschermheer. Van Dijk wist dat zij in het langgerekte seizoen, met twee piekmomenten, de juiste keuze had gemaakt. „De rust van Spanje had ik nodig." Computer storingen, waardoor haar e-mail- verkeer werd ontregeld, en een voedselvergiftiging brachten haar in de eindfase van de WK-aanïoop niet uit balans. Van Dijk steunt op een stevig fun dament, gelegd in "net warme wa ter van de door Sevilla stromende Gaudal quivir-rivier „Het brons is de plak waar ik het hardst voor heb geknokt, veel harder dan voor het zilver van twee jaar eerder in Wenen. Nooit ging ik zo snel op de 25 kilometer. Ikt'zwem tieybr'ih een rivier dan in een zee, omdat je in een rivier precies weet waar je bent en welke afstand je hebt af gelegd. Maak je een oversteek, dan raak je na een half uur het be sef van tijd en afstand kwijt. Dat is irritant. Denk je halverwege te zyn, dan moetje nog driekwart af leggen. Daar kun je een flinke in zinking van krijgen." De golfslag in zee blijft een onbe rekenbare factor. „Die kun je in een training niet nabootsen. De laatste weken heb ik vaak in zee getraind. Ook om aan het zoute water te wennen. Zwemmen in zee is heel wat anders dan een ra ce in een rivier. In zout water blijf je beter drijven, is het zwemmen lichter. In rivierwater ligt meer smurrie, zeker in Nederland. Kom je eruit, ben je helemaal groen. Vaak van de algen." Afzien, doorbijten, incasseren, Van Dijk is een sportster met rug gengraat. „Ik heb geleerd punctu- ee^tejzyn,', .doelgeripht r bezig. ,£e zyn. Hoofdzaken kan ik van bijza ken onderscheiden. Naast myn training-houd. ik maar éér^be perkt aantal Uren per dag over om te studeren. Dat aantal moet ik goed indelen. Zonder agenda kan ik niet Heb ik veel vrije tijd, ben ik uit mijn ritme. Zoals tijdens va kanties. Na elk seizoen neem ik drie, vier weken rust. Dan slaap ik lang uit, laad ik me op, vul ik de accu bij. Ik ga in zo'n periode na tuurlijk wel eens zwemmen, maar dat noem ik dan poedelen." Voor de poedelprijs gaat Van Dijk in Perth niet twee keer te water. De 'sprint' over vijf kilometer van morgen geldt voor haar als gene rale repetitie voor de vijfvoudige afstand, haar specialisme. Edith van Dijk, nietbangvoor de monsters van de oce aan: „Ik ver wacht met zo veel boten In het water niet dat de haaien zullen aanval len. Ik ben er ln elk geval niet voor be vreesd." Foto GPD DoorGepLeeflang Tilburg—Loek van Wely gaat er van uit dat hij ook dit jaar zal schitteren door afwezigheid op het NK scha ken, dat in juni voor de tweede maal in het Maas gebouw van ~de Kuip wordt gehou den. De groot meester uit Til burg heeft de KNSB een aantal eisen gesteld, maar hij verwacht niet dat daaraan op korte termijn wordt voldaan. Onder meer wil Van Wely dat bui tenlanders, die tot het NK worden toegelaten, zich bereid moeten verklaren voor het Nederlands team uit te komen. Hy doelt daarmee met name op de Bos-1 niérs Ivan Sokotoven de regerend kampioen Pedrag Nikolic. De afgelopen twee jaar liet Van Wely het Nederlands kampioenschap eveneens schfeten. „Vorig jaar heb ik al aangegeven over een heleboel dingen ontevre den te zyn. De bond zal een hoop ongenoegen bij mij moeten wegnemen. Inmiddels heb ik een gesprek gehad met de penningmeester, maar dat was weinig hoopgevend. Men heeft niets ondernomen," aldus Van Wely. „Sommigen noemen de wensen, die ik kenbaar heb gemaakt, eisen. Anderen zelfs chahta: ge," zegt de 25-jarige grootmeester, die vorige maand 96.000 dollar verdiende tijdens het WK in Groningen! „Het zij zo. Als de bond zich arrogant opstelt, dan wil ik juist dat ze door de knieën gaan. Jj1 In 1996 had ik een geldboete van 4500 gulden géfcrf£ gen, omdat ik niet aan het NK deelnam maar ervoor koos als secondant op te treden voor Kamsky, in zijn match tegen Karpov. Daar pluk ik zelf de vruchten van en de bond in publicitaire zin ook. Die boete vind ik dus niet redelijk en dat bedrag wil ik terug," legf hij een van zijn wensen uit. Onzin „Bovendien vind ik het niet kloppen dat buitenlan ders wel aan het NK deelnemen maar niet voor Ne derland willen uitkomen," vervolgt hij. „Sommigen reageren daarop met de opmerking dat ik zeker iets tegen buitenlanders heb. Dat is echter onzin. Ze (met name Sokolov en Nikolic) zijn het NK binnengeko men door vriendjespolitiek, via Joop Piket. Iemand als Tiviakov woont nu in Groningen en schynt wel voor Nederland te willen spelen. Nu ben ik benieuwd in welke bochten men zich gaat wringen om hem van het NK te weren. r jr.. De bondsraad schynt wél Iets mét mijn kritiek te wil len doen," heeft Van Wely begrepen, „mikr voor het komende NK schyntdat niet te kunnen vanwege be staande rechten. Pas na dit'kampioenschap zouden zaken kunnen worden veranderd. Oké, zeg ik dan, leg dat maar vast voor het NK Maar dat schynt dan weer niet te kunnen." Voor Van Wely is het een principekwestie geworden. „Ik was altijd de jongste van de groep en dan word je gepiepeld met startgelden, aanvullende condities en' ga zo maar door. Soms moetje keihard op je strepen gaan staan. Jammer dat het nodig is, maar anders naaien ze je altijd een half oor aan. Het is voor my nu tijd om te laten zien dat het menens is. Dat ik aan het NK toch vooral zou moeten meedoen voor de fans en voor mijn image, vind ik onzin. Als dat echt nodig wordt, dan komt het wel een keer," al dus Van Wely. „Ik heb de bond duidelijk gemaakt dat hoe langer deze situatie duurt, hoe hoger de prijs wordt. Men hoopt dat ik wel een keer vergeet. Maar dat is echt niet zo. Vlaardingen De Vlaardingse at letiekvereniging Fortuna begint het nieuwe jaar op zondag 11 ja nuari met een prestatïeloop, De deelnemers kunnen kiezen uit verschillende afstanden: 2, 5, 10 en 15 kilometer. De 'kilometervreters' worden om 11.00 uur weggeschoten en kun nen zich vanaf 10.00 uur inschrij ven in het clubgebouw aan de Mamixlaan. Het parcours is uitge zet richting surfplas en Broekpol der. Het inschrijfgeld bedraagt drie gulden. Schiedam—Met vijfteams is voet balvereniging DRGS hofleveran cier bij de spelregelwedstrijden voor de jeugd die donderdag 15 ja nuari in het clubhuis van SVDPW worden gehouden. Organisator is de Schiedamse Scheidsrechters Vereniging. De overige deelnemende clubs zijn Excelsior'20, HBSS, Hennes DVS, PPSC en VVK De avond be gint om 19.00 uur en de winnaar gaat door naar de halve districtsfi nale van de GOVS West 2. VJisslngen Bij internationale Nieuwjaarswedstrijden in Vlissin- gen heeft Renee Snoek van VZC, de kersverse sportkampioen van Vlaardingen, twee gouden me dailles veroverd. De zwemster zegevierde op de 100 meter vrije slag (60.5) en de 100 meter schoolslag (1.19.2.) Finn van der Bas zette de toon op de 100 meter 'vry' (57.2) en de 100 meter vlinderslag (1.08.8.) Door Sander Sonnemans Vlaardingen Geld. Waarschijnlijk zal het daarvan afhangen of het multifunctionele sportcomplex in de Vlaardingse Broekpolder gerealiseerd kan worden. Een sporthal, ten nisbanen, een zwembad met recreatieruimte, een atletiekbaan, tennisbanen, tal van ande re voorzieningen en een totaal andere infra structuur hangen een prijskaartje van enkele tientallen miljoenen aan het grootschalige sportcomplex. Kunnen de plannen zoals die in in het eindrapport zijn beschreven worden uitgevoerd? Zijn de gemeente Vlaardingen en Shell Raffinaderij BV, dat met haar sport accommodatie wil verkassen naar het groen gebied, bereid de financiële middelen op te hoesten? Kortom, is het sportplan Broekpol der een luchtkasteel of voor realisatie vat baar? Vandaag is het eindrapport van het sportplan gepresenteerd en wordt het door burgemees ter en wethouders besproken. Ron Steens heeft het onderzoek naar de realisatie van het veelomvattende sportcomplex namens GITP Interim Management uitgevoerd. Het Nij meegse bedrijf deed het onderzoek ln op dracht van de Shell en de gemeente. Daaraan voorafgaand was al vanaf 1988 (tevergeefs) geprobeerd tot een herstructurering en opti malisering van de veldsportsector te komen. De door het college ingestelde Begeleidings commissie Herstructurering Veldsportsector (BHV) had als opdracht een aantal sportver enigingen, zo ver te krijgen dat ze zich bereid zouden verklaren te verhuizen naar een an der sportcom;- verplaatsingen zijn noodzakelijk ïl - ,iader van de- stadsont wikkeling (woningbouw in de Westwijk) en de verbreding van de rijksweg A4 bij de Be- neluxtunnel waar sportpark Vijfeluizen van de Shell plaats voor moet maken. In november 1996 verscheen al een tussen rapportage. Daarin werd geschreven dat een groot draagvlak was ontstaan voor één multi functionele sportvereniging in de Broekpol der. Voortrekkers van die gedachte waren de ROVS (Rotterdamse Ontspanningsvereni ging Shell) en de voetbalverenigingen Del- tasport, Fortuna en TSB, die dus de bereid- Een deel van de Broekpol der uit de lucht gezien. Zichtbaar is het complex van Del- tasport. De mogelijkheid bestaat dat er onderandere nog een zwembaden sporthal bij komen Luchtfoto Roei Dijkstra heid tonen te willen fuseren tot een vereni ging van rond de 1600 leden. Doelstelling daarbij is om op een zo kort mogelijke ter mijn up zateidag en zondag op liet hoogste amateumiveau te kunnen voetballen. Zelfde mogelijkheden De Shell wil haar leden de zelfde sportmoge lijkheden bieden als op het huidige complex. Het sportpark in de Broekpolder moet met de voetbalclub die ontstaat na de fusie van de drie voetbalverenigingen, nog imposanter worden dan dat van de Shell. Of het Broek polderplan gestalte krijgt of niet, de voetbal clubs Fortuna en Cion, beiden gevestigd aan de Marathonweg in Vlaardingen-West, moe ten er sowieso naar toe verkassen. Atletiekvereniging Fortuna is een groot voor stander van verhuizing naar de Broekpolder en heeft daarbij zelfs een een fusie met de at- letiektak van de ROVS en triathlonvereni- ging Rijnmond voor ogen. Vanzelfsprekend moet bij de komst van het omvangrijke sport complex ook de infrastructuur in en rond de Broekpolder worden aangepakt. Enkele voor beelden: toegangswegen moeten worden ver breed, er zal meer parkeergelegenheid moe ten komen en de openbare verlichting moet worden verbeterd. Bij de Broekpolderplannen mag niet worden vergeten dat steeds meer Nederlanders een sport bedrijven buiten verenigingen om. Sportscholen en fitnesscentra varen er wel by omdat die de sporters de mogelij kheid bie den elk moment van de dag of avond bezig te kinnen, zijn. Clubs ais voetbal-, handbal-, korfbal- en basketbalverenigingen krijgen heldoor teruglopende ledenaantallen en een chomisch tekort aan vrijwilligers alsmaar moeilijker. Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek daterend van 1996 zijn zwemmen, fietsen, wielrennen, fitness en aerobics de meest in Nederland beoefende sporten. Sporten die allemaal buiten een ver eniging om kunnen worden beoefend. Vol gens een in juni 1996 verschenen rapport van het NOC'NSF is het aantal georganiseerde sporters tussen 1978 en 1994 gestegen van 3,8 naar 4,5 miljoen. Het aantal sporters dat niet aan een club is verbonden, groeide van bijna nul tot 1,5 mihoen. Onveilig De ligging van de Broekpolder kan vragen oproepen. Velschillende clubs verhuizen straks misschien wel naar een schitterende, splinternieuwe accommodatie, maar het ge vaar bestaat dat de leden hun vereniging in eens te ver-vinden liggen of dat de ouders van de jeugd de weg naar het aan de rand van de stad gelegen complex onveilig vinden. De Nijmeegse voetbalvereniging SV Hatert is een aardig voorbeeld van een dergelijke ont wikkeling. De club moest haar complex verla ten om plaats te maken voor nieuwbouw. De sterk op de gelijknamige wijk georiënteerde club was tegen de verhuizing, gaf het verzet na een aantal jaren toch op en moest van dë lokale overheid verkassen naar een sociaal onveilige locatie aan de rand van de stad.De gemeente beloofde wel ruime parkeergele- genheden en goede verlichting op de toe gangswegen. Sins januari van het vorig jaar voetbalt SVHatert op de nieuwe plek, De Club heeft een mooi complex maar verloor een be hoorlijk aantal leden. Dat verlies werd weer goedgemaakt door de oprichting van een ten-, nisafdeling. De verplaatsing van een sportaccommodatie kent voor- en nadelen. Negatieve aspecten zijn de verhuizing naar een afgelegen locatie en het opheffen van de wijkgebondenheid die een vereniging vaak heeft Door de ban den met de eigen wijk kan een club een als maar vergrijzende ledenbestand en achter ban krijgen. Een verhuizing kan de vereni ging van de ondergang redden en de club groeimogelijkheden bieden. Een nieuwe om geving en een modem complex hebben aan trekkingskracht op nieuwe leden. Daar te genover staat echter wel dat door de verruim de werktijden in diverse branches en indivi dualisering de verenigingen van teamspor ten het in de (nabije) toekomst alsmaar moei lijker zullen krijgen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 5