9 Drie tijdbommen onder de WAO es M Duitse liberalen weer aan afgrond Kabelindeling (3) De neo-liberaal Jubileumboek Meindert Tjoelker Welvaart Wie weet nog wat in Amsterdam werd besloten Rotterdams Dagblad Rotterdams Dagblad Dinsdag Bjanuan 1998 Onder eindredactie van Annemlek van Oosten, tel.: 010-4004358 Ook iets op uw bturt? schrijf naar: hoofdredactie Rotterdams Dagblad, postbus 2999,3000 CZ Rotterdam (E-mail: digitaal@luna.nl). Houd het kort, lange brieven hebben weinig kans op plaatsing. En: één onderwerp per brief. Vermeld altijd uw achternaam, voorletters), adres en telefoonnummer (onder uw brief in de krant komen alleen naam en woonplaats). Brieven op rijm, anonieme brieven, oproepen (voor acties e.d.) stencils, brieven die door anderen als discriminerend c.q. beledigend kunnen worden ervaren en 'open brieven' worden niet opgenomen. Plaatsing betekent niet dat het Rotterdams Dagblad uw mening deelt OokinhetRotterdamsDagbladhebbenwekunnenle- zen dat er nog steeds antipathie is tegen Duitsers en te gen alles wat Duits is. Ook de samenstellers van het basispakket voor de kabeltelevisie in Rotterdam lij den hieraan, volgens mij. Hadden we vroeger twee Duitse zenders, te weten ARD en ZDF, volgens mijn krant zou alleen de ZDF overblijven. Als liefhebber van sport zijnwe Eurosport al kwijtgeraakt, maar ach, op ARD kon ik toch veel sporten volgen, onder andere het skiën. Zoalsheternu uitziet,zalikdat ookdatweer moeten missen. Daarom roep ik alle sportieve lezers op een briefte schrijven naar de gemeente of naar de ENECO voor handhaving van de ARD en terugkeer van Eurosport. A. Dijk, Rotterdam Halverwege december 1997 stond een soort nieuw jaarsboodschap aan het adres vandemensen in de bij stand in de kranten: „De komende jaren is een verho gingvan de bij stand niet aan de orde, hoe hoger de uit kering hoe minder minder aantrekkelijk om te wer ken?" Is hiermee het spookbeeld van Wiegel uit de ja ren zeventigen tachtigterug? Of is dit een staaltje van de demagogie van Bolkestein in jaren negentig? Nee, het betreft hier een uitspraak van de PvdA-minister van Sociale ZakenMelkert,onlangsgedaan opeen bij eenkomst van zijn partij. Tot het jaar 2000 kunnen de minima het dus wel schudden. Progressieve Tweede Kamerleden van zijn partij pleiten, nu het goed gaat met de economie, eindelijk voor een verhogin g van de bystand en voor ondersteuning van de minima. Daarbij wordt het terechte argument gebruikt, dat de minimadelaatstevijftien jaar al te veel hebben ingele verd en dathuninkomensproblematiek ten grondslag ligt aan de nieuwe armoede in Nederland. De vakbe weging, de kerken en andere maatschappelijke orga nisaties hebbben hen dat de laatste jaren niet gefluis terd, maar geschreeuwd! Zelfs Wim Kok, de vader des vaderlands,houdtalshetoverdeverhogingvandebü- standgaateen slag om de arm. Melkert weet dat, maar blyft onvermoeibaar het oeroude WD-standpunt overeind houden. Hij verdient het niet om bij de ko mende verkiezingen in mei 1998 van banenpoolers en Melkertbaners (mensen die onder druk van een te la ge uitkering in een of andere onderbetaalde baan zijn geloodst) een stem. Ook de stemmen van anderen die voor socialerechtvaardigheid in ditlandzyn, verdient Melkert niet Die stemmen horen zelfs niet naar zijn. partij te gaan, als PvdA niet heel snel de houding van hun minister inzake sociale kwesties afwijst, Daan Keiler, voorzitter van SUGB A te Rotterdam In uw krant werd ook aandacht besteed aan het Feye- noord-jubileumboek, 7 kilogram zwaar. Hiermede is Feyenoord wat mij betreft goed door de vloer gezakt. Ik bestelde het dure boek en enige tijd later werd het geld van onze rekening afgeschreven. Daar was men vlug bij, maar in november had ik nog geen boek. Het was bedoeld als kerstcadeau, dus ben ik gaan bellen. „Meneer," zeieenjuffrouw, „op 19decemberkomthet boek." En ja hoor, die dag kwam er een brief, die mij meedeelde dat het boek tussen 19 en 24 december thuis zou worden bezorgd. Tot 23 december gebeurde erniets. Dus hebik de24sienogeensgebeld. „Wij heb ben een afspraak met de post, het bock komt vandaag bij u thuis," kregen wij te horen. Wat er ook kwam,.. geenboek. Nietom3uur,nietom4uurofom 5uur.De PTT verwees me naar Feyenoord, maar daar waren ze om drie uur al naar huis. Wat mij betreft krijgen Feye noord en de post derode kaart wegens wanprestatie en voorhet verpesten van onze kerst. Hiermee heb ik het vertrouwen in Feyenoord opgezegd, voor altijd. W. Kokx, Rotterdam Ik vraag me steeds vaker af in wat voor land we in vre desnaam wonen. Meindert Tjoelker? Niet belangrijk genoeg. De dader viert bij wijze van spreken lekker kerstfeest met vrouw en kind. Nou, ik hoop dat niets hem zal smaken. Ook al washetnietzijnbedóelingom Tjoelker tedoden, dit gedragis toch niet normaal? En dan was er ook nog die 'oppas' uit Emmen. Wat een straf, kreeg die vrouw. Steeds als ik de videobeelden op tv zag, hep ik weg. Dat kan een normaal denkend mens toch nietaanzien.EnikzalechtnietdeenigezijR die er zo overdenkt... Wat een land af en toe! Yvonne Ouwerüng, Rotterdam Het gaat goed in Nederland. De economie groeit. Ve len hebben een tweede auto en een tweede vakantie is voor velen van ons al niet vreemds meer.Hetzij uallen gegund, laat daar geen misverstand over ontstaan. Maar in de loop van vorig jaar ontstond er een euforie in het kabinet over de in 1998 te verdelen meevaller van vele miljoenen, een meevaller waarvan de gehele bevolking zou meeprofiteren. Toen verschenen de nieuwe uitkeringsbedragen voor het volgend jaar in de kranten en daarin ging de vakantietoeslag voor de AOWers er 0,05 gulden netto op vooruit, zegge en schrijve vijf cent! Het is eigenlijk te belachelijk voor woordenomzo'nbedragnogtemeldenenuittekeren. Je kunt er nog geen bus of tramritjemee naar de pol der maken om daar van het poldermodel te genieten. Over welvaart gesproken. W.Y. Faber,Hellevoets!uis \j<u< urm. ia» 1/ Tekening Theo Gootjes Door AartJan de Geus Eén dossier zullen de politici aan het einde van het vorig jaar ze maar ai te graag diep hebben weg gestopt. Het zorgde jarenlang voor veel onrust in de Nederland se politiek en het was aanleiding voor de grootste vakbondsdemon stratie ooit de WAO. De -wet PEM- BA is voorlopig de laatste in een serie wetten waarmee het kabinet de voortdurende groei van het aandal arbeidsongeschikten een halt wil toeroepen, Het CNV vindt echter dat het kabinet er nog lang niet is met deze laatste wet. Er tik ken dne tijdbommen: PEMBA, herkeuringen en de 'zilveren Vanaf 1 januari wordt de wet PEMBA (Premiedifferentiatie en Markwerking bij Arbeidsonge- schikheidsverzekeringen) van kracht. Hierdoor verandert de manier waarop WAQ-premies worden geïnd en dat zal een hoop gemor geven onder werkgevers. Een paar jaar terug hadden we de bonus-malus-regeling. Die con fronteerde de werkgever met de financiële gevolgen van WAO-ge- vallen. PEMBA doet hetzelfde. De nieuwe premie voor werkgevers bestaat uit twee delen: een basis premie en een gedifferentieerde premie. Het percentage voor de basispremie is voor iedere werk gever gelijk. De gedifferentieerde premie verschilt per bedrijf. Hoe minder uitkeringslasten in een bedrijf, hoe lager de premie. Meer mensen in de WAO betekent een hogere prerrue. We krijgen dus weer dezelfde boze ondernemers die vinden dat niks kunnen doen aan de arbeidsongeschikt heid van hun werknemer, maar wel voor een hogere premie op draaien. Vervolgens zullen zich weer dezelfde geleerden melden die vinden dat er een onderscheid moet worden gemari -sen 'ris que social' en 'nsq professio nele, en zal een politieke meerder heid dit - terecht- afwijzen met het argument dat dit zou leiden tot een zee van beoordelingspro blemen. PEMBA heeft nog een ander ef fect: werkgevers krijgen een fi nancieel belang bij het buiten de deur houden van mensen met ge zondheidsrisico's. Wat niet mag, dreigt toch te gebeuren: selectie op gezondheid. Nieuw WAO-model We kunnen er op wachten: als Het zorgde jarenlang voorveel on rust In de Ne derlandse politiek en het was aan leiding voor de grootste vakbondsde monstratie ooit: de WAO. Op de foto een WAO-de- mon strati o op de Cool- singel, In het begin van de Jaren negen tig. Archieffoto Rötterd#rr»Oafi Hoeven PEMBA strandt, zijn we terug bij af. Misschien is dat wel een heel goed moment om te kiezen voor een simpele en duurzame inrich ting van de WAO. Het CNV wil de WAO (het invaliditeitspensioen) qua uitkering net zo organiseren als het pensioen. Het pensioen model is zeer inzichtelijk en soli de: een wettelijke basisverzeke ring en de mogelijkheid om daar boven collectief en/of individueel private regelingen te maken. De overheid heeft hierbij een onder steunde rol. De premies voor die aanvullende uitkering moeten af trekbaar zyn en de deelname aan de regeling is niet vrijblijvend. Zo kunnen de sociale partners op ba sis van solidariteit per sector de gewenste hoogte en duur van de aanvullende uitkeringen vormge ven. Daarnaast vraagt het CNV aan dacht voorde 'oude gevallen'. Ne derland kent op dit moment zo'n 350.000 WAO'eis en ABP-invabdi- teitsgepensioneerden. Deze men sen worden om de drie jaar opge roepen voor controle volgens de nieuwe verscherpte regels. Behal ve WAO'ers die op X augustus 1993 45 jaar of ouder waren. Voor die groep is door de vakcentrale CNV en anderen bevochten dat de periodieke controle zal plaatsheb ben volgens de oude regels (deze operatie loopt tot het jaar 2002). Geen herkeuringen dus voor de oude gevallen. Ondertussen blijkt echter dat de normale controle van oude geval len in de beleving van betrokke nen vaak niet te onderscheiden valt van een herkeuring. Er leeft een enorme angst bij duizenden dat op enig moment de rechtsze kerheid moet wijken voor een ver nederende en vergeefse poging om aan het werk te gaan, met als klap op de vuurpijl een terugval in inkomen tot het minimumni veau. Ik pleit er om voor de perio dieke controle van deze oude ge vallen door keuringsartsen te la ten uitvoeren, die vroeger met de oude regels hebben gewerkt. We kunnen niet om de periodieke controles heen, maar de herkeu ringen voor deze gevallen zijn van de baan, en daar moet absolute duidelijkheid over komen. Zilveren golf Het CNV vraagt ook aandacht voor de 'zilveren golf die de ko mende jaren over Nederland spoelt. De geboortegolf-generatie ziet Abraham en loopt daarmee een verhoogd arbeidsongeschikt- heidsrisico. Dit effect zal het tota le volume aan WAO'ers nog jaren opdrijven. Intussen is er een schrikbarende toename te zien in de categorie psychische gevallen onder jongere werknemers. Werk en zorgtaken zijn dikwijls slecht te combineren, In het werk zelf worden prestatie- en flexibiliteits- vereisten opgevoerd. Als dit niet verandert, zullen er jaar in jaar uit velen voortijdig het arbeidsproces verlaten. De overblijvers komen daardoor weer extra onder druk te staan. Deze vicieuze cirkel moet doorbroken worden. Hier ligt een enorme uitdaging voor werkgevers, arbodiensten, vakbonden en ondernemingsra den. Het werk moet zo georgani seerd worden dat een normaal mens in elke baan gezond het pensioen haalt Of, om het scherp te stellen: keur de banen in plaats van de mensen. Deze aanpak is gericht op het voorkomen van ar beidsongeschiktheid. Maar ook door misstanden in de hulpverlening loopt het aantal ar beidsongeschikten uit de hand. De wachttijden voor behandeling zijn bijvoorbeeld in de orthopedie en in de geestelijke gezondheids zorg zo lang, dat kansen om snel weer aan het werk* te komen, on benut blijven. Het effect is heel vaak dat de gezondheid tijdens wachten verder afneemt. Het CNV pleit niet voor voorrang voor werkenden, wel voor uitbreiding van behandelcapaciteit. Momenteel loopt er een experi ment van 50 miljoen gulden, ge richt op het verkorten van wacht tijden. Op een totaal budget van ruim 50 miljard is dit 0,1 procent Laten we maar hopen dat het ex periment slaagt, en dat het niet te lang duurt om dat te evalueren. Zowel de ouder wordende bevol king als de druk vanuit het ar beidsproces schreeuwen om een goed functionerend stelsel. Het zou verstandig zijn om onder tussen te onderkennen dat cr dik geld bij moet in de gezondheids zorg. Wordt daarmee de dreigen de groei van het aantal arbeidson geschikten gekeerd? Ja, op twee terreinen zal een forse slag ge maakt moeten worden: in het ar beidsproces zelf en in de gezond heidszorg. Daarin is veel te win nen. Niet in de laatste plaats voor de mensen die nu aan de kant staan. De mogelijkheden voor herintreding zijn gering, maar nu er sprake is van economische groei en een stijgende werkgele genheid, breekt het goede mo ment aan om banen 'pensioen- proof te maken en om te investe ren in de gezondheidszorg. Laat ook de arbeidsgehandicapten daarvan kunnen profiteren! (AartJan de Geus is vice-voorzit- ter ucm de vakcen trale CNV) DoorAijo Klamer De kalender biedt ons jaar- j bjks de kans om om te kij ken en te reflecteren wat er zo al gepasseerd ts. Springt er in dechaosvangebeurtenissemnon* ze persoonlijke en gezamenlijke levens iets uit dat we ons een aan- tal jaren later nog zullen associë ren met 1997? Zoietsalsde oliecrisis van 1979 en de ge boorte van het jongste kind m 1992? In 1989 kwam de Muur naar beneden Maarwat was nu zo bijzonder aan 1985? 1994? Ik krab nu op mijn hoofd. Het verleden wordt snel een grote brei en afgezien van de dood van Diana loopt 1997 het risico m de grote brei onder te gaan. In 1996 ging Fokker ten onder, 1992 heeft het verdrag van Maastricht op haar naam Wat kan 1997 daartegenover stellen? Concentreren we ons op de Nederlandse economie, dan zou 1997 wel eens degeschiedemsm kunnen gaan als het jaar van het poldermodel. Want een paar maan den lang stond de kleine Nederlandse economie in de schijnwerpers van de wereldpers. Dc wereld keek op van de plotselinge opleving van het landje dat jaren lang ten onder leek te gaan aan zyn buitensporige so ciale voorzieningen en zich alleen drijvende wist te houden met do verkoop van zyn aardgas. Verrassend was daarom hetnieuws dat de Nederland se economie van alle Europese econonueen de laagste werkloosheid had en de hoogste groei toonde. De ver slaggevers stonden vooreen raadsel. De term 'polder model' bood uitkomst. De Zweedse en Japanse mira kels hadden afgedaan en nu mocht het Nederlandse poldermodel even het nieuwe mirakel zijn. Alle grote buitenlandse kranten wijdden er grote artikelen aan Van heinde en ver stroomden politici, ambtenaren en wetenschappers naar Nederland om het geheim van het poldermodel te doorgronden. Inmiddels weten we dat de pret kort duurde. De Ne derlandse nuchterheid was medeverantwoordelijk voor het snel doorprikken van de zeepbel. Het polder model was per slot van rekening mets anders dan de overlegeconomie en we wisten al langdat we die had den. Verder waren de cijfers vertekend en bleef deNe- derlandse economie middelmatig presteren in Euro pees verband. Oonze zuiderburen zijn gemiddeld nog steeds rijker. Maar al die aandacht was best even aar dig voor de verandering. Een ander onderwerp dat mij voor de geest komt bij een terug blik op 1997, is dat van de onthaasting. Minis ter de Boer kreeg de eer dit onderwerp op de agenda aan de orde gesteld te hebben. Kan het niet wat rusti ger, vroeg zij zich in een toespraak voor haar ambtena ren af? Voor het actieve deel van de bevolking zijn de- zeüjdenhectischerdanooittevoren.Hetwerklijktom steeds meer tijd en aandacht te vragen, kinderen wil len van hot naar her gereden worden, alles moet snel en vlug. Onthaasting ligt voor de hand. Minder uren v/erken, banen delen, langere vakanties: het klink zo aannemelijk. Ik betwijfel of die onthaasting de komende jaren veel kans knjgt. We willen immers zo veel. Die auto blijft waanzinnig duur en die vakanties liegen er ook met om. Daarzullen we voor moeten blijven zwoegen. Wil len we ons onderscheiden in onze carrières, dan kun nen we ons serieuze onthaasting niet veroorloven zo lang de anderen dat niet ook doen. En dan zijn er nog die kinderen voor wie we alles en nog wat over willen hebben. Resteert het thema dat de anderen overschaduwt, al thans in mijmoptiek, en dat is het thema van Europaen de euro. Mijn zorgen over de toekomst van Nederland mogen blijken uit de vele keren dat ik de euro aan de orde stelde in deze column gedurende het afgelopen jaar. Niet dat 1997 de boeken in zal gaan alseen beslis send jaar voor de invoering van de euro. De top van Amsterdam die in het voorjaar plaatsvond, zal wel weer gauw vergeten zijn. (Kunt u nog vertellen wat daar besloten is?) Wel is het nuttig even terug te halen dat er afgelopen zomer nog ernstige twijfels beston- den o verhet doorgaan van de euro wegens de tekorten op de Duitse en Franse begrotingen. Nu is iedereen weer zeker van die euro. Wie weet wat de stemming is over drie maanden. Hoe dan ook, we wetennual dat 1998 het jaar zal zijn waarin de Europe se landen besloten ai dan niet het experiment met de euro door te zetten. 1997 kan daar niet tegen op. (Pro/, dr. A. Klamer is hoogleraar indeeconomietxtn de kunst en cultuur can dc Erasmus Universiteit Rotter dam) Hoofdredacties. Prinsen LP. Pronk. Chef Central Desk: FJ. Eckhardt. Rubriekschefs.* Eindredactie Vormgeving R.LJ. van Zseist Stadsredactie Rotterdam: J.S. Boolster. Regio Voo me-Putten: C.G. Buitendijk Reg]o Waterweg: JA Rozendaal. Regio Ussel en Lek: M.E. Verwaaijen Regio Zuid: M. Schreuder. Nieuwsdlenst/Binnen/buttenland: B.V. Verkade. Cultuur «tLeven: MJ.F. Maas. Economie: N.P. de Vries Illustratie: F. van Someren. informatiebeheer. GJ. van den Hil, Sport P. Ouwerkerk. Eindredactie Rotterdams Dagblad TV: M. de Jong Deze podiumpagina bevat analyses en meningen van redacteuren, gastschrijvers en lezers. Het commentaar op pagina 3 vertolkt de mening van de krant. Door Peter van Nuijsenburg De Duitse liberalen komen elk jaar op Drie Koningen (6 januari) bijeen in Stuttgart. Het is een reünie, waar de politiek vaak een on dergeschikte rol speelt. Het festijn wordt steevast besloten met een bal, waar FDP-kop- stukken opgeruimd foxtrotten en quickstep- pen. Maar dit jaar voorziet de choreografie m een andere dans. Het gaat zo beroerd met de FDP, dat de liberalen de passen van de do dendans zullen moeten leren. De liberalen zijn in de loop der jaren gewend geraakt aan de dreigende ondergang. In een land waarm de meeste burgers alle heil nog steeds van de staat verwachten, is het libera lisme geen aantrekkelijk artikel. De harde kern wordt geschatop drie vier procent van de kiesgerechtigden. Om bij Bondsdagver kiezingen de kiesdrempel van vijf procent te halen, is de FDP dus steeds aangewezen op de stemmen van de aanhang van de partner met wie ze op dat moment regeert. Dat is in Bonn nog altijd goed gegaan, maar heeft op den duur geleid tot de vervaging van het ei gen profiel. De liberalen worden na vijftien regeren met de CDU steeds meer gezien als een aanhangsel van christen-democraten. Nodig om Kohl aan een meerderheid te hel pen, maar met een eigen inbreng die te ver waarlozen is. Van tijd tot tijd breekt er bij de FDP onvrede over deze toestand uit. Dan worden er pogin gen tot het tonen van een eigen gezicht on dernomen. Het resultaat van het laatste expe riment was, dat de FDP als de 'anti-belasting- partij'aan de weg ging timmeren. Op zichzelf geen slechte greep, maar als 20'n partij regel matig lastenverhogingen slikt, is het gauw gedaan met haar geloofwaardigheid. Vandaar dat er de afgelopen weken weer een debat over de 'ware' liberale koers woedt. De linkervleugel wijst de verenging tot een fisca le protestpartij af en eist meer aandacht voor 'typisch' liberale thema's als de rechtsstaat. De oude partij-coryfee en voormalige minis ter van Buitenlandse Zaken Genscher is de discussie begonnen en inmiddels heeft iede re liberaal die denkt dat zijn stem niet gemist kan worden, zich in het koor gemengd. Zo'n discussie blijft natuurlijk niet lang zakelijk en ook by de FDP wordt er nu stevig op de man gespeeld. Oude vetes worden opnieuw en liefst in het licht van de schijnwerpers uit gevochten en dreigen de laatst overgebleven leden en kiezers weg te jagen. De malaise wordt nog versterkt doordat de FDP geen aansprekende figuren meer heeft. Partijleider Gerhardt is bij de helft van de Duitsers onbekend, secretaris Westenvelle, een yuppie met overslaande stem, roept bij de kiezers die hem thuis kunnen brengen, voornamelijk irritaties op en de Dritte in Bunde, fractieleider Solms, zorgt op de ver keerde manier voor koppen in de krant. Hij had een formulier zo slordig ingevuld, dat de FDP naar ruim 10 miljoen mark (ruim 13 mil joen gulden) aan subsidies voor verkiezings campagnes kan fluiten. Voor een party die zich graag grote competentie op financieel- economisch terrein toedicht,is datfiinest. De enige liberaal die volgens de polls hoog scoort, is minister van Buitenlandse Zaken Kinkel. Waarom is niet goed verklaarbaar, maar misschien zit het zo: Kinkel mag van Kohl de routineklussen in het buitenland op knappen en verschijnt daardoor regelmatig in beeld zonder dat hij onh kelbaar in de fout kan gaan. Dat een politieke partij 2ichzelf lijkt ie overle ven, is geen tragedie. Maar in Duitsland zou het verdwijnen van de FDP verstrekkende gevolgen hebben voor het politieke land schap. Bij de Bondsdagverkiezingen van sep tember staan twee kampen tegenover elkaar: CDU en FDP tegen SPD en Groenen ('rood groen'). Als de FDP dit keer over de kies drempel struikelt, is een voortzetting van de huidige coalitie uitgesloten, Dat betekent na zestien jaar zo goed als zeker het einde van het tijdperk-Kohl. Ook dat hoeft op zich geen ramp te zijn; Kohl knjgt de op alle terreinen noodzakelijke hervormingen niet van de grond. Maar of rood-groen of een grote coali tie van CDU en SPD daarin slagen, is ook nog maar de vraag. Het is nog geen uitgemaakte zaak dat de FDP verdwijnt. Maar zelfs vetera nen zijn dit keer somberder gestemd dan ooit. Zij wijzen er op dat de partij in vele deel staten en gemeenten al van het toneel is ver dwenen. De FDP m Bonn is eigenlijk een hoofd zonder lichaam. En iedereen weet dat een hoofd zonder lichaam niet kan overleven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 6