14 Rotterdam Ombudsman krijgt meeste klachten over sociale dienst Ondergrondse hennepkwekerij ontruimd 'Huisbaas E. was geen slachtoffer, maar zelf actief in drugshandel' 'Waarom altijd drugsopvang in de oude volkswijken?' Vooral diensten met veel publiekscontacten onder vuur 'Niemand het bureau uit - zonder een dagvaarding' iWV en ANWB op l mei samen Lijsttrekker extreem-rechts I RW RV RZ Rotterdams Dagblad Woensdag 7 januari 1398 Bewoners uit Cool en vertegenwoordigers van de Junkiebond konden het gisteravond niet eens worden overeen protocol rond de experimentele vrije verstrekking van heroïne. Wel gaan ze binnenkort opn ieuw praten over het beperken van de gevreesde overlast. ir'Oto Ed Oudenaarden/ANP Rotterdam „Mijn buurvrouw is verslaafd en de maden kruipen "door haar huis. TJ kunt haar nog njets eens goed begeleiden, dus waarom zou u de 25 verslaafden aan Hoombrekersstraat wel goed kunnen bijstaan?" D. Boshuizen stelt zijn vraag met woede in zijn stem aan directeur S. Czyzewski van het Bouman- huis waar verslaafden worden ge holpen. Deze probeert nogmaals uit te leggen dat hij niet alle ver slaafden 'met touwtjes' kan bestu ren. Een geruststelling is het niet voor de bewoners van de wijk Cool. Slechts 45 bewoners bezochten gisteren de informatie-avond in het revalidatiecentrum Rijndam. Voor het merendeel waren ze fel gekant tegen de -komst van 25 drugsverslaafden naar het pand in de Hoombrekersstraat. De ge meente wil de verslaafden op deze plek bij wijze van experiment vanaf mei gratis heroïne verstrek ken. Wethouder H. den Chidendammer hield de boze inwoners van Cool voor dat de proef juist voordelig uit kan pakken. „De verslaafden krijgen de drugs waar ze nu de straten voor af moeten stropen. Het gaat nu nog om een kleine groep, maar als deze proef slaagt gaan we misschien door met een veel grotere groep. Stelt u zich eens voor wat dat kan betekenen voor de overlast in Rotterdam." Maar bij de meeste bewoners overheerste een diepgeworteld wantrouwen tegen de politiek. Van alle kanten in de zaal werd de aanval op de wethouder geopend. Een bewoonster schreeuwde hem met emotie in haar stem toe: „Waarom krijgen de oude volks wijken altijd dit soort projecten. Waarom niet in Kralingen of Hil- legersberg!" Dat er volgens de wethouder ook in Prinsenland en Schiebroek op vangplekken zijn voor verslaaf den, werd in het tumult bijna niet Het was Nora Storm van de Rot terdamse Junkiebond die vanuit de zaal de bewoners stil kreeg. Zij bezwoer dat ze geen last zullen krijgen van het legale drugspand. „De gemeente is er zoveel aan ge legen om dit een succes te maken dat veel geld en mankracht ervoor zullen zorgen dat er geen overlast ontstaat" Ondernemer T. Salm bekeek het schouwspel stilletjes. Hij heeft niets tegen het plan op zich, maar betreurt het dat de gratis heroïne verstrekking het einde van zijn bedrijf zal betekenen. „M'n sport school grenst aan het drugspand. Ik ben nu al veel klanten kwijt, omdat ze bang zijn voor junks. Als er straks drie keer per dag ver slaafden naar het pand komen, dan houd ik geen klant meer over." Het wantrouwen van de bewoners verdween allerminst nadat alle vragen beantwoord waren door de wethouder, de GGD, de politie en de directeur van het Boumanhuis. De winst van avond was wel dat een groep bewoners gaat bekijken hoe de overlast tot een minimum kan worden beperkt. Het eerste overleg vindt plaats op het kan toor van de Junkiebond, want die blijkt de taal van de bewoners nog altijd het beste te spreken. Rotterdam—Van de wietgeur die op straat hangt, word je op grote afstand al stoned. De lucht is af komstig van een verwaarloosde garagebox aan de Coolhaven, waar medewerkers van de Roteb hennepplanten naar buiten dra gen. In de garage aan de Coolha ven zit een gat in de grond waar door de plantjes een voor een om hoog worden gebracht. De enor me stank is voor omwonenden aanleiding geweest om de politie te bellen. Onderzoek leverde ver volgens de ondergrondse hennep kwekerij met een oerwoud aan wiet op. Volgens de woordvoerster van de politie is de hennepkwekerij met zevenduizend planten een be hoorlijk grote vangst „De agen ten die 's ochtends ter plaatse kwamen stelden direct een onder zoek in. De garage werd uitge kamd. De kwekerij was behoorlijk goed verborgen, maar de onder- 19 uJtottwdam -- De "al aangekon- iOdigde.'fusie, tussen deVW ih -oRotterdam éi^de plaatselijke 'SANWB 'is op 1, mei' aanstaande tceenfeit •IDirecteur^M. van der 'Dingen fmdddc dat cp dcnisuwjaarsr^ ceptie van de VW. Vanaf die da tum zullen beiden ook geza-'- - menlijk zijn gehuisvest in het bestaande.,. VVy-pand aan de - Qmlsing#'Datwordt daarvoor eerst'nog'drastisch verfwuwd.,; De eerste verdieping zal even eens een publieksfunctie krij gen en wordt door roltrappen met -de begane grond verbom den.f De kantoren van de .VW l verhuizen "naar de zevende ver- "dieping."t. - Hjdens derverbouwing zit" de VW'tefarmatieafdeliiig tijde*. ^km'hct'cude:ANWB-kantcor - aan Westblaak, dat nu asbestviij ris gemaaktDe ANWB zelf keert binnenkort terug van de tijdely- ke huisvesting aan de overkant "van Westblaak. Van dér Lin- gen: -"„Dan kürmen we duk al even aan elkaar wennen in een gemeenschappelijke huisves ting." grondse ruimten werden snel werd gevonden," zegt de woord voerster. In het pand werd de hennep ge droogd en ingepakt. Twee Rotter dammers (van 31 en 38 jaar) wer den maandag al aangehouden. In totaal werd gisteren nogeens ruim 750 kilo aan geperste wiet en ge droogde henneptoppen in de kel der aangetroffen. Een trap vanuit de box naar bene den geeft toegang tot twee grote kweekruimten met felle lampen. Een ruimte is al ontruimd door de Roteb. De andere herbergt nog veel planten. Het is er snikheet door de lampen. „De kwekerij is behoorlijk professioneel," weet Den Ouden. „De investeringen die nodig zijn geweest lopen in de tienduizenden guldens," vertelt ze. Onduidelijk is nog wie eige naar van het pand is. Buiten staat inmiddels een grote groep mensen te kijken. Wie er over heeft geklaagd? Niemand weet het De bewoners willen het ook niet weten, „We weten niet van wie de garage is en wie er heeft geklaagd. Maar we willen er ook niets mee te maken hebben," aldus een boven de garage wo nend echtpaar. De Rotterdamse politie bracht de hennephandel gisteren toch een tikje toe. Ook elders werden inval len gedaan. Behalve aan de Cool haven, werden ook aan de le Pijn- ackerstraat en het Pijnackerplein hennepkwekerijen ontmanteld. In de panden in het Oude Noor den ging het om respectievelijk zeshonderd en driehonderd plan ten. Zwolle Henk Ruitenberg wordt in Rotterdam lijsttrekker van de Volksnationalisten Nederland (VNN), een afscheiding van de CP'86. In zijn woonplaats Zwolle doet de VNN niet aan de verkie zingen mee. De extreem-rechtse afsplitsing kwam nog niet voorbij het lijstje nieuwe partijen die aan de raadsverkiezingen van 4 maart deelnemen, maar volgens de woordvoerder van het gemeente lijk bureau Verkiezingen heeft de VNN zich landelijk laten registre ren en dat volstaat. Ruitenberg- kwam in 1994 voor de CP'86 in de Zwolse raad. Hij bezocht nauwe lijks raadsvergaderingen en stap te medio 1996 uit de raad. Rotterdam De dienst Sociale Zaken en Werkgelegenheid (SoZaWe) is de gemeentelijke instelling waarover het meest wordt geklaagd bij de gemeentelijke ombudsman mr. M. van Kinderen. 31 Procent van de klachten gaat over de sociale dienst. Dit blijkt uit deze week gepresenteerde informatie van de gemeentelijk ombudsman over 1996. In de top 5 van klachtenleveran ciers van de ombudsman wordt de sociale dienst gevolgd door de deelgemeenten (14 procent) de dienst Stedebouw en Volkshuis vesting (8 procent), de dienst ge meentelijke belastingen (7 pro cent) en de RET (5 procent). Teza men waren deze diensten goed voor 65 procent van de 362 klach ten. De ombudsman merkt daar bij op dat het hier gaat om dien sten met veel publiekscontacten. Voor interim-directeur J.M de Jonge van de dienst SoZaWe ko men de cijfers niet als een verras sing. „We zijn één van de grootste dienstverleners van Rotterdam," verklaart hij. „We zijn verreweg de grootste inkomensverschaffer in Rotterdam, twintig procent van de bevolking heeft voor zijn inko men met ons te maken. Maar ook op het gebied van zorg en werk zijn we actief. We hebben dus bui tengewoon veel publiekscontac ten." Hij vervolgt „Ons werk is gecom pliceerd, de dienstverlening heeft een persoonlijk karakter. Boven dien is de doelgroep kwetsbaar." De Jonge erkent dat er dingen fout gaan bij SoZaWe: „We heb ben de organisatie nog niet opti maal toegerust," zegt hij. „We zijn wel hard bezig met de verbetering van de dienstverlening." De directeur benadrukt dat de cij fers van de ombudsman betrek king hebben op 1996. „Er is toen een probleem geweest met bere kening van vakantiegeld en in ningvan schulden. Dat incident is opgelost." Verder, licht De Jonge toe, werd in 1996 de bijzondere bijstand uitgebreid. „In de begin fase waren we daar niet goed op ingesteld. Soms wisten cliënten eerder waar ze recht op hadden dan medewerkers. De medewer kers van onze dienst doen opti maal hun best om cliënten te hel pen. In 1996 was de werklast ho ger." Hij wijst er op dat de afhan- delmgstermijn van bezwaar schriften is verkort Het aantal ge gronde bezwaarschriften in de eerste drie kwartalen van 1997 is met meer dan de helft teruggelo pen in vergelijking met 1996. Van alle klachten die mr. Van Kin deren binnenkreeg, verklaarde hij er 28 proeent gegrond. In der tig procent van de gevallen wist de ombudsman te bemiddelen. De ombudsman concludeert dat er in 58 procent van de gevallen een gunstig resultaat uitrolde voor de burger. Gemiddeld werden er per 10.000 inwoners 5,47 klachten ingediend bjj de gemeentelijk ombudsman. Wijken waar veel wordt geklaagd zijn de Stadsdriehoek (16,65 pro cent), Camisse (11,94 procent) en Bergpolder (9,65 procent). Opval lend weinig wordt er gemopperd in het Liskwartier (1,48 procent). Oud Charlois (2,31procent) en Feijenoord (2,35 procent). Op Noord wordt duidelijk meer ge klaagd dan op Zuid: 5,68 procent tegen 5,20 procent. Dit is al jaren zo. De ombudsman heeft geen verklaring voor de verschil. De burgers klaagden het vaakst over de te trage afbandeling van verzoeken. Ook tekortschietende dienstverlening en onzorgvuldig handelen in het algemeen wekten veel ergernis. Behalve officiële klachten kreeg de ombudsman ook 1500 eenvou dige verzoeken binnen. Hierbij gaat het vooral om telefoontjes van burgers die zonder admini stratieve rompslomp worden af gehandeld. De meeste van deze problemen hebben te maken met wonen, uitkeringen en veiligheid. van de tras musbrugfs voor dewerk- gewone klus, maar wel een brug-wat- chers'metbij- langstelllng wordt ge volgd. Foto Poter de Jong' Rotterdam Op zijn vroegst mor genochtend kan worden besloten wanneer de reparatie van het wegdek van de Erasmusbrug kan worden afgerond. De deels losge laten slijtlaag is gisteren losge- trild en weggeveegd, maar voor het leggen van de nieuwe slijtlaag moet de regen wel een tijdje ach terwege blijven en dat zit er dezer dagen nog niet in. Het werk aan het wegdek wordt door 'Erasmusbrugwatchers' met argusogen gevolgd. Want na de trülende tuien en de slagbomen die niet meer opengingen, leidt nu de kapotte slijtlaag weer tot grote aandacht voor en leedver- Door Donald Bax Rotterdam Alle denigrerende kwalificaties waren buitenpropor tioneel, sommige zelfs volledig misplaatst. Dr. Cees E.,zo betoog de zijn raadsman mr. R. A- van der Horst, was alles behalve de aanstichter van alle drugsellende in het westen van Rotterdam. De advocaat nam resoluut afstand van de reeks namen (huisjesmel ker, krottenkoning) die Rotter dam de makelaar in onroerend goed in de loop der jaren had toe bedacht „Mijn cliënt" sprak de verdedi ging, js zelf het slachtoffer van jarenlang falend gemeentelijk be leid. Maar de toonzetting in het dossier geeft aan dat hij de boos doener is, De buurten waar E. zijn huizen verhuurt, worden al jaren geteisterd. Hij heeft het aange durfd die huizen te verhuren. Er» juist daardoor is hij nu in de pro blemen geraakt Justitie heeft in deze 2aak heel hoog willen inzet ten. Louter uit effectbejag heeft de officier van justitie op de dag vaarding de handel in drugs opge voerd. Dat kom ik verder nergens Officier van justitie mr. P.G, Blanken wendde ietwat veronge lijkt het hoofd af toen de raads man in aansluiting op deze 'ont roerende' inleiding een beeld van de 53-jarige bioloog schetste dat het tegendeel van 's mans crimi nele handel en wandel suggereer de. E. was niets meer dan een eer lijk zakenman. Een voorbeeld- burger, die slechts de domme pech had zijn nenng te bedrijven in achterstandswijken. „Hij was al bezig z'n panden van de hand te doen, omdat hij er geen zin meer in had nog langer z'n nek uit te steken in die buurten," zei mr. Van der Horst. „Mijn cli ent heeft veel moeite gedaan om die drugsdealers uit z'n panden te zetten. In de huurcontracten stond ook de bepaling dat er niet in drugs gehandeld mocht wor den. Maar E. kon er ook niets aan doen dat die mensen onder een. valse naam huurden." Materiaal Justitie en politie zeggen inmid dels over een royale hoeveelheid materiaal te beschikken waaruit blijkt dat E. niet alleen willens en wetens z'n panden beschikbaar stelde aan drugsdealers, maar dat de inwoner van zowel Zevenhui zen als Antwerpen zelf ook na drukkelijk in die 'bedrijfstak' ac tief was. In een onderzoek naar een grote in Spangen opererende Marokkaanse drugsbende, begin vorig jaar, kwamen de namen van E. en diens directe medewerker Bas D. (39) uit Schiedam regelma tig over de telefoon. Toen ook werd duidelijk dat E. op zijn manier meewerkte aan het beheersbaar houden van de drugsproblematiek door huisves ting van de de dealers over meer panden te splitsen zodat de over last niet de spuigaten uitliep. Mr. Blanken: „Er liepen bij de kan tonrechter wel tientallen procedu res tegen niet betalende bewo ners, maar daar zat geen enkele drugsdealer bij, E. ontdekte zelfs iets nieuws: dc verhuur van be drijfspanden voor hennepkweke rijen E. werd op 1 oktober in alle vroeg te met veel toeters en bellen van zyn bed gelicht in de woning van zyn vnendin in Zevenhuizen. Er werd huiszoeking gedaan in twin tig woningen in Rotterdam en in vier bedrijfspanden aan de Keile- weg en omgeving. Zowel boven als onder de kantoorruimte van E. trof de politie professioneel inge richte hennepkwekerijen aan. De politie verrichtte twaalf aanhou dingen. Naast E. en D. -zijn voorlopige hechtenis werd gisteren na een steekhoudend pleidooi van zijn raadsvrouwe mr. I. A. Kamans op geheven - moeten eind februari, als de beschuldigingen door de Rotterdamse rechtbank inhoude lijk tegen het licht worden gehou den, nog vijf verdachten voor het hekje verschijnen. Volgens advocaat mr. J. F. Solle- wyn Gelpke - E. wordt door drie raadslieden bijgestaan, onder wie een fiscaal specialist omdat hij ook nog van belastingontduiking wordt verdacht - ligt het huizen- imperium van de onroerend goed- magnaat bijkans op z'n achterste. Justitie en belasting hebben be slag laten leggen op 65 van de ruim tweehonderd panden die hij in bezit heeft. Ontslagen Tot zijn aanhouding incasseerde E. maandelijk zo'n 300.000 gulden aan huur, maar dat bedrag ligt nu niet hoger dan 80.000 gulden. Op één na zyn alle personeelsleden ontslagen. Van de al in een eerder stadium voorgenomen verkoop van het gros van z'n panden is niets terechtgekomen sinds E. in een huis van bewaring verblijft. „E. wi! orde op zaken stellen, maar dat kan nu niet," aldus de advocaat. Controle E. zelf liet de rechtbank weten dat hem geenszins kon worden ver weten dat zich allerlei malafide lieden in zyn panden haddden ge nesteld. „Wij hebben juist effec tief opgetreden," bezwoer hij rechtbank-president mr. T. H. P. de Roos. „Zodra we hoorden dat het om dealers ging, deden we er iets aan. Uit cijfers van de deelge meente Delfshaven blijkt dat het aantal overlastgevende- drugspan den aat ik in Delfshaven bezit is teruggebracht van zestien naar vijf. Wij verhuurden niet aan dea lers. De mensen aan wie wij ver huurden werden zowel vooraf als achteraf gecontroleerd. Boven dien, van de panden waar werd gedeald kwam van de helft de huur niet binnen. Ik heb er niet veel op verdiend." Ongeloof Het Openbaar Ministerie hoorde de verweren van de verdediging en E. zelf met steeds wyder open vallende mond aan. Mr. Blanken: „E. werkte mee aan de verhuur onder een gefingeerde naam. Dat was geen punt, maar het pand kostte wel een paar honderd gul den meer. D. speelde daarin een belangrijke rol," memoreerde de officier van justitie. ,4). verbond de bovenwereld van E., zijnde de verhuur van zijn panden, met de onderwereld van de drugsdea lers." „Tegen een huurder die klaagde over de kwaliteit van de woning zei E. dat je geen douche nodig had om te dealen," vervolgde mr. Blanken. „E heeft ook nooit zelf een pand gesloten. Er kwamen al tijd weer nieuwe dealers in. En dat de overlast minder is gewor den, komt alleen maar door onze inspanningen. En niet door die van E. Volgens de bewoners is de overlast sinds oktober beduidend minder geworden. Dat was toen wij ingrepen." maak over de Erasmusbrug. De werknemers van BoUdt uit Hendrik-Ido-Ambacht doen ech ter nuchter hun werk. Het is voor hen gewoon een klus als elke an dere, dus gewoon trillen, vegen en straks een nieuwe lap wegdek er over. In een frisse wind, terwyl onder hen de rivier in de zon glimt en langzaam een vracht schip voorbij glijdt. De mannen zyn bezig op het wes telijke deel van de brug. waar over een lengte van veertig meter stuk ken slijtlaag zijn los geraakt. Ze verwijderen nu de rest, zodat de spiegelgladde laag kunststof er onder helemaal zichtbaar wordt Omdat de trilmachine waarmee de resterende kunststof slijtlaag wordt 'geschept' een ontzettend lawaai maakt, dragen ze oordop pen. De Bolidt-opzichter zegt over het werk:Je kunt zien hoeveel moeite ze hebben het eraf te krij gen, dus daar zat het wel goed vast." De slijtlaag wordt slechts tot het midden eraf gehaald, zodat het verkeer over één rijstrook door kan blijven rijden. De brok ken stoppen de werknemers van het Ambachtse bedrijf in zakken. Het is keiharde kunststof met daarin goed zichtbaar de ook ste vige bauxietkorrels. „En dan wordt aan deze kant het er alleen zover afgehaald als nodig is. Als het weer goed is en het droog blijft, beginnen we de nieuwe laag erop te leggen, zodat de brug zo snel mogelijk weer over de volle breedte berijdbaar is," zegt de op zichter. Aanvankelijk werd ge hoopt dat dit gisteravond al het geval kon zijn, maar toen kondig de zich regen aan. De aan te bren gen kunststof heeft zo'n twaalf uur nodig om uit te harden. Rotterdam Het is geen plezieri ge boodschap waarmee korpschef B. Lutken het nieuwe jaar inluidt. De regiopolitie Rotterdam-Rijn mond die afgelopen jaar flink ook al onder vuur lag, zal alle zeilen moeten bijzetten om de toename van vooral het geweld in de regio het hoofd te bieden. Dus nóg meer werkdruk, terwijl in sommige dis tricten de rek er allang uit is. „Dit ondanks het feit dat onze regio naar rato van de financiële midde len het hoogste percentage perso neel in diénst heeft," sprak de korpschefvanochtend. Als voorbeeld noemt de hoofd commissaris de politie in de ha ven. Na de Europese eenwording en 'Schengen' heeft die er veel meer taken bijgekregen. Daarbij komt het feit dat economische groei gepaard gaat met stijging van de criminaliteit. Maar vol doende personeel, ho maar. „Het extra contingent," meent hij, „dat ons korps voor de taken in de ha ven ter beschikking staat, is be slist ontoereikend om alle ontwik kelingen te kunnen opvangen." Het zyn zorgelijke tijden, blijkt uit zijn woorden. Het toenemende aandeel van de jeugd in de-crimi- naliteit, steeds meer geweldop straat. Alle beschikbare middelen nullen worden ingezet om hetHy te keren, belooft hij. Dit, plus en- keie noodzakelijke (beleid*.) maatregelen, dienen voldoendete zijn om het initiatief te houdaniü de strijd tegen overlast en crimi naliteit. Enkele voorbeelden: •Net zoals in Amsterdam denkt Lutken winst te kunnen boeken met de introductie van een justiti eel secretaris. Die neemt zitting in het politiebureau en zorgt voor een kortere lijn tussen politie en het Openbaar Ministerie. Dag vaardingen kunnen direct in per soon worden betekend en transac ties onmiddellijk worden aange boden. „Kortom, niemand het bu reau uit zonder een transactie of dagvaarding." •De politie is overgegaan tot het begeleiden van Feyenoord-sup- porters bij sommige uitwedstrij den, als het risico bestaat'dat er een confrontatie met andere sup porters ontstaat. Lutken raden schrijft de mening van burge meester Peper dat risico-w^sfey- den zo nodig zonder publiekmoe- ten worden gespeeld ten béhoëVé van een verminderde politie-in- zet. •Er moeten regionale afspraken worden gemaakt op het gebied van coffeeshops. „Nu de Rotten damse coffeeshops worden vast gepind op de lokale markt valt het niet uit te sluiten dat er buiten Rotterdam ongewenste ontwikke lingen ontstaan," stelt Lutken. Een inmiddels gestarte regionale werkgroep moet met voorstellen komen. •Er moet een discussie worden gevoerd over de vraag wie er ver antwoordelijk is voor toezicht in een gebied. Volgens Lutken zyn er de laatste jaren veel toezicht houders bijgekomen, wat voor een 'weinig overzichtelijke situa tie' heeft gezorgd. ,Jk blyf uit gaan van een brede politietaak, die begint bij het uitoefenen van de lichtste vorm van toezicht tot opsporing en aanhouding van de meest zware crimineel."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 6